Alkmaar, 9 Aug. Fa BEGRAFENIS VAN PATER PERQUIN r DINSDAG 9 AUGUSTUS 1938 - AGENDA 600 a.*. priester* bijeen NAMAAK-KUNST OFF1CIEELE MEDEDEELINGEN Hinderwet Apothekersnachtdienst DIERENBESCHERMING Zwamziekte bij aardappelen e H Gevaarlijk gereden? A. J. STIKKEL OVERLEDEN Niemand had schuld ALCMARIA-NIEUWS A.S.V. VICTRIX K.J.M.V. ST. GEORGE VEILINGSOVERZICHT Langendij k Burgerlijke Stand VAN ONZE ADVERTEERDERS STOOMVAARTLIJNEN MARKT NIEUWS Indrukwekkende plechtig heid te Nymegen Programma Gem. Radio- distributie HET R.K. VERKENNERSKAMP TE KOEGRAS PRIESTERSTUDENTEN NAAR O.L. VROUW TER NOOD R.K. TURNCLUB „STORM WIND” HET VICTORIA-THEATER GEREED MEDEDEELING VAN DEN PLANTENZIEKTEN*. DIENST T entoonstellingen Bergen* naam al* kunstcentrum aangetast By de K.R.O.-studio te Hilversum hechtte een deputatie van K.R.O.-personeel een kruis van leliën aan den lijkwagen .Katholieke Gezondheidszorg” INSCHRIJVINGEN HANDELS- REGISTER 2—9 AUG. 1938 NIEUWE TELEFOONAAN SLUITINGEN IN ALKMAAR Tooneel STAD EUWS HET BESTUUR geopend van AlkmaarDen Voetbalwedstrijd WOENSDAG I* AUGUSTUS 3815 3824 hier Alkmaar, 9 Augustus 1938. een Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, ter de fchaj 1 la woord. lottis Tl va begon zon la Ems met gi stre ken ge- Mldslabd. N«- 2236 3296 2219 2223 lenen Is het Augustusnummer van het la Nieuws, het orgaan van onsen oud- adviseur van den K.R.O. en directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwas en Op- van kruis pater van G« houd, dorps Woensdag a.s. verwachten wij alle léüen des avonds 9 uur in „Paviljoen Kinhelm”. Dan hou den wij een zéér belangrijke ledenvergadering! F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. R. VEENDORP. L.o. secretaris. Te ruim kwart over drie vertrok de stoet via Emmastraat en Soestdljkerstraatweg naar Nij megen. Ook thans weer deed de motorpolitie van Hilversum den stoet uitgeleide tot de grens der gemeente. zal kan kan Met nn 4 H< dr so Gi K. speeld lijk q De warm All V. Ge gehal dese geput daan W« velen den i we I dat tredt held hier UI aaai duel dch cs te mee: uit ach* draa vens mak He Ui tl» ov< attl nu„ Botterdam; Londen; (X mon gesli kellr der A J het dem< oefei houd men drenl menl oefer groot men trof. KI b reddi Vei tot v Café door De ajjn 1 aanta De voor tün g prijse voor i regett pelük Ben rellinj ten. d moger plus Bij of mi van d BU dan plus 5 meer I of bos De i Inkoop kosten en ver dragen I ft I Alk Zondag 7 Aug. werd een record-rit gehouden over 87 K.M voor de A- en B-klasse. De uit slag was: A-klasse: 1. D. Veld 2 uur 23 mln. 30 sec.; 2. H. de Rooü 2 uur 30 min. 30 sec.; 3. Jan Ot- tenbros 2 uur 32 min. 15 sec.; 4. Jan de Bood 2 uur 34 mln. 35 sec.; 5. W. de Zeeuw 2 uur 34 min. 45 sec.; 6. W. Visser 2 uur 38 min. B-klasse, 87 K.M.: 1. Jan Alles 2 uur 34 mln. 45 sec.; 2. A. Veld 2 uur 35 mln. 30 sec.; 3. H. Blok 2 uur 36 mln. 25 sec.; 4. R. Heemstra 2 uur 48 mln.; 5. J. Mulder 2 uur 51 mln. Junioren: 15 KM.: 1..N. de Groot 27 mln. 45 sec.; 2. Jan Hennink 28 mln. 15 sec.; 3. Joop Hennink 29 min. 5 sec.; 4. C. Stroomberg 29 mln. 10 sec. De bijeenkomsten der 3 afdeelingen van de R.K. Tumclub „Stormwind" zullen Woensdag 1* Aug. vervallen wegens de vacantie. directeur van Sobriëtas, prof. Desiderius Fran ses O.FM., prof. dr. Molkenboer OP. en tal van vooraanstaande Dominicanen. Verder merkten wü nog op mr. P. Reymer, oud-mlnlster van Waterstaat, mr. Van Oppen, oud-burgemeester van Maastricht, de Kamerleden mr. F. Teu- lings en mr. Van Hellenberg Hubar, voorts den Maandagmiddag omstreeks vijf uur kwam de stoet met het stoffelijk overschot van pater Perquin, dat vanuit Amsterdam via Hilversum naar Nijmegen werd overgebracht, bij het Al- bertinum aldaar aan. Tegen vijf uur begon het klokje vati het Alber- Unum te kleppen en reed de lijkauto, overdekt met kransen en bloemen, onder de klooster poort door. Een lange stoet van paters en broe ders van verschillende Domlnlcanerkloosters uit bet land ontving het stoffelijk overschot van hun beminden confrater. De hoogeerw. pater Provinciaal B. Schaab O.P. verrichtte de zegening met wijwater, waarna de aanwezigen zich in ’n langen stoet formeerden en men voorafgegaan door den kruisdrager, den zeereerw. pater C. Frledhoff. hoogleeraar te Frei burg, naar het kerkhof trok. Statig trok de stoet over het intieme kloosterkerkhof in de schaduw van het groote kruis. In den stoet merkten wij o.m. op Z. H. Exc. Mgr. Paolo Oiobbe, Pauselijk Internuntius te Den Haag en zijn secretaris. Z. H. Exc. Mgr. den bodem herinfecMe Het ontroerende oogenblik ^as aangebroken. Voor* de studio stonden het personeel en de musici opgesteld. Een deputatie, bestaande uit de heeren R. Steens, stüdlochef, P. Lusten hou wer, dirigent der K.R.O.-Boys, F. Nieuwenhuis, omroeper, en M. v. X Woud, dirigent van het KRO.-Orkest, hechtte een kruis van witte leliën met de.linten in de witgele K.R.O.-kleuren aan dëh lijkwagen. overschot waar een Afrika, den hoogeerw. heer den J. M. van Mu- lukom, als vertegenwoordiger van Z. H. Exc. Mgr. F. Diepen. Verder prof. dr. L. Bellon rector- magnificus en prof. mr. B. H. D. van Hermes- dorff als vertegenwoordigers van de R.K. Unl- Op de Keetgracht werd gistermorgen een be stuurder van een handwagen door een hem achterop rijdenden auto aangereden. De chauf feur. die te Amsterdam woonachtig is, zou vol gens den handwagenbestuurder op zoodanige wijze hebben gereden, dat de vrijheid en veilig heid van 't verkeer in gevaar werden gebracht. Het rechtervoorwiel van den auto reed over een der voeten van den handwagenbestuurder. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt Gister is, na een langdurige ziekte in den ouderdom van 67 Jaar overleden, de heer A. J. Stikkel. De heer Stikkel trad in het openbare leven zeer op den voorgrond. Zoo was hü voor zitter van den Ijsbond Hollands Noorder kwartier, jarenlang bestuurslid vffh de V.V.V. Alcmarla, Ijverig medewerker asm de ontzet- feesten en promotor der Alkmaarzche TJaeWib. .-'j - - De grondige verbouwing van het Victoria Theater, welke geruimen tijd In beslag heeft genomen, is thans nagenoeg gereed. De plech tige openingsvoorstelling zal reeds Vrijdag avond as. plaats vinden. Tfc Koedijk is zwervend aangetroffen groote hond; wordt tlfdelljk verpleegd bü mej. Haringbuizen, Kanaaldijk no. 60, Koedijk. Ken- De Zondag- en nachtdienst zal in de week van 7 tot en met 13 Augustus worden waarge nomen door de apotheek van Dr. H. Hartong Kunstaaal Boendermaker (Bergen): Tentoon stelling van werken van schilders der Bergen- sche school. Tot en met 28 Augustus dagelijks van 1—4 uur. Toegang vrij. Dr. Dekkerhuis: Dagelijks 1010 uur. Werken van F. Kamstra, benevens moderne leer- en handwerken. Eigenheimers zijn iets duurder geworden. Aan vankelijk noteerden wjj vanaf ƒ2, doch later stegen deze aardappelen tot ƒ250 A ƒ3. Blauwe eigenheimers noteerden voornamelijk van ƒ2.30 tot ƒ2.80 per 100 Kg. De belangstelling voor de kool bleek ook deze week zeer gering te zijn in verhouding tot de aanvoeren. Er zün in de afgeloopen week we derom belangrijke hoeveelheden onverkocht gebleven, welke gedeeltelijk voor distributie en voor de rest als veevoeder werden verkocht. De prijzen, welke de kool opbracht, die nog wel ver kocht kon worden, hadden weinig te betteke nen. Het was meestal 1 per 100 Kg. of iets hooger, tot maximum 1.40. De aan voeren van wittekool zijn soms vrij belangrijk. De meeste wittekool wordt te Noord scharwoude aangevoerd. De handel is echter .zeer slapjes. De zuurkoolfabrlkanten koopen wel het een en ander, doch alles kan niet door hen worden afgenomen. Het weer lokt niet uit om thans zuurkool te maken. Het gevolg van een en ander is, dat belangrijke hoeveelheden witte kool doordraaien en den weg naar de vee boeren op moeten. De prijzen van de gelekool zijn nogal afwisselend, hoewel er niet zoo heel veel verschil wordt gemaakt. De Hbogsta notee- ring was 1.60 per 100 Kg. De éene dag kon deze koolsoort echter beter geplaatst worden dan de andere. Ook hiervan zijn verscheidene partijen doorgedraaid. De prijzen van de spercleboonen zijn vrjj plotseling naar omlaag gegaan; ze waren ge durende een groot gedeelte van de week van tot 7. Op het einde van de week kwam er een kleine verbetering, waardoor de noteerin- gen iets opliepen en enkele partijen tot 8.50, zelfs 10.40 per 100 Kg. opliepen. Ook de snjj- boonen zijn heel wat goedkooper geworden. Het warme weer Is voor de bloemkool niet bevorderlijk. De prijzen waren dan ook laag. WU noteerden meestal 4 A 5 per 100 stuks. Met de uienproducten gaat het bergafwaarts. De zilvemep heeft meestal van 4.20 tot 5.20 opgebracht. Te Noordscharwoude waren deze prijzen iets hooger, tot ruim ƒ6 per 100 Kg. De gele nep, welke aanvankelijk pl.m. 7 per 100 Kg. opbrengen kon, werd later verhandeld voor 4.50 tot 5.10. Voor uien werden afwisselende prijzen betaald. Meestal van ƒ4 tot ƒ5, terwijl de drielingen van gele uien van ruim 5 per 100 Kg. daalden tot iets boven 3 per 100 Kg. Boswortelen zijn weer op den minimumprijs aangeland. Druiven hielden goed prijs. Toma ten, waarvan de aanvoeren steeds minder wor den, bleven op hetzelfde lage niveau staan. Men betaalde van 4 tot 6 per 100 Kg., naar ver houding van de sorteeringen. C. Verwer, Inspecteur Dierenbescherming, Baan- straat, Alkmaar. met het Allerheiligste gegeven. Hierna ging de processie naar de groote ka- Het programma van heden is als volgt: 7 uur Reveille. 730 H. Mis. 815 ontbijt. .4 9.30 vlaggenparade. 1012 uur bezoek aan en bezichtiging Hr. Ms Vliegkamp de Kooy. 12—1.30 broodmaaltijd en opruimen. 1.302 Verplichte rust. 26 uur Ploniersmiddag. 6 uur Angelus. 67.30 uur warme maaltijd. 7 308.30 omwasschen, kamp gereed voor den nacht. 8.30— 9.30 Helder. 10 uur lichten uit. We willen u ten slotte nog wijzen op. den oudermlddag van morgen 10 Aug van 36 uur. Voor den weg zie men de courant van giste ren. Den ingang kap men herkennen aan de gepionierde poort met de wapens van Alkmaar cn Den Helder en de Iclle-pijlpunt. weleerw. heer Henri de Greeve, dr. E. A. Veeger, sterk geconcentreerde oplossingen.^ Inspecteur van de Volksgezondheid in Gelder land en Limburg, hoofdbestuurders van den K. R. O., het bijna voltallige technische personeel en vertegenwoordigers van de verschillende af- deellngen van den Omroep. Aan de groeve verrichtte de absoute de hoog eerw. pater B. Schaab ©1». met assistentie’van pater T. van Gent OP. uit Rotterdam als diaken en prof. O. Frledhoff als subdiaken. Het officie van de begrafenis werd op stichten de wijze en met liturglschen eenvoud gezongen door het fraterskoor van het Albertlnum onder leiding van pater Bordens OJP. Na de absoute baden de talrijke autoriteiten een kort gebed en strooiden zand in de groeve. Vervolgens werden de groote kransen van de verschillende omroepen en een groot kruis van witte en gele bloemen van het personeel van den KRO. om het graf gelegd. Omstreeks zes uur was (Je sobere doch indruk wekkende plechtigheid ten einde. Geboren: Cornelia Catharina, dochter van Johannes Bakker en Clara Elisabeth Sengers. Overleden: Abraham Johannes Stikkel, we duwnaar van Cornelia van der Linden, oud 67 WARMENNHUIZBN. 9 Aug- blntjte 3.10—380. Groote 3 30. oei» uien 3.60. Drielingen 3.00—3.40. Gele nep 5.00-»-«", Zilvemep 5.40—6.30. ZilverdrleUngen 4.0P-* Zllteruien 1.50—1.70. Uitmate 7.00—*80- voerden, handel vlug. Verschenen Is een extra-nummer van bet maandblad „Katholieke Gezondheidszorg”, waarin is opgenomen een volledig verslag van het geslaagde congres van het Wlt-Gele Kruis, dat op 12 en 13 Juli te Utrecht gehouden is bü gelegenheid van het vijftien-jarig bestaan van de Nationale Federatie. Behalve de redevoeringen van den federatle- voorzitter, mr. T. j. Verschuur en van Z. H. Exc. den Aartsbisschop vinden wü in dit num mer afgedrukt de Inleidingen gehouden door arts Nolet, dr. Koenen en zr. v. d. Meyden. Voor allen die belang stellen in bet werk van de sociale gezondheidszorg in ons land, is dit nummer een waardevol bezit. Het is in de afgeloopen week met den afzet van de tuinbouwproducten niet veel beter ge gaan dan in de daaraan voorafgaande week. Het blüft maar steeds haperen aan exportmoge lijkheid. De aanvoer van aardappelen was in de 'week van 1 tot en met 6 Augstus beduidend min der dan in de vorige week. Wanneer er nu eens wat vraag naar de aardappelen zou komen, bü- voorbeeld uit Argentinië, zouden de prüzen on- getwüfeld wel wat aan kunnen trekken. De meeste aardappelen komen thans aan de veiling te Noordscharwoude. Te Broek op Lan- gendük komen de aanvoeren ternauwernood boven de twee spoorwagons per dag uit. Te Noordscharwoude was de totale aanvoer in deze week ruim 22 wagons. De hooge aardappelprüzen, die in den loop van het seizoen zooveel beroering teweeg heb ben gebracht, zoodat zelfs maatregelen van re- geeringswege werden gevraagd om de consu menten in bescherming te nemen, hebben de ontvangsten van de tuinbouwers in het alge meen niet zoo zeer beïnvloed als men wel zoü denken. Het moge voor sommigen, die gelukkig waren geweest door een flinke oogst, een goed aardappelseizoen zün geweest, als men de om- zetcüfers van de Broeker veiling eens nader beschouwt, dan blükt daar wel uit, dat het over het algemeen niet zoo veel zoden aan den dük heeft gezet. In de maanden Juni en Juli toch was de omzet aan deze veiling totaal ruim 573.000 tegen 517.000 in dezelfde maanden van het vorige jaar. Dit beteekent dus, dat er ruim tien procent meer is ontvangen dan ver leden jaar. Dit bewijst dus wel, dat er van een best seizoen niet kan worden gesproken. Daar bij zal ook in aanmerking moeten worden ge nomen, dat de tuinders voor hun uitgezette aardappelen een heffing hebben moeten beta len van 50 per H.A. in plaats van 30 per HA. zooals verleden Jaar. Wat de consumptie-aardappelen betreft, de Bchoteche muizen hebben zich weer eenlgszins hersteld, hoewel de prüzen nog laag blüven. Er werd nu weer meestal vanaf ƒ2.50 per 100 Kg. betaald, tot 3 en iets daar boven. Groote aard appelen noteerden vrij vaste prüzen, welke ech ter ook laag kunnen worden genoemd. Het ging voomamelük om ƒ2 A ƒ220 per 100 Kg. Drie lingen werden verhandeld voor ƒ2 tot ƒ2.50 en een enkele maal tot ƒ220 per 100 Kg. Ook de B1NNENLANDSCBE HAVENS IJMUIDEN. aangekomen e Aug.. Maxim Gorki, Archangel (voor Velsen); 7 Aug.. Astree. s„ Casablanca (voor Velsen); Berenice, s„ Middi Zee: Deucalion, a, idem; Carrlckmore, s.. Swansea; Walborg (Zweed), s-, Loviaa; Mimi» Chandrls, a.. Rouaan; Vecht stroom. a.. Hull; Orpheus. s„ Aarhuus; Ellen, s., Kingslynn; Boechfonteln. Merel, 3- esus. s., 1 aantast en zink. Vragen op dit gebied De ambtenaar bij den Plantenziektenkundlgen dienst, VAN HER WIJNEN, Bt-Pancras. teekenen van den hond: bastaard herder, lange ooren, lange staart, zwart-bruln. Zondagavond is op den Geestersingel aange reden een hondje; is nog in vrü goede conditie. Kenteekenen: bruin, teef, korte staart, witte voeten. De eigenaar of liefhebbers kunnen zich ver voegen tusschen 6.30 en 7.30 uur bü den heer Nieuwe zaken: Castricum: B. P. Kamp, Torenstraat 5, da- meskapsalon enz. Den Helder: J. Geervliet, Beukenkampstraat 19. makelaar-bouwondememer. St. Maarten: C. de Vet, B 29, rüwielrepara- tie en onderdeelen. Wiboka, Scharloo 17, winkelier In enz., overgegaan aan M. W. P. Vrienden, het nieuwe seizoen nadert zeer snel! Toont Woensdagavond allen uw belangstelling in uw organisatie. Er staan groote dingen op het spel! Agenda: Opening door den voorzitter, club lied. notulen, bespreking programma, nieuwe leden-actle (zeer belangrük), rondvraag slui ting. Wijzigingen: Alkmaar: comestibles Kappen. J. Bruin, Perronstraat 2, slgarenfabrlcaUe; overgegaan aan de erven J. Bruin. Egmond Binnen: C. Nüman, Abdülaan 61, bakker, overgegaan aan mevr, de wed. J. N. N ij manSpaans. Omdat er reeds jaren achtereen geschreven en gesproken is over de zwamziekte, die als Rhizoctonia bü aardappelen algemeene be kendheid heeft verworven, zou men verwachten, dat de practicus nu wel ongeveer zou weten, wat de kenteekenen van een aantasting zün en ook, op welke wüze de knolontsmetting moet worden uitgevoerd. Komt men echter in aanraking met de prac- tijk, dan blükt het leder jaar weer noodig te zün er over te schrüven. Velen weten wel, dat de knollen ontsmet kunnen worden, doch even soovelen zien het nut van die ontsmetting nog niet in en weer anderen moeten leder Jaar weer aan de juiste formule geholpen worden. Vindt men op de poters zwarte tot bruine dunne korstjes, dat heeft men met Rhizoctonia te doen, welke zwam zich in rusttoestand op die poters bevindt. Na het uit(x>ten in een vol gend voorjaar gaan die korstjes uitgroeien en ■n (even het aanzien aan een zwam, die oorzaak kart zün, dat de oogst klein is én dat'’Be knol- len van dien oogst misvormd zün. Soms zelfs kunnen de- stengels tengevolge van-oen aantas--» ting geheel afsterven. Een bükomstig verschijn sel dat echter nogal tot de practük spreekt, is het vormen van vele bloemstengels (dit vooral bü soorten, die anders niet veel bloemstengels vormen, zooals b.v. onze Schotsche muizen). Wat de resultaten van het knollen ontsmetten betreft, daarover kan geen verschil van mee- van sv.EX. vciiviaaj ©uicau vwl whuciw^d cal vp* v«ns - i i ~tr Iran voedkunde. Voorts pater Elpldius Bruna O.F.M., gram per liter water en de oplossing zesmaal achtereen moet men lederen keer per 4 liter Aretan van u_ 2 In de Langestraat vond gistermiddag een aanrüding plaats tusschen twee elkaar passee- rende wielrüders en een motorrijder welke aan rüding als een samenloop van omstandigheden kan worden beschouwd. Alle drie kwamen te vallen. Persoonlüke ongelukken deden zich ech ter niet voor. Een der fietsen werd beschadigd. Heden is op de gemeente-secretarie ter in zage gelegd een verzoek met bülagen van den heer B. Hulskamp alhier, óm vergunning tot het uitbreiden van een fabriek voor zuivelgereed- schappen, door büplaatsing van een electro motor van '2 P. K.. voor de aandrijving van diverse werktuigen, in het perceel Dük nr. 6. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen wor den Ingediend ten stadhuize, mondeling op Dinsdag 23 Augustus sa., voonniddags te elf uur en schriftelük vóór of op dien tüd. Gedu rende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hü. die bezwaren heeft ingé bracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen stukken kennis nemen. In de Bergensche Badbode troffen we als inleiding tot een beschouwing over een goede schilderüen-tentoonstelllng, de volgende ont boezeming van Jan Beerends aan: „Er dient eens ronduit gewezen te worden op het steeds toenemend euvel der vierde en vüfde rangs „artisten”, die, kennelijk speculee- rende op den roem der Bergensche schilders school, het dorp onveilig maken door tegen bazarpr ijzen aangeboden salonstukjes, welke langs den openbaren weg geëtaleerd plegen te worden. Wü willen natuurlük niet alle hier tüdens het seizoen neergestreken exposanten, over één kam scheren, maar het algemeene peil der aldus aangeboden doeken is wel zóó laag, dak een zeer kritische schifting noodzakelük is. Nu kan men wel beweren dat zü. die leder onderscheidingsvermogen blüken te missen tenslotte zelf moeten weten waarmede zü hun salonnetjes willen opschikken, maar onderwül wordt aan de reputatie van Bergen als cen trum van meerdere ernstig werkende kunste naars schade gedaan." Het is geen prettige noot, welke hier wordt gekraakt, ‘maar wat gezegd wordt is volkomen Juist. Zün verleden Jaar waarschuwende stem men opgegaan tegen de „vliegende” schilderijen winkels, die soms onder bedrleglüke voor wendselen het niet ter zake kundige publiek z.g. goedkoop een ding trachtten aan te sme ren, dat in een bazar, waar het op z’n plaats zou zün, driemaal minder zou kosten, dit jaar mag met nog meer reden gewaarschuwd worden, want de toestand is schier ontstellend. Bergen is van ouds een centrum van kun stenaars geweest en het heeft op den groet der moderne Nederlandsche schilderkunst een zeer belangrijken Invloed gehad. Kunstenaars van naam zijn in Bergen tot roem gekomen en daarom doet het pünlük aan, dat er lieden zün, die waardelooze salonprullen juist in dit oord trachten te verknopen aan een badgasteh- publlek. dat voor een groot deel over Bergen wel eens de klok heeft hooren luiden, maar' niet precies weet waar de klepel hangt en rich, omdat het geen of weining onderscheidings vermogen heeft, voor kunst, kleurige plaatjes laat verkoopen, welke met kunst niets te maken hebben. Op deze manier wordt Inderdaad den naam van Bergen als kunstcentrum leelük schade berokkend, want de koopers van die bazarspullen zü. die persé dergelüke dingen willen hebben laten we buiten beschouwing zullen vroeg of laat zien, dat ze bedrogen zün en dan, alle schaliën over één kam scherend, weinig goed van de, aan het geheele geval on schuldige schilders denken. Wie zitten met de brokken? De echte schil ders. En het er in geloopen menschdom met z’n geschilderd plaatje aan den wand (soms onbewust) evenzoo. Het eenlgste wat men waarschünlük zal kun- nen doen is: waarschuwen. Wat we dan bü dezen hebben gedaan en we zeggen bovendien: Ihformeeren vopr ge koopt. Om 12 uur had de begroetings-büeqnkomst plaats bü het beeld van 8t. WilllbrorduS. Om twee uur waren allen weer vereenlgd in de groote kapel voor het plechtig Lof met pro cessie en preek. Het plechtig Lof werd gecelebreerd door den Weleerw. heer Velzeboer, neomist, geassisteerd .door den Z.Eerw. Pater P. J. Menken M.S.F. als diaken en den Z.Eerw. heer van Stralen als subdiaken. Onder het plechtig Lof hield de Weleerw. Pater J. Huisman M.S.F. de predikatie, waarin Z.Eerw. de studenten er op wees, dat het leven van Jezus op aarde één liefdeleven was. In Bethlehem, in Nazareth, bü Zün weldoend rondgaan, maar vooral in de zaal van het laat ste avondmaal blonk Zün liefde steeds uit. Daar heeft Jezus het blanke brood genomen en de consecratiewoorden gesproken. Sinds zün 19 eeuwen heengegaan en nog kunnen wü alle dagen ons vereenigen met Hem. Hü wilde ons voedsel worden om ons te sterken. God heeft den drang der ziel naar het oneindige willen bevredigen. Het Goddelük le vensbeginsel, dat de mensch had en in het pa radijs verloor, heeft Christus teruggewonnen voor ons. Om voor ons dat Goddelük leven in onze ziel te bewaren, heeft Hü het H. Sacra ment des Altaars Ingesteld. v Den groei onzer heiligheid moeten we bevor deren en zonder dat is ons leven een' fiasco. Groei van heiligheid in onze ziel is hoofdzaak, de rest is bijzaak. We moeten al onze plichten voor 100 pet. beleven, ’t Gaat niet om het we ten der dingen, maar om het doen daarvan. God moet onze ziel volkomen in bezit nemen Wü moeten worden een „hostia vlvens" welke zich elk oogenblik met Jezus bezig houdt Ons Lün 1: Hilversum I. LUn 2: Hilversum IL Lün 3: Keulen 8.0010.20; Parijs Radio 1020 —12.05; Radio P.T.T. Nord 12.05—12.20; Brussel VI. 12.20—14.20; London Reg, 1420—16.20; Keu len 16.2018.20; London Reg. 18.20—19.05; Luxemburg 19.0519.20; Keulen 1920—20.05; Deutschlandsender 20.0520.20; Brussel VI. 20.20 —20.50; Brussel Fr. 20.5022.20; Brussel Ned 2220—23.05; Keulen 23.05—2400. Lün 4: Brussel VI. 8.007-920; Luxemburg 920 —10.35; London Reg. 10.3512.05; Droitwich 12.0519.20; London Reg. 192019.40; Droit- wich 19.4022.00; London Reg. 22.00—22.20 Droitwlch 22.20—24.00. Lün 5: Diversen. leven is als een trap van honderdduizend tre den. We moeten Maria vragen of Zü ons bü het bestügen daarvan helpen wil. Na het Lof had de H. Sacramentsprocessie plaats. Bü het rustaltaar werden de acte van eerherstel en toewüdlng gebeden en de zegen Maandagavond passeerde de stoet met het stoffelijk L. H. Perquin OP. de K.R.O.-studio te Hilversvm, leliën in den volgauto werd gelegd Men deelt ons mede, dat de firma de Gruytei tüdens deze warme zomerdagen aan de kjanten in- haar winkels een glas limonade aanbiedt, terwül het personeel opdracht gekregen heeft, voor alle personen, die in de buurt dienst moeten doen of werkzaam zün, b.v. de gemeentewerken, brievenbestellers, en vooral de polltie-agenten, eveneens een glas limonade te schenken. 2215 A. Mater, Assurantiën, Stationsweg 48. J. Wolzak, electr. laschbedrüf Laat 73a. Commissie v. Ontwikkeling en Ontspan ning voor Werklooeen, Doelenstraat 3. R. J. E. Bot. aannemer, Koorstraat 29. H. v. d. Winden, droglsterü, Kennemer- straatweg 28. N.V. Handelsvereenlging vh. R. Baarsma, engroshandel, Waagplein 36. N.V. Bredero's Bouwbedrijf, bükantqor. Jan van Scorelkade 69. 3966 H. J. Rigter, lood- en zlnkwerker, Rechte Hondsbosschelaan 41, Heiloo. 4107 P. Burgerlng, kruidenier, Statlonsw. K80. Heiloo. Vcncht Alcmkris sten tweede klasser. Bram Elte herdenkt in een memorlam het overleden lid Jan Zweedük en schrüft, naar aanleiding van den onverkwikkelüken bokswed strijd SchmellngLouis, over de toenemende verwordlng van de sport en besluit als volgt: „Slechts 'moeten wü tot onze spüt consta- teeren, dat ook de „commercialisatle” zich lang zamerhand met het voetbal is gaan bemoeien. De „pools", de door en voor voetballers ge dreven .Aport-bars", het verpakken van de foto's van voetbal grootheden bü sigaretten en andere artikelen, het zün slechts verschünselen, die tot de uitwassen van het mooie voetbal kunnen worden gerekend. Maar tot diezelfde uitwassen behoort de schreeuwende en loeiende supporter, die den scheidsrechter soms molesteert, omdat andere kleuren dan die van zün clubje in de meerder heid bleven, behoort ook de zich noemende .Sportman”, die den tegenstander moedwillig natrapt of haakt. Tegen hen, die tegen de geschreven en onge schreven wetten der sportiviteit zondigen, dient met gestrengheid te worden opgetreden, niet alleen door de strafcommissles der erkende bon den, doch ook door de clubbesturen." Het nummer, dat. zooals we van dit orgaan gewoon zün, goed is verzorgd, is verder gevuld met diverse büdragen o. a. van den oefen meester Fred Meinders, die grootendeels ge nezen, uit het ziekenhuis ontslagen is en de gebruikelüke rubrieken, waaronder dit keer de verschillende jaarverslagen. Nog enkele uren vroeger dan de André de Thayegroep gedacht had, waren zü reeds op de kampplaats de Nollen gearriveerd. De boot ver trok reeds om 5 uur uit Alkmaar. Aan den aan legsteiger bü de Kooy wachtte de heer P. Luyckx met zün vrachtauto om de bagage te vervoeren, zoodat de verkenners reeds om i 8 uur in goede gezondheid op het kampterrein waren aangekomen. Het weer was den geheelen dag prachtig en niet te warm. Alleen toen we net zouden begin nen met het opzetten der tenten, begon het eventjes te regenen. Maar art. 8 van onze wet zegt: „Een verkenner glimlacht en fluit onder alle moeUükheden” wat we natuurlük allen deden. Direct kwam de beloonlng: De weer vroolük te schünen. De 4 groote patrouille-tenten staan aan den Zuidkant tusschen de heuvels met voor iedere patrouille een eigen keuken op het vlakke ge deelte langs den kant. Aan de Noordzüde staan de vlaggemast waaraan drie vlaggen kunnen wapperen en het altaar. Hier tusschenln staan de 4 leiderstenten en de aalmoezenierstent. Zooals we gisteren reeds schreven werd de eerste dag hoofdzakelük gebruikt voor het op- aetten der tenten en het maken van kampvoor- werpen. Om 6 uur volgde de warme maaltüd met om 7 uur zegening van het kamp en vlag- genparade. Na nog een leuk spel was het hoog tepunt van den dag; het kampvuur, waarover morgen meer. Voor de 18e maal kwamen Maandag de pries terstudenten uit het Bisdom Haarlem büeen bü O. L. Vrouw ter Nood. De opkomst was vrü goed, ongeveer 600 stu denten waren aanwezig. Om half elf begon in de groote kapel de plechtige H. Mis. welke werd opgedragen door den Weleerw. heer N. P. A. Velzeboer. neomist van het Seminarie Warmond, geassisteerd door den Z.Eerw. heer Brinkman als diaken en den Z.Eerw heer van Stralen als sub-diaken. De wisselende gezangen werden gezongen door de „Schola Cantorum" van Warmond, de vaste gezangen door allen, in afwisseling met de Schola. Ultgévoerd werd de Missa Votlva de Beate M V Onder de H. Mis hield de Z.Eerw. heer M. Haring, leeraar aan het Seminarie Hageveld, de predikatie. Tot tekst had Z.Eerw. gekozen de woorden: „Ik ben verheugd over hetgeen tot mü gezegd is, wü zullen opgaan naar het huis des Heeren." Deze blüde zang weerklinkt bü de priesterwü- ding. Ook heeft deze zang weerklonken eeuwen en eeuwen geleden, toen de Israëlieten hun jaarlükschen tocht naar Jeruzalem maakten. Gü hebt een dag van uw vacantie vrügemaakt, aldus spr., om met snelle voeten te komen tot dit zalig oord, ’t Is roerend zoovelen hier te zien als aanstaande priesters. Spr. ging vervolgens na hoe zoovelen gekomen waren, alle eeuwen door, om te bid den tot Maria. Ook toen de koude wind van het Calvinisme over onze landen streek kwa men velen hier om te juichen en te bidden bü O. L. Vrouw. Ik zou zeggen, aldus spr.: "De Lieve Vrouwe van Nederland.” 't Is hier ook de plaats van St. Wllllbrordus. van St. Adel- bert. Hoevelen zün van hier uitgegaan als mis sionaris over geheel de wereld en hoevelen zullen er nog gaan? Hier zün tal van menschen gekomen om te smeeken en te bidden voor verlossing uit fi- nancieele moeUükheden. genezing van ziekte enz. en nu. terwül de wereld beeft en schudt, kunnen we hier ons geloofsleven uitvieren. Dit danken we aan Haar, de Lieve Vrouwe Nood. Bidt voor uw vader en moeder, maar bidt ook voor de uitbreiding van ons H. Geloof, bidt voor de bekeering van ons vaderland. Gc weet hoe ook in ons vaderland het geloof wordt aangevreten door allerlei ideeën. Denk niet:, we hebben mooie kerken, veel priesters. Waar •zün de mooie kerken in Spanje? Waar zün de organisaties in Duitschland en Rusland? Ge kult een hard priesterleven hebben, ge zult voor heete vuren komen te staan. 'Ons pries terschap zal later zwaar zün. De wereld haat de priesters. De vergoding van de stof is de idee, welke door de wereld gaat. Bidt dus tot Maria, de groote Koningin van alle priesters. Zü zal eens onze glorie zün in den Hemel. Geve God Zün rüksten zegen aan uw aposto lisch werken. ning bestaan; m zün af doende. Dat wil dan ech ter nog niet zeggen, dat men in het geheel geen last van Rhizoctonia in de aardappelen hebben, omdat de zwam in leven en van daaruit dus plaats vinden. Het ontsmetten kan geschieden op de oude beproefde manier door de knollen gedurende 1’4 uur te dompelen in een oplossing van 1/10 pet. sublimaat. Dat is dus een oplossing van 1 gram sublimaat per liter water. Voor het ont smetten van 210 kg. aardappelen heeft men 50 gram sublimaat noodig. omdat de oplossing driemaal achtereen kan worden gebruikt en omdat men voor het onderdompelen van 70 kg. knollen pl.m. 50 liter vloeistof noodig heeft. De temperatuur van het water mag niet te laag zün, doch die wetenschap heeft slechts in den winter en in het voorjaar waarde, omdat in dezen tüd van het jaar de temperatuur hoog genoeg is. Den laatsten tüd gebruikt men voor het ont smetten ook wel Aretan, dat het voordeel heeft, «v. «Br. dat de onderdompellngsduur veel korter is, nl J Gülswük O.P., Apostolisch Vicaris van Zuid- slechts 20 minuten. Dat is gemakkelljker, om -- dat men dan per dag een veel grootere hoe veelheid verwerken kan. Er is mü dlkwüls gevraagd, of Aretan nog andere voordeelen heeft boven sublimaat, doch de ontsmettende werking van sublimaat is wel Cabo. ma.. ld«m; Ylva NortMrand: 7 Aug.. Honte»troom. land, s„ Lel th; Erpel s. Newcaste. Patella, tank. Aangekomen 8’ Aug.. Anna W„ Danag. reu», Vlgo. Aangekomen 8 Aug.. Triton, ma.. Perns (voo Zaandanr); Ek. Oslo. Rouaan; Aarhuua; ma.. Hamburg: Londen; Zaanland. Hamburg; The- Kopenhagen; Rheln s. Hamburg; Ulys- Idem. 8 Aug., Tor. a.. Havre (voor Velsen); Iris. s„ Danzig; VUestroom, s. Lelth. Vertrokken 6 Aug., Coeta, ma.. 1 Grete Clad, Hamburg; Wllbo, ma.. Openluchttheater Bergen: .Rond een half mlllloen”, door de Ver. Haagsche Spelers. Dins dagavond. pel terug, waarna het Te Deum werd gezongen en de zegen met het Allerheiligste werd gege ven. Vervolgens tot slot een kort dankwoord van den leider dezer processie, den Z.Eerw. Pater J. Menken M SF. Met een tot weerziens aan de voeten van Maria sloot spr. desen zoo uitstekend geslaag den dag. In het KR.O.-gebouw aan de Emmastraat te Hilversum heerschte gisteren een diepe stilte. De gordünen waren gesloten, de nationale drie kleur hing halfstok. Hü, die de stichter was van den omroep en het gebouw, kwam afscheid nemen voor altüd. Deze gedachte beheerschte de groote menigte die zich voor de studio had-verzameld om ge tuige te zün van dit afscheid. Eerbiedig zwü- gend werd de komst van den stoel afgewacht. De politie had voor een ruime afzetting gezorgn en het verkeer omgelegd. Terwijl de klokken van de 8t. Vltuskerk luidden, arriveerde de lükauto met de volgwagens aan de grens van de gemeente en rijksweg Amsterdam—Amers foort. Voorafgegaan door de motorbrigade werd vervolgens vla den Laarderweg, Joh. Gerards- weg, viaduct, Sumatralaan, Javalaan, Lage Naarderweg, Naarderstraat en Groest naar de KRO.-studié gereden, waar een wüle werd halt gehouden vcrslteit van Nümegen. Mgr. M. Th. Verhoeven, gelük te stellen met die van Aretan (voor pe ters dan). Van Aretan gebruikt men een oplossing worden gebruikt, doch dan - -rr 100 uter-oplossing de dubbele sterkte büvoegen, dus*4 liter water met 12 gram Aretan. Sublimaat en Aretan zün giftig en het ver dient ook aanbeveling, er zoo weinig mogelük met de handen in te komen; vooral niet m w Het ontsmetten kan het beste in dMse" W* geschieden en na de ontsmetting moeten de po ters worden gedroogd, hetgeen in ken veelal het beste in poterbakjes kan ge- BCHri 'klaarmaken van de vloeistof waarin de poters ontsmet sullen worden, kan het beste houten vaten geschieden, omdat «ubllmaat riW blanke metalen aantast en omdat Aretan worden gratis beant-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 10