Ordening J De Tsjangkoefeng-heuvel dichten mist gehuld r ST.WILLIBRORDUS i i m bevolking verlaat de GRENSSTEDEN Luchtgevechten bij Hankau Het nieuws van heden ERNSTIG ONGELUK BIJ DE BAROMETER Runciman te Praag aangekomen JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS DONDERDAG 4 AUGUSTUS yEREENIGDE KATHOLIEKE PERS g Geen Joodsche artsen in Duitschland „Lutine” laat niet» bijzonder» los Landkaarten als bewijs stukken Uitoefening van de geneeskunde wordt hun verboden V er bindend verklaring van overeenkomsten EÉN STAAF VORMT NOG GEEN GOUDSCHAT Ongezonde concurrentie- methoden Japanneri wijkerTjterug naar Kioe Fusie van nazipartijen in Hongarije DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Door regeering en leden der Sudeten-party verwelkomd Overleden redder ter aarde besteld Nieuwe grensschending door Praag? Verscheidene Japansche vlieg tuigen door de Chineezen neergehaald Skeletten gevonden in de Simpson-woestijn H.V. NEDERL.VERZ.MIL CATHARIJNÜSINGEL4Ö UTRECHT ais 2.14 1.47 0.65 0.50 1.71 Een arbeider gedood en een ander licht gewond bü een ontploffing Felle boechbrand bü „De Dellen” 'Japansche troepen zouden van China uit naar Mandsjoekwo gedirigeerd worden Tsjechische vliegtuigen vlogen volgens D. N. B. boven Duitsch grensgebied EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 25S DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bodraogt rt. p. revel; Ingezonden Mededeellngen 40 Ct o r. •IJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverfeeren bij abo» nement wordt op aanvrago gaarne door onre Administratie verstrekt Naar saneering by den verkoop van wollen en halfwollen stoffen en by dien van schoenen Bonnet ingelicht Oordeel der Japansche pers a .CANIZ NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD AP tegenaanvallen Woen»- af I 8tané ep Donderdag 9 nr vm.: 7884 I rOt ge opend. 0 10 04)7 04» 04» 0.C6 04)0 0X0 0.0S 044 Teven» worden fotografische reproducties ge publiceerd van de handteekenlngen en zegelt Grave «On t» -sue, M 44» uupa- 0.00 04» 04» 000 045 04» 2.43 241 Woensdagmiddag ie by bet demonteeren van manitie-onderdeelen een ongeval ge- bezrd by de Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug. Hier werd een werkman doode- lük getroffen en een tweede licht gewend. De overeenkomst, van de* Nederlandse!» wol lenstoffen-conventie beoogt een einde te ma ken aan een aantal ernstige misstanden bij den verkoop van wollen en halfwollen stoffen. -IX Msa Duitsche rywielpad-deakundigen bezoe ken ons land. Ernstig ongeluk by de Hembrug. Een arbeider gedood, een ander Hebt gewond. Felle boechbrand by De Dellen tydena schietoefeningen op de legerplaats Olde- broek. Ook de beslissing inzake de schoenen branche heeft de bedoeling een einde te maken aan enkele van de ernstigste mis standen by den verkoop van schoenen, welke ontstaan zyn doordat de fabrikanten by de felle onderlinge concurrentie zich tot steeds verder gaande concessies, ook op het gebied der leverings- en betalingsvoor waarden. moesten bereid verklaren. ■eek, AM", «57 Op een ouden boerenwagen op hooge wielen werd het stoffelijk overschot van Oosterend naar Hoorn vervoerd. Naast het overoude kerkje met witte muren, welke de eeuwen trotseerden bevindt zich het graf van de familie Smit. Tien roeiers van de reddingboot droegen de kist naar de groeve, waar allereerst het woerd voerde ds. Hazeloop. Namens de Noord- en Zuidhollandsche red ding maatschappij en namens bet plaatseiyk be -tuur sprak de heer H. de Booy. De burgemeester van Terschelling legde na mens het plaatselijk bestuur van de redding maatschappij een krans op de groeve, waannet De te Moskou verschijnende dagbladen publiceeren vandaag fotografische repro ducties van de landkaart van het deel der grenzen, die als appendix toegevoegd is aan ds Khoengtsjoe-overeenkomst van 36 Juni 1« Woensdagmiddag te ongeveer twee uur is in het natuurreservaat „De Dellen" een boech- brand van grooten omvang uitgebroken. Het vuur is ontstaan tijdens schietoefenin gen op de legerplaats Oldebroek in de beide, gelegen nabil den Ouden Zuidweg onder Hoer, de. Onmlddeliyk werd onder leiding van den commandant van de legerplaats met blusschen begonnen, doch door den sterken wind kon niet verhoed worden, dat de brand zich un- breidde. De heide, waarop zich hier en daar vliegdennen bevinden, grenst aan de prachtige bosschen van het landgoed De Dellen. Men was dan ook zeer bevreesd, dat de brand hier in zou overslaan. Dit konden de militairen en boschbrandweren, alsmede de brandweren van Heerde en Epe echter voorkomen. Bovendien bleek het groote nut van de ongeveer 25 meter breede, In den afgeloopen winter aangelegde brands trook. BOEDAPEST. 3 Aug. (Havas). De belde belangrijkste Hongaarsche nationaal-so- clalistlsche partijen, de Hongaarsche natio- naalsociallstlsche party onder leiding van graaf Alexander Festetitsj en de Hongaar sche natlonaal-soclalistische beweging on der leiding van Szalassy, die s.ch op het oogenblik in de gevangenis bevindt, hebben zich aaneengesloten. GLATZ, 3 Aug. Hedenochtend zijn, naar het Dultsche Nieuwsbureau meldt, twee Tsjechische tweedekkers boven de op 30 K. M. van de Ttjecho-Slowaaksche grens liggende stad Olatz verschenen. Ongeveer v(jf minuten lang bleven zij op slechts 100 meter hoogte boven de stad cirkelen. Het zou verder in de bedoeling van den minister liggen zijnerzijds voor de beide conventies een vertegenwoordiger aan te wijzen, die tot taak zou hebben by de uit voering der overeenkomst te waken voor het algemeen belang. pers om hem haar steun te verleenen by de zware taak, die hem wacht. Runciman wisselde nog eenige woorden met de journalisten, maar weigerde iets aan zyn verklaring toe te voegen. De commissie van de politieke en economische ministers is vandaag onafgebroken in vergade ring bijeengebleven. De Lutlne heeft ook Woensdag haar geheim nog alet prijsgegeven aan de techniek van de steeds mas.r baggerende „Karimata”. Men werkte weer vlak boven bet wrak, op de plaats, waar de eerste goudstaaf als een blinkend ge schenk naar boven kwam. Eerste Kuner heeft het wetsontwerp tot herziening der Omzetbelasting aangeno men. Nieuw omvangrijk werkloosheidsdebat in de Eerste Kamer. Naar een verlaagden belastingdruk voor het groote gezin? Algemeen verbindendverklaring te ver wachten van de Nederlandache wo’len- stoffen-conventie en van de leverings- en betalingsvoorwaarden van schoenen. Benoemingen by de paters Montforta- nen. Zoo bevat zjj, naast andere bepalingen, een regeling van de indeeling, den afroep en de afneming van orders, een beperking van de crediettermynen en voorschriften betreffende de kortingen. Door de algemeen verbindend verklaring van deze bepalingen zal een ratio- neele bedrijfsvoering worden bevorderd aan gezien risico’s, welke niet op de fabrikanten behooren te rusten, thans ook niet meer op hen kunnen worden afgewenteld, terwijl voorts de onderlinge concurrentie In sterker mate binnen de grenzen van hetgeen economisch verantwoord is, wordt gehouden, doordat kor tingen en crediettermljnen aan bepaalde gren zen zijn gebonden. Als gevolg van de algemeen verbindendver klaring zullen alle fabrikanten zich by den verkoop van wollen en halfwollen stoffen voor bovenkleedlng moeten houden aan de voor schriften, neergelegd In de Nederlandse!» wol lenstoffen-conventie. Voor sommige textielfa brikanten echter,-die voornameiyk andere ar tikelen vervaardigen en tevens lid zyn van de De sultan van Deli, Z. H. Toeankoe Amatoedin Sant Perkasa Alamsjah, met zijn beide zoons Tengkoe Otteman, den toekomstigen troonopvolger, en Tengkoe Mairoe- din, welke in het Amstel Hotel te Amsterdam vertoeven, ter bijwoning van het re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin, maakten een gondelvaart op den Amstel. Achterin de heer en mevrouw J. A. de Goeyen, die den sultan op zijn reis door Europa vergezellen Het slachtoffer is de werkman H. J. Wierda. Ut Zaandam. De lichtgewonde la de werkman J. H. Geubel, uit oostzaan. Beiden waren bezig om projectielen te ledl- Rh. toen een gedeelte daarvpn ontplofte. Deskundigen van de ArtiilMte-Italchtingeu «ellen een onderzoek in. PRAAG, 3 Aug. (Reuter) De Britache Bemiddelaar In Tsje^ho-Blowakfle, Runciman, h te Praag aangekomen, vergezeld van zyn •chtgenóote. Volgens Chineeache berichten werden by Hankau veracheidene Japansche vlieg tuigen neergehaald. De Britache bemiddelaar Lord Runciman ia te Praag aangekomen. Hongaarsche nazi-partyen gaan een fusie aan. DIENST-AANBIEDINGEN. Gevraagd ot Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 el per regel. De bevolking uit het Koreaansche grens gebied verlaat de steden uit vrees voor Russische bombardementen. Het vrooiyke strandleven op Terschelling maakt thans hoogtydagen door. De vacantie- gangers trekken zich oogenschyniyk weinig van „Karimata" en ^Lutlne" aan, doch tot de evene menten van den dag ^behoort steeds de aan komst van een boot uit Harlingen, of wel van een der sleepbooten. welke de haven binnen varen om te bunkeren TOKIO, 3 Augustus. (Reuter). Naar Domei bericht hangt een dichte mist boven bet gebied van TWjangkoefeng, waardoor de luchtmacht van de Sovjets niet kan op stijgen. Het Japansche bureau voegt hier aan toe. dat de Russen van dezen mist gebruik maken om versterkingen aan te voeren Verder wordt zwaar gevochten aan den Noor deiyken oever van den Jangtse, waarbij de Japanners ruim vyfduizend man hebben ver loren. Het officleele Chineeache communiqué meldt: „De Japansche troepen zyn gisteren opgerukt van Soesoeng naar Hoeangmel, op 11 K.M. ten Zuidwesten van Soesoeng. Felle gevechten zyn geleverd, toen de Chineeache stellingen aan gevallen werden. De Chlneesche stellingen te Hoeangmel zyn verlaten door de hoofdmacht der Chineeache troepen, die thana verschanst ligt in het heuvelland ten Noordwesten van HoeancmeL BERLIJN, 3 Aug. (D.N.B.) Het „Reicha- gesctzblatt” publiceert de vierde verordening op de wet op het ryksburgerschap. Op grond daarvan worden de approbaties der Joodsche artsen op 30 September ingetrokken. De minister van Binnenlandse!» Zaken kan de uitoefening van het artsenberoep door Joden tot wederopzegging toestaan, doch slechts ten behoeve van Joden. Joden, die aan het front hebben gestreden, zullen, ingeval zy In behoef tige omstandigheden verkeeren steunultkeerlng ontvangen, Indien zy daartoe waardig worden geacht. Het luchtgevecht was vanmorgen ontstaan, toen Chlneesche gevechtstoestellen aanvallen de Jajiansche machines tegemoet waren ge vlogen. Voorts werd een luchtgevecht geleverd door Chineeache jachttoestellen boven de Zuldelyke bultenwyken van Woetsjang, tegenover Han kau. De Japansche machines vluchtten en de Chlneesche toestellen schoten er ten slotte twaalf neer. De aanvallende Japansche lucht- strijdkrachten vormden een geweldige lucht vloot, bestaande uit vyftlg jachttoestellen en achttien bommenwerpers, slechts twee en twin tig dezer machines slaagden er echter In door te dringen tot de luchtafweerzonq van Han kau, n.l. negen bommenwerpers en dertien Jachttoestellen. Deze machines deden vanmor gen om tien uur een aanval op het vliegveld van Hankau. By het luchtgevecht op 90 KM. ten Zuid oosten van Hankau werden twee Chlneesche machines licht beschadigd, ter try 1 vier Chl- neesche toestellen vermist worden. Voorzitter van de nieuwe party is gewor den de afgevaardigde Koloman Hubay. D« raam van de nieuwe party Md zyn: Hou gaarsch natlonaal-soclalistische party Hong - ristlsche beweging. Het ledental bedraagt on geveer 85.000. terwyi het aantal sympathises tenden zeer groot Is. Het Hongaarsche Hof van Cassatie heeft ge weigerd majoor Szalassy. den leider der Hon gs arsche nationaal-socialisten tegen een borg tocht van 50.000 pengoe in voorlooplge vryheld te stellen. In alle Hongaarsche kringen bestaat aeer groote belangstelling voor het vonnis dat he'. Hof van Cassatie op 11 deaer In de zaak tegen Szalassy zal wyzen. Reeds kan geconstateerd worden, dat het prestige der natlonaal-soclallsten door de ge vangenneming van hun chef is verminderd Joch door goed georganiseerde publiciteit win r»n de nazi’s aan populariteit wat >11 aan prea- Op het einde van de vorige week overleed een der meest bekende bewoners van Terschelling. Alke P. Smit, oud-schlpper van de roeireddlng- boot van de Noord- en Zuidhollandsche red- dingmaatschappy te Oosterend. De heer Smit bereikte den leeftyd van 88 jaar en slaagde er in in totaal 77 aeevarenden te redden, wanneer de storm langs Terschelling loeide. De teraardebestelling van dezen man ge schiedde volgens "het oude ceremonieel, dat op Terschelling in ecre biyft. zyn aankomst werd Runciman door een •oote menschenmenlgte begroet. Te zijner verwelkoming waren voorts aan-K *>*8 de chef van het protocol en het minis- Buitenlandbche Zaken, de Kabinets- ♦®ts van den minister-president en den ml- van Bultenlandsche Zaken, vertegenwoor- •9*™ van den Praagschen burgemeester, als- Wede Kundt en Sebekowsky van de Sudeten- Italtache party. ®«denmlddag mn zes uur heeft Runciman in y “<*el de journalisten en speciale correspon- «ten ontvangen. In het Engelsch las hy hun ^«hreven verklaring voor, waarin hy zegt: «Allereerst ben ik een rechtzetting verschul- 2.°' u heb nlet zeU gevraagd de taak, »y hier wacht, te mogen vervullen. Ik neb nooit den wensch uitgesproken. Maar ^"®yn vertrek uit Londen zyn de Sudeten- JJ'“l*hers en de Tsjecho-Slowaaksche regeering over eens geworden, dat Ik hierheen zou a moet hun belden dank aeggen voor *°ede, my bereide ontvangst. -3* ***11 veertig jaar In de politiek werkzaam w Ip den loop van die lange periode heb "piepen, dat een permanente vrede slechts t™”rd kan worden door wedentydsche oon- ben een vriend voor allen en een vijand niemand. Minister Bonnet heeft heden den Sovjet ambassadeur Soerltsj ontvangen, in verband met het incident van Tsjangkoefeng. De am bassadeur verklaarde, dat de Sovjet-regeering In deze zaak geen byzondere verantwoorde lykheld droeg. Verder heeft men op grond van de inlichtin gen uit Moskou en Tokio den indruk gekregen, dat beide partijen iedere uitbreiding van het SYDNEY, 3 Augustus (DNB). Utt Adela ide wordt gemeld, dat gisteren in het parle ment van Zuid-Australië is medegedeeld, dat in de Simpeonwoestyn, ten Noordwesten van Mount Dare Station de skeletten van acht blanken zyn gevonden. Men veronderstelt, dat dit het stoffelijk over schot is van de leden van de expedltie-Lelch- hardt, welke ongeveer negentig jaar geleden la verdwenen. In Maart 1846 is de Dultsche ont dekkingsreiziger Leichhardt vertrokken voor een tocht dwars door Australië naar Perth, doch de expeditie is spoorloos verdwenen. Men ver- onderstelde, dat de leden door Inboorlingen waren vermoord. gers, die de kaart van de staatsgrens hebben onderteekend. Uit deze reproductie sou biyken, dat de Russische grens niet ten Oosten van het Khassanmeer en niet langs de Westkust van het meer loopt, zooals door de Japansche regeering werd beweerd, maar aanzieniyk ver der naar het Westen, langs de heuvels. De heuvel, die voor de eerste maal op 15 Juli van dit jaar door de Japansche regeering L> opgeëischt en dien de Japansche troepen heb ben trachten te bezetten, ligt zonder twyfel op Russisch gebied. Naar het Chlneesche telegraaf-agentschap mededeelt is ongeveer een divisie Japansche troepen uit Zuid-Sjantoeng teruggetrokken naar Tkingtau. Deze troepen zyn bestemd voor Mandsjoekwo. Ook zyn troepen uit Peiping teruggetrokken en per trein naar Mandsjoekwo vervoerd. Het Japansche garnizoen In Peiping bedraagt thans tweeduizend man. De Chlneesche bladen te Tientsin mogen sedert 27 Juli niets publiceeren omtram d» grensincidenten, met uitzondering van wal door de Japansche militairen wordt vrijgege ven. 1> toestand tusschen Japan en de Sovjet unie is in zyn geheel gezien, ondanks het grensincident, nog rustig, aldus merkt het Ja pansche blad de Kokoemln Sjimboen op. Het blad verklaart echter, dat de nieuwe grens- moellykheden iedere poging om de toekomstige ontwikkeling daarvan te voorspellen tarten. Voortgaande steunt het blad de politiek der Japansche regeering, die streeft naar niet ult- brelden en niet verergeren van het grensge schil, doch het spreekt tevens de meenlng uit, dat de verdere ontwikkeling afhangt van de houding der Sovjetunie, die naar de meenlng van waarnemers, niet alleen in Japan, maar ook in het buitenland, een nieuw grensgeschil aan Japan opdringt In'een poging de Japan sche militaire actie in China te belemmeren. Het blad verwacht, dat de regeering er naar zal streven een diplomatieke regeling van het incident tot stand te brengen, doch het dringt er terzelfdertyd by regeering en natie op aan zich voorbereid te houden op iedere gebeur- lykheid. In verband daarmede bevat het besluit oa. bepalingen omtrent crediettermynen, kortin gen en omzetpremles, alsmede een regeling van de onderlinge uitwisseling van credietgegevens. "Al» gevolg van de algemeen verbindendver klaring zullen allen, die schoenen voor den wederverkoop in Nederland verkoöpen, zich aan de bepalingen van het bindend besluit moeten houden. Het belang van de algemeen verbindendver klaring moet derhalve in de beperking van on gezonde concurrentie-methoden by den ver koop van schoenen ook worden gezien in de saneerende werking van deze beperking op nel distributie- apparaat. Verwacht mag worden, dat In de algemeene schoenen-commissie, die met de uitvoering van het besluit zal worden belast, behalve verte genwoordigers van de federatie van Neder landse!» schoenfabrikanten, ook vertegen woordigers van de outsider fabrikanten, van cie Importeurs en grossiers, alsmede van de afne mers van schoenen (schoenwinkeliers en ln- koopcombinatles) zitting zullen hebben. Naar wy van bevoegde zijde vernemen, zal de minister van Economische Zaken dezer dagen een door een aantal fabri kanten van wollen en halfwollen stoffen gesloten ondernemers -overeenkomst, de Nederlandse!» wollenstoffen-conventle al gemeen verbindend verklaren voor den tijd van Mn jaar. Ditzelfde vernemen wy van een door de federatie van Nederlandsol» schoenfabri kanten genomen bindend besluit Inzake leverings- en betallngscondities by levering van schoenen. Een en ander op grond -van art 2 der wet op het algemeen verbindend en on verbindend verklaren van ondernemers- overeenkomsten 1935. Middags om vyf uur was het gevaar voor uitbreiding van den brand geweken en kon men zich tot de nablussching bepalen. Een strook van twintig tot dertig hectare helde met vliegdennen is door het vuur verwoest Cenige niet ontplofte granaten, die nog in ds schletheide lagen, kwamen door het vuur tot explosie, zonder echter ongelukken te veroor zaken. In den nacht van 25 Juli ontketenden de Spaansche republikeinen enver- wachtsch offensief langs de rivier de Ebro. Vanaf Mequtnera tot A-mposta strekt de doorbraak zich over een lengte van 150 K.M. uit. De linkseken heroverden sen aanmerkelijk frontgedeelte rondom Gandesa. Dit gedeelte is op kaart aangegeven, eveneens het oorspronkelijke front. Om een front in den rug van den vijand te brengen, zijn de nationalisten bij Fayon overgegaan tot den aanval; de luchtmacht van Franco bestookt daarom onophoudelijk de aangelegde noodbruggen aan de Ebro om den linkschen te beletten deze rivier bij eventueelen terugtocht over te trekken Nederlandse!» Textielconventie. zal op be paalde voorwaarden een uitzondering worden gemaakt Verwacht mag worden, dat In de Neder landse!» Wollenstof fen-Commissle (Newooo), welke met de uitvoering dezer onderaemers- overeenkomst zal worden belast, naast verte genwoordigers van de onderteekenaars, ook vertegenwoordigers van de fabrlkanten-outsl- ders en van de afnemers zitting zullen hebben. HANKAU, 3 Aug. Een zware Japan sche bommenwerper en elf Japansche jachttoestellen zyn neergehaald, aldus meldt het Chlneesche telegraaf-agentschap, tydens een luchtgevecht, dat een half uur duurde, op 90 km. ten Zuidoosten van Hankau. Sedert hedenochtend vroeg heeft de bevol king van Kelko, op 15 K.M. ten Noorden var. Tsjangkoefeng. de stad verlaten, In verbond met de luchtaanvallen van Sovjet-Russlsche vliegtuigen, waarvan Kelko de laatste dager, berhaaldelljk het doelwit is geweest. Voorts heeft de luchtbeschermingsdienst voor Oost- Japen besloten van morgen af voorbereidende maatregelen te treffen voor de verduistering van Oost-Japan. met inbegrip van Tokio. Bet heofdkwartler van het Kwantoengleger beeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat Sovjet-troepen welke in aantal vele malen grooter waren dan de Japansche grenswachten, een aanval hebben ondernomen op de Japansche stellingen lang» de heuvels van Tsjangkoefeng en Sjatsauptng. Do aanval duurde zes Uren en werd dagmorgen om vier uur Ingezet. De Japanners wisten den aanval der Russen echter af te Man De Tsjecho-Slowaaksche kenteekenen waren cuidelyk te herkennen. Voorts was duldeiyk te zien, hoe de waarnemers zich ver uit de toestellen bogen, zonder twyfel, aldus het D. N. B., om fotografische opnamen van de stad tn maken. In verband hiermede schryft de Berliner Ix»- zalanzelger o.a.: Tsjecho-Slowakije toont met zyn nieuws provocatie, dat het aan alle verzoeningspogln- ge lak heeft en voornemens is zyn rol van t gent-provocateur tegenover den Europeeschen vrede verder te spelen. Duitschland pr- ?stee t in den scherpsten vorm tegen de brutale ma rker der Tsjechen otn het Duitsch geduld steeds weer op de proef te stellen. De bladen wijzen er verder op, dat dit ge beurd is juist op den dag. waarop Runciman r anschouweiyk onderricht heeft kunnen kry- gen van de werkeiykheld, die hy wil zoeken. De Japansche troepen, die de Chlneesche stellingen aanvielen ten Zuiden van Kloeklang, trekken terug naar Kloeklang ten gevolge van met succes ondernomen tegenaanvallen van Chlneesche eenheden. I i lARCb 'w&ifrs= -• - AMPOSTA OORSPRONKELIJK FRONT OER REPUBLIKEINEN HEROVERD GEBIED OPMARSCH OER PEP FRANCO'S STELLINGEN HULPBRUGGEN OVER DEN EBRO l'ILL'Sf SATEA VALDELTORHO r,OS)A 1AZALEOH _^r*CA. VALDERROBRES •r alfasa AP AP AP de 18 13

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1