Duitsche manoeuvres wekken een ongerustheid Oostgrens aan onze Geen scheuring in Oostenrijk Elf mijnwerkers opgesloten Bombardementen in Spanje Grensregeling bij T s jangkoef eng MA TSJEK ONDERHANDEL T MET DE OPPOSITIE Autobus in een hinderlaag DOCH WAAKZAAMHEID BLIJFT GEBODEN *1 1 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1938 Trouw aan de Kerk van Rome een Kranig reddingswerk Cedillo nog steeds niet gevangen Vliegtuig verongelukt Basiliek van H. Graf HET REGEERINGSJUBILEUM Goedkoope gesprekken met Indië Runciman niet naar Hitler Krankzinnige schiet op de politie Jood veroordeeld tot drie maanden gevangeniaatraf Fransch schip op een mijn geloopen „Heil Hitler” roepen mag ook al niet Zich op den verkeerde gewroken Podtieve atap voor de ontwikke ling der Serviach-Kroatiache betrekkingen Alarmeerende berichten in de pera vinden geen gehoor by het Vaticaan Bemanning by Gibraltar door Duitsch achip gered Er zou veel minder dan millioen man zyn opgeroepen Duitache myn by dynamiet- ontploffing ondergeloopen Cardenaz wil definitief een einde maken aan het verzet Spoedig zal met de aamenatelling der commiaaie begonnen worden Vier per zonen in nood te Wyk aan Zee Te weinig onderwijzers in Sovjêt-Rusland De blauwe wimpel voor de „Queen Mary” Britache en Finache achepelingen in de haven van Valencia getroffen Zee Joden gedood en twee Jodin nen gewond; zeven bandieten neergeachoten De „Queen Mary" heeit het record van de „Normandie" gebroken en daarmee den blauwe» wimpel veroverd Record van de „Normandie” gedogen Ingezetene van Overdlnkel barbaar ache wyze door Duitachera vermoord Het nationaliteiten-atatuut J- RENNERS KWAMEN TE VALLEN re Rangoon in Britsch-Indië kwam het dezer dagen tot bloedige botsingen tusschen Mohammedanen en Boeddhisten. Hierboven een demonstratie van Boeddhisten in Rangoons straten A Alicante gebombar- van alle hinderpalen Het Vaticaan ziet den tegenwoordlgen toe stand dan ook zonder zich te veel Illusies te maken, ook niet uit hoofde van het Concor daat. Voor het Vaticaan verliest een Concordaat zijn waarde, wanneer de binnenlandsche inrich ting van den staat, waarmede het werd geslo ten, wordt gewijzigd. Volgens de gegevens van den genenden staf van het leger van Franco zijn bij aanvallen door de luchtmacht van de regeering op de steden van het_ rechtsche Spanje ongeveer 19.000 per sonen gedood en gewond. Van het begin van den burgeroorlog tot 1 Juli van dit jaar zijn 375 ste den In totaal 2000 maal gebombardeerd. In Asturië zyn elf steden 327 keer gebombar deerd, waarbij 9024 jiersonen werden getroffen; in de provincie Teruel werden 256 bombarde menten uitgevoerd, en in de provincie Huesca 165. Saragossa werd 241 keer en Caceres 215 keer gebombardeerd. De anderen geven klopteekens, zoodat men ze nog levend hoopt te kunnen bevrijden. De reddingspogingen worden met koorts achtige haast voortgezet. JERUZALEM. 15 Aug. (Reuter). Laat in den middag is een autobus op oen berg Kar- mel bl) Haifa in een hinderlaag gevallen. Van de Inzittenden werden zes Joden ge dood en twee Jodinnen gewond. Britsche militairen waren spoedig ter plaatse; zy hebben zeven bandieten neergescboten. spreekgelegenheden ,in de telegraafstations en kantoren uit worden gevoerd. Nadere inlichtingen verstrekken de telegraaf kantoren. door den stroom werden daardoor in levensgevaar houden op het strand te brengen. _j Sudeten-Duitsche party van „nationale landdagen”. Zijn warm De badman Jan Kraakman te Wijk aan Zee heeft dezer dagen een kranig stukje red dingswerk verricht, door vier badgasten, die meegesleurd, en verkeerden, be- bond hij zich een reddingslijn om en begaf zien gekleed te water. Op deze manier kon hy het meisje en haar vader bereiken, zy het dan mek de grootste inspanning. Want intusschen was een andere badgast, die een behulpzame hand* wilde bieden, eveneens door den stroom gegre pen. Door zich aan de reddingslijn vast te hou den, welke intusschen ook door de dame gegre pen was, konden zij behouden bet strand be reiken. Een en ander maakte het reddingswerk Kraakman zeer moeilijk. tot andere doelen van oe grens tussenen asaoo- sjoekwo en de Sovjet-unie, ofschoon daarom trent door Japan geen verbintenissen aanvaard zijn Naar verluidt blijft Japan zich verzetten tegen het opnemen van een neutraal lid in de com missie, aangezien het dit niet noodig acht. De algemeene belangstelling is veel meer op Berlijn gericht, waar men den waren sleutel Biet van het probleem van Centraal Europa dsn op Praag. Het begin der herfstmanoeuvres van het Duitsche leger is heden ingezet met een troepenrevue en velddienstoefeningen op het Oefenterrein van Jueterborg, op 60 K M ten Zuiden van Berlijn. Hitler was daarbij aan wezig. Zondagnacht is even over de grens, op Duitsch gebied, een moord gepleegd op den 41-Jarigen H. F. W. Brlnkbaumer, ingezetene van Overdlnkel. De daders, Duitschers, zijn hierbij °P zeer barbaarsche wijze te werk gegaan, aldus bericht Het Volk. Nadat zij B. tegen den grond geslagen hadden, namen zij het Ijjk op en gooiden het in het kreupel hout langs den weg, die van Duitsch gebied naar Overdlnkel loopt. Hier werd het Zon dagmorgen door de Duitsche politie gevon- den, deerlijk toegetakeld. Het in beslag ge nomen lijk is naar Oronau overgebracht. toelsat. eischt de Haar taak zal beperkt blijven tot het omstre- de Oostelijke grens tusschen den gebied aan Mandsjoekwo en de SovJet-Unie. Wanneer deze commissie haar taak met succes ten uitvoer legt, zal men haar werkzaamheden uitbreiden CHEMNITZ, 15 Aug. (D.N.B.). In een mijn te Ehrenfriedersdorf is een ernstig ongeluk ge beurd. Op 150 meter diepte is het water een schacht binnengedrongen, toen men met dyna miet aan het werk was. Vjjf en twintig arbeiders werden opgesloten. Tien mijnwerkers konden zichzelf redden; vier werden ongedeerd naar boven gebracht. Ter gelegenheid van het regeerlngsjub:leum van H.M. de Koningin zal de gelegenheid wor- voeren van radlo- Nederlandsch-Indië i- teit betreffen. De wetsontwerpen der regeering bakenen de bevoegdheden dezer afdeelingen af. Zy voorzien ook. in éen systeem van afdeelingen waardoor de door deze afdeelingen genomen besluiten binnen het kader van haar bevoegd heid niet door den provincialen landdag, waar in de vertegenwoordigers der afdeellng een minderheid zouden vormen, verworpen kunnen worden. HELSINGFORS, 15 Aug. (Reuter) Volgens de .Jsvestla” bestaat in de Sovjet-Unie, overeen komstig de officieele statistieken, een tekort van 33.000 onderwijzers. Voor het schooljaar 1938/3* heeft men bovendien nog 59.000 onderwijzers noodig voor het lager onderwys en 64.000 voor het voortgezet onderwijs. Het blad vraagt zich af, waar men dit personeel vandaan zal halen. LONDEN, 15 Aug. (Keuter). De Duitsche herfstmanoeuvres, aldus de diplomatieke medewerker van Reuter, worden nauwkeurig waargenomen te Londen zoowel ais te Parijs. Er heerscht te Londen echter geen ongerustheid, evenmin als te Parijs. Het vóór den oorlog met Oostenrijk bestaand Concordaat kon volgens deze beschouwing niet van toepassing biyyen voor de successle.-staten der Habsburg-monarchie. Verder werd van Duitsche zijde niets gedaan om piet den Heili-, HALLE, 13 Aug. (Havas). De vijftigjarige Jood Stempel is tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hy zoo brutaal is ge weest, aldus de Westdeutscher Beobachter, om by het binnenkomen van een café te groeten met „Heil Hitler”, en een lid van de nationaal- socialistlsche party in tegenwoordigheid van andere leden der party, de hand te schudden. BELGRADO, 15 Aug. (DNB.). De leider der Kroatische Boerenparty Matsjek is Zon dag te Belgrado aangekomen. Hy zal een bezoek brengen aan de leiders der vereenlgde oppositie-partyen en denkt tot Dinsdag te blijven. Tydens deze besprekingen met de leiders der oppositie zullen de gedragsiynen worden vastgesteld voor de komende verkie zingscampagne, terwijl tevens een manifest zal worden opgesteld. De gesprekken, waarin geen zakeiyke aan gelegenheden mogen worden behandeld, dienen tn de week van 5 tot en met 10 September te worden aangevraagd. Met de afwikkeling dezer gesprekken wordt op 12 September daarop volgend begonnen. De gesprekken zullen worden gevoerd op werkdagen tusschen 920 en 15.50 uur. De duur dezer gesprekken is beperkt tot drie minuten. De kosten bedragen vyf gulden voor een gesprek met Java, Madoera en Fall en zes gulden vijftig met Sumatra en Makassar De gesprekken kunnen op alle kantoren wor den aangevraagd.-Zy kunnen, evenals de ge wone gesprekken met Nederlandsch-Indlë, van bet huis van den geabonneerde, of van de Vier badgasten, waaronder een echtpaar met een dochtertje van 12 jaar. hadden zich in het Zuiderbad in zee begeven. Plotseling werd het meisje door den Stroom gegrepen en meege sleurd, tot groote ontsteltenis van haar ouders, die onmiddeliyk pogingen deden om hun kind te redden, waardoor zy echter zelf in levensge- vaar kwamen te verkeeren. 'gevecht op een berghelling” 40 kilo^p Badman Kraakman zag het gevay. VATICAANSTAD, 15 Aug. (Havas). De in het buitenland gepubliceerde berichten, volgens*^ welke in Oostenrijk een schisma zou worden voorbereid, vinden geen geloof by het Vaticaan, waar de trouw en gehecht heid van de Oostenryksche bisschoppen, geestelijkheid en geloovigen aan de Kerk van Rome niet den minsten twijfel wek ken. Ten aansien van berichten, volgens welke Runciman een onderhond met Hitler son hebben, meldt Havas, dat men te Beriyn voor het oogenblik geen onderhoud <as- achen Runciman en Hitler verwacht. Offi- eieele kringen verklaren, dat zfj geeneriei kennis dragen van een voornemen van dien aard. De gedachte aan een dergelijk onder hond komt dezen kringen bovendien voor barig voer. Men moet, zoo zegt men hier, de resultaten •fwachten van de «ending van Runciman by de Tkjecho-Slowaaksche leidende instanties. TOKIO, 15 Aug. (Domei). Naar te Tokio verluidt, zullen spoedig de onderhap- delingen tusschen Utwinbf en SJigemltsbe beginnen betreffende de samenstelling van de grenscommissie, wier taak het zal rijn de grens by Tsjangkoefeng af te bakenen. den badman een ware ovatie, optreden verdient dan ook gen Stoel de positie der Oostenrijkache katho lieken opnieuw te regelen. Van zyn kant zal het Vaticaan niets verzuimen, dat tot een op lossing zal kunnen leiden. Getrouw aan zyn tradities zal het gaarne alle voorstellen, die het eventueel zouden worden gedaan, bestu- deeren en daarby slechts rekening houden met het hoogste belang der Kerk en der geloovigen en het wenscht in geen geval, dat men het een of andere verergering van den toestand zal kunnen verwyten. X den opengesteld tot het i telefoongesprekken met tegen sterk verlaagd tarief. staande kerkelijke Tsjecho-Slowakye, die nog de gelegenheid Men hecht dan ook geen enkel belang aan enkele op zich zelf staande demonstraties van personen, wier streven niet een weerspiegeling vormt van den tegenwoordlgen geest der Dos tenrijksche geloovigen. Weliswaar zou de door de Oostenryksche bisschoppen op het oogen- blik van den „Anschluss" aangenomen houding kunnen doen gelooven aan een algeheele adhae- sie van de Oostenrijksche katholieken aan het nationaal-socialistlsche regiem, doch deze hou ding werd ingegevên door den oprechten wensch Oostenrijk te behoeden voor binnenlandsche verwikkelingen op godsdienstig gebied. Het schijnt echter, dat men van nationaal- socialistlsche zyde geen rekening heeft gehou den met de goede bedoelingen waarvan de Oos tenryksche bisschoppen biyk hebben gegeven Men kan daarom ook niet gelooven, dat na de opgedane ondervinding de Oostenryksche Kerk geneigd zou' kunnen zyn, nieuwe voldoeningen aan het natlonaal-socialisme te geven, ondanks het door de nationaal-socialistlsche autoritei ten te kennen gegeven voornemen, den Oosten- rijkschen katholieken een gunsiger lot deelach tig te doen worden dan den Dultschen, daar men er zich rekenschap .van geeft, dat deze houding uit tactische overwegingen wordt in gegeven en er by nader inzien slechts op ge richt 13 de positie van de bisschoppen te ver zwakken en hun onverzoeniyke houding te bre ken. GIBRALTAR, 15 Aug. (Reuter). Het Fran sche sa. Artois”, metende 400 ton, is ten Zuiden van Gibraltar op een myn geloopen en gezon ken. De bemanning is door twee reddingsbooten in veiligheid gebracht. Nader wordt gemeld, dat het Duitsche stoom schip „Theresia" vanmiddag van Algiers te Gi braltar is aangekomen met den kapitein en dertien andere opvarenden van het Fransche schip „Artois", dat op een myn is geloopen en gezonken, aan boord. Zaterdagavond was B. over de grens gegaan om in een der cafés een glas bier te drinken. Daar ontmoette B. ook Duitschers. Dezen hadden enkele weken geleden ruzie gehad met een Hol lander, die zeer veel geiykenis vertoonde met B. In de meening verkeerende, aldus luiden de in lichtingen van het blad, dat B. de man was, die nog wel iets te goed had, hebben deze Duit schers hem in den nacht omstreeks half twee achtervolgd, om hem daarna te vermoorden. B. is dus het slachtoffer geworden van een per soonsverwisseling, die hem het leven heeft ge kost. Hy laat een vrouw en zes kinderen achter. B. was Dultscher van geboorte en zou zich over eenige dagen weer in Duitschland vestigen, of schoon hy feeds Jaren in Nederland woonde. De daders zyn gearresteerd. Praag antwoordt op deze opvatting met er «P te wijzen, dat een dergeiyk systeem een ver- B»*kklng van het centraal bestuur ten gevolge ■ou hebben, waardoor de eenheid des lands hedreigd zou worden. Bygevolg heeft de regee- een compromis gezocht. Men zou piovin- ®*le landdagen in het leven kunnen roepen en ■nnen deze provinciale landdagen nationale Mdeellngen scheppen. Deze afdeelingen zeuden *ken behandelen, die bun eigen naüonab- Dr. Matsjek werd langs de geheele spoorlijn tusschen Zagreb en Belgrado door de landeiyke bevolking met gejuich begroet. Te Belgrado werd Matsjek door een zeer groote menigte toege juicht. GENÈVE, 19 Augustus. (Havas) By het vertrek van het vliegveld Cointrln by Genève, is £en vliegtuig verongelukt. De inzittenden wagen de Fransche bestuurder en drie Fran sche passagiers. Het vliegtuig, dat naar Lyon zou gaan, verloor snelheid, toen het vyftlen meter hoog was en viel op een vleugel. Een der inzittenden zou gedood zyn, de anderen zwaar gewond. NEW YORK, 15 Aug. (Reuter) Door het record van de „Normandie” met één uur en 25 minuten te slaan heeft de „Queen Mary" het blauwe lint van de .Normandie” voor de reis van West naar Oost veroverd. De .Queen Mary” behaalde een gemiddelde snelheid van 31.69 knoopen, tegen de Normandie 31.20. Het record van de Normandie, dat de Queen Mary met een uur en 25 minuten verbeterd heeft bedroeg drie dagen, 23 uur en seyen minuten, De drenkelingen ondervonden, behoudens natuuriyk een hevigen schrik, gelukkig geen na- aeelige gevolgen. De toeschouwers op het strand, die het red dingswerk met spanning hadden gadegeslagen, brachten energiek respect. Daarom is het noodig uit den weg te ruimen, die een vrije organi satie der natie beletten in eendracht en in een goedgeorganiseerden en tevreden staat. Daarom vragen wy allen Serven en Kroa ten hun gelederen te sluiten, en door een vastberaden strijd en een volhardenden, onwrikbaren wil dit opgelegde anU-natio- nale régime op te heffen. Door dien strijd zullen wy aan alle tegenstan ders van het nationale accoord den werkeiyken wil van Serven en Kroaten om uitvoering van de grondwet, die op 3 September 1931 afgekon- digd is. toonen, teneinde vervolgens in een wet gevende vergadering, die vryeiyk zal zyn geko zen, een volledig nationaal accoord tot stand te brengen.” Het document is onderteekend door de leiders der vyf Servische en Kroatische opposltle-par- tyen. Een radiotelegraflst, Amery genaamd, lid van de bemanning van het Engelsche schip „Hillforn", is aan de kade gedood. Voorts is een Britsche officier der niet-inmengings- contróle gewond aan boord van het Flnsche sa. „Fredavoro”, evenals de gezagvoerder. Geen van beide genoemde schepen bekwam echter schade. Tijdens den luchtaanval is het Engelsche S3. „Noem! Julia" onder de wateriyn getrof fen. Het schip verkeert in zinkenden toe stand. Niemand aan boord werd gewond. NEW YORK, 15 Aug. (Havas) Terwyi in het Central Park te New York een plechtigheid, ter nagedachtenis van overleden politiemannen werd gevierd, welke werd bygewoond door enkele duizenden personen, drong zich plotseling een man, gewapend met twee karabijnen door de menigte en begon op de eeretribune te schieten. Vyf perspnen werden gewond, waarvan twee politiemannen. Het vuur werd onmiddeliyk be antwoord en door twintig kogels getroffen zeeg de man ineen. Hy bleek een zekere Filippo te zyn, die leed aan vervolgingswaanzin. Hij meende dat hy speciaal het voorwerp van haat van de politie was. Besluit van 4 Augustus 1938, tot wijziging v»a het crisis-ansjovisbeslult 1938. Datum vaa tn- i werkingtMxUng 12 Augustus. MEXICO CITY, 16 Aug. (Havas) Presi dent Cardenas is vastbesloten Cedillo gevan gen te nemen en een einde te maken aan het verzet in de streek van San Luis Potosi. Hy heeft daartoe 5000 man bijeengebracht Dè operatiebasis wordt gevormd door den spoorweg San Luis—Tampico. Het Ir.diaansche dorpje Las Tablas, dicht by de geheime ver blijfplaats van Cedillo, is herschapen in een caravanserai) voor de ruiterij, het voetvolk en het geschut. Herders vertellen, dat in deze streek reeds hevig gevochten is. Een dezer herders zelde na een l - - meter ten Noordoosten van Las Tablas, 45 lyken te hebben geteld, wyf en dertig van de dooden waren regeeringssoldaten. Op «11e stations’ in deze streek bevinden zich soldaten. Verschillende Engelsche bladen als de „Daily Telegraph" en de Dally Herald" hebben den Weenschen kardinaal, dr. Theo dor Innitzer er van beschuldigd, dat hy van plan zou zyn een van den Paus onaf hankelijke Duitsche _^erk te stichten. Ook een groot internationaal persbureau heeft zich schuldig gemaakt aan dezen As ter, den zwaarsten, die een katholiek bis- schop kan treffen. Het katholieke Praagsche dagblad .Deut sche Presse" deelt mede, dat een vooraan- persooniykheid in den laatsten heeft gehad Terwjjl het Duitsche recht om dergeiyke manoeuvres te houden onbetwistbaar is, merkt men te Londen Ap, dat zy gekenmerkt warder, door speciale trekken, die nnodzakeiyk een toestand van spanning moeten wekken in de naburige landen, en dit wordt veroordeeld in het belang van een Europeesche kalmeering, welke het doel vormt der Engelsche politiek. Tusschen vele mln ot meer juiste by zonder heden, die de laatste twee of drie dagen in de pen gepubliceerd zyn, komen schattingen voor van het aantal manschappen, dat voor den dienst in Duitschland Is opgeroepen, welke ten «eerste overdreven zyn. Het totaal aantal, actieve troejien en reservisten tezamen, biyft een stuk beneden een millioen, volgens be trouwbare Engelsche berichten, en deze troepen zijn verspreid over verschillende streken. Volgens Havas echter blijven de Duitsche militaire voorbereidingen de Engelsche open bare meening bezig houden en een niet te mis kennen gevoel van ongerustheid wekken. De persooniykheden. wier taak het is de officieele opvattingen te vertolken, leggen in hun com mentaar een voorzichtigheid aan den dag die ingegeven wordt door den wensch het Engel sche publiek niet te verontrusten. Achter deze reserve echter is het niet moeiiyk de bezorgd heid aanwezig te zien, welke door de officieuze verzekeringen van Duitsche zyde niet geheet h weggenomen. Aangezien zy niet kunnen uitmaken. óf de Duitsche regeering slechts een een voudige demonstratie wil geven van »yn oorlogsmacht, dan wel of zy zich voorbe reidt op de risico’s, die haar politiek van druk op Tsjecho-Slowakye haar zouden kunnei^ doen loopen, wanneer zy zoo ver ging, dat zy geweld gebruikte, zyn Engel sche politieke kringen van meening, dat het beste is de grootste waakzaamheid te toonen. uit tyd den Kardinaal-Aartsbisschop van Weenen per- sooniyk te spreken, in staat is op grond van uitlatingen van den Kardinaal al dergeiyken laster als absolute onwaarheid tegen te spreken. Hedenmiddag om 1 uur is een resolutie gepubliceerd dnor het zg.n. „accoordblok", waarin om. wordt gezegd: Alle kleine naties zullen haar bestaan en haar vrijheden moeten gaan verdedigen. Daarom moeten wy vreezen, dat de gebeurtenissen ons verrassen, voordat de betrekkingen tusschen Serven en Kroaten geregeld zyn, en dat de staat niet zou beschikken over de kracht,, die hy noodig zal hebben. De instelling van „nationale afdeelingen", »aarvan de nationallteiten-bntwecpcn der Tsjechb-Slowaaksche regeering melding maken, Totuit een compromis tusschen het huidige sy steem en dat, welke Instelling de Sudtten- Duitsche party eischt. De stelling van Henlein i», dat een democratisch systeem, toegepast in staten, die uit verschillende nationaliteiten be staan, een onderdrukking van minderheden Men is van meening, dat deze triomftocht e$n positieven stap beteekent in de richting der ver dere ontwikkeling van de Servisch-Kroatische betrekkingen en verklaart, dat de wyze van ontvangst een bewys vormt voor de tevreden heid, welke over zyn politiek heerscht. Men verwacht belangryke politieke gebeurte nissen. BELGRADO, 15 Aug. (Havasf De reis van den leider der Kroaten, Matsjek, naar Belgrado is een gevolg van het accoord, dat op 8 October 1937 onderteekend is door de leiders van de Kroatische en Servische op- posities. In de eerste plaats heeft Matsjek’s komst een symbolische beteekenis: zy kenmerkt de toe stemming der Kroaten in de eenheid van den Joego-Slavischen staat onder zekere voorwaar den, die de historische individualiteit van het Kroatische volk waarborgen. Bovendien beves tigt zyn komst, dat de Kroatische oppositie heeft besloten met de huidige oppositie, en niet met de regeering samen te werken. Vanochtend te drie uuft hebben vyf Savoia- vliegtulgen de haven van deerd. Even later werden bommen geworpen op de wyken Memabua en Florida. Twee huizen wer den vernield. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Het dorpje Blanes aan de kust, op 50 KM. ten Noorden van Barcelona, is gisteren om zes uur zwaar gebombardeerd. Vanmorgen op het zelfde tydstlp hebben verscheidene watervlieg tuigen het bombardement herhaald. Er werd vry aanzienlyke schade aangericht. Gezaghebbende kringen denken, dat de Spaansche regeering de commissie van on derzoek, die te Toulouse is aangekomen, zal verzoeken zich terstond naar Blanes te be geven. VALENCIA. 15 Aug. (Havas) Vanochtend vroeg heeft de luchtmacht van Franco Valencia tot vier keer toe gebombardeerd. Vier hulzen werden vernield. A Zondagmiddag vier uur zyn de motorrennera v. d- Pluim en Schaaf, deelnemers aan de ren nen om het kampioenschap op Mereveld, na een valparty vervoerd naar het Stads- en Acade misch Ziekenhuis te Utrecht. Na onderzoek is v. d. Pluim weer naar Mereveld teruggekeerd. Schaaf had zyn sleutelbeen gebroken en is in het Stads- en Academisch Ziekenhuis achter gebleven. Later op den avond is hy met een ziekenauto naar zyn woonplaats te Arnhem vervoerd. Door den val heeft hy ook inwendige kneuzingen bekomen. Na een overeenkomst tusschen de regeering en de vertegenwoordigers van de Katholieke, Griek- sche en Armeensche Kerken, ia een aanvang ge maakt met de voorloopige restauratie van Basiliek van het H. Graf te Jeruzalem. Men hoopt, dat de basiliek over enkele maanden her opend kan worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 21