WE LAND s Van dag tot dag I GR TEI var UI TEI wc PRI op 1 WINS SCHl Heer Stumpel GEVAAR VOOR DE ALK- MAARSCHE KAASMARKT? mi I Polemiek met den 0 3 MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 Westfriesche agenda 29 Augustus Geen regeeringssubsidie 31 Augustus 1 c 1 September GROOTEBROEK 4 September HOOGKARSPEL 5 September SPIERDIJK 12 September Voordracht directeur 14 September BERKHOUT 18 September HOOGWOUD BLOKKER LUTJEBROEK WESTERBLOKKER OBDAM WESTWOUD PROVINCIAAL NIEUWS Muziekconcours OOSTERBLOKKER ASSENDELFT te Assendelft De tweede Zondag HEEMSKERK BOVENKARSPEL BE ENKHU1ZEN PURMKREND H UITGEEST 1 Gering optreden van draaihartigheid Minister acht mondelinge toe lichting door het college niet noodig Positief resultaat met methode- dr. Leefmans R.K. SCHAAKVERBAND BISDOM HAARLEM PROVINCIAAL ZIÊKENHUIS MEDEMBLIK in K. dei nl De Ve Efl ■c 30 Augustus r v Ter g; Fi SPANBROEK-OPMEER 16 September LB Schadepost. van van Lieve QJ Fokveedag te Wognum. PAROCHIE VAN DEN H. MICHAëL ten Stads of Spatbordlampjes noodig B. en W. van Alkmaar, KLAVER en KOELMA.” Dal aoogi a wei eeas luimeten. voM la dol geval bete a de afstand lunched d« ttjkani van aw auuaeiida vae bei kopiampgla» aonu ook groot» dan 40 eentlmeterl Gedeputeerde Staten van Noordholland stel len den staten der provincie voor den heer dr. Heinrich Hirschfeld, thans tweeden geneesheer, tevens waarnemend directeur, aan de stichting .JSelleroord" te Bellen, te benoemen tot eersten geneesheer-dlrecteur van het provinciaal zie kenhuis te Medemblik, in vasten dienst. Autobus te water. Zaterdagmiddag ge raakte een autobus van de H.A.B.O., die van Alkmaar kwam, by de Veenhuizerbrug te water. De chauffeur, die alleen in den auto zat, was Juist de brug over en nam toen direct de bocht, waarby het stuur vastliep met genoemd gevolg. Het duurde lang voordat een kraanwagen van de H.A.B O. den bus kon ophalen. R. K- V. V. Zouaven Voetbaluitslagen van Zondag 28 Augustus: Zouaven 1Wit-Rood 1 63, West-Friezen 3—Zouaven 2 61. Junioren: Wit-Rood aZouaven b 20. BU deze mooie uitwerking van de methode- Leefmans is het evenwel jammer, dat de kool Vereenigingen. Inschryvingen te Haarlem moeten geschied zyn op Dinsdag 6 en voor Rotterdam en omge ving op 14 September as. Benoeming Bannebestuur. Daar JJ. Vrijdag by den voorzitter, in de vacature J. Koeman, geen andere candidateniyst is ingeleverd, is de aftredende op nieuw als lid van het bestuur der banne Westerblokker benoemd. e 3. en W van Alkmaar, I. KLAVER L b. A. VEENDORP 1. 6. sec. Florallatentoonstelllng in het Vereeniglngsge- bouw te Lutjebroek. Tentoonstelling van fokvee, vet vee, paarden, varkens, schapen, geiten enz. te Purmerend. 31 1 S A< A( Voetbaluitslagen K. G. B. K- G. B. II heeft gisteren van Dg Valken II gewonnen met 8—4. De Junioren K. O. B. c—Valken c speelden ge- lyk. Werk opgedragen Voor het bouwen van een nieuw woonhuis voor rekening van den heer P. Koenis Jbs. is opgedragen aan J. Heddes te Berkhout. Leefmans. dat waarschyniyk begin volgend jaar za! verschynen. Met het toepassen van de methode-L. werden ook nevenresultaten geconstateerd. In dit ver- oand vernamen we een aanmerkeiyk verschil in groei tusschen be- en onbespoten koolplan- ten. De oorzaak hiervan schryft men toe aan het dooden van luis en sprlngrups, die den groei kunnen belemmeren. Geslaagd. In Den Haag slaagde mej. F. sym voor diploma coupeuse afgenomen door de vereenlging St. Anna. 8 uur Gemeenteraad van Venhuizen. De Fabrieksbaas” en „Een avontuur in het Hydepark” Wilsontheater te Hoorn. R. K. Voetbal Zondagmiddag speelden als eersten in het toumool S.D.E.I.E.V. 48; 8.V. A.—PjB.CZ. 1—2. ..De Fabrieksbaas" en „Een avontuur in het Hydepark" Wilsontheater te Hoorn. W De VA1 BE Daar .Apollo” het hoogst aantal punten heeft behaald, heeft dit corps de groote zilveren me daille, geschonken door H. M. de Koningin, ge wonnen. As va ga wi CR Tl vo ve El „De Fabrieksbaas" en „Een avontuur in bet Hydepark” Wilsontheater te Hoorn. T30 uur gemeenteraad van Hoorn. Aa de cu be of K. no. De OU PAROCHIE O. L. VROUW VISITATIE» DINSDAG: 7 uur in Bethlehem voor Hen- ricus Kok en Gerarda Nykamp. in de kerk voor den Eerw. Pater Georgius de Boer. WOENSDAG: 7 uur in Bethlehem voor een zaligen dood; in de kerk voor Willem Klaver en Antonia Schouten -s Avonds 7.30 uur Congre gatie, Jongste afdeeling meisjes. DONDERDAG: 7 uur in Bethlehem voor Wil lem Eeken en Maartje Karsten. in de kerk voor Joannes Wagenaar en Styntje Schouten; ’s av. 7 uur biechthooren. VRIJDAG, 1ste Vrijdag van de maand, bjj- ■onder toegewyd aan het H. Hart van Jezus. 7 uur In Bethlehem voor Daatje Majoor en overleden familie. In de kerk gezongen H. Mis door de meisjescongregatie voor Nicolaas Mak en Tryntje Smit. ZATERDAG: 7 uur in Bethlehem voor Tryn tje Byman. in de kerk voor Jacob Sjerps en Anna Bakker. Gelegenheid om te biechten om S, 8, 7 en 8 uur. ZONDAG: 730 uur voor pastoor Ammerlaan, 10 uur Hoogmis voor de parochie. 2 uur Vespers. Namens het College De Voorzitter Get. A. A. VAN RHIJN. Deelname Nationale huldiging Naar wtj vernemen zal uit onze gemeente door *n groep van 24 personen worden deelgenomen aan de Nationale huldiging van. H. M. de Koningin in Amsterdamsche Stadion op 9 September Graalnleuws. Nu de vacantie voorbij ia, gaan wy weer beginnen. Maandagavond om half 8 bijeenkomst voor alle leden. Dinsdagmiddag om 4 uur club voor de jon geren. Donderdagmorgen om 7 uur H. Mis en alge meene H. Communie. als bloemkool, in practyk en op proefvelden zyn najte tot dusver gebrachte belangrijke o<- Op de proefvelden zyn o. m. proeven geno- men met het spuiten op verschillend tijdstip van de vlucht der galmug, één of meer malen per week en met diverse middelen als pyridine en nicotine, o. a. uit de overweging, dat de tot nu toe gevolgde bestrydingsmethode nogal kost baar is. De uitslagen hiervan willen we echter ter R. K. V. V. Union Uitslagen van de ge speelde wedstryden van gisteren: Union I— West-Friesen I O—4, V. V. W. I—Union II 8—0. Spreekuur burgemeester De burgemeester boudt spreekuur op Vrydag 2 September .1938 Vjn. van 10 tot 11 uur. Zuiderseesteunwet Tot leden van de plaat- selyke commiasie Zuiderseesteunwet zyn door den minister van Waterstaat, herbenoemd de heeren KI. BUI en W. Visser Hzn. Ue een nadere toelichting te mogen geven op ons verzoek om voortzetting van den steun Hierop stellen wy te meer prys omdat hier tweeërlei belang op bet spel staat, niet alleen. In de omgeving van Bovenkarspel hebben we met bloemkool te maken. Deze is veel gevoeli ger voor draaihartigheid, ook zelfs by een lichte aantasting. Uitgezonderd roode kool weten de overige soorten zich in den regel na aantasting ocor de draaihartigheid vril normaal te her stellen Over het algemeen is by dit gering optreden van draaihartigheid het verschil tusschen be en onbespoten planten begriJpeiyk aanmerkeiyk minder dan een eventueel resultaat by groote draaihartigheid te zien zou geven. Door deze we zouden haast zeggen, minimale aantasting is Hét moeiiyker conclusies te trekken Doen er is positief resultaat, zoowel by sluit- De R*. Naaischool. De R.K. Naaischool in het St. Leonardushuls te Hoogkarspel begint Woensdagmiddag 7 September haar jaariyksche cursus en knippen voor Lingerie-, Costumière-, en Coupeuse-dlploma. Gelieve dezen cursus niet te verwarren met de vocrlichtlngscursussen die in den afgeloopen winter gegeven zyn, uitgaande van het Nyver- heldsonderwys op de Huishoudschool. Gelegenheid tot aangifte by de Eerw. Zusters Ursulinen te Hoogkarspel. Vergadering K. K. Bannekiezers. Onder leiding van den heer Boiten, voorzitter der R. K. Staatsparty afdeeling Oosterblokker, had in cafe De *Harmonie een vergadering plaats van de R. K. Stemgerechtigden in de Banne Ooster blokker. In zyn openingswoord zette de voorzitter de reden dezer byeenkomst uiteen, nml. de jaar- lyks wederkeerende candldaatstelling voor het bestuur van de banye. Daar niemand algemeene besprekingen voor uit wenschte te houden werd de eerste vacature in het college van dag. bestuur behandeld. De stemming had als uitslag, dat de heer A. Ruy ter met algemeen stemmen werd aangewezen. De volgende vacature betrof een open plaats in het college van Hoofd-ingelanden wegens aftreden van den heer T. Blokdyk. die niet meer herkiesbaar is. t De besprekingen over het bezetten dezer va cature wezen wel uit. dat men een vertegen woordiger wilde uit het .Zorgengebted” ofwel het hooge gedeelte. Overwegende, dat de even redige vertegenwoordiging geen geweld wordt aangedaan, als deze plaats door een katholiek wordt bezet en men In de bedoelde zone geen andersdenkende woonachtig kon aanwyzen, die voor de benoeming in aanmerking kon komen, werd tenslotte besloten tot een vrye stemming. Van de vyf namen op de stembroefjes, t.w. Joz. de Boer, J. Commandeur, S. de Vries, P. Bakker Az. cn P. Karsten, verkreeg eerstge noemde reeds terstond de volstrekte meerder heid. By de rondvraag ging het weer, naast het al dan niet in orde zyn der slooten, hoofdzakeiyk over inmaling voor het hooge oftewel „Zorgen- gebied". De meeningen hierover loopen nog zoo ver uiteen, geiyk uit de breedvoerige dis cussie opnieuw was vast te stellen, dat de voor- St. Elisabeth-vereeniging. Deser dagen hield de St. Elisabethvereenlglng alhier haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek het groote nut, wat er van deze vereenlging uitgaat voor de minvermogende kraamvrouwen. In het afgeloopen jaar werden 28 kraamvrouwen voor zien van diverse artikelen. verteert en vele kleintjes maken op deze tenslotte toch nog een behoorlijke DINSDAG: 8.30 uur voor overleden familie Ruyter en Beerepoot. WOENSDAG: 8.30 uur voor Cornelius Berk hout. DONDERDAG: 830 uur 'gezongen Requiem voor de overledenen, op ons kerkhof begraven. Is Avonds 8 tot 9 uur biechthooren. VRIJDAG eerste Vrijdag van de maand. 730 uur gezongen H. Mis voor Nico Beers, ’s Avonds 7 uur Lof ter eere van het H. Hart van Jezus. ZATERDAG: 8.30 uur voor Maria de Goede van Leeuwen. Gelegenheid om te biechten van 4 tot 5 en 7 tot 9 uur. Deze week elders nog H.H. Missen voor Ger- brand Biersteker en Tryntje van Leeuwen en voor Aafje Bakker. .ZONDAQ; 8 uur Vroegmis voor Cornells Blom en Cecilia Commandeur; 1030 uur Hoogmis voor de parochie, 230 uur Vespers. Zondag, eer ste Zondag van de maand. Eucharistische dag. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de altaarsie raden. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar bleven echter niet by de pakken ntendtten. In het besef, dat het College van Regeerings- had Zondag te Assendelft - offideele Jaarvergadering R. K. V. V. A. D. O. Vrydag IJL was de R.K.V. V. A.D.O. in jaarvergsde- r*ng byeen, onder leiding van den heer Ant. v. Lieshout, in het K. 8. A.-gebouw. Uit het keurig jaarverslag van den secretaris bleek, dat A. D. O. zich in een gestadigen bloei, mag ver- heugen en door trouwe contrlbutle-betallng de financiën gunstig zijn, terwyi ook de feestavond in alle opzichten een succes is geworden. Een sportief succes vormde het kampioen- schap van de adspiranten ,JJe Kievieten”; de pryzen zullen binnenkort worden uitgereikt. Het verslag van den penningmeester vermeldde aan ontvangsten ƒ970.56 en uitgaven ƒ93032; by monde van den heer B. Rozing werden boeken en bescheiden van den penningmeester in de beste orde verklaard. Het bestuursvoorstel om het ledental van de EUtallen-commissie terug te brengen van 5 op 3 leden werd goedgekeurd. De aftredende bestuursledn J. Beentjes Bzn., J. Beentjes (Peekei), Th. Koopman en A. Beentjes werden by acclamatie herkoeen, ter- wyi de heer W. F. Zonneveld werd gekozen in de vacature Jn. Bekker. In de elftal-commissie werden benoemd de heeren G. de Boer Pzn., J- Duin en de heer Th. Koopman, de laatste als voorzitter. op 13 September te Heemstede uitkomen tegen 8t. Bavo. Opgave deelname défilé. Opgave tot deel name aan het défilé op 1 September as. voor de leden vah den B. V. L. kan geschieden bij den plaatseiyken leider tot en met Dinsdag 30 Augustus. Opbrengst collecte. De collecte voor de werkverschaffing voor blinden van alle gezind ten. gevestigd in de Plantage Middenlaan 64 Amsterdam, heeft in deze gemeente opgebracht f 82.78. bet zulvelbelang (waarvoor op het Landbouw crisisfonds een beroep is gedaan),* maar ook dat van het vreemdelingenverkeer, waarvoor de Alkmaarschs kaasmarkt nog steeds, oen van de byaondere attracties verijlt. Het zy ons daarom vergund. Uwe Excellentie te verzoeken, ons een onderhoud met betrek king tot deze aangelegenheid te willen toe staan. De Oranje-feesten Naar wy vernemen, be loven de Oranjefeesten in Spanbroek—Opmeer schitterend te worden. De versieringen welke reeds zyn aangebracht getuigen van het vele werk dat er is gebeurd. Sommige buurten hebben zelf het initiatief genomen om persooniyk hun wyk op te vroo- lyken, daar het hun bekend is. dat de versie- ringscommlssie wegens gebrek aan gelden niet verder meer kon gaan, laten andere buurt schappen dit goede voorbeeld volgen, "t is nu nog tyd.otn de hoofden by elkaar te stekenl De optochten, zoowel op 31 Augustus als op 1 September hebben 87 en 45 nummers, we twyfelen er niet aan, gezien de prachtige stukken welke wy zoo terloops reeds zagen, of vele gemeenten zullen iets dergeiyks den Sphnbroekera en Opmeerdera benyden. Laten we hopen, dat het weer deze dagen de ijverige werkers goedgunstig gezind moge zyn. zltter dit punt voor deze vergadering als af gehandeld wilde beschouwen, daarby vertrou wend, dat het Bannebestuijr, voorzoover de opmerkingen voor uitvoering vatbaar zijn, er rekening mee zal houden. Nu volgens de proefnemingen de tweede vlucht van de galmug de verwekker van de draaihartigheid in de kool geweest is en daarmee dus ook het gevaar voor het opnieuw aangetast worden der planten is geweken, heb ben we ons ter bevoegder plaatse inlichtingen, laten verstrekken over het voorkomen van de draaihartigheid in het algemeen en de resul taten met de bestrydlngsmethode-dr. Leefmans Allereerst moet dan vermeld worden, dat de draaihartigheid dit jaar in alle streken veel minder optrad dan eens gedurende de laatste zeven A tien jaren. Zoo is er thans ongeveer 5 pct. van de uitgezette planten dat „draait” Deze „draaiers” bevinden zich meerendeels op de hiwste plaatsen, zooals bijv, op greppel- kanten Obdam maakt op dit gering voorkomen van de draaihartigheid eenigszlns een uitzondering, omdat men hier tie koolplanten tusschen de aardappelen plaatst, zy dus luw staan en het gevaar voor Infectie daarvoor grooter Is. Ook ts het voorgekomen, dat de plantenbanen reeds besmet waren en alzoo by het uitzetten en het roepassen van bespuitlng hier een recht pel) on het resultaat van de methode-L. niet te Helaas, het antwoord op dit goed gedocu menteerd betoog was al even teleurstellend, als dat van de Regeeringscommlssarissen. Immers de Minister schreef het volgende:' .Naar aanleiding van Uw nevenvenneld echryven moge ik Uw College mededeelen, dat In verband met de byzondere moeiiykheden. waarin de Alkmaarache kaasmerkt zich be vond, indertyd besloten is over de jaren 1937 en 1938 een bedrag van ƒ3000 uit 1 Landbouw crisisfonds beschikbaar te stellen. By de toe kenning van dit bedrag heeft de uitdrukkelijke bedoeling voorgezeten om daarmede voor een korte en bepaalde periode een bydrage te ver- leenen teneinde de financieele moeiiykheden, waarin Uw college zich met betrekking tot de kaasmarkt bevond, te helpen overbruggen en Uw college gelegenheid te geven intusschen andere biyvende inkomsten voor dit doel te verkrygen. In verband hiermede moet ik U tot myn leedwezen mededeelen, dat ik geen aanleiding zie thans wederom uit het Land bouwcrisisfonds eenigen steun voor dit doel te verleenen. Onder deze omstandigheden komt een mon delinge toelichting van Uw verzoek mij niet meer noodzakeiyk voor. Je Mln. van Econ. 2laken. Get. STEÉNBERGHE. Dat was al heel weinig bemoedigend. Zon der eenige motiveerfng wordt het verzoek af gewezen. Wat kan de reden zijn, dat dit College van i egeeringscommissarissen, hetwelk twee jaar geleden het belang der Alkmaarache markt voor de bevordering van het zulvelgebruik zóó groot zag, dat het er ƒ6000 voor over had. nu in eens geen cent rqeer beschikbaar wil stel len? Is het propagandapotje van 1 millloen reeds leeg? Zoo neen, beseft men dan niet, dat een levende reclame, als onze markt toch is, honderdmaal effectiever is dan een wagon lading boekjes van Jan weigemoedf Wel wonderiyk zijn de wegen der Haagschz bureaucratie! Burgemeester Daar zitten wy nu. De gemeente had maai andere, biyvende inkomsten moeten verkrygen I Dat advies zou erg mooi zijn, als er meteen even bygevoegd was op welke wijze dat moge- iyk is. De heele kwestie gaat immers Juist over de voor het voortbestaan der markt absoluut noodige verlaging der lasten. Of bedoelt Z. E. misschien van lederen bezoeker een dub beltje entree te heffen, zooiets als het „Kop- pengeld” op Marken? wy vreezen alleen maar, dat de stroom bezoekers dan spoedig afgedamd zou zyn, en er van propaganda voor onze kaas dan weinig zou overbiyven. Er biyft nog een ander middel voor de ge meente over, zy kan, de verlaging der wik- en weegloonen handhavende het tekort van ƒ4000 eenvoudig boeken by de toch al noodige ex tra bydrage van het rijk. Maar misschien vindt *s Ministers Collega zyne Excellentie de Wilde dat weer niet goed. Bepaald onprettig is de laatste alinea var. het ministerieel schryven. We weten wel, dat het hoofd van het Economisch Departement een veel geplaagd man is, die nog heel wat meer aan zyn hoofd heeft dan deze Alkmaarache kwestie. Doch een half uurtje praten met een gemeentebestuur over een levenskwestie van onze stad, had er toch wellicht wel afgekund. Wat nu te doen? Het College van B. en W ziet nog een klein kansje. In een brief aan *t Stichtingsbestuur schreef het om.: „wy hebben ons thans tot bet Hoofdbestuur van de Alg. Ver. voor Vreemdelingenverkeer gewend met de vraag, welke weg naar de mee lang van het hoofdbestuur thans moet worden ingeslagen om te trachten een subsidie uit ’s Ryks kas te verkrygen.” Of de A. N. V. V. zooveel invloed heeft, dat zy den Minister kan vermurwen, we hopen het. maar zyn er toch niet by zonder gerust op. Naar ons bezien der zaak, breken voor de Kaasmarkt weer donkere dagen aan. en is het heelemaal niet ónmogelijk, dat opnieuw een gezamenlijke actie der burgery en dan noft eenige malen sterker dan in 1937 dringend noodzakeiyk zal zyn. het De bedoeling Is dat 12 paren, gekleed In oud West-Friesch costuum een plaats in den op tocht zullen krygen, De dames zullen gekleed zyn In zwart zyden japon, getooid met de Westfriesche kap en met roode bloedkoralen halsketting, de heeren zullen een zwart gekleed costuum met hcoge zyden hoed dragen. Deze groep van West-Friesland op zTi best, zal on- getwyfeld een zeer goeden Indruk maken.. Naar aanleiding van de publicatie in het West-Frieach Dagblad van 26 dezer, de'elen wy mede, dat op 24 dezer door Z. H. E. den Biaschop van Haarlem zoowel aan den heer Stumpel als aan 'ons werd verzocht geen artikelen hver dit onderwerp meer te plaatsen. Wy zullen het verzoek van Mon seigneur opvolgen. Het artikel den heer Stumpel van 26 dezer wen tellen wy dus niet te bespreken. njevereeniging ^Je>iana" Feestpro- ns ter gelegenheid van het 40-jarig re- gsjublleum van H. M. de Koningin, indag 5 September 's avonds dankston- in de kérken te Enk- Een koe van den heer J. Bch., die biykbaar niet tevreden was met de plaats waarheen ze Zaterdag was overgebracht, tracht te door over een damhek te springen in de vo rige weide terug te gaan. By deze poging kwam het dier zoodanig te vallen, dat het Zondagmorgen met een ge broken poot ter plaatse liggend werd aange troffen. In het abattoir te Hoorn Is het» dier afgemaakt. FloraliatenAonstelling in café Groot te Bln- nenwysend. Districtefokveedag, uitgaande van de L. T. M. te Hoorn. Florallatentoonstelllng in café Groot te Bln- nenwfjzend. ienduizenden vreemdelingen hebben de laatste maanden de Alkmaarache Kaas markt bezocht en daar genoten van het ongewone en boeiende schouwspel. De stadgenoot, vooral de zakenman uit de bin nenstad zag dit alles met glimlach aan,- want nietwaar al Is de koopkracht ook by de vacantiegapgers niet bUster groot, byna ieder bezoeker verteert toch wel een of een paar dubbeltjes Vrydagen ontvangst. Deze overweldigende belangstelling voor de kaasmarkt mag echter niet doen vergeten, dat de stryd om het behoud nog steeds niet defi nitief gewonnen Is. We leven snel, en toen In 1937 het oogenbllkkeiyk gevaar was afge wend, vergaten velen maar al te spoedig, dat de zoo zeer geslaagde actie uit de burgery, te zamen met de regeeringsmaatregelen den toe stand slechts voor twee Jaar gesaneerd had den. Enkel de kaaswimpels overigens een sieraad voor de stad op marktdag herlnnei- den nog aan de heeriyke energie en eensge zindheid, waarmede de stryd om het behoud van onze markt gestreden was. Doch al leefde de burgery in gerustheid voort, de Stichting tot bevordering der belan gen van de Alkmaarache Kaasmarkt bleef pa raat; zy zag met ongerustheid den dag nade ren, dat Haar financiën waren opgebruikt en dat de toezegging van regeeringshulp afliep. Reeds in den vroegen zomer werd de toestand, welke in 1939 zou ontstaan ernstig onder ds oogen gezien. Op 24 Mei werd een conferentie gehouden tusschen het volledige Stichtingsbe stuur en het College van B. en W., by welke besprekingen ook de voorzitter en de directeur der Algemeene Nederlandsche Vereenlging voor Vreemdelingenverkeer tegenwoordig wagen. Als gevolg van de hier gevoerde besprekingen richtte het College op 1 Juni JJ. het volgend schryven tot de Regeerlngscommissie voor de uitvoering der Landbouwcristswet 1933: „Met erkenteiykheid herinneren wy ons den steun, dien wy van U mochten ontvangen voor de instandhouding van de Alkmaarache kaas markt. Door dezen steun en ae toezegging van den toenmaligen Minister van Landbouw en Vis- schery om voor de jaren 1937 en 1938 telkens een bedrag van ƒ3000 beschikbaar te stellen voor dit doel was het mogeiyk de wik- en weeg loonen voor kaas van 7 tot 4 cent per 20 K.G. te verlagen en zoodoende de kaasmarkt in on ze gemeente te handhaven. Aan deze beschik baarstelling verbond de minister de voorgaar de, dat ook door de belanghebbende instanties ten behoeve van de instandhouding van de kaasmarkt 1000 per jaar werd byeengebracht Aan deze voorwaarde is voor de jaren 1931 en 1938 voldaan. Het zal noodig zyn ook voor de toekomst maatregelen te beramen om de kaasmarkt te Alkmaar te handhaven en het tekort te dek ken. dat door het prys geven van een deel der wik- en weegloonen is ontstaan. wy zouden het op prijs stellen Indien Uw college ook thans weer zou kunnen bevorde ren, dat ook in de toekomst jaariyks een be drag van 3000 wordt beschikbaar gesteld, teneinde de kaasmarkt in deze gemeente, die uit een oogpunt van reclame voor Nederland sche kaas van zooveel belang is ook in de toe komst ts kunnen handhaven.” Burgerlijke Stand. Geboren: Klaas, s. van Albert Post en Nelly Knik; Geertrulda Maria, d. van Johannes Kuyt en Margaretha Hessel- man; Pieter, s. van Pieter Leerling en Pieter- dina Prent. Overleden: Teunisje Haan, 82 J., weduwe van Jan Doorn; Jantje Davids, 58 j„ echtg. van symen Laan té wydewormen Getrouwd: Gerrit Oerlofsma, 38 j„ te Amster dam en Margaretha Betje Edel, 38 j. Dinsdag 6 September: Klnderoptochtvolks spelen, kerkconcerL Woensdag 7, September; Kinderspelen, bloe mencorso. groote reunie Bastion Zeelandia. Donderdag 8 September; Volksspelen door Fuurtvereenlgingen, middenstandsoptoéht, con- 'eert Paktulnen. schitterend vuurwerk. Ter gelegenheid van den verjaardag van H M. de Koningin, zal des avonds om 8.30 uur, op een versierde en verlichte praam, lig gende in de Oude Gracht, door de Christeiyke tambours, pypers en mandolineclub een vroo- lyk Oranjeprogramma uitgevoerd worden on der leiding van den heer W. Kappel. Om 11 uur I gemeentehuize weer de offideele 'ontvangst plaats van de juryleden, directeuren en bestu ren der deelnemende corpsen, waarna om 12 uur de marschwedstryden begonnen. De uitslagen zyn: Marschwedstrijd: Johge- lledencorps „Juliana”, Den Haag. Marsch: „Ibicus Defilémarsch”. O. Gadenne. 1ste prys, punten 109. .Excelsior”, Boskoop. Marsch: „Sous l’Arc de Triomphe”. A. L. Dogen. 1ste prijs, punten 109. Om 1 uur volgde de mlddagwedstxyd. Eerste afdeeling Druidique1 Op 21 Juni kwam het antwoord: „In antwoord op Uw nevenvermeld schryven hebben wy de eer Uw College mede te deelen, dat het ons tot ons leedwezen niet mogeiyk is te bevorderen, dat de voor de jaren 1937 en 1938 voor de instandhouding der kaasmarkt Uwer gemeente 3000 ook voor bestendigd.” Volks- en kinderspelen Voor de, op i September te houden volks- en kinderspelen kan men zich opgeven tot en met Maandag 5 September 12 uur v.m„ by den heer H. D. Dade, Buyskesweg 5. De versieringen De verlichtingen, welke- i. hier en daar aangebracht worden zyn reeds i zoover gevorderd, dat er reeds over illuml- ■meeren gesproken wordt. By het Stadhuis zyn me gastoortsen weder aangebracht. Deze ver dichting welke het in Januari j.l. zoo schitte rend gedaan heeft, zal ditmaal zeker veel men- ochen trekken. In de Davidstraat komt een “‘Deel nieuwe versiering. De Nieuwe Wester- aat zal reeds as. Dinsdag verlicht zyn. De itzuilen door de geheele straat, met den >r schijnwerpers verlichte Koepoort, blijft Ud een van de fraaiste Illuminatie*’. In het ■k Is men ook reeds druk bezig met het aan- ngen van de zilveren fontein en de illumi ne van vijver, lanen en poort. In aansluiting aan de vorige berichten, aan gaande de door het R. K. Schaakverbond te organiseren propaganda-wedstryden, wordt vermeld, dat deze wedstryden zullen gehouden worden te Haarlem op Zaterdag en Zondag 10 en 11 September as. in het gebouw ,jBt. Bavo", Smedestraat 23, Haarlem. Voor Rotterdam en omgeving in de groote zaal van het parochiehuis van de parochie „Christus Koning”, Adriaan Paauwlaan 5, Hil- legelzberg, op Zaterdag en Zondag 17 en 18 September es. Er zal In groepen van 4 perso nen worden gespeeld, resp. In hoofd-, eerste-, tweede en derde klasse. Voor Iedere groep zyn twee zeer fraaie pryzen beschikbaar gesteld. Verwacht wordt, dat alle R. K. schakers aan deze wedstryden zullen deelnemen, In het bij zonder zy. die nog niet in vereenigingsvarband hebben gespeeld. Inschrijvingen kunnen geschie den by de heeren: F. A. Puts, Rlpperdastraat 2, Haarlem; by het secretariaat van het R. K. Schaakverbond: Groepstraat 50a en door stor ting op postgirorekening no. 320896 van den heer H. J. v. d. Linden, Kleiweg 41, HUlegers- berg en by de besturen van aangesloten R. K. commissarissen niet almachtig was, doch nog VprfM»ni£rino-#>n a fers voor de jaren 1939 en volgende geen bedra- f.en van beteekenls meer te verwachten. Het College van Regeeringscommlssarissen voor de uitvoering der Landl^ouw-crisiswet 1933 heeft aan ons medegedeeld, dat van die zyde niet meer op medewerking valt te rekenen. Met het oog op deze omstandigheden zien wij ons genoopt fle aandacht van Uwe Excel- publlcatle overlaten aan het rapport van dr. lentle voor deze aangelegenheid te vragen. Aan gezien, geiyk wy reeds vroeger uitvoerig hebben uiteengozet, met de instandhouding; van A Alkmaarache kaasmarkt niet slechts Fiaatseiyke belangen worden gediend, maar z’J tevens In belangryke mate de propaganda voo* het gebruik van Noord Hollandsche kaas in binnen- en buitenland bevordert, zouden wy het op prijs stellen, met betrekking tot dit on- Fanfare. Verplicht nummer: „Chant i”. Vilette. Jongeüedencorps .Juliana”, Den Haag. Vrij nummer .JTuctldor”. Fern. Andrieu. 2de prys, 321 punten. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare. Verplicht nummer „Excelsior”, Cortege Marsch, P. A. Vidal. „Onder Ons”, Dlrkshom. Vrije nummer: „Cae- cllia”, Louis Reynoud. 2de prijs, 331 punten. „Oost Knollendanunerkapel", Oost-Knollen- dam gem. Worrner. Vrije nummer: ..Pride of Race”, suite, K. A. Wright. De deelen lijn: 1. The Pioneers. 2. Memory. 3. Pride of Race. 2de prys. 333 punten. Eere-Afdeeling Fanfare. Verplicht nummer: ,Au Pay; abd el Kader", A. Adroit. ..Concordia”, Hoogkarspel. Vrije nummer: ,JLa Muette de Portie!Auber, per. L. Brunet. 2de prijs, 316 punten. „H.U.G.O.’, Heerhugowaard. Vrije nummer: ..Brunehout’, ouv., Paul André. 1ste prijs, 379 punten. Eere-Afdeeling Harmonie. Verplicht nummer: „Finale air Slmphonie voor Harmonie”, Fau- chet. .Excelsior”, Noord-Scharwoude. Vrije num mer: ..Alessandro Stradella”, ouv. F. 1ste prys, 359 punten. .Excelsior”, Boskoop. Vrije nummer: ,Eg- mond-Ouverture", L. v. Beethoven, Transer par. Gaston Carlier. 2de prijs, 318 punten. Superieure Afedellng Fanfare. Verplicht num mer: „De Pacificatie van Gent”, P. Benoit ,,De Eendracht', Den lip. Vrije nummer: „Cor tege Fleurt”, J. E. Strauwen. 1ste prijs, 351 pun ten. „Eensgezlrfdheld”, Wormer. Vrije nummer: „Variations en Forme de Dance”, Mare. Poot. De deelen zyn: 1. Thème, 2. Gavotte, 3. Valse Vlennolse. 4. Tango, 8. Féxtrot, 8. Dance Po pulaire. 1ste prijs 378 punten. .Malsmeer’s Fanfarecorps”. Vrije nummer: „1ste Suite l'Arlésienne”, G. Bizet. 1ste prijs, 357 punten. „Concordia”, Oostzaan. Vrije nummer* „Cor tege Fleurt”, J. E. Strauwen. 1ste prijs, 379 pun ten. „Onderling Genoegen", Krommenie. Vrije, nummer: ,Ees Francs Juges’, óuv. de lOpera de Berlioz, arr. E. Coudron. 1ste prijs, 414 punten, met lof van de Jury. kend: 1000 aan t R. EerewedstrUd: H.U.G.O., Heerhugowaard, 183 punten: Excelsior, Noord-Scharwoude, 162 pun ten; Eendracht. Den lip, 128 punten; Eensge zindheid, Wormer. 174 punten; Aalsmeer fan fare. Aalsmeer, 177 punten; Concordia, Oost- zaan, 174; Onderling Genoegen, Krommenie, derwerp^ïn een onderhoud met Uwe Excellent 183 punten. een minister boven rich heeft, werd op 5 Juii het volgend sfchrijven verttmden: Aan den Minister van Economische Zaken: „Door den steun van den toenmaligen Ml r.lster van Landbouw en Vlsschery ontgingen vy over de jaren 1937 en 1938 telkens een be- d-ag van ƒ3000 ten behoeve van de verlaging der wik- en weegloonen voor kaas van 7 cent tot 4 cent per 20 K.G. onder voorwaarde, dat door de belanghebbende instanties voor dit ooel telkens 1000 voor beide Jaren werd bij eengebracht, aan welke voorwaarde ja voldaan. Dr verlaging van de wik- en weegloonen wal noodig voor ^e Instandhouding van de kaas markt. Wil men de kaasmarkt ook voor de toe komst handhaven, dan zullen de wik- en weeg loonen niet meer tot het vroegere peil mogen v, orden verhoogd en zal omgezien moeten wor den naar middelen om het tekort, dat daar door op de begrootlng zal ontstaan te dekken. Van de zyde der belanghebbende instanties Gemeenterekening De gemeen terekening «ver 1937 is aan den Raad ter voorloopigc Vaststelling aangeboden. De totaalcyfers van dese rekening zyn als volgt: Gewone dienst: Ontvangsten 801.985.43. Uitgaven 774.983.13. Batig saldo 27.002.30. Kapt taaldienst: Ontvangsten 557.24757 UUgaven 602.328.52. Nadeellg saldo 45.080.95. In deze rekening is verantwoord een rente loos voorschot uit het Werklooshcidssubsidic- fonds ad 15.482. Het batig saldo van den gewonen dienst moet, voor zoover noodig, worden gebruikt tot terugbetaling van dit renteloos voorschot. Van hét batig saldo biyft dus slechts ten gunste van de gemeente 27.002.3n 15.482 ra 11.520 30 Oran> Comité Vrijdagavond te 8 uur ver gaderde het Oranjecomlté ten huize van wed. C. Duin. Medegedeeld werd het resultaat van den rondgang door de parochie ter Inzameling van gelden. Tot dusverre was het totaalbedrag der lysten een som van f 137 J5; het bedrag uit twee wyken was nog niet afgedragen. Van dit bedrag zal f 35 worden afgedragen aan de Schoolfeestcommlssie als bijdrage ha de kosten voor de kinderfeesten op 6 Septentoer as. De heer A. Schouten, secretaris van het fan farecorps „Accordando”, zegt namens het eorps medewerking toe by de komende Oranje feesten op 6 September, echter met dien ver stande. dat het corps In den voormiddag van dien dag zal spelen te Ursem, zulks tot stil- vlng van de kas, en van 13 uur af de feeste- lykheden te Spierdyk zal opluisteren. De kinderspelen zullen op het voetbalveld worden gehouden; de vermakeiykheden voor de volwassenen op het land van den heer Jac. Buis Jbzn. Heide afdeelingen beginnen 's mor gens te 9 uur. Er zal een commissie worden benoemd, die de spelen zal bepalen. De prys- uitreiking zal op ge melden datum plaats heb ben in het café ,D« vier Winden” van Wed. C. Duin. toegekende bedragen van de toekomst zullen worden Legaten. Door wijlen mej. M. Noort, on- langs overleden, zyn de volgende legaten toege- /2“K. Kerkbestuur en i aan de St. Vincentlusvereenlglng, alhier. Goedkoope levensmiddelen. De <oedk<*’** levensmiddelen rijn vanaf 31 Aug. verkrijgbaar by den winkelier 8. Kabel. Gem. Arbeidsbeurs Als arbeldzoekenden stonden deze week Ingeschreven 113 Pefs°“e._’ wo. 20 grondwerkers, 14 houtbewerkers, 25 lan en tuinbouwers, 12 fabrieksarbeiders, alsmea 7 dienstboden. 7.30 uur Gemeenteraad van Hoogkarspel. Fokveekeuring te Midden-Beemster. Westfriesche bedevaart naar Onze Vrouw ter Nood te Helloo.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2