DE KERKEN VAN ROME FOTO REPORTAG E I gezinnen Zoekt gij betrouwbaar Personeel? fi I F TWEE GEHAAKTE GARNEERINGEN MEISJESROKJE MET BRETELS EN BLOUSE Een aardige actiefoto tijdens den honkbalwedstrijd Nederland België, welke te Haarlem werd gespeeld MAANDAG 22 AUGUSTUS 1938 IK Eenige C. M. /j C. P.-D. Leeftijd 5-7 jaar a i u Bovenwijdte 72 cM., borstbreedte 26 cM., rugbreedte 27 C.M., achouderbreedte 9 cM., borstlengte 22 c.M., ruglengte 23 cM., mouw- lengte 20 C.M., lengte rokje 38 c.M. (met band), tall le wijd te 60 cM. Benoodlgd: 1 M. blousestof van 70 k 80 c.M. breed, 8 knoopen, 50 c.M. rokstof van 130 cM. breed. Wanneer de stof van de blouse dubbel gevouwen is, plaatsen we het vóór- en rug pand onder elkander op de stof. Naast het voorpand knippen we den kraag, naast het rugpand de manchetten en het padje. Dan is er nog een hoogte over voor de mouw. De rok wordt uit één stof-breedte geknipt; er blijft dan neg voldoende over voor de bre tels of galgen. Blouse: Dit eenvoudige blousje wordt In den rok gedragen. Middenvoor zetten we een padje op van 3 cM. breed, waarop de knoo- pen geset worden. De blouse wordt gesloten zusbeeldje wilde snijden. Daar de goede man geen artlestenbloed in de aderen had, gelukte dit hem niet al te best. En tot het beschilderen zag hij heelemaal geen kans. Vol zorg hierover ging hij slapen en nu was het eerste wonder van het Kindje Jezus, dat het den volgenden dag goed afge werkt en netjes in de verf in de klooster cel stond. Nadien volgde het eene mirakel het andere op, zoodat nu nog het beeldje, •Is een bijzondere gunst naar een zieke of stervende gebracht wordt om mogelijke genezing te brengen. Het lijkt veel op het kindje van Praag, doch in plaats van het wijde manteltje is het gehuld in een vracht van sieraden. Het is letterlijk zwaar beladen en er worden dagelijks nieuwe Ju- weelen, tot dank voor verkregen gunsten, gebracht, zoodat de oudere weer plaats moeten maken voor de nieuwere, wil het kleine kindje tenminste niet onder al die pracht schuil gaan. renners in actie tijdens da dirt-track motorraces, die ter Deventer Zondag zijn gehouden De .Jordaan" te Amsterdam gaat feestvieren tijdens het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De verlichting van het gebouw .Tot Heil des Volks' in de Willemstraat heeft Zaterdag proefgebrand een halve vaste in de vierde volgende losse vastgemaakt worden. 2. de ronde: 7 losse, 1 dubbelstokje in het eerste dubbelstokje van de vorige ronde, dan steeds 3 losse en 1 dubbelstokje in het vol gende dubbelstokje. Bij den hoek echter in het boogje van 5 losse: 2 losse, 1 dubbelstok je, 5 losse, 1 dubbelstokje, 2 losse; dan weer een dubbelstokje aan den anderen kant van het werk, vervolgens telkens 3 losse en 1 dubbelstokje. Tot slot van de ronde 5 losse in de vierde losse van het vprlge boogje. 3e ronde: om ieder boogje vin 3 losse: 1 vaste, 3 losse, 1 vaste. Om de hoekboogjes van 5 losse: 3 keer 1 vaste, 3 losse, 1 vaste. Tot slot 1 vaste. Afhechten. De ovalen worden gespannen en met *n gelatine-oplossing be streken. Dan naait men op een dubbelgelegd bandje van 3% cM. lengte en 1 cM. breedte aan weerszijden 4 ovalen op. Voor het mid denstuk wordt een recht stukje als volgt gehaakt: opzetten 25 losse. Hierop 6 rijen dubbelstokjes haken. Afhechten. Dan span nen en stijven, in drieën vouwen en volgens de afbeelding opnaaien. De tweede gameering doet aan een vlin der denken. Deze wordt in de gewenschte kleur gehaakt met .garen no. 40 en haak pen no. 12. De vlinder bestaat uit 8 ovalen, die door een langwerpig middenstuk bij el kaar gehouden worden. De ovalen worden in de rondte gehaakt. Opzetten: 21 lossen, le ronde: 1 dubbelstokje: hierbij slaat U in plaats van éénmaal zooals bij een stokje, tweemaal om, haalt dan door den steek, waarin het stokje moet komen; dan heeft U dus vier lussen op de pen; omslaan, twee lussen doorhalen, omslaan, twee lussen doorhalen, omslaan, twee lussen doorhalen, in den zevenden lossen 1 losse overslaan, dan 7 keer afwisselend 2 losse en 1 dubbel stokje. Tusschen eiken gebruikte lossen van de opzetsteken blijft dus 1 ongebruikte losse staan. Dan 5 lossen vervolgens aan den an deren kant van de opzetsteken verder ha ken: 1 dubbelstokje in den lossen, waarin 1 laatst gevormde dubbelstokje van den an deren kant gehaakt is. Dan 7 Veer afwisse lend 2 losse en 1 dubbelstokje in de vol gende losse, waarin aan den anderen kant een dubbelstokje gehaakt is; tot slot eerst 2 losse, 1 dubbelstokje in de volgende losse van de opzetsteken en dan 5 losse, die met De roset: Xe toer: 5 losse met een halve vaste tot een ring sluiten; 2e toer: om de zen ring vijf keer achter elkaar 1 vaste, 4 stokjes,-! vaste haken. Er hebben zich nu 5 blaadjes gevormd. 3e toer: achter leder van deze blaadjes 5 losse, 1 vaste tus schen den voet der twee vasten van den vorigen toer; 4e toer: om ieder boogje van lossen in den vorigen toer gevormd 1 vaste 8 st. 1 vaste haken. 5e toer: als de 3e. 6e toer: om ieder lossenboogje in den vorigen toer gevormd 1 vaste, 12 st. vaste haken. Afhechten. De roset wordt in het midden van den strik opgenaaid. -j—e kerken van Rome hebben leder 1 hun eigen historie, hun geheim, hun schat, zouden we kunnen zeggen. Daar is in de eerste plaats de Sint Pieter, waar het gebeente van den eersten Paus rust, en waar ook de bijna als heilige ver eerde Pius X zijn graf heeft, dat dagelijks door honderden menschen wordt bezocht en de Sint Paulus buiten de Muren, waar de overblijfselen van dezen grooten apostel bewaard zijn. De meesten van U hebben ook wel ge hoord van de Scala Santa, heilige trap, die de H. Helena uit Jeruzalem meebracht. Het is de trap, die Jezus bestegen heeft, toen Hij gebonden naar'het huls van Pllatus gevoerd werd en die nu even zichtbaar Is door de openingen In de houten overdek king. lederen Vrijdag van de Vasten trek ken hier de Romeinsche vrouwen en man nen heen. Er wordt gezegd, dat, wie knie lende en biddende de trap bestijgt een bij zondere gunst van Gofl zal verkrijgen. Met welk *n devotie en volharding ziet men oude menschen, moede afgewerkte volks vrouwen en naar *t ulterlijk wufte melskes deze zware daad van boete volbrengen en bij iedere trede de reliquie kussen. Misschien wist U nleC, dat in een van Rome’s kerken de kettingen bewaard wor den, waarmee Petrus geboeid is geweest. Zij hangen, verweerd en roestig in een glazen schrijn en koevele malen per dag moet de geduldige broeder ze niet vertoo- nen aan de vele vreemdelingen, die echter in hoofdzaak komen om het beroemde Mo- zesbeeld van Michel-Angelo te zien, dat hier een plaats gevonden heeft. Dan is er een kerk gebouwd over de plaats, waar Petrus gevangen gezeten heeft. Dit is een lugubere ruimte in de vochtige tufsteen, waar niet veel anders te zien is dan de steenen paal, waaraan de gevangenen gekluisterd lagen (het was In den Romelnschen tijd een staatsgevan genis) en een waterput. De Italiaansche vrouwen zullen deze plaats filet verlaten, zonder een slok van dit water te hebben gedronken. Een kerk, die niet alleen groote sympa thie heeft bij de vreemdelingen, maar ook, en vooral bij de Romeinen is de Ara Coeli, waar de Bambino Gesü wordt be waard. Dit is een wonderdadig beeldje. De overlevering wil, dat ean wome klooster broeder uit een stuk kersenhout een Je- met drukkers. Het plat liggende kraagje wordt middenvóór gesloten en van dubbele stof gemaakt. De mouw v^srdt zondér ruimte in den kop gezet en de onderkant wordt af gewerkt met een manchet van 3 cM. breed. De mouwnaad valt op den zijnaad van de blouse. Rok: In den rok maken we aan den voor kant twee stolpplooien, in den achterkant één stolpplooi van 5 cM. diepte. Op den bovenkant van den rok stikken we een dubbelen band van 3 cM. breed, waarop de knoopen voor de bretels (galgen) worden gezet. De bretels worden van'dubbele stof gemaakt en aan de uiteinden voorzien van overlangsche knoopsgaten, waarmede ze op den rok vastgeknoopt worden. De zomer heeft ons met werkelijk mooi weex stiefmoederlijk 'bedeeld en ons daar door gedwongen onze dunne wollen jurken of donkere zijdjes te dragen, in plaats van onze luchtige, lichte zomerkleed!). Er zullen nu In uw garderobe allicht wel een paar jurken zijn die een opfrisschertje, een ver anderingetje in deh vorm van pen nieuwe gameering best kunnen gebruiken. En in plaats van met de tradltloneele kraagjes en jabots, kunt U het dan nu eens probeeren met zoo’n vlot gehaakt niemendalletje. Voor den strik heeft U een kluwentje haakgaren no. 60 en- een bijpassende haak pen noodlg. U kunt deze halsversierlng in *Mt uitvoeren, maar naturlljk ook in een of andere pastelkleur, passend bij de japon. De gameering bestaat uit twee strikgedeelten en een rosetje, dat als afsluiting dienst doet. U haakt in heen en weer gaande toeren. Voor ieder strikgedeelte zet U 34 lossen (kettlngsteken) niet te strak op. le toer: 1 vaste in de 8e losse 1 losse overslaan; 5 losse, deze met een vaste in de volgende losse vastmaken. Er is nu dus een lusje ont staan en tusschen elke gebruikte losse van de opzetsteken ligt een ongebruikte losse. Vanaf herhalen. Aan het eind van den toer heeft U dan met de groote eerste lus mee 14 lussen. Dan 8 losse, draaien. 2e toer: 1 vaste om de laatst gevormde lus. Vervolgens steeds 5 losse, 1 vaste in de vol gende lus, maar niet om de groote lus, die door het draaien ontstaan is. (In dezen toer dus allereerst gevormde groote lus). Alle toeren worden gehaakt als de tweede. Doordat om het lusje ontstaan door het draaien bij den volgenden toer, geen nieuw lusje gehaakt wordt, loopt het strikgedeelte naar boven puntig toe. De veertiende en laatste toer bestaat dan ook maar uit één lusje. Afhechten. De tweede helft wordt op dezelfde manier gehaakt. Nu worden de deelen gespannen en met een gelatine-oplosslng bestreken. Als ze droog zijn, worden ze met een, door den breedsten kant geregen draad ingehaald. Vooral tegen Kerstmis verheugt de Bambino Gesü zich in de sympathie van de Romeinsche jeugd. De kinderen leeren dan een preekje en er is een. ware strijd, wie van hen wel het mooiste preekje voor het Kindje Jezus opzegt. Welk ’n rijkdom aan roomsche schatten bergt Rome in zijn kerken! Nog pas eeni ge weken geleden heeft het een van zijn reliquiën, die het sinds 1923 in bewaring had, afgestaan: het gebeente van den in April heilig verklaarden Andrea Bobóla. Het lijk van dezen Poolschen Heilige, dat Rusland zich tijdens zijn overheersching in Polen had toegeëigend werd na den oor log te Moskou te kijk gesteld in de ten toonstelling voor hygiëne. Paus Pius XI heeft toen alles in het werk gesteld, om aan deze profaneering een einde te maken en heeft de Bolsjewistische regeering er toe kunnen bewegen, het lijk van den hei lige vrij te geven. Het is naar Rome over gebracht en werd in de kerk: 11 Gesü be waard. Na de heiligverklaring hebben de katholieke ft>len den Paus verzocht om de reliquie van hun Heilige weer in hun midden te mogen hebben. En zoo is deze dan 8 Juni in plechtige processie van de Jezuïetenkerk naar het station gebracht, om met een extra-treln naar het vader land terug te keeren. iiiiiiiiiiiiiuiuiiiiuiiuiiiiuuiiiiiiiuiuiuiuiiiiiiiiiiiiiuniuiuuiiiiHtuuiiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiinnniinM 1 t In den Haagschen Dierentuin zijn Zondag wedstrijden met zeil bootjes voor de jeugd gehouden. De start der vaartuigjes De.Rondevan Hilversum' is Zaterdag voor de derde maal gehouden. De .amateurs' en .onafhanke- lijken' in den strijd In de Tapljnkazerne te Maastricht had Zaterdag voor het front der troepen van het 13de Regiment Infanterie de beëediging plaats van drie officieren. Tijdens de plechtigheid ƒ?.- f 4 X a^t -i^ f

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 13