Op ’t fort Prins Frederik O I OPERATIEF INGRIJPEN NOODZAKELIJK 0 Groote brand in kweekschool f IN OOLTGENSPLAAT 4%! (WW tb MAANDAG 8 AUGUSTUS 1938 Gevangene ontvlucht Rijsen- in *t Snuifje van Napoleon led Plannen voor nieuwe kerk te Tiel HANDELSVERKEER MET DU1TSCHLAND DIEFACHTIGE DIENSTBODE KERKELIJKE BENOEMINGEN Pater» Capucynen JAARLIJKSCHE KOSTERSDAG „VEERTIG JAREN KONINGIN” Kerkelijk leven Een docunpentaire Polygoonfilm H.H. WIJDINGEN FIETSER GEDOOD ONGELUKKIGE VAL boerderij AFGEBRAND A DE BLIKSEMINSLAG TE WIJK AAN ZEE KLEINE JONGEN ALLEEN IN EEN BOOTJE Autobus sleepte hem na aanrijding 25 meter mee Z. H. zal ongeveer een week in het ziekenhuis verblijven By de Missionarissen van het H. Hart te Stein (L.) Een platina-hangertje bracht haar ten val De Sultan van Deli geopereerd rins d. Op handige wijze wist hy uit de Scheveningsche strafgevangenis te komen I f 1 j Het middenstuk der St. Gerardus- Majella-stichting te Dongen vernield De brand op burg” Eerste jaar filosofie naar Apel doorn, tweede jaar blyft op Rysenburg .Bij de Pater* van het Allerh. Sacrament ij Regeling in verband met het op nemen van Oostenrijk in het Duitsche Rijk Op de plaats van het af gebrande godshuis Daar komen de leidsters van - „De Graal" byeen tot hun vorming Blussching in een tropische hitte ij Van men ter hand U9* de o «ij hun en „Vlammen laait op!” der paters RECTIFICATIE. Het grauwe massieve uiterlijk van het fort ali elk» IK 1 I je?’ we- Prof. dr. J. de Jong zal echter te Rysenburg gevestigd blijven. In den avond wordt het kampvuur ontstoken en de liedjes worden gezongen i X Napoleon", keizer der In een café aan de Keizerstraat te Scheve- nlngen la de 85-jarige kellner K. F. Zaterdag middag van een ladder gevallen, waarop hij stond, om eenlge ramen te zeemen. De man viel met zijn hoofd op een emmer en daarna op een betonnen vloer. Zondag is hij in het Roode Kruis ziekenhuis aan de gevolgen besweken. droog ónder De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ztj hier voor goed hun intrek rullen nemen in verband met de plannen die er bestaan, om den geheelen filoaofiscben cursus naar Apel doorn over te brengen. Zaterdagmiddag is de 55-jarige wielrijder H. Kuilenburg, chef van een bijkantoor der P.T.T. te Rotterdam, bij het oversteken van den rij weg op den Nieuwen Rijksweg in de gemeente Oegstgeest aangereden door een autobus van P, van der Oraal, uit Rotterdam. Het alacht- Het tweede jaar filosofie zal te Rysen burg gevestigd blijven, terwijl het eerste jaar in het seminarie te Apeldoorn sal worden ondergebracht. Daartoe zullen enkele professoren in de filosofie zich te Apeldoorn vestigen. kan- i de r op p de nder voor kun- sch- gen. met Hst lub- van ordt aan men p in valt oo itjes ge- Zaterdag werd de burgemeester van Dongen gewaarschuwd voer een groeten brand in de St. Gerardus Majella Kweekschool van de Congregatie der broeders van O. L. Vrouw van Lourdes te Dongen. Terstond werd het alarm „groote brand" doorgegeven aan de gemeente lijke brandweer en reeds drie minuten na dit sein Stond de groote motorbrandspuit voor het brandende gebouw. Naar we vernemen heeft het Kerkbestuur van Tiel aan den heer J. J. M. van Halteren, ar chitect te Den Bosch, een voorloopige opdracht gegeven tot het maken van een schets en een globale begrootlng voor de nieuw te bouwen kerk te Tiel. Het plan wordt ontworpen op de plaats waar de oude kgrk stond. De toren der kerk zou dan ongeveer komen te staan, waar zich nu de pas torie bevindt Zaterdagmiddag is in den Nessepolder te AJ- phen aan den Rijn het achtjarig zoontje van de familie Burggraaf, dat alleen in een bootje was gaan varen, te water geraakt. Niemand be merkte iets van het ongeval. Toen men met een haak den jongen op het droge had gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. In een minimum van tijd werd met vijf stralen water gegeven puttende uit een grooten brandput en twee op de waterleiding. Een groot bezwaar was, dat langs den geheelen, vijftig meter langen voorgevel, op slechts enkele me ters daar vandaan een rij boomen stond, welke ieder overzicht benam. De vlammen sloegen toen reeds uit het tien meter hooge dak en het leek een hopelooze taak voor de in de tropische hitte zwoegende vrij willige brandweerlieden hier in te grijpen. Terwijl stroomen water lp het gebouw wer den geworpen, brachten de broeders van het sanatorium .Huize Overdonk", dat naast deze kweekschool staat, in allerijl alle kostbare boek werken en andere stukken naar buiten. Een ge lukkige omstandigheid was. dat juist de groote vacantie was begonnen, zoodat geen der hon derden leerlingen aanwezig was. Het zag er zeer ernstig met het branden de gebouw uit, zoodat de burgemeester de hulp Inriep van de TUburgschp brandweer, die spoedig met het noodlge materiaal aan wezig was. Zij behoefde evenwel geen dienst te doen, daar, dank zij een grooten brand muur, de rechter- en linkervleugel alsmede de kapel behouden konden blijven en alleen het groote middenstuk uitbrandde. De ramen- zijn klein en omlijst door dikke murèn en zware luiken, maar er kijken frissche, blijde gezichten koorheen..,t Deze artikelen zullen dus, Indien van Duit- schen oorsprong, slechts op Dultsche vergun ningen en indien van oorsprong uit het, vroe gere Oostenrijk, slechts op vergunningen voor het vroegere Oostenrijk mógen worden inge voerd. Een en ander wordt op de desbetreffende consenten uitdrukkelijk aangegeten. Het eiland met het .snuifje van Het verhaal wil namelijk, dat de Franschen, de kaart van Nederland beschou wend. één korreltje snuif aan den eenen kant van het Volkerak deponeerde en een ander aan den anderen kant, aldus de plaats aangevend, waar de twee forten moesten verrijzen, die met de kanonnen van dien tijd precies den water weg van Rotterdam naar Antwerpen beheersch- ten, de forten Willemstad en Ooltgensplaat Het fort Ooltgensplaat ligt er nog heelemaal sóó, als het in den tijd van Napoleon werd gebouwd. Een plompzware torenklos met mu ren van twee en een halven meter dikte. Daar omheen liggen de kazematten en schietplaten, die in later tijd werden bijgebouwd. Eén ding alleen is er veranderd: er zijn geen soldaten meer, er zijn meiskes. Dat beteekent niet, dat het fort geen brand punt van de strijdbaarheid meer vormt. De meiskes, die erin huizen honderdtwintlg kun nen er logies vinden zijn zeer strijdbare jonge vrouwen, die tijdens hup verblijf binnen deze zeer beschermende muren nieuwen strijd lust opdoen en nieuwe strijdvaardigheid. Het fort Ooltgensplaat werd door Hare Ma jesteit de Koningin welwillend in bruikleen Af gestaan aan de vrouwelijke jeugdbeweging .De Oraal", die er In de warme zomermaanden in den vacantietijd da vorming van haar leid sters ter hand neemt. De melsjes-leldsters die hier samenkomer.. maken een kamp mee van zes dagen. Twee- en een-halven dag krijgen zij retraite, dan heb ben zij een dag vrij deze week kruisten zij op dien dag in versierde koeienkarren het eiland door en de rest van hun tijd volgen zij een leidsterscursus. die hen voorbereidt op de campagnes, die in het komende jaar in de afdeelingen van de Oraal zullen worden ge organiseerd de ééne: „Een groote vrouw, waar vindt ge haar” en de andere: hDe oude schatten”, gewijd aan de Sacramenten en op de actie voor de kinderen. een den aken Andere soezen een A- W. Onstenk. te Baak. Het woonhuis j. I» uit, gen koe kwam In de vlammen om. v “®°*del kon grootendeels worden gered, ’««kering dekt gedeeltelijk de schade. De eerste zin van ons hoofdartikel in M Mad van Vrijdagavond 5 Aug. j-1-, getiteld: „Liefde en Verliefdheid” is ver- Mnkt afgedrukt. Deze zin moet luiden volgt: „Eenlge dagen geleden heeft A. v. D. in ons blad erop gewezen, dat ’«loofden van de zijde van hun geeste lijke raadslieden doorgaans meer over de bijzondere gevaren dan over de bijzon dere vreugden en het geluk van den *riovingstjjd te hooren krijgen. De geheele bovenverdieping is verwoest, ter wijl de beneden gelegen leslokalen ernstige wa terschade hebben verkregen. Op het terrein van den brand waren o m. aanwezig burgemeester K. L. J. Wouters, dr. Heintjes, arts, eenlge raadsleden en de tech nische diensten der gemeente. De gemeentepo litie had handen vol werk aan het drukke ver keer naar Gllze en Rijen, dat door deze straat gaat, te regelen. Een der brandweerlieden moest, tengevolge van een gelukkig gering on geval. den dienst staken. Het nablusschen nam geruimen tyd In beslag, omdat het geheele pand wel met pannen ge dekt, maar met riet onderschoten was. De retraite, die heden zou beginnen, moest worden afgelast De oorzaak Is vooralsnog on bekend, men d.enkt evenwel aan kortsluiting. Verschillende personen waren In het gebouw aan het werk om het gereed te maken voor de retraite. Dank zy hun aanwezigheid kon zoo spoedig het sein van uitslaanden brand worden gegeven. De filmfabriek Polygoon heeft ter gelegenheid van het regeerlngsjubileum van H. M. de Ko ningin een film gemaakt, die In vrij kort bestek een overzicht geeft van wat gedurende de laat ste veertig jaar onder het bewind van H. M. de Koningin In het Rijk der Nederlai^en be reikt is. Deze film draagt den naam van „Veertig jaren Koningin" en heeft een streng documentair karakter. brak door onbekende oorzadk brand _boerdcrU en kippenfokkerij van den Y-y eze redeneering van den handigen 1 heer A. B. K. lijkt plausibel, maar s—r in deze materie gevaarlijk mis leidend en valsch. Een wettelijk verbod van propaganda en actie voor het neo- malthusianisme zou geenszins het op leggen van gehoorzaamheid aan subjec tieve inzichten zijn, maar zou een officl- eele, wettelijke erkenning en eerbiediging zijn van de objectieve, voor geheel de menschheid geldende wet Gods, waaraan ook de wetgever en in het bijzonder een christelijk wetgever zich heeft te onder werpen. De onmisbare grenzen van de volksvrijheid op dit gebied zijn door de zedenwet getrokken en het volk, dat die grenzen overschrijdt, maakt misbruik van zijn vrijheid. Er zijn ook andere minderheden dan nationale, nl. immo reels en misdadige en deze laatste moeten door een zijn hooge verantwoor delijkheid tegenover God bewusten wet gever onderdrukt worden. A. B. K. besluit zijn gekrabbel met de volgende vermaning ten gunste van wat hjj onder democratie meent te moeten verstaan: „Wie de democratie wil hand haven, moet haar zeker niet zoo uithol len, dat zij in de oogen van haar krach tigste aanhangers de verdediging nauwe lijks meer loont. Het wordt hoog tijd, dat sommige, ook goedwillende groepen in Nederland zich daarvan doordringen. Geen leven kan gered worden door de edelste organen van het lichaam opera tief te verwijderen.” Tegenover deze ver maning moeten wij terwllle van een gezonde de wet Gods eerbiedigende en nalevende democratie de volgende laten hooren: Wie de democratie .wil handha ven. moet haar zeker niet zoo opblazen, dat zij in de oogen van krachtige aan hangers wanstaltig wordt en zich vrij heden aanmatigt, welke rechtstreeks in- dniischen tegen de door den Schepper gewilde en bevolen orde, want zulk een democratie is niet alleen niet waard verdedigd te worden, maar moet zelfs principieel bestreden worden. Het wordt hoog tijd, dat sommige, ook de vrijheid tot het kwaad willende groepen in Ne derland zich daarvan doordringen. Geen teven kan gered worden door de edelste organen van het lichaam te laten door weren en dooretteren. Operatief ingrij pen biedt dan nog de eenig mogelijke uitkomst. In verband met een getroffen regeling, nood zakelijk geworden ten gevolge van het opne- men van Oostenrijk in het Dultsche Rijk, wordt er de aandacht op gevestigd, dat Oostenryk- sche goederen voortaan ook kunnen worden Ingevoerd op consenten voor Import uit Dultsch- land, terwijl omgekeerd goederen, afkomstig uit Dultschland, kunnen worden Ingeklaard op de nog In omloop zijnde Oostenryksche con senten. Z.H. Exc. Mgr. Dr. O. Lemmens. RiKyhop van Roermond, heeft In het Missiehuis te Stein (L.) toegediend de Eerste Tonsuur en de vier Kleine Wijdin gen aan de Eerw. Fraters F. v. Leeuwe en G op Tot Gardiaan van het klooster der paters Minderbroeders Capucljnen te NijmegenHees Is benoemd de hoogeerw. pater Romualdus, voorheen directe» van het Seminarie te Lan- geweg, en aldaar Vlclrius van het klooster. Als Vlcartus van het klooster te Langeweg is aangesteld pater Plechelmus en als directeur van het Seminarie te Langeweg pater Zeno. De 39-jarige glazenwasscher J. C. B. bezocht 4 Augustus een winkel In de Korte Poten te 's Oravenhage en bood den winkelier een platina-hangertje met diamantjes en smarag den bewerkt, ten verkoop aan. De hoogeerw. pater Provinciaal der Paters van het Allerh. Sacrament heeft benoemd tot Overste van het klooster Brakkenstein te Nij megen den zeereerw. pater Dr. G. Spiekman; verder zijn herbenoemd: tot Overste van het huls te Baarlo: de zeereerw. pater Job. Stap pers; van het huis te Stevensbeek de zeereerw. pater H. Oelens. Naar wy vernemen, beeft de Sultan van Dell, die tydeiyk In het Amstelhotel te Amsterdam vertoeft. Zaterdag In de Diaconessen-Inrichting aan den Overtoom aldaar een oogoperatie onder gaan. De operatie, die uitstekend geslaagd is, verrichtte dr. A. Hagedoom. Z. H. zal ongeveer een week In het ziekenhuis vertoeven. kelende stampen van een baar motorbootje, het af doordringend lachen van „Ooltgensplat'ler”, die ginds pootje baden in de modder en het sjirden van een sprinkhaan in het gras. Stilte. Ragfjjne onbewogen boomcontou- ren teekenen zich af tegen de strakke avondlucht. Op het water van een binnenvjjver, waar het riet in dichte begroeiing omheen staat, toovert de dalende zon een goudplas, waar zich af en toe een eend, klapperend met zijn vleugels, in uitrekt. Heel, héél zachtjes wieden de korenvelden rond om den dijk. Zoo valt de avond over het eiland. - (Van onzen speclalen verslaggever) OOLTGENSPLAAT, 4 Augustus ver het Volkerak valt de avond. sVer aan den over kant vaagt de smalle strook Brabantsche kust, w^ar het fort Wil lemstad en de kerktoren van Dintel- oord even boven uit komen, langzaam weg. Stilte hangt over het water. Een stoomboot voor Antwerpen trekt lange, zwarte rookstreep over gladden spiegel. Drie platte glijden achter elkaar richting uit. Verderop paar zeilbooten.. Stilte. Het eeni- ge, dat haar onderbreekt is het hak- onzicht- en toe even de jonge e Bond voor Groote Gezinnen i 1 beeft op zijn jaarvergadering weer J-A een krachtige actie tegen het verderfelijke, een gezond huwelijksleven aantastende, de volkskracht ondermij nende neo-malthusianlsme bepleit. Daar was helaas alle reden voor, want al bezit de neo-malthuslaansche bond ook geen Koninklijke goedkeuring meer, hjj zet zijn heillooze propaganda in woord, ge- zchrift en beeld voort met een onverdro ten hardnekkigheid, welke vooral in dezen economisch moeilijken tijd meer succes boekt dan direct zichtbaar la. De strijd tegen het neo-malthusianisme is een strijd voor de zuiverheid der zeden, voor het behoud en de versterking van een gezond en Godvreezend gezinsleven en van de kracht en het welzijn van ge heel het volk, geheel de natie. Deze strijd moet een dwingend programpunt zjjn van een waarachtige en daadkrach tige christelijke politiek. In de jaarver gadering van den Bond voor Groote Gesinnen werd dan ook met nadruk de gerechtvaardigde wensch geuit, dat de wetgever alles in het werk zal stellen om het neo-malthusianisme uit de le- venspractijk van ons volk te doen ver dwijnen. Het uiten van dezen wensch noemt de „Oproerige Krabbelaar” in het Volk voor de burgers in de democratie inderdaad den eenlg-juisten weg om zich te keeren tegen hetgeen men afgeschaft wil zien. Men moet dan aandringen op verandering van de wet. Maar voegt hij daaraan toe, daarmee is nog niet gezegd, dat elke zoodanige aandrang ook vatbaar is voor inwilliging. „Het elkander bij de wet opleggen van gehoorzaamheid aan subjectieve inzichten, waarover sterk verschil van meening bestaat, kan niet tot in het onbeperkte geschieden, zelfs al is er een meerderheid vóór, zonder dat de onmisbare grenzen der volksvrijheid worden overschreden. Er zijn ook anger* minderheden dan nationale, die onder drukt kunnen worden.” dan verzamelen de meiskes zich in een grooten kring by „den toren", bet oude Napoleons-fort. van daar verspreiden zy zich zingend over het hééle, wyde ves- tingterrein en zy geven elkander de vlam door, die op een open plek tusschen twee „knokkels" in een busseltje droog gras wordt gestoken, dat ópvonkt Onder een kleinen houtstapel, dat zyn vlammetjes langs de' balken laat lekken en dat spoedig laait als een flakkerend kampvuur. moge door deze verandering van bestemming nauweiyks zyn aangedaan, van binnen ziet het er héél anders uit dan het waarschyniyk ooit in zyn grimmig norsche bestaan ullzag. Het is blank, het is licht, het is vroolyk. De vloeren zyn van steen, maar ze zien er netjes uit. met zand bestrooid. Het zoldergewelf hangt laag, maar het is witgekalkt en friach. De kazemat ten zyn lange pypeladen. maar er staan tafels in uit versch hout en heldere kopjes en spie gels en glimmende waschkommen en keurig opgemaakte bedden, die met lichte gordynen van elkaar gescheiden kunnen worden. Er hangen nog oude olielampen, maar hun ko peren kappen glinsteren van de poets. De ra- zjjn klein. omUjst door dikke muren en zware luiken, maar er kyken frissche, blyde gezichten doorheen en zomergroen en een klokkestoel of een sober kruis, dat tusschen de groene fortbulten staat. In deze ruimten werd gevloekt óók met vele woorden Fransch! nu is er een kapel en op de haken, die eens aoldatenbritsen droegen, hebben meisjeshanden vetpotjes aangestoken of zy hebben er loovertakken In bevestigd voor Hem. die tn het blanke tabernakel hiA^t. Het ..snuifje van Napoleon". Het oudste deel van het fort Ooltgensplaat. Op den voorgrond de deelneemsters aan een der leidsters-cursussen, met aandacht een les volgend ondanks de warmte de Camp; de Eerste Tonsuur en de twee eerste Kleinere Wijdingen aan de Eerw. Fraters A. Poetoehard- jan, E. Somahardjana. Th. Moorman, C. v. d. Linden. A. Temmink, H. v. Osch, W. Grol. H. Keet. F. de Laat. E. Bevort. H. Zegwaard, A. v. Gorp. Th. Kock, A. Sol, J. Schellekens, P. v.' Bel kom en A. Kueter; de Heilige Priesterwyding aan de Eerw. Fra ters P. Reichwein, J. v. Roon. C. Martin, L Vo- rachen, P. Jansen, J. Notenboom, C. Baesjou. P. v. BUsen, A. Pennock, J. Laaper, Fr. Jacobs. j. Picard, J. de Beer, J. Ligtvoet. W. Swltzar, C. i, GUs en Chr. Napen*. Deze regeling geldt niet voor de volgende contingenteeringentricotgoederen, vrouwen- bovenkleeding, lint en band, veters en verglaas de muur- en wandtegels. De verkooper kreeg f 35 en de kooper arg waan. De laatste belde de politie op. die het sieraad opnieuw liet taxeeren. De taxateur schatte de waarde op f 100 k f 135. De politie trok er toen op uit en vond B., dien zy evenals B.'s 19-jarige vriendin, de dienstbode A. M. F. verhoorde. Juffrouw F. bekende, dat zy het hangertje gestolen had. toen zy nog in betrekking was by een heer op den Zuid Oost Buitensingel. Toen die mynheer zyn in Dultschland wonende moeder te logeerèn kreeg, had het dienstmeisje uit de tasch van mevr het hangertje genomen. Mevrouw had er in- tusschen nog niets van gemerkt. De glazen wasscher en het dienstmeisje zyn beiden, on derscheidenlijk ter zake van heling en diefstal, gearresteerd. Het dienstmeisje zal bovendien op transport naar Amsterdam worden gesteld want de Amsterdamsche commissaris van politie, 3e sectie, heeft haar aanhouding ver zocht wegens een diefstal van f 400. Het vuur wordt feller. Donker steken de balken erin over de roode kern. Vlammetjes kruipen omhoog. De gele tong wordt een lek kende gele lap, een pyramlde van vuur, waar men in staart, in kan "blijven staren onder den koelen avondhemel, die langzaam in den nacht overgaat. En op zachte gramopboon- muziek dansen de meiskes hun reien en zy voeren hun spelen op met primitieve mid delen en zy bezingen de gebeurtenissen van het kampleven.... Van het Volkerak en de roerlooze boomen en de lichte wolkstreep. waar de zon als een vuurbal tn hing, ziet men niets meer. Men hoort alleen een toeter uit de verte, de krekels in het gras en de zingende biyheid om het vuur Ah, dat vuur!.... Zóó zyn de avonden in Ooltgensplaat in het strenge fort van da Graal. In het klooster Brakkenstein by Nijmegen is de jaariyksche Kosterdag gehouden. De be langstelling was nog grooter dan vorige jaren. De Kosterdag werd begonnen met een plech tige Hoogmis in de Sacramentskapel van Brak kenstein, waaronder de kosters de liturgische gezangen uitvoerden. Na den gemeenschappeiyken maaltyd werd de groote algemeene vergadering geopend door den algemeenen voorzitter, den weleerw. pater Engelen S.S.S. van Brakkenstein. die kon grij zen op den bemoedigenden vooruitgang van de kostersorganisatie. Onder de aanwezigen werden o.m. nt^twnerkt de Provinciaal der paters van ssr t. Warmerdam pater L. Vernilat OT. llturgist, pater J. Govaert S.S.S.. Kemleider van den Kath. Middenstand in Limburg en deken J. L. von Mulpkom. De weleerw. pater C. Heiligers, Montfortaan, schetste In een korte rede de beteekenls. vooral de geesteiyke en sociale beteekenls. van de kostersbeweging. welke veel kan bijdragen tot ethische en sociale verheffing van den koster- stand. De heer L. Donder, secretaris van den Kring Tilburg, gaf een schets van het op- en neer gaan van den kosterskring, waarvan noclttans groote voordeelen voor den Krattersiand kun nen uitgaan. Deken J. L. van Mulukom sprak zyn groote sympathie uit voor de kostersorganisatie*. De Kostersdag werd bealoten met era Lof in de Sacramentfikapel. Naar wy vernemen zal Reze week een aanvang worden gemaakt met het herstellen van de schede, die door den feilen brand ont staan Is aan het Groot-Seminarie Rysenburg. Eerst dezer dagen heeft de brandweer het na- blusschingswerk gestaakt. Allereerst zal worden begonnen met het op trekken van het voorfront in den bestaanden styl. het opbouwen van het afgebrande dak ra het bewoonbaar maken der kamers, terwyi in de buurt van de bibliotheek eenlge nieuwe ka mers zullen worden geprojecteerd. Verwacht wordt, dat de colleges aan het ac- mlnarle op den vastgestelden dag zullen be ginnen. De studenten zullen hun kamers weer In bezit kunnen nemen, terwyi ook de professoren in het seminarie gehuisvest zullen biyven. Dan zitten zy eromheen, amphitheaters- gewys. en terwyi het vuur brandt zingen zy hun canons en hun wandellledjes mooie gezangen en hun refreinen: Zaterdagmiddag heeft de 35-jarige F. M., dien de Amsterdamsche rechtbank tot maanden ge vangenisstraf had veroordeeld, kans gezien uit de byzondere strafgevangenis aan den Pomp- statlonsweg te Schevenlngen te ontvluchten. Ondanks alle nasporlngen door de politie is het nog niet gelukt een spoor van den vluchte ling te ontdekken. M. woonde in Amsterdam en werd na zyn arrestatie en veroordeellng naar Schevenlngen overgebracht, zyn straftyd was 17 Juni jl. Inge gaan. Zaterdagochtend omstreeks 11 uur was hy In een der gangen van de cellenbarakken van de strafgevangenis bezig met het mengen van cement. De bewaker, die het toezicht ih deze gang moest uitoefenen, was genoodzaakt den num een oogenblik alleen binnen te laten. deze gelegenheid heeft hy gebruik gemaakt een ce' binnen te dringen, welke niet in gebruik is. In deze cel waren eenlge houten binten en M. heeft kans gezien met een dezer binten de tra lies voor het venster om te buigen. Hy wist zich door het raam te wringen en kwam zoo op het dak van de cellengang. Over een geheele rij van daken is hy geslo- l>en, totdat hy aan het einde was gekomen en in den tuin der gevangenis kon springen. Ook dit gelukte den vluchtelingzonder dat iemand hem bemerkte. Nu restte hem nog slechts de buiten muur. Deze is 4 «eter hoog, doch hy kon er vry gemakkeiyk opkomen, omdat er eenlge lagere muurtjes voor staan, welke als het ware een trap vormen naar den hoogen muur. M.. wlen het zeker niet aan athletlsche gaven ontbreekt, klom er op en sprong er aan de andere zyde af. Toen stond hy in de duinen. Waar hy gebleven is, weet de politie op dit oogenblik niet. Het onderzoek werd onmlddeliyk genomen. De pet van den ontvluchten gevangene vond men in een der gangen. Een politiehond werd erby gehouden en deze gaf nauwkeurig den weg aan, welken M. genomen had om In de vrye wereld te komen. In de duinen raakte de hond het spoor echter kwyt. M. is gekleed in gestichtskleedlng en draagt In verband met zyn werkzaamheden in de ge vangenis een wit stucadoorshemd. Zyn signalement is: lengte 1.86 M., blond haar, blauwe oogen. bleeke gelaatskleur en slank postuur?- Ds shchtoffen, die door den bliksem in een «"«u kampeertent te wyk aan Zee werden Mood. zijn de 35-jarige mevrouw Zwart uit en het elfjarig meisje A. M. Veen g* mt Rotterdam. De lyken zyn naar de offer kreeg een klap van het linker voorspat- scherm, werd opgenomen en over een afstan.i van ongeveer 35 meter meegesleurd. Hy bleel op den weg liggen en overleed na eenlge oogen- bükken. Het onderzoek ter plaatse en de ver klaringen van ooggetuigen wezen uit. datioen bestuurder geen schuld treft. Dit alles in groote geanimeerdheid, ay ge ven zich geheel aan wat hun wordt geboden, zy zitten buiten en luisteren en oefenen. Zij zitten in de ramen van het fort en bespreken met elkaar het gehoorde. Zy werken met lak of met pltriet. zy zyn in actie, héél den dag door. Om 's avonds, als de nacht valt over het eiland, de weldadige zegening van de stilte te ondergaan, van de rust, door geen enkele stadsgejaagdheid doorbroken. Als de avond valt-over het Volkerak....

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5