H Hoe de Marine vóór 40 jaar de Koningin eerde VEERTIG JAREN Schip vergaan bjj Den Helder r VLOOTREVUE OP HET HOLLANDSCH DIEP Kerkelijk leven VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1938 Het Regeering* jubileum Corps Mariniers Ook de oude Zuiderzee-vloot -L V ~eett te Brunei 1 PATERS VAN DEN H. GEEST Vertrek M issionarissen J. F. v. d. Broek T Derde geval heeft zich voorgedaan H.H. WIJDINGEN V olkt-enthoutiatme Te Haarlem I Op de Renkumerheide Audiëntie I 4 t Kinderverlamming te Neder-Hardinxveld Motor botst tegen vrachtauto Hulde der visschers op de Zuiderzee Herdenking in den Rotterdam- tchen raad Hongaartche pert brengt hulde Gelukwentchen van het Frantche Roode Kruit Commando-over dracht te Rotterdam Op de heide by Renkum defileer den 18.000 mantchappen van het leger Beryder gedood, duo-pattagier gewond KIND DOOR MOTOR GEGREPEN TEGEN ALLE PIJN 'AKKERTJES' Directeur van het dagblad „De Gelderlander" overleden De geheele bemanning kon gered worden groote voren zag. Ook de Koninginnen zagen het met blikbaar welgevallen aan. koppen naar voren een mastenbosch ge lijk. zoo leek het in de verte.... Wy willen dan nu navertellen, wat wij lazen in oude verslagen omtrent de groote gebeurte- hoofd- onder Het was eigendom van den kapitein Buerkoff De bemanning bestond, behalve de kapitein en zijn vrouw, uit twee Letlanders, twee Engel- schen en een Noor. Daar de „Dorus Rijkers’', de reddingsboot van de Noord- en Zuld-Hol- landsche Reddingsmaatschappy, niet in Nieuwe- dlep aanwezig was. werd het eerst assistentie verleend door den botter D.H. 30. De schipper van dit vaartuig had aangenomen de -Snow White” vlot te slee pen, doch het mocht hem niet gelukken. Ook de sleepboot ..Amsterdam’ van de firma Weissmuller, was uitgevaren, doch hiervan werd de assistentie afgewezen. Het vaartuig had mocorpech en werd door den vloed op de gronden gedreven. Aan booed bevonden zich een vjjf-kopptgo bemanning, de vrouw van den kapitein en een hond. Het is een bouten scheepje, dat op weg was van Lon den naar Finland om lading in te nemen. Het meet ongeveer 300 ton. De naam van bet schip komt niet voor in de Lloyds’ registers, doch vroeger heette het Orlon" Weenede ga vend ie ep de «Ja na sk aak”, esk wat genaamd de UOddenrag* esa zandplaat in bet Weetgat Mi Den Helder, een moterdriemaater, genaamd „Snew White**, een schip, afkomstig van Panama, vergaan. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis ontving in verband met het jubi leum van H. M. de Koningin een telegram met gelukwensen van het Fransche Roode Kruis. van aanhankelijkheid, die wy thans om ons heen kunnen ervaren. En na de Marine kwam het Leger, dat als afzonderlijk corps in de maatschappij zijn ge biedster wensohte te huldigen. De 31ste September was daarvoor uitgekozen. En weer, als steeds waar de Koningin zich „vertoond had, scheen hoog de Oranjezon aan den hemel. Op de groote heide, ten noorden van Renkum, waren vertegenwoordigers van heel het Neder landsche leger saamgekomen, om. op militaire wijze, de Koningin hunne opwafchting te ma ken. De Koloniale Bmervs, het populaire corps bjj Tegen elf uur verschenen de Koninginnen. Koningin Wilhelmina te paard, in wit ama- zone-costuum, omringd van een bij uitstek schitterenden staf Koningin Emma on- mlddeliyk daarachter, in een met vier paar den bespannen landauer. Tienduizenden menschen stonden rond om, steeds juichend, jubelend, met hoeden en zakdoeken zwaaiend overal, waar de lief tallige verschijning met haar vorstelijk es corte verscheen een eenig schouwspel, in drukwekkend en grootsch. Calkoen en Kolff „Ik heb al veel in mijn leven gezien, maar zoo iets grootsch had -ik nog niet bjjgewoond en zal ik ook niet licht terug zien.” En daarmede heeft HM. bet schouwspel van den 3den Augustus uitnemend gekarakteriseerd. Moge de vlootrevue, die Haar nu veertig Jaren later wordt aangeboden, Haar een even groote voldoening schenken! de leden van den Raad van State en de Staten- Generaal, de Dolfijn, met de ministers, en de torpedobooten Ardjoeno. Empong en Batok. De journalisten en hunne dames waren op de Stad Zwolle en deze was reeds lang voordat de Zee hond verscheen, de Zuiderllnle langs gevaren. Oorverdoovend klonk het helsch gefluit der si renen van alle particuliere booten, toen de Ko ningin zich aan boord van de Zeehond had be geven, het admiraalschip, waar H. M. zou lun chen. en de Koninklijke standaard was gehe- schen. Prachtig was de tocht huls-toe weer aan boord van de Zeehond, maar nu omgeven en gevolgd door al de honderden vaartuigen, wier passagiers in spanning het oogenblik hadden verbeid, waarop zij hun koningin zouden mogen naderen. De zon ging onder in heerlijke pracht. De onvergefelijke dag van den 15den Septem ber van het inhuldlgingsjaar was voorbij. De geheele pers van Boedapest heeft lange artikelen aan het regee rings jubileum van Koningin Wilhelmina gewijd. De Nederlandsche gezant te Brussel zal 8 September in hotel Métropole een receptie houden ter gelegenheid van het Regeerlngs- jubileum. Uitgenoodigd zullen worden alle lei dende figuren en de leden der Nederlandsche vereenigingen in België. Des avonds zal een feest worden georganiseerd in het Paleis der Schoone Kunsten. Daarbij zal voor de eerste maal in België de Jubileumfllm gedraaid worden. Het feest zal worden besloten met een bal. Op 11 September zal de Nederlandsche pro- testantsche kerk te Brussel, in de kerk op het St. Katherineplein, een plechtige godsdienst oefening houden met dankzegging, ter gelegen heid van het Regeerlngsjublleum. In de Donderdag gehouden raadsvergadering van Rotterdam beeft de loco-burgemeester de heer A. B. de Zeeuw bij verhindering van den ourgemeester wegens ongesteldheid, een herdenkingsrede uitgesproken ter gelegenheid van het regeerlngsjublleum van H. M. de Ko ningin. En nu wjj dan toch over de vlootrevue heb ben geschreven, mag de prachtige demonstratie der Zuiderzeevisschers niet onvermeld blijven. Het was wel geen feest bij de «plechtige inhuldiging zelve, doch men mocht het beschou wen als een latere betuiging van liefde en trouw van het volk der zee aan de beminde vorstin. Het gebeurde In het eerste regeeringsjaar van de Koningin. Een commissie, aan welker hoofd stonden de burgemeesters van Edam en Wierln- gen, had zich gevormd om aan H. M. de Konin gin aan te bieden een revue over de vlsschers- vloot, een parade van alle botters en visschers- schuiten, die behoorden tot het gebied der Zui derzee. Den 3den Augustus zou dat zeldzame water feest plaats hebben, en Inderdaad is het dien dag een ongeëvenaard schouwspel geweest op het wijde watervlak der Zuiderzee. Een heer lijk windje, niet te sterk prachtig zonlicht en een gematigde temperatuur, alles dus. wat men voor zoo’n dag wenschen kan. *Een kanonschot van een der vele polltle- booten. die ter handhaving van de orde als zeemeeuwen rondvlogen, maakte een einde aan deze hartelijke hulde. In een ommezien waren de zeilen geheschen van de 1600 vaartuigen, de boeg werd gekeerd en huls toe ging het In volle vaart. Dat was een éénlg schouwspel over de zee een zeld zaam levendig tafereel, als men nooit te- ,Jen heerlijke, frisch klaterende (wat een perspectief voor filmische geluids techniek!) geestrijke symphonic van een klein volk in de rij der staten, klein in getal, groot door zijn daden. Een docu mentatie in den levenden voli&chen geest, getooid met feiten uit het moe derland en de overzeesche gewesten. Het was dan geen verhaaltje geworden, doch een heerlijk heldenepos, een spannend stukje historie van het leven van den boer, den arbeider, den middenstander, leder in zijn gilde. Dan ware een eere- plaats gegeven aan het Oranjehuis, dat in traditie van eeuwen de leiding van dit werkend volk heeft gehad en geve God het spoedig ook weer zal krij gen.” et was en is dus volgens het „Na tionale Dagblad” mogelijk een dergelijk „heerlijk heldenepos” samen te stellen over de afgeloopen veertig jaar, waarin H. M. de Koningin plichtsgetrouw overeenkomstig de demo cratische grondwet van ons land heeft geregeerd. In de afgeloopen veertig jaren is dus ook volgens het „Nationale Dagblad" ons kleine volk zoo groot ge weest door zijn daden, dat het in een heerlijke filmsymphonle verheerlijkt had kunnen worden. Het is alleen' nu juist niet een directe hulde voor onze Koningin, dat het „Nationale Dagblad" meent, dat dit mogelijk is geweest, on danks het feit, dat gedurende die veer tig jaren aan het Oranjehuis niet de «ereplaats is gegeven, die het overeen komstig de traditie van eeuwen in de leiding van ons werkend volk had moe ten hebben. Maar afgezien van dit kleine déraillement zijn wij toch blij, dat de nationale film juist door haar misluk king de N.8.B. tot het inzicht schijpt te hebben gebracht, dat onze „demo-libe- rale” staat gedurende veertig jaren stof te over heeft samen gebracht vooP een documentair heldenepos in den leven den volkschen geest. Wij wachten nu op de eenige logische conclusie, yelke het „Nationale Dagblad” zal hebben te trek ken, n.l- dat de N.8.B. zoo snel mogelijk heeft te verdwijnen als een beweging, wier program en streven totaal overbo dig zijn gebleken. Hongarije zal nooit vergeten, dat het Juist Nederland was, dat op persoonlijk ini tiatief van zijn Koningin na den oorlog als eerste maatregelen nam, om de noodlijden de Hongaarsche kinderen te helpen. Met de herinnering aan de prachtig-ge- slaagde legerrevue te ’s-Oravenhage en het vooruitzicht op een indrukwekkende vloot revue is het Interessant nog eens voor den geest te halen de revues, die veertig jaren, geleden by de Inhuldiging van de jonge landsvorstin werden gehouden. Natuurlijk was er een machtig verschil met het geperfectlonneerde legerapparaat, dat wy thans bezitten, maar dat onze weer macht zoowel te land als ter zee een uitste kend figuur sloeg, blijkt toch wel duidelijk uit de oude verslagen, die over deze feeste lijke troepenschouw werden geschreven. Maar vrat onveranderd is gebleven sinds den - heuglijken dag dat Koningin Wilhelmina den troon besteeg, is de diepe liefde en ver- eertng voor het huis van Oranje en bijzon der voor de landsvrouwe. Want het enthou siasme, dat spreekt uit de daverende hulde betuigingen van toen, vindt men in even groote mate terug in' de innige uitingen Donderdagavond werd een driejarig meisje wonende aan de Langeleegte te Veendam ge grepen door een motorrijwiel, bestuurd door den heer W. van den B. uit Groningen. Het kind kwam plotseling achter een stilstaander: vracht wagen, vandaan om oen rijweg over te steken Zeer ernstig aan het hoofd gewond werd het kind opgenomen. Twee geneesheeren, die spoe dig ter plaatse waren, constateerden een ern stige schedelfractuur. Na te zjjn verbonden werd het meisje met spoed naar een ziekenhuis te Groningen over gebracht. Men vreest voor het leven van bet Slachtoffertje. In Haarlem is een geval van kinderverlam ming voorgekomen. Uit voorzorg is de Montes- aori-school aan de Mtadeniaan in Haarlem-Zuid gesloten. Bovendien is in een der Haarlemsche dekenhulzen een kind uit Hoofddorp opgeno- nen, dat eveneens lijdende is aan kinderver- amming.« En onderwijl speelden de verschillende stdf- muziekkorpsen het Wilhelmus. Daarna revue en défilé van de opgestelde troepen een militair schouwspel van onge wone kracht. Bi) het défilé ging de Koloniale Reserve voor op overal toegejuicht door de langs het veld staande menschenrijen. Dan de infanterie het geweer op schouder, en vervolgens de bere den wapens, eerst in stap, daarna in draf, ten slotte in galop. Vooral de rijdende artillerie in de kleurige, kokette uniformen, maakte *n over weldigenden Indruk. En de vaandels en de standaarden groetten H. M. de Koningin met diepe nijging ter aarde. En Koningin Wilhelmina boog eerbiedig, als wedergroet aan het kranige Nederlandsche le ger. Op den terugweg van het revue-terrein naar het spoorwegstation, het wachthuis No. 20, pas seerde de Koningin nogmaals de geheele opge stelde troepenmacht. En nu klonk het, onge dwongen Leve de Koningin! uit burger- en soldatenmond. De legerrevue op de Renkumerheide was een waardig1 en schitterend slot van de lange rij van feesten. ,ter eere van de Inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden. Woensdag 7 September zullen te Antwerpen hog zeven paters en twee broeders scheep gaan op de .Adolf Woermann”: de weleerw. paters J. Vermeulen uit Amsterdam, P. van Adrichem uit Den Haag. A. Melis uit Nieuwer Amstel, A. Sleutjes uit DenADungen, W. Krynen uit Roo sendaal, de eerw. broeder Samuel Dorssers uit Weert, allen met bestemming Bagamoyo (Oost- Arflka). De eerw. broeder Savlnus van Grootel uit Geldrop met bestemming Nairobi (Ooet- Afrika). De weleerw. paters A. van Houtert uit Gemert en Th. van Mlerlo uit Gennep met be stemming Cubango (West-Afrika). Op het kruispunt Den Akker naderde de truck met trailer van de firma Wagenberg te Vlijmen, bestuurd door N. van der W. De auto reed in de richting ’s Hertogenbosch en trilde naar links, oversteken. Uit de richting *s Her- togenboech kwam de 34-jarige motorrijder J. van Gerven aanrijden, met op de duo J. Suring, belden uit ‘s Hertogenbosch en werkzaam by het Groot Ziekengasthufs aldaar. Ter hoogte van het middelste stel wielen boute de motor tegen den vrachtwagen en de berijders smakten tegen den weg. Van Gerven bleek een bloed uitstorting aan het hart te hebben gekregen en overleed enkele minuten na het ongeluk Suring liep een kaakfractuur en een diepe vleeschwonde aan het hoofd op. Hij werd naar het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch ver voerd. Het stoffelijk overschot van Van Gerven is naar het ziekenhuis te Vlijmen overgebracht. Van Gerven was gehuwd, doch bad geen kin deren. Z.H.Exc. de Aartsbisschop van Utrecht aal de volgende week alleen Maandag en Donderdag audiëntie verleenen. Donderdagavond omstreeks seven «ar te VlUmen een ernstige beting veeegevaRen tazsehen een meter en een treek met trai ler, waarbij de motorrijder een het leven kwam en een drro-paaaagier werd gewond. legen den morgen brak de middelste mast en raakte het schip lek. Het maakte zware slagzij en dreigde bij den opkomen den vloed geheel onder water te romen. Hierop werd assistentie gevraagd en we derom ging de „Amsterdam” uit. om de Bemanning aan boord te nemen. Om acht uur bereikte deze de haven van Nleuwediep. Het (Chip was niet verzekerd en moet als verloren worden beschouwd. Slechts weinig van de bezittingen van de opvarenden kon worden gered. Daarna keerden de vorstinnen naar de Buys kes terug en begon de eigenlijke revue: de tocht langs de schuitenrijen. En toen deze was ge ëindigd, ging de Koninginneboot voor anker en voeren de plezierbooten, die bij honderdtallen aanwezig waren om van dit zeldzame water feest getuigen te zijn, voorbij de Koninginnen als een défilé. Van alle zijden imschten de tonen van hei Wilhelmus en het Wien Neerlandsch Bloed, van alle booten golfden de juichkreten,, de hoera’s en hoezee's voor de beminde vorstin. 't Was als een chaos van stemmen en klan ken maar een chaos, die opging tot één groo- ten Jubeltroep van: Leve de Koningin! Leve Koningin Emma! t Was een ware en zuivere uitbarsting van echt-dlep volks-enthousiasme. NUmegon. Het schip strandde op ongeveer rtsaeifde plaats, waar eenige jaren geleden het Ftnscbe schip ..Menja” is gestrand. De schipbreukelin gen werden, nadat de politie de passen had ge controleerd. in eenige logementen onderge bracht door bemiddeling van den heer Bakker. Lloyds’ agent te Den Helder, die vanmiddag zou trachten nog eenige achtergebleven eigendom men uit het wrak te redden. Donderdagmorgen is op het exercitleter- reln op Crooswyk te Rotterdam afscheid genomen van kolonel o. J. O. Dorren, in specteur van het Corps Mariniers, wien met ingang van Donderdag eervol ontslag uit den zeedienst is verleend. Tevens is het commando over het corps overgedragen aan kolonel H F w A. von FrU tag Drabbe Spr. wilde eenige oogenblikken de gedachten bepalen by het heugiyke feest voor de Konin gin en het Nederlandsche volk. Een veertigjarig jubileum leent zich voor uet maken van vergeiyklngen. 1898 viel in een periode van ontwikkeling van Industrie en handel, waarin de sociale rechtvaardigheids zin begon door te dringen. De invoering der sociale wetten dateert uit dien tyd, welke in latere Jaren zyn uitgebreld. Uit de laatste ja ren dateeren de steunmaatregelen, welke, in vergelijking met 1898. zeer te waardeeren zijn. Nu staan we midden in een crisis, welke ons allen de grootste moeiiykheden stelt. De toe stand van nu is wellicht moeiiyker dan toen. Temidden van deze omstandigheden word; het 40-jarig regeerlngsjublleum gevierd op *n wfjze zooals nimmer tevoren. In toenemende mate en in meerdere volksgroepen komt de saamhoorigheid van ons volk met ons Vorsten huis naar voren. Het besef, dat wjj voor het nationale leven, voor onze zelfstandigheid en voor onze rech ten noodig hebben eenheid, is ook een behoef te die gevoeld wordt door de vorsten zelf. Spr herinnerde aan de woorden van H. M. de Ko ningin In Haar toespraak tot het Nederland sche volk, waarin de verwachting wordt uit gesproken voor het terugkeeren van een toe komst van rust en ontplooiing met verbetering der sociale omstandigheden. Het verheugde spr. dat de Koningin en het Prinselijk Paar Vrydagavond een bezoek aan Rotterdam zullen brengen en hy besloot met woorden van ge- lukwenach aan H. M. de Koningin, aan de an dere leden van het Konlnklyk Gezin en aan het Nederlandsche volk, waaraan hy toevoeg de de bede, dat de Koningin nog lang moge gespaard biyven voor het Nederlandsche volk en dat de vele jaren. welke nog gevoegd zou den worden by Haar veertigjarige regeerings- perlode, jaren van vrede zouden mogen zyn (Applaus van den raad). De Hongaarsche natie neemt met harteiyk- heid en dankbaarheid deel aan de vreugde van het Nederlahdsche volk. „Wy willen er steeds aan denken, dat de edele, groote Koningin na den wereldoorlog met de liefde van een echte moeder onze arme, honger en kou lydende kinderen in bescherming nam. Vier decenniën lang heeft Koningin Wilhelmina Haar volk langs paden van vreedzamen arbeid en wel stand geleid: zy verstond het steeds uit den overvloed van Haar land de noodlydenden te hulp te komen. De Hongaarsche kinderen, die in de jaren van het smartelijkste lyden in Nederland een waariyk broederiyke verzorging hebben gevonden, gedenken thans, nu zy reeds lang volwassen zyn en self gezinnen hebben, met een dankbaar hart de nobele Koningin. Die hun het verder leven heeft mogelyk ge maakt.” De ..Budapest Hirlap” wydt haar artikel aan bet Jubileum en schryit e zgn. nationale film”, vervaar- I Jdigd ter gelegenheid van bet veertigjarig regeerlngsjublleum van H. M. de Koningin, Is In meer dan één opzicht de mislukking geworden, welke de niet bedriegende voorteekenen reeds deden vreezen. In plaats van een superieur en suggestief kunstwerk, dat een boeiende synthese geeft van de ont wikkeling en het karakter van het leven der natie in de veertig Jaren, waarin onze geliefde Koningin met wijsheid en beleid het land heeft bestuurd, Is een oppervlakkig middelmatlgheidsproduct tot stand gekomen, dat ondanks de tech nische vaardigheid van den regisseur Grévllle niet beantwoordt aan de de e lachen, welke aan een waar dige en waarachtige huldiging van onze Vorstip ter gelegenheid van Haar In Venlo nam hy ook een groot aandeel In het openbare katholieke leven en richtte ar mede op het Genootschap De Heilige Stede, ter- wyi ook de Limburgsche bedevaart near Lour des zyn byzondere medewerking had. 1 FVbr. 1922 wékd hy benoemd tot administrateur van ,X>e GelderlanderToen 3 Juni 1933 de heer A. v. d. Kallen, directeur-hoofdredacteur van „De Gelderlander” overleed, werd hy benoemd tot waarnemend directeur en 1 September 1933 volgde zyn aanstelling tot directeur. In September 1934 vierde hy onder groote belangstelling zyn 12H-Jarig jubileum aan na Gelderlander.” In vakkringen stond hy hoog aangeschreven. Hy was om. vice-voorzitter der Ned. Vereeni- glng van Kath. Dagbladdirecteuren. De lieke Dagblad Pers, en lid van het hoofdbestuur der Vereeniging De Nederlandsche Dagbladpers. Ook was hy bestuurslid Van het bureau voor publiclteitswaarde. Een werkzaam aandeel nam hy indertyd in de organisatie van de tentoon stelling der Internationale Katholle ka p»n m Rome. By de» gelegenheid werd hy Som1 S. den Paus onderscheidt® met bet toeken Bane Merenti. Ook op katholiek, sociaal en charitatief go- bied heeft de heer v. d. Broek zich in Nijmegen groote verdiensten verworven. Hy legde hier os. den grondslag voor de Vereeniging De Het- Uge stede en voor den Stillen Omgang en oo “ü:Lgtngen )a*rWkS de Heilige stede te Amsterdam. Meer dan zestienhonderd visschersvaartui gen lagen in ryen geschaard, het een achter het ander, opgetuigd, als gingen zy ter visch- vanget, de Nederlandsche vlag in top. Lan- nisseTTte FanT’CT te“v^ ta dê's^>tembe7<ta- I ’e rUen vormd<,n botters, met de gen van 1898. Het was eerst de Marine, die de jonge Konin gin wilde eeren en haar begte vertegenwoordi gers waren naar het Hollandsch Diep gestoomd om* daar te demonstreeren. By deze plechtigheid was een zeer groot aan tal belangstellenden aanwezig. Tot hen be hoorden de loco-burgemeester. wethouder A. B. de Zeeuw, de burgemeester van Schiedam, mr. F. L. J. van Haaren, de hoofdcommissaris van politie, mr. L. Einthoven, majoor E. T. C. T. Motke, de garnizoenscommandant. lmt.-kolo- nel A. P. A. Boelaard. commandant van de burgerwacht, oud-kolonel J. Oele, oud-com- mandant van het Corps Mariniers, lult.-kolo- nel Gerlach, commandant van den Byzonderen Vrywllllgen Landstorm, afdeellng Monden van dc Maas, en vele anderen. Twee compagnieën van ieder drie secties stonden op het Schuttersveld In front opge steld toen de ban geopend werd. Na de be groeting en Inspectie der troepen nam kolonel Dorren het woord. Spr. noemde het een eer en voorrecht, ge durende 37 Jaren als officier het land, zoowel hier als in de Ooft en West, in de gelederen van het corps te hebben mogen dienen en roemde de tucht en bezieling, die er steeds ge- heerecht hadden in het corps en die er ’n ze kere eigen sfeer aan gegeven hadden. Hy hoopte dat de geest immer zoo goed mocht biyven en bracht dank aan allen die onder zyn leiding gewerkt hadden. Met een driewerf hoera voor de Koningin besloot spr. zyn wensch, dat, in geval er. ondanks het streven naar een voortduren van den vrede, een be roep op de mariniers mocht worden gedaan, zy zich naar de wapenspreukJe Maintlendrai” zouden gedragen. Zich daarna tot kolonel Von Frytag Drabbe richtende, zelde spr. te weten, dat de leiding by hem in goede handen is. Hy wenschte hem daarop geluk met de benoeming. Dan werd het vaandel aan kolonel Von Fry tag Drabbe overhandigd en nadat het weer ingetreden was, nam de nieuwe commandant, het woord. Spr. zelde wel bewust te zyn van de plichten, die hem door de overneming van het commando op de schouders waren gelegd. Hy hoopte, dat de goede geest zou biyven voortleven, niet alleen omdat de krygstucht het eischt, maar ook het corps. Kolonel Von Frytag Drabbe bracht eveneens een driewerf hoera op de Koningin uit. Hy wendde sich daarna tot kolonel Dorren en merkte op, dat de.feiten bewezen hadden, op welke goede wyse kolonel Dorren steeds zyn plichten had ver tuid. Het beste bewys was daarvoor het drie tal onderscheidingen dat hy in den loop der Jaren ontvangen had. Tot slot van deze plechtigheid defileerden de troepen langs de autoriteiten. 't Zag er hier alles uit zooals op een gewonen dag. Op ultdrukkeiyk verlangen van H. M. de Ko ningin was er geen versiering aangebracht en zoo zou dus de Koningin het dageiyksch gedoe ‘zien van een der nyverste klassen van Hare on derdanen. Men had ze moeten zien de vissener te midden van zyn familie, rustig wachtend het oogenblik, waarop zün geliefde gebiedster hem en zyn schuit met een bezoek zou vereer en.... Hy zat er wel een beetje verlegen mee, met het hooge bezoek; doch, de handen In de zakken, vrouw en kinderen In zyn onmlddellyke nabij heid, wachtte hy op de dingen die konten zou den.... De Koningin wenscnle alles ie weten wat het leven der visschers betrof, van de gevaren, waar aan zy by hun bedryf blootstaan, van de op brengst, die deze industrie haar beoefenaars oplevert. En 'burgemeester Calkoen verschafte alle gewenschte inlichtingen. meer: .Ook het Hongaartche roik neemt van ganacher harte deel in de hulde, die de Ne- derlandeche vorstin gebracht wordt. Alle lagen en alle groepen van het Hongaarsche vote groeten mjet dankbare, eerbiedige hulde Ko ningin Wilhelmina, die gedurende haar ge heele regeering nooit heeft getracht de be langstelling der wereld te wekken, die steeds een eenvoudig, zuiver leven leefde en slechts een eenig doel voor oogen had en heeft; Haar vaderland te dienen en in zyn belang te ar beiden. Aan de gelukwenschen van volken en heerschers paren zich bescheiden, maar des te harteiyker, de wenschen der Hongaarsche moe ders, die door den arbeid der groote Konlngp^ wred konden worden De „Kis UJsag” schryft tn een hoofdartikel onder meer; „In het hart der vroegere Hbngaarache pleegkinderen zal het gevoel van dankbaarheid nooit sterven. De liefde en de dankbaarheid voor Nederland en de Komngin van Neder land zullen zy hun geheele leven bewaren jubiletim gesteld rtioeten worden. Een kostbare kans is hier op kostbare wijze verspeeld. En dat is te meer te betreu ren, omdat het voorkomen had kunnen Worden. Wij behoeven ons hierover niet méér op te winden dan over b.v. een mislukte feestversiering of een niet ge slaagden feestavond. Voor het Nationale Dagblad echter is deze mislukking een gretig aangegrepen aanleiding om In de meest opgeschroefde bewoordingen en gevoelens lucht te geven aan zijn anti semitisme en het houden van een ko lommenlange charge volgens de strate gie van zijn dragonder-ix>Utiek. Het ver- mafcelijke daarbij Is, dat het zich ver- galoppeert op een wijze, waardoor het geheel het drijven van de N-S.B. zelve als overbodig en ongerechtvaardigd dis- qualificeert. Uiteenzettend, wat de „na tionale film" niet geworden is, maar had moeten en kunnen zijn, schrijft Mus- aert’s blad met vette letters o.m. het volgende Zaterdag 3 Sept, vertrekken uit -ons land met bestemming Doume (Oost-Kameroun West- Afrika) de weleerw. peters A. jr. d. Zanden uit Boekel, J. Teerenstra uit Bolsward, W. de Jager uit Amsterdam, W. Engbers uit Eindhoven en H. Zegen uit Zeeland (N.B.). Deze Missionaris sen zullen 6 September te Bordeaux scheep gaan op de .Foucault”. Tegeiyk met hen zal de wel- rerw. pater H. Scheerder (Schevenlngen) uit Roosendaal vertrekken om zich 10 September te Bordeaux in te schepen op de „De La ^Salle” met bestemming Guadeloupe (KI. Antillen). De „Pest! Hirlap” schryft: „De afgeloopen vier decenniën beteekenen in de geschiedenis van Nederland een nieuw tydperk. Koningin Wilhelmina streefde er In leder opzicht naar het werk van haar moeder voort te zetten en zeer spoedig bleek, dat de jonge vorstin bovendien ryk aan persoonlijke goede eigenschappen was. De Nederlandsche vorsten waren ook vroeger bekend door bun democratische houding. Koningin Wilhelmina echter heeft al haar voorgangers In ware de mocratische gevoelens overtroffen, waarby Zy Haar koninkiyke waardigheid op eenvoudige en zeer natuuriyke wyze wist te behouden. In Haar besluiten heeft Koningin Wilhelmina zich steeds streng aan de Grondwet gehouden: In Haar persooniyk leven gehoorzaamde Zy slechts aan de wetten van Haar hart.” Het blad schetst dan uitvoerig, hoe het de Koningin gelukte Haar volk tientallen Jaren lang vrede en welstand te verzekeren en ver telt, welke moeliyke vraagstukken tydens den wereldoorlog moesten worden opgelost. H.H.MM. de Koninginnen aan boord van Hr. Onder commando I Ms. Buyskes, waar burgemeester Calkoen, van van den Schout-by-Nacht F. M. Engelbrecht I Edam, en burgemeester Kolff, van Wielingen, waren daar present: de prachtige pantserdek- de honneurs waarnamen, daarachter, de pers schepen Zeeland, Holland en Friesland, het In- I boot Baron van Dedem, en dan Hr. Ms. „Ever”, dische flottlelje-vaartulg Koetel, de pantser- met de ministers van Marine en van Koloniën schepen Plet Hein en Evertsen, de monitors Cer- aan boord, voeren langs de vlsschersschuiten. berus qp Krokodil, de riviervaartuigen Moza en Volendammers waren het, en Urkers, Enkhui-, Rhenus, de kanonneerbooten Hefrlng1 en Had- zers. Markers, Wierlngers, Bunschoters. botters da, en de vischtorpedobooten Ardjoeno, Em- uit Hoorn, Hulzen enz. heel de Zulderzee- pong en Batok. vloot was vertegenwoordigd. Vuf botters waren Prachtig lagen zy daar op het breede Hol- er, vertegenwoordigers van de verschillende tak- landsche Diep, terwyi de zon hoog aan den ken van visschery, waar Koningin Wilhelmina hemel stond, zoa. vertelt N. H. Wolf in een aan boord zou gaan, zy lagen In de eerste ry, overzicht uit die dagen, en honderden par- een oranjevlag in top, ter onderscheiding. Hier tlculiere booten, rykbevlagd en met muziek- zou de Koningin worden ingelicht omtrent het korpsen ook bemand, het watervlak vulden tot visschersleven aan boord. De prachtige staatsle- ver rondom. Op eenigen afstand lagen de Nau- sloep, dezelfde die de Koninginnen by de vloot- tllus en de Castor, Instructlesch^pen, en de revue van September 1898 van den Moerdyk vischtorpedobooten Idjen en Krakatau ter be- naar Hr. Ms. Zeehond bracht, had de Vorstln- schikking van den eskader-conunandant. nen van Muiden naar de Buyskes gebracht; Koningin Wilhelmina was te Moerdyk in de thans zou een gewone admiraalssloep de Konin- Koninkiyke staatsiesleep gestapt om naar Hr. gin naar de wachtende botters varen. Ms. Zeehond te worden gebracht, het Konink- iyk jacht, dat de eer genoot de jonge Vorstin en Hare Koninkiyke Moeder te mogen dragen over het gladde watervlak, by de inspectie der oorlogsschepen. Indrukwekkend klonk het, de aankondiging, dat Hare Majesteiten de Zeehond hadden be treden; ieder oorlogsschip begon vyf en dertig saluutschoten te lossen. En zoodra het Konln- ginnejacht in het gezicht kwam, klonk er een algemeen hoezee van matrozen en particulieren van de honderden vaartuigen op het water. Langs de Unie, waarin de schepen lagen, klonk I het volkslied den „stoet” tegen den „stoet”. Te Neder-Hardinxveld heeft zich een derde gevormd werd door de Zeehond, de Bellona, geval van kinderverlamming voorgedaan, nJ. waarop de Indische vorsten, de Nederland, met by den zestienjarigen zoon van de familie A. Lense. De jongen is opgenomen in het zieken huis te Dordrecht. In verband met, deze ziekte zullen de scho len voorloopig tot 7 September gesloten biyven. Donderdagnamlddag is te Nymegen over leden de heer J. F. van den Broek, di recteur van het dagblad „De Gelderlander”. De heer J. F. van den Broek werd 3 Maart 1885 te Amsterdam geboren. Op 1 April 1906 werd hy benoemd aan de Nieuwe Venlosche Courant, waar hy zich ontwikkelde tot een groote werk kracht die zeer veel gedaan heeft voor de vetBpreiding der katholieke pers. Tegen vyf uur keerden de koninginnen land waarts. Over Muiden. waar de haven weer vol lag met schepen en waar H.H.M M. eerst nog het oude Muiderslot bezichtigden, en’ na nog een wandelrit door Weesp. keerden de Vorstin nen per extra trein naar hare residentie te rug. uitnemendheid, op den rechtervleugel tn het I .Myne heeren”, had Koningin WUhelmina eerste gelid. Dan een gecombineerd regiment g«cg«i hy het afscheid nemen van de heeren van detachementen van niet in hun geheel aan- wezige troepengedeelten Daarnaast, in deze volgorde: het 1ste, 5de, 8ste, 2de. 3de en 6de regiment infanterie. Achter deze linie: een deputatie van het 2de en het geheele 1ste en 3de reg.-veldartlllerie, het 1ste en 2de en een deputatie uit het 3de regiment huzaren, benevens de rydende artillerie. Teza men vormende een macht van ruim 18.000 man! Zondag 11 September zal Z.H.Exc. Mgr. M. Meulenberg. Apostolisch Vicaris van Ijsland, in de kapel van het Scholastlcaat der Paters Mont- fortanen te Oirschot de volgende H.H. Wydln- gen toedienen: De tonsuur aan de fraters: N. Mooy, C. van Riel, H. Llebregta, H. Kunkels, C. Ghysen, K Bernard, J. Ogg, J. Sluismans, Fr. Lebouille, J. Nuvelsteln, G. Snyders. A. Genet. J. Habeta, A. Delahaye. P. Bonnier, L. v. d. Boom, A. Jana sen. De vier mindere orden aan de fraters: Fr. v. Geyte, V. Haccuria, G. Klerkx, A. Gielens. F. Meyer, L. Humblé, L. Terstroet, J. Gundry, L. Smeets. P. Weynen. H. v. Bergen. J. v. Benthem A. Coenjaerts. H. Cruyen, A. Schellart, H. Reyn- deVs, R. Dijker, J. Hoeberichts, G. Meels. Ank Voncken. J. Berghs. Het subdiaconaat aan de fraters: J. Huntjens, W. Siegrist, J. Obemdorff. J. Smeets, P. v. Ru nen. J. v. Lunszen. L. V. Kessel, H. Mennens, H. Herberighs, M Vanderhallen. J. de Kroon. Het dlakonaat aan de fraters: J. Jansen, J. Hernmns, L. Oodefroy.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15