gezag De K.J.M.V. en het f- Vooruitgang van de I.K.P CONTINGENTEERINGS- OVEREENKOMST KASTEEL NIJENHUIS EEN PRINCIPIEELE UITEENZETTING Transpiratie en stukloopen van t DINSDAG 16 AUGUSTUS 1938 Met niet minder dan 147 pct. Actiepunten Het vrije beroep DE KONINGIN IN DEN HAAG DR.'CO LIJN HERSTELD AAN UIT DE STAATSCOURANT -Burgemeesters MINISTER v. BOEIJEN TERUG R.K. VOLKSBOND Nieuwe adelborsten Ware cultuur Studiedagen te Voorhout Veertig jaren Koningin/ Hr. Ms. ,?TROMP” Openstelling Kasteel Hardenbroek Hartjesdag ,weer erg rumoerig Het Prinseljjk Paar op reis Prof. dr. Kors over ware cultuur In alle deel envan Amsterdam moest de politie optreden met tabel en gummistok Prinses Beatrix zal by haar Grootmoeder logeeren De brandweer had druk werk Lutine-aandeelen in de Indische desa’s verkocht Mr. H. P. Marchant het woord OUDE MAN UIT RAAM GEVALLEN EN GEDOOD SLACHTOFFER VAN TREIN ONGEVAL OVERLEDEN r PAPIEREN SPAARGELD OPGEPEUZELD HANDIGE OPLICHTER HET WERK r. Derde steunpunt van de stichting „Nationaal Centrum” Groote schrik van een 4 zuinigen man Zaterdag tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburgsche Economische Unie geteekend De nationale besturendagen der Jonge Middenstandsbeweging opnieuw drukker bezocht en voortreffelijk van opzet Gods gezag Onderscheidingen l ’l De Regeeringspersdienst meldt: bekeken belichtte Voorhout, IS Augusstus. aan t: r n ge in S oor den see- B L I 1 - - e i 3. J I I Terecht kan men zich afvragen wat Solo nu te maken kan hebben met het goud van de Lutine, schrijft Mataram. Niets anders dan een handige oplichtingstruc van een Europeaan, die verschillende desa's In Gantlwamo en Wedi (Klaten) heeft afgeloopen om aandeelen van 10.In ’t bergingswerk van de Lutine bij de bevolking te plaatsen. De aandeelen heeft deze man zeer aanlokkelijk gemaakt door erbij te vertellen, dat een en an der onder garantie van den staat Is. terwijl aan deelhouders bU eventueel succes groote flnan- cleele voordeelen hiervan hebben. Het is ons echter niet bekend, hoeveel van deze aandeelen bij de bevolking 'rijn geplaatst, terwijl inlichtingen omtrent den persoon even eens heel vaag zijn. A n i. g T i buld en voeten. Purolpoeder houdt huid en voeten koel en droog, gezond en gaaf. Strooi bul «O ct. De minister van Binrïtenlandsche Zaken, de heer H. van Boeijen, is van zijn verlof terug gekeerd en heeft gisterochtend op het departe ment zijn werkzaamheden hervat. H. M. de Koningin is gisterochtend om ne gen uur per auto van het Paleis Soestdijk ver trokken en is naar Den Haag teruggekeerd. De Koningin heeft Haar Intrek in ,JDe Rul- genhoek” genomen. ge- o ge- i. r. n n i- i. i; Jb i; e e l- I. s, I. i- i; i. i. r !- r. t. i; Hei nafi—aal ■■rislfi vwenriinM 4e wetenschap, omdat men alleen mag weten wat de volkseer aangaat. Het sentiment overbeerscht, omdat de rade wordt wegge- drongen. In bet fascistisch systeem worden de jonge menschen opgezweept In een pas sie, de leiders weten, dat ze om „de daad" vragen, waarbij ae steh niet afvragen, welke daad de goede te. Het ptactiach nut van dit program, be sloot spr.. Is gelegen in het hoogste gezag, dat door Christus In Rome zetelt. Wij wen- schen slechte één dictatuur, de geestelijke, omdat Christas onse Koning toll Van'de gelegenheid om met den spreker van gedachten te wisselen werd een druk gebruik gemaakt. Met een „lang zal hij leven’* namen de vergaderden afscheid van den grijzen, maar nog vitalen redenaar. Vrijdagavond omstreeks tien uur is een ver pleegde van het St. Franciscus Gesticht te Oude- water, de 80-jarlge heer H. Verhoeven, toen hij een raam openschoof, naar buiten gevallen. De man was op stag dood. Des avonds werd een proeve gegeven van een plaatseiyk te organiseeren propaganda-avond. Hieraan werkten eigen krachten mee uit Bre da en Hilversum, terwijl de bekende Llmburg- sche prlester-dlchter pater dr. Jac. Schreurs een en ander vertelde over „Humor In den godsdienst." BATAVIA, 15 Aug. (Aneta). Da verkiezingen van den gemeenteraad in de hoofdstad brachten in zooverre een verrassing, dat de I.E.V. meer en de IJC.P. minder zetels verkreeg dan men had verwacht. De uitslag was voor de Vader- landsche Club vrij bevredigenjl De zetelverdee- ling is thans als volgt: IJt.V. S, Vad. Club 5, 1X.P. 3, OBJ». 1 en Pensloenbond 1. Noch de democratische con centratie, noch de ambtenarengroep, die beiden candidaten stelden, hebben een zetel verkregen. Thans zijn alle uitslagen bekend, behalve die uit Semarang en uit Menado. Utt deze uitslagen blijkt, dat het Indo-Euro- peesch Verbond ruim 16 en de Vaderlandsche Club ruim 15 procent verlies hebben geboekt. De C.S.P. bleef gelijk. De Indische KsthoUeke Partij ging met niet minder dan 147 procent vooruit. Het totaal in de 33 van de 35 gemeen ten is als volgt: IE.V. 110 (vroeger 131) zetels, V.C. 30 (46). IJCP. 37 (15) en C.SP. 11 zetels (onveranderd). De verbondsvoorzitter, de heer G. Peet, nam na deze Inleiding den voorzittershamer over. Een speciaal welkom werd gericht tot de beeren nKatholieken k€n Kropman. Middens tands- r.M.V. wordt niet Men meldt ons van officieele zijde, dat H. H. K K H. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard gister voor ruim een week per auto op reis zijn gegaan. Het eerste doel is Aken, waar Prinses Armgard een kuur doet. Vandaar ligt het in de bedoeling een autotoer door Dultachland en Noord-ItalM te maken. Het kleine Prinsesje zal dien tijd bij haar Grootmoeder op het landhuis Ruigen- hoek logeeren. De coöperatie in den middenstand Is op dit oogenbllk nog noodlg, maar op deh duur aal dit staiaal vanzelf weef verdwe nen. De Staat heeft te zorgen voor een rechtspositie van zijn burgers, maar hij behoort niet sian de distributie deel te nemen. Spr. noemde den tegenwoordigen econosni- schen toestand een chaos, als gevolg van een valsch stelsel, dat thans de laatste stuiptrekkin gen gaat beleven. De economische toren van Babel zal ineenstorten I De ordeningsgedachten uit Christelijke tijden zijn een voor een kapot geslagen; zedelijkheid, recht, liefde bant men uit, waardoor de funda menten der maatschappelijke orde zeer ge vaarlijk ondermijnd zijn en de basis der ethiek vernietigd is. Egoïsten hebben het heft in han den, alles wordt in geld uitgerekend en men ziet niet meer „de leeuwerik op de ploegstaart Als van ouds was het op het Dapperplein en omgeving weer het brandpunt. Tegen half negen waren de Dapperstraat, Commelinstraat en Wa genaarsstraat weer het brandpunt van balda digheid. Niemand liep hier veilig en als men nipt meer over vuurwerk beschikte werd er met fietsbanden en andere projectielen gegooid. De politie trad In het begin zeer lankmoedig op. Tegen tien uur kreeg zij versterking van motoren en rechercheurs. Van dit oogenbllk af werd er charge op charge in deze straten uit gevoerd. Omstreeks tien uur werd een groote spiegelruit van een etalage van de firma Ber- voets door de menigte bij een charge ingeloopen. Dit was het sein om de geheele Van Swinden- straat te ontruimen. Er werden enkele arresta ties verricht, terwijl ook de GGD. enkele men schen, die klappen met -sabel of gummistok hadcjjin opgeloopen. moest verbinden. Om half elf was het nog zeer rumoerig. Op den Hagendoornweg, Waddenweg en Sleu telbloemstraat moest herhaaldeljjk van de wa pens worden gebruik gemaakt tegen baldadige Jongens, die met vuurwerk naar voorbijgangers en agenten wierpen. Ook hier werden enkele personen verwond. Op het Van der Helstplein en straten, die op de Ferd. Bolstraat uitkomen, moest herhaaldelijk doof de politie worden op getreden. Na eenige onderlinge besprekingen sloot de voorzitter met een bijzonder dankwoord deze zeer geslaagde nationale beeturendagen. Men bericht ons van officieele zijde, dat het Prinselijk Paar Maandag in den laten namiddag in gezelschap van Prinses Arm gard een bezoek heeft gebracht aan het concours hlppique te Aken. Het derde steunpunt, dat de Stichting „Na tionaal Centrum" hoopt in te richten, is het kasteel Nijenhuls, gelegen tusschen Wijhe en Heino in Overtfsel. Ook dit behoort tot de oudste kasteelen in ons land, maar is grootendeels in den ouden toe stand gebleven en goed onderhouden, evenals de paxkaanleg. Oude schrijvers melden, dat Njjenhuis ge bouwd werd in 1337 en dat Rudolph van Itter- sum met deze heerlijkheid, die ongeveer 360 bunder besloeg, door Bisschop Floris van Weve- Unkhoven in 1384 zou beleend zijn. Uit het ge slacht Van Ittersum, bewoners van het kasteel Nijenhuls, zijn merkwaardige mannen gesproten Een Johan van Ittersum was stichter van St LaurenskapeUe en Gasthuis te Zwolle, een zeer geleerd, rijk en machtig man, die als burge meester van de stad bet Stadsboek van Zwolle zou hebben gemaakt. Hij heeft het Hof te Zwolle bij het klooster Bethlem, het huis Welkeren en het huls Voorst, „alle drie zeer zware en kost bare gebouwen, gedurende zijn leeftijd laten op bouwen”. Hartjesdag is traditiegetrouw wederom zeer rumoerig geweest. Reeds om half negen moest de politie in de Borgerstraat en Nic. Beetsstraat herhaalde malen tegen jongens optreden, die naar agenten en publiek met vuurwerk wierpen. Ook de tranig werden herhaaldelijk bekogeld, zoodat zij die in een epen wagen zaten, niet te benijden waren. Tegen tien uur moest de politie zeer kracht dadig optreden. Men deelt ons mede, dat het eerste steun punt van de stichting Nationaal Centrum het kasteel Hardenbroek, niet zooals aanva-ikelijk gemeld van 33 Augustus af vooe bezoekers wordt opengesteld, doch reeds met ingang van 16 Anmifltiia de eerste plaats door cultlveering van ons zelf Een langdurig applaus volgde op deze inlei dingen, die nog stof te over boden voor een vruchtbaar debat. De film, die Polygoon vervaardigd heeft ter gelegenheid van het Regeeringsjubileutn van onze Koningin is thans gereed gekomen. Polygoon stelde zich tot taak een beeld te ontwerpen van wat er gedurende de veertig Jaar van de regeerlng van Koningin Wilhelmina is tot stand gekomen, wat er verandèrd is en wat er aan belangrijke gebeurtenissen* in net Koninklijk Huls is voorgevallen. Gezien de be knoptheid van de filmische mogelijkheid in vergelijking tot veertig lange jaren, die de over- gang van de 19de tot de 20ste eeuw vormden, een overgang immers, die vervuld was van ge rucht op politiek, technisch en sociaal gebied gaat deze rolprent in vogelvlucht over de vier decennia. De toelichtende tekst is geschreven door Mr. E. Elias en wordt in de film uitgesproken door Kommer Kleyn. De muzikale illustratie is gecomponeerd door Max Tax en onder zijn leiding uitgevoerd door een groot symphonisch orkest. De minister van Algemeene Zaken, dr. H. Colijn, heeft gister, na een lichte ongesteldheid, zjjn werkzaamheden ten departemente hervat. Een groote rol in de geschiedenis van Over- ijsel speelde een Robert van Ittersum, die in 1371 nog krljgsgcneraal van Philips II van Spanje was en eenige Jaren later de eerste Overijselsche edelman, dietot de Staatsche zijde overging. Hij werd van 1581 tot 1584 gevangen gehouden op het kasteel Bljjenbeek, maar wordt vóór en na dien tijd als lid van den Raad van State genoemd. In 1688 is zijn kleinzoon met Willem III naar Engeland vertrokken en hij heeft het huis Nijenhuls verbouwd, zooals het is gebleven tot 1851. Ni in handen te zijn geweest van de fa milies Bentinck, van Knobelsdorff en van Pal- landt. werd het in 1934 gekocht door de familie Ankersmlt, aan wie de Stichting nu het in bruikleen afstaan van dit aloude slot dankt. Langs een fraaie qprijlaan komt men van den straatweg door de buitenpoort aan het met een hek en gracht afgesloten binnenplein, waar de bouwhuizen liggen uit de Jaren 1687 en 1694. Het kasteel zelf ligt omgeven door een gracht. Over de brug ligt voor den Ingang een binnen- pleintje tusschen de twee zijvleugels, die in de 17e of 18e eeuw zjjn gebouwd, want herhaal delijk zijn er verbouwingen geweest. In den topgevel van het mlddenfront staat een wapen en daaronder het Jaartal 1437. Aan den ingang vindt men gebeeldhouwde palen met leeuwen en wapens uit 1700. De laatste verbouwing had plaats in 1890, waarbij hoektorens aan Noord en Zuidzijde zijn opgetrokken. Aan de Westzijde van het kasteel stroomt de Wierd naar de nieuwe Wetering, waarop men een fraai uitzicht heeft. Zooals van ouds heeft de Amsterdamse!): brandweer Maandag haar aandeel in de vie ring van Hartjesdag „ehad. Zeven en veertig maal klonkde alarmschel en moest worden uitgerukt om straatbranden te blusschen. Her. was voornamelijk de straatjeugd uit de Dap per- en Oosterparkbuurt, welke op deze wijze meende den noodigen luister aan de viering van dit typisch Amsterdamsche feest door het verbranden van afval en kisterf te moeten bi)- zetten Verder is de brandweer uitgerukt voor kleine binnenbranden in perceelen aan de Lijn- baansgracht 317, Tweede Jan van der HeUden- straat 13 en voor een schoorsteenbrand perceel Van Llnschotenstraat IX Voorhout, 14 Augustus. J^us bouwen aan een nieuwe maatschappij In de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout worden ditmaal de jaarijjksche bestorendagen van het Natie—el Verbond der Katholieke Jonge Middenstandsvereenl- gingen gehouden. Nadat gisterenmiddag in de kapel Gods zegen over het werk was af gesmeekt, begon om 3 uur de eeretd verga- 'dering In de aula. Prof dr. Kor* had een grom deel van de inleiding voor het winter- programma der K. J. M. V. het geaags- program voor zjjn rekening genomen en de ra— 160 bestuurder» luisterden met zicht baar genoegen naar de klare, duidelijke taal van den Njjmeegschen hoogleeraar. De leiding der vergadering was in handen van den heer C. Kloppenburg uit Utrecht, omdat de verbondsvoorzitter verhinderd was wegens een priesterfeest in zijn familie. Met vreugde con stateerde spr., dnt het aantal deelnemers aan de besturendagen steeds grooter wordt, zoodat weer een maximum genoteerd is, ondanks de wijzi gingen die noodzakelijk waren. Tenslotte bracht spr«dank aan den Verbonds- moderator, rector Beune, aan wiens doorzettings vermogen het vooral te danken is, dat deze da gen, ondanks de moeilijkheid met de huisvesting, doorgang konden vinden. Rector Beune legde er den nadruk cp, dat het winterprogramma der K. J. M V. belicha ming geeft aan het algemeen interdiocesaan jeugdprogram 1938—1939. De K. J. M. V. heeft tot taak algemeen vormend Jongerenwerk te verrichten, zjj vormt mannen van karakter en katholieken van de daad zij bij de beïnvloeding van het zleleleven der jongeren hebben de lei der» een zeer groote taak. Daarom zijn de be sturendagen Ingesteld. Nadat spr. dank had ge- bracht aan de Inleiders, prof. dr. 3. B. Kors, mr. Marchant, pater Colsen en pater dr. Jac. Schreurs, drong hjj er bij de vergadering op aan de stof samen te bestudeeren en te bespreken om samen te bouwen aan een schoone toekomst voor onzen Jongen middenstand. J Prof. dr. J. B. Kors O.P. besprak dan „Gods gezag onder de menschen”. Spr. onderschreef allereerst het begrip gezag en stelde vast, dat het t recht geeft tot bindende lijnen. Iemand kan leiding gevqn naar een doel en toch geen gCagdrarer zijn* Er is alleen gezag, als er een r*ht is tot leiden;'daaruit volgt voor allen een plicht tot volgen. God is het hoogste gezag en de hoogste macht en de schepselen hebben den plicht het doel na te streven, dat de schep ping beoogt. In het oorzaak-rijn ligt de grond voor het recht tot leiden. Ook aan den mensch heeft God gezag gegeven: de ouders hebben een oorzakelijkheid ten opzichte van hun kinderen, zjj moeten het kind opvoeden tot een volwaardig en volkomen mensch. De ouders hebben echter de nonnen te eerbiedigen, die God gesteld heeft voor ieder menschenleven. Te Brussel is Zaterdag een contingen- reeringsovereenkomst tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburgsche Economi sche Unie geteekend. De onderteekening geschiedde van Neder- landsche zijde door den heer A. Th. Lamping, directeur van de handelsaccoorden te 's-Gra- venhage en van Belgische zijde door den heer M. Suetens, dlrecteur-generaal van den bui- tenlandschen handel te Brussel. De overeenkomst berust op dezelfde grond slagen als de op 1 Juli afgeloopen overeenkomst bestaat uit een contingenteeringsovereen- komst met protocol en een steenkolenovereen komst. Z(j treedt met terugwerkende kracht in werking vanaf 1 Mei 1938 en loopt tot 30 April 1939 met stilzwijgende verlenging voor telkens drie maanden. De minister van Defensie heeft de indienst- stelUng van HM. flottieljeleider „Tromp” ,vast- geetéld op 18 Augustus. Nadat de deelnemers des morgens om 7 uur een algemeene H. Communie gehouden had den, onder een gezongen H. Mis tot viering van O. L. Vrouw ten Hemelopneming, werd het congres om 9 uur in de aula der Bis schoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout voortgezet zitten”, men hoort de vogels niet meer zingen. Het neutraliteitsbeginsel moet verdwijnen, de publiekrechtelijke "bedrijfsorganisatie moet overwinnen. Het bedrijf moet geen mechanisch verband hebben maar een solidaristisch, het individualisme moet ruimen voor de gemeen scha psgedachte; niet de sterkste moet baas zijn, maar het recht zal zegevieren. De middenstand zorgt voor een organisch ge heel van den staat. Rusland is ineen gestort omdat het geen' middenstand bezat. Men had daar den Tsaar met het hof en het leger en dan volk zonder meet; er kwam een rukwind en het geheel zakte in elkaar. Gij Jongeren, aldus spr., moet vechten voor uw vrijheid van autonomie, door uw strijd dient gij niet alleen uw stand, maar zeker ook den staat Maar gij strijdt op princlpleelen Katho lieken grondslag, dus zonder egoïsme, met God, ter wille van de rechtvaardigheid. Gjj, Jongeren, staat voor de taak om weer te gaan bouwen als de eerste Christenen heb ben gebouwd. Bouwt een wachttoren voor een nieuwe gemeenschap op de ruïne van den.-eco- notnlschen toren van Babel. Dat zal u opoffe ringen, dat zal u bloed, dat zal u zelfverlooche ning kosten, maar ge zult winnen, met het Kruis in de handen. De waarde van het lichaam wordt overschat, de stoffelijke waarden triomfeeren, de geest wordt miskend. De Kerk is uitgebannen, terwijl zij de rechten van den mensch door alle eeuwen heen verdedigd heeft. De Kerk vraagt eerbied op voor de menschelifke natuur, Zij gedoogt niet, dat de individuen zich moeten opofferen voor de glorie van het ras, ZIJ zal de redster der ontredderde wereld zijn, een baken op den weg naar de mcnschelijke vervolmaking. Ia vertrouwen op die Kerk moeten wij met Pe- op De verbondsmoderator. rector Beune, lichtte daarna de verschillende actiepunten toe, die iedere maand in de afdeelingen beleefd kunnen worden. Spr. gaf den vergaderden nog een sterk propagandistisch woord mee en legde er den nadruk op, dat een gezond gemeenschaps leven discipline eischt, correctheid en accura tesse. De zelfwerkzaamheid der leden verhoogt hun verantwoordelijkheidsgevoel en tevens worden daardoor aanstaande leiders ontdekt. Als deel van zielzorg en als uiting van Katho liek Actlewerk ligt het zwaartepunt der ver- eeniging in de diocesen en daar moet afzon derlijk het leldersvraagstuk blijvend worden. Aan A. Gravestein is op zijn verzoek, met in gang van 18 September 1938, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Urk, met dankbetuiging voer de langdurige diensten in zijn betrekking bewezen. Opnieuw benoemd met ingang van 1 Septem ber 1938: tot burgemeester der gemeente Hum- melo en Keppal J. I. Cordes; tot burgemeester der gemeente Mlllingen A. J. Eyckelhof; tot burgemeester der gemeente Nleuwer-Amstel mr. G. P. Haspels; tot burgemeester der gemeente Asspn mr. J. Bothenius Lohman; tot burgemees ter der gemeente Nieuwstadt M. R. Haan. Met 2 September tot burgemeester der ge meenten Llnachoten en Snelrpwaara G. van der Valk Bouman. tevens secretaris dier gemeente. Met 5 Septefnber tot burgemeester der meente Vries mr. d. W. Molhuysen. Met September tot burgemeester der meente Lichtenvoorde A. J. van de Laar. Met 12 September tot burgemeester der meente Berg eft Terblijt J. J. P. H. Goossene. Met 13 September tot burgemeester der ge meente Noordbroek 6. Edema, tevens secretaris dier gemeente. Met 15 September tot burgemeester der ge meente Zwartewaa] mr. A. P. van den Blink. Met 18 September tot burgemeester der ge meente Holten A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde en tot burgemeester der gemeen ten Stad- en Ambt-Vollenhove mr. W. C. ten Kate. Met 24 September tot burgemeester der ge meente Haarlemmermeer mr. A. siob. Drs. H. L. Jansen, die namens den Middenstandsbond aanwezig wi directeur van de Nederlai bank in Amsterdam. De alleen financieel maar ook moreel door deze bank gesteund. Verleend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud aan: G. Wou ters, te Helmond, stationschef le klasse bij de N.V. Brabantsche Buurtspoorwegen en Auto- diensten B.B.A.; in zilver aan: J; M. v. Dam. te Vreeswijk, sleepbootmachinist bij dc N. Stoombootdienst De Keulsche Vaart; in bron* L. van der Plaat, te 's-Gravenhage, conducteur bij de N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg- Maatachappij. Aan J. Terol, machinist van het pompstation van het provinciaal waterleidingbedrijf bij Wijk aan Zee, wonende te Heemskerk, is de bron zen eere-medaille, verbonden aan de orde ven Oranje-Nassau. toegekend. Voor den afkoop der zoutpsmnen had 8 wonende te Marengan, indertijd ruim f 34.000 van het gouvernement ontvangen. Zuinig als hij was, bewaarde hij het bedrag, nagenoeg alles in papiergeld, in een half geopend be- schültbllk in zijn wankele kamerkast en haalde er naar behoefte kleine bedragen uit. Eenige weken geleden, aldus de „Ind. Crt”. moest 8. op reis naar den overwal, haalde zijn reisgeld uit het blik en vertrok. Bij zijn terug keer wildé hij het geld, dat over was in zijn „brandkast” retourneeren. Welk een schrik) In de kast om het blik had zich een hoop rajaps vastgezet en aan het papiergeld ruim voedsel gevonden. In het bijzijn van den Man-' tri-politie van Marengan werd het geld onder zocht en het bleek, dat f 2.000 aan papier totaal vernietigd is. Van de nummers is geen spoor te onderscheiden. Van een bedrag van f 6.305 is nog zooveel over, dat de biljetten herkenbaar zijn, terwijl het overige bedrag onaangetast is. De restanten werden bij proces-verbaal op gezonden naar de Javasche Bank. Van Zaterdag 30 tot en met Dinsdag 33 Augustus zullen de studiedagen van den Ne- derlandschen R. K. Volksbond in de Bisschop pelijke Nijverheidsschool te Voorhout worden ge geven. Mr. H. P. Marchant, oud-minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, sprak na de koffie over „Het practische nut van een prin cipieel gezagsprogram”. In aansluiting aan de definities van prof. Kors stelde spr. vast, dat degene, die gezag uitoefent het recht heeft om bindende leiding aan anderen te geven. Gezag heeft degene, die dwingt tot eerbied, die overwicht heeft op an deren. Spr. zette dan uiteen het gezag van de Kerk en Hare vertegenwoordigers, die van Godswege met het gezag zijn bekleed. Na de Kerkhervorming is er een massa-productie ge komen van zelf-gemaakte Pausen met onfeil baar leergezag. In Nederland werden bij de laat ste volkstelling 410 kerkgenootschappen geno teerd. Degenen die wereldlijk gezag uitoefenen kunnen zich niet aan Gods gezag onttrekken, doen ze dat wel, dan gebeuren er ongelukken. Men ziet in Dultachland hoe groot die gevaren zijn, het is daar „Geiobt sei Adolf Hitler In alle Ewigkelt, Amen”! (hilariteit). Volgens de rassentheorie staat de neger het dichtst bij het dier, maar er zijn ook negerpriesters en op een wereldcongres van theologen werd openbaar verkondigd, dat een bepaalde neger primus in- ter pares in de theologie was. De anarchisten wilden een wereld zonder ge zag en zij raakten met hun leer In het moe ras. Men kan niet in vrede en vrijheid met elkaar leven, zonder de leer van Christus bo ven alles te stellen. De democratie alléén brengt ons niet verder, dat leert Frankrijk ons, waar bijv, bijna alle onderwijzers aan de open bare scholen (confessioneel onderwijs Is uit gebannen) niet meer in God gelooven. Maar wanneer de democratie geleid wordt door de Godsgedachte. mag een land gelukkig ge noemd worden'. En daarom is b.v. een licht- ,punt, dat op het laatste Kerstcongres van de SD A.P. een stampvolle zaal met de grootste aandacht heeft geluisterd naar een Godsreds van Ds- Banning. Dat was in Troelstra's Ja ren nooit mogelijk geweest. Het gezag is voor orde en vrijheid onmisbaar, maar ook de men schen moeten het gezag van God als richt snoer nemen. - Spr. ging de Dultsche gezagsleet uitvoerig na: O. L. H. alléén in de kerk, daarbuiten .-al léén Adolf Hitler. Staatsschool, bijbel van Ro senberg, afsnijden van den „toevoer” naar de kerk, scheiding van „diesseits en Jenseits”. etc. Met talrijke voorbeelden bewees spr. de gevolgen van deze leer. Ook besprak hij nog het Japansch- Chineesch-Russisch conflict en den Spaan- schen oorlog en stelde vaat, dat hij, die de vijand van Rusland is, nog niet de volge ling van Christus genoemd mag wórden. De 33-Jarige landarbeider De Jong, te Wilder- vank, die Vrijdagmiddag op den onbewaakten overweg door den trein werd gegrepen en daarbij ernstige verwondingen opliep, is, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, Zondagavond in het Diaconessenhuis te Groningen overleden. Een der leden belichtte het werkloosen- kampwerk, een prachtig opvoedingsmiddel, dat door de K.J.M V. voor de derde maal is aange pakt. 22 Augustus wordt in de K J.V.-Centrale ien te Ginneken het laatste kamp voor dit jaar geopend. De zeereerw. pater- J. Colsen hield een in leiding over „Het vrije beroep", ook naar aanleiding van het programma voor het aan staande selzcen. Spr. schetste het verschil tusschen de vrijheid van keuze en de vrijheid van autonomie, die de mensch kent. Via ver schillende principieele punten kwam spr. tot de bestaansmogelijkheden en elscnen voor het individu. Hij vraagt grootere welvaart en be vestiging van zijn economische positie. Laat hij echter denken aan het prachtige gebed: „Heer, zorg dat ik niet straatarm worde, dat ik niet rijk zal worden, daar sal ik zelf wel voor zorgen.” (hilariteit). Dan behandelde spr. de verschillende fac toren, die medewerken om de bestaansmoge lijkheid van den middenstander te bedreigen: onbehoorlijke concurrentie, trusts, warenhui zen etc. Deze gevaren kunnen m bepaalde tijden grooter zijn, maar men moet niet ver geten, dat de middenstand ex natura 'altijd zal blijven bestaan. Qe prijspolitiek is van groot belang; men moet zich met blindstaren op enkele prijzen van de grooten, maar het solidariteitsbeginsel volledig laten gelden. De vestigingswet zal zeer veel goeds doen, het overleg met fabrikanten teneinde tot betere rabatten te komen ml de «oncurrentte met het warenhuis beter mogelijk maken. l: g k 3. v sDsn is er het gezag in de gemeenschap, in den staat; ook hier tot bindende leiding, met binding aan de normen, die de natuur aangeeft. «Heen op natuurlijk terrein kan het ge- rig zich uitoefenen, maar ook op bovennatuurlijk terrein:" de kerk. Hier is het doel de bereiking van de eeuwige aanschouwing Gods. Het kerke- Wk gezag kan zich ook op natuurlijk terrein be wegen, wanneer de natuurlijke zedenwet vertre den wordt; wanneer in de plaats van God het schepsel komt. Gaat na wat e. geworden is van den Sabbath, van den eerbied van t kind voor de ouders, den eerbied voor 1 leven, voos, den eigendom, van de ware voorlichting? De mensch heeft de openbaring absoluut noodlg en de kerk 1» de bewaarster vaijj de volheid der Openbaring. Er wordt smalend gesproken van politiek Katholicisme, maar laat U door de aanval- Siet van de wjd brengen! De Kerk zal niet uitmaken welké personen inze Neder- landsche regeerlng moeten vormen, maar zij treedt op tegen degenen, die het Staats-ab- •olutlsme voor zich opelschen. Ook in het staatkundig leven stellen onze beginselen eischen, krachtens Goddelijk recht. Geeag moet ons de vrijheid brengen en niet de «izvemij. De hoogste waarborg vexr een goede Uitoefening van het gezag, dat de vrijheid zal ““chermen, is de Godsdienst, die ons de vrij- ’’“d der kinderen Gods schenkt. De hierna genoemde candidaten, in alphabe- tische volgorde gerangschikt, zijn geslaagd voor het toelatingsexamen voois adelborst bij het KbnlnkliJk Instituut voor tk Marine te Wil lemsoord: X Bij de drie-jarlg» opleiding’ dienst: G. W. Bendien, D. van Bergeijk, W. J. Bem- sen, J. Blmie, P. R. Boele van Hensbroek, H. J Bolhuis, J. L. Bommezijn, jhr. W. J. P. van den Bosch, H. J Brakema, B. Brocx, R. J. Cas- tendijk, W. F. L. Dalmijn, K. Deenstra, E. Dek ker. J. W. Eekhout. J. M. Eibers. E. H. W Elink Schuurman, J. C. van Es, W. Eijsberg. A. W. P. Feenstra, J. Fennema, R. Ferwerda, O. van der Gronden, T. de Haan. P. W. Jansen, K. de Jong,. J. P. Jongkees, H. M. Koch, J. Kooijman, H. N. P. Kroeze, J. A, Lawson, A. D. Leeman, L. van Leeuwen, J. P. Melsen, C. F. von Meijen- feldt, J. C. Meijer, J. A, Monchen, A. K. Mooi). A. J. C. van der Nagel. O. Overhoff, L, C. Phaff, P. T. Plaatsman, P. van Rees, E. Roest, A. J. Rotteveel, W. P. Salm, J,. Smuling, P. Taselaar, J. H. Thesingh, P. J. M? van Tulder, T. J. Vermeer, F. Vlsee, B. W. de Waal Male- fijt, J. O. Wesdorp, J. O. Wolterbeek. SU de drie-jarige opleiding voor den stoom vaartdienst: L. G. Apol, C. Beem, F. J. van Beveren, D. W. Brouwer, H. B. Koning. J. Paping, B. Reltsma, F. van der Upwich, G. P. ij. Versteegh, P. P van de Vijver, A M Wee- huisen, J. C. de Wit. BU de twee-Jarige opleiding voor de adminis tratie; R. J. Bourlcius, J. C. de Jbsselin de Jong, A. D. van Leeuwen en H. W. Tapper. Na dq. thee was opnieuw het woord aan prof. Kors, om een ander onderdeel van het win- I •“-Programma te bespreken: „Ware cultuur." Wer zette spr. de vraag voorop „Wat is cultuur?” en hu antwoordde: „NatuurlUke ver- ’’«making, cultlveering van den mensch." We «ebben cultuur van den geest, van den wil, van «et gemoed," van het lichaam etc. Het heele gebied van menschelüke Werkzaamheid valt on- <ler de beschaving In een sociaal milieu, in de gemeenschap, moet de cultuur beoefend wor- en zich ontwikkelen. Er is een innig ver bid tusschen godsdienst en cultuur, het God- levenselement in de Kerk is de bron van ware cultuur. De harmonieuze ontwikkeling J*0 den geheelen mensch is alleen volkomen. oude tUden beoefende men streng de cul tuur van den geest maar die van den wil, het gemoed en den hartstocht werden verwaarloosd, relfs kon van barbaarschheid gesproken wor- <*n. Alleen de Kerk 4tan de ware cultuur bren- 8*n, omdat zij alleen den geheelen mensch kent ware normen weet te vinden, zelfs voor Uchaamsontwikkeling. Het is weer de boven- “Muurlijke openbaring die hier den steun en autoriteit geeft. Kuiten het christendom ontstaan wan-cul- *ur*s: aantasting van de levensrechten van den B>*®och, massa-vergoding, staats- en natie- '**Koerlijking. De menschen zijn een nummer •roerden in het productle-proces, de ongeboren •r«eht wordt vernietigd, men koalt zijn mede-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 19