Mgr. H. J. M. Taskin vijftig jaar priester I glorieuze intocht TE WARMOND District Noordholland D.H.V.B. DINSDAG 16 AUGUSTUS 1938 dan lunch Gemeenschappelijk Toespraak van den Bisschop a 1 I De voorzitter herkozen Jaarverslagen Gelukwensch van den H. Vader Pontificale H. Mis Wat ik maar niet kin be- (m' «k grijpen, is waarom was r' niet net zo prachtig wit wordt. Ik laat het goed altijd ’s nacht» weken en kook en boen het dan flink de volgende morgen moet het toch wit worden? r i l Diploma’s JAARVERGADERING TE HOORN i* r» Het vuil kan het zuurstofhoudende Radion sop eenvoudig niet verdragen. Want door de zuur stof wordt het sop bijzonder werkzaam en dringt het vlug door tot diep in het weefsel om daar al het verborgen vuil, dat gewone zepen of zeep poeders niet weg kunnen krijgen, te verdrijven. Oeen moeite geen schadelijk boenen. Lakens en linnengoed gaan veel langer mee, indien regelmatig met Radion gewassen, terwijl boven dien alles veel witter.—werkelijk Radion wit—isj Getracht zal worden zoo groot mogelyke afdeelingen te formeeren Ja, maar niet helder wit. Ge wone zeeppoeder* reinigen het goed alleen aan de opper vlakte, terwijl Radion door de Dankwoord van den praeses' Mgr. Huibers heeft Warmonds praeses in een zeer waar- deerende toespraak gehuldigd Voor het Seminarie Rede burgmeester ,J)e ouden en de jongen” zyn twe» groepen onder de Warmon- aldus de pastoor, „welke u hulde willen “rengen: senes cum junioribus, de ouden met de Jongen. De laatsten zullen het aanstonds **f doen, de eersten hebben my verzocht u gelukwenschen over t« brengen.” Pastoor yudejans feliciteerde dan namens de zusters ■"de Inwoners van Huize 8t. Lidwlna den •«iden jubilaris met zyn feest en dankte them Deze zakdoeken zijn in een woord schitterendHoe is k bet mogelijk om ■k te bereiken? t i t r Mgr. Taskin vijftig jaar priester. De i verschillende op l 1 I t l Met dubbelen pontlflealen luister werd Maan dagmorgen in de kapel van het Theologlcum té Warmond door den gouden feesteling Mgr. H. J. M. Taskin het H. Misoffer opgedragen. Moge uw géést blijven voortleven in het Bis dom Haarlem en in de geestelijkheid van het Bisdom Haarlem van geslacht tot geslacht wy bidden, dat God u rijkelijk alles moge bé- I I punten waren tevreden gesteld, werden de Jaar verslagen onder dank goedgekeurd. Nadat het bestuur had toegezegd, ook bij junioren wedstrijden zoovi scheidsrechters te zullen Met een enthousiast ,Jo vivat” ter eere van den praeses werd de dtech besloten. Hierna volgde de receptie van de studenten. i I a I De kapel prijkte in een feestkleed!) van witte en rose bloemen. By de versiering bad de ont werper zich geheel laten lelden door de bouw kunstige lijnen. Borders van witte dahlia's en rose gladiolen ontsproten aan de houten lam- brlzeerlng en verdrongen zich als nieuwsgierig om van de plechtigheid ooggetuige te zijn. Langs de riggels en steenen vensterkozijnen waren de bloemen opgeschoten in meetkunstige rijen en zelfs de kapiteelen bloeiden in feestvreugde. Ook de hoogstrevende laat-gothteche altaarwand had op dezen gedenkwaardlgen morgen bloesem ge- Het hield ken met den alles, met O- 1 s i van lesso- heer in en Bij de bespreking der agenda voor de bonds vergadering wordt er op aangedrongen, afdee- lingen van 12 elftallen samen te stellen. Geïn formeerd werd naar de eventueele instelling van een derde klas I.V.CA De voorzitter deelde mede, dat het bonds- bestuur vooralsnog tegen een derde klas Is, om dat dit tengevolge zal hebben, dat het aantal klassen van 6 op 7 wordt gebracht en dus tegen strijdig Is aan het verlangen, om afdeelingen van grooter formatie samen te stellen. Boven dien heeft de praktijk in den KN.V.B. bewezen, Uw toegenegen (w«.) E. Card. Pacelli maal Ingeslagen ds overvloediger :en zult. Inmid- ledgunstig moge imbt” en u met En zoo staat gij voor ons als de man, die de beloften van zijn priesterwijding, Jaar geleden gegeven, trouw heefL, als een voorbeeld van manneiyjfe «jftig Vervuld eerlijk heid en onverzettelijke wilskracht als een priester, die met opoffering van zichzelf al zijn vermogens, al zijn krachten heeft ge geven voor Christus en Zijn Kerk. Wat ben ik gelukkig, dat ik u als Bisschop danken mag, danken niet alleen uit eigen naam, maar ook uit naam van mijn voorgan gers, Mgr. Bottemanne, Mgr. Gallier, Mgr. Aengenent uw vriend die zeker met dezen dank instemmen enghem misschien nog krachtiger zouden weten uit te spreken; gij hebt huq.verwachtingen op allerheerlijk ste wijze vervuld; mee te leven In alles. Dat toont oa. de zorg voor de vergrootlng en verfraaiing van het Seminarie, het moderne comfort, de plaats die Is Ingeruimd voor sport en spel. Bovenal hebt gtf gewaakt over uzelf om In alles het voor beeld en de eerste te zijn, van den morgen tot den avond, tot dezen da^ toe. Mogen mis schien de krachten van het lichaam een wei nig zijn afgenomen, de zlelKFacht, uw geest van offer, uw waakzaamheid Is dezelfde ge bleven als op den eersten dag. Dat kan ge tuigen heel de priesterschaar: gij zyt praeses met heel uw hart, heel uw ziel en al uw krach ten. Als Praepositus Capltuli gedurende vele Jaren, tot tweemaal toe als Vlcarlus Capitu- larls, voortdurend als een der voornaamste raadsleden van den Bisschop, hebt gü In de moeiiykste ©ogenblikken het Bisdom gediend op een wijze, die niemand u zou verbeteren. ,.Ma dankwoorden tot de overige aanwezigen éjelt Mgr. de vraag: wat nu? Dat weet God al leen l Als mijn krach*., aldus spr., zoo afneemt, dat ik deze dierbare taak niet goed meer kam vervullen, sal ik dankbaar zijn, als de Bis schop mij daarvan ontheft. Zoolang de Bis schop dat woord niet zegt, blijft gelden: werk zoolang het dag is, want de nacht komt, waar in niemand meer werken kan. om de nemen Da dtechgenooten betuigden door een geest driftig en langdurig applaus hun hartelijke instemming met deze huldiging. gepasten lof te eeren als u vurig dat u. voortgaande op den eed weg, daarvan met den dag stat en verheugender vruchten plukl dels smeekt Hij God, dat HU .1 schouwen op den tijd van uwl Zijn rijke geschenken moge overladen en Hij verleent u en den uwen van ganscher harte den Apostollschen Zegen. Terwijl Ik u dit meedeel, noem Ik mij met verschuldigde hoogachting. speciale zuurstofwerking het vuil tot diep in het weefsel verwij'dert. En toch is Radion nn so goedkoop! BU de bespreking van de jaarverslagen door ons reeds apart uitvoerig vermeld werd hulde gebracht aan het werk van het boncs- bestuur, speciaal aan den arbeid van den se cretaris. Voorts werd er op aangedrongen, dat de R K. F. één algemeenen missiesportdag organi seert. Belet moet worden, dat de vereenlgingen zelf maar uren van aanvang wijzigen en bij de indeellng moet meer rekening gehouden wor den met de leeftijden van de junioren. Verzocht werd, ook bulten de competitie meer voor de junioren te doen, b.v. door het organi- seeren van tournoolen. Men achtte het ver keerd, als bij juniorenwedstrijden verbandtrom- mels ontbreken. Gok psychologisch noemde men dit niet gewenscht. Nadat de afgevaardigden Zonder ophouden beierden de klokken van het seminarie hun Jubelende klanken over het dorp. Toen de stoet door de prachtige linden laan naderde, hadden de studenten zich reeds in een halven cirkel opgesteld en wachtte prof, de Korte, als oudste der professoren daar den Jubilaris op. Nadat de president en de bisschop de trappen van den hoofdingang beklommen hadden en door de studenten een welkomstlied was gezon gen, sprak prof. De Korte Mgr. Taskin toe, dl» daarna een dankwoord sprak. En wanneer ik in ons Bisdom zoovele ijverige, plichtsgetrouwe en godsdienstige priesters mag vinden, die ook onder het volk Gods door hun woord en hun voorbeeld de liefde voor Christus en Zijn Kerk diep inplanten, met wat dankbare vreugde keert mijn blik zich dan naar u, om te zeggen: Praeses. zie eens, wat heeft u mooi en rijk gewerkt. Gods genade is In u niet ijdel geweest. Zie, het zijn voor een groot deel uw kinderen, uw zonen, door u gevormd; tn hun godsvrucht, in hun ijver, in hun waakzaamheid gelijken zij op u. Wat een kroon. Praeses. wat een vreugde! Wat ben Ik biy, dat gij deze vreugde reeds hier vandaag beleven moogt. Met innigheid hebben wij vanmorgen In het H. Misoffer God gedankt voor u en om u. Met ontroering hebben wy In de Epistelles van dezen Marladag uwen en onzen wijdingsdag die woorden gelezen, welke, als wij ons niet al te zeer bedriegen, voor een deel op u mogen worden toegepast: ,Jk heb wortel geschoten in een uit verkoren volk en mijn erfdeel is het land van mijn God en te midden van de heiligen is mijn verblijf.” dragen. Het donker» houtsnijwerk was sierlijk verlucht met lelies, die tusschen de veer»» van groene varens opstekend, met Manke bazuinen een bloemenhulde uitschalden. Tusschen het statige zilver op de altaarretabel schaarden zich de lelies dichter aaneen tot een fleurige altaarwacht. Manden van ongewone grootte, gevuld met bloemen, vormden de base menten voor een ranke versiering vgr. wuivende waalerpalm, welke aan weerszijden van het al taar oprees. De versiering harmonieerde door haar eenvoud van tinten voortreffelijk met het Interieur van de kapel, dat ter gelegenheid van dit jubileum opnieuw verrijkt was met een reeks gebrandschilderde ramen van Han Bij voet. Deze ramen (een uitvoeriger beschrijving hopen wij later te geven) stellen voor: de vijf functies van het Priesterschap: offeren, zege nen, lijden, prediken en doopen; de apotheose van het priesterschap vult een zesde raam. De sober gehouden versiering deed aan de felle kleurenpracht van dit nieuw» kostbare kunstbezit geen afbreuk. De kapel straalde tegen den tijd, dat de pon tificale H. MIs „coram pontlfice parato” een aanvang zou nemen, in een schoone mengeling van licht en kleuren. Z. H. Exc. de Bisschop werd bij deze plechtigheid, waarin de Latyn- sche liturgie haar vollen luister ten toon spreidt, geassisteerd door het hoogwaardig kapittel. Z. H. Exc. Mgr. Taskin werd geassisteerd door prof. dr. N. Greitemann als diaken en door prof. A. Cleophas als subdiaken. De zeereerw. heeren H. W. Agterof en W. Bank fungeerden als ceremonlarissen. De lagere assistentie» wer den waargenomen door eerw. heeren theologan- ten. Onc/er leiding van dr. Louis Kat voerde de Schola Cantorum van het Theologlcum, ver» sterkt met het knapenkoor van de Haar’emsch» kathedraal, uit de Missa .Jesu, nostra red«mp- tlo" van J. P. Praedestinus, met het Gregorlaan- sche Credo III. Onder het Offertorium werd uitgevoerd Pastorale op. 19 ijp. 4 van César Franck en na de Hoogmis „Cantate Domino” van Pittoni De plechtigheid werd bijgewoond door d» hoogeerw. eere-kanunnlken. professoren Theologlcum en Phllosophlcum, oud-pro ren, den burgemeester van Warmond. d©ri Ketelaar, genoodigde geestelijken en leek, alle theologanten van het Theologlcum. werking te verleenen bij het zoeken naar ver- dlenstelijkflmpelers, die in vertegenwoordigende elftallen aEinen uitkomen. Bijzonderen dank bracht spr. dan aan den secretaris-penningmeester-competitieleider, den heer C. Schrlckx, dien spr. nog feliciteerde met de hem verleende pauseljjke onderscheiding (Instemming). De verhouding tot de K. J. C. besprekend, meende spr. dat moeilijkheden hierbij veelal het gevolg zijn van een elkaar niet begrijpen. Een complete samenwerking moet aanwezig zijn met een waardeerlng wederzijds. De medewerking van de R. K. pers roemde spr., en hij hoopte dat ze ovef het geheele land zoo zou zijn, dan stond de R. K. Voetbalbewe- ging er heel wat beter voor. Met den wensch dat het komende jaar den groei en bloei van de R. K. voetbalbeweging zou bevorderen, besloot spr. zijn openingswoord. De heer Th. A.’Magielse te Noordscharwoude beklaagt zich erover, dat In de notulen van -de vorige vergadering niet Is vermeld, dat het be stuur -van Voorwaarts mondeling zou worden gehoord in een kwestie met het D.H.V.B.-be- stuur. Hoewel zulks is toegezegd, heeft Voor waarts nog nooit een uitnoodlglng tot bespre king ontvangen. mogelijk neutrale istellen, werd een m te bepalen dat deze wedstrijden niet meefXdoor plaatselijke scheidsrechters worden geleid \ngetrokken. Rekening zal worden gehouden met het voor stel van V1OS. (Warmenhulzen)om verga deringen, zoowel leden- als commissievergade ringen van het district, alleen en uitsluitend te houden In lokalen van caféhouders, die aange sloten zijn bij den R. K. Bond van Café- en Koffiehuishouders. Tenslotte zegde het bestuur toe, zooveel mo gelijk bij de competltle-lndeellng kleine rayons te zullen formeeren. Na een rondvraag volgde sluiting der ver gadering met een beroep op allen, <xn het district groot te maken. Staatssecretarie van Zijne Heiligheid No. 17*486. Uit het Vaticaan, 31 Juli 1938. Doorl. en Hoogw. Heer, Door uw Bisschop Is de Opperherder In kennis gesteld van het feit, dat voor u de heuglijke dag nadert, waarop u met Gods hulp den vijftlgsten verjaardag van uw priesterschap zult voltooien. Aangezien de voortreffelijke zorgen en bemoei ingen, welke u vanaf het eerste begin van uw priesterlijke loopbaan tot op den huldigen dag tot heil van de Kerk hebt ondernomen, aan Zijne Heiligheid genoegzaam bekend zijn, grijpt Hij Op den vooravond van den dag, dat vijftig a«r geleden Mgr. H. J. M. Taskin knielde voor dm bisschop, die hem wijdend de handen op- legde, heeft geheel Warmond dep gouden Ju bilaris een majesteltelyke incomste bereid. Pro fessoren en studenten van het Theologlcum varen uitgetrokken, om hun praeses té verwelko men, de burgerij van Warmond was eveneens uitgêgaan naar het Warmonder Hek. om haar hoogeerwaarden mede-lnwoner feestelijk te be groeten. Kort na zes uur begaf zich een fleurige stoet op weg naar den tol aan de Leids^he Vaart, «sar de jubilaris In gezelschap van Z.H. Exc. Mgr. Huibers te half zeven zou arriveeren. De stoet werd hier geformeerd en vrooiyk gestemd wachtten allen op den praeses, die, sooals altyd, ook ditmaal niet op zich wachten liet! De Jubilaris en de bisschop stapten uit den auto over en namen plaats In het met vier paarden bespannen rytulg. De studenten Juichten, met vreugde werden de belde prelaten begroet, een welkomstlied werd gezongen. Naast elkaar stonden de bisschop en zyn praeses In bet rytulg; belden in vol ornaat, met de sleriyke paarse mantels om de schouders; de bisschop met het gouden kruis op de borst, de praeses met de ordeteekenen, die hy by dezen gedenkwaardlgen Intocht terecht met eere droeg. Fier stond er de gouden Jubilaris naast lijn bisschop. Dan nam de burgemeester van Wartnond, de heer Keetelaar, het woord en begroette den bisschop en den praeses als volgt: Hoogsraardlge Excellentie. Het Is my een voorrecht U aan de grens dezer gemeente te mogen begroeten en U te danken voor uw welwillendheid om door uw tegenwoordigheid grooten luister by te zétten aan den feèsteiyken intocht vim den hoogeerwaarden hooggeleerden heer Mgr. Taskin in de gemeente Warmond. Als ik my thans tot U, hoogeerwaarde jubi laris, mag richten, gaan myn gedachten eenlge jaren terug, toen Ik U ook van deze plaats mocht welkom heeten aan den vooravond van dien dag, dat gy uw 26-Jarlg jubileum als pre sident van het Groot-Seminarie zoudt vieren. Groot was toen de vreugde In Warmond, ook omdat op dien dag onze gemeente de eer ge noot 9 35 jaar onder haar inwoners te mogen rekenen. Gy hebt toen de sympathie en het medeleven van de burgery mogen ondervinden. Ook thauMp Warmond weer in uw jubiieuil» tt’roaen.'Wt Is nl. 50 Jaar dat gy uit Warmond zyt gegaan. Het was teen geen droef afscheid. Als student hsdt gy hier eenlge jsu-en doorgebracht en uw grootste wensch was vervuld, gy waart priester gewijd. Voor U was dit afscheid het begin van een nieuw leven. Gy zyt vertrokken, het hart vol idealen, om een priester, een stryder voor God te worden. Gfj zult op dat ooganblik niet gedacht heb ben, dat gy cens naar Warmond zoudt terug- keeren, om als president van het Groot-Seml- narie niet alleen uw priesterroeping te volgen, maar ook om hen, die roeping tot dit verheven ambt hebben, te leeren en voor te bereidep.' Hiermede hebt gy een ontzaglijk groot werk op genomen, waaraan gy uw geheele persoon lijkheid hebt moeten geven, maar thans ziet gij ook terug op een 50-jarig priesterleven, zoo rilk en verdlensteiyk als slechts voor weinigen is weggelegd. Na deze verwelkoming stapte aan de hand van zyn moeder de kleine Jan Keetelaar naar het rytulg en bood den jubilaris bloemen aan. Met een harteiyk bedankje van den praeses en een vriendeiyk woord van den bisschop tot den kleinen bloemenbrenger werd deze hulde aanvaard. De hooge Jubilaris, het woord nemende, zelde, dat op dezen dag, die met „Gaudeamus” werd begonnen, zeker vele redenen tot blydschap zijn. Deze redenen tot blydschap worden voort durend grooter en als t ware overstelpend. Het woord, gespreken door den Herder van het diocees, heeft spr. „In casu perplexo” ge bracht. Mgr. weet niet wat hy zeggen moet. Er Is de laatste dagen veel over hem geschreven en gedrukt. Het is een bekende waarheid, dat de lof. by zulke gelegenheden geult, exuberant is. Laat het zyn. dat ik iets gedaan heb. Onze Meester heeft gezegd: als ge alles gedaan hebt wat u is opgelegd, wees dan ervan overtuigd een nuttelocee knecht te zyn. DUt zegt O. L. Heer zelf. En dat moeten wy goed begrypen. Wat gedaan Is, werd gedaan ter eere Gods en door ds kracht van God. Al het verrichte werk ligt i. Dit Is geen gewone worden opgevoed. Vormd voor het bo- irroster. Dat werk be- vki de heiliging der als wy niet de. Gratis Nadat de boeken en bescheiden In orde waren bevonden, werd overgegaan tot de uitreiking der kamploens-diploma’s van de junlorencotr.» petitie. De secretaris bracht hlerby dank voor de ondervonden medewerking, welke deze com petitie wederom ten zeerste heeft vooruit ge bracht. Spr. drong er echter op aan dat de leiders elkaar moeten beschouwen als te be horen tot één grooten familie- of vrienden kring. Tot slot werden de kamploenselftallen geluk- gewenscht met het bereikte .resultaat, De begrootlng. voor 1938-1939 werd vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven ad 1000. De hoofdeiyke omslag der vereeni- gingen werd verlaagd van ƒ5 tot ƒ4. Als bestuursleden werden herkozen de heeren G. Kruyver, Zaandam; Th. v. d. Aakster. Alk maar; A. Beentjes, Heemskerk; en H. J. de Goede, Beverwyk. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer W. Koot (Warmenhulzen), werd xoorzien door de verkiezing van den heer A. J. MUhren Volendam). In de kascommissie zullen vertegenwoordigers worden aangewezen van de vereenlgingen A. D. O., I. E. V. en D. E. M. De voorzitter van den D.H.V.B., de heer H. Putter, feliciteerde vervolgens het district met de herverkiezing van zyn voorzitter Spr. prees diens vele werk In het belang van de R. K. voetbalbeweging. Daarna wenschte spr. de elf tallen geluk met het behaalde kampioenschap, waarvan spr. hoopte, dat het de hoogste spor tieve waarde zal hebben. 4 voorstel U.S.V. (Uitgeest), Grootere afdeelingen y?°r de vele »oede zorgen, die hy aan dit huls zoowel als aan de zusters heeft besteed. Dat de jubilaris ook een hoogen ouderdom moge bereiken, gelyk velen der bewoners van huize St. Lidwlna en dat hy, hier ot elders, eens ook een „Lidwlna” moge vinden, om- er in rust te leven I De praesldent dankte de inwoners en de zusters voor hun goede wenschen en hun gebe den en hoopte, dat de ouden van dagen nog vele jaren van een rustig leven, verzorgd door de zusters, mogen genieten en stelde dan voor den zusters vyf vrye dagen te geven, zooals dat by haar gebruikeiyk is, wat de bisschop lachend beaamde. Dan zette de stoet zich opnieuw In beweging, om echter na enkele oogenblikken weer stil te houden voor de parochieele school, waar de jongens en meisjes stonden opgesteld en onder leiding van het hoofd der jongensschool, den heer Burksejj, den jubilaris een lied toezongen. Dan sprak dé kleine Mien te Wiel een beem den gelukwensch uit, welke mooi was zoowel door Inhoud als door voordracht. Een meisje bracht nu een bouquet blemen naar het rytulg, welke hulde met lachende dankbaarheid door den jubilaris werd aanvaard. De bisschop wenk te de kleine naar zich toe en beloonde haar yver met een harteiyk compliment. De prae sldent was den.kinderen zeer dankbaar voor hun gebeden en het Te Deum, dat zy zouden zingen, want zoo zei hy, hy heeft een groote dankschuld by O. L. Heer. Weer trok de stoet verder. Maar nu voor een rondgang door het dorp. Langs Schftlvlnck- straat. Dorpstraat. Warmundastraat en Hee- renweg reden de bisschop en de jubilaris naar den hoofdingang van het Theologlcum. loonen en dat Hy eens u mag kronen, zooals I deze gel Hy zyn H. Moeder gekroond heeft, omdat ook gy, naar Haar voorbeeld als de trouwe dienaar des Heeren Hem hebt gediend heel uw leven lang, met heel uw ziel en uit al uw krachten. Aardsche belooningen kunnen wy u moeilijk geven. Onze H. Vader de Paus heeft u reeds om uw groote verdiensten de hoogste onderscheidin gen verleend van Hulsprelaat en Protonotarlus. Maar ik acht my gelukkig, u de byzondere ge- lukwenschen van den H. Vader te mogen over brengen. Z. H. Exc. deed hierna voorlezing eerst in het Latyn en vervolgens in het Hollandsch, van het volgend schryven: De stoet Nu zette de stoet zich in beweging en troK men op naar het dorp. Uitermate feestelyk was deze tocht. Velen, zoowel uit Warmond zelf als uit de omgeving, hadden zich langs den weg geschaard. Onder de wuivende kruinen der I- hoornen door, op de maat der muziek ging een leeststoet, zooals wellicht Warmond nog nooit had meegemaakt. Voorop gingen twee ruiters getooid met een ■jerp In de pauseiyke kleuren. D«n volgden de afd. Harmonie van 8t. Mat- ihlas te Warmond achter haar drie vaandels. Het bestuur van den Volksbond had na de mu- kkanten zyn plaats In den stoet en werd ge- volgd door de besturen van de Hanze, de War- mondsche afdeeling der R.K. Staatsparty, het •angkoor der kerk, de voetbalvereenlglng S.M. 0, de 8t. Jozef gezellen en de Oraal; met vlag gen en vanen. De familie van mgr. Taskin had zich In een auto by den stoet aangesloten. Dan volgden de open rytulgen, die het feeste- Wk aanzien van het geheel niet weinig ver- hoogden. in het eerste rytulg was gezeten de feestcommissie der studenten van het Theolo- gicum, In het tweede bevonden zich de professo- reu van het Phllosophlcum, de Groot, Bou- ®an, Stammeler en kapelaan Ten Hengel van de parochie Warmond. De leden van Warmonds kerkbestuur, de heeren Walenka’mp, Ma eken en de Vroomen, volgden In het derde rytulg. In het vierde hadden plaats genomen de profes- *°ren van het Theologlcum Van Trigt. Greite- ®*nn, Cleophas en Steur, terwyl in net vyfde den tocht meemaakten kanunnik Nickel, direc teur van het Phllosophlcum, pastoor Oudejans y barmond, prof. Henneman van het Theo- ■ogicum en burgemeester Keetelaar. Dan volg den de vier paarden, welke het rytulg trokken. Vaarln de bisschop en de jubilaris te War-1 mond hun feestelyken Intocht maakten. Leder. **n de Jonge Wacht gingen naast het rijtuig twee ruiters met geelwitte sjerpen sloten den stoet. By huize St. JAdwina boog de stoet Plein op en trok langs hét gebouw. Voor den hoofdingang werd halt gehóuden en sprak PMtoor Oudejans namens de zusters en de In- oners den jubilaris toe. Na de Hoogmis werd'doer'allen, die het plech tig Offer hadden bygewoond, aangezeten aan een lunch. Aan de eere-tafel hadden, met Mgr. Huibers en - MgV Taskin, plaats genomen d» vicaris-generaal, Mgr. Ammerlaan. de hoogwaar dige kanunniken en eere-kanunnlken, Mgr. Groenen, Mgr. v. d. Tuyn, de burgemeester van Warmond en mevrouw Peek. Tydens deze lunch heeft Z. H. Exc. de Bis schop een rede gehouden. Als Bisschop van het Diocees valt my de eervolle taak te beurt om de tolk te zyn van heel het Bisdom op Uw gouden priesterfeest. Ofschoon Uw verdiensten door anderen reeds op schitterende wyze meermalen zyn belicht: als Bisschop mag Ik niet zwygen en kan Ik niet zwygen, nu heel het Bisdom Jubelt om het heeriyk volle priesterleven, dat ons een halve eeuw In U geschonken is. Wat was het 50 Jaar geleden voor u een gelukkige dag, toen gy, onder oplegging van de handen van uwen Bisschop, Mgr. Botte manne, de H. wyding van het Priesterschap ontving. Wat waren uwe gevoelens, toen gy. na volbrachte studie en degeiyke voorberei ding op "Hageveld en Warmond dit Seminarie op bovennatuuriyk terreta kostschool, waar jongelui Hier worden menschen gi vennatuuriyk ambt van p weegt zich op het terrein zielen; hier kunnen wy nlets\ bygestaan worden door Gods' Dei sum quod sum. In de retraite heeft spr. ge Auctor en Consummator van L. Heer; aan Hem dankt spr. alles en voor spreekster was zyn H. Moeder. Het is zeker onder Haar bescherming en met Haar medehulp, dat Iets werd tot stand bracht. Dit is een feest van dankbaarheid. Daarom heeft het spreker genoegen gedaan, dat hedenmorgen bet H. Misoffer met zooveel staatsie en praal is opgedragen, met de by zondere assistentie van den Bisschop. Door de zen liturgischen* luister is relief gegeven aan deze plechtigheid, om nog niet te spreken van den zang, die zoo schoon was. Op dezen morgen heeft Mgr. overwogen: wat is het priesterschap toch schoon! lederen mor gen is het een feest geweest op te gaan naar het altaar Gods. Vandaag is deze vreugde by- zonder groot. Mgr. dankte den Bisschop hartelyk voor zyn aanwezigheid. Ook dankte spr. den burgemees ter van Warmond voor diens tegenwoordigheid. In deze communiteit wordt een groote eerbied gekweekt voor het kerkeiyk en burgeriyk ge zag. De erkenning van het gezag Is voorwaarde om de orde In de maatschappij te kunnen handhaven. jubilaris verlaat het rijtuig gélukwenschen der Zusters van huize St. Lidwlna in ontvangst te als Jcng priester hebt verlaten? Gy r.ebt het nooit medegedeeld, maar wy allen kennen ze. Gy hebt toen tot uzelf gezegd: Ik ben pries ter en Ik sal het dan ook zyn .uit heel myn hart, uit heel myn ziel, met al myn krachten." Dit zyn dezelfde woorden waar mede God ons uitnoodlgt om Hem Het te heb ben, die ons by ons Doopsel worden voorge houden en die wy dlkwyis hebben herhaald Dat was uw leus en uw vast besluit. Velen hebben dat gezegd zooals u, maar niet zoo velen hebben dat woord gehouden zooals u, söó stipt, zóó vast en zóó lang. Dat hebt gy getoond, toen het groote vertrouwen van uw Bisschop, Mgr. Bottemanne, u riep naar Ha- geveld om eerst als leeraar, daarna op de ge wichtige plaats van sub-regent te werken aan de vorming vin andere priesters. Allen, dis u toen hebben gekend, weten het, hoe niets onverzorgd bleef, niets werd nagelaten. Het waren Jaren van groote krachtsinspanning. Met al uw gaven en talenten hebt gy u gege ven aan deze taak, van den morgen tot den avond. Gy gaaft uaelven geheel en hebt by de vervulling dezer taak aller bewondering en lof afgedwongen. Gy hebt dat ambt zoo be kleed, dat, toen de opvolger van Mgr. Bot temanne. Mgr. Callier In groote bezorgd heid de toekomst van het Bisdom beschou wende niet geaarzeld heeft, u tot een der hoogste en meest verantwoordeUlke posten te roepen. Als praeses van dit seminarie heeft hij de geheele opvoeding van den toekomstlgen cle rus In uwe handen gelegd. Mgr. Callier was uiterst bedachtzaam, zag scherp, gaf niet spoe dig zyn vertrouwen. Dat hy hier goed heeft gezien, dat zyn vertrouwen niet is beschaamd, dat kunnen wy na 33 jaar dankbaar getuigen. Daar zyn wy hem nog dankbaar voor. Gy hebt gewaakt over uzelf, dat gy niet blind voor de veranderingen der rijden, en nieuwe behoeften zoudt blyven staan op het oude standpunt. Gy hebt niet gevraagd wat gy zelf zoudt willen, wat overeen kwam met uw gezindheid, doch wat noodlg was. By het klimmen der jaren wist gy met altoos jeug dige frischheld u aan te passen, met de jeugd district Noordholland van den D.H.VA. Zaterdagmiddag in het Gezellenhuls te Hoorn zyn algemeene Jaarvergadering onder leiding van den heer G. Kruyver. De voorzitter opende de byeenkomst met den Chrlsteiyken groet en een woord dat speciaal gericht was tot den geesteiyken adviseur, den zeereerw. heer pastoor van der Marck, en tot de afgevaardigden van het hoofd- bestuur. Voortgaande constateerde spr., dat het arge- loopen Jaar zeer vruchtbaar was geweest. Men is op den goeden weg en de techniek van de R K. Voetbalbeweging is ook vooruitgaande. Eveneens Is er kwantitatief vooruitgang vast Niettemin wees spr. er op, dat er onder eenlge vereeninlngen onderlinge naijver voorkwam. In zooverre deze tot verhoogde prestaties prikkelt, valt er niet over te klagen, doch als men door naUver tot verkeerde handelwyzen geraakt, doet men er den Bond geen dienst mee. Voorts wees spr. op het verkeerde, dat som mige vereenlgingen laten spelen tegen niet aan gesloten elftallen, vooral in z.g. zomercompe tities. Een gevaar hiervan Is o. a., dat men be- dryfsvereenigingen In de hand werkt. Sommige bedryven zien hierin een propaganda voor hun onderneming, en de vrees te gerechtvaardigd, dat men dan voetbalslavemy zal krijgen. Nog deed spr. een beroep op allen, om mede- dat daar de instelling van de vierde klas na- deellg was voor de vereenlgingen. De diocesane bonden moeten ook de concurrentie mét de neutrale bonden kunnen volhouden. Door de instelling van een derde klas verzwakt men de diocesane bonden en als de ondergrond minder sterk wordt, loopt ook de bovenbouw gevaar. Pas als de le en 2e klassen geheel voltallig zyn, kan men denken Vaan een 3e klas. Overigens merkt spr. op, datlnen het technische peil van de elftallen zoo hoog'mqgeiyk opvoert, door de promotiekans zoo gering njogeiyk te houden. Medegedeeld werd, dat de leidersdag nog voor den aanvang der competitie te Alkmaar zal worden gehouden. Zonder flnandeelen steun van de vereenl gingen zal worden overgegaan tot de uitgifte van een Vademecum. De secretaris verzocht aller medewerking om de hiervoor bestemde gegevens tot in de per fectie te verzorgen. Als leden en hun plaatsvervangers voor de a.s. bondsvergadering werden gekozen: a. Leden: J. Kamp, Wormer; G. Wegdam, Hoogwoud; C. Hoebe, Wognum; A. Overtoom. Splerdyk; H. Schlamann. Anna Paulowna; W. Koot, Warmenhulzen; J. de Lange, Zaandam; J. W. Neelen, Krommenie; C. Schrlckx, Ven huizen. b. Leden plaatsvervangers: H. Pel, Helloo; J. H. Gerrits, Hoogkarspel; J. Mous, Enkhulzen; J. v. Leeuwen, tVeld; G. L. Kroon. Nlbblx- woud; B. v. Meel Jr„ Hoorn; A. Oudejans, Pur- merend; G. Abels, De Ryp; A. Lieshout, Heems kerk; P. Weyers, Bergen; 3. Weel, Wervershoof; C. Admiraal, Llmmen; A. Deutekom, Behagen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15