Internationaal Katholiek Vredescongres - I g DE WAARDE VAN EEN CONTRACT Monopolieheffing op granen INSOVJ ET-RUSLAND Motor botst tegen tram De Karimata weer naar het wrak Scholen gesloten te Gouda NAAR ORDE EN HERSTEL MAANDAG 22 AUGUSTUS 1938 Met f 0.50 per 100 K.G. verhoogd De Staat is een rechtsstaat i Geen voorrang verleend Werkverschaffing Ridder van Rappard Indische sieraden l gestolen Fusie thans een- feit Lijk aangespoeld VALSCHE RIJKS DAALDERS I VER. GLASFABRIEKEN EN „LEERDAM” MASSA-ONTSLAG TE NIEUW-BUINEN Julianadok op weg naar Dantzig Op 6 September vrij behoud van loon Neerlands grootste jachthaven Met eenige plechtigheid te Aalameer geopend Fietaer door auto gegrepen en op alag gedood •i Berijder aan zijn verwondingen 22 bezweken In de zittingen van Zaterdag wer den belangrijke praeadviezen uitgebracht Geen richting aangegeven ^it het gemeentelijk muteum voor onderwya te Den Haag Een nieuwe atrook van den zee bodem zal na worden afgezocht In verband met de gevallen van kinderverlamming Het vertrek uit IJmuiden had een vlot verloop Ernstige ongelukken op den weg to bereikt. id IBS wat Wegens stopzetting van de Drentsche glas- i het echte) ide, die uit een overMcht ge waardeerden Vóór het vertrek van den droeven stoet werd in het voormalige residentieslot een rouwplech- tlgheid gehouden, waarbij de verwanten van den overledene en leden van het Nederlandsche gezantschap aanwezig waren. Ryksstadhouder Naar wy vernemen zal de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van nar. C. Ridder van Rappard geschieden op Woensdag ar. om 13 uur 15 op de begraafplaats te Zutfen. grootste gelegen Zaterdagavond omstreeks negen uur heeftop den Rijksweg tusschen Haarlem en Halfweg ter hoogte van de Vinkebrug een zeer ernstig on-_ geluk plaats gehad, waarbij een notariszoon uit Amsterdam zeer zwaar werd gewond. Zaterdagmiddag Is op den Bunschoter- weg onder Njjkerk een verkeersongeluk ge beurd, dat den matroos P. van M. uit Hil versum het leven heeft gekost. Prof. Bye wees allereerst op de wisselwer king tusschen economische en niet-economische Sedert de verhooging der monopolie-heffingen op granen op 31 Juli JX zyn de wereldmarkt prijzen van alle granen verder teruggeloopen, aoodat het doel, het bereiken van de voor de graanverbouwers in uitzicht gestelde prijzen Te Delft worden den laatsten tijd herhaal- deljjk vatoche rjjksdaalders in omloop gebracht, zy zijn lichter van kleur en gewicht dan de echte, terwijl het randschrift geheel of gedeel telijk ontbreekt. Nadat de reparatie aan den In het ongereede geraakten emmerkettlng reeds vorige week her steld was, was het weer zoo veel slechter ge worden, dat ook na de reparatie de molen op de reede van Terschelling bleef, in afwachting van beter weer. Nader vernemen wij, dat de „Karimata" Zon dagavond het baggeren heeft hervat. Van M. reed met een kameraad per fiets van Harderwijk naar Hilversum en werd gegrepen door een uit de richting Bunschoten komenden auto. De pian was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje op de algemeene begraafplaats overge bracht. De politie onderzoekt de schuldvraag. Deze eerste sitting was gewijd aan „De poli tieke oorzaken van de internationale wanorde en de middelen tot herstel". Over dit onderwerp brachten prof. J. De'.os OF. van de katholieke unlverslteit van Rljssel en mgr. prof. John A. Ryan van de katholieke unlversitelt te Washington praeadvlezen uit. De overname van ..Leerdam” door de N.V. fabrieken te ingang van >n Ie n. iet an »1- in er an 1 ise Je. 1 m ot en gouden en zilveren eens t_ - Sd Ite d- gt en n- M wachtte, achtte inleider niet verantwoord. Op de belde Inleidingen volgde een uitvoerig debat. Een commissie werkt met de Inleiders conclusies uit. In de tweede congreszitting van Zaterdag middag vormden de rapporten van prof. M. Bye uit Toulouse en mr. L. J. van der Valk uit Breda over de economische oorzaken van do internationale wanorde en de middelen tot her stel het onderwerp van bespreking. de N.V. Ned. Glasfabriek Vereenlgde Glas- Schledam is thans een feit. Met Maandag zal de nieuwe combi natie. zoowel wat de productie als wat d» financiering betreft, gaan werken. Donderdag JJ. waren de weersomstandigheden zóó ongunstig geworden, dat de Duitsche sleep- kapiteln het noodig oordeelde de zeereis uit te stellen, zcodat het dok toen in het spulkanaal te Umulden gemeerd lag. Het weer was Zondag echter zoodanig opge klaard, en dè vooruitzichten zóó gunstig, dat men meende de sleepreis over de Noordzee naar de Oostzee veilig te kunnen aanvangen. Onder leiding van den heer Mellema, die ook tijdens de sleepreis door het Noordzeekanaal het commando had, trokken sleepbooten van de Gebrs. Goedkoop het dok naar de sluis, waarna iy door drie Duitsche zeesleepers in de sluis werden vervangen, die daarop vastmaakten. Omstreeks 7 uur ging het dok zonder moeilijk heden de sluis uit en tegen 8 uur bevond het zich reeds bulten de pieren van IJmuiden op weg naar zijn nieuwe bestemming. De Beriynsche bladen schrijven vol lof een woord van herdenking voor den op zoo droeve wjjze om het leven gekomen Nederlandachen gezant. Zjj achryven oa.: De overledene had zich in Dultschland door zyn streven naar verdieping van de vriendschappelijke betrekkingen tus schen het Duitsche rjjk en Nederland, evenals Zondagavond omstreeks negen uur is de 28- jarige automobilist Van der E. uit Amsterdam op den Ryksweg tusschen Naarden en Muiden. toen hy in een file auto's reed, welke uit Je richting Bussum kwam, en deze plotseling wilde verlaten, in botsing gekemen met een auto uit tegenovergestelde richting. waarbij de naast den heer Van der E. zittende dame door het openvallend portier op den berm van den weg viel en een hersenschudding opliep. Bovendien bekwam zij ernstige wonden aan het gelaat. Zondag bleek het weer zoodanig gedraaid te zyn, dat er geen enkel beswaar was om zich weer met het gevaarte op de Waddenzee te wagen. zooClat in de vroegte besloten werd, dat de .Karimata” haar werk op zoek naar het Lutinegoud zal, hervatten. Tegen elf uur werd de baggermolen dan ook door de sleepbooten van de firma Doeksen naar bulten gesleept en teruggebracht naar de plaats boven het Lutine-wrak, 75 meter achter de plaats, waar men het laatste gebaggerd kleeft, om thans een nieuwe strook vgn den zeebodem, waar men hoopt het achterschip met de Lutine- schatkamer te vinden, af te zoeken. door zyn beminnelijkheid een geziene positie verworven. De .Berliner Boersenseitung" schryft: De Nederlandsche regeering heeft een van haar beste en ervarendste diplomaten verloren. De overledene was een actief en onvermoeid be vorderaar van de betrekkingen tusschen Dultschland en Nederland. De bladen publiceeren v< van den levensloop van den diplomaat. Deie vitrine bevatte specimina van In dische kunstnyverheid van betrekkeiyk trootA waarde. Na het openwringen van de ’Wrtne heeft de dief een verguld zilveren «ng. afkomstig uit Makassar en een paar süveren oorknoppen van Java ontvreemd. °e gestolen ring ziet er als goud uit en to bezet niet «lm 111 - rtlanuntpn De dief heeft zich kenneiyk laten ver leiden door het geflonker van de steenen. weinig waarde hebben. De Indische Het Juliana-dok, dat door de Amster dam sche Droogdok Maatschappij naar Dant zig is verkccht en Donderdag uit Amster dam naar IJmuiden is gesleept, is Zondag uit IJmuiden vertrokken om de sleepreis naar Dantzig voort te zetten. Zondagmiddag, ongeveer kwart na vijf, wilde de 4O-jarige A. J. B. uit Haarlem per motor, met als duo-passagier den 18-jarigen J. M. K.. uit Heemstede, komende van de Dreef, de tram baan op het Volkenburgerplein te Heemstede oversteken. Door niet voldoende op het verkeer te letten, botste hy tegen een van Haarlenf komende tram. B., die het motorrijwiel bestuurde, ge raakte daarby onder de tram en hem werd het rechteronderbeen afgereden; bovendien liep hij een ernstige hersenschudding op. K„ die verftioedeiyk over den bestuurder heenvloog. kwam voor de tram te liggen, waar door hy eenige meters werd medegesleurd. Met een gebroken bovenarm, doch zonder verder letsel werd hy opgenomen. B. is In zorgwekkenden toestand naar de Maria-stichtlng te Haarlem overgebracht, waar hy later aan zyn verwondingen is bezweken. Dinsdag te 13 uur zal tn de Matthaeus-Kirche te Beriyn een plechtige rouwdienst worden ge houden, waarby de leden van het Nederlandsche gezantschap, de Nederlandsche kolonie, ver tegenwoordigers van de Duitsche ryks-regeertng en het Corps Diplomatique in Beriyn-tegen woordig zullen zyn. Deze rouwdienst zal geleid warden door Pastor. Grüber, een Duitsch gees- teiyke, die echter te Utrecht theologie gestu deerd heeft en wiens moeder een Nederlandsche was. Pastor Grüber behoorde tot den vrienden kring van den ontslapen gezant. In de richting Haarlem reed een luxe-auto, toebehoorende aan een verhuurlnrichtlng uit Amsterdam, waarin vier jongelui waren geze ten. drie heeren en een dame. De auto werd bestuurd door den heer W. uit Amsterdam en volgens verklaring van den bestuurder bedroeg de snelheid circa 70 A 80 K.M. per uur, toen plotseling de linkerachterband sprong. Als gevolg hiervan raakte de chauffeur de macht over het stuur kwyt waardoor de auto begon te slingeren en. met omver ryden van een betonnen paaltje, In de naast den weg ge legen trambaan terecht kwam. Hier sloeg het voertuig om, waarby het een klap kreeg en daarna weer op zyn vier wielen terecht kwam. By deze manoeuvre werden twee der inzit tenden, mej. v. d. B. uit Overveen an de heer Op het drukke kruispunt Wllhelmlnastraat— Kerkstraat te Brunssum ontstond Zaterdagavond een botsing tusschen den motor van den heer D. uit Brunssum en een auto van P. uit Hoens- broek, doordat deze laatste in gebreke bleef voorrang te verleenen. D. en zyn duoryder sloegen tegen de straat. D. moest met zware Inwendige kneuzingen in een ziekenhuis te Heerlen worden opgenomen. De duoryder liep verwondingen aan gelaat en handen op. Motor en auto werden zwaar beschadigd. Op den ryksweg s HertogenboschEindhoven is Zaterdagavond de ongeveer 40-jarige motor rijder R. uit 's Hertogenbosch in volle vaart op een vóór hem rydenden auto, die zonder rich ting aan te geven plotseling links af sloeg, ge reden. R. sloeg tegen den weg en liep een ge compliceerde beenbreuk aan het gelaat op. Dr. Van Rooy gelastte zyn overbrenging naar het St. Lldulna-zlekenhuto te Boxtel. fabriek te Nieuw-Bulnen to aan 350 arbeiders ontslag aangezegd. - I tlonale economische samenwerking, daarnaast een internationale grondstof fencontróle met toepassing van de opendeurpolitiek in de ko loniën, hulp door kapltaalverstrekking «an eco nomisch zwakkere landen en ten slotte een be gin van organisatie van het Internationale economische leven. Mr. L. 3. van der Valk gaat in zyn praead- vles in de eerste pllats na, welke groote be- teekento de menschel yke arbeid in het pro ductieproces heeft Ingenomen en betoogt dan hoezeer de werkloosheid een economisch ver lies beteekent. Hy ziet de voornaamste oor zaken dezer werkloosheid in de industnalisee- ring der vroegere grondstoffenlanden en daar naast in het wegvallen van de werking van vraag en aanbod op het gebied van prijzen en loonen, hoe heilzaam dit op zichzelf ook mocht zyn. Een derde oorzaak zag inleider op politiek ge bied in den oorlog en de vredesverdragen. Inleider erkent geen permanente werkloos heid. zoolang er nog zooveel behoeften te be vredigen zyn. Ons economisch leven behoort echter georganiseerd te worden, niet alleen na tionaal. maar internationaal. Intusschen is in ieder land reeds veel te doen: openbare werken moeten de werkloozen opzuigen. Industrialisatie is daarnaast een be langrijke factor tot vergrootlng der werkge- legenheid, In ieder zal de werkloosheid niet ver dwijnen tengevolge van een betere verdeeling der werkgelegenheid, maar doordat de wesk- loozen worden opgezogen door een betere or ganisatie van productie en distributie en de vestiging van den internationalen handel op de grondslagen van wederkeerigheld. Ook hierna werd langdurig gedebatteerd. Het gemeentebestuur van 's Gravenhage heeft Zaterdagmiddag de deelnemers aan het Inter nationaal Katholiek Vredescongres in het ge meentemuseum ontvangen. De eerste zitting van het Internationaal Katholiek Vredescongres is Zaterdagmor gen In huize Katwijk te Den Haag geopend met een korte rede van prof. mag. dr. J. B. Kors O.P., nadat Vrijdagavond in hotel De Wlttebrug een begroetlngsavond heeft plaats gehad. Op grond van en in overeenstemming met de aan den betrokken inspecteur van het staats toezicht ‘op de volksgezondheid ontvangen schriftelijke verklaring heeft de loco-burgemecs- ter van Gouda, met het oog op de aldaar voor komende gevallen van de besmetteiyke ziekte ..poliomyelitis anterior acuta” (kinderverlam ming) gelast, dat voorlooplg tot 4 September alle bewaarscholen en lagere scholen in de ge meente Gouda geheel worden gesloten. Meyer hiely een toespraak, waarin hy harte- lyke woorden wydde aan de nagedachtenis van den gezant. Hy verklaarde, dat geheel Dultsch land deelt in den diepen rouw van het naburige, bevriende Koninkryk. Vervolgens werd de kist door militairen op een met vier paarden bespannen affuit ge dragen en tot aan de grens der stad begeleid. Hier werd de kist in een gercedstaanden auto geplaatst. Terwyi een aantal eeresalvo’s gelost werden, begon de laatste tocht naar Nederland. Een schipper heeft te de Cocksdorp een lyk aangebracht, dat op de Vliehorst was aange spoeld. Het to waarschijnlijk het stoffel Uk overschot van den Jongeman uit het kamp, die de vorige week Maandag Is verdronken. Het slachtoffer moet ruim twintig jaar oud zijn geweest en was gekleed In zwemcostuum. De burgemeester is van een en ander in ken nis gesteld. y. et in Zwitserland verschynende l—l .Berner Tagblatf’ publiceerde on- langs een verhaal van de ervarin gen, welke een Zwltsersche arbeider, die van 1930 tot 1937 in de Sovjet-Unle heeft geleefd, opdeed. Deze arbeider zag zich na seven jaren werkzaamheid in Sovjet-Rus- land door honger en ziekte genoopt het land te verlaten. Om daartoe de onmisbare pa pieren te kunnen krygen etochte men van A hem betaling van 99,50 roebel, ofschoon hy in 1930 in Beriyn met de Russische han- delsvertegenwoordlglng gecontracteerd had, dat hem een volkomen kostelooze terugreis zou worden verleend. „Aangezien myn ver trek door deze chicane werd vertraagd”, aldus vertelde hy, „verergerde zich myn kwaal. In den eersten tyd van myn ziekte kreeg Ik van de dokters een bewüs. waarop my een zlektetoelage werd uitbetaald, maar al spoedig trachtte menjeze toelage tot 70 pet. te reduceeren en Wvendien nog met verschillende belastingen te bezwaren. Dat Het ik my ato bulteniandsche contract arbeider niet welgevallen (een Russische arbeider mag geen kik geven, anders loopt hy de kans gevangen gezet of doodgescho ten te worden). Ik stond op myn by con tract gewaarborgd recht, dat my de volle uitbetaling van het zlektegeld had verze kerd. Een beroep op den arbeidersraad der fabriek bleef vruchteloos. Ik schreef naar de redactie van een in het Duitsch verschy- nend Moskousch blad, dat er groot op ging ■nenigen buitenlandschen arbeider aan zyn recht te hebben geholpen. Na 28 dagen kneg ik ten antwoord, dat myn klacht te bevoegder plaaue was gedeponeerd. Dat een leugen, want later kreeg ik ten De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, dat, In verband met de vie ring van den natlonalen feestdag op Dins dag 8 September, gedurende dien dag op de verschillende werkverschaffingen niet wordt gewerkt. Evenals voor het verzuim op Koninginnedag mag dan het gederfde loon worden uitbetaald, voor de berekening waarvan ato grondslagen dienen het bosis- uurlqpn en het aantal verzuimde uren. Geen verzuim in de werkverschaffing kan j worden toegestaan voor de viering van het Re- geeringsjublleum van H.M. de Koningin op andere data dan op 8 September. De arbeiders, die in kampen by centrale werkverschaffingsobjecten gehuisvest zyn en eens per week of eenmaal per veertien dagen naar huls gaan, behoeven, indien de aankomst In het kamp op Maandag 5 September zou j moeten plaats hebben, in die week eerst op Woensdag 7 September aan te komen. Voor het verzuim op 5 en 8 September wordt dan op ge- iyke wyze ato hierboven vermeld vergoeding gegeven. Het gemeenteiyk museum voor onderwys te 3 Gravenhage, waarin ondergebracht is ^e volkenkundige verzameling van deze gemeente, *ordt gewooniyk in den vacantletyd door vele Husenaars bezocht. Zoo waren Vrydagmiddag ongeveer vyftlg bezoekers In het gebouw aan Hemsterhulsstraat aanwezig, toen de con- •“Vstor, de heer A. J. de Lorm. ontdekte, dat *n glazen vitrine was geforceerd. iteld met den ande- i wagen was geslln- S.Vuit Amsterdam. Deze afe trambaan liggen. cAskundige hulp inge- door dr. van Beek, dr. Baumann uitHalf- verleÏTNkuiter zwaargewonden jonge man medischen bystand, waarby bleek, dat hy een zeer ernstige schedelbreuk had bekomen en in levensgevaar verkeerde. Met een. Inmiddels gerequlreerden ziekenauto van den Gemeente- lyken Geneeskundigen Dienst uit Amsterdam werd hy naar het Wilhelmina-Gasthuis over gebracht. De andere gewonde, de heer C. uit Amster dam, werd later ten huize van dr. Baumann te Halfweg verbonden en daarna per luxe-auto naar zyn woning in Amsterdam vervoerd. De gemeentepolitie uit Halfweg, die eveneens ter plaatse was verschenen, stelde een uitge breid onderzoek in, waarby de zwaar gehavende auto in beslag werd genomen en met een kraanwagen naar Halfweg aesleept. oorzaken. Tracht men eenerzyds vele politieke daden van ingry penden aard met economische argumenten te rechtvaardigen, anderzyds zyn veel factoren, die economische verwarring ge bracht hebben van pofltleken, zelfs van mill- talr-polltleken aard. De voor den oorlog bestaande orde van zaken benutte op een mechanisme, dat spontaan in werking trad en waarvan de voornaamste fac toren waren: het vertrouwen in de overeen komsten. nationaal en internationaal, de soe pelheid van de economische structuur van ieder land en het homogene karakter van de econo mische stelsels der verschillende landen. Die drie factoren werken niet meer. Vooral de nieuwe economische stelsels, waar- - In het particulier initiatief plaats maakt voor dat der staten, hebben in de economische ver houdingen diepgaande wyzlgingen gebracht. By de middelen tot herstel kan in afzien- baren tyd van een internationaal corporatief stelsel geen sprake zyn. Er is voorlooplg inter nationaal alleen mogeiyk een terugkeer tot grootere vryheld van economisch handelen, waarby de individueele vryheld van handelen door maatregelen van de staten geremd wordt. Inleider gaat dan de kansen van monetaire ontwapening en tariefsverlaging na. Prof. Bye wenscht tn dit verband met mi nister Van Zeeland een verdrag van intema- Prof. Delos onderzocht m de eerste plaats het begrip: internationale orde, de vrede, die het doel der politiek moet zyn: de rust der orde, die als beginsel en ato bond heeft de deel neming aan het algemeen welzyn. De gerechtigheid vormt den grondslag der orde, maar zy is niet te verwqzeniyken zonder liefde. Het politieke streven heelt het algetpeen Welzyn tot oiuniddeliyk doel en het is er in de eerste piaats op gericht een rechtsorde te stich ten: de staat is een rechtsstaat. De liefde is geen rechtstreeksch deel van de staatstaak, maar zy moet de politiek beheer- schen. Prof. Delos gaat dan de oorzaken na, die de vaderlandsliefde hebben doen vervangen door nationalisme en natie, ras of klasse tot beheer- schenden factor van den staat hebben gemaakt. De staatsopvatting, die de taak van den staat ziet in het vestigen van een rechtsorde, boven alle personen en groepen en het scheppen van rechtszekerheid, die dus gebaseerd is op den eerbied voor de menscheiyke persooniykheid, maakt in-den totalitalren staat plaats voor een opvatting, die alleen de rechten der gemeen schap erkent. Deze totalitaire staatsopvatting maakt de vestiging van een internationale orde onmoge- lyk. Prof. Ryan had zyn studip beperkt tot de politieke oorzaken in engeren zin uit de pe riode vanaf bet uitbreken «van den wereld oorlog. Hy ging de grote politieke fouten na, die os. in het verdrag van Versailles en mede door de houding der Vereenlgde Staten ten aanzien van de internationale schulden waren begaan, om dan na te gaan, hoe het politiek regime der totalitaire staten elgeniyk een voor-christe- lyke, een heldensche staatsopvatting predikt. De rapporteur ging dan ten aanzien van leder der totalitaire systemen na, welke gevaren zy voor den wereldvrede beteekenen, om daarna de middelen tot herstel te onderzoeken. Onder deze middelen noemde hy, wat de katholieken- betreft, het vormen van organisa ties tot bevordering van den wereldvrede. Spr. betreurde, dat de Vereenlgde Staten door hun wegbiyven uit den Volkenbond dezen belet had den, zich behooriyk te ontwikkelen. Weigeren, den thans bestaanden Volkenbond te steunen onder voorwendsel, dat men op een beteren Met Ingang van heden zullen de mono- pollehefflngen op mals, tarwe, gerst, rogge, haver en de met deze in concurrentie tredende granen daarom met /0.50 per 100 kg. worden verhobgd. De heffingen op de van deze granen- afkomstige derivaten, zoo mede op eierproducten en eieren, zullen daarmede in overeenstemming worden ge bracht. Het ligt niet in de bedoeling in de heffing op veekoeken wyzlging te brengen, omdat de bestaande prljsverhoogingen dit niet dringend noodzakeiyk maken. Daar de graanpryzen zich den laatsten tyd voortdurend in dalende richting bewegen en de wereldodgstvooruitzichten een verdere daling allerminst uitslulten, bestaat de mogeiykheld, dat in de toekomst nadere voorzieningen ter bereiking van het voor de verbouwers nood- zakeiyke pryspeil noodig zullen zyn. Ultdrukkeiyk zy erop gewezen, dat niet vast staat, dat een verdere daling der graanpryzen door een overeenkomstige vAhooglng der mono- polieh^Jflngen zal worden opgevangen. Moet verder worden Ingegrepen, dan zal te ®yner tyd worden nagegaan welke maatregel het meest in aanmerking komt. Hlerby kan dus mede ge dacht worden aan denaturatlevergoeding of directen toeslag op den oogst, zooals ook in het verleden heeft plaats gehad. antwoord, dat myn geval onderzocht was en dat het zlektegeld my op de juiste w|jze was uitbetaald».Toen schreef ik naar de hoogste instantie, het „Alrussische vakver- eenlglngsverbond”. Deze heeren kwamen op grond van myn contract tot de con clusie, dat my het zlektegeld volledig tee- kw*m en dat het niet voor belastingen mocht worden gekort. Met een lang gezicht betaalde de arbeidersraad der fabriek my o toen het wederrechteiyk ingehouden zlekte geld uit. Daarmee had Ik echter myn ver- trekvergunnlng nog niet. Ondertusschen was ik zoo zwaar ziek geworden, dat ik naar de invaliditeitskas werd verwezen. Daar kreeg ik te hooren, dat ik het volste recht óp een invaliditeitspensioen had en men stelde my een maandeiyksche toelage van 300 roebel in het uitzicht. Ik vroeg naar een badplaats gestuurd te worden, waarop ik volgens myn contract recht had, doch men zeide my, dat ik zou moeten wachten totdat ik aan de beurt was en dat zou wel 1938 worden, aangezien vele zieken my vóór waren. Ik wilde toen by de fabrieks- commiasie, tenminste het my toegekende ziekengeld opnemen, maar ik kreeg niet één kopeke. Het heette toen, dat ik niet voor ondersteuning in aanmerking kon komen; omdat ik niet lang genoeg in de Sovjet- Unle had gewerkt. Ik had een vrouw en twee kinderen en wenschte niet van honger om te komen. Ik was niet meer in staat te werken en kreeg ondanks alle fraaie toe- zegginjen geen enkele ondersteuning. Van .myn weinige schamele bezit verkocht ik alles wat verkoopbaar was. Broeken, schoe nen en linnengoed. Ik wendde mij weer tot het „Alrussische vakvereenlgingsverbond”, nadat alle stappen by den arbeidersraad en by de plaatseiyke autoriteiten zonder re sultaat waren gebleven. Tot myn groote geluk bezat ik nog een type-machine, die Ik uit Zwitserland had meegenomen. In myn grooten nood wilde ik die verkoopen, maar dat was gevaariyk, daar in de Sovjet-Unle de vrye handel streng verboden is. Ik ging eerst naar Moskou om by de douane een verkoopvergunnlng te halen. Na lang over en weer praten, dat schriftelyk werd vast gelegd, kreeg ik de vergunning. Men scherp te my echter in, dat zulk een vergunning' in den regel aan een buitenlander geweigerd wordt, maar dat men voor my een ultzon- dering wilde maken. Eerst moest ik Invoer recht voor de machine betalen en ik mocht ze slechts verkoopen aan een .Aanbevolen” persoon of instantie, opdat zij niet in han den van „Trotskisten” of „Contra-revolu- tionnairen” zou raken. Ten langen leste kreeg ik myn visum en papieren om de grens over te mogen. Ik begaf my yilngs naar het commissariaat van de „Schwer- industrie” om volgens contract de mij toe komende schadeloosstelling voor de terug reis te halen. Men verzekerde my, dat op den 20sten Mei alles In orde zou zyn. Den 20sten Mei trok ik met myn gezin naar Moskou, waar ik in een klein hotelletje een kamer met twee bedden nam voor 35 roebel per dag (25 roebel zyn het gemid delde weekloon van een arbeider). Natuur- iyk was de zaak nog niet in orde. Na veel heen en weer loopen werd my eindeiyk de invaliditeitstoelage over de drie laatste maanden uitbetaald, d.w.z. niet 300 roebel per maand, geiyk my beloofd was, maar slechts 98 roebel. Na nog veel tegenwerking ondervonden te hebben van de- betrokken Instanties, wist ik tenslotte myn reisbiljetten te bemachtigen, en ik was biy het land te kunnen verlaten, ook al moest ik de vracht van myn bagage zelf betalen en al werden my de noodlge bulteniandsche valuta niet tAtgekeerd. Ik had genoeg van alle chicanes, van de bureaucratie, van het eeuwige hon gert yden en de rechteloosheid. Zoo is Rus land, waarheen ik in 1930 met enthousiasme vertrok, een land, dat door Stalin wordt getyrannlseerd, waar aardappelen luxe zyn, waar een crittoche opmerking een geheel bestaan kan ruïneeren. Het zucht onder de dictatuur van een despoot, het to een fol terkamer.” De ervaringen van dezen Zwitserschen arbeider in den Sovjet-heilstaat opgedaan toonen duideiyk aan hoe het er met de sociale behandeling van de arbeiders gesteld to, en welke risico's iemand loopt, die in lichtvaardig maar goed vertrouwen een schoon contract aangaat met de Russische bureaucraten en chicaneurs. n alle beschaafde landen wordt de bin dende kracht van een contract, een tus- seben .twee partyen vrywUlig gesloten overeenkomst, mits zulk een overeenkomst niet in strijd is met de goede zeden of de wetten des lands, krachtig en gerechteiyk gewaarborgd. De waarde van een contract eteat of valt met de eeriykheld en de be trouwbaarheid der contracteerende partyen en met de aanwezigheid of afwezigheid van dwingende rechtsmiddelen om partyen, die trachten te chicaneeren of hun gegeven woord willen breken ondanks zichzelf tot contracttrouw te verplichten. Het sluiten van een contract met een party, die er aedeiyke en juridische opvattingen op na houdt, welke niet de minste garantie bie den voor een trouw en eeriyk naleven van t de overeenkomst, terwyi het land, waarin de overeenkomst moet worden uitgevoerd, geen enkel wetteiyk dwangmiddel biedt om de naleving van het contract af te dwin gen, to een hachelyke speculatie, waarvan men de eventueele onaangename gevolgen uitsluitend aan zichzelf heeft te wyten. Toen de Russische revolutie zich voltrokken had en de bolsjewiki groote plannen opzet ten om het land uit zyn industriëele en agrarische achteriykheid op te heffen, heb ben vele bulteniandsche arbeiders, technici, mkenlieden en intellectueelen zich laten verleiden contracten met de machthebbers jn de Sovjet-Unle aan te gaan, daartoe ver lokt door de aantrekkeiyke vooraarden, welke met zeer veel tegemoetkomendheid grif op papier werden gesteld. Zoo lang de Sovjet-Unle d# bulteniandsche hulp niet Ion ontberen, was zy bejeld de overeen komsten met de winzuchtige burgeriyke helpers uit de „kapitalistische landen” na te leven en te doen naleven, maar znodra zij meende die krachten te kunnen missen, begon zU te chicaneeren op een wyze, welke bet vermetel vertrouwen der buitenlanders deeriyk beschaamde. Herinneren wy in dit verband slechts aan het indertyd groot ge ruchtmakende proces te Moskou tegen de Engelsche ingenieurs van de Vickers Rm strong Company, waarby de beschuldiging, dat deze Ingenieurs zich aan spionnage en sabotage zouden hebben schuldig gemaakt, dienst moest doen ato rechtsgrond voor de annuleering van een door de Sovjet-Unie niet meer op prys gestelde verbintenis. Zooals het grooten buitenlandschen maat schappijen is vergaan, zoo verging het ook menigen' indlvidueelen buitenlander, die stjn capaciteiten in dienst stelde van den materleelen opbouw van den sociallstlschen .heilstaat”. Het slachtoffer werd In beWjisteloczen toe stand naar de Majellastichtlng-^te Bussum ver voerd. Na de botsing kwam de auto van den heer Van der E. aan den linkerkant van den weg <n een sfoot terecht. Niemand werd hlerby gewond. Ook van den anderen auto werd geen der in zittenden geblesseerd. Kort na deze botsing week de metorryder N„ tydens de door de botsing ontstane verkeersop stopping te veel naar rechts, waarna hy tegen een K. M. paal botste. N. brak zyn rechterbeen en werd naar zyn woning te Amsterdam overge bracht Het stoffeiyk overschot van den Neder- landschen gezant in Dultschland, mr. O. Ridder van Rappard, is Zaterdag van Bückeburg naar ons land verzonden Zaterdagmiddag om vier uur heeft de bur gemeester van Aalsmeer, de heer J. Kastelein, in tegenwoordigheid van het voltallig gemeente bestuur, verscheidene raadsleden, den directeur van gemeentewerken, hoogeambtenaren, den voorzitter der jachthaven Nieuwe Meer en vele genoodlgden, Neerlands grootste particuliere Jachthaven „Kudelstaart", gelegen aan den Westeinderplas, geopend. Deze haven is gebouwd door den architect J. F. Berghoef uit Aalsmeer, op Initiatief van de heeren 8. Kraalpoel te Amstelveen en J. P. Berghoef te Aalsmeer. De directeur der nieuwe jachthaven, de heer H. Kersken, die hier het volgend Jaar tevens zyn zeilmakery zal vestigen, sprak voor de opening een woord van welkom, waarna de burgemees ter de openingsrede uitsprak, aan het slot waarvan hy de vlag heesch. Hierna bezichtigden de genoodlgden de ha ven. zy heeft een oppervlakte van drie hecta ren en is door een stuwdam van 200 Meter lengte van den poel gescheiden. gouden en zilveren toewerpen, welke even- in de vitrine lagen, zyn waardevoller. DeTtter De Lorm zeide ons nog, dat de ont vreemdt voorwerpen’ goede stalen waren van Ilsche kunstnyverheid, doch de verzameling lt door dezen diefstal geen groote schade. 9e geheele opzet en uitvoering van dezen uitstal doen denken aan den museumdiefstal tei Leiden, welke tot nu toe nog onopgehelderd is gebleven. 8. uit Amsterdam uit den wagen geslingerd, terwyi de andere inzittende, de heer C. uit Amsterdam, door glasscherven aan hoofd en armen werd gewond. Het bleek, dat mej. v. d. B. er met een schaafwond aan één der beenen nog vry goed afgekomen was. Erger wj ren Inzittje gerd, den bleef bewusteloos naast Onmiddeliyk werd geni roepen, welke werd verlee den plaptSVegggnger van j weg.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 4