3 in onze aan We luisteren-naar Indische gelukwensch de koningin De positie der katholieken Oost Wisselkoersen OPENBAAR GEHOOR TE BATAVIA POLITIEKE INVLOED IB GROEIENDE F r WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1938 oooooooooooooooooooooooooooooo Weerbericht Ned. R.K. bladen in Duitschland verboden „Handigheid" zwaar geatraft Aangerichte echade aanzienlijk Dame doodgereden DOODELIJKE VAL Clearingkoeraen en zwaar Donderdag 1 September Hoofdakte-examen MOTORRIJDER GEDOOD Notarieel exapien Verkeersongeval bij Dokkum M. O. teekenen 1 Veel respect voor de missie Vijf mille boete voor belastingontduiken Moordaanslag te Kerkrade Kinderverlamming te Enschede Op zijn verloofde geschoten Dader tot 2l/2 iaar gevangenia- atraf veroordeeld Staatsboschbeheer koopt 600 bunder Scholen voorloopig tot IS Sept, gealoten Jongetje aangereden gewond AARDAPPELEN EN GROENTEN NAAR BELGIË DE ONREGELMATIGHEDEN TE WEESP BOSSCHEN IN EN OM AUSTERLITZ VRACHTAUTO RAMEIT EEN CAFÉ a ii- 1-83 ft Grenskantoor te Stroobrugge weer geopend Man en vrouw ernatig gewond; de dader gegrepen Kinderverlamming te Woerden Tweede Kamerleden mr. F. Ten ting a en Max van Poll ver tellen over hun atudie-reia Gelykgeatemdheid van Koningin en volk een bewya van den aterken band tuaachen Oranje en onze Ooat J •.1 I i I Verzoek tot invrij heid atelling van den hoofdambtenaar afgewezen Het Indo-probleem Contact met de miaaie e> met de miaaie heeft op de rejf indruk gemaakt. Veel respect ’at voor de hooge kerkeiyké Javanenmtesie schrijven z&, egen geeft, een groote toe- Toespraak van den CLG. «B verdachte een gevangenisstraf Het maatschappelijke - K studenten in den boerenhapel en solte- ANP. SOS-berlchten. Deze «n andere gedachten orden in een uitvoerig ARNHEM. Geslaagd mei W. Boerin®. Bor- kulo en mej. M. J. van Ramshorst, Nykerk. „Voor ‘-Dansorkest, van het goede katholieke achtte spr. teer ge- het M tot De I.KJ». en de Javaanache P.P.KX zyn bij het zoeken van contact als jgeiykwaardlge zus terorganisaties beschouwd, hetgeen belde gebil- lijkt en gewaardeerd hebben. De I.K.P. is van belde de belangrijkste groep. Haar Invloed Is, volgens spr., groeiende, mede dank zij de leiding van den heer P. Kerstens, den tegenwoordlgen voorzitter, die een geweldige politieke activee- rlng heelt bereikt. voor doen De uitgestrekte boaschen in en om de buurt schap Austerlitz, gemeente Zeist, voorbeen het bezit vormend van de- familie De Beaufort, zijn verkocht aan het Staatsboschbeheer. Koersen voor stortingen op 11 Augustus en 1 September tegen verplichtingen luidende in: Relchsmarken 73.67, lires 9.50. van kinder- een kindje Het geluk van bet koninklijk gezin, waar over het oqisteUende ongeval van den Prins 8.93% 73.45 5 01 30.98 41.83 beden 8.94% 73.50 5.01 31.05 1193 Ver. stock. i 8.92 73.35 i 5.00 30 88% 41.90% Maandagavond laat keerde het echtpaar Smit uit Enschede, dat eenige dagen op Ameland had doorgebracht, per motor huiswaarts. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de heer 8. nabij de Dokkumer trekvaart in botsing ge komen met een hem tegemoet rijdenden auto, met hét gevolg dat hij en zyn echtgenoote te gen den grond werden geslingerd. Het echtpaar, dat ter plaatse de eerste hulp werd verleend, is naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen overgebracht, waar de heer 8 kort na aan komst aan de bekomen verwondingen is bezwe ken. De toestand van mevr. 8. baart geen zorg Het slachtoffer was 28 jaar oud en laat een dochtertje achter. zigers aan het bestuur der R. K. 8. P. zullen uitbrengen Maandagavond half twaalf Is een vachtauto van de firma Kreyze te Haarlem door nog niet bekende oorzaak tegen ’t café .Jfleuwklap" van den heer J. Bolt te Slaperstil (G.) gereden. De botsing was zóó hevig, dat de auto als het ware door den muur reed. De geheele buitenmuur werd vernield. Eenl- gen tijd later viel een groot stuk steen uit den gevelmuur, waardoor het vertrek van de dienst bode geheel open kwam te liggen. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De aange richte schade te evenwel aanzienlijk. Dinsdagmorgen is by den directeur van den G G D. te Rotterdam een nieuw g< verlamming aangegeven. Het bel van zeven jaar. De landvoogd heeft deze rede beantwoord, er om. op wijsend, welk een voorrecht het is dit jubileum te gedenken, nog bewogen door de vreugdevolle ontroering, die het laatst ver kopen levensjaar vorstin en volk beschoren was. Zon op 6.88 - onder 7.4e - Licht op 829 1 Mkan op nam. 1.35 onder nam. 18.17 i! 1 September E. K. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO ■s GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel 1: P. M. J. Boven*. Heerlen en voor deel 3: J. P. van Lonkhuizen, Harderwijk. 39.82% 46.00 44.82% 1.82» 9.62% 6.33 - 39.90 46.05 44.90 183A 9.65 6.33 laten, koor. 39.95 46.10 45.00 9.65 6 33 29 Aug. noden 8.92 73.35 5.00% 30,92 41.92 39*82% 46.00 44X2% 1.8314 %62% 6X2% Sprekende over de beteekenls van de uitwis seling van gegevens, zeide mr. Teullngs, dat de voorlichting over Nederland In de Indische pers buitengewoon eenzijdig la. vooral door de Ne- derlandeche correspondenten. Onder dagteekenlng van 22 Juni jl vaardig de de Belgische regeering een Kon. Besluit uit, waarbij onder het motief van een betere con trols het aantal douanekantoren, waarlangs uit- Toen het 17-jarlg meisje R. uit het woon wagenkamp te Blerick naar het dorp reed om enkele boodschappen te doen, geraakte zij van het rijwielpad en sloeg met het hoofd tegen den grond. Ofschoon het ongeval zich eerst niet ernstig liet aanzien, is het kind thans aan de gevol gen van sen hersenschudding overleden. Te Woerden is bij het 11-jarig zoontje van de familie de W. aan den Singel een geval van kinderverlamming geconstateerd. Het jongetje had kort geleden gelogeerd te Waddinxveen. waar deze ziekte in vrij hevige mate heerscht De toestand van het'kind is naar omstandighe den redelijk wel. Aan een maaltijd van de R. K. Jouma- Batenvereenlglng te ’s Hertogenbosch ge houden, hebben de leden der Tweede Ka mer. de heeren mr. P. Teullngs en Max van Poll het woord gevoerd over de reis, welke zU in opdracht der R. K. Staatspartij naar Ned.-Indlë hebben gemaakt. 436 M. Maandagavond is in een woning in de Kampstraat te Kerkrade een moordaanslag gepleegd op een man en een vrouw, waar door beiden zoodanig werden gewond, dat zij in sorgwekkenden toestand naar hél ziekenhuis zijn vervoerd. leen het kantoor aan de Paal, aan de uiterste Oostgrens daarvoor opengesteld. Dit beteekenoe een groot ongerief voor de in West Zeeuwsen Vlaanderen gevestigde exporteurs, nog te meer toen dezer dagen bleek, dat die maatregel ook toepasselijk werd verklaard op voor doorvoer naar Frankrijk bestemde producten. Dit betee- kênt voor velen bet maken van een omweg van plm 125 K.M. aangezien veel producten met motorvracht wagens werden vervoerd en si zoo ook een stijging der vervoerkosten met een met onbelangrijk bedrag. De Kamer van K en F. voor Zeeuwsch Vlaan deren die terstond na het bekend warden van den maatregel de tusschenkomst der regeering inriep, om te verkrijgen dat ook het grenskan toor te Stroobrugge. nabij Aardenburg, ten be hoeve van de exporteurs uit het westelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen voor den uitvoer zou worden aangewezen ontving thans bericht van den minister van Economische Zaken, dat de iaarover met België gevoerde onderhandellngen tot resultaat hebben gehad, dat de Belgische regeering zich heeft verbonden, het grenskan toor te Stroobrugge ook voor den meergemelden uit- (en door-) voer aan te wijzen. Aangenomen kan worden, dat binnen enkele dagen het kan toor te Stroobrugge voor den invoer van Neder- landsche aardappelen en groenten geopend zal worden De onderhandellngen over het openstellen van meer douane-stations zullen worden voortgezet. 30 Aug. Vtr. siotk Landen Berlijn Parijs Zwitserland.' Weenen Kopenhagen Stockholm.. Oslo N.York cable Rome. Praag Madrid* Dinsdagmorgen heeft de meervoudige kamer van de rechtbank te Utrecht uitspraak gedaan in de zaak betreffende de poging tot moord ge pleegd door den 23-jarigen H. G. J. óp zijn vroegere verloofde C. K. in de gemeente Maars- sen. partij is voorts het Indo-probleem. Spr. gelooft, dat een blijvend nauw contact met de R.K.8.P. die moeilijkheden ten deele kan ondervangen. Door de hulp van het studle- •n documentatle-orgaan van de R.KB.P. kan de continuïteit bijvoorbeeld bevorderd worden. Br ijl .aan gedacht de politieke voorlichting van de „kernen" ook naar Indië over te plan ten door de instructieve lectuur, welke voor dat doel verspreid wordt, ook voor Indlë beschik baar te stellen. Er zjjn richtlijnen vastgelegd voor samenwerking tusschen de LK-P. en de Indische afdeellng van het partijbureau der R.K.8.P. in Den Haa».- De richyijnen betreffen de uitwisseling van partypublicaties. de toezending van kamerstuk ken en andere gegevens per luchtpost, de ver strekking van gegevens omtrent de repatrlëeren- de leden der I.KJ». en dito verlofgangers en ten slotte de samenwerking met het Centraal Mtesiebureau inzake mteaie-aangelegenheden met-staatkundige zijde. In verband met het feit, dat een dezer dager, nog twee gevallen van kinderverlamming te Enschede zijn geconstateerd en hedenmorgen een nieuw geval bekend is geworden, heeft het gemeentebestuur_van Enschede in overleg met den Inspecteur van de volksgezondheid en den dlrécteur van den Gemeentelijken Geneeskundi gen en Gezondheidsdienst besloten, om de* slui ting van alle scholen voor voorbereidend lagei onderwijs en gewoon lager ‘onderwijs in die ge meente voorloopig te verlengen tot 15 Septem ber. Gegevens zijn verzameld en regelingen zijn getroffen, ten einde hier te lande een betere voorlichting over Indische zaken te bereiken en ten einde in de sfeer der fractie stelselmatig te kunnen worden ingelicht en te blijven iQgellcht. De reis was eerlijk gezegd wel wat kort het voorgestelde program aldus spr. daarmee heeft de reis niet aan beteekenls In geboet. Er is intensief gewerkt en door de onder vonden medewerking van alle zijden heeft dit sUn voordeelen gehad. Immers het snel achter een hooren van verschillende meeningen be vordert het verwerken van de vraagstukken. Onze reis, zoo zeide hy, is geen spektakelscène geweest, maar heeft®in cjp sfeer der studie ge legen. Dit neemt niet weg, dat de reis ook haar demonstratieve zijde heeft gehad en in dit opzicht bij katholieken en niet-katholieken In Indlë waardeering heeft gevonden. Indië heeft de reizigers gul en sympathiek ontvangen. Het partijpolitieke contact was een belang rijk onderdeel van de opdracht. Het was geens- «ans de bedoeling filialen der R. K. Staatspartij in Indlë te stichten. Het ging om studie en contact. De heer Teullngs sprak in het bijzonder over het contact met de Indische Katholieke Partij en met de missie. ’s-GRAVENHAGE. Geslaagd voor de akte M. O. de dames H. Smits en H. J. Suhr, beiden te Amsterdam en de heeren: E. E. H. Hoen te Amsterdam, J. L. van Laere te Edam en M. Leeuwenburgh te Den Haag. 1 Verwachting: Meest matige, in Noorden nog krachtige. Noordelijke Noordwesteljjken wind, betrokken •waar bewolkt, kans op regenbuien, wei nig verandering in temperatuur. Verdere voordltsichlenWeinig veran dering. In strijd met de loopende geruchten, als zou d« Weesper hoofdambtenaar der steunverlee- ning, P. v. A., weer op vrije voeten zijn gesteld, vernemen wjj van bevoegde zijde, dat het ver zoek om invrijheidstelling, ingediend door mr. Muller Massis, door het Gerechtshof te Am sterdam is afgewezen. Naar wij vernemen, is „Herstel”, het week blad van het R. K. Werkliedenverbond, in Duitschland verboden. Zooals men weet, zijn de groote R. K. dag bladen, de Maasbode en De Tijd, reeds sinds geruimen tijd door eenzelfde verbod van ver spreiding In Duitschland uitgesloten. 3.00—12.00 NCRV 8.009 15 Oramofoonplaten. 8.15 Berichten. 10.00 Oramofoonplaten. - 10.15 Morgendienst. 10.45 Oramofoonmuslek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 13.00 Berichten. 13.16 KRO-Orkest. 3.00 Handwerkuur. 3.00 Gramofoonplaten. 3 46 Bijbellezing 4.46 Oramofoonplaten. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 630 Gramofoonplaten. 6.45 Causerie. 7.00 Berichten. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten 8.15 H. O v.. koren en soUeten. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Kamermuziek. 10.45 Oymnaetleklee. 11.00 Gramofoonplaten. DBOITWICH. 1500 M. 1135 Gramofoonmuzlek. De heer Van Poll besprak daarna i» een causerie eenige staatkundige vraagstukken, verband houdende met de sociale structuur van Indlë. Bijzondere aandacht oesteedde hjj aan het Indo-probleem. waarvan hij zeide. dat op het moederland een bijzon dere verantwoordelijkheid rustte, voorts aan het woekerprobleem en aan het natio nalisme. Dinsdag is op den Enschedeschen straat weg te Oldcnzaal een doodelijk ongeluk gebeurd. De 29-jarige mej. 8. Oude Jeuninck uit Ol- denzaal reed op het fietspad en werd door een personen-auto van achteren aangereden. Het meisje kwam in de naast den weg loopende sloot terecht en was zóó ernstig gewond, dat zy- vrijwel onmiddellyk overleed. De chauffeur is na de aanrijding doorgere den; het nummer van den wagen is echter bekend. Het stoffelijk overschot la naar het zieken- mis overgebracht. De jaardag van elk hoofd van etaat ij een feestdag voor het land, de jaardag onzer Landsvrouwe is een feestdag voor het gemoed. De liefde eener sympathieke moeder heeft het koningskind eens tot het hart van het volk gebracht en Koningin Wil helmina heeft door hare gaven zich een heel eigene plaats te midden der natie verworven. Zij is een Oranje en als zoodanig reeds erfgenaam van de aanhankelijkheid eener aansche be volking. Maar zij heeft zich ook èn als vrouwe èn als regeerster een per soonlijkheid getoond, die volkomen recht heeft op de trouw en vereertng van tienduizenden onderdanen. Haar verjaardag thans heeft een bijzon dere beduiding. Veertig jaar geleden werd z(j meerderjarig en besteeg zij als koningtnne den troon harer vade ren. Haar regeering is een gezegende geweest voor land en volk. .JSalvam fac reginam nostram” bidden wij en danken God voor zoo rijk een levens periode. De slachtoffers, de 38-jarige Van R. en de 30-jarige vrouw J. V., beiden afkomstig uit Noordbrabant, woonden sinds de vorige week in de Kampstraat te Kerkrade. De vrouw had tot voor korten tijd in Eindhoven samenge woond met den 42-Jarigen H„ van Belgische nationaliteit. H. heeft zich Maandagavond naar de woning in de Kampstraat begeven en de vrouw en den man «net een mes verscheidene steken toegebracht. De dader vluchtte hierop, doch werd spoedig gegrepen. Intusschen had men geneeskundige hulp ontboden. Een dokter was spoedig ter plaatse, waarop de slachtoffers naar het ziekenhuis te Kerkrade zijn overge bracht. Hun toestand is zeer ernstig. De dader is in de kazerne opgesloten, mes Is in beslag genomen. Omstreeks vijf uur Dinsdagmiddag is te Sneek het 7-jarige zoontje van de familie Da W., dat een^tthtsnapten luchtbajlon op den rijweg van de Prins Hendrikkade achterma liep, door een auto aangereden. Het Jongetje werd door de kruk van een der portieren ge taakt en liep daarbij zeer zware verwondingen aan het hoofd op. Door een polltie-auto is het* kind in zorgwekkenden toestand naar het St. Antoniusxlekenhuis te Sneek overgebricht. roordracht Orkest van solist. 5.05 Gramofoonmuzlek. 5.30 Keltisch Trio. 6.45 BBC-Slngete. 730 Mhntovanl's dansorkest. 820 BBC-Symphonle-orkeet en solisten. 10 45 Sydney Kyfe’e Band. 11.35 Vervolg danamuatok. o 11.50 Dansmuziek. BADIO-FABIS, 1648 M. 8.10, 3.00 en 10 30 GrazSbfoonplaten. 13.40 Ballly-orkest. 3.05 Gramofoonmuzlek. 4.30 Pascal-orkwt. 5.30 Varlété-programma. 5.50 Planovoordracht. 8.35 Zang. 8.50 Nationaal orkest. KBITUCN. 10.50 Gramofoonmuzlek. 8.50 Dansorkest. 10.30 Volksl lederenconcert. 13.30 Amusementsorkest. 3.30 Populair concert. 3.40 Oramofoonplaten. 430 Amusementsorkest. 6.45 Planovoordracht. 7 30 Gevarieerd concert. 10.50 Kleinorkeet. - ten. BBV88BL, 332 en 484 M. 333 M. 1320 Danziger Landesorkest. 13.30 Gramofoonplaten. 13 50 Omroepealonorkest. 1.50 Gramofoonplaten. 530 Salonorkest. 6.50 en 733 Gramofoonpl 8.30 Orkeet en gemengd 1 10.40 Gramofoonplaten. 484 M. 13.30 Gramofoonplaten. 1320 Kleinorkest. 1.50 Oramofoonplaten. 635 Kleinorkest. 735 en 8 30 Gramofoonplaten. 9.30 Symphonle-orkeet. 10.30 Gramofoonplaten. DEUTSCHLAND8BNDEB, 1571 M. 8.35 Viool en piano. 8.50 Orkeetconcert. 10.05 Vervolg concert. 10.50 Berichten. 1130 Omroeporkest. 1330 doneert. Zooals gemeld had verdachte driemaal op zijn verloofde geschoten zonder haar te dooden. De Officier van Justitie mr. J. F. Camphuls elschte tegen van drie jaar. H. G. J. werd veroordeeld tot 2 Jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis. Overal waar de beide reizigers het woord heb ben gevoerd, was er van de zijde der 1.K P. vezi belangstelling en activiteit. Het feest der I.K.P. getuigde van groote kracht en trok belangstel ling der andersdenkende pers. Als zwakke plekken in de partij beschouwt spr. de te sterke wisseling van personen en het ontbreken van een principieele scholing der lei ders. Een bijzondere moeilijkheid voor deze HILVERSUM L 1875 M. AVRO-Ultzendlng 8.00 Gramofoonplaten. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuzlek. 1030 Orgelspel. 10.50 Modepraatje. 1115 Kovacs Lsjo««orkeat. 13.15 Berichten. 13.30 Gramofoonmuzlek. 1.00 Ensemble Card Alberta, 330 Omroeporkest 3.15 Grsmofoonmuzlek. 4 00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 V1OQ1 en plano. 5 00 Voor kinderen. *r - 5.30 Aeollan-orkest en soliste. 630 Sporipraatje. 7.00 Causerie „Voor dop”. 7 15 AVRO-Dansorkest, 7.45 Gramofoonmuzlek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuzlek. 9.00 Radlotooneel 930 Orkest en soliste. 10.45 Sportreportage. 11.00 Berichten ANP, gramofoonmuzlek. HILVERSUM II, 301.5 en 415.8 M. 8.00—8.15 KRO. 10.00 NCRV, U.ob KRO. De toestand der patiënten in de ziekenhuizen is bevredigend. Een drietal patiënten is inmid dels hersteld ontslagen. De G.G. en G.D. heeft als voorzorgsmaatregel aan alle vereenigingen, welke feestelijkheden voor deAechooljeugd organiseeren, (klnderop- tochten, aubades, enaooveorts) met nadruk verzocht, deze tot nader order te willen uit stellen. De economische vooruitgang trots perio diek weerkeerende inzinkingen, trots de uit botsing van belangen voortaprultende proble men. treedt In stad en op het land overal aan den dag te In statistieken duidelijk aanwijs- baar, De tjjd van de beslotenheid in het belang der Compagnie en later in dat van het moeder land, de tijd van de afgeslotenheid van de buitenwereld had b|j het intreden tan de re- geeringsperiode van Hare Majesteit de Konin gin reeds plaats gemaakt voor de open-deur politiek, die Nederiandsch-Indië een rol toe bedeelde In de wereldhutehouding. De nood zaak tot gezagsveatiging in de deelen, waar het voorheen nauwelijks in naam bestond, was be grepen en aanvaard. Het gezag werd in het eer ste decennium dier periode nadrukkelijker dan te voren gevestigd. De voltaoling der staatkun dige eenheid door de uitbreiding van één staatsgezag over het geheel der binnen de grenzen van het souverelnlteitagebled zich uit strekkende landstreken, verzekerde daarbinnen vrede, orde, veiligheid en recht, ja voerde tot een groeiend eenheidsbesef. Bi) de zoo zeer verschillende bevolkingsgroepen van dezen Ar chipel te de wil tot eenheid gewekt, de wil om met behoud en erkenning van het volkseigens, het oog te richten op. wat samenbindt, de een heid in de veelheid. De positie van Nederlandsch-Indlë te steeds meer b|) uitstek Internationaal geworden, dank zy zijn strategische ligging op een kruispunt van verkeerswegen te water en door de lucht: I dank zij de internationale herkomst van zijn bevolkingsgroepen en van ÜJn godsdiensten, van het beleggingskapitaal en van de import- r artikelen; dank zij de internationale markten - voor z|jn exportproducten: het internationale I karakter van zijn problemen, de internationale vermaardheid van zijn deskundigen, van zijn wetenschappelijke en maatschappelijke resul- taten. De over veertig jaren zich uitstrekkentfe be- wlndsperiode kenmerkt zich mede door een verblijdend ontbraken van het inzicht, dat het - Nederiandsch geestelijk bezit bevruchtend op Indië Inwerkt en omgekeerd, dat Indië's cul- tuur voor Nederland waard te in haar weaen gekend en behouden te worden, ook al te de ontvankelijkheid veelal meer van het verstand dai? van I^t gemoed. Het zegenrijk en vooruitziend bewind begun- stlgde de voorwaarden voor een toenadering van Oost en West. Het besef van Harer Majestelts ver strek- kenden invloed op de ontwikkeling van deze landen niet het minst door handhaving van - de vreedzame betrekkingen met het bulten- land, het besef ook van haar hartelijk medele- ven met het wel en wee harer onderdanen ge- durende haar wijze en zegenrijke regeering, vond weerklank bjj de bevolking dezer gebieds- - deelen, tot uiting komepd in de innige deelne- ming by droeve, harteiyke verbieding over heugiyke gebeurtenissen in het vorstenhuis. - Deze geiykgestemdheid van Koningin en volk by vreugde en smart, te een treffend getulge- nis van den Innlgen band tusschen Oranje en Nederlandsch-Indlë. i Namens de bevolking van Nederlandsch-Hidië verzocht spr. de bemiddeling van den G. G. om de eerbiedige gelukwenschen en betulgin- I gen van hulde en aanhankeiykheid aan te ble- - den aan Hare Majesteit de Koningin. Moge het den Almachtige behagen haar nog lange Jaren te sparen tot heil ook van deze gewesten. Hoewel men zoo hier en daar nog wel eens hoog opgeeft van een zekere .handigheid” om de belasting te ontduiken, hoort men vrijwel nimmer iets, althans van de zyde dezer men- schen, wanneer de belastingdienst er in ge slaagd te hen te ontmaskeren. Dit laatste te ook dezer dagen weer voor gekomen en wel In Bandoeng, niet ten op zichte van ambtenaren, doch ten aanzien van personen, behoorende tot de groep der „vrye beroepen”, meldt de Bandoengsche correspon dent van het Bat. Nbl. Het bleek den belastingambtenaren aldaar, dat iemand kans had gezien gedurende de laatste drie jaren aanzleniyk op zyn inkom stenbelasting te „bezuinigen”. Na een nauw keurig onderzoek bedroeg de navordering f 2500, met welk bedrag deze belastingplichtige even-, wel nog niet klaar was, want de boete, die hem thans door den belastingdienst nog werd opgelegd, bedroeg t 5000, zynde het dubbele van de navordering. hebben zy om figuren. Aan 6 zoo God zijn komst toe. Op Flores hebben zy de verhouding van missie en gouvernement bestudeerd en gege vens verzameld omtrent de economische «b sociale problemen van dit grootendeels ga. kathoiiseerde gebied. Hetzelfde geldt voor de jonge Batakmlssie. Een versterking leekenelement in IndH 13.05 Aston Hlppodrome-Orkest. 1.50 Gramofoonmuzlek. 335 Jack Wilson and hte Versatile Flye. 3.05 Zangvoordracht. 3.35 Bied. Orkmt van Bournemouth en Met warme genegenheid neemt het volk in zyn breede lagen den eenvoud waar in het prinseiyk gezin. Het ziet de trouw en de tes- wyding waarmede de moeder hkar kind om geeft, verheugd daarin de eigenschappen te herkennen, welke ook hier te lande met over tuiging worden gewaardeerd. Wy beseffen ten volle, welk een bron van vreugde dit kleinkind voor Hare Majesteit reeds thans geworden is en ook van hoeveel betee- keate voor de jonggeborene hr-verdere Jaren de steun en raad van haar gföbtftioeder wor den moeten. Het tafereel van Jaren her doemt weer voor ónï öp HFt Is "ëëB Hëfiyk tafereel, hetwelk geiykente heeft met dat van thans en met vereering en dankbaarheid gedenken wij nu nogmaals de innemende wyze en milde fi guur van Koningin Emma, aan wie Prinses Juliana, naar wy allen weten, zooveel te dan ken had. Wanneer Koningin Wilhelmina zich in de jaren die komen zullen, ten deze voor een nieuwe taak zal zien gesteld, zal het ook haar een levensvreugde zijn zich heeler hart daaraan te wyden. Gelyk haar volk innig medeleeft In het per soonlijk fief en leed van zyne Souveralne, soo deelt de landsvrouwe in het wel en wee der natte. Het past ons op dezen geboortedag onzen diepgevoelden dank te uiten, dat een zoo zware en verantwoordeiyke, over een tydperk van veertig jaren met volle overgave vervulde taak onze Souveralne by het bereiken van het 59ste levensjaar de krasht gelaten heeft zich dageiyks te blyven wyden aan de gewichtige belangen die aan haar wijsheid zyn toever trouwd. Met de belofte, dat hy de gelukwenschen van Ned. Oost-Indië zou over brengen, besloot, de G. G. zyn toespraak. der Nederlanden een oogenblik een schaduw wierp, vond bekroning in de geboorte van Prinses Beatrix. Een nieuwe schakel werd ge legd aan de roemryke keten, een nieuwe waar borg geschapen voor de toekomst. Inderdaad, vooraan in de reeks onzer her inneringen staat de jubel, die opklonk, toen ons in Januari van dit jaar, kort na ’s Prinsen algeheel herstel, het heuglijk bericht van de vurig verbeide gebeurtenis ten paleize Soest- dijk bereikte. De wetenschap, dat met, dit nieuwe leven de dierbaarste wensch van Ko ningin en volk in vervulling ging, deed allen, één van zin, de vreugde van die uren genie ten. En zoo al met bet verstryken van de da gen het feestgedruisch verstilde, hartelyk me deleven bleef. De innige voldoening waarmede berichten over den voorspoedigen groei der jonge Prinses ontvangen werden, geeft biyk, hoe waarachtig en diepgevoeld de betuigingen waren van aanhankeiykheid, die in de feestda gen zoo lulde klonken Naar zyn meening wordt aan het natio nalisme der «Chineczen veelal te weinig aan dacht besteed. Intusschen is de dienst voor Oost-Azlatteche zaken hieromtrent voldoende ingelicht gebleken. Spr. behandelde den ani- mtetlschen inslag van den godsdienst oer Ja vanen en de daaruit voor de welvaartbevorde- ring voortvloeiende belemmeringen. Het ver lies vsn de oude godsdienstige tradities, voor- zoover niet opgevangen door het christendom, acht spr. een gevaar voor het Nedsrlandsche gezag. De decentralisatie van het bestuur brengt gevaren mee voor het onderwys en de zieken, verpleging van de missie. Opdat de missie scholen en -ziekenhuizen niet in het gedrang komen, zal het noodig zyn aandacht te beste den aan een Juiste verdeellng van de rechten van het centraal -gezag en van de autonome gebieden. Wat de loyauteit der Javanen aangaat, meent spr. dat de inheemschen wei inzien, dat. zoo bet Nederlandsche gezag weg zou vallen. Indië ten prooi zou zyn aan een egoïsti sche inheemsche oliegarchle. Anderzijds moet men geen zelfbedrog plegen door de tegenwoor dige gezagsverhouding als eeuwig te beschou wen. Een blUvende rykseenheid te naar spre kers oordeel slechts dan gewaarborgd, als de verschillende gebiedsdeelen op den gemeen- schappeiyken grondslag staan van het christen dom. Op dezen grondslag alleen kan een wel varende Indische samenleving worden gegrond vest. De Indische pen self is wel welwillend, zoo- als ook gebleken te uit de wyse, waarop zy de reis van de beide Kamerleden heeft verslagen. Maar daartegen steekt ongunstig af hetgeen de la Nederland gevestigde correspondenten aan die bladen opcenden. Als voorbeeld dlene de zaek-Oss. De katholieken in Indië klaagden eenparig o er deze eenzijdigheid. Indien nu de R. K. 8. P. een snelle ^voorlichting over de Nedertandsche politiek aan Indië zou kun nen geven, zou er, volgens spr. in een leemte zyn voorzien. Wat betreft de P. p. k. I. "welke weliswaar weinig leden en geen verklezingsinvloed heeft, wilde spr de beteekenls niet ouderschatten van een regelmatige gedachtenwtesellng tusschen intellectueele Javanen en Nederlanders, staan de op den grondslag van dezelfde zedeiyke nor men. Een dergeiyk contact te van algemeen landsbelang. Er te dankbaar gebruik gemaakt van de gactvryheid van en vah het contact met ëe P, P. K. L Belangryk was de conferentie niet het volledige hoofdbestuur van de P.PJC.I. te Mok». Ook hier zyn afspraken gemaakt over de ettwteseling van gegevens en over de voor lichting in de inheemsche pers. I BATAVIA, 31 Aug. (Aneta). Ter gelegenheid van het openbaar gehoor, dat in den ochtend van Koninginnedag in het paleis RUswyk te Batavia te gehouden, heeft de voorzitter van den Volksraad, mr. Van Helsdingen, een rede gehouden. Groote dankbaarheid vervult onee harten, zoo zeide hy, als wy een terugblik werpen op het afgeloopen veertig-jarig tydperk van Ha rer Majestelts regeering. Dit tydperk valt sa men met een krachtig voortschrydende ont wikkeling op elk terrein des levens in Neder iandsch Indië. op economisch, staatkundig en cultureel gebied, toet een zich steeds uitbrei dende staatszorg, met een openbaar worden en een verheugende ontplooiing van te voren la tente of slechts zwakke maatschappelijke krachten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 6