Katholicisme Vrij waardeering voor de pers RHEUMATIEK moet in de kern bestreden worden. lederen dag die ge hiermede wacht, lijdt U nriodeloos lan ger pjjn. Is dit noodig NeenFynnon Salt, .het eenige uit 7 geneeskrachtige minerale zouten samengestelde nieuwe preparaat, brengt uitkomst en verlichting, voor rheumatiekljjders. dus ook voor U „in actie” LAATSTE DAG Ook Uw steun! LuchtVerded i qnqs Fonds INCIDENT IN STRAAT VAN GIBRALTAR ZVCJg/ME om feest te vieren FYNNONSMT^ I ERDAG 11 AUGUSTUS 1938 x JONGETJE VERDRONKEN '1 Kerkelijk leven MACHINIST BEKENT SCHULD KANTOORBOEKHANDEL DEVIEZENSMOKKEL De toestand van de dr. Colijn ver- UIT DE STAATSCOURANT r» £*n dag ter obaervatie in Bronovo te Den Haag De onregelmatigheden te Weesp ONDERSCHEIDING VOOR H. M. DE KONINGIN TWEE ARRESTATIES TE ENSCHEDE GEEN LOONCONFLICT BIJ DE N.V. LIPS TE DEN BOSCH Kind onder auto en op slag gedood Mutaties bij Indische marine GOUDEN PRIESTERFEEST VAN MGR. TAS KIN Arbeider onder grind bedolven Minister Romme op de H. Land-Stichting Inbraak in relais-station van de Phohi Krant, radio en film Een versterking van vlieger-reserve is sterking van onze Neu traliteit unor Uw hmd Zendt Uw bijdrage aan het Met tandem geslipt en doodgevallen HetLuchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. M Chriatelyke charitaa plan. sc BM> Katholieke Stand aorganiaatiea BZS- katholieke tegen hem in?" Mi Clearingkoersen Koersen voor stortingen op 11 Augustus 1938 t 73.81. lires 9.50. 2. Docs20ci bet SM save iden, aan iou- ?pen Reddingspogingen mochten niet baten Woensdagochtend is op den Rijksweg tus- schen Apeldoorn en Nleuw-MUlingen een ern stig ongeluk gebeurd. Op dezen weg reed het echtpaar K. Steen man. afkomstig uit Oostwoud in Noordholland, op een tandem de helling af. Zij hadden hun vacantie in Beekbergen door gebracht en waren op weg naar huis. Van valschheid in geschrifte verdacht Nederlanders in Duitschland gevonnist Ongeluk met doodelyken afloop in gravery te Apeldoorn Juiat voor achteruitrijdenden vrachtwagen gevallen een aan den Mig. Woensdagmiddag om drie uur is te Arnhem een zesjarig jongetje van den steiger van de veerboot op de linkerzijde van den Rijn bij het spel te water geraakt en verdronken. Het water is ter plaatse van het ongeluk zeer diep. Ter stond in het werk gestelde reddingspogingen hadden geen succes. Na een half uur werd het lijkje opgehaald. De heeren werden rondgeleid door Mgr. A. A. Suijs, vicaris van de H. Land-Stichting en den heer Gerritsen, architect. Met ingang van 1 September is aangewezen als waarnemend deurwaarder bij het kanton gerecht te Hoorn, ter standplaats Hoorn (va cature A. J. van Schoten) J. M. van Schoten, candidaat-deurwaarder te Hoorn. Priesters en leeken, aldus besloot Mgr.: weest sterk in het geloof en gaat dan de branding door, de haven uit. het rijk van Christus tege moet. Helpt aan de uitbreiding van dat rijk van gerechtigheid, liefde en vrede. Na het ontvangen van den bisschoppelijken aegen zongen de aanwezigen het lied „Groote God, wjj loven U”. waarna dr. Poels den hamer ter afsluiting liet vallen. Aan die charitas heeft onze moderne we reld. meer dan aan iets anders, dringende behoefte. Sociale rechtvaardigheid, natuur lijke phllantropie en altruïsme kunnen wel materieelen nood lenigen, maar zij kunnen zonder de bezieling van de liefde nooit een goede verstandhouding en een gevoel van broederlijke saamhoorigheid onder de men- schen scheppen. Komende tot de film, selde spr, dat deze derde wereldmacht in nauwelijks een half men- schenleven heeft carrière gemaakt. Haar ge heim is, dat ze van de menschen een kudde luisterende kinderen heeft gemaakt, dat ze ver telt in prentjes en dat ze door haar dyqpmiek extra aandacht weet te vestigen. Den invloed van de film op den menseb noem de spr. veel grooter dan men wel denkt. De bioscoop is veelal een pleisterplaats voor dak- loozen, een automatiek voor hongerlgen. Maar de films die men er ziet, geven dikwijls een valsch levensbeeld. Mgr. Lemmena apreekt het alotwoord voor roog even or rd Doorloopend consult met de consumenten is natuurlijk onvermijdelijk, doch wegens ons cultureele belang is een hechte samen werking tusschen omroep en organisaties dringend geboden. Nagegaan werd, welke werkver- ruimingamogelykheden daar aanwezig zyn inde xn- scht. niet w ron- na- >en- Zoo i de tot na t in ■ven »ch nest eele pa- nest tn- gra- ko- laat veer >38 *■'41 I ris de d* Dominicaanache Republiek eert onze jubileerende voratin Roermonda biaachop wekt de deelnemera aan de Lim burg ache Studieweek op, aterk in *t ge loof te zyn i Miniaterieele aanaporing aOfn werk- gevera ter gelegenheid van het Regeeringajubileum Een der passagiers van de „Llandaff Castle” vertelde hierover het volgende: „Ik zag den trawler van Franco, die den naam „Inasi" droeg, een Nederlandsen vracht schip aanhouden. Het was toen 17 uur 45 Het Nederlandsche oorlogsschip kwam nabij, streek een sloep en gaf de „Inasi” te kennen, aat zb zich verwijderen moest. De „Inasi" ver wij a er de zich inderdaad van het Nederlandsche vracht schip, doch begon toen om de „Llandaff Castle” heen te varen. Ook dit schip hield de ..tnad” aan. De Woensdagmorgen is op den Oud-Reeuwljk- senen weg te Reeuwijk een ernstig ongeluk gebeurd. De weg was versperd, doordat men bezig was een te watergeraakten veeauto met varkens op den kant te brengen. Kon naderende vracht auto kon niet passeeren en de bestuurder waar schuwde, dat hij achteruit zou rijden. Het te Reeuwijk logeerende zevenjarig dochtertje van de familie De Jong uit Gouda, dat zich met andere meisjes op den weg bevond, Viel juist voor een der wielen van den vrachtauto, welke baar over het hoofd ging. Het kind was op slag dood. De Enschedesche politie heeft zekeren M. aan gehouden, verdacht van valschheid in geschrif te, ten nadeele van een in Amsterdam gevestig de instelling. Het gaat om een bedrag van on geveer duizend gulden. M. heeft inmiddels bekend. De politie heeft voorts zekeren H. aangehou den, die eveneens verdacht wordt van valsch heid in geschrifte. H(j heeft kwitanties geschre ven op naam van een in Enschede gevestigde firma. Ook H. heeft bekend. foon, een map Inhoudende rapporten over~>»dip-i uitzendingen en ijzeren snjjtang, een klein mo del combinatletang, een doos met 50 weerstand- jes, en een aantal Philips radio-ontvanglampen. waarvan sommige geheel rood. Aanhouding en voorgeleiding van den dader wordt verzocht. Postgiro 287177 Den Haag, ten asms wan da Vereeniging voos Nationale Veiligheid. „Johan Maurita van Naaaau” kwam een Britach achip te hulp Omteent het optreden van de „Johan MauriU van Nassau” wordt nog uit Gibral tar vernemen, dat even voor het gebeurde met de Llandaff Castte deoelfde gewapende trawler een Nederlandsch vrachtschip had aangehouden, waarvan de naam niet be kend te geworden. De .Johan MauriU van Nassau” richtte een waarschuwing tot den trawler, die zich toen verwijderde. 1 Naar wij vernemen heeft de president der Dominlcaansche republiek een decreet getee- kend, waarbij aan H M. de Koningin het grootkruis in goud van de orde van verdienste Juan Pablo Duarte, de hoogste Dominlcaan sche onderscheiding, wordt verleend, ter gele genheid van Harer Majesteits regeeringsjubi- leiun. In aanmerking nemende, dat het thans een zéér bijzondere nationale gebeurtenis betreft, heeft de minister van Sociale Zaken aanleiding gevonden de medewerking van de centrale werkgeversorganisaties in te roepen, ten einde er bij hunne leden op aan te dringen, in dit geval zoo eenlgszins mo gelijk vrijaf met behoud van loon te geven zonder van de vergunning tot inhaten van verlet gebruik te maken, uiteraard tenzij dit laatste in strijd zou komen met de noodzakelijke elschen van het bedrijfsbe lang. 4 De minister wekt ook de ongeorganiseer de werkgevers op dienovereenkomstig te handelen. De bedoeling van het bezoek was ter plaatse na te gaan, welke werkverrulmlngsmogelijk- heden op de H. Land-Stichting aanwezig zijn BATAVIA, 10 Augustus (Aneta) Met in gang van 17 Augustus is benoemd tot comman dant van den Marine-Luchtvaartdienst kapitein ter zee K. W. F. M. Doorman. Met ingang van 13 Augustus is .benoemd tot commandant van Hr. Ms. .Java” kapitein-lult ter zee H. J. Buenlnck. De kapltein-lultenant ter zee P. J. Hendrikse, thans wnd. commandant van den Marine- luchtvaartdienst, zal opnieuw worden benoemd tot commandant van het marinevliegkamp Mo- rokrembangan. Spertijd met zes maanden verlengd Tragiach einde van een vacantie-tocht De minister van. Sociale Zaken, prof. mr. O. F. M. Romme, heeft Woensdag een bezoek gebracht aan de H. Land-Stichting bij Nijme gen, waarbij de minister vergezeld was van den heer Meijer de Vries, hoofdinspecteur voo» de werkverschaffing. Door nog niet bekende oorzaak is de tandem geslipt, waardoor beide menschen vielen. De vrouw kwam zoodanig terecht, dat zij vrijwel onmiddellijk overleed. De man werd licht gewond. Wij moeten scheppen een nieuw type moderne christelijke menschen in hun verschil lende standen. Dat nieuwe type moet óóit ko men in het arbeidersmilieu. Dat is grootsch, maar toch ook moeizaam moeizaam, omdat er nog zooveel horizontlooze arbeiders zijn. Het katholicisme in actie zal nu waardigheid helpen terugbrengen in de arbeidersmilieusen dat moet geschieden door het apostolaat, door studieweken, door de Credo-Pugnoclubs en ook door massale bijeenkomsten en optochten. Met trots wees spr. op de centrale hoogeschool voor werkers te Leuven, een uitstekend vormings instituut, dat spr. ook in Nederland nuttig zou vinden. Zijn betoog samenvattend, zelde spr., het een schoenen droom te vinden, dat wij een wereld zullen bouwen in de wereld, waarin het fami liale, politieke en sociale leven kan opleven. In de Dinsdag gehouden besprekingen tus schen het secretariaat der R.K. Vereeniging van Werkgevers in de metaalnijverheid en de afge vaardigden der betrokken metaalbewerkersbon- den is overeenstemming bereikt over de loon regeling bij de N.V. 's-Hertogenbossche Schroe- vengleterij M. Lips, te Den Bosch. In verband daarmede is het door de arbeiders gestelde ultimatum komen te vervallen. De loonregeling zal gelden voor het Jaar 1938. Naar wij vernemen, heeft de Vacantie-Kamer der Rechtbank te Amsterdam Woensdagmld- oag de beschikking van den Rechter-Commis- sarls. mr. N. de Benedltty, waarbij de voosloo- plge invrijheidstelling van den ambtenaar der steunverleenlng te Weesp, P. v. A. aldaar, werd gelasC vernietigd en de gevangenneming van genoemden ambtenaar opnieuw bevolen. De waarnemende Officier van Justitie, mr. E. Over- bosch. heeft zich daarop onmiddellijk in ver binding gesteld met de rijksveldwacht te Weesp, die het vonnis van de Rechtbank ten uitvoer moest brengen. Wij vernemen nog, dat de Rechtbank Dins dagmiddag als getuigen oa. hoorde den heer M. Nolet, chef van den rijkscontróledlenst van bet Departement van Sociale Zaken, benevens den rjjksrechercheur, die het onderzoek, in sa menwerking met de rijkspolitie, heeft geleid. In de film zit aldus een gevaar, dat wij moe ten keeren. En zouden wij niet kdnnen keeren, bekend als wij zijn als waterkeerders van naam? In den afweer neemt de rijksfllmkeuring haar plaats in. Dat is een compromis, doch waar het niet bij mag blijven. De dienst van afweer moet worden uitgebreid, opdat de geestelijke gezond heid vooral van de onvolwassenen kan worden beveiligd. Op het belang van een katholieke filmkeuring legde spr. den vollen nadruk. Mét die keuring moet de voorlichting *n eenheid uit maken, waardoor wij krachtig naar buiten kun nen optreden. Er is wel eens gezegd, dat de helft der bios coopbezoekers katholiek is. Mocht dit waar zijn, wat zouden wi) dan in eenheid véél kunnen bereiken in verband met. de goede film. Ook onze positieve actie op filmgebied is zeer belangrijk. De menschen moeten worden opge voed in film-lnzicht, overeenkomstig de bedoe ling van het georganiseerde katholieke film front. Als levende ledematen van het Mystieke Lichaam van Christus Is voor ons. Katholieken, hier een heerlijke en noodzakelijke taak weg gelegd. Het Christendom toch is de openbaring van God als de Liefde. De Kerk en dus ook wij leden der Kerk hebben tot taak: Christus te doen voortleven in die openbaring. Daarom is de charitas het eigen en onver vreemdbaar terrein der Kerk. Zjj heeft het recht en den plicht om de charitas te organiseeren op elk gebied van het teven. De staat heeft dat te erkennen, al kan en moet hij in bepaalde om standigheden subsldieerend optreden. In onzen Ujd dreigt het gevaar, dat wjj Ka tholieken onze roeping Inzake de charitas uit het oog verliezen en ons zonder protest laten inschakelen in staats- en gemeentezorg. En toch, de grootste en moelUjkste problemen van onzen Ujd zjjn niet op te lossen door een uit organi satie geboren macht, maar alleen door het be leven der christelijke charitas. Zijn onderwerp nader besprekende, drong in leider aan op stevige organisatie van charita tieve vereenlglngen op katholiek terrein en wees er op, dat moet worden geholpen, zoolang God het vordert. Aan de arme wereld moet door hel pende daden de liefde van Christus bekend worden. De liefde bouwt op en zij houdt het mystieke lichaam van de Kerk samen. Omdat Franciscus. Vincentlus. Elisabeth en andere heiligen die liefde bezaten, hebben zij de wereld aangetrok ken. Een Mgr. Savelberg en een dr. Arièns de den evenzoo.' Moge nu ieder op zijn eigen plaats daden van liefde bewijzen, de liefde doen doordringen op elk gebied van het leven waar wij Invloed kun nen oefenen. Zijn wij bezield van dienende lief de, dan handelen wij in den geest der Kerk, die van nature een liefdesgemeenschap ia Redt de liefde, zoo eindigde spr., en de liefde zal ons redden. Betreffende de treinbotsing te Heerlen valt nog te teelden, dat Woensdagmorgen 7 uur de hoofdlijnen weer vrij waren, zoodat toen het verkeer weder was hersteld. De machinist van de sneltrein-locomotief is door onveilig signaal gereden en heeft toege geven zich vergist te hebben. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. - Het Nederlandsche flottieljevaartulg .Jo han Maurite van Nassau" heeft in de Straat van Gibraltar het Brltsche passagiersschip .Xlandaff Castte” geholpen tegen «en ge- wapenden treiler van de vloot van gene raal Franco. De .JJandaff Castte” werd aangehouden door den treiler, welke langszij kwam, na een schot voor den boeg te hebben gelost. De treiler hield het schip een kwartier vast, waarna de Nederlandsche oorlogsbodem tus- schenöelde kwam. Het Brltsche schip kon hierna ^ijn reis naar Gibraltar voortzetten. Een theelepeltje op een glas warm water, iederen ochtend op j de nuchtere maag ingenomen, zal na korten tüd z’n resul- taten toonen. Fynnon Solt, hei middel ter beatrijding can Rhcumatiek, Spit, hchiaa etc. ia oertrijebaer- ba iederen apotheker oj drogial J 123 pet flacon. Ter afsluiting van deze 14e Rolducsche Studie week sprak Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, een woord van opwekking. Mgr. wees op ons groote doel: ds wereld voor Christus te veroveren. Een belangrijk onderdeel van die verovering is voorwerp van bespreking geweest op deze Studieweek. Hier werd met kennersblik het doel aangewezen, en nu gaat men met durf en kracht verder. Mocht echter die kracht onverhoopt ophouden, dan zal men zijn doel niet bereiken. Mgr. hoopte, dat alten zouden willen denken aan de moeilijke taak, waaraan wij ons moeten wijden. In naam van Christus smeekte de bis schop. krachten te zoeken en aan te vullen. Die krachten moeten dagelijks worden gezocht in het gebed, verder zooveel mogelijk dagelijks in de Eucharistie; en verzuimen wij niet steeds den H. Geest aan te roepen. Ook wilde Mgr. wjjzen op Maria, de machtige Maagd, die onze krach ten kan steunen, en op de heilzame beteekenls van de gesloten retraite. Moge het geestelijke rijk van Christus triomfes- ren over het wereldrijk van de menschen. Per ziekenauto is het stoffelijk overschot naar het Julianaziekenhuls vervoerd, waarheen ook de man, nadat sergeant-majoor W. Vogel zang, van het Remonte-depót te Nieuw-Mil- lingen, hem de eerste geneeskundige hulp had verleend, is overgebracht. De laatste les werd gegeven door dr. E. Eijke- rnans Cxs.R. te Wittem en behandelde het ka tholicisme in actie door de alles bezielende christelijke charitas. ook op wereldlijk terrein. In deze en de vorige les was ook aanwezig Roermonds bisschop. Mgr. dr. G. Lemmens. Inleider noemde de charitas, waarvan hier sprake is. de deugd van liefde tot God en haar natuurlijke vertakking, de liefde tot den naas te. Zij omvat de werken van barmhartigheid in den meest breeden zin opgevat en beoefend in christelijken zin X Gevangenneming van den amb tenaar der ■- ateunverleening P. v. A. opnieuw bevolen Helaas zijn wij vaak te laf en te slap en buigen wij voor het menschelijk opzicht. Doch hoe willen wij komen tot boven- menschelijke daden, als wij zelf zoo men schelijk zijn? De receptie ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van Mgr. H. J. m. Taskln op Maandag 15 Augustus zal worden gehouden van twee uur tot half vier voor geestelijken en leeken in het Theologicum te Warmond. Er wordt wel eens beweerd, dat stands- organlsatles verdeellng en versplintering brengen, en ten aanzten van socialistische organisaties is dat ook wel eens zoo; doch de katholieke standsorganlsaties sturen aan op sociale samenwerking, werken in een heid en verbondenheid. -lij reed door onveilig signaal en veroorzaakte botsing I” bleek gewapend te zjjn met drie geschut, twee op het voorschip, en een op t achterdek. De .Johan Maurite van Nassau” verleende echter assistentie en bleef gedurende vijftien minuten nabij de „Llan daff Castle”. Toen voer de „Inasi" weg en kon de JJandaff Castte" naar Gibraltar door varen. De minister van Economische Zaken heeft den spertijd van zes maanden, voor den kantoorboek handel krachtens vestigingswet-kleinbedrijf 1937, - --- --- - nanoei, 6 iBry behandeld, waaraan zich Limburgers met zes maanden verlengd. Kanunnik Brys. algemeen proost van het Christelijk Werkersverbond te Brussel, sprak over het katholicisme in actie in onze katho lieke standsorganlsaties. In het eerste deel van zijn betoog wees spr. er op, dat langs verschillende zijden het libe ralisme en lalcisme verderfelijk hebben ingewerkt. Dat is geschied zoowel op het sociale levens- kader, waarin onze menschen vastzitten, als op den gedachteninhoud en de levenshouding van onze katholieke menschen. Spr. noemde het daarom tijd, dat we het katholicisme in actie brengen, eerst van binnen in onze menschen zelf en door hen heen op de wereld bulten ons. Wij, katholieke menschen gezamenlijk, moe ten in de wereld het stralend voorbeeld dragen, samentrekken in een reusachtige massa-orgsml- satie van gedoopten. In de nationale volksge meenschap moet de katholieke gemeenschap worden Ingebouwd. Spr. wees daarbij op de noodzakelijkheid van standsbewustzijn en standsmllieu. Hier moet een sociale bewerking worden ondernomen. De katholieke standsorganlsatie noemde spr het Instrument bij uitstek om het katholicisme van onze menschen in actie te brengen op de verschillende gebieden van de cultuur en den arbeid. Met name wat de arbeiders betreft, meende spr., dat voor hen niet veel kan worden bereikt zonder het middel van de standsorganlsatie. De burgemeester van De Bilt verzoekt op sporing en Inbeslagneming van de volgende al daar door middel van braak uit een relais station van de Phohi ontvreemde voorwerpen, nJ. een Philips radiotoestel type 362 A met op klapbare verlidite schaal, golflengteverdeeling vijf gedeelten, onder aan de voorzijde drie scha- kelknoppen, de luidspreker in het midden inge bouwd kleur van de kast donker bruin, voorts twee mili-ampèremeters, eea Telefunkenkopteie- Rolduc, 9 Augustus De derde en laatste dag van de Limburgsche Studieweek begon met de eenige wijziging van het programma. Niet dr. H. Moller, maar Ber nard Verhoeven* uit Arnhem sprak over het katholicisme in actie op de terreinen van dag bladpers. film en radio Zijn inleiding ving spr. aan met een herinne ring aan de ontdekking van le boekdrukkunst Eenmaal was die kunst het middel om boeken te drukken; thans is ze ook het middel pm kranten te drukken. En de krant kreeg film en radio als bondgenooten in een triumviraat. In dit driemanschap vond spr. terug den gemo- demiseerden en gemotoriseerden Paulus. Sprekende over de krant, zeide inleider, dat ze moet zijn in de wereld, maar niet van de wereld. En de krantenlezer moet niet slechts wezen ,,Mann seiner Zeit". maar óók „Mann seiner Zeitung”. En voor wat den krantenman betreft, moet de journalist niet alleen ras en vakkennis bezitten, doch bovenal karakter. Meer in het bijzonder ten aanzien van de katholieke pers hoopte spr., dat ze niet de hoveling zal zijn, noch de op sensatie beluste. Krant en radio noemde spr. nauw aan elkaar verwant; beider werkmethoden komen op het zelfde neer: sfj geven de publieke opinie. Beide middelen zijn ook door de katholieken in ons land aangegrepen; en met name de radio brach ten zij snel vooruit. Wat zij hier verwierven, dankten zij wel het meest aan pater Perquin, wiens radio-pastoraat thans helaas een einde heeft genomen. Den katholieken radlo-omroep noemde spr. een strategischen voorpost, een modem apologetisch middel. Zijn rijk strekt zich uit van kerk tot balzaal, van kansel tot cabaret. Zijn program geeft onvermijdelijk een doorloopende voorstel ling van gevarieerde nummers. Naar sprekers meenlng heeft de katholieke radio een plicht van representatie, met alle ver antwoordelijkheid; zij moet het volte pond ge ven. maar dan toch onder toepassing van groo te selectie. Woensdagochtend omstreeks acht uur is in 't Orderbosch te Apeldoorn een ongeveer acht meter hooge wand in de grindgraverfj aldaar, waar de werkzaamheden in werkverschaffing worden verricht, ingestort. De 55-jarige gehuw de arbeider M. Jonker uit Apeldoorn werd be dolven. Een tweede arbeider kon ternauwernood worden gered. Na ongeveer zes minuten kon Jonker worden bevrijd. Met een zuurstof-appa- raat van de brandweer werd getracht de levens geesten op te wekken, hetgeen niet gelukte.' Dokter Stal kon slechts den dood constateeren. Het ongeval is te wijten aan onvoorzichtig heid van het slachtoffer. Hij is gaan graven aan een bank, waar ge vaar van instorting bestond. Hij .was hiervoor gewaarschuwd. Het stoffelijk overschot is naar het Jullana- ziekenhuis overgebracht. B(j beschikking van den minister van So ciale Zaken opgenomen in de Staatscourant .an Woensdag Is aan hoofden of bestuurders 'an ondernemingen, in wier fabrieken of werk plaatsen of onderdeelen daarvan in het tijd vak van 29 Augustus tot en met 10 September 1938 aan arbeiders in verband met de viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin vacantie wordt gegeven op één of meer dagen of daggedeelten, vergun ning verleend om het tengevolge daarvan ont stane verzuim geheel of ten deele te doen in halen in een periode van ten hoogste drie we ken, vallende in het tijdvak van 15 Augustus tot en met 17 September 1938. A r wordt in de katholieke wereld na- lj' genoeg doorloopend door hoogere A-^en lagere en niet zelden ook door beelemaal geen autoriteiten een beroep op de hulp en steun, de mede werking en waardeering van de katho lieke pers, hetzij voor een of ander we- rtrHjk goed of slechts zeer subjectief goed gewaand doel, hetzij voor een of ander groot of klein, algemeen of meer persoonlijk belang, hetzij voor een wel doordacht of ondoordacht denkbeeld of Geeft de katholieke pers gevolg aan een beroep, omdat zij het juist en aanbevelenswaardig acht, dan is dege ne, die het beroep heeft gedaan in het gunstigste geval bereid de katholieke pers daarvoor te danken en te prijzen, w>>r vaker vergenoegt hij zich dan slechts met de vriendelijke gedachte, dat de katholieke pers dit keer althans niets meer dan eenvoudig haar onaf- wQsbaren plicht heeft gedaan. Geeft de katholieke pers op goede gronden geen gehoor aan het beroep, dat op haar wordt gedaan, omdat zij dit niet juist of niet voldoende verantwoord acht, dan kent de verontwaardiging van hem, die het vergeefsche beroep deed, soms zelfs de grenzen van het meest elemen taire fatsoen niet meer en wordt die zelfde pers verguisd en beleedigd. en af gebroken op een wijze, waarin elk spoor van redelijkheid er» rechtvaardigheid soek is. Begaat de katholieke pers of oen van haar vertegenwoordigers een fout of vergissing dan is het hek eerst goed van den dam en slaan de sluizen van den meest onwelwillenden commen taar wagenwijd open. Zoo is het enkele maanden geleden gebeurd, dat in een pennestrljd, ont brand naar aanleiding van een persver slag, een eerwaarde frater in een tijd schrift met nog wel opvoedkundige pre tenties zich qualificaties veroorloofde als „dat persmensch” en „de mus kiet. die danig aan het soezen is ge weest." Wij willen hier in het midden laten of de betrokken verslaggever een fout heeft begaan dan wel of de rede naar zich heeft vergist of onduidelijk heeft gesproken, maar alleen consta teeren, dat er geen verzoek om rectifi catie werd gedaan, hetgeen toch het meest voor de hand liggende en behoor lijke middel Is om recht te krijgen, een middel, dat door de katholieke pers gaarne in geval van ongelljk wordt aan gegrepen. Uit dit geval blijkt een geest van onwelwillendheid en gebrek aan fatsoen, ten aanzien van de katholieke pgrs, dat la bepaalde kringen en bij be paalde personen symptomatisch mag bieten. de Standaard verneemt, heeft de Uchte ***t«ldheld, waaraan dr. Colijn lijdende was gunstig verloop gehad. Om er van over- te zijn, dat de oorzaak van de klacht ge- verdwenen is, heeft de behandelende ge- **’**er het noodzakelijk geacht, dr Colijn V°°r ter observatie in „Bro- A doen opnemen. Te Aken is een geval van deviezen-smokke- 12.J en een Duitscher zouden hebben schuldig gemaakt De rechtbank veroordeelde een vrouw uit Heerlen tot een gevangenisstraf van eeri*' half Jaar alsmede tot een boete van 5000 rjjksmark subs. 2 maanden. Dezelfde straf kreeg een man uit Kerkrade, terwijl een andere man uit Kerkrade werd ver oordeeld tot 6 weken gevangenisstraf en een boete van 1000 Rijksmark subs. 10 dagen hech tenis. De Duitscher kreeg 8 maanden benevens een geldboete van 5000 Rijksmark subs 2 maauden. Den Limburgers werd een poging tot d»vle- zen-smokkelarij ten laste gelegd, terwijl de Duitscher tevens gestraft werd wegens poging tegen verplichtingen, luidende in Reichsmarker. tot bedrog. -r v- orter geleden is een katholieke re- K denaar In een vergadering, waar- bij de katholieke pers vertegen woordigd was. zich te buiten gegaan aan Ti ontactlschen en onrechtvaardig gene- raliseerenden aanval op de katholieke pers, nadat hij eerst zoo tactisch was geweest om de aanvankelijk openbare vergadering eigenmachtig voor beslo ten te verklaren. Dat deze autoritaire redenaar zelf zfjn loopbaan aan de ka tholieke pers begon, is een pikante bj- sonderheld Zie, wij zijn niet uit op niet-gemeen- den lof en waardeering, en zelfs niet op verdiende loftuitingen, maar wat wij wel elschen, is, dat men, zeker van katho lieke zijde, tegenover de katholieke pers •n haar vertegenwoordigers de elemen taire rechtvaardigheid en het burger lijk fatsoen betracht. Over het algemeen mag toch geconstateerd worden, dat het werk van de katholieke pers en haar vertegenwoordigers beantwoordt aan de hooge roeping en de groote verant woordelijkheid, waarvan zjj zich bewust k. Bij herhaling heeft de H. Vader zei/, die over Inlichtingen beschikt om ver gelijkingen te maken met andere lan den, de Nederlandsche Katholieke pers als voorbeeldig geprezen, terwijl ook het Hoogwaardig Episcopaat en de geestelijkheid met een open blik voor het apostolische, ideëele en cultureele •erk van de Katholieke pers vaak dat *erk met woord en daad hebben aan- tevolen en gesteund. De Katholieke Pers en haar vertegenwoordigers vra gen geen praemature aureool of mar- telpalm, maar zij vragen mede In het slgemeen Katholieke belang, hetwelk zij, •oo niet fout- en feilloos, in ieder geval osrir beste weten en kunnen dienen, ze- hw niet door katholieken behandeld en beschouwd te worden als een soort van kriilerij of dienstverrichtings-lnstituut, d*t alle mogelijke en ook ónmogelijke dnlers van den eersten den besten zou hébben uit te voeren om aan onbehoor- Hike of geheime aanvallen te ontkomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5