r. 'AART EN KOGGE Het tournooi om den Noord Hollandsch Dagblad beker f. PRACHTIG GESLAAGD 4$ MAANDAG 22 AUGUSTUS 1938 EGMOND-AAN-ZEE m A.F'.C.Herdoe 51 en io- TUITJENHORN H.S.V.—Vioa 3— 1 ut E.S.V.Meervogels 1—0 r WARMENHUIZEN UIT DEN OMTREK LANGENDIJK BROEK-OP-LANGENDIJK SCHOORL ZU1DSCHARWOUDE HEILOO Oranje WitVoorwaarta 41 t b b i Goed spel en veel publiek i fed* De bekerhouder „Voorwaarta** verliest van „Oranje-W it” I Be Held van Venhuizen men benieuwd wat dit elftal, waarin on- Uka t nog PAROCHIE H. URSULA RN GEERLINKEN ran weer gehouden. ps- en (Gedeeltelik gecorrigeerd^ C3 I 1 (Wordt vervolgdj 'er- ■er- er- 2% i i 2% l'h !W b h i i Voorwaarts wint den toss en verkiest voor 4» rust met wind en zon tegen te spelen. Beide Schouw. De kroosschouw over de tochten en wateringen In den Vennewaterspolder «al worden gehouden Woensdag 31 Augustus. vanzelfsprekend gelik aan den mintanumprtjk De volgende week sal de laatste veiling wor den gehouden, waarop ook gelegenheid zal be staan plantgoed ten verkoop aan te bieden. Roode Kruia-collecte. De alhier gehouden collecte ten bate van het Ned. Roode Kruis heeft opgebracht 81.39%. de al- ber ng Jen li' f b Jammer dat de talrike bezoekers, circa 500. deze verwachtingen slechts ten deele In ver vulling hebben zien gaan, daar de ware strijd lust, welke de meest onevenwichtige wedstrid zoo vaak toch nog aantrekkelijk kan maken. 10— O- •dlo leg. teg. Ik- fan 938 reis ten en) O— ssel ilen den •ia ën tai- uur t 3 eek 3e- C. gen ers, tel- en- 'er- tien i«n, sel ug- Te Bergen ging de strid tusschen de 4 kopclubs uit de vorige competitie. HS.V. Vlos, A.F.C.Berdos, *n toevalligheid die de schoonste verwachtingen, wat betreft strid, in zich sloot. Den volgenden dag was Zeger op de Hoorn- sche Kaasmarkt. Hi reed er op z’n vurig paard rond, terwijl er in z’n gemoed een worsteling plaats vond tusschen voorzichtigheid en sticht naar de gevaarlike daad. Hoe ergerde hi sich. toen hi de Franschgezlnde politie ontdekte, die overal loerde, toen hi de vreesachtigheid van anderen tot grooter Oranjeliefde asm te wak- het volk sag, dat hunkerde naar vrijheid, maar Diefotal —4. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zin van drte rijwielen. Welke gesteld J waren in de schuur van desa heer P. Stoop al hier. de belastingplaatjes gestolen. De list van gestolen riJwielpiaatjes aan den Langendik is hiermede weer met drie ver* meerderd. Men kan niet te voorzichtig zin. met haar eene hand het P*"*1 l blt en voelde de andere hand in den v,n haar vader, die haar toe- 1 u in orde, Trtfntje! Ik heb ie weer vorige millioen. De hoeveelheid, welke verkocht werd, was bedroevend klein. Er werden drie koopen gedaan uit de 195 aangevoerde partyen. Twee van die drie groepen namen nog maar een gedeelte van de aangeboden hoeveelheid af. De prijs was door het bina volmaakte regiem van den totali- talren, alles-opelschenden, staat niet voor s’n ware gevoelens dorst uitkomen.... Hi bedacht, hoe diep de vrijheid verdwenen was onder het bina feilloos werkende systeem van den mach tigen onderdrukker! Het bloed bruischte in hem op bi de gedachte: Zooveel macht in één mensch!" Een onbedwingbaar ver langen naar de vrijheidszon van Oranje rees in hem op! Hi greep de leidsels vaster, drukte de beenen tegen s’n trouwen viervoeter, en riep plotseling luid over de hoofden der aanwezigen: „Oranje Boven!” Deze met krachtige stem over de menigte ge roepen vaderlandsche strijdkreet had een ge weldige uitwerking op de gemoederen! Velen staarden den waaghals ontzet aan. In machte- looze woede werden vuisten gebald. Bi anderen steeg het heete bloed naar de kaken. Hevige be wogenheid stond In de oogen te lezen. Ontstel tenis.... verwarringhet geluld der weer op de keien neerkomende hoefizera van de voor- pooten van het paard geleek een afgebroken snik Wéér riep Davidson s’n kreet! „Oranje Bo ven!” Hi zwaaide met zn hoed door de lucht, terwil het paard steigerde en met de voor- pooten hoog opgetrokken zich op de achter- pooten oprichtte Nu vlogen vele hoeden af, armen zwaaiden in de lucht, enkelen riepen mee: „Oranje Bo ven....” Maar reeds rekten velen den hals naar de op de Kaasmarkt uitloopende straten, of de Franschgezlnden al niet aankwamen! Vol bra- vour reed nu de Oranjeklant de Kaasmarkt rond. Hi verdween over het Groots Oost huis waarts, opgelucht nu hi dét gedaan had, wat hi had moéten doen. Lustig draafde het paard weer naar Teraluis. naar de hoeve.... Zacht rulschte dien nacht de wind door de boomen van Davidson’s erf. Het was als een eindeloos herhaalde zucht over Nederlands droevig lot; over de vernietiging van alles wat eens onze trots en onze rikdorn was. Over de droefheid der moeders, wier zonen in verre landen leden voor den nutteloozen roem van een vreemden dwingeland; over de diepe ar moede van het gansche volk; over de see van ellende, ever ons land gekomen door jammer tike futloosheid, verdeeldheid en wanbestuur in vorige jaren De wind rulschte een klacht van het verdre ven Oranjehuis, eerst nu beter gewaardeerd, in de afgedwongen stilte van het mateloos tiden.... Ruw werd deze zachte teal afgebroken door Uitvoering werkzaamheden polder in werk verschaffing As. Maandag zal onder toe zicht der Ned. Heide Mi. in werkverschaffing een begin gemaakt warden met het maken eener perskade en oprit voor de nieuwe brug over de ringsloot In den polder van de wed K. v. d. Molen. Een 40-tal arbeiders kunnen bi deae werk zaamheden geplaatst worden. heescbe onbeschaafde klanken van Fransche en half-Fransche soldaten, geleid door verklikkers en verraders. De soldaten omringden David son’s hoeve en namen den Oranjegezinden man gevangen. De macht van Napoleons systeem had den dapperen Westfrles spoedig vast en voerde hem ver weg van huis en haard. Als verweesd bleef het gezin achter. De vader was gevangen weggevoerd, en in diepe verslagen heid stond men in het nachtelik duister tot van den wegtrekkenden troep niets meer ge hoord kon worden. Trijntje voelde zich be klemd bi de gedachte, dat ze haar vader door forscher optreden misschien van zulke plannen had kunnen afbrengen. Maar een diepe haat kwam in haar op tegen die vreemden. Snik kend kwam ze tot de bekentenis, dat voortaan ook in héér gemoed aou staan gegrift: „Oranje Boven!" Vol verachting zag de hooge Fransche leger- autoritelt op dien Westfrieschen boer neer, dien hi vlug ter dood veroordeelde, daar zulke da den de oorzaak zouden kunnen worden van opstand tegen het Napoleontische gezag. Hi wenschte korte metten te maken: Zeger Da vidson. alreeds verdacht van verboden handel, werd veroordeeld tot den dood door den kogel, welk vonnis terstond voltrokken aou worden. Als tel belicht zag Davidson bi het verna men van dit vonnis in z’n verbeelding z’n huis gezin en geheel z’n dierbaar Westfriesland, nu geknakt, maar voorheen zoo heerlik mooi en weelderig. Maar over dit alles heen zag hi als In extase in de toekomst weer een vri en ge louterd Nederland onder Oranje! Op de vraag, of de veroordeelde nog iets had mede te deelen, verzocht Zeger om >4 uren uit stel, om alsnog van vrouw en kinderen afscheid te kunnen nemen. Hi beloofde op eerewoord precies binnen de 34 uren weer te Sint Pan- cras, waar het vonnis zou worden voltrokken, aanwezig te zin. De Franschman keek den veroordeelde wat scherper aan: Wat praatte die kerel over eere woord !T Het eerewoord van een Wébtfrieschen boer? Maar in een onberekenbare Fransche veranderlikheid van gemoed stond hi het uit stel toe, nadat Zeger z’n woord had gegeven! De Franschman gunde den oproerling van harte een dubbelen dood: eerst den moreelen dood van den eerlooze en daarna den Uchame- liken door den weekenden arm van Napoleons macht, waaraan toch niemand kon ontsnap- PFL Uitreiking gemeentevlag Naast de fees ten op 31 Augustus en 1 September, zal op 8 September des morgens voor het gemeentehuis door burgemeester Schelhaas de gemeente-vlag De wedstrijd H.8.V.Vlos droeg een vrij een zijdig karakter. De Heilooérs die, naar mate de wedstrijd vorderde, steeds meer veldmeer- derheld verwierven hebben het. tegen alle ver wachtingen In, tegen het gevreesde Vlos vri gemakkelik gehad. Door de steeds groeiende overmacht der kam pioenen verplaatste het spel zich gedurende de 3e helft geheel naar de Vloszide, waar het Vlos-doel voortdurend aan de grootste gevaren bloot stond. Het is zeer zeker slechts aan het resoluut Ingrijpen van de Vios-backs te dan ken dat de score niet hooger geworden Is. Waarlik spannende momenten Is deze wed strid niet rijk geweest; dat de stand 3—1 ge worden is ligt o.l. echter veeleer aan het zwakke spel van Vlos dan aan het overwicht van HAV. Een nieuw koienlehuia. De vereenlglng voor Christelike gezondheids- en vacantiekolonles in Nederland zal te Egmond aan Zee een nieuw, .modern kolonlehuls bouwen. Dit kolonlehuls zal ’gebouwd worden op het dulnterreln achter het bestaande Juliana-koloniehuis en sal dienen ter vervanging van het Zeehuis aan den Boulevard alhier. Bina verdrenken Zaterdagmorgen voer de plm. 13-Jarige J. v. d. VI. met een schuitje in de Voorbruggracht voor het huls van den heer K. W. Plotseling bleef de vaarboom in de’ modder steken, waardoor de jongen hals over kop over boord In het water viel. De vrouw van K. W„ opmerkzaam geworden doordat er een schuit stuurloos ronddreef, liep om het huis eri zag den jongen driven. Door den Jongen toe te roepen zich te beww- fcen en met behulp van een bezem, trachtte zi, in het water, den jongen naar den kant te krijgen. Op haar hulpgeroep naderden buren en met vereende krachten wist men den jongen, die bina bewusteloos was, op den wal te krijgen. Dr. Wilmink werd spoedig gewaarschuwd, waarna de jongen naar de ouderlike woning werd vervoerd. Zonder nadeelige gevolgen is het ongeluk ge lukkig afgeloopen. Een woord van hulde voor het kranige op treden van de redster. ZEGEB DAVIDSON boerenmeisje knoopte haar jurkje dicht en haastte zich naar den zon- ^*^4jn bulten, om den dam voor haar vader te ?a*n> als altid z’n paardje In vollen draf eens weten te verschalken, die Franschen!.... Nog nieuws ondertusschen? Neen vader, antwoordde het meisje, alleen heeft Gerbrand, de knecht, wel-wat veel politie in Tersluls gezien. Hi zei, dat het gevaarliker wordt; met den dag gevaarliker! Het meisje keek haar vader met weemoedlgen eerbied aan. Ze hield zooveel van dien goeden, trouwen, fllnken vader Davidson! Waarom hield hi er niet mee op, met dien door Napoleon ver boden handel?.... Doch Davidson klopte Trijn tje vroolik op den schouder en zei: Kom, kind, breng ji t paard maar naar ’t bon, Ik ga gauw naar binnen. Hi greep een paar welgevulde geldbuidels uit de sjees en liep er vlug mee naar binnen, groette de kinderen en z’n vrouw, en bracht het geld vlug naar de ge heime bergplaats. Eerst toen dat klaar was, ging hi naar de woonkamer en haalde de voor de familie meegebrachte versnaperingen voor den dag. Terwil de kinderen met hun deel van het lekkers weer gingen spelen, barstte het uit zin yolgekropt gemoed: Wat een toestand, moeder! Waar moet dat heen! Eerst heette ons gewest „West-Friesland", toen werden we ingedeeld bi het .Departement van Tessel”! Later behoorde het bi het .Depar tement Holland” en al gauw werd het .Departe ment Amstelland, en nou is het waarachtig .De partement du Zulderzée”!! Wie had dat gedacht! Ons heele mooie land Ingepalmd door dien dic tator Napoleon! Alle vrijheid weg! Wat is er in deze laatste zestien jaar al niet gebeurd! Hoe lang likt het wel geleden, dat Jaartal 1*795, en toch Is t nog maar IS Jaar, hè moeder?.... Wat zal dit jaar 1811 ons nog geven?! Vrouw, t moét barsten! Laten we bli wezen, dat we hier in Tersluls betrekkelik nog veilig wonen, vader! We wonen hier wat buiten het dorp, bulten Venhuizen, en vlak aan de zee! zei de vrouw. Ha! Die zee! Ja vrouw! Die is toch nog van de Hollanders en de Engelschen! O, die dierbare zee! De zee, die in 1795 den Prins van Oranje ten eenenmale bi elk der tegenstanden ont brak. Hoogstaand spel, waarop men toch alge meen had gerekend, hebben zi geen van alle gedemonstreerd, wat echter het verloop van de wedstriden ook zelf zeer in de hand werkte. In belde ontmoetingen Immers kwam In de tweede helft de overmacht van den een zóó tot uitdrukking dat de In deze periode be haalde voorsprong voor de verliezen practiach niet meer in te halen was. won eveneens, zi het slechts met 5—4. De ju- nioren-wedstriden werden eenlgszlns een fiasco, omdat verschillende Junioren heerlik aan het kampeeren waren met de Kruisvaart op Schoor:, dochvergaten hiervan even kennis te geven aan het secretariaat van H.S.V. en de elftallen zwaar gehavend aan den start verschenen. Na tuurlik werd het een nederlaag. Wi herinneren er nog even aan, dat heden avond vele senioren op het terrein worden ver wacht. De één brengt een schop, de ander een zaag en bil mede, opdat allen over een week kunnen zeggen: daar heb Ik ook aan medege werkt. Het terrein ziet er nu weer keurig uit We beginnen reeds om zeven uur. De trainingen vinden deze week voor het eerst een half uur eerder plaats. Vrijdagavond evenals Woensdagavond athletlektralning. ten z’n wat afzonderlik liggende hoeve °9*rakken. Het meest sprekende voorbeeld hiervan gaf de ontmoeting AFC-Berdos. Berdos dat in de 11 helft een vlot en technisch spelletje voetbal speelde en bi de rust een volkomen verdiende 10-voorsprong had, werd door een ongeluk kige samenloop van omstandigheden in de 3- helft, welke hun 3 tegenpunten kostte, geheel uit zin evenwicht geslagen. Deae tegenslag en meer nog de practlsche onmogelikheid om dezen achterstand nog in een overwinning om te zetten, maakte aan dezen strijd want strijn Is er In dezen kamp volop geleverd hoe jammer ook, een ontijdig en een voor Berdos zelfs roemloos einde. Wi willen geenszins be weren dat AF.O. de overwinning niet toekwam. Integendeel, doch meer dan één punt verschil had het toch niet mogen rijn. Voor de sigarenwinkel van den heer J. kwa men beiden, door niet voldoende rechtshouden, met elkaar in botsing. Door den schok slingerde de motorrijder naar rechts en reed mevr. S. aan, die geheel aan den kant van den weg stond te praten. Mevr. S. kwam te vallen, waarbi zi haar been brak, terwijl haar Heeding werd ver scheurd. Zi werd heer woning binnengedragen waar Dr. Wilmink met behulp van Dr. de Wit het been heeft genet. De politie onderzoekt aan wien de schuld ven dit ongeval is te witen. Door de kermis-drukte veroorzaakte dit onge val op dit punt een heele oploop. Alkmaar. T t an bevriende zide, nl. döor een katho- V Hek onderwizer, werd m’n aandacht gevestigd op den heldendood van Z«get Davidson, plm. in 1811, waarvan door B. B. op bldz. 165 van Jaargang IV van *West-Frlslands Oud en Nieuw" wordt ge vaagd. Mede met het oog op het as. Regeerlngs- Jublleum van H. M. de Koningin likt het °°dergeteekende wel eens goed, er de aan dacht op te vestigen, hoe óók de Westfriezen, «U het onder bescheiden ulterlik vertoon, In •wkelikheld Oranjegezind waren, zooals zi thans nóg zin! Bovendien moge ondergeteekende. In ver hand met het feit, dat het een onderwizer **s, die hem op deze treffende geschiedenis ynerkzaam maakte, er op wizen, hoe de "X. Onderwizeravereeniglng In Limburg op Mt gebied van „Heemkennis” reeds zeer •ctief was. Zou de kring Hoorn van de RJC Onderwijzers ook niet eens iets meer in die ’‘chtlng gaan doen? ®n nu wordt de aandacht gevraagd voor ®“derataande schets over den Westfrieschen A«recht Beyilng: keren! Trijntje was hem, angstig en nieuwsgierig, gevolgd. Ze kénde haar vader en zag z’n zwaren strid. Vader, zei ze. terwil ze z’n hand teeder aanraakte, u denkt te veel over die gevaarlike politiek en over dien verboden handel. Wel beste Trijntje, verweerde Davidson zich, waar moet een man anders aan denken?! Aan t mooie van *t leven, vader: de mooie natuur, aan het goede en gelukkige leven thuis, aan liefde.... Dat zin drie mooie dingen voor Jouw leef- tid. beste meid: de mooie natuurhet jonge leven...., de liefde.... Je weet, dat ik die drie zaken niet vergeet! Maar voor ons ouderen be staan er thans drie andere vraagstukken, na melijk: Wat kunnen we doen voor ons land, voor de vrijheid en voor ons dierbaar Oranje! Kom, meisje, we gaan naar huls. Ik zal je wat laten zien. Er zin nog Oranjeklanten! Je vader is er een! Thuis gekomen nam hi z’n lievelingspaard en sprong er op. In het geheim had hi het paard geleerd op de achterpooten te gaan staan als hi er op zittend „Oranje Boven!” riep. Hi Het het paard dit kunststuk enkele malen herhalen en zwaaide daarbi met zn hoed In de lucht. Alle hulsgenooten geraakten onder den Indruk en riepen mee „Oranje Boven”. Daar alle Da vidsons groote paardenvrienden waren, vergaten ze in het begin de voorzichtigheid. Maar de vrouw maakte er tenslotte een eind aan en ver klaarde, dat het wel mooi was, maar toch te gevaarlik. Als het eens aangebracht werd bi de Franschgealnde politieHet paard kreeg weer rust. Maar onweerstaanbaar groeide in Zeger het verlangen, dit stoute stuk in bet openbaar te herhalen. Er kwam een koppig idee In hem op, dat het z’n plicht was, In het pu bliek van z’n Oranjeliefde te getuigen, om die onderdrukkers te tarten en hun te toonen, dat er een Westfries was, die hen durfde weerstreven! Dat Oranje weer trouw zou oprijzen, evenals de zon!...'. Dit was z’n taak.... het kón niet an ders....! Hi sou nu niet meer redeneeren, maar doen! Iets doen! I De belde wedstrijden voor bovengenoemden I leker, te Limmen gehouden, trokken veel be- I langstelling. Het weer was prachtig en de I wedstrijden waren spannend en fraai, zoodat I de toeschouwers uiterst voldaan na afloop I huiswaarts trokken. De wedstrijd tusschen I K8.V. en Meervogels was uitermate spannena. en met wat meer geluk had Meervogels zelfs nog een gelik spel kunnen bevechten. De uit- ilsg 10 voor E.S.V. is dan ook bisouder eer- roi voor de Akerslooters. Voorwaarts heeft i het tegen Oranje Wit niet kunnen bolwerken. en verloor In een pracht wedstrijd met 4—1. i De cijfers zin wel wat geflatteerd, maar O W i verdiende de overwinning volkomen. Belde i ploegen verdienen een woord van lof voor he: fraaie spel dat zi geboden hebben. Scheids rechter N. J. Sniders, die belde wedstrijden leidde, was uitstekend. Het verloop van de wedstrijden was als volgt: Geslaagde rwiterfeesten. Zondagmiddag zin te Egmond aan Zee de ruiterfeesten ge houden tot besluit van de feestelikheden, ge durende het badseizoen door bet strandcomlté 1938 georganiseerd. Toen 's morgens een flksche regenbui neer daalde, vreesde men reeds voor een herhaling van verleden Jaar. toen de ruiterfeesten door bet geweldig slechte weer ontidig moesten worden beéindlgd. Gelukkig is het anders uitge komen, wel woei er een stevige bries, maar de zon scheen en veraangenaamde het verblif op het Kurhausvlak, waar de demonstraties gege ven werden. Het comité had een groot terrein gereser veerd en dat bleek goed gezien, want de be langstelling was groot: ongeveer 1400 toeschou wers hebben genoten van de uitstekende rui tersport en allen hebben het gebodene goed kunen volgen. Onder leiding van den heer J. C. Vethman, Instructeur der Kon. Ned. Federatie van Lan delijke Rivereeniglngen, werd het programma vlot afgewerkt. Precies 3 uur maakten de ver- eeniglngen „Beyaert” uit Purmerend, „West Friesland” uit Schagerbrug en „Bucephalus” uit Barslngerhom. haar entrée. Daarna volgde het nummers afdeellngsschool, waarbi de ruiters gelegenheid hadden te toonen hoe zi hun paar den onder bedwang hadden en stipt de com mando’s van den heer Vethman wisten uit te voeren. Viel hier het meest voor de kenners te genieten, voor’het publiek was het daarop vol gende Jeu de Rose bisonder aantrekkelik. Groote behendigheid was voor dit spel ver- elscht. Winnaar werd de heer KI. Smit. Na een polonaise over de barricade werd als extra-dansnummer ingelascht een stoelendans, waarbi de deelnemers op fluitsignaal af moei ten stigen en met het paard aan den teugel een stoel moesten bezetten. Kostelik heeft ijit publiek zich hiermede geamuseerd. Een grootsch nummer, uitstekend van dres suur en vooral voor kenners om te genieten, was „Caroussei op den Cirkel”. Hoe veel inspanning dit op het zware, mulle terrein vereischte, was den paarden aan te zien en ’t verwonderde dan ook niemand, dat de heer de Jong daarna me dedeelde, dat de hindernissen voor het nu vol gende spring-concours op het mulle terrein la ger moesten zin dan normaal. Na de springdemonstratle met groepen volg de het groote handicap spripg-conoours. Voor het publiek is een dergelik nummer altid bi- zonder aantrekkelik en het Was daarom wel Jammer, dat het terrein hiervoor ten eenemale ongeschikt was, zoodat fouten onvermidelik wa ren. Prijswinnaars werden: 1. Haremaker, Boontjes, 3. Beets, 4. Smits, terwil Hoornsman een eervolle vermelding kreeg. Luide door het publiek toegejuicht maakten de winaars, na de uitreiking der prijzen door den heer de Jong, een eere-rondje. Met Instructeur Vethman voorop reden de deelnemers tot slot het terrein rond en brachten het publiek hun saluut. Uit de daverende toe juichingen bleek wel, hoeseer men had genoten en het gebodene wist te waardeeren. De heer de Jong dankte den heer Vethman en de deel - nemers tot slot hartelik. Ongetwifeld heeft het strandcomlté met deze ruiterfeesten dan ook een goede keuze gedaan en het zal het comité groote voldoening schenken, dat zoovelen dit hebben gewaardeerd, zoodat ook de opbrengst boven verwachting groot was. Het was een echtgezelHge middag, versterkte gramofoonmuziek van de firma Kareis uit Eg mond aan den Iloef zorgde voor een opgewekte stemming en zoo ging het publiek om half vif voldaan huiswaarts, overtuigd, dgt de strand feesten dit Jaar schitterend geslaagd zin. JubHeam mej. K. w. Kentte. Directrice K. W. Kentie herdenkt op 27 dezer den dag, waar op zi 35 jaar geleden In dienst trad van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings oorden en Vacantiekolonles. Het grootste deel van dezen tijd was zi te Egmond aan Zee werk zaam, o.a. acht jaar als directrice van het kolonlehuls Zwartendik. Het JJ. Zondag oor gelee n kerkbertcht luidt als volgt: WOENSDAG feestdag van den H. Apostel Batholomeus. rONDERDAG-avond 7 uur Lof ter eere va» het H. Sacrament. ZATERDAG gelegenheid tot biechten 6—8 uur. DINSDAG 7 uur voor Cornells Nannes sa Godellfa Stoop; 7.45 tot zekere Intentie. WOENSDAG 7 uur voor de fam. de Nlja— Opmeer; 7.46 voor Cornelia Bommer—Gouds blom. DONDERDAG 7 uur voor Rembertus Zomer dijk en Cath. Schouten; 7.46 voor Adrianus Rijs. VRIJDAG 7 uur voor Geertr. Beemsterboer— Glas; 7.45 voor Adrianus Kraakman sa Job. Pronk. ZATERDAG 7 uur voor overt, familie Dam man; 7.45 uur uit dankbaarheid bi een Pro- fessie. ZONDAG 7 uur voor de Parochie; 8.30 tot zekere Intentie; 10 uur voor Oath. Mekken— Eiswik. I Bi het betreden van het veld, bleken £eide I clubs dezelfde Heeding te hebben, maar door I de bereidwilligheid van de E.S.V.-spelers, die I zich zoo goed mogelik In het wit kleedden, I werd deze moellikheld opgelost. E.S.V. wint I ten toss en verkiest met den van doel tot doel I staanden wind Ifeee te spelen. Na den afloop I neemt ES.V. onmiddellijk den bal over, en een I vlugge aanval levert al dadelijk een kans. De I rechtsbinnen speelt het leder echter iets te I bard voor zich uit, zoodat de uitloopende kee- I per het leder kan wegwerken. EB.V. Is echter dadelijk weer terug, maar nu strandt de aan- val op buitenspel. Even daarna heeft ES.V. de eerste corner te nemen, die goed ^ordt weg gewerkt, en nu komt Meervogels opzetten. Eenlge vlugge, open aanvallen worden opgezet, maar de voorhoede is niet doortastend genoeg tegen de resoluut spelende EJB.V.-backs, en de ES.V.-keeper heeft dan ook weinig te doen. De Egtnonders zin over het algemeen in de meerderheid, maar ze willen het te veel indi vidueel doen, waarmede de hardwerkende Akerslooters wel raad weten. Achter elkaar worden eenlge corners op het Meervogeldoel genomen, maar zonder resultaat. Na de hervatting is Meervogels in den aan val en eenlge schoten worden op het rijandelik doel gelost, die echter de goede richting mis sen, of in de veilige handen van den EB.V.- keeper belanden. Na een rijf minuten spelen, volgt een snelle aanval van ES.V. Een goede voorzet van rechts komt bi den middenvoor, die met een prach tig onhoudbaar schot den keeper passeert. Na den aftrap komt ES.V. onmiddellijk terug, maar nu gaat het harde schot net naast. Ge steund door den wind en vurig aangemoedigd door hun supporters, komen de Meervogel- mannen nu opzetten. Er wordt echter dikwils te weinig rekening gehouden met oen wind en de bal wordt te hard naar voren gespeeld. AS V. trekt zich nu terug In de verdediging, temeer ook daar de middenvoor geblesseerd wordt en op halve kracht verder speelt. Eenlge gevaarlike momenten ontstaan, nu voor het EB.V.-doel, maar de voorhoede ‘van Meervogels is steeds iete te laat. Bina wordt het opdrln- gen' van de backs Meervogels noodlottig, want bij een snelle uitval komt de E.S«V.-linksbin- nen alleen voor den keeper, maar ook nu gaat <te bol ver naast. De vermoeidheid doet zich nu gelden, en sommige spelers raken uitge- ipeeld. Bina maakt Meervogels nog gelik, als een effectvol schot door den E.S.V.-keeper ver leerd beoordeeld wordt, maar de bal gaat net «nier. Als deze genomen is, fluit de scheids rechter einde, en heeft ES.V. zich door een •saarbevochten kleine zege voor den volgen de ronde geplaatst. De rijfde droge Hoembollenvelling Vrij- dagmroger. werd in het veUlngsgebouw van de Langendiker Groenten Centrale te Broek op Langendik de vifde droge bloem bollen veiling van dit setzeen gritottden. De belangstdjing voor deze veiling je «jdater sterk aan het tanen. Het aantal bezoekers Aan de veiling is eiken keer tanmerkelik teruggeloopen, doch zoo wei nig koopers als Vridagmorgen hebben wi dit jaar nog niet aangetroffen. Wat de redenen hier voor zin is ons nog niet heelemaal bekend. En zin daarover verschillende meenlngen. De een wit het aan het op deze veiling gevolgde systeem van contante betaling, hetgeen men op geen der andere bloembollen veilingen aantreft. Een ander werpt de schuld op den geringen han del, welke er dit jaar in da bloembollen Is. ter wil een derde de oorzaak van het wegbljfven der kooplieden ziet als een gevolg van het vri ver afgelegen zin van de Broeker veiling, waar door de koopers, vooral In dezen tid, waarin de meeste bollen tocs voor een mlnimum-priJl van de hand worden gedaan en er een belang rijk overschot is, dichter bi huls kunnen koo- pen wat hun hart begeert. Hoe het ook zi, de vifde bloembollenveillng van de L.G.C. was slecht bezocht. Ook het aantal aangevoerde bollen tras geringer dan op de vorige veilingen. Er waren er ruim een naar veiliger oord bracht! Het is nu nog de zee, die ons volk voedsel geeft; de zee is onze kame raad! De dwingeland, de Franschman, moest mi en m’n vrienden eens hooren, als we op zee het Wilhelmus zingen en „Oranje Boven!" roe pen! DéAr voelen we ons weer vri! Maar hiér, aan land, in heel Westfriesland, zit het vol ver klikkers en spionnen! De muren hebben tegen woordig ooren. Zelfs de kindertjes moeten héél overstil bidden, als ze God om uitkomst vragen en Oranje's terugkomst afsmeeken In hun avond gebed je. De brieven worden geopend, de huizen doorzocht, ja, de menschen aan den live onder zocht! Op de scholen wordt in hoofdzaak Fransch geleerd. Onze eigen mooie taal moet zoo verdwinen! Heel de vrijheid van het volk wordt vernietigd. Men haalt onze jongens als slaven weg en offert ze voor den vervloekten idelen roem van een dictator!.... Vrouw, ik moet eruit! Ik moet de zee zien.... dan kan Ik meteen vernemen of er al iets van m’n scheepje is vernomen. Davidson verliet z’n huls en liep naar de dichtbi gelegen haven van Tersluls. Z’n op gekropt gemoed, reeds eenlgszlns opgelucht door het gesprek met s’n echtgenoote, bedaarde hier, want z’n oogen staarden weer In die heerlike golven, in die verten, waar de vrijheid hem te- genlonkte. Diep In gedachten stond hi daar. Hi zag alles beter in: het was de schuld van het volk zelf, dat het de vrijheid had verloren. De Ne derlanders waren niet zichzelf gebleven en had den in verdeeldheid hun krachten verloren. Ze hadden de lessen van het voorgeslacht niet meer geacht en hadden de Franschen willen na- apen. In de moeilike Jaren waren ze ontrouw aan Oranje geworden! En ziehier de gevolgen: Nijpende armoede, onderdrukking, kwellingen, vernietiging van den vrijen en eerUjken handel; opheffing van vele rechten. Ook Westfriesland was niet zichzelf gebleven. Ook hier meenden ze In de crisisjaren van on geveer 1795 inderdaad noodzakelike vernieu wing van veel, wat verkeerd was gegroeid In de Republiek, te kunnen verkrijgen buiten Oranje om, van vreemden! De vruchten van dit Inzicht kende men thans: huiszoekingen, Inlevering van goud en zilver, ja, van de jonge mannen; ont- roovlng van eigen taal en eigen zeden. Davidson stampte driftig op den grond, balde de vuisten en er verscheen een vastberaden trek om z’n mond en een gevaarlike schittering In z’n oogen. Hi zou iets uithalen, ja, hi moést wat doen om Oranje eerherstel to geven, om n-w—M- -4—nr. De wedstrid HoB. 3—Con Zelo 1 eindigde in een 31 overwinning voor de gastheeren. Hoewel we ons mogen verheugen over de overwnnnlng kunnen we slechts van een zeer slap partitje voetbal spreken niet het minst aan onzen kant. Verschillende goede kansen werden verprutst en het wegwerken was nogal eens stumperig. Dit in het algemeen, in dividueel leverden enkele spelers soms een an dere regelmatig goed werk. Met wat meer vuur was er beslist meer te bereiken geweest wat we ons ook voorgesteld hadden en zeker in dit ge val. Dat de gasten niet veel konden uitrichten. daarvoor kan tenminste als reden aangegeven worden, dat ze slechts met negen man uitkwa men, waaronder nog enkele Invallers. De punten zin in de eerste helft gemaakt. Eerst zag Hoi!, kans tot doelen, waarna al vri gauw de gelikmaker volgde. Niet lang voor de rust zagen de onzen nog eens kans tot passe ren. De tweede helft bleef puntloos, al waren er soms mooie kansen aan belde ziden. Twee- maal zelfs redde onze doelman prachtig. Hi speelde een goeden wedstrijd. Ook een junior een pluimpje toe. Er was weinig pubHek. gecompliceerde aanrijding. Uit de richting Oudkarspel naderde Dr. wil mink met zin auto, terwijl van de andere zida de motorrijder G. uit Bint Paneras naderde. Korpekolven Als korpskolvers aan de nationale wedstrijden zullen deelnemen voorde kolfssociètelt „Gezellig Samenzin” de heeren G. Mettes, Th. Riper Sr. en Th. Riper Jr. Voor de kolfssociètett „Op Maat" de heeren P. Ooet, J. Leeuwrik en P. Molenaar en voor de kolfsaociéteit „Volharding” de heeren O. Vlug, P. Langedik en P. Gelder. teams zin volledig en vooral aan O.W.-zide te men benieuwd wat dit elftal, waarin enkele Jongere spelers opgenomen zin, zal presteeren Ook het publiek is vol spanning, want Voor waarts heeft een groote schare supporters mee genomen. De O.W.-middenvoor brengt den bal •an het rollen, en onmiddellik volgen eenlge vlugge aanvallen op het Voorwaarts doel. En kele harde schoten volgen, maar deze gaan net naast of over. Als dan echter Voorwaarts ten aanval trekt is dit meteen al gevaarlik en met groote moeite weet de O.W.-keeper zin doel schoon te houden. De wedstrijd te nu uitermate spannend en fraai. Van belde kanten worden prachtige aanvallen opgebouwd en het spel gaat razendvlug van doel tot doel. Pas heeft een back van Voorwaarts bina Ir. eigen doel gekopt, of aan de overside wordt de O. W.-keeper gepasseerd en weet een der backs nog Juist te redden. Als een O.W.-aanval is afgeslagen, zetten de V-xjrwaarts-spelers een prachtaanval op. Uiterst snel gaat de bol van man tot man, totdat de middenvoor onhoudbaar doelpunt. Een schitterende goal. Q.W. trekt niet ontmoedigd weer ten aan val, en een hard schot van den Unksbinnen, zeker op 30 meter afstand gelost, bezorgt den Voorwaarts-keeper alle moeite. Tot nu toe was Voorwaarts technisch Iets beter dan O.W. maar de jongere spelers van O.W. komen er steeds beter In en vooral de Jonge rechtshalf blikt een onoverkomelijk struikelblok. Bi een snellen aanval van O.W„ loopt de Voorwaarts-keeper uit om de voorzet op te vangen. Een der backs trapt echter weg. De O.W.-rechtsbulten vangt den bal op en voordat de keeper zich heeft kunnen herstellen ligt De nieuwe pastoor van Oudorp, de teereerw. heer W. J. Polder, sinds 1934 pastoor te de Lier. Pastoor Polder werd in 1939 te Amsterdam geboren en tn 1914 priester gewijd De owden van dagen gaan op rota. De com missie voor den ouden van dagentocht deelt mede, dat na vele beraadslagingen de auto tocht Is vastgesteld op Dinsdag 30 Augustus as. Het Is een verblidend verschijnsel, dat er dit jaar heel wat meer deelnemers sullen zin, dan vorige Jaren. De steun van Schoori’s surgeri, In geld en nature, was wederom buitengewoon. De commissie voelt zich gedrongen reeds nu openlik hartelik dank te zeggen aan alle milde gevers en geefsters, die het mogelik maken aan onze ouden van dagen een heerliken en bliden dag te bezorgen. ’s Morgens om half acht worden de oudjes afgéhaald, zoodat om ongeveer acht uur vanaf „De Roode Leeuw" de tocht kan beginnen. Over Alkmaar gaat de reis naar Hoorn, waar koffié en thee wordt aafigeboden en een kwar tiertje door de stad kan gewandeld werden. Vandaar gaat het naar Medemblik met het fraaie Koningin Emmapark en het kasteel .Radboud". Langs het electrische gemaal „Lely" gaat de tocht door de Wieringermeer, over Middenmeet naar Slootdorp, waar weer halt wordt gehou den. Vervolgens gaat de reis naar Den Oever en den afslultdik. over Wieringen. langs het Balg- kanaal naar Den Helder en Nieuwedlep, met een bezoek aan de oorlogshaven. Toestemming Is verkregen om Hr. Ms. „Sumatra" te bezich tigen, doch dit zal voor vele oudjes wel (e ver moeiend zin. Daarna wordt de tocht voortgezet naar Huis duinen om te dineeren. Hier heeft men een prachtig uitzicht op de] staande Noordzee en kunnen een paar heel gezellige uurtjes worden doorgebracht, Tenslotte gaat het over Callantsoog huis waarts, om in ,J)e Rustende Jager” hartelik afscheid van elkaar te nemen. Wanneer nu ook het weer nog meewerkt, zal deze negende autotocht voor de ouden van dagen alle voorgaande In ontspanning en afwis seling verre overtreffen. H.8.V.-nieuwe, Zooals we elders kunnen lezen heeft ons eerste elftal zich in de eerste ronde van den N.-H. Dagbladbeker kranig ge houden. H.S.V. I won dezen wedstrijd met 31. H.S.V. Ill was bi Meervogels n op bezoek en de bal al In het net. Dit te het sein voor Voorwaarts om nog harder aan te pakken. Aanval op aanval wordt op het O W.-doel ondernomen, maar de O.W.- keeper is In prachtvorm en stopt de moellikste ballen. Drie comes achter elkaar krigt Voor waarts te nemen, maar telkens plukt de O.W.- keeper den bal boven een kluwen van spelen uit de lucht. Nog een hevige doelworstelinz voor het O.W.-doel, maar als de bal is weg gewerkt, te het rusten. Na de rust komt Voorwaarts, gesteund door den wind overdonderend opzetten. O.W. wordt volkomen tot verdedigen gedwongen en weer worden drie corners achter elkaar op het O.W.- doel genomen, echter zonder resultaat. De spe lers van Limmen raken even de Huts kwit en alle verband te zoek. Gelukkig voor hen, weet Voorwaarts zin meerderheid niet in doelpun ten uit te drukken en langzamerhand komt ook O.W. weer In den aanval. Als de Jonge rechtshalf van O.W. den bal eens keurig vrijspeelt, geeft hi zuiver door naar den rechtsbuiten, deze zendt het leder naar het midden, waar de middenvoor vlug de backs omspeelt en onhoudbaar In schiet. Nu te er van meerderheid van een der partien geen sprake meer. Fel valt Voorwaarts aan om gelik te maken, maar O.W. heeft nu den smaak te pakken. Vurig wordt gestreden en het spel golft snel op en neer. Dan weet O.W. weer te doelpunten en Jutet op dezelfde wijze als het tweede doelpunt. De rechtshalf geeft den bal weer afgemeten aan den rechtsbuiten, deze geeft prachtig voor, en weer schiet de middenvoor onhoudbaar In. Nog geeft Voorwaarts zich niet gewonnen. Fel vallen ze aan, en twee corners brengen wel gevaarlike momenten, maar geen doelpunten. De wedstrid wordt dan echter beslist door een kapitale fout van den Voorwaarts keeper. Bi een O.W.-aanval. krigt de linksbinnen den bal op een 30 M. afstand van het doel toe gespeeld. Ziende dat zin medespelers gedekt staan, waagt hi een hard schot op doel. De bal gaat recht op den keeper af, maar tot zin eigen groote ontzetting laat de keeper den bal tusschen z’n beenen door schieten en te de stand 4—1. Nog enkele minuten zin te spelen, en Voor waarts geeft het op. Het eindsignaal brengt O.W. in de volgende ronde, door een fraaie, doch Iets geflatteerde overwinning. Een 31 of 33-zege was een betere verhouding ge weest. worden uitgereikt aan vertegenwoordigers der verschillende Jeugd-organteaties. Een 3-tal afgevaardigden dezer organisaties zal deze vlag overbrengen naar Amsterdam en daar deelnemen aan het défilé, dat voor H. M. de Koningin In den namiddag van dien dag wordt I’

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 12