Lagere belastingdruk voor het groote gezin OVERTOLLIG VET KOSTELIJK! Eigen land wordt bevlogen Belangrijke verklaring van minister de Wilde DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1938 EERSTE KAMER Stuwadoorswet Duitsche deskundigen in ons land AmsterdamBatavia-dienst Verdrinkingsgeval by Kijkduin DIEFSTAL IN EEN MAGAZIJN Bij de paters Montfortanen Ambtenaar in arrest UIT DE STAATSCOURANT P.T.T.-dienst *3 Antwoord op vraag van ’t Tweede Kamerlid L. de Visser Aan bekomen verwondingen overleden Auto tegen een boom gereden De tentoonstelling te New York DUITSCHE EMIGRANT DOOD IN ZIJN CEL GEVONDEN PLEEGDE BEMIDDELINGS BUREAU VERDUISTERING? Trek-golf** sleurde een kind mee MGR. REES1NCK WEER NAAR DE MISSIE Recordcijfers opnieuw overtroffen Duizend passagiers op één dag de lucht in - JONG KIND OVERREDEN EN GEDOOD Nieuw omvangrijk debat over het wetsontwerp tot werkverruiming. Het 58ste! Vele vacantiegangers op bezoek Belangstelling voor onze rijwielpaden Alle inzittenden gewond; twee naar het ziekenhuis Scheepvaartinspectie Het conflict met de Nederlandsche kunstenaarsvereenigingen W erkverruiming Voor het groote gezin Het zou geld van Duitsche dienst bode naar Duitschland sturen Bedrijfsradenwet Een motie! Een goochelaar aan het werk? BENOEMINGEN Minister J. 4. cte Wilde maar zes zuigelingen te ter den het *11 id- let ikt jel Met ingang van 1 Augustus is bij het hoofd bestuur der P. T. en T. benoemd tot hoofdcom mies A. R. J. van Aaken, thans commies bij voornoemd hoofdbestuur. Aan den commies by den P. T. en T.-dienst 3. A. W. AufderheUde la, met ingang van 1 October, op zyn verzoek eervol ontslag verleend Aan den referendaris 2de klasse der P. T. en T. A. U. Dijkstra, aangewezen als directeur van het P. T. en T.-kantoor te Enkhulzen, ia met Uit een geldkistje, dat in een kantoor van een magazijn op de Plaats te ’s-Oravenhage stond, is een bedrag van f 240,op eigenaar dige wjjze ontvreemd. Aan het einde van een gang, welke direct met de straat in verbinding staat, bevinden zich twee deuren tegenover elkaar, de eene geeft toegang tot het magazijn, de andere tot het kantoor. De minister van Justitie heeft thans geant woord op de vragen van het Tweede Kamerlid L. de Visser, betreffende de behandeling van in het huis van bewaring te Rotterdam Ingeslo ten Duitsche emigranten. ingang van 1 October op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Met Ingang van 1 October is aan den com mies oij den P. T. en T.-dienst 3. van Dorssen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. - Aan den commies bU den P. T. en T.-dienst A. A. van Zutphen is met ingang van 1 Aug. op z|jn verzoek eervol ontslag verleend. Aan den commies bij den P. T. en T.-dienst O. Hartman is met ingang van 1 September op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Woensdagmiddag is het vierjarig zoontje van den heer Koek te Wormei veer door een sand- auto overreden. De auto reed over het hoofd van het knaapje, tengevolge waarvan de dood otunlddellijk intrad.' Mgr. 3. P. Reesinck, apostolisch vicaris van den Bovennijl. aal Zaterdag Augustus weer naar atjn missiegebied in Oeganda vertrekken. •en het en. Uit :en las eld len ah tof ft: in trouwd aan een Instantie van deskundigen, die het vertrouwen der kunstenaars heeft. Als zoo danig aanvaardt hij de voorgestelde subcom- mlssie, maar deze zou dan door een duidelijke bevoegdheidsregeling er van verzekerd moeten zijn, dat derden in positieven sin geen beslis singen op aesthetisch gebied kunnen nemen en tot uitvoering brengen buiten instemming dAer instantie. Alles behoudens goedkeuring van |jet hoogste tentoonstellingsgezag. Bij de behandeling van het voorstel tot wij ziging van de Stuwadoorswet zeide de heer VAN DE BILT (S-D.A.P.) het ie betreuren, dat hier slechts sprake is van een gedeeltelijke in voering, een begin van invoering dezer sociale wet. Vele categorieën van arbeiders in het havenbedrijf vallen nu nog buiten de wet, maar Minister ROMME maakte den Senator duidelijk, dat toepassing der wet óók op deze arbeiders nieuwe werkloosheid in het haven bedrijf zou brengen. Binnen korten tijd hoopt Z. Excellentie echter verder te kunnen gaan, na welke verklaring de Kamer het voor stel zonder hoofdelijke stemming aanvaardde. Bij K. B. 1» benoemd tot expert btf de scheep vaartinspectie in vasten dienst de adjunct expert P. Visser te ’s-Oravenhage en tot ad junct-expert by dé scheepvaartinspectie in vas ten dienst F. H, Cramer te Santpoort. De politie heeft den auto in beslag genomen. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek in gesteld. Het lijkje is naar het gemeenteziekenhuis te Wormerveer overgebracht. Hierna is naar aanleiding van het be kende voorstel tot verhooglng van de cre- dieten voor werkverruiming met f 60 millioen zoo waar nog formeel een nieuw werkloos- heidsdebat ontketend: voor de 58ste maal, constateerde de heer Van Lanschot. De dienst AmsterdamBatavia van de K.L.M. kan thans de vervoers-resultaten over het eer ste halfjaar van 1938 vermelden. Reeds tal van passagiers hebben van de Nederlandsche ver binding van Londen met ZuidOost Australia gebruik gemaakt. De invloed van deze nieuwe luchtlijn op het vervoer op den Amsterdam- Batavia dienst zal echter eerst in de cijfers over het tweede halfjaar tot uitdrukking kunnen komen vlogen Het was dezen dag overigens hoogtijdag voor het geheele KX.M.-verkeer. Schreven wij enkele weken geleden nog. dat het ver- voersrecord van bijna 900 passagiers op een dag was behaald, thans vermelden de passa gierslijsten een totaal van 1076, een cijfer, dat met groote letters in de kronieken van de KL.M neergeschreven dient te worden. Al deze passagiers reisden binnen de Euro- peesche grenzen. Van dit verkeer nam Lon den het leeuwenaandeel met een kleine 150, gevolgd door Scandinavië met ruim 100 en de Blauwe Donau express met bijna 100. Prof. KRANENBURG (V.D.), die een zéér om niet te zeggen: al te ijverig .orde naar” blijkt te zijn, heeft den minister gevraagd, Met den heer Von Bönninghausen (N.S.B.) had minister DE WILDE een ander appeltje te schillen. Zjjn de belastingen hier zoo buitenge woon drukkend en zou men hier tot verlaging kunnen komen, als de NBB. het heft in handen kreeg zooals beweerd is? De bewindsman voorspelde een verzuchting in zulk een toekomst; „ik heb u met roeden gekastijd, maar gij hebt mij met schorpioenen gegeeseld....” Er wordt intusschen nog méér over wogen: de commissie-Fleslcens zal binnenkort haar rapport uitbrengen en voorts is de Regeering bezig naar middelen te zoeken om het groote gezin tegemoet te komen, o.a. door heel het belastingstelsel grondig herzien. Beide heeren maken een studiereis van enkele dagen in ons land.’om zich op de hoogte te stel ten van de oplossingen, welke hier voor het fiets padenvraagstuk worden toegepast. Woensdagochtend brachten de beide heeren een bezoek aan den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. en aan den dienst stadsontwikkeling en volkshuisvesting der gemeente 's Oravenhage, waarna zij met den directeur van dezen dienst, Ir. Bakker Schut en de ingenieurs Dibbits en Van Oils van den rijkswaterstaat, te 1 ningen aanzaten aan een door den heer W. A. M. Westerouen van Meeteren, directeur van den A.N.W.B., gepresideerd noenmaal. 's Middags werden eenige rijwielpaden in ’.s Oravenhage en het rijwielpad langs den spe- cialen autoweg naar Utrecht bezichtigd. Vandaag nemen buitenlandsche gasten deel aan een door den A.N.W.B. georganiseerde excursie naar fietspaden in het midden en oos ten des lands, onder leiding van lr. R. Tijken. Wanneer wij het eerste halfjaar van den dienst Amsterdam- Batavia aan een nadere beschouwing onderwerpen, dan blijkt, dat de totale verkoop, uitgedrukt in ton/klio- meters, van 1.368.000 ton/km. in 1937 ge stegen is met 56 pCt. tot 2.120.000 toq?k.m. in 1938. Het vervoer in de belde richtingen, dus van Amsterdam naar Batavia en van Bata via naar Amsterdam, is vrijwel gelijk. nX resp. 1.056.000 ton./k.m." en 1.064.000 ton/k.m. In totaal werden vervoerd 2.159 passagiers (vorig jaar 1.671), die 10.636.477 k.m. (vorig jaar 7.331.414 km.) aflegden, hetgeen een stijging' beteekent van ruim 47 pCt. De gemiddelde af stand per passagier bedroeg 4.223 km aan post werden 79.083 k.g. vervoerd (vorig jaar 58.763 k<.), aan goederen 31.411 kg. (vorig jaar 18.306 kg). een stijging dus van 68.4 pCt. De dienstregelmaat was zeer groot over het eerste halfjaar. Uitgevoerd werden in Oost- waartsche richting 78 vluchten, waarvan 78 volkomen volgens schema op tijd beëindigd zijn, terwijl slechts 3 vliegtuigen Batavia met een dag vertraging bereikten. In de thuiskomende richting werden 77 vluch ten gemaakt, waarvan 70 op tijd te Amsterdam aankwamen, terwijl zes vluchten een dag of minder vertraging hadden en één twee dagen. Het Douglas materieel voldoet uitstekend op de Indlë-route. Het vliegend personeel is er thans volkomen mee vertrouwd, hetgeen slechts ten goede kan komen aan het stipt uitvoeren van het dienstschema. Een zwaar figuur is hinderlijk en onaangenaam. Bestrijdt daar om overtollig vet met -Pynnon Salt. Fynnoa Salt verwijdert en voorkomt op eenvoudige wijze iedere vetaanzetting- Bestelt vandaag nog een groote flacon bg drogiat of apotheker. De heer VAN RAPPARD (LIb.) waarschuwde tegen te veel regeerlngsbemoeiing. Niet veel fiducie heeft de liberale senator blijkbaar in het werkloosheidsbestrijdingsmlddel der werkver ruiming en opvoering particuliere productie schijnt hem ook al geen deugdelijk middel, om dat er geen afzetgelegenheid is. Méér vertrouwen heeft de heer Van Rappard in vergrooting der militie-lichtlngen tot 50.000 man met 3-jarlgen dienstplicht, zoodat we na twee jaar een staand leger van 100.000 man zou den hebben. Dezer dagen heeft de kantoorjuffrouw het kantoortje even verlaten en in dien tijd is de diefstal gepleegd. Tevoren had zij het kistje afgesloten, het sleuteltje ervan in een penne- bakje gelegd, terwijl zU het kistje zoo goed mogelijk verborgen had door er een paar boe ken boven op te leggen. Toen ze terug kwam, was de toestand schijnbaar onveranderd. Het sleuteltje lag in het bakje, en de boeken op het geldkistje, dat nog afgesloten was, doch bij nader onderzoek bleek het geld uit het kistje verdwenen. De politie houdt zich nu met deze geheim zinnige verdwijning bezig. De pater Provinciaal der Montfortanen heeft benoemd: voor de missie in den Belgischen Congo de paters 3. Keulen, L. Bollen, Fr. Aal- bers en Br. Ludovlcus. Voor de missie van Porto-Amelia (Portug. O.-Afrika): de paters 3. Menten en J. Buner. Voor de missie van Nyasaland pater Fr. Timmermans. Voor Amadora (Portugal) pater P. Rijnen. Voorts tot leeraar te Schlmmert: de paters C. van Leuven en 3. C loots; te Kontich-Kazemen pa- ter O. Snackers; tot assistent te Hoensbroek- Btatlon pater 3. Bosch; te Leenhof-Schaeeberg pater J. Habraken. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Th. Thyssen (S.D-AJ».) betreffende het conflict tusschen den commissaris-generaal van de Ne derlandsche commissie voor de internationale tentoonstelling te New York en de vertegen woordiging van de Nederlandsche kunstenaars vereenigingen. heeft minister Slotemaker de Bruine thans geantwoord. Het is den minister gebleken, dat het geschil in zijn kern aldus kan worden omsenreven*. De bedoelde instanties houden zich er van overtuigd, dat medewerking van den tentopn- stellingsraad zeer gewenscht is. Deze is dan ook ultgenoodlgd. enkele op aesthetisch en artistiek terrein bevoegde personen aan te wij zen. die lid zouden worden van de cultureeir commissie en die met nog één of meer leden van deze cultureele commissie een subcommis sie zouden vormen, welke personen in het bij zonder belast zouden zjjn omtrent de inrich ting van de cultureele afdeeling uit aesthetisch oogpunt mede te werken aan de voorbereiding der plannen. Ook leefde bij de cultureele com missie de gedachte, dat omtrent de plannen voor de inrichting van het gedeelte van het paviljoen, bestemd voor de economische inzen dingen, wat het aesthetisch element betreft met de subcommissie overleg zou gepleegd wor den. Dn tentoonstellingsraad meldde, dat hij zijn medewerking alleen kan verieenen, indien vast staat, dat de aesthetische zaken zijn toever- De heer DE LA BELLA (S.D.A.P.) verzekerde' in een lang betoog, dat de voorgestelde credle- tenverhooglng veel te gering is, dat er werken genoeg, aan te wijzen zijn, dat er ruim voldoende geld aanwezig of te „krijgen” is en dat de voor bereiding van een en ander heel vlug in haar werk kan gaan. Dan nam de heer VAN LANSCHOT (R.K.) het woord: volgens den katholieken afgevaar digde heeft de Regeering het noodlge en het mogelijke gedaan, en bij alle verschil van mee rling zoude hij waar het zóón bij uitstek nationale zaak geldt liever willen zoeken naar wat vereenigt, dan naar wat scheidt. Ééns is men het erover, dat de Regeering, om verder te kunnen gaan, over grootere be voegdheden moet beschikken, en dat de inter nationale factor hier veelal beslissend is. Ééns is men het ook over de middelen ter bestrijding van de werkloosheid: openbare wérken en sti- muleering van het bedrijfsleven. Verschil van meening heerscht echter over de vraag, of door het wagen van een fllnken .stoot" een defini tief gelukkig resultaat kan worden bereikt. De heer Van Lanschot waarschuwde tegen opti misme. De Regeering mag trouwens niet alles op één kaart zetten. Het zal de moeilijke kunst zijn, verlaging van levenskosten te combineeren met stimuleering der consumptie. Meer waardeering moet er ook komen voor de binnenlandsche markt. Da belastingen, welke op de (consumptie-)industrie drukken, dienen te worden verlaagd en melsies beneden den leef- l tijd van zestien Jaar behóoren van de arbeids- markt te verdwijnen. Is de werkgever daardoor genoodzaakt, duurder personeel in dienst te ne men, dan zal hem van staatswege een tegemoet koming moeten worden verleend. Naar wy vernemen, is Dinsdagavond gear resteerd de ambtenaar bij de steunverleenlng te Weesp, P. van A., die zijn vacantie te Loos- drecht doorbracht. Na dien zelfden avond nog naar Amsterdam Mln overgebracht is de aangehoudene Woeru- »oor den substituut-offlcier van justitie, mr w. Bosch, geleld. het den kinderaftrek voor de belasting, op de gelegen heid tot het doen ontvangen van zelfs kosteloos onderwijs. Wat de Omzetbelasting betreft: het is voor de groote gezinnen van belang, dat de eerste levensbehoeften als brood, groenten en aardappelen vrijgesteld zijn; bovendien werkt de belasting wel degelijk progressief. Op de vraag, of en in hoeverre op de mede werking der Nederlandsche kunstenaars aan onze nationale 'inzending op de tentoonstelling New York 1939 kan worden gerekend, heeft de commissaris-generaal desgevraagd den minis ter medegedeeld, dat vele Nederlandsche kun stenaars voor de inrichting der tentoonstelling bun medewerking hebben toegezegd. Onder de kunstenaars, die medewerken aldus de ont vangen inlichtingen bevinden zich ettelijke die ook medegewerkt hebben aan de niichtlng van de Nederlandsche inzendingen op vroegere wereldtentoonstellingen. 77-jarige P. Versteeg te Hardinxveld werd ysndag door een auto uit Papendrecht aan- Woensdag is hij aan de gevolgen van •lm VrwiMiilln—ei overleden. y let alleen van de zijde van de |X| KDT-, maar ook van de zijde van X w de NBB. is er. gereageerd op het grtikel, dat wij eenige dagen geleden over Geheime leden” (van politieke partijen) Schreven. Dat de NSB. hierop reageert, bewijst dat zij zichzelve dus als een der vele politieke partijen beschouwt, een detennineering, welke zij steeds veront waardigd van de hand wees, wanneer anderen die maakten. Het Nationale Dagblad schrijft dat in ons artikel farizeïsme en plat materialisme hand In band gaan.” Op dit terzake zeker niet ondeskundig gezag zouden wij dat zelf bijna gaan gelooven. Het orgaan van Mussert wenscht ons niet aan den neus te hangen, of de NJ3.B. nog geheime leden telt, omdat den heeren van de R.K. Staatspartij dat geen „snars” aangaat. Maar de verdediging van het Instituut van geheime leden, welke daarop volgt, Is een duidelijke bevestiging van zjjn be- etaan. Luistert slechts: Woensdag kwart voor zeven is op den rtfks- •traatweg AssenGroningen een ernstig auto- ongeluk gebeurd. ten personen-auto, waarin vijf dames zaten, passeerde op genoemd tijdstip ’t dorp Ubbena, waar de weg is opgebroken. Op *t midden van den weg lag een hoop steenen, waarin een mode vlag als waarschuwingsteek en was ge stoken. De chauffeur bemerkte dit obstakel te laat en bij het omgooien van het stuur vloog de wagen tegen een langs den weg staanden boom. ten der inzittenden, mevrouw Schut uit Win- sum, bekwam een lichte hersenschudding en Inwendige kneuzingen.De andere inzittenden Hepen snij wonden op. Dokter Koerts uit Vries die spoedig ter Plaatse was achtte overbrenging van mevrouw Schut en het veertienjarige meisje Trijntje Kerkstra uit Ezlnge naar het Academisch ’Zie kenhuis te Groningen noodzakelijk. De overigen werden ter plaatse verbonden en konden hun weg vervolgen. De auto is ernstig beschadigd. De gemeen- te-polltie van Vries heeft de zaak in onder teek. Ook het wetsontwerp tot wijziging der Be- dryfsradenwet in dien zin, dat den raden ook op economisch terrein adviseerende bevoegd heden worden geschonken, heeft nog eentg parlementair stof doen opwaaien. was de heer „koopkracht- De minister heeft beproefd, den tentoonstel lingsraad er van te overtuigen, dat zijn stand punt niet houdbaar is, omdat zij, die in op dracht van de regeering werken, niet zekere be slissingen in andere handen hunnen leggen. In de overtuiging echter, dat een oplossing zeer wel zou kunnen gevonden worden, molen de materie zakelijk zou worden aangevat, heeft de minister zich tegenover den commissaris-ge neraal bereid verklaard, bemiddelend op te treoen. Deze was echter van oordeet, dat het oogenbllk voor overleg toen reeds voorbij was. De -minister betreurt dezen gang van zaken en blijft bereid, aan een oplossing te wer ken zoodra hem blijkt van zekere geneigdheid Du de betrokkenen om aan een samenspreking deel te nemen. BQ het thans bet eerst aan de orde zijnde wetsontwerp tot een technische herziening der Omzetbelastingwet, welke den minister van Financiën dank zij diens opvattingen van „techniek” dan toch maar een kleine 75 millioen in het laatje moet brengen, is de heer BRUINEMAN (R.K.) krachtig op gekomen voor het groote gezin, dat door deze technische herziening weer extra ge drukt zal worden. Minister DE WILDE kon niet toegeven dat deze herziening speciaal op de groote gezinnen zou drukken en legde in het bijzonder den na druk op datgene, wat thans <reeds voor groote gezin gedaan wordt. Hij wees op Dezer dagen zijn per vliegtuig hier te lande gearriveerd dr. Klase en dr. Schacht, van de Relchsgemeinschaft fuer Radwegebau. De laatste geniet als technisch leider van den aanleg van het grootsch opgezette Duitsche rü- wlejpadennet en als schrijver van een groot aantal publicaties op dit gebied een internatio nale bekendheid. Zóó ver waren de debatten gevorderd, toen de heer VAN VESSEM (N.S.B.) zorgde voor een verrassing in den vorm van een motie. HU had blijkbaar opgemerkt, dat twee sprekers hun spijt betuigd hadden over het feit, dat de minister-president niet in de Kamer aan wezig was, ofschoon hij in de Tweede Kamer zich zoo intensief met de werkloosheidsdebat- -ten h*d gehouden (alleen minister Romme waarom hij den bedrjjfs-raden nu niet maar was thans aanwezig). Dies diende de heer Van Vessem een motie in, volgens welke de Kamer, van oordeel, dat het zeer valt af te keuren, dat Dr. Colijn, de eerste onderteekenaar van het wetsontwerp, hier niet aanwezig is. voorstelt, de beraadsla gingen te schorsen tot bij tijd en wijle de heer Colijn in de Kamer aanwezig zal zijn ’s Heeren Van Vessem’s vlieger ging echter niet op: met 5 tegen 28 stemmen werd de mo tie verworpen (de heer Pollema (C.H.) had zich bij de N.S.B.-ers gevoegd). Tevoren had de heer DE ZEEUW’ (S.D.AF.) verklaard, dat de motie wel tot uitdrukking brengt wat er algemeen in de Kamer leeft, doch dat de Kamer in deze vrijheid moet ‘laten aan voorzitter en ministers. De heer DE BRUYN (R.K.) had duidelijk gemaakt, dat het staatsrechtelijk onjuist was, nu schorsing der discussies te vragen: de eigen lijk verantwoordelijke minister, de heer Romme, is aanweHg. In de Tweede Kamer gold het tevens de interpellatle-Van Gelderen, gericht tot den minister-president. ,Beer juist!” werd er van vele zijden ge roepen. Na de stemming over de motie diende het debat nog eenigen tijd voort. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R.K.) vroeg in de eerste plaats om stimuleering van het bedrijfsleven en daama openbare-werken- polltiek, als overbruggingsmaatregel; de hoogte van het werkloosheidscijfer acht hij blijkbaar te wijten aan de aanpassingspolitiek, de verar ming daardoor en de opvoering der belastingen. Ondanks de devaluatie is er volgens hem van eenigen voorsprong bij onze internationale concurrente^ geen sprake, en onze kapitaal kracht is nog lang niet hersteld. Opvoering van het prijspeil over heel de linie zou een der beste middelen ter bestrijding der werkloosheid zijn. Verder gaande monetaire maatregelen zouden hierbij van dienst kunnen zijn. Indien de landbouwprijzen losgemaakt kon den worden van de wereldprijzen, was er voor velen werk. Laatste spreker voor heden KRANENBURG (V.D.), die de theorie” radicaal afWees. Ook gaf de professor blijk van vrees voor .protectionnisme”. Voor 's heeren Rappard’s denkbeeld het dienstnemen van Jongeren voelde de heer Kranenburg niet veel. De leuze moet lulden: de Jongeren in het productieproces, en de oude ren er éérder uit! Zouden de beide Kamers voortaan tóch niet een keertje in Augustus vergaderen? Er is heel wat geklaagd over het feit, dat de Senaat gedwongen is geworden in deze heete dagen van Augustus nog bijeen te komen. De andere zijde van het geval is. dat vacan- tiegangers in groote drommen, welke door de publieke tribune nu en dan niet verwerkt kon den worden, van de gelegenheid geprofiteerd hebben om eens een kijkje in de Eerste Kamer te nemen. Woensdagmiddag even na half drie is op het strand te Kijkduin, nabij golfbreker 38, een 11- jarlg meisje A. M., uit Den Haag, dat diet een bal speelde, door een plotseling opkomende xg. „trek-golf” verrast en in zee gesleurd. Niemand van de in de nabijheid aanwezige personen bemerkte iets van het ongeluk, doch de badman van het gemeentelijk volkszeebad die op een toren toezicht houdt, zag het meisje in de golven verdwijnen en waarschuwde onmld- dellijk het andere badpersoneel, dat direct met drie man op onderzoek uittoog. Trots herhaald speuren mocht het echter niet gelukken, het meisje terug te vinden. Verdere reddingspogingen moesten achterwege blijven, daar de zee zeer sterk „trok” en anders wellicht nog meer ongelukken het gevolg zouden zijn. Tot nu toe is het lijkje nog niet aangespoeld. Men kan zeggen, zoo schrijft men ons, dat het Nederlandsche volk dit Jaar voor het eerst het eigen land bevliegt. In vorige zomers werd wel eens een aardig vervoers cijfer geboekt, maar in deze dagen vliegen da Nederlanders bij honderden dagelijks over het eigen land. Vooral Texel, de Zeelandlijn en de nieuwe verbinding met Leeuwarden zijn in Üek. Op deze lijnen moeten geregeld grootere toestellen en extra vliegtuigen worden in gezet om het overstelpende aanbod te kun nen verwerken. Zaterdag JJ. werd het hoog ste totaal in de geschiedenis der Nederland sche burgerluchtvaart bereikt: 576 luchtrei zigers op één dag in eigen land. Hiervan reisden dan 223 op de Zeelandlijn, 148 van of naar Texel en 125 op den dienst Am- sterdam—LeeuwardenGroningen. Zoo druk is het nog nooit geweest en het merkwaardige feit doet zich voor, dat in een land, zoo klein in oppervlakte als Nederland, een zoo intensief luchtnet wordt onderhouden. Dit kent zijns gelijke niet in de andere luchtvaartgezinde staten en volkeren. Hoezeer het luchtverkeer in ons land is inge- o bur8erd- bewijst wel dat alleen op de Zeeland- Scheve- li,n op dezen Zaterdag zes zuigelingen mee- Maar als ze bestaan (geheime leden in de N.S.B., red.) dan is het niet minder dan schunnig, bij deze menschen alleen maar plat-materieele beweegredenen te veronderstellen. Als ze er zijn, komt dit, omdat onze huichelachtig-laffe democra tie, die bazelt over gewetensvrijheid en soortgelijk fraais, achtenswaardige man nen en vrouwen op straffe van gemeene broodroof verbiedt voor hun eigen mee ning uit te komen. Het is niet paradoxaal, zooals de redac tie hier zegt: het is logisch en begrijpe lijk, dat deze menschen trachten te ont komen aan de laffe aanslagen op hun bestaan, nota bene door lieden die den mond vol hAben over vrijheid en vrije meenin gsuiting. Op aandringen van de alleenzaligma kende partijen van Goseling en Colijn zjjn al genoeg fatsoenlijke Nederlanders in naam der democratie geslachtofferd en gebroodroofd. Als een partij van fatsoenlijke Vader landers „geheime” leden heeft, is dit slechts een tragisch bewijs, dat de veel geprezen democratie in Nederland een grove leugen is.” s het niet kostelijk dezen N SB.-scri bent de democratie te hoor en verwij ten, wat de NJ3.B.-ers zelve o zoo graag zouden doen, indien zij daar toe maar de macht' en de kans kregen? Waar het nationaal-socialls- me heeft gezegevierd, wordt aan achtenswaardige mannen en vrouwen op straffe van gemeene broodroof verboden voor hun eigen meening uit te komen, omdat er voor de nationaal-sociallsten maar één vrije meening recht van be staan heeft nJ. die van den dictator en diens party. Maar niet alleen een mee ning, zelfs het feit, dat men volkomen buiten eigen toedoen tot een ander ras behoort dan de nationaal-sociallsten, is voor deze „heeren” voldoende om iemand te broodrooven, te vervolgen en te ver drukken op een menschonwaardige wij- K. De veel geprezen democratie in Ne derland moge al fouten en gebreken hebben, zij is in ieder geval niet zoo*n grove leugen als de zgn. ware en echte democratie in den nationaal-socialisti- schen staat. Overigens zfjn ons evenals den heer Mussert namen bekend van NSB.-ers, die, b.v. om een betrekking met een hooger salaris dan zij reeds verdienden te kunnen aanvaarden of om een zoon in een bepaalde richting car rière te laten maken, blijvend of lijdelijk de uiterlijke kenteekenen van hun lid maatschap der N.8.B. verdonkeremaan den. De idealistische NSB. moge dit even logisch als begrijpelijk vinden, naar onze realistische opvattingen riekt een der gelijke houding toch meer naar farize ïsme en plat materialisme. De minister wees op Duitschland, waar Omzetbelasting zwaarder drukt, waar een Loon belasting bestaat' en waar onlangs nog een Winstbelasting tot 40 pet. werd ingevoerd. Hoofdelijke stemming was niet noodig. Met Plnksteren mogen Duitsche dienstmeis jes, die hier te lande vertoeven, geld tot een bedrag van 200 Mark naar haar familieleden in Duitschland sturen. ZU doen dat gewoonlUk door middel van een bank, bemiddelingsbureau of andere instelling. Zoo had ook een dienst bode te Den Haag een bedrag van ƒ30 aan een bemiddelingsbureau gegeven, om dit bedrag naar Duitschland te zenden. ZU kreeg evenwel van haar verwanten bericht, dat men daar niets ontvangen had. Het meisje wendde zich toen tot het bemiddelingsbureau, dat baar mededeel de dat het bedrag van f 30.nogal ongelukkig uitkwam, maar dat. als zy er nog tien gulden bUdeed, het bureau onmiddellUk voor veraen- dlng sou zorg dragen. Het meisje stortte nog ƒ10—, doch weer kreeg zU bericht, dat men in Duitschland niets had ontvangen. Ten tweede male wendde het meisje zich tot het bureau, waar zy te hooren kreeg, dat het bureau op het oogenblik in moeiiykheden zat, maar dat de zaak in orde kwam. Ze moest de politie er maar niet in mengen. Dat deed het meisje echter wei en de politie stelt thans een onderzoek in. Tot nu toe h^eft sy geen andere klachten over dergeiyke bureaux gehad. Er werd over het ontwerp niet gestemd; al leen lieten de heeren POLLEMA en TER HAAR (beiden CH.) en de N.S.B.’ers weten, dat zU geacht wilden worden, tegengestemd te hebben. meteen verordenende bevoegdheid had willen toekennen; volgens den professor Is het staats- rechtelyk niet noodig. dat er vóórdien overal bedryfsraden zyn. In 1895 heeft de wetgever ook wel aan verschillende waterschappen keu ren-bevoegdheid (bet recht om politiemaatre gelen te treffen) toegekend. Minister ROMME verzocht den professor goed onderscheid te willen maken tusschen de toekenning van verordenende bevoegdheid op speciale punten, waartoe Z. Excellentie wél bereid is, én toekenning daarvan in het al gemeen, hetgeen de Minister in flagranten stryd met de bestaande wet acht. We ontleenen er het volgende aan: Bevestigend wordt beantwoord de vraag, of het waar Is.'dat één der in het huls van bewa ring te Rotterdam verbiyvende Duitsche emi granten, de 33-jarige H. B., 13 Juni van dit jaar dood in zyn cel is gevonden en dat van officieele zyde in dit geval het plegen van zelf moord is aangenomen. Méde in verband met een achtergelaten brief van B. kan worden aangenomen, dat de zelf moord in verband stond met het regiem, waar aan hy gedurende zyn detentie was onderwor pen. Waar er geen enkele aanwyzfng bestond, dat de vreemdeling zelfmoordplannen bad ook by het langdurig onderhoud, dat de directeur van het huls van bewaring 10 Juni met hem had en by het gesprek dat de com mies der directie nog 11 Juni met hem voerde, wees niets in dfe richting Is geen aanleiding gevonden voor byzondere voorzieningen voorkoming van zelfmoord. De onderwerpeiyke aangelegenheid kon minister geen aanleiding kan geven tot treffen van maatregelen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15