nationaal L: 'I I CENTRUM SPOORBAANVERZAKKING Ongevallen tijdens het week-end Géén bedorven vncantie-dng! Mits Ge soo’n handig metalen zakdoosie met 3 „AKKERTJES" bij U heeft, als Ge U minder prettig gaai voelen, hoofdpijn krijgt of kou hebt gevat. (20 cent) I s HET REGEERINGSJUB1LEUM Ook te Eist JONGETJE OP SLAG GEDOOD o.ro 37-jarige vrouw' het ilachtoff Kinderverlamming Geen audiëntie Kinderen speelden op den overweg Postbesteller pleegde verduistering Twee dooden en negen gewonden OFFIC1EELE CRISIS PUBLICATIE 120.000 eieren gingen verloren GOEDKOOPE REIZEN MET DE FEESTDAGEN Het kind stak spelend den rijweg over DE OPVOEDING DER JEUGD TE ZUIDERWOUDE Sultan van Langkat in ons land Voedselvergiftiging in kazerne te Arnhem Ruzie tijdens inheemsche vergadering PADVINDER IN ZEE VERDRONKEN .Een gat in despoorbaan EnkhuizenHoorn Sneekweek begon ongelukkig DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD DE WEG OVER W1ERINGEN VOORRANGSWEG STEEKPARTIJ TUSSCHEN TWEE JONGENS Groote regenval de Roekelooze wielrijders veroor zaken aanryding DINSDAG 16 AUGUSTUS 1938 1 1 aan- de ooatzüde van het viaduct. vijftiental S Blikseminslag veroorzaakte brand bacteriologisch onderzocht worden. iroote. woedde Door een trein gegrepen en gedood n Door den stroom meegesleurd a n Nederlandsche Meelcentrale maakt be- a Het 1 d. ge- 4 0 ff 4 I i. 1 1 i 1 r h n Dank zij de gunstige windrichting, bleef het nabijgelegen café „Tramstation" behouden. SOERABAJA, 15 Augustus. (Aneta). Op een gisteren gehouden vergadering van de inheem- doch wordt, De Byz. Vryw. Landstorm zal voor H. M. defileeren Te Ar kei botste een touringcar tegen een huis, waar by de voorgevel geheel vernield werd De kend: De 67-jarige echtgenoote van den heer J. Douwes Is Zaterdagochtend bij de Korgervaart te Bbven-Smilde door een personenauto aan gereden. Zy was op slag dood. De auto reed na het ongeluk in de Norger- vaart. De chauffeur wist zich echter tijdig in veiligheid te stellen. De auto la later opgehaald. Levensgevaarlijk gewond Gisterochtend omstreeks tien uur ia nabij De Klomp een wielrijder door een auto aangereden er. levensgevaarlijk gewond. De heer P. Scheulenburg uit Veenendaal wil de nabij De Klomp den rjjksstraatweg per rij wiel oversteken. Uit de richting Ede naderde een auto. De heer Sch. stapte midden op den weg van zijn fiets. Dit werd hem noodlottig. Hij werd door den wagen gegrepen en 25 meter meegesleurd. Het slachtoffer werd ernstig gt- wond. Nadat dokter De Waard de eerste ge neeskundige hulp had verleend, ia het slacht offer met een schedelbreuk in hoogst erhatl- gen toestand naar het ziekenhuis vervbera. plotseling den weg over, zonder vooraf verande ring van richting aan te geven. Het gevolg was, dat de heer A. van V., uit Rotterdam, die uit tegenovergestelde richting per motorrijwiel na derde, niet tijdig kon uitwijken en tegen belde fietsers botste. Hijzelf kwam daarbij te vallen en liep een hoofdwonde en een hersenschudding op. De beide fietsers kwamen er zonder letsel af, doch hun fietsen zijn totaal vernield. De heer Van V. is, na verbonden te zijn, naar een zie kenhuis te Rotterdam overgebracht. Doodelyke aanryding te Boven-Smilde meter weg. De gasbuis onder den weg brak en men kon het ontsnappende gas goed waarne men personeel van Openbare Werken was tot diep In den nacht bezig om den auto te lichten. De verzakking is vermoedelijkzontstaan door een gat 4n de rioleering. De grond onder het weg dek is door den regenval aan het schuiven ge gaan. De brand vond in een 150-tal balen houtwol een gretig voedsel en het geheele pakhuis brand de weldra als een fakkel. De brandweer kon door tekort aan slangen en gebrek aan water niets tegen dit vuur uit richten. t In de spoorbaan is een gat ontstaan ter ■engte van twee tot drie meter, dwars over de baan, en ruim één meter diep. Grind en sand sfjn vr riskt, tengevolge waarvan de spoorstaven met vier dwarsliggers over twee tot drie meier zweven. G *istitie Direct zijn maatregelen genomen om bet gat te dichten, opdat de treinenloop geen vertra ging zou ondervinden. Ben nader onderzoek zal moeten uitwijmn, wat de oorzaak van deze verzakking is. het is niet uitgesloten dat de overvloedige regen van Zondagmorgen er niet vreemd aan is. r de it er lag. voor Groote belangstelling by zyn kornet in Den Haag Talrijke booten in een storm boven het meer omgeslagen Hoofd der school vrijgesproken van mishandeling Op dat tijdstip kwam de heer K. per fiets uit de richting Maarssen en stak nabij de Zui- lenschelaan den straatweg over, om zijn vrouw, die eveneerfc per rijwiel -Van de R. K. kerk te Ellnckwjjk kwam, den huissleutel te brengen. Toen hij weer den weg overstak, om zich per fiets verder in de richting Utrecht te' begeven, werd hij door onoplettendheid door een uit de richting Amsterdam komenden i waarin twee dames gezeten waren, gegrepen en meegesleurd. i Hij is spoedig daarna op de plaats van het ongeval overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. Inklaring van Inklaring van 15 Aug. af t/m 1 Sept, af t/m 31 Aug. 1838 31 1.30 0.85 0.85 0.65 1.40 1.40 f 135 1.35 f 1— 0.30 0.35 f 030 1 35 f 1- 0.60 0.45 0.80 De weg over wlerlngen tusschen de bascule- brug.bij Ewijcksluls en de draaibrug over de voorhaven te Den Oever, welke weg een onder deel vormt van de ’verbinding AlkmaarAf sluitdijk, Is aangewezen als voorrangsweg Door lekken band sloeg de motor tegen den: grond Zondagmiddag omstreeks twee uur is op den rijksstraatweg te Wassenaar ter hoogte van de Eikenlaan een ernstig motor-ongeluk gebeurd. De heer B., uit Amsterdam, reed op dat tijd stip met zijn motorrijwiel in de richting Den Haag met zijn vrouw als duo-passagiere. Plotseling sprong de achterband van het mo torrijtuig, waardoor de heer B. zijn macht over het stuur verloor en tegen den grond smakte. Hij zelf kwam er met eenige lichte schaaf- en kneuswonden af, doch zijn vrouw vloog over den motor heen en kwam met haar hoofd tegen den grond terecht, waardoor zij een schedelfrac- tuur opliep. Een juist passereend geneesheer verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna de heer en mevrouw B. per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden werden overgebracht, waar mevrouw B. is opgenomen. Auto zakte iy2 meter in den grond Zaterdagavond ontlastte zich boven Amers foort een hevig onweer, dat vergezeld ging van zware hagel- en regenbuien. In het centrum liepen vele kelders onder water, maar ook de huizen bleven niet vrij, doordat de goten het water niet konden verzwelgen. In de buiten wijken stonden heele straten onder water. Om streeks kwart over acht reed een Engelsche auto, waarin vier heeren zaten en bestuurd door den Brit 8., van de Arnhemschestraat naar den Arnhemscheweg. Juist toen hu dezen weg wilde oprijden, zakte de auto met de voorwielen in den grond. De inzittenden konden Juist den wagen verlaten toen deze verder in den grond ke^jeyer dagen op het ^Schoonoord” te Zeist- vonden. Z. K. H. Prins hoogste militaire en clv alsmede vooraanstaande fl gedeelte van het prijsverschil per 100 kg voor den Invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1. lid 1. onder Ho, van het Crisb- 'Akkerbouwbesluit 1934) als bedoeld in artikel 8. b, "Onder 2o, van de Crisis-Akkerbbuwbe- schikklng 1934 I. is als volgt vastgesteld' voor lijnkoeken Voor soyaschroot voor soyakoeken voor grondnootkoeken voor grondnootschilfers voor grondnootmeel voor cocoskoeken voor Ned. O.-Ind. cocos koeken voor voor voor voor voor Drie personen gewond Zondagavond is de 19-Jarige motorrijder L. A. E., uit Groningen, die, terwijl zijn meisje op de duo zat, de Kerkstraat te Haren wilde inrijden, door onbekende oorzaak Ingereden op twee wiel rijders. De echtgenoote van een der wielrijders, die een dochtertje achter op" de fiets meevoerde, sloeg tegen den grond. Moeder en find werden e Naar wij vernemen, zijn de N S. voornemens met de komende Jubileumfeesten te Den Haag en Amsterdam het publiek uit andere plaat sen gelegenheid te geven hiervan te profitee red Op bepaalde dagen zullen de avondre- tourkaarten vroeger geldig zijn in de treinen, die te 11 uur of later vertrekken. Deze bepa ling zal gelden voor den Haag op 29 Augustus (Legerrevue) en op 3 September (Vlootrevue) en vóór Amsterdam op 5, 6 en 10 September. Voor wat het reizen betreft naar Den Haag op 29 Augustus en 3 September, zal deze gun stige bepaling echter beperkt worden tot alle stations langs de navolgende lijnen en die, scha kiesgroep, waarvoor groote belangstelling gelegen binnen den kring, gevormd door die lijnen, t.w.: Hoek van Holland. Rotterdam. Dordrecht, Geldermalsen, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Zandvoort, terwijl voor 5, 6 en 10 September naar Amsterdam de bepaling gel dig Is van de plaatsen, gelegen aan de lijnen Schevenlngen, Den Haag, Gouda, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam en alle lijnen gelegen «O Maandagmiddag geraakte een tweetal jon gens van twaalf Jaar onder *t Zand (Gr.) na een woordenwisseling handgemeen. Het Boon tje van de weduwe H. haalde eensklaps een mes Het geheele pakhuis, waarin 120.000 eieren en een gloednieuwe elersorteermachlne wa ren geborgen, werd een prooi der vlammen. Ook het aan t pakhuis,, grenzende woon huis, bewoond door de familie S., werd door het vuur aangetast en brandde totaal uit. Bij het hevig onweer, dat zich Zaterdagavond boven Gorinchem en de omgeving deed gelden, is de bliksem geslagen in de groote houten schuur van het woonwagenkamp aan de Bulle- kenslaan. De schuur, die toebehoorde aan den heer Van Arkel, aannemer van den gemeente reinigings dienst, bevatte 40.000 pond hooi, twee auto's van de gemeente reiniging, karren, paardentuigen en bussen benzine. Alles ging In de vlammen op. De. schade, die op 14.000 gulden wordt ge schat, wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Zondagmorgen kort aa het vertrek van de treinen 350 en 352 van Enkhuizen ont dekte een yissrher, die het nieuwe viaduct in de spoorlijn Enkhuizen—Hoorn passeer- Tijdens een hevig onweer, dat zich Zaterdag avond omstreekt 9 uur boven den Gelder- schen Achterhoek ontlastte, veroorzaakte blik seminslag brand in het elerpakhuls van de fir ma Pothof aan den Varsseveldschenweg te Lichtenvoorde. Twee fietsers, komende uit de richting Leiden, staken op den Groenendijk te Hazerswoude Onmiddellijk schoten van alle kanten motor - booten toe en, voorzoover thans bekend, heeft men alle drenkelingen kunnen redden. Maar de omgeslagen bootjes bleven op het meer drijven en boden het droevig bewijs van een mislukten eersten dag van de Sneekweek 1938.... Wel maakte nog een aantal booten gebruik van den wind om de voorgeschreven baan te zeilen, maar de resultaten van de scheepjes, die nog door de finish gingen, konden In de alge- meene verwarring niet worden vastgesteld. De vijfde Sneekweek is Zaterdag op wel seer ongelukkige wijze begonnen. Bü den aanvang, om twee uur Zaterdagmid dag, was het zeer warm en windstil, zoodat de start der dertien klassen een mislukking werd. De gestarte vaartuigen bleven nJ. nog vóór den starttoren liggen, telkens voegden zich»' schepen van een volgende klasse, bij, sd tenslotte een massa schepen dicht opJ Wel leverde dit een fraai gezicht op, ms het verloop van de wedstrijden was het gunstig. Plotseling veranderde het beeld, donkere wolken hadden zich boven hets meer samengepakt en zeer onverwapm een hevig onweer. Aan verwondingen overleden Zaterdagavond is te Princenhage de 49-jarige ongehuwde M. Verstraten, die per flets uit een zijstraat kwam, door den motorrijder G. uit Roosendaal aangereden. V. liep een hersen schudding op. Hjj werd naar het St. Ignatius- gestlcht te Breda overgebracht, waar mj van ochtend is overleden. Auto tegen boom Zondagavond reed een auto, bestuurd door den heer K. 8., uit Blaricum, met een passagier, den heer B. F. H., eveneens uit Blaricum, te Laren in de bocht op de Torenlaan met volle vaart tegen een boom. De wagen kwam een vijftiental meters verder In oen haag tot stil stand. De belde inzittenden werden uit den wagen geslingerd en bleven bewusteloos op den weg liggen. Een tweetal geneesheeren verleende de eerste hulp, waarbij bleek, dat de slacht offert een hersenschudding en wonden aan ar men en beenen hadden opgeloopen. Zij zijn per ziekenauto naar het St. Jans Ziekenhuis ter plaatse vervoerd. Naar verluidt, zou de oorzaak I Z -A. IA van rijder kwam eveneens te vallen en liep daarbij ernstige verwondingen op. Nadat een geneesheer uit Haren eerste hulp had verleend, zijn de slachtoffers naar het Diaconessenhuls te Gronin gen overgebracht. De motorrijder zelf bekwam geen letsel, doch zijn motorrijwiel werd zwaar beschadigd. Vrijdagavond ongeveer negen uur stak het vijf jarig zoontje van den heer P. de Boer aan den Rijksstraatweg te Heemskerk spelenderwijs den weg over. Het ventje werd door eèn juist op dat moment passeerenden luxe-auto, waarin eenige officieren waren gezeten, gegrepen en op slag gedood. Gisterochtend had de 37-}arige mej. J. WielenDekkers btf fiaar werkzaamheden in het hotel van Alem te Oea het ongeluk, bij bet inlasschen van een verlengstuk in het stof- zulgersnoer met dm electrischen stroom in aan raking te komen, waardoor zij op slag gedood werd. Het slachtoffer laat een man en vier kin deren achter. De wind kreeg stormkracht en in een om mezien was het water in heftige, beroering. 1 Het eene schip na het andere, vooral die in de kleinere klassen, sloeg om en talrijke andere hepen bij botsingen zooveel averij op, dat zij van verdere deelneming moesten afsien. Van vele booten brak bijv, de mast met hevig gekraak af. Het was een angst wekkend schouwspel. verlamming geconstateerd en wel in het gedn van den heer v. d. M. Het kind, waarvan de toestand vrij gunstig is, is dadelijk naar een giekenhuis te Den Haag vervoerd. e Zaterdagavond Is te Elden, gemeente Eist de groote boerderij van den landbouwer J. F. Pruyn door den bliksem getroffen. Het groote woonhuis met de schuur, waarin het zoo pas gewonnen koren was binnengere den stonden spoedig In volle vlam en brandden geheel af. Ook de Inboedel ging geheel verloren. Een vijftal kinderen, dat boven sliep kon wor den gered. De schade, die op 40.000 k 50.000 gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt De Sultan van langkat. Zijne Hoogheid Toeankoe Machmded Abdul Djalll Rachmat Sjah is Maandag met Zijn Gemalin, Dochter en gevolg In de residentie gearriveerd. Er was aan het Statlon-Staatsspoor te Den Haag groote belangstelling Maandagmiddag bij de aankomst. De heer Van Buuren geleidde den Sultan en Sultane naar de voor de ontvangst ingerichte wachtkamer. De dochters, evenals de Sultane gekleed in kabajah en goud-doorweven sarong, volgden. Hier waren in de eerste plaats ter verwelko ming aanwezig de Kapitein Romswlnckel, ad judant van H. M. de Koningin en de chef van het kabinet van den minister van Koloniën, de heer Petrus Blumberger Tevens was daar een groot aantal vrienden''en kennissen. D. V, In het achterhoofd, waardoor een diepe wonde ontstond Na voorlooplg verbon den te zijn, werd de jongen naar zijn woning overgebracht. De toestand van het slachtoffer to niet ernstig. bestond, zijn beschuldigingen gelanceerd tegen de federatie van Inheemsche vereenlglngen Parlndra. Een heftig debat en rumoerige too- neelen waren het gevolg van de gevoerde ge dachtenwisseling. De politie moest een vecht partij voorkomen. Ten slotte werd een motie aaijgenotnen In zake verbetering van het kiesstelsel. gewone audiëntie van den minister van 19 Augustus ba. niet worden ge- Goaden en zilveren voorwerpen uit pakketten gestolen en verkocht Op geregelde tijden plegen de rechercheurs der politie bij de Juweliers te Den Haag be zoeken af te leggen om den voorraad aan een oontróle te onderwerpen. Bü een dezer dagen gehouden contröle kwam 5X5-hle °?re,1 dat ?envbU ifcht gewónd? De düö-”passagiere van den motor- Juwellers zilveren Insignes te koop had aang ri(d.r eveneens te vallen en liet) daarbij in Noordholland boven Amsterdam en de plaatsen gelegen bianen den kring, gevormd door die lünen. In beide gevallen, dus zoowel voor den Haag als Amsterdam, zullen Bosch en Duin. Huis ter Heide en Zeist bovendien in de gunstige bepaling deelen. Onderbreken van de reis is in beide gevallen niet geoorloofd vóór 18 uur. In de Menno van Coehoorn-kazerne te Arn hem hebben zich Vrijdag vele gevallen van voedselvergiftiging voorgedaan bü militairen van het achtste en negentiende regiment Infanterie. Vüf-en-twlntig patiënten zün in het militaire hospitaal opggnomen. Hun toestand was Za- erdag gunstig, hoewel deze zich aanvankelijk voor sommigen ernstig liet aanzien. Het voed- se! |al Dat het met de voedselvergiftiging niet zoo'n vaart heeft genomen, blükt uit het feit, dat de patiënten, die in de kazerne bleven vertoeven, hersteld zün. In verband met het feest van Maria ten He melopneming werden zelfs weer verloven ge geven. Ook de toestand der patiënten, die in het mi litair hospitaal worden verpleegd, is vooruit gaande. Zü zullen tegen het einde van de week ontslagen kunnen worden. A - Men bericht ons uit Den Burg, dat nabij het Westerslag Maandagmiddag een omstreeks achttienjarige jongen fn zee is verdronken. Het slachtoffer maakte deel uit van een groep RK. padvinders uit Bloemendaal, die op Tessel met vacantle vertoeft. Hü had zich met zün broer te ver in zee gewaagd en werd door den stroom medegesleurd. Reeds dadelijk had men op bet strand het ongeluk bemerkt. Twee Tesselsche jongens be gaven zich te water en slaagden er In den eenen jongen te redden. Den 18-jarlgen broer kon men niet meer bereiken. Vliegtuigen van De Mok hebben de omgeving afgezocht, zonder resultaat, zoodato aangenomen dat de jongen verdronken is. Zondagmorgen half elf Is een touringcar van de Pecurl Maatschappü te Amsterdam, op den straatweg bü den Arkelschedam onder de ge meente Arkel, doordat de chauffeur de macht over het stuur verloor, tegen het huis van sluis wachter De Keizer gereden. De touringcar werd van voren zwaar bescha digd. terwül de gevel van het huis geheel werd vernield. Blinden en kozünèn werden afgerukt. Persoonlüke ongelukken deden zich niet voor. 0 Veehouder verongelukt Zondagochtend omstreeks negen uur heeft zich onder de gemeente Zullen- een verkeers ongeval voorgedaan, waarvan de circa 35-jarige veehouder J. Kemp uit de buurtschap Maars- sebroek, -onder de gemeente Maarssen, het slachtoffer is geworden. De vacantle-kamer van het gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan In de straf zaak tegen het hoofd der O. L. school te Zulder- woude, die In Maart door, de rechtbank wegens mishandeling van een leerling was veroordeeld tot een boete van f 10.—. Bü de behandeling voor de rechtbank was destüds een groot aantal kinderen als getuige gehoord. Het gerechtshof heeft thans, overeenkomstig het requisitoir van den procureur-generaal, het vonnis van de rechtbank vernietigd, en den hoofdonderwüzer vrügespoken, aangezien het niet bewezen achtte, dat deze zich aan mishan deling heeft schuldig gemaakt. Zaterdag 27 Augustus zal de Bijzondere Vrij willige Landstorm zün hulde brengen aan H. M. de Koningin, met een défilé des middags om drie uur voor het paleis Huls ten Bosch te Den Haag. Des morgens om elf uur wordt een huldi- glngssamenkomst van den B.VL. gehouden in de zalen van den Dierentuin, in welke samen komst enkele prominente figuren het woord zul len voeren. Van de 94.000 leden van den B.V.L is een vertegenwoordiging van pijn. 3000 vrüwilllgers gekozen om samenkomst en défilé mede te ma ken. De KJt-O. zal de huldigingssamenkomst uit zenden van 11 uur tot half een. De radiorepor tage van het défilé zal zich tot een ooggetulge- verslag bepalen, dat op gramofoonplaten wordt opgenomen, die de K.R.O. dienzelfden avond van 735—8 uur onder „Actueele aetherflitsen” zal doorgeven. De samenkomst in den Dierentuin begint om elf uur. Sprekers zün luitenant-generaal L. F. Duymaer van Twist, voorzitter Nationale Landstorm Commissie, dr. H. Colün minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, prof, mr. P. j. m. Aalberse, minister van Staat;dr. J. C. van Dük, minister van Defensie, de heer H. van Boeyen, minister van Binnenlandse te» Zaken en reserve-generaal-majoor H. de Jongh, Inspecteur van den vrüwllligen landstorm De- te voorschün en stak hiermede zün tegenpartü, te samenkomst wordt afgewisseld door muziek, r» v te te»t .enterneten --mt te voeren door leden van de Koninklijk» Militaire Kapel. U jKrien, welke bestemd waren voor een vereenl- ging in Dordrecht. De juweliers waren echter niet op de aanbiedingen Ingegaan. De zaak kwam de politie evenwel verdacht •oor en men stelde een onderzoek in, dat leidde haar een horlogemaker in Voorburg. Daar kon een aantal zilveren insignes en JublleumspeldJes, afkomstig van de zilverfabrieken van Van Kem pen, Begeer en Vos te Voorschoten, in beslag worden genomen. De horlogemaker verklaarde, dat hü de goe- deren had gekocht van een winkelier 8. uit de Plet Helnstraat. S. werd op zün beurt verhoord. Toen bleek dat hü de zilveren voorwerpen had «ekocht van den 40-jarigen G. W., besteller Mj de pakketpost te Den Haag. G. W. werd gearresteerd, maar hü ontkende •ets met de zaak te maken te hebben. Het is evenwel duidelük gebleken, dat hü verschillende malen goederen heeft verduisterd, tüdens de verzending van fabrieken naar clientèle. In het magazün in de Plet Helnstraat werden toikele gouden schulfkettingen, verschillende gouden en doublé-gouden horloges in beslag ge nomen, welke de besteller in den loop van den »üd had verkocht. De voorwerpen zün niet alleen afkomstig van ae zilverfabriek te Voorschoten, maar moeten ook verduisterd zün uit zendingen van andere “ergelüke fabrieken. Beide mannen zün in bewaring gesteld en teUen voor den officier van justitie worden ge- Het onderzoek van de politie in deze zaak nog niet geëindigd. Hü waarschuwde direct den stationschef, die maatregelen nam, om het personeel van trein 2927 uit de richting Bovenkarspel te verwittigen. Deze trein reed tot aan het viaduct, waar de reizigers den trein verlieten om den afstand naar Enkhuizen verder te voet af te leggen. ulsterrijk mag de plechtige ope ning van den zetel der stichting „Nationaal CentnHh" heeten, wel- fraaie landgoed leeft plaats ge- pernhard en de ^le autoriteiten, TÏfcuren uit hof kringen en uit de society waren bij deze "plechtigheid aanwezig. Bij ontstentenis van Z. Exc. dr. H. Colijn sprak Z. Exc. prof. mr. C. P. M. Ronune de openingsre de uit, waarin hij namens de regeering sympathie betuigde met het particuliere initiatief, het streven en het doel dezer nieuwe stichting. Tegenover het extre mistische en demagogische nationalisme wil deze stichting het gezonde nationale bewustzijn bü ons volk en vooral bij de jeugd als draagster der toekomst aan wakkeren, versterken en verdiepen. Zij wil een positieve actie voeren door pro paganda te maken voor de groote Ne derlandsche nationale waarden als gods dienst, cultuur en historie en door de publieke aandacht te vestigen op alles, wat voof het nationale leven van belang is en dobr Nederland op velerlei gebied aan goeds wordt gepresteerd. De denk beelden, ho< deze- Actie en propaganda gevoerd zullen móeten worden, zijn over het algemeen nog niet zeer concreet. Het eerste, wat de Stichting thans heeft gedaan, is het door werkloozen laten restaureeren van verschillende tot dat doel ter beschikking gestelde kasteelen en landgoederen, die als steunpunten van de itichting zullen fungeeren en waarin vooral op jeugdige bezoekers in gestelde tentof^isteillngen zullen worden ond'ergebracht in den trant van die, welke thans reeds in 4*61 kasteel Har denbroek is te zien. Of dergelijke ten toonstellingen in nogal afgelegen en dikwijls niet direct gemakkelük bereik bare buitenplaatsen voldoende belang wekkend gemaakt en gehouden zullen kunnen worden om regelmatig een groot getal bezoekers te trekken, is een vraag, welke wij niet praematuur willen beant woorden. In ieder geval zou het zeer toe te juichen zün, indien de hetzü uit histo risch, hetzü uit architectonisch of land- schappelük oogpunt belangrijke goede ren evenals b.v. thans huize „Schoon oord" en het kasteel Hardenbroek in een ooglüken staat zouden worden ge bracht en dienstbaar aan de nationale - gemeenschap zouden worden gemaakt. De verlaten en in verregaanden staat van verval verkeerende kasteelen en bui tengoederen, welke een stille, mqar daar door juist zoo welsprekende aanklacht uiten tegen een economischen toestand, waarbü ook in nationaal opzicht zoo waardevol bezit ten gronde dreigt te gaan, zouden, na een grondige werkver schaffende restauratie weer ten leven gewekt, evenzoovele aantrekkingspunten kunnen worden voor het nationale en wellicht ook voor een deel van het in ternationale tour isme. Het kasteelenplan is slechts een der middelen, dat door de Stichting Nationaal Centrum kan wor den toegepast ter bereiking van haar streven. Een middel, dat veel hulpmid delen vraagt om het te kunnen aan wenden. Zal de Stichting in haar oi»et slagen? Wü hopen het van harte, te meer daar hierbü kringen betrokken zün, die vroeger zich wel eens te afzüdig en te geïsoleerd hebben gehouden in het leven van ons volk met zün lasten en nooden- De Stichting zal échter alleen dan kunnen slagen, wannétr zü contact en samenwerking Zzo^jrt met de voor naamste werkelük gezond nationaal voe lende lagen en organisaties van ons volk, opdat het daarin een sterk levend en hecht gefundeerd element zal gaan vormen. Dec. 1938: L40 0.75 0.75 0.75 1.40 f 1.40 125 Twee kinderen van de familie V., wonende in personenauto, wachtpost 22 langs de spoorlün nabü Gorsset, -zakte. Het voorste' gedeelte zakte anderhalven zün Zaterdagmorgen, toen zü op den onbewaak^ ten overweg speelden, door den treinj die uit Zutfen onderwqgi was haar Deventer, overreden en gedood. j We vernemen hierover nog het volgende: Zaterdagmorgen tien luur speelde de twee jarige Hendrik Vruggink op den Zandweg, waar deze den spoorweg kruist, welke overweg niet bewaakt is. Zün negenjarig broertje Wil lem wilde hem van de baan halen. Op dat oogenblik passeerde de trein ZutfenDeventer. De kinderen werden gegrepen en op slag ge dood. De lükjes zün naar de ouderlijke woning overgebracht. De trein had vüftien minuten vertraging. maïsveekneken e. sesamkoeken palmpitkneken babassukoeken alle andere niet noemde soorten veekoe-« ken (al dan niet ver werkt met büproducten en/of afvallen) 0.10 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder lo, van voornoemde beschikking be doelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zün import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve" men zich daar over met de Stichting Nederlandsche Meel centrale te 'zGrsvenhage in verbinding te stellen. dit ongeval te wüten zün aan te snel rijden. - Tb NaaldwtQc is ook een geval van klnder- Z. H. Kxc. Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond, heeft te Wittem het H. Priesterschap toegediend aan een fraters Redemptoristen. De Bieechop temidden der neomisten .4

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 17