NIEUWS HOORN I Neerlands Treasure Island AR AL Waarheen met de kermis? Ji^sschen TERSCHELLING EN ZIJN OUDE CULTUUR |-|Dofd-en tfruittore 1 VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938 FAILLIET VERKLAARD EEN „WERELD”-CIRCUS Met BURGERLIJKE STAND Zeekrijgsraad Ongewenachte propaganda Willem Victoria in het nieuw Dé Schelllnger beweging FAVEUR: EEN SUCCES Westfriesch succes Aanrijding de Lutine Een uitstekend geslaagde verjongingskuur Een afwisselend programma met vele uitstekende nummers Kerkelijke plechtigheden in het bisdom Haarlem HET BELANG VAN GOEDE MONDVERZORGING OUD-STUDENTEN TE UDEN BIJEEN VIERING VAN REGEERINGS- JUBILEUM Kerkelijke agenda Wie achoon gekleed wil gaan v Zondag Skylge, het land van Barentsz Enkhulzen en Juatitia vergeet niets grappige clowns en een hoempa-orkest Zaterdag Vrydag l 1 a wai dit hoog- De Brandaris op Terschelling het witte doek is en het tooneel feofi boec Zaterdag biechthooren van 49 uur. Te 7 uur Rozenhoedje. Na de stranding van het Bigelsche oor logsschip .Xutine" met zijn kostbare la ding in 1798 op de Terschelllnger gronden, maakte ook het stadsbestuur van Ehkhul- aen aanspraak op eenige revenuen uit de deren. Deze aanspraken waren gegrond op opbrengst der uit het schip geborgen goe- het recht der „paalkist”, dat in 1573 aan *1 IX K S< Da venn, draai spoor ken. in be den, aanzi Onmi de bi sarei De te I Niks Wöe: derü men. blus! on naar goed geeft ge- Vi der hevi C. v aan oen raad gen Pee gen drtj ach boe de gek lam wee vu veel slee 1 Hoi tal liep San en 1 sell) Tö (gem boert en bi de vi Ook Te •chm Krebl «ebor In beurs acht Ooi door krant Da boerd •e v De Ver Til' Ooate avont Prie» beme M rt 15 A -A Ro houden Wat er getoond wordt, is wel zóó goed, dat volle zalen alleszins verdiend «ouden zün. Er is In den loop der Jaren een gevleugeld gezegde ontstaan, n.L: „Faveur «telt nooit te- Aanrijding kende bioscoop voor een tijdje gesloten Een zesjarig meisje, dat op het Groote Oost plotselng de straat overstak, werd aangereden door een motorrijder en beffwam tengevolge daarvan een snijwond aan een der beenen. Het kind werd voorloopig in het ziekenhuis opgenomen. De 18-jarige matroos M. B. J. had op 5 Mei JJ. onvoorzichtig de Kluft bij de Weststraat af gereden en was daar in botsing gekomen met den brievenbesteller C. de Wit. Deze zaak werd gezien de minderjarigheid van bekl. met ge sloten deuren behandeld. Uitspraak ƒ50 boete of een maand hechtenis 8 uur in Parkhotel Variété, Faveur. Cabaret en dancing in het Hoornsch Koffie huis, Kerkplein. Dancing tn „De Witte Engel’, Groote Noord. 8 uur Schouwburgloge Doelenplein „De Jant jes” volwassenen. Dancing in Hotel Geel. Kleine Noord. 4, 6, en 10 uur in Wilson-theater „Tarzans Wraak" (volwassenen). „Soa lang asto steeste, Soa fest op dyn sin, Wes fol brave mlnsken Myn leaf Skylgerlkn. Don Boeco zelve prijst met grooten uithaal van woorden en overdreven gebaren op het kleine podium van het wrakke tentje het programma. De clown verkoopt grapjes, die er grif ingaan een- G. Kramer, kruidenier, Camperduin, gem Schoorl. Mr. Ubbens, rechter comm., Mr. Ham mings, cur. Jac. van Letfen winkelier en arbeider, Broe- kerhaven gem. Bovenkarspel, Mr. - Ledeboer. echter comm., Mr. Thomas, cur. De traditie getrouw is bet bekende Variété Faveur weer de Hoorrtsche kermis komen op luisteren. En het zou vreemd geweest zijn, als bet niet gekomen was. Immers, wat is de Hoorn- ache kermis zonder Faveur. Steeds komt dit variété met een nieuw programma en altijd weet het volle zalen te trekken. Het lijkt wel of de Horinees deze gelegenheid om op hoog peil staand variété te zien met beide handen De grondslag van de Schelllnger bewe ging is eerbied voor wat het voorgeslacht naliet, belangstelling voor datgene wat zü tijdens hun leven hebben gepresteerd. Efe. van Dieren schreef daaromtrent eens: „En wanneer wU, evenals 2000 jaar geleden, nog slechts een klein volk zijn, van enkele dui zenden, omdat de bloem van het Schellin- gervolk is doodgebloed op vreemde kusten, op Nova-Zembla en op de Molukken, in de wijde vlakten van Noord-Amerika en op de kopjes van Transvaal en In de legers van den Groot-Mogol. En nu wij, Schellingen! In de verstrooiing, ons er van bewust wor den. dat wjj de erfgenamen zijn van een Volk, dat groote gaven van hart had en dat wist te uiten op een eigen wijze in woord, zang en dans, een volk met een eigen stijl, die onder de verwerkte handen op bloeide in kunstvoorwerpen van steen, hout,- touw en wol, nu richten onze blikken zich weer naar de Toér (Brandaris), waar wij wétbn dat ons land ligt." Als men tegenwoordig over het mooie eiland Terschelling, in het oud-Friesch „Skylge”, spreekt, dan gaan onwillekeurig de gedachten naar de groote Karimata, die nog steeds graaft naar de geheimzinnige schatten van de veelbesproken Lutine. En al zijn de baggerfabrlek en het op den zee bodem liggend fregat wel de objecten, die Terschelling op aller lippen brengen, er is nog veel meer dat de belangstelling voor liet geboorteland van Willem Barentsz meer dan waard is. leur”. Het ensemble hoeft echter maar éénmaal teleur te stellen en de reputatie is gebroken, iets wat echter gelukkig ook thans weer niet het geval is. Integendeel, Faveur is dit keer In teressanter, afwisselender, geselecteerder dan ooit en de bezoekers zullen even zoovele propa gandisten zijn voor dit zoo bij uitstek geslaagd feest van goed variété. De lezer zal bijzonderheden van ons eischen. maar hij houde ons ten goede, dat het ónmoge lijk is in kort bestek al de nummers de revue te laten pa&eeren. We zullen derhalve volstaan v. d. Heide, uit Rotterdam, eer van zfjn werk heeft, als ook de aannemer, de heer A. Vos, die in vijf weken tijde het omvangrijke werk heeft verricht. In deze woorden ligt de grondgedachte van de Schelllnger beweging, die ongetwijfeld veel zal tot stand brengen tot behoud van overoude cultuur van een eiland, in welks volkslied wordt gezongen: die stad was verleend, waaronder te ver staan te het recht tot heffing van „baken geld" of „paalgeld” vin alle schepen, die de Zuiderzee binnenkwamen volgens groot te of volgens de waarde der goederen, die ingevoerd werden. Als tegenprestatie rustte op Enkhulzen de verplichting om te zorgen voor de betonning en bebakenlng van de Zuiderzee en de zeegaten. In venrchillende havenplaatsen had Enkhul zen kantoren voor de ontvangst van de ver schuldigde paalgelden, ook op de Wadden eilanden. De instructie van de „paalmeesters” p Nleuwedlep, Texel Vlieland en Terschelling bevatte o. a. een artikel (tekst van 1754), waar in gezegd wordt, dat de ontvanger van het paal- geld van alle „goederen, paalgeld subject het- selve moeten verderen”, alsmede van die goe deren, welke uit gestrande schepen worden ge lost en geborgen of aan de stranden komen aan drijven of opgevischt worden. De paalmeester A. A. Bolk, dip in 1800 als ontvanger op Terschelling fungeerde, volgde overeenkomstig de voorschriften met -aandacht het aan den wal brengen van de goederen, die afkomstig waren van de ..Lutine", doch onder vond blijkbaar moeilijkheden bij de betaling van het deswege verschuldigde paalgeld tien behoeve van Enkhulzen, én gaf hiervan kennis in een missive van 4 Dpcembet**1800, waarbij hij tevens verzocht geïnformeerd te worden, hoe te handelen teneinde het .paalgeld te kun nen Invorderen. De gemeenteraad kwalificeerde hem, zich tot alle mogelijke Instantlén te wen den om het beoogde doel te bereiken en te doen uitkomen, dat in voorgaande gevallen. 3, na de stranding van schepen in de stormen van 1775 en 1778, ook in de nabijheid van Ter schelling, aan Enkhulzen het paalgeld was be taald geworden De commissies voor bet opne men der comptabele rekeningen van de con- voyen en llcenten maakten echter beswaar om aan den elsch van Enkhulzen te voldoen. ZU vorderden een bewijs, waaruit zou blijken, dat de stad aanspraak zou kunnen doen gelden op het paalgeld van de gestrande goederen der .Luttne", „meestal met contanten gelaaden". Vermoedelijk hebben de bedoelde instantlén dat bewijs niet voldoende gevonden; althans in de stadsrekeningen van de eerste Jaren der 19de eeuw is geen enkele aanwijzing ta’ffciden, dat eenige uitkeering' te dier zake is verantwoord. De paalmeesters van Terschelling en Vlieland boekten in die periode jaar op jaar „Geen Ontfang”, zoodat Enkhulzen verstoken is ge bleven van revenuen uit de standing der Jm- tine”. en dan komt de verrassing: entréeprüs, heldsprUs 10 cent. En terwijl de muziek een on bekenden marsch inzet, waarbij het koper er wel eens naast is (maar wie let daar nu op!) en Xaarbij de groote trom tot berstens toe wordt gebeukt, bestormen de menscheh de trap naar de kassa. Het kaartje moet in zijn gehee^>f- gegeven worden, dan heeft de directie er den volgenden keer weer wat aan. Efficiency wordt hier blijkbaar boven alles gesteld. Het tentje zelf is een miniatuur-uitgave van een circus. Om maar zooveel mogelijk menschen te kunnen bergen, heeft men de banken dicht op elkaar gezet, weinig acht slaande op de benoodigde voetenruimte, zoodat het maar al te vaak voor komt. dat een enthousiast toeschouwer den man vóór hem een flkschen trap in den rug geeft. Doch kwade gezichten ziet men hier niet. Allen kijken met onverholen pleizler het zaakje eens rond. Het schijnt wel of alles filet au sérieux genomen wordt. De onwaarschijnlijke koppen van groote cir cusdirecteuren en van hun lieftallige dochters, die als amazone dienst doen, en de vele afbeel dingen van melkwitte schimmels aan aèn wand maken geen Indruk; men verwacht' hier geen groote toeren, maar een gezellige voorstelling met enkele clowns en een ezeltje, dat men reeds bulten op het podium heeft zien staan. Eenheidsprijsen met leedwezen ziet men hoe een zwaar gebouwd man, wiens borst schit tert als die van eén generaal of van een over ste ‘in rust, zbóveel decoraties prijken er op (pas gejvonnen met eenige geweldige slagen op het })oofd van Jut!), het trijp, dat de rangen van een kwartje minder hard maakt, met zijn smerige schoenen bevuilt. En tergend langzaam tikt hij de asch van zijn stompje sigaar niet op den grond, maar op dezelfde glanzende beklee- dtng Eenheidsprijsmen kan gaan zitten waar men verkiest. Wil men een goed overzicht heb ben op de .arena", dan gaat men in de nok van het circus zitten, beschouwt men liever de goocheltruc of de muziek van de clowns van dichtbij, dan neemt men een twee-dubbeltJes- of een kwartjes-plaats in. Men is er vrij in, en er wordt gretig gebruik gemaakt van de moge lijkheid om de beste plaats te zoeken. Wat te zeggen van het programma? Men zit te sidderen bij de evenwichtsoefeningen op de trapéze van Don Bosco Jr„ Men lacht zich soms glap om de twee clowns, die in hun onver- valscht Amsterdamsen, doorspekt met Vlaam- sche zinsneden en talrijke Germanismen het grootste deel van de voorstelling vullen en te vens nog voor de extra act-stukjes zorgen. Men ergert zich soms aan het hoempa-achtig orkest, waarbij de drummer het meest op den voor grond treedt. zoödat gemis aan maatgevoel ze ker niet voor zal komen. En men ziet gaarne de pony, die niet tegen vliegen kan. die rekent en vertelt hoeveel maal u getrouwd geweest bent en als het ware helderziend is, benevens het ezeltje een graag gewild nummer dat ieder die een poging doet op hem te gaan zitten, er radicaal afsmijt, waarbij de bezoekers nog- piaals gelegenheid krijgen eens volop te lachen. En men neemt de opmerking, dat er vanaf Zaterdag een geheel nieuw programma gegeven wordt, maar op den koop toe. Het laatste nummer van het orkest klinkt nog schel in de ooren, als men reeds een vetten paling gekocht, of een smeltend ijsje achter de kiezen verwerkt heeft. A. W. K., geboren te Duisburg in 1906, was vroeger zeemlllclen geweest. Het was in het jaar 1938. HU had toen opzettelijk ongehoor zaamheid gepleegd en toen hem een veroor- deellng dreigde, was hu het land uitgevlucht HU had de wUk naar Duitschland genomen en nam daarna dienst in het Marokkaansche Vreemdelingenlegioen. Hieruit optalagen zUndc werd hü gekweld door het verlangen om zUn ouders terug te zien. Zonder papieren kwam hij te Zundert aan. ZUn nationaliteit had hU door het dienstnemen bü een vreemde mogend heid verloren. De grenspolitie moest consta- teeren, dat hü nog iets te goed had en stelde hem onmiddellUk op transport naar Den Hel der. Uit de scheepsjournalen bleek, dat hü in 1928 dienende als milicien-hofmeester zich aan boord van de „Brinlo” aan opzettelUke onge hoorzaamheid had schuldig gemaakt en dat hü desertie gepleegd had in de maand Augus tus d.o.v. Mr. Franke elschte zes maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest en ontslag uit den militairen dienst. Bekl., die door mr. Prins verdedigd wordt kan weinig tot zün verdediging aanvoeren. Plei ter vraagt, gezien de veranderde mentaliteit van bekl. en gezien de tÜdsruimte. schuldig verklaring zonder oplegging van straf. Uitspraak 3 maanden met aftrek van het voorarrest en ontslag uit den militairen dienst aangrUpt, want den eersten avond was de Park- zaal goed bezet. Toch zijn MJ van meening, dat even meer belangstelling van de züde van het Hoornsch en Westfriesch publiek zeker niet ongegrond zou zün. In het College der Kruisheeren te UdÉm is dezer dagen een reunie gehouden voor alle oud-studenten van deze Inrichting. Vele oud-leerlingen hebben van deze gele genheid om elkander weer eens te ontmoeten een dankbaar gebruik gemaakt. Na de eerste begroeting was hun gang naar het beeld van O. L. Vrouw ter Linden. TUdens besprekingen van alle reünisten werd besloten voortaan om de twee jaar bü elkaar te komen en binnen dezen tüd het contact te be waren door het orgaan „Udensche klanken” voortaan vier maal per jaar te laten verschü- nen. Het diner verliep in een gezellige sfeer, ter wijl prior J. School tüdens den maaltüd nop het woord voerde, waarbU hü te kennen gaf, dat de oud-studenten altüd welkoip waren. Na een gezamenlUke wandeling naar ,4e Bedaf”, een heuvelrug bulten Uden, wevl deze tweede samenkomst gesloten met een Lof en een korten groet aan O. L. Vrouw van Uden. Naar aanleiding van den strijd om het goud der Lutine, thans gevoerd door de Karimata, is het Interessant wat de heer D. Brouwer, ar chivaris van Enkhulzen, schrüft aan het Han- delsblad Het charmante baadje van de beroepsmatro zen had op den milicien-stoker een zoodanlgen Invloed uitgeoefend, dat hü, toen hü geen geld büeen kon krUgcn, om er een te koopen, er maar een tegen de toestemming van den eige naar had aangetrokken en er in de lichtstad Eindhoven mee was gaan passagieren, om zoo de hoofden der Eindhovensche schoenen er mede op 'hol te kunnen brengen. De knoopen werden verzet en het stamboeknummer werd veranderd. Om den schrik er een beetje in te Jagen want de baadjes-kaperü is een veel voorkomend mlsdrüf. vraagt de fiskaal een maand gevan genisstraf. De verdediger, mr. Buiskool, tracht de daad te verontschuldigen; de lustgevoelens waren bü bekl. opgewekt door het hem herhaaldelük te koop aanbieden. Pleiter vergeleek het geval met de bekende verleiding van de snoepjuffrouw en het kind. Gezien het blanco strafregister van bekl. vraagt de verdediger óf een voorwaarde- lüke veroordeeling óf een geldboete. Uitspraak: 1 maand onvoorwaardelük. Hoewel er in de laatste decennia een belang rijke verbetering heeft plaats gevonden in de wondverzorging, vooral in dit opeicht, dat men in breede kringen meer en meer is gaan inzien, van hoe groot belang het is, ook met het oog op den algemeenen gezondheidstoestand, om een gaaf en „gesaneerd” gebit te bezitten en er hier en daar voor de minvermogenden gelegen heid is geschapen, ox door middel van de Mekenfoncteen, om tegen mlnlmum-kosten een ratloneele wondverzorging te ontvangen, is er toch nóg een belangrUke achterstand in te halen. Vooral voor den z.g. middenstand, met inkomengrenzen van 2000 tot 4000 gld. per jaar, laat zich over het algemeen nog veel te wei nig aan het gebit gelegen liggen, waarbü In vele gevallen geldelüke overwegingen den door ging geven. In dit verband nu is het zeer zeker van be lang op een nieuwe sociale voorziening te wüaen. welke getroffen werd door de oprichting van de Vereeniging tot bevordering van syste matische wondverzorging voor den midden stand, te Amsterdam. terwUl deze organisatie in Den Haag in oprichting is. Deze vereeniging werd gesticht op instigatie van de Nederland- ache MaatschappU tot bevordering der tand heelkunde en heeft tot doel de bevordering en de verbetering der tandheelkundige hulpver- schafflng aan den middenstand, in het büzon- der voor zoover het betreft de systematische mond verzorging. Voorkomen is beter dan genezen: dit is een medisch standpunt, dat ook door de tandartsen wordt gedeeld. Het adres der vereenlgiDg is: Keizersgracht ML Amsterdam. De tüd stelt zün eischen en een bioscoop, product van den modernen tüd bü uitstek, heeft in wellicht nog strengere mate te voldoen aan de eischen van den tüd. De techniek staat niet stil maar ontwikkelt zich met verbazingwek kende snelheid en wanneer een bioscoop van die ontwikkeling geen profüt trekt, gaat het profüt aan haar op den duur voorbü. Het Victoria Theater was, toen het een jaar of twaalf geleden werd gebouwd, een bioscoop, die volkomen was ingericht naar de opvattin gen van toen en, wat technische outillage be trof. ten voorbeeld kon worden gesteld aan ve le andere filmtheaters. Maar we zelden het reeds: de techniek ontwikkelt zich en ook an dere dingen zün aan grondige wijzigingen on derhevig en hoewel de directie van het Victoria Theater in den loop der jaren kostbare verbe teringen aanbracht: toch kwam' ook voor dit theater de tüd. dat een rigoreüze verjongings kuur moest worden toegepast. Nu is In dezen tüd wel eenige moed noodig om in dezen weinig florlssanten tüd veel geld ten koste te leggen aan de vernieuwing van een bedrijf, dat in zoo'n groote rtiate van de welvaart der bevolking afhankelük is. Die moed was er en zoo geschiedde het, dat de be- 2.30 uur klndefvoorstelling in Parkhotel; zangwedstrüd, cadeautje*. 8 uur in Parkhotel Variété, Faveur. Qabaret en dancing in het Hoornsch Koffie huis, Kerkplein. Dancing in Hotel Geel, Kleine Noord. Dancing fn „De Witte Engel', Groote Noord. 8 en 10 uur „Tarzans Wraak” in Wilson- theater (volwassenen). Geboren: Abraham, zoon, Johanna Maria dochter van Abraham de Wilde en Maria Kla ver; Dedie, dochter van Simon Moesker en Maria van der Meulen. voor het gewone publiek en alleen timmerfle- den. metselaars, electrlciens,^ schilders en ande re werklieden er toegang hadden en dat het geluld der filmbeelden plaats moest maken voor het gerucht van het gereedschap. Er Is hard gewerkt, zoo Aard, dat morgen, Vrüdag. het theater z’n deuren 'weer open kan zetten voor het bioscoop-lievend publiek, dat het ontvangen kan in een inrichting, zoodanig, dat tpen waant in een nieuw gebouwd theater te zün. Een beschrüving van de vernieuwing ge vend, zullen we,'maar een zekere volgorde in acht nemen en zoo beginnen we bü den voor gevel, die ook al eefi opvallende verandering heeft ondergaan. De uitvoerige lichtreclame, welke den geheelen gevel beheerschte, is verdwe nen. De ramen zün gewüzigd en de gevel heeft eeh-nleuw, büna wit pakje gekregen, dat met z'n sobere ijheri in de Langestraat niet mis staat. Eeii luifel completeert het geheel en wanneer men daar onder door gaat, staat men in een wljdsche gelegenheid, die als portiek dienst doet. Vandaar komt men door breede deuren in de groote hall, een smaakvol- inge richte ruimte, waarin blauw en geel dominee- ren. Garderobe en toiletten zün hier dergebracht Een zeer breede trap leidt boven, waar zich eveneens een groote, verlichte ruimte bevindt, welke toegang tot het balcon van de zaal. En in de zaal komen, zün we meteen in het hart van het bedrüf, want hier spelen zich de filmdrama's en blüspelen af. waarnaar de menschheid komt küken. Deze zaal heeft wel een heel ander aspect gekregen. De zübalcons zün verdwenen en de bonte decoraties eveneens en het oude frontbalcon heeft plaats moeten maken voor 'n nieuw, dat heel wat grooter Is. De parterre, die zoo knus van de rest der zaal- was geschei den. is nu in het groöte geheel opgenomen. Het benedengedeelte is nu een groot veld van rijen stoelei), zonder middenpad. De kleuren zün zeer licht, lichtgeel, licht rood en goud domineeren en de indruk van die lichtheid is. dat de zaal zeer groot schünt. hoewel die schün eigenlijk wer- kelükheld is, want de zaal is Inderdaad, door de betere'indeeling. groot. De lühen der zaal zün zeer verfraaid en de verlichting, voor een groot deel indirect, is zeer smaakvol geworden. De zitplaatsen zün ruim, zoodat men met de langste beenen geen last heeft. Het gezicht op het witte doek is van alle plaatsen af zeer goed, doordat de vloer van de zaal «eer sterk afloopt en het tooneel een meter lager is gemaakt. Alleen op het balcon zün de plaatsen trapsge- wüze gebouwd, maar voor de rest is het onmo- gelük te struikelen over drempels of afstapjes, om de doodeenvoudige reden, dat ze er niet zün. Zeer geriefelük is, dat de züpaden in de zaal zeer breed zün. zoodat men zich er gemakke- lijk kan bewegen Tusschen de hall en de zaal bevindt zich een soort gang, waardoor tocht wordt voorkomen, gelük ook boven het geval is. De gewone centrale verwarming heeft plaats gemaakt voor een hypermoderne verwarming met heete lucht, welke door spleten in de mu ren boven in de zaal wordt geblazen, terwül de koude bedorven lucht van onderen wordt weggezogen. In den zomer kan koude lucht in plaats van heete worden Ingeblazen, zoodat in de geheele zaal daardoor een aangename tem peratuur kan worden verkregen. Het allerbelangrükste. de filmcablne, is even eens geheel vernieuwd. In de ruime brandvrüe cabine staan twee van de allernieuwste film toestellen, die de projectie en het geluld zoo volmaakt mogelük weergever! en die door aller lei vernuftige vindingen dusdanig zUn, dat het in brand vliegen van de film vrüwel is uitgeslo ten. Naast de cabine bevindt zich de brand vrije filmkluis, zoodat in het allergelukkigste geval slechts een klein deel van de film kan verloren gaan, want tüdens de projectie is slechts één rol in de cabine en die zit in den schier brandvrUen trommel van het toestel ge borgen. Natuurlük zouden wij nog meer kunnen ver tellen, maar wü zullen hiermede volstaan en alleen nog zeggen, dat de architect, de beer H. En dan bedoelen wü hier met name het cul- tuur-historlsch museum, dat op het eiland in wording is. Het is de grootste verdienste ge weest van den helaas te vroeg ontslapen Dr J. W. van Dieren, de voorbereidende werkzaam heden te hebben verricht om de Terschelllnger warm te maken voor hun eigen cultureele be langen. Het is zeer te betreuren, dat deze voor vechter het eerste resultaat van zün onver moeide pogingen niet zelf heeft mogen beleven Dit resultaat was de oprichting van de „Ver eeniging tot Stichting van een Schelllnger Cul- tureel-Historisch Museum". De jonge vereeni ging, die uit den aard der zaak niet onmiddel lUk over een eigen home de beschikking heeft telde reeds spoedig vele leden en kon onlangs een tentoonstelling openen ter viering van de oprichting van het Schelllnger museum „Het behouden Huys” genaamd naar de verblijf plaats, die .de Terschelllnger Willem Barentsz in 1596 op Nova Zembla zün makkers bezorgde De tentoonstelling dient te worden beschouwd als een uitvloeisel van de Jonge Schelllnger beweging, die op aanstichten van Dr. van Die ren .omstreeks 1930 is ontstaan. Dank ZU d*11 lezingen etT publicaties van dezen ontstond nieuw leven voor de cultuur van Terschelling en daardoor nieuwe belangstelling voor bet eiland. Ook de lezingen van- den heer Knop en «Hens voordrachten over het Schelllnger-lied droegen daartoe niet weinig bü- Andere facto ren, die voor de cultureele ontwikkeling van belang waren, waren de successen op verschil lende tentoonstellingen behaald door het Klaas Kiïop-fonds, en de verschüning van het Skyl- geMner Leisboek en de Skylger Flag. Van het grootste belang voor een voorspoe dige ontwikkeling van het cultureels element op Terschelling was het tot stand komen van een museum, een gebeurtenis echter, die eerst nog op vele teleurstellingen zou stuiten. Het waren vooral de bemoeiingen van den heer G Knop, die tenslotte de zaken dienaangaande on het juiste spoor brachten en de organisatie van bovengenoemde tentoonstelling is te be schouwen als de eerste daadwerkelyke stap om te komen tot een permanent museum. ZU het nog bescheiden van opzet, omvat de expositie toch reeds een zeer groot aantal voorwerpen betrekking hebbend op de geschiedenis en de cultuur van Terschelling, Waarbü speciale aan dacht dient te worden gevestigd op het schil- derü, door den bekenden schilder Bisschep om streeks 1870 vervaardigd, voorstellend een sa menkomst tutechen Willem Barentsz en van Heemskerk. et evenement in Engeland op landbouw-, paarden- en veefokkerügebied is The Royal Show, welke Jaarlüks Wordt ge en telkens op verschillende plaatsen. Dit jaar was de show te Cardiff. Büna steeds wordt deze tentoonstelling bezocht door een lid der Konlnklüke Familie, zoo ook dit Jaar, en wel door den hertog van Kent. Het is vooral na den import van een collectie Nederlandse,! zwartbont vee in Engeland in 1936, dat de bekroningen van de zwartbonten op The Royal Show met belangstelling uit Ne derland worden' gevolgd. Dieren van dezen im port, benevens hun afstammelingen, nadden dit Jaar een overwegend aandeel in de bekro ningen. We treffen o.a. aan in de klasse Jonge koeien, als 1ste .Aaltje", aangekocht van gebr. Ruyter te Oosterblokker en gefokt door L. G. Meindersma. 2de „Komeliske", gefokt door P. Donker te Hoogwoud, als 3de „Bet”, gefokt door Smeding te Deinum en als 1ste van de twee jarige stieren „Max”, gefokt door C. Stapel te Hoogkarspel. In dén stamboom van dezen stier komen voor de kampioen van de Nederlandsche Rundvee Stamboektentoonstelling te Utrecht in 1935, en de kampioene en reserve-kamploene van de Haagsche tentoonstelling in 1928. „Max” werd tevens reserve-kampioen van de stieren. Zeer heeft het blükbaar ook in Engelsche veefokkersknngen de aandacht getrokken, dat in de vier klassen van Jonge dieren, geboren in 1937, alle prüzen behalve één werden be haald door afstammelingen van in 1936 uit ons land geïmporteerde ouders. Eerder was reeds opgevallen, dat de boven genoemde stier „Max” op andere tentoonstel lingen Qaar voren was gekomen, evenals de stier „Leo", gefokt door den heer A. Wassenaar te Jelsurn, terwül de koe „Geertje", gefokt door gebr. Ruyter, dit jaar reeds driemaal een kam pioenschap wist te behalen, en dat op een vei ling, enkele maanden geleden gehouden, de hooggte prüs, pl.m. ƒ3000 werd betaald voor een éénjarige dochter van d«i koe Johanna”, ge fokt door den heer J. W. ter Haar te Ruiner- wold. Het is voor de Engelsche zwartbontfokkerü zeer zeker verheugend, dat de 1936-import, wel ke pl.m. 100 dieren betrof, zulk een succes brengt; en voor onze Nederlandsche véefohkerü ongetwüfeld een feit van beteekenis, dat niet zal nalaten Indruk te maken, overal waar onze zwartbonten worden gefokt, De 18-jarige leerling-vliegtuigmaker G. B had zün lust voor den dienst verloren en toen zyn verzoeken om den dienst te mogen verlaten waren afgewezen, heeft hü naar andere mid delen gezocht om zün doel te berejken. HU pleegde militaire sabotage en hü heeft het hal ve vliegkamp de Kooy met S. D. A. P.-inslgnes en -opschriften versierd tn den nacht van 7 Mei, toen hü aldaar als schildwacht dignst deed. De gevolgen hiervan waren, dat hü in -het pro- voosthuis werd opgesloten en vervolgens voor den zeekrijgsraad moest verschUnen. De president, mr. Veldman, vraagt bekl.; Ben je socialist? Bekl.: Neen. President: Maar hoe ben je er dan toe ge komen? Bekl.: Dat"weet ik niet. President: Wilde Je den dienst uit? Bekl.: Neen. President: Wilde Je een demonstratie geven? Bekl.: Neen. President: Was je dan gek of in een droom toestand? Bekl.: Neen. Mr. Veldman vindt het hopeloos en sluit de ondervraging. De fiskaal mr. Franke houdt een kort requi sitoir. Spr. quallficeert de feiten als opeette- UJke beschadiging en verzoekt den raad, ge zien de algemeene preventief den bekl. een straf op te leggen van 6 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst. De verdediger, mr. Prins uit Alkmaar, hoe wel geen vreemde voor den zeekrügsraad, kan de algemeene preventie niet goed begrüpen. HU' vindt het zoo heel erg niet. Pleiter poogt den raad te overtuigen, dat zes maanden toch wel een al te zware straf is voor een dergelükg be schadiging en vraagt de grootst mogelüke cle mentie. Uitspraak 4 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst. 8 uur fel Parkhotel Variété. Faveur. Dancing in het Hoornsch Koffiehuis, Kerk plein. Dancing in Hotel Geel, Kleine Noord. Dancing fn „De witte - Engel', Groote Noord. 8 en 10 uur „Tarzans Wraak" in Wllaon- theater (volwassenen). met het geven van enkele opmerkingen bij on derdeden van dit Hjvig program, die ons na het zien van dat alles invallen. En dan is daar in de eerste plaats nummer 4, „Les Quatres Femmes Rodrigo”, 4 Jonge vrou wen, die een ballet uitvoeren, dat opmerkelük van fantasie en plastiek genoemd mag worden. Meestal zün deze baletten, die als nummer in een ensemble gebracht worden, van slechts wei nig beteekenis. doch dit maakte een frappante uitzondering. Men lette eens op de uitbeelding van dat meesterlijk „Tout va trés blen. Madame de la Marquise", onr de gelaats-expressies en op de soepelheid vam beweging. En op de Faust -Walz, waarin het rhythme stijgt tot de hoogte van een symphonic der beweging. Uit-, muntend werk! Daarnaast.... Coos'en Polly Speenhof. Het is met name Coos. 4ie hier op waardige wüze 1 een traditie voortzet en op alleszins verdienste- lijke wüze in het voetspoor züns vaders treedt. Levensliedjes, gebracht op vlotte en pittige wüze en aardige woordspelingen. Een kort revuetje der actualiteiten van alledag deed het opper best en het was een ovatie, toen belde Speen hoven tenslotte verdwenen. De heer Melachlni liet met zün verbluffende toover-show de bezoekers van de eene verba zing in de andere vallen. Hü gooide horloges 1 stuk en gaf ze later weer heel terug, hü liet regens van guldens vallen, en dat alles met zoo'n vaardigheid en groote behendigheid, dat een leder er verbluft van stond. Tot slot too- verde hü het géheele tooneel vol bloemen, wat terecht een enthousiast applaus verwekte. De Broadway Serenaders wisten naast bUzon- der goede accordeonmuziek ook een prettige show n^t goed tap-dansen te geven, dat even als alle nummers goed insloeg. Bijzondere vermelding verdient wel de ver- tooning.Van het geesten-cabinet. waarin de heer Melachlni nu zijn gaven als medium kon laten zien. Wat er voor geheimzinnigs gebeurde in het kabinet weten we niet, maar feit was het. dat in Het bijzijn van de vastgebonden dame verschillende bellen rinkelden, terwUl haar ar men (of die van een ander?) uit het tapUt te voorschijn kwamen. Men stond hier voor een raadsel. Ook de andere nummers waren alle* irr hun soort uitstekend, zoowel de koorddansers Col lins en Ray. de Kentsch Brothers, de snelschil- der Carel Slier, die op bewonderenswaardige vlugge wüze talrüke goed geslaagde schilderijen op het tooneel wist te brengen, als The 3 Ar- tistics and Barbara, van wie de aankondiging: jeugd, kracht en schoonheid, in het program- j ma geenszins overdreven was. "Éiedaar een Faveur-programma. waarvan men kan zeggen, dat het „ouderwetsch" is in de gunstige beteekenis van het woord. We hebben ons oor gisteravond bü verscheidene bezoekers van verschillende kunne en leeftüd te luisteren gelegd, doch men was het unaniem eens,' dat Faveur een succes is. En daartoe heeft niet in de laatste plaats medegewerkt, het wel klein, maar toch goed muslceerend orkestje van J. Hart, dat zorgde voor een uitstekende begeleiding van de ver- schillende nummers. We kunnen van harte een ieder staand amusement aanbevelen! Z. H. Exc. Mga J. Huibers, blsschop van Haarlem, schrüft in ,JBt. Bavo”: „Van ganscher harte willen WU voldoen aan het verzoek van de Regeerlng om het veerUg- jarig Regeeringsjubileum van Hare Majeste onze geëerbiedigde en beminde Koningin, plee tfg kerkelük te herdenken. WU gevoelen Ons verplicht om uiting te geven van onze innige dankbaarheid tegenover God, die aan het volk van Nederland zooveel zegen en weldaden heeft geschonken door onze geilen» Koningin Wilhelmina, die veertig jaren lang met wüsheld, kracht en moederlüke liefde ons vaderland heeft bestuurd. Tevens willen Wü gaarne Gods onmisbaren zegen over Vorstin en Vaderland ook voor o toekomst afsmeeken, opdat het Nederland en Overzeesche Gewesten nog vele, zeer vele jaren. onder Hare voortreffelüke Regeerlng goed moge gaan. WU schrüven dan bü dezen voor, dat op Dins dag 6 September in alle kerken en kapellen, waarover een rector is aangesteld (voor sower zulks gevoegelük kan) een gezongen H. Mis bovenstaande intentie zal worden opgedragen, waarna het Te Deum «al worden gezongen de gebrulkelüke gebeden voor H.M. de Koningin. „Domlne. salvam fac”. Op de plaatsen, waar men aan een avono- oefenfng de voorkeur zou geven, zal op dagavond 5 September een Danklof ww* gehouden met Te Deum en de gebrulkelüke ge beden voor H.M. de Koningin: „Domlne, «**- vam fac.’* Persoonlük zullen Wü op 5 September, des avonds om 8 uur- een pontificaal Lof met Deum enz. celebreeren in de kathedrale kent „St. Bavo” te Haarlem." <k si wi SC st saa een verl nes •c Tl «u 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 10