r^/7? Hulde de Residentie van aan de Koningin H 65 PRACHTIGE ZILVERVOSSEN PNEUMATIEK moeten gewonnen woraen m ae PALMOLIVE VOSSENJACHT rjï schitterende hoofdpmzen van - deze groote Palmolive wedstrijd zijn gemakkelijk te winnen 1 Ook morgen moet iemand winnen 1 EEN VERMEENDE TEGENSTELLING LUISTERRIJKE OPTOCHT I -Kerkelijk leven a 3 B’ fi DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1938 •>- 390 4 Bij het Vredespaleis Het geval staat ep zich zelf Zegetocht door de stad OOIEVAARS IN ONS LAND Dit jaar was het treurig getiteld Hofleverancier BENOEMING Bij de Priesters van het H. Hart Naar de missie Hulde van vereenigingen A Olympische winter spelen Onderwijzer doodelijk gewond Een man van goeden huize op het verkeerde pad Aankomst der Koninklijke Familie Zullen zij in 1940 in Zwitserland worden gehouden? Kinderverlamming te Groningen De kinderverlamming te Boskoop GEMEENTE-AMBTENAAR AANGEHOUDEN DOODELIJK ONGEVAL OP DE DOMAN1ALE MIJN Door bij een autobotsing neer gevelde boompjes getroffen HET DOODELIJK ONGELUK BIJ OLDENZAAL Autobestuurder gearresteerd Vijftigste algemeene vergadering VERDACHTE INBREKER GEPAKT NED. HEIDE MAATSCHAPPIJ Vs «a- Duizenden leden van vereenigin gen stonden langs den weg op gesteld met hun kleurige vlaggen en vaandels - onder nederigheid is het on mogelijk iets te genieten zelfs geen hoogmoed. Amsterdam verkeert al‘in feestroes CneS][erCr'JChC^er°’er* We,^°rc»jL j j feestelijk aanzien met een gunstigd werd, ten einde. Om ongeveer het van gevolgd o o Bis- serie huldigingen b- o- A o s> actie was te Roer- stoet zou gadeslaan, opgericht. De Provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jezus heeft benoemd tot rector van het klooster Stadhouderslaan 133 te 'a Oravenhage Pater J. de Groot 8CJ. S Naar wy vernemen is de kans groot, dat de Olympische winterspelen in 1940 in Zwitserland zuilen worden gehouden. Het uitvoerend comité van bet I.O.O. zal op 3 September aa. te Bern bijeenkomen om over deze aangelegenheid een beslissing te nemen. massa vooruit. De politiemannen moesten tel kens antwoorden op de vraag van tientallen menschen: „Komt de Koningin niet?" En al moge het ontkennende antwoord op deze vraag dan misschien voor een seconde teleur stellend zijn geweest, men had niet veel tijd om er over na te denken, want een volgend duizend tal drong van achteren op en voordat men be sefte wat er gebeurd was, was men het paleis al voorbij. De vier inzittenden van den personenauto, allen Engelschen, twee dames en twee heeren, kwamen met den schrik vrij, evenals de be stuurder van den vrachtauto. grootse he Haagsche verleend. Bestrijdt Bbe.matUk. Spit, Ischias. Constipatie etc wet Fyaaoa Salt. Prijs per groot* Reach f 105. Verkrijgbaar bij iedere* drogist of apotheker. soldaat en een verpleegster, terwijl wi De vijftigste algemeene vergadering van de Nederlandsche Helde-Maatschappy zal gehou den worden op Vrijdag 16 September in de Diergaarde te Rotterdam. Op 17 September zal een excursie worden gemaakt naar Barendrecht en Oostvoorne. Dit is alles wat U ts doen heeft 1Maak slechts deze zin af (maximum dertig woorden) Ik geej de voorkeur aan Palmolive neep omdat Er wordt niet gelet op mooi proza. Vertel het ons in Uw eigen woorden. Wacht nu nietHaal vandaag nog Uw inschrijf-fortnulier I Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van den kaashandel „Het Klaverblaadje** der firma W. van Ammers te Oosthuizen is door H. M. de Koningin den beiden firmanten het recht toegekend tot het voeren van het ko ninklijk wapen met den titel van hofleverancier. Op de bovengrondsche werken van de Doma- nlale mijn te Kerkrade geraakte gistermorgen de gehuwde mijnarbeider A. van der Muilen be kneld tusschen twee kolenwagens. Hij werd zoo zwaar gewond, dat de dood spoedig intrad. Uit den zijweg van kasteel .JJillenraedt” na derde op dat tijdstip een met kippen geladen vrachtauto van den expediteur Plllaerds uit Herkenbosch. Uit de richting Venlo kwam op hetzelfde moment met groote snelheid een En- gelscte personenauto aanrijden. *s Ochtends was bet weer eenlgszins onzeker, maar later op den dag kwam de sou door de Princevlag, verschillende twee pages vereen! ging Om kwart over drie kwamen H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bern- hard- op het Gevers Deynootpleln aan. Te Groningen heeft zich een geval van kinder verlamming voorgedaan bij een meisje. Het patiëntje is naar de barak van het Academisch ziekenhuis overgebracht. Volgens den inspecteur van de Volksgezond heid, dr. P. Muntendam, staat het geval op zichzelf. Sluiting van scholen wordt dan ook niet ge- wenscht geacht. De kinderverlamming in het noorden. waar Woensdag één geval werd gemeld, heeft zich uitgebreid. Thans zijn vier nieuwe gevallen bij personen tusschen 27 en 28 jaar geconstateerd en wel drie én de stad Groningen en één in Oldehove. Allen zjjn in de barakken van het Academisch Ziekenhuis opgenomen. De bewondering van het publiek ging vooral uit naar het Indische gedeelte van den optocht. Het applaus bij het voorbijrijden van de In dische praalwagens was. niet van de lucht. De minister van Koloniën, de heer Oh. Welter, heeft den heer R. Zuyderhoff, voorzitter van „Oost en West'*, zijn bewondering betuigd voor het resultaat, dat de heeren F. van Peskl en J. G. A. van der Upwlch, de leiders van het Indische deel van den optocht, hebben bereikt. Toen het einde van den optocht in zicht was, volgde een ware run van het duizendkoppige publiek op de nog schaars aanwezige vervoer middelen. In een ommezien was bet Gevers Deynootpleln een onontwarbaar kluwen van krioelende menschen. In deze groote menigte mengden zich de deelen van den stoet, soodat tusschen gewoon gekleede burgers tal van lie den in antiek of Oostersch gewaad rondliepen en exotische praalwagens zich in het moderne verkeer bewogen. Na een uurtje was echter een kalmer periode Ingetreden. Allen, die in de stad bleven, richtten bun schreden naar bet paleis in het Noordeinde en de toevloed van menschen op die plaats was zoo groot, dat de politie genoodzaakt waa een richtingsverkeer in te stellen. In onafgebroken stroom, schouder aan schouder, en slechts zeer langzaam vooruitkomend, drong de menschen- Volgens een voorlooplge mededeeling van mr Haverschmidt, die elk jaar gegevens, omtrent bewoonde ooievaarsnesten verzamelt, ia 1938 voor de ooievaars in ons land zeer ongunstig ge weest. De heer G. Bosch te Huizum schrijft in bet Nleuwsbl. v Friesland, dat het ongetwijfeld met de ooievaars in Friesland nog nooit zoo treurig gesteld is geweest als in dit seizoen. Volgens zijn aanteekeningen zjjn dezen zomer In die provin ce 54 ooievaarsnesten bewoond geweest, maar op slechts 17 werden jongen groot gebracht. Te Drachten zjjn jonge ooievaars gestorven; te Gorredük werden op 7 Augustus drie reeds groo- te jonge ooievaars door den bliksem gedood; te Grouw moet een ooievaarsnest na een groot /uurwerk verlaten zjjn; te Hardegarjjp werden by een vechtpartij de eieren uit het nest ge worpen; te Heercnveen zijn op een nacht Jonge ooievaars, nog maar eenige dagen oud. uit het nest verdwenen. Het vorige jaar warén er in Friesland 57 be woonde ooievaarsnesten en werden op 35 nesten jongen groot gebracht; In 1936 74 bewoonde nesten, waarvan 56 met groot gebrachte jongen. De Inbreker, die Dinsdag bij dokter Vermeer te Dieren werd betrapt, doch na reeds gegre pen te zijn door het raam wist te ontkomen, is te Winterswijk gearresteerd. Het blijkt een man van goeden huize te zijn. Hoewel de dokter en diens vrouw en ook de dienstbode en de nachtwaker hem pertinent herkend hebben, blijft de man ontkennen. Men heeft de overtuiging den dader van tal van inbraken, de laatste jaren gepleegd, te pakken te hebben. De burgemeester van Boskoop heeft op advies van den inspecteur van de Volksgezondheid bepaald, dat alle feestelijkheden, die ter ge-- legenheid van het 40-jarig regeerlngsjubileum van H. M. de Koningin te Boskoop zouden worden gehouden tot een nader te bepalen tijd stip zijn uitgesteld, zulks In verband met de voorgekomen gevallen van kinderverlamming. Hoewel te Boskoop sedert verleden week geen nieuwe gevallen van klnderverlammlngszljn ge constateerd, blijven de autoriteiten voorshands van meening, dat voorlooplg verzamelingen van kinderen zooveel mogeiijk dienen te worden vermeden. Ook de scholen zullen vermoedélijk na 3 September gesloten blijven. et Nationale Dagblad, dat natuurlijk angstvallig verzwijgt, dat dit stand punt uitsluitend voor de Fransche politieke toestanden en verhoudingen geldt, constateert naar aanleiding daarvan, dat de Fransche bisschoppen een tactiek volgen, die volkomen afwijkt van die In ons land van kerkelijke zijde voor Katholiek» Nederland voorgeschreven en gevolgd wordt. Deze con- „stateering getuigt van een wel heel opmerke lijke opmerkingsgave by een blad, dat niet opgemerkt heeft of niet wil opmerken, dat de Fransche Bisschoppen alleen voor Frank rijk en niet voor ons land hun standpunt be palen. Ofschoon het Nationale Dagblad het gezag van de Fransche Bisschoppen by her haling heeft trachten aan te tasten, als zou *t zich compromitteerend vriendelijk over de Volksfrontregeerlngen en de daardoor ge schapen toestanden hebben uitgelaten, plaatst het thans dit gezag tegenover dat der Nederlandsche Bisschoppen, die voor ons land met precies hetzelfde Apostolische ge zag zijn bekleed. Fransche Bisschoppen”, aldus schrijft het Mussertorgaan, „achten een katholieke partij ongewenscht, omdat zij van meening zijn, dat het den katholiek geoorloofd Is om er In open politieke kwesties een eigen mee ning op na te houden. Dit i^wel zeer in te genstelling met hetgeen van polltiek-katho- lieke zijde nier in Nederland verkondigd wordt, nJ. dat er maar één politiek voor den katholiek geoorloofd zou zijn, die der Staats partij." Onder daverende toejuichingen vertrok de Koningin met Prinses Juliana en Prins Bern- hard naar den Ruigenhoek. De Koningin aeide tot generaal Wagner, dat «U diep onder den indruk was van het geen zij gezien had. „Ik ben er stil van,” zeide Hare Majesteit letterlijk. De Konin gin verzocht generaal Wagner aan de ver schillende vereenigingen, die ad& den opr tocht hebben medegeholpen, haar bijzon deren dank over te brengen. bre” heeft dat maar al te duidelijk bewezen. Indien er in Frankrijk evenals in ons land een katholieke partij sinds jaar en dag bestond, zou er misschien reden kunnen ge weest zijn om het standpunt, dat de Fran sche Bisschoppen dan zouden hebben inge nomen, te confronteeren met dat, wat het Nederlandsche Episcopaat thans voor ons land Inneemt. Maar dan zou een natuurlijke parallel in plaats van een vermeende tegen stelling voor den dag zijn moeten komen. Rondom het veld waren duizenden en dui zenden belangstellenden geschaard om dit mi litaire schouwspel mede te maken. Precies te elf uur reed generaal Van Voorst, vergezeld van zijn adjudanten, het veld op om de troepen en genoodlgden te begroeten. Daar na inspecteerde hij de troepen en vervolgens werd de orde van parade gegeven. Nadat de troepen stapvoets langs De vorstelijke familie reed in een open calèche, geëscorteerd door den adjudant, jhr. De Jonge van Ellemeet en den ordonnance-oftteier, Jhr. Van Lawlck van Pabst, die beiden In ceremo nieel tenue gekleed waren. Het gevolg réed eveneens tn open cfclèche. H. M. de Koningin was gekleed in een donker violetten mantel, die bijna geheel schuil ging onder lichtblauwe strulsveeren, en had een licht S. Haal bij Uw winkelier vijf stukken Palmolive zeep van 12 cent. U ontvangt van hem een inschrijf-fortnulier. 3. Stuur bet ingevulde formulier aan Palmolive, Postbus 635, Amsterdam C-, met 5 zwarte Palmolive-bandjes. •1. Elke inzender die twee postzegels van J cent bijvoegt, ontvangt behalve zijn kans op de hoofdprijzen het in kleuren gedrukte Uitkmpboek van de Vijfling Dionne, nieuwe uitgave (waarde 25 cent). lijke oefening tevens voor de kornen- Nederlanders zijn nu eenmaal niet als hun Zuidelijke buren, <U hebben eenige trai ning noodlg om goed los te komen en daarvoor was de Koninginnedag een uitstekende repe titie. De autobestuurder, die Dinsdagmiddag op de Enschedesche straat te Oldenzaal het doode- HJk ongeval veroorzaakte, waarvan de 29-jarige mèj. Oude Jeuninck het slachtoffer werd, is nog denzelfden avond door de politie te En schede aangehouden. Het bleek te zijn de 30- jarlge kellner W. B. A. V. uit De Lutte, die een htfeveelheld alcoholhoudenden drank had ge bruikt en niet in het bezit was van een rijbewijs. Zender zich om- het slachtoffer te bekommeren was hij doorgereden, om In allerijl de voorruit van den auto, die tengevolge van de aanrijding was gebroken, te laten vernieuwen. De man is getankelijk naar Oldenzaal over gebracht. waar hij een bekentenis aflegde Daarna is hij op vrije voeten gesteld. Nadat de troepen stapvoets langs generaal Van Voorst waren getrokken, volgde een dé filé van de cavalerie en artillerie in draf en daarna in galop. De cavalerie voerde tenslotte een frontgalop uit en nadat het „Wilhel"”’*" gespeeld was, was dit Jaarlljksche .evenement, dat door prachtig zonnig weer Met het uitvarend stoomschip „Baloeran” van den Rotterdamschen Uoyd zullen weer enkele fraters van de Congregatie van O. L. Vrouw van het H. Hart te Utrecht naar de Missie van Oost-Java vertrekken. Frater M. Erigelmundus (O. J. Apeldoorn. Haarlem), die zijn verlof in het 'moederland heeft doorgebracht, vertrekt voor de tweede maal, terwijl frater M. Edmundus (A. Verhoef. Utrecht) voor de eerste maal naar Indië wordt uitgezonden. Beide missionarissen zullen op hun tocht vergezeld worden door frater M. Sera- phlcus (P. O. v. d. Linden. Utrecht) die als lid van het hoofdbestuur der Congregatie de visitatie In de Indische huizen zal verrichten. Op den rijksweg RoermondSwalmen, ter hoogte van den zijweg naar kasteel „HUlenraedt”, heeft zich Woensdagmiddag omstreeks één nnr een ernstig ongeluk voor gedaan, waarbij een onderwijzer nit Venlo gedood en zijn 13-jarige zoon gewond werd. De gemeentepolitie te Blerick, gemeente Maasbree, heeft ‘gisteren den 51-jarigen ge meente-ambtenaar H. B. aangehouden, die \erdacht wordt geknoeid te hebben met het afstempelen van kaarten van werkloosen. Ver dachte, die reeds jaren met deze belast, is in het huis van bewari mond opgesloten. 1 Met volledige medewerking van de Oranje altijd welgezinde weergoden heeft Amster dam een Koninginnedag gevierd, zooals deze waarschijnlijk nog selden is gevierd en ook voorlooplg wel niet spoedig meer zal wor den gevierd. Het was voor ons. die uiteraard het feest meer bezien dan meemaken, dui delijk te bespeuren, dat de drukte en de feestelijke stemming uitbundiger waren dan we dat ooit hebben meegemaakt en na korte overwegingen begrepen we het.... met reden. Het Amsterdamsche volk is door de talrijke publicaties over de komende ju bileumfeesten in zoo'n stemming geraakt, de spanning is zoo gestegen, dat zij niet langer kon worden onderdrukt, soodat de Koninginnedag als veiligheidsklep fungeer de voor het smeulende enthousiasme, dat nog verscheidene dagen moet wachten, al vorens het zich geheel en al kan uitleven. De veiligheidsklep Is Woensdag één dag ge licht en Amsterdam heeft gedaverd van het festijn. de Haagsche stedemaagd opende de groote rij. Hierop volgden, met telkens muziekcorpsen en groepen van loopende deelnemers praalwagens van diverse vereenigingen. De tweede afdeeling die hierop volgde, werd gevormd door de leden van de dragende de wapens van de Oranjevorsten, geflankeerd door ieder en gevolgd door leden der met vlaggen. Daaronder waS ook het wapen van Prinses Juliana, geflankeerd door een Roode Kruis- 1 dit apen de herauten in beweging, waarmede de stoet een mailcoach, optocht had Terwijl de parade op het Malieveld nog aan den gang was, werden reeds de voor bereidingen getroffen voor het hoogtepunt van de viering van den geboortedag van HM. de Koningin, n.l. de samenstelling van den luisterrijken optocht, die in den namiddag door de residentie zou trekken. Om ongeveer half één arriveerden de eer ste praalwagens, waarna geleidelijk een begin werd gemaakt met de samenstelling van den --nam de Het feest begon in den generalen opmanch van alleIwester-, Noorder-, Zulder- en Oosterlingen naait het stadscentrum, dat nog steeds het hart van\de hoofdstad blijft en alleen het gadeslaan van dezen Intocht was een sensatie. Met puilende trams en overvulde taxi's kwamen de haastigen, In dichte drommen, hecht aaneengesloten, de voetgangers, die van de wandeling stadwaarts tevens gebruik wilden maken, om de vorderingen aan de stadsversle ring gade te slaan. Aan den opmarsch der buitenbuurters en de drukte in de city zou men Woensdagmiddag ge dacht hebben, dat het In de buitenbuurten let terlijk uitgestorven moest zijn, doch niets min der waar dan dat. Misschien in de binnenka mers. doch overigens was het in de winkelstra ten der buitenwijken niet veel kalmer dan bin nen den grachtengordel. Vooral In Oost en in Zuid, waar het AJaz- en het Olympisch Sta-, dion ter uitlevlng van de feestvreugde in be slag waren genomen, was het een drukte van belang, waar ook de gemeentetram het hare aan verdiende. Het feest van de Vereenlging tot Veredeling van het Volksvermaak in het Stadion werd trouwens door de tramdlrectle als een groot evenement beschouwd, waarvoor de tramlijnen hun eindpunt naar het Stadion verlegden. In de sigd zelve culmineerde de drukte vooral in de groote voet verkeersaderNleuwen- d(jk, Dam, Kalverstraat enz. tot Frederlksplein, waarbij de politie ter voorkoming van al te veel gedrang al spoedig gedwongen was, Damrak en Rokin als parallelwegen In te schakelen. En wat men ook tegen de demping van het Rokin heeft In te brengen op zulke dagen Is de ruime bou levard bij uitstek practlsch. ilnius” militjnre T ?be- X* Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werd Woensdagochtend om elf uur een groote parade op het Malieveld te Den Haag gehouden. De troepen werden ge commandeerd door kolonel R. P. J. van den Berg van Saporoea. commandant van de le ar- tlllerlebrlgade en de parade werd geïnspec teerd door luitenant-generaal J, J. G. baron van Voorst tot Voorst, gouverneur der residen tie. Het spreekt vanzelf dat het groote moment van den middag bfj het Vredespaleis was, waar de Koningin het voorbijtrekken van den Hier was een baldakijn Naast de stadsdrukte waren er echter ook bulten de city ruimschoots gelegenheden om zijn vermaak te zoeken en ook deze hadden hoegenaamd geen gebrek aan belangstelling. De op Frankendael georganiseerde massazang was inderdaad massaal en zoo waren ook de drommen, die rodd de diverse uitvoerende korpsen samenschoolden, terwijl tenslotte vele instellingen die hua verlichting voor de ko mende feestweek reeds gereed hadden, die ver lichting ook op Koninginnedagavond ontsta ken. Zeer verstandig overleggend, dat het ook dan feest is en zéér tot genoegen van de tien duizenden passanten, wier kritiek unaniem prijzend uitviel- Er waren trouwens schitteren de illuminaties te bewonderen! Zoo was Koninginnedag-1938 In Amsterdam. In leder opzicht een welgeslaagd volksfeest, dat tot diep In den nacht werd voortgezet, waaraan talrijken een aardig stukje geld verdienden en waarop vrijwel geen wanklank werd gehoord. Een koatelj de feesten. 1 enigen tijd geleden deed onze Parijsche M correspondent in ons blad, dat door Mussert’s spreektrompet ..Het Natio nale Dagblad” tot „een der spreektrompetten van de Staatspartij” wordt verklaard, eenige mededeellngen over pogingen, welke door den Franschen politicus André Tardleu zijn aangewend om het Fransche Episcopaat te bewegen den geloovigen Katholieken in Frankrijk een wenk te geven tot de oprich ting van een politieke partij. Naar aanleiding daarvan schreef hj op grond van ingewonnen informaties, dat het standpunt van het Hoog waardig Episcopaat, dat daarbij uiter aard het oog op de Fransche toe- standen heeft gevestigd, npg altijd is, dat de oprichting eener katholieke partij in Frankrijk ongewenscht moet worden ge acht. En wel om de volgende redenen. Ten eerste zijn er in Frankrijk verschillende poli tieke partijen, waarvan katholieken deel uit maken en ook deel kunnen uitmaken. Het geen tegemoet komt aan de ook den katho lieken geoorloofde vrijheid van politiek denken in open politieke kwesties. Ten tweede zouden, zoo een katholieke politieke partij bestond, door deze gemaakte fouten, gemakkelijk, zij het ten onrechte, afgescho ven kunnen worden op de Katholieke Kerk zelf. Ten derde zou de oprichting eener eigen katholieke party heel wel tot gevolg kunnen hebben, dat ook een anti-katholieke partij in het leven werd geroepen, in alle geval zou in zekere andere partijen anti katholicisme er» antl-clericalisme er door worden aangewakkerd of Wakker geschud, waar zy er than» meer belang by hebben de katholieke overtuigingen te ontzien. ge deelte werd besloten door het 'feapen van Prinses Beatrix, geflankeerd door twee in het wit gekleede meisjes en gevolgd door een groot aantal praalwagens. Het vijfde gedeelte, dat hierop volgde, was de Indische afdeeling,,die wel het hoogtepunt in den stoet vormde. Deze voorstelling van zaken Is bewust scheef en misleidend. Immers de Fransche Bisschoppen achten het oprichten van een katholieke politieke party op dit oogenblik in de huidige poli tieke constellatie van Frank rijk ongewenscht. Dit is heel wat anders dan het Nationale Dagblad tracht te inslnu- eeren. Ook in ons land is het den katholiek geoorloofd om in open, liever gezegd vrye, politieke kwesties, er een eigen mee ning op na te houden. De Nederlandsche Bis schoppen hebben alleen maar op de grootst, mogeiyke politieke eenheid der Katholieken in ons land aangedrongen, omdat verdeeld heid der katholieken in de politiek uiteraard ds katholieke belangen moet schaden en af breuk doen. Verboden zijn voor den katholiek alleen die politieke partijen, wier program, leerstellin gen en strydmethoden niet te vereenigen zijn met het katholicisme zooals b.v. de com munistische, de sociaal-democratlsche en de liberate 0arty, terwijl het den katholiek hier te lande niet geoorloofd is ih belangrijke - mate steun te verleenen aan de N.S.B. Niet Blsschoppeiyk verboden 4s b.v. het lid maatschap van de Kathollek-Democratische Forty, welke toch zelfs niet Moor het Natio nale Dagblad vereenzelvigd kan worden met de R. K. Staatspartij. Het bestaan van een katholieke partii" brengt ipderdaad het bezwaar met zich mee, 4 dat door deze gemaakte fouten gemakkelijk, z ij het ten onréchte, afgeschoven a kunnen worden op de Katholieke Kerk zélf. Hoezeer de Fransche Bisschoppen daarin ge- lijk hebben, bewijst het Nationale Dagblad zelf dagelijks door een stelselmatige toepas- zing van dit onrechtvaardige afschuifsysteem, dat het heeft afgekeken van alle landen, waar het natlonaal-soclallsme via de politie ke organisaties der katholieken de Kerk zelve trachtte te treffen. Dit onrechtvaardige afschuifsysteem kan slechts op één mani^f afdoende door de katholieke politieke par tijen worden ontwricht nJ. door zoo zorg vuldig mogeiyk fouten te vermijden. Het derde bezwaar der Fransche schoppen tegen de oprichting eener" katho lieke politieke partij in Frankrijk .kan niet tegen de bestaande katholieke politieke par tij in Nederland worden aangevoerd, aange zien er In tegenstelling met Frankryk hier sinds lang anti-katholieke partijen bestaan en het anti-katholicisme en antlclerlcallsme, vooral dat der N. 8. B„ er biykbaar geen be lang meer inzien de katholieke overtuigingen te ontzien. De wyze, waarop de Ossche af faire van verschillende zyden werd, opgebla- ■an tot een fel-antipapistische „cause célè- Ruim 900 personen namen hieraan deel, by- na alle gekleed In inheemsche oostuums. Voor afgegaan door praalwagens, voorstellende de rykseenheld, Neptunus en de verbinding tus schen moederland en overzeesche gewesten, volgde een kleurrijke stoet, waarin wagens met symbolen van de luchtverblndlrtg, radio, pos terijen, enz. Stram marcheerde hierin de afdeeling wel ke het oude Indische leger en de marine voor- stelde. Gekleed in de oude uniformen, boekte deze afdeeling een groot succes. Ook de andere afdeelingen van deze groep trokken echter ten zeerste de aandacht. De verschillende inheemsche costuums, de prach tige wagen met de ceremonieels danseressen, en zoovele anderé, ontlokten telkens uitroepen van bewondering? Ook een fraaie wagen van de vreemde Oosterlingen verdient vermelding. Nadat nog de verschillende bevolkingsgroe pen van Oost- en West-Indië hadden gedefi leerd, waarbij nok diverse Indische producten werden meegedragen, sloot deze afdeeling met een praalwagen van de Konlnkiyke Petroleum Mij. In beeld brengend de aardolle-lndustrie. Het vertrêk'van den grooten stoet, die by het Malieveld ongeveer drie kwartier vroeg om voorbij té trekken, verliep, dank zy de getrof fen maatregelen, In de beste orde en zonder eenigen wanklank. Juist op de kruising kwamen de auto's met elkander In botsing. De personenauto vloog van den weg en raakte daagiy een paar boompjes, die geveld werden, zy kwamen In hun val neer op twee wlelryderz, die zich op het fietspad bevonden, den onderwijzer W. Spiers uit Venlo en zijn 13-jarlgen zoon. Beiden vielen tegen den grond. De heer Spiers werd met een verbrijzeld been en enkele gebroken ribben In bewustelooaen toestand opgenomen. Zijn zoon had een hoofdwonde opgeloopen. De twee slacht offers werden naar het Sint Laurentius- siekenhuiz te Roermond overgebracht, waar de heer Spiers aan de bekomen -verwon dingen overleed. Raad van State, Jhr. mr. Beelaerts van Blok land,- de Commissaris van de Koningin In Zuid-Holland, jhr. mr. dr. van Kamebeek, oud-mlnister, jhr. De Geer, oud-gouvemeur Fock, de president van den Hoogen Raad, de gouverneur der residentie, en vele andere autoriteiten. Ook de Indische vorsten waren onder de aan wezigen. strooien hoed op getooid met bloemen. De Prinses droeg een zeegroen tollet met een groote bont over de schouders en een zijden toque op. Prins Bernhard was gekleed In de uniform van kapitein der grenadiers. Stapvoets reed de stoet langs den weg, waar de vele vereenigingen waren opgesteld. Tweemaal werd halt gehouden, om Hare Majesteit ge legenheid te geven een zanghulde in ontvangst te nemen. Om precies half vier naderde de stoet het Vredespaleis. Bij het baldakyn werd de vorsteiyke familie ontvangen door den burgemeester van *s-Gra- venhage, mr. 8. J. R. de Monchy. die achter de Koningin onder het baldakijn plaats nam, ter wijl een enorme muid met oranje bloemen op een klein tafeltje voor de vorsteiyke familie werd gezet. Voortdurend Juichten de menschen, wuifden met hoeden, zakdoeken en programma's en op verschillende plaatsen tegelijk zette men Wilhelmus in. Toen begon het défilé der praalwagens. Behalve de burgemeester en het gevolg de Koningin waren ook in het paviljoen aan wezig gep. generaal-majoor Wagner en de heer L. P. van der Heyden, onderscheidenlijk voor zitter en secretaris van het comité voor de lulsterryke viering van het regeerlngsjubileum. Achter de herauten, die den optocht openden, reed te paard kapitein Lagerwerf!, de leider van den optocht, die ,by het koninkiyi: paviljoen afsteeg en gedurende den geheelen duur van den optocht de Koningin van voorlichting dien de. Het voorbytrekken van den stoet duurde on geveer veertig minuten. wolken en verhoogde het van de stad. Van het Vredespaleis naar Scheveningen stonden de vereenigingen langs den weg ge schaard in 18 groote groepen. Een indruk wekkend gezicht, deze duizenden, die ge schaard stonden, ontelbare rijen dik, met hun vaandel» en banieren, In afwachting van het moment waarop de konmkiyke stoet zou passeeren. Ter weerszijden van het koninklyk paviljoen hadden een groot aantal genoodlgden een plaats gekregen. Onder hen waren de ministers Geseling en Welter, de vice-president van den De aaneengesloten serie huldigingen voor H. M. de Koningin werd voortgezet met een demonstratie, waaraan de geheele burgerij haar medewerking heeft stoet. Naarmate de tijd verstreek, drukte toe. Om drie minuten over tweeën kwamen werd geopend, gevolgd door waarin het comité voor den plaats genomen. Hierop volgde de vrijwel eindelooze rij van praalwagens, de een al fraaier dan de ander. Het publiek applaudisseerde telkens weer. Een zeer fraaie wagen, vnorstellende Haagsche stedemaagd opende de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 13