ONS BLAD Mgr. A. Hlinka overleden j van Leger van Queipo de Llano verder opgerukt Successen van Chineezen nieuw Negrin vormt een kabinet Het nieuws van heden DE BAROMETER 2 Nieuwe aanslagen in Palestina LINKSCHEN HOUDEN BIJ GANDESA STAND Lord Runciman bij Benesj FRANCO’S ANTWOORD AAN LONDEN Maatregelen in Oostenrijk JOH. LAUWERS PAYGLOr 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS a „DE ZEE VAN ITALIË” Hankau gebombardeerd te In den wereldoorlog ^VX\\\\\WUII llll/J////////Z^ Frankrijk en Italië altijd rivalen Verscheidene rechters mm het vroegere bewind ontslagen Hg leed en streed voor zyn katholieke volk in de onderdrukking Een gebouw in de universiteitsstad by Madrid werd opgeblazen Linkache vliegtuigen over Fransche grens Verschillende steden heroverd; de Japanners leden zware verliezen Bisschopsconferentie te Fulda De vliegramp in Vera Cruz DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN iem ooo Leider der Slowaaksche autonomisten ..De den Spoorwegstaking in Amerika Britsche officier by ontploffing van een landmyn doodelyk gewond Basken en Catalanen ook in de nieuwe regeering vertegenwoordigd Een kwade dag voor Amerika*» luchtmacht Publicatie van een brief van Bis marck over de hegemonie in de Middellandsche Zee 0» Overhandigd aan den Britschen agent te Burgos VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1938 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 26« DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 Ct. p. regel; Ingezonden Modedeelingen 40 ct p. L BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE «DUCTIS Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abort- nament wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt Vangt heden aan Heengegaan bij een nieuwen dageraad De Duitsche manoeuvres Bespreking over het geheel van den huidigen toestand NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD V Slo; Bin- o o titer g«T. plm. 4. 9 >pe. i mer, ►ark. EN. 0 Hedenochtend 1* in de gevangenis te Acre de vroegere Joodsche politieman Mordechai Schwarts door middel van den strop terecht gesteld. HU was ter dood veroordeeld, omdat hy In September van het vorig Jaar een Arabisch politieman had vermoord. gevechten zijn geleverd. De regeerlngstroepen zijn er in geslaagd den tunnel de Las Cabezas in de Sierra de Cabeza de Buey te heroveren. PRAAG. 16 Aug. (Ravas) Het secreta riaat van Lord Runclman deelt mede: „Van middag om kwart voor drie heeft de presi dent der Tsjecho-Slowaaksche Republiek, Benesj, Lord Runclman ontvangen. HU on- derhleld zich met hem over het geheel van den toestand BURGOS, 16 Aug. (Reuter). Het antwoord van Franco op de Britache voorstellen in zake de terugtrekking van buitenlandsche vrijwilligers is overhandigd aan Hodgson, den Witacben agent te Burgos. Queipo de Llano's leger rukt verder op: bü Gandesa houden de linkschen stand. Lord Runciman had President Benesj. ene. len. In een aanval van Japansche vliegtuigen op Jangtein, een stad te het Zuid-Oosten van Hopei, zijn vijfhonderd burgers gedood en achthonderd gewond. Zes en vijftig Japansche vliegtuigen heb ben vanmiddag, volgens een officieel be richt, Hankau. WOetsjang en Hanjang ge bombardeerd. Tachtig personen werden ge dood, tweehonderd gewond. De regeeringsjrisla was ontstaan door een ver schil van meenlng tusschen den Catalaanschen minister Ayguade en den Baskischen minister Irujo eenenyds en de andere leden van het kabinet anderzijds, over de decreten ter rege ling van de oorlogsindustrie en de administratie der Justitie. Vastgesteld is, dat de delegatie der Sudeten- Duitschers hedenavond om half negen een ont moeting zal hebben met Lord Runciman en zijn medewerkers te hotel Alcron." In Sudeten-Dultsche kringen wordt verklaard, dat de besprekingen een sulver informatief ka rakter zullen hebben. In een officieel communiqué medegedeeld, dat de regeerteg schillende partijen Stand op Woensdag 9 aar vaa.: 751.6 Vorige stand: 7HU be vel- sas» !.pry. invoer teren, aan- Ishou. invoer «ger; delijk, eran- vortge oelen: Is vo. klein, gras- nelljk, ei ten: hoo- natig. i voor ider nk- sns. MS> [en. ar, nb. SM nC'. 82«. riE Het blad schrijft, dat deze brief Italië den voorrang in de Middellandsche Zee toe kent, dien door het fascisme wordt geëischt, en dat hét schrijven op het oogenbllk van groot belang is, zoodat publicatie gewenscht is. In den brief wordt gezegd, dat Frank rijk en Italië in de Middellandsche Zee al tijd rivalen sullen zijn. invoer tandel leant, mpion C 50 mans, r atuk. 100. rt en 0—- thaler SARAGOSSA, 16 Aug. (Havas) Gister middag is het leger van generaal Queipo de Llano ten Noorden van Cabeza de Buey verder opgerukt. De bergen Cuervo Naranjo en Casa de la Higuera werden beset. Rusland eiachen aan Verder is vanmorgen een Arabier getroffen en ernstig gewond in een straat te Haifa. Men ge looft, dat de aanvallers Arabische terroristen waren. MEXICO, 16 Aug. (Havas) De expeditie, welke eenonderzoek heeft ingesteld naar de resten van het vliegtuig .Jdectra", dat in den staat Vera Cruz te een ravijn Is gestort, is.terugge keerd. De deelnemers hebben verklaard, dat men het stoffelijk overschot van de slachtoffers niet heeft kunnen identificeeren. Ook was bet niet mogeiyk de dooden mee te orengen. ZIJ zijn ter plaatse begraven. 4 Mgr. Hlinka. de leider der Slowaaksche autonomisten, is overleden. 'RAAG, 16 Aug. (Hayas). Mgr. tweus Hlinka, de leider der >v*akscbe autonomisten, is heden- >nd overleden. Heden vangt de conferentie der Duitsche Bisschoppen te Fulda aan. ;em. tel. «37. Frankrijk benijdt Italië zijn mooie kust en zijn vele goede havens, en Italië mag niet toestaan, dat Frankrijk meester te de Middellandsche Zee wordt. Het keizerrijk aan de Middellandsche Zee, aldus het document, moet de voortdurende gedachte van Italië zyn. BARCELONA. 17 Aug. (Havas) In den loop van den nacht is een nieuwe regeerteg gevormd, onder leiding van mi nister-president Negrin. De minister van Arbeid, Ayguade. en de Basklsche minister Irujo zyn afgetreden en vervangen door Nolx Regas, lid van de Catalaansche socia listische party en Thomas Bilbao Hospltalet, minister zonder portefeuille, lid van de Spaanache socialistische party. Tot nu toe was Hospitalet Bpaanscb consul te Per pignan. De geheele stad Madrid schudde van morgen op haar grondvesten, toen een door de regeerlngstroepen aangebrachte mijn onder een gebouw der universiteitsstad tot ontploffing kwam. Men gelooft, dat by de ontploffing talrijke dooden en gewonden zyn gevallen onder de rechtsche bezettings troepen. van SOO gSl- DO- Aan het oosteiyk front zyn de krygsvenich- ttegen geconcentreerd te den sector van de Rio Segre en dien ten Zuiden van Gandesa. De strijd wordt gekenmerkt door den weerstand der regeerlngstroepen tegen de rechtsche aan vallen, en door luchtgevechten aan het Ebro- front. De generale staf van het regeertegsleger deelt mede, dat de vierde Navarreesche divisie der Nationalisten te de pan is gehakt in de bergen van Pandols, ten Zuiden vag Gandesa, na een stryd, die vier dagen heeft geduurd. De over levenden der divisie zyn uit de ‘-ontltele terug getrokken om gereorganiseerd te worden. Wederom is te Rome een lyst gepubliceerd van Itallaansche leglonarlssen. die gesneuveld zyn by den recenten opmarsch naar Albentosa en Barracas. Het aantal dooden bedraagt 156. Vanmorgen om 10 uur vlogen vier vlieg tuigen der Spaansche regeering over de Fransche grens naby Bourg Madame. On- mlddeliyk openden de Fransche luchtafweer- batterijen te Manuja het vuur, zy losten vyf waarschuwingsschoten, waarop de toe stellen terstond terugkeerden. nd- ad- ROME, 16 Aug. (Stefanl) Onder den titel „de Middellandsche Zee de zee van Italië" publi ceert de „Tribuna" een nog niet uitgegeven brief, in 1868 door Bismarck gezonden aan den Duitschen ambassadeur te Florence, die het schrijven moest overhandigen aan den Italiaan- schen patriot Gulseppe Mazzini. Publicatie van een brief van Bismarck over de hegemonie in de Middellandsche Zee- zou een ultimatum met zware China gezonden hebben. SAN DIEGQ, 16 Aug. (Havas) Met een tusschentyd van tien uur heeft de Amerikaan- sche luchtmacht twee toestellen verloren, waar bij vyf personen werden gedood. Naby Rosedale Field is een torpedovliegtug van het vliegtuigmoederschip „Saratoga” om laag gestort. De drie inzittenden zijn omgeko men. Een groot bombardementsvliegtuig Is ver der in de Baal van San Diego gevallen. Hlerby werden twee personen gedood en vyf ernstig gewond. F usie van Leerdam Glasfabrieken In het Zuiden van Anhwel zyn de Chteee- zen op 13 Augustus uit vyf richtingen tot een aanval op Woehoe' overgegaan; zy rukken naar de stad op. De spoorwegver bindingen tusschen Woehoe en Wlntsji zijn reeds verbroken, terwyi de Tijgerheuvel door de Chineezen heroverd Is. LONDEN, 16 Aug. (Havas). De Chteee- sche ambassade te Londen heeft een com muniqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de Chineezen de steden Sjaho en Nang Tsjoe Poe, ten Zuiden van Kioeklang, hebben bezet. De Japanners zyn naa: net Noorden teruggetrokken en hebben aan zienlijke voorraden achtergelaten. Om net bezit van sommige punten wordt nog S»- streden. Nadat de hervorming van het kabinet tot stand was gekomen, is een nota gepubliceerd, waarin^ wordt gezegd, dat de regeerteg nog maals verzekert, dat zy de persooniykheld en de rechten van de autonome gebieden zal eer biedigen. zy is verheugd, dat de Catalanen en Basken te de nieuwe regeerteg vertegenwoor digd biyven, waardoor de regeering haar ka rakter van nationale vereenlglng handhaaft. De regeering wil de onafhankeiykheld en het voortbestaan van Spanje handhaven. wordt verder van de ver brieven heeft ontvangen, waarin zy hun aanhankeiykheid aan de re geering betuigen De Chlneesche vlootconcentratles De pogingen om gratie voor hem te krygen zyn vruchteloos gebleven. By de terechtstelling van vandaag hebben zich niet de tooneelen afgespeeld, welke te zien waren by de terechtstelling van Ben Joeef op 29 Juni JJ. Schwartz had zelf verzocht van zyn executie geen politieke betooging te maken, aangezien zyn misdaad, volgens zyn eigen woorden, wyten was aan zyn eigen verkeerd oordeel. Vanochtend vroeg zyn te Haifa de negen slachtoffers van gisteren ter aarde besteld. De kisten waren gedekt met de zionistische vlag. Een groote menigte woonde de begrafenis by. WAUKEGAN, 16 Aug. (Havas) De spoor wegarbeiders hebben besloten het werk neer te leggen uit protest tegen een salarisvermin dering van 15 procent. Onmiddeliyk na de stemmng werd het verkeer stopgezet op de lyn Chicago—Milwaukee, waarlangs dageiyks 14.000 reizigers worden vervoerd. een bespreking met Aan het einde van den dag liep het front van de rechtschen in Estremadura van de pro vincies Badajos en Cordova op 13 KM. ten oosten van Cabeza de Buey naar het Noorden, bijna de geheele Sierra Cabras insluitend, op drie kilo meter ten Oosten van Zarza, om af te buigen naar het Westen langs den weg naar Puebla de Alcocer, langs de Rio Zujar tot de samenvloeiing met de Almorchon. Van hier liep het front naar het Noorden langs Guadlana tot ten Oosten van Val de Caballeros, en verder, naar bet Noordoosten van Guadalupejo, waar het langs de grens van de provincie Caceres tot de Sierra de Castano liep. Uit Madrid wordt gemeld, dat te de sectoren van Cabeza de Buey en Herrera del Duque felle Ongeregelde benden hebben verscheidene dotpen en steden tusschen Foejang en Hantsjau hernomen. BUREAUX: Se— klKMAAR. Hof 6. Telefoon 4530 on 42M PEN HELDER. Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN Koepoortsweg 94, Telefoon 412 JCHAGEN, Molenstraat 52, Telefoon SI. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring- voor Alkmaar /2.— per kwartaal of 15 cents per week, voor bulten Alkmaar 2.50 per kwartaal of 20 cents per week, (lltg. N. V. Drukk. De Spaarnestad - Haarlem. DIENST-AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 ct per regel. Een der pleinen van Weenen zal genoemd worden naar Otto Planetta. éta van de natlo- naal-soctalisten. die is opgehangen wegens den moord op Dollfuss in 1934. Op een van da naambordjes zal komen te staan: „Otto Planetta 1899—1934, stryder voor het Groote Duttach- land”. Mgr. Hlinka, de eerbiedwaardige stryder voor de Slowaaksche autonomie, is heengegaan. HU is vyf en zeventig jaar geworden. By gelegen heid van zyn 70en verjaardag eerde ook de Tsjechische pers hem. Het Tsjechische blad Vlast schreef: „De verschUning van Hlinka, den Slowaakschen priester, groot en machtig, ascetisch uiteriyk, met lange naar achter ge kamde grijze haren, de gestalte van een predi ker met een rustige weeke stem met overtui gende geste alsof *n profeet uit bet Derde Testament voor u staat.” Hlinka werd geboren in 1864 te Cemova, een dorp ten Zuld-Westen van het Tatragebergte. Zyn ouders waren arm. zy betaalden zyn gym nasiale studiën met 11 gulden, twee wagen- ladingen hout en een gans. Hy werd priester Als Jong pastoor van Trla leerde hy den eco- nomischen toestand van zyn volk kennen. Dit volk vsn boeren, herders en houthakkers was arm en te de klauwen van demon alcohol ge raakt. Hlinka bond den strijd aan. Door ont- boudtngsvereenigtegen bereikte hy zijn doel. Door middel van credlet- en levensmiddelen instituten maakte hy zVn volkstenooten vril Hy voerde voor den wereldoorlog een harden kamp tegen het liberalisme te Hongarije, dat geen zin had voor het diep gewortelde geloof der Slowaken, die voor meer dan 80 procent Katholiek zyn. Een zelfstandige Slowaaksche party bleek Ih die dagen onmogelyk. Hlinka kon niet op tegen de liberale verkiezlngscor- ruptle. die werkte met worsten en paprika er. stroomen alcohol. Met eenlge getrouwen sloot hy sich aan by de oppositie van graaf Zlchy. In den strijd tegen het Hongaarsche liberalisme werden de Slowaken politiek rijp. Toen Zlchy HJn beloften op kerkeiyk en nationaal gebied ai* hield, stichtte Hlinka te 1905 de .Xudova *nna” de Slowaaksche Volkspariy. In 1906 Seroverde hy zeven mandaten. De Hongaarsche regeerteg verklaarde echter den stryd voor de Slowaaksche Idealen voor hoogverraad en wierp den strijdbaren priester in bet gevang. Twee jaren kreeg hy, plus 1600 kroner, boete. Erger was, dat Hlinka tengevolge v*n zjte polltieken arbeid ook te conflict kwam met zyn bisschop, die een aanhanger was van het Hongaarsche nationalisme Hlinka weid gesuspendeerd. Het volk kwam te oproer De Hongaarsche gendarmerie dempte op bloe dige wijze den opstand. In Cemova vielen vyttien dooden en vele gewonden. De wereld schrok op. En op slag werd het Slowaaksche probleem een Europeesch. Hlinka was natlo- ”ale held geworden. Rome trad bemiddelend op. De bisschop moest de suspendeering van Hlinka opheffen. Hij, werd pastoor van Rosen- **rg. De besprekingen, die daarop volgden, had den betrekking op den buitengewonen toe stand. die ontstaan is door de Dultsche mi litaire maatregelen, ten aanzien wasuvan de deskundigen antwoordden op vragen van de vergadering. Doordat de Chlneesche troepen Loewangfen heroverd hebben, is het spoorwegverkeer op he< Noordeiyke traject van den spoorweg Peiping— Hankau gestremd De Japanners hebben hier sware verliezen geleden. Twee Amerilcaanache militaire vliegtuigen stortten omlaag. De gemeente Den Haag door steuntrek ker voor f 5 700 opgelicht. De Rijksmiddelen hebben over Juli f 3 6 millioen meer opgebracht dan de raming. Het grootste schip der JavaChinst— Japan-lyn, m.s- „Tjitjalengka", te water gelaten. Tijdens den wereldoorlog rustte de Slo waaksche politiek. By de omwenteling te 1918 bleef Hlinka te Rosenberg. Hy volgde niet het voorbeeld van andere Slowaaksche politici, met Boedapest en Praag onderhandelden om twee Ijzers tegeiyk te'het vuur te hebben Gewichtiger dan een minister-zetel leek het bem, den polltieken wil van zyn volk vaster vormen. Hy poogde de Hongaarsche gees- teiykheid voor den nieuwen staat Tsjecho- Blowskye te winnen. Aan zyn activiteit is hel te danken geweest, dat de Hussltlsche bewe- <ihg niet van Bohemen naar Slowakye over sloeg. Hlinka werkte met alle macht voor eer. «gen Slowaaksche hiërarchie. Hy stiet daarbij op den onwil der Tsjechen, met, wie hy voor de politieke vrijheid samen had gestreden. Er bleek een diepe kloof te bestaan tusschen de eultureele en religieuze idealen beider volken. *®n kloof zóó diep, dat de gezamenlijke strijd ▼oor de nationale vrijheid haar niet kon over- bruggen. Vóór den oorlog had Hlinka zich de •«menwerking beider volken zóó vootgesteld. dat de Slowaken de Tsjechen religieus zouden ’«nieuwen én, de Tsjechen den Slowaken de helpende hand zouden Weden by de economl- •ohe vernieuwing. In plaats daarvan kwam na den oorlog de cultuurkamp. In de constituee rde Nationale Vergadering werden 40 Slowa- b«n beroepen. Daarvan waren er slechts vier v«n de Hlteka-party, dertig waren Evangelisch •n in het geheel maar tien Katholiek. Dit was «en zeer kortzichtige houding van Praag. By Mevr. Quarles van Ulford, echtgenoote van den directeur der JavaChina Japan-HJn, heeft Dinsdag het by de Ned. Scheepsbouw MU. te Amsterdam gebouwde motor-passagiers- en vracht schip ..Tjitjalengka” te water gelaten (boven). Hiernaast: het schip na drie uur werken in zijn element de verkiezingen van 1925 verwierf HUnka driw- en-twlntlg mandaten. Do stryd cm de beloofde autonomie zette hy krachtig door. De Slowaken willen, aooals reeds boven gezegd, niet van Praag los, maar strijden voor autonomie bin nen het kader van het TSjecho-Slowaaksche •taatswezen, zy wenschen een eigen Landdag en eigen administratie. Tot nu toe wees Praag dit als separatisme van de hand. In den stryd om de autonomie heeft Hlinka zich altijd bediend van het zoogenaamde ver drag van Pittsburg, dat tijdens den wereld oorlog tusschen Tsjechische en Slowaaksche vertegenwoordigers te Amerika werd gesloten en waarin aan de Slowaken autonomie werd beloofd. Praag negeerde dit verdrag. Voor de volgelingen van HUnka bleef het verdrag de juridische basis vormen voor hun aanspraken en zy zagen er het bewijs in, dat de Tsjechen hun autonomie te den gemeenschappeiyker. staat hadden aanvaard. Maar Praag slborde zich niet aan het verdrag. In de laatste weken kwam er verandering tengevolge van de moei lijkheden met de Sudeten-Duitschers. Praag werd soepeler. Het standpunt van Hlinka Is tot het laatste toe gebleven, dat de Slowaak sche natie de Slowaaksche zuster is der Tsje chische natie, maar haar eigen nationale In dividualiteit bezit. Hy eischte daarom, dat het komende nationallteltenstatuut ook zal worden toegepast op de Slowaken. Hlinka heeft zyn levenswerk niet bekroond gezien. Maar hy heeft een lichtere toekomst zien lichten. De Slowaaksche jeugd tal zyr. werk voortzetten, zy zag te den gryzen Herder en in zyn werk de fiere woorden tot werkeiyk- held worden, die hy eenmaal sprak voor een Hongaarsch gerecht: ..Slowaak was ik, Slowaak ben ik gebleven, altyd, zonder onderbreking, en Slowaak zal Ik altijd zyn.” Welingelichte kringen wyzen ar on, dat «1 werd de grootste aandacht gewyd aan hetgeen gebeurt in de naburige lenden, de raad geenerlei beslissing genomen heeft, die niet binnen het kader van de gewone besluiten valt. en da Vereenigde JERUZALEM, 16 Aug. (Reuter) Naby Acre Is vanmorgen een Britsche officier doo delyk gewond, toen een landmyn tot ont ploffing kwam onder een vrachtauto. Twee soldaten werden voorts gewond. Verder wtordt gemeld, dat aan de presidenten van de verschillende gerechtshoven een ver- trouweiyke mededeelteg is gedaan, waarin da macht van de Gestapo uiteen wordt geaez. Hieruit biykt, dat de Gestapo arrestaties kan verrichten zonder gerechtelijk vonnis. Personen, die voor een gewoon misdrijf doer de Gestapo zyn gearresteerd, mogen niet «on der toestemming van de Gestapo uit de hech tenis worden ontslagen, zelfs wanneer «ti on schuldig worden bevonden door den rechter. Alleen de Gestapo heeft bet recht over het tot van deze menschen te beslissen. Ook wordt gezegd, dat de Gestapo haar gevan genen kan onderbrengen in de gewone gevan genissen. De mededeelteg is onderteekend door den Oostenrykschen minister van Justitie, Huber, ato vertegenwoordiger van den rijksminlster JusUtie. De Chineezen melden weer belangrijke successen. De Tsjecho-Slowaaksche hooge defensieraad is hedenmorgen om elf uur byeengekomen, on-, der voorzitterschap van Hodza, te het paleis Kotowrat. Ondanks de moeliykheden van den Internationalen toestand hebben de Tsjecho- Slowaaksche autoriteiten aan de byeenkomst van den hoogen raad geen uitsonderiyk belang gehecht. luchtmacht heeft de by Kioeklang opnieuw gebombardeerd. Twee Japansche oorlogs schepen zyn gezonken, verscheidene werden ernstig beschadigd. Ten Noorden van den Jangtse wordt de Ja pansche opmarsch door de overstroommgen onmogelyk gemaakt. De steden Hwangmel. Woesueh en Soesoeng staan rondom m het water, waardoor de Japansche gemechaniseerde efdeellngen tot werkloosheid gedoemd zyn. a BERLIJN, 16 Aug. (Hams) De con ferentie der Duitsche bisschoppen te Fulda zal morgen aanvangen. Alle Duitsche bis schoppen, met uitsondering van de Oosten- rijksche, zullen aanwezig zyn. De bisschop van Berlijn, Mgr. Konrad von Preysing, is vanmorgen reeds uit Berlin vertrokken. WEENEN. 16 Aug. (Reuter) vyf Oos tenrijkse he rechters zyn ontslagen, omdat zy tydens het bewind van Schuschnlgg te strenge straffen hebben uitgesproken over nationaal-soclalisten. zy zulten geen pen sioen genieten. Deze vijf rechters waren allen werkzaam te Stiermarken en Ka nn thlë. Dp Rotterdamsche Lloyd heeft aan Schelde” opdracht gegeven voor bouw van een passagiersschip. Bü kazernebouw tusschen Laren en sum is een arbeider onder zand bedol ven en gedood. De Ned. Kath. Drogistenbond heeft te Maastricht zijn bondsvergadering ge houden. "3

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1