Henlein raadpleegt Hitler r I Typhoon zet Tokio In het duister Groote Chineesche overwinning Zware aardschok te Amboina L* i Het nieuws van hed*n SUDETEN-DUITSCHERS NOG NIET VOLDAAN KONINGIN BEWONDERT DE RESIDENTIE DE BAROMETER Komt de Rijksdag bijeen? JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS F.' f VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Talrijke slachtoffers Guerillabenden weer actief De arrestatie van Forster t Ministerraad in Italië Koning Leopold LINDBERGH TE OLOMOUC s» i De hevigste, welke daar einde 30 jaar ie waargenomen Aanvaarden Sudeten de voorstellen Groot enthousiasme van de Haagsche bevolking lange de route Vandaag stap der Belgische regeering te Den Haag Koningin rydt door de verlichte hofstad Diocees van Mgr. S onder interdict DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Het betere merk! Verscheidene schepen op de koet geloopen en vergaan Palamos gebombar deerd De inbeslagneming van de „Garbi” Japansche troepen by Joeitsjang zes kilometer teruggedreven I Vijf menschen door een trein gedood Het oordeel van Duitsche kringen over de geruchten in het buitenland -5’ 'Joden, die zich na 1919 hebben geveatigd, moeten het land verlaten Een wapenstilstand van drie maanden? Gelukwensch van VRUDAG 2 SEPTEMBER 193 N00RDH0LLANDSCH DAGBLAD van in Japan te In het door de Japansche troepen bezette ge- ons MO een dia een In ‘5 drukke stadsgedeelte den weg vrU te had alle medewerking van het publjc Z. M Leopold III der Belgen heeft aan H. IC. Wilhelmina. Koningin der Nederlanden, het volgende telegram gezonden: De gei den D gezien het opperbevel der recbtschen omvaag- IJke contingenten manschappen en materiaal in den strijd geworpen heeft, die aan andere fronten onttrokken «tjn. In de provincie Toledo, ten Zuiden van den Taag, in den sector van Puente del Arzoblspa gaat het llnkache leger voort met het heroveren van dorpen, welke door de troepen van Franco waren bezet. Ook Donderdagmiddag waren vele Hagenaars naar de binnenstad getrokken om op hun ge mak te genieten van de feestversiering. Tegen den tijd, dat de Koningin in de stad aankwam, hadden zij zich allen opgesteld op de Groen markt. in de smalle Veenestraat en Spuistraat en op den Hofweg Stand ap Vrijdag aar vja.: 76U Vorige stand: 1MA ten over het bjj' chen Rijksdag. PRAAG, I Sept. (Havas). Lindbergh ^iln echtgenoote zijn vanmiddag op bet mili taire vliegveld Olomouc gpdaald. Jden de uur na Ruigen- ..Aan H. m. de Koningin, 's Gravenhage Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. richt Ik tot Haar mijne hartelijke gelukwenschen en betuig Ik tevens Mijne oprechte wenschen. opdat onder Hare voor spoedige regeering het Koninkrijk der Ne derlanden heil en welvaart moge kennen. (wg.) Leopold." H. M. de Koningin heeft de versiering van de residentie bezichtigd. PRAAG, 1 Sept. (Havas). Zoeale wtf reeds ta een deel oneer vorige oplage bs- richtten, te de leider der Sudeten. Henlein, ■aar Berchtesgaden vertrokken. De Prager Abendseitang verklaart hieromtrent dat bet ■aar aanleiding van het onderhond, dat Henlein gisteren te Marienbad met Ashton flwatkin heeft gehad, en op verlangen van Britoche kringen te, dat Henlein sich naar Hitler heeft begeven. Herdenkingsrede in den Rotterdamechen Raad ter gelegenheid van het regeerings- jubileum. BARCELONA, 1 Sept. (Havas). Vanmor gen om kwart over negen hebben vijl driemo- torige vliegtuigen, komende van Majorca, tal rijke bommen geworpen op net dorp Palamos dat aan de kust ligt op ongeveer 100 KJd. ten Ncorden van Barcelona. Er vielen talrijke alachtoffers. De schade zou aanzienlijk zijn. Volgens berichten uit Madrid duurt aan net front van Ektramadura de strijd ten Zuiden van Zujar nog steeds voort. In de Sierra Ben- querencla nabij den spoorweg MadridBada- cz en In den sector van Camnanarlo wordt ver woed gevochten De tegenstand wordt steeds krachtiger aan- Aan het centrale front hebben geniesoldaten gisteren m den sector van Carabanchel aan den weg naar Estramadura zes mijnen tot ont- nloffing gebracht. Hierdoor werd groote schade aangericht aan de rechtsche versterkingen. Dit is de grootste Chineesche overwinning sinds die van Talertsjwang. De Chineezen heb ben zevenhonderd geweren en tientallen mi- -rallleurs buitgemaakt de Koningin wederom het hek van den Ruigen- hoek binnen. Onze Romelnache correspondent seint d.d. 1 September: Groote overwinning der Chineezen bij Joeitejang. H. M. de Koningin heeft Donderdagmid dag van 5.30 tot 6.15 uur een rondrit ge maakt door de Residentie om de versierin gen In oogenschouw te nemen. Vijftigduizend huizen zijn overstroomd. Vijf personen zijn door omgewaalde schoorsteenen gedood, terwijl talrijke menschen gewond wer den. Men telt ongeveer 1000 dsklooaen. Ten gevolge vsn den typhoon zijn in het station Kansghawa twee electrlsche treinen op elkaar geloopen. waarbij negenentwintig per sonen gewond werden. Door een grondverschui ving werd de spoorlijn MinomlyaKozo ver sperd Te Yokosoeka heeft de typhoon 153 hul zen verwoest. Voor de baal van Tokio is het Japansche ss. .Aketsji Maroe" (3300 ton) op de rotsen ge worpen en gezonken. De hooge zee maakte het onmogelijk, de bemanning te redden. Volgens berichten uit Tokio zou de wig, die door de Japansche troepen Is gedreven tussriien de Chineesche verdedigingslinies van Hankau. aan de grens tusschen Hoepe en Anhwei, bree der zijn geworden, doordat een afdeellng de stad Taullmiau. 28 kilometer ten Westen van Uwan, bezet heeft na een gevecht van twee uur. Van Chineesche zijde wordt nog gemeld, dat n|j Fenglingtoe, een doorwaadbare plaats van de Gele Rivier in Zvid Sjanst, verwoed wordt ge streden. Beide partijen nebben versterking ontvangen Een Chineesche afdeellng is erin geslaagd de rivier over te steken. Verder zijn de Chineezen erin geslaagd een twintigtal jonken met Ja pansche militairen terug te drijven. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de Chinee- len Tsjoetejako. een stad 20 K.M. ten Westen van Sjanghai, hebben heroverd. De troepen rijn verder doorgerukt en zijn Shanghai tot 15 K.M genaderd. In den strijd leden de Japansche tnepen zware verliezen. Inhoud lederen bied zijn de Chineesche guerillabenden «eer actief. Teneinde den aanhangers van de benden te beletten Peking binnen te komen stempelen '.t Japansche schildwachten aan de poorten der stad de bewoners, die de stad willen verlaten met een rubber stempel op de handen. Zonder een dergelijken stempel kan men de stad niet neer binnengaan „Nederlandsch daarvoor in prijswinnaars Minister Van Buuren bezoekt Den Hel der en Texel. Commando over het corps mariniers is overgedragen aan kolonel Von Fr tag Dr^bbe. ROME, 1 Sept. (Stefanl). De heden ge houden ministerraad in Italië heeft os. de volgende maatregelen genomen: Het huwelijk la noodzakelijk voor promotie voor de hoogere ambtenaren. Het aantal vrouwen In overhelds- dienst mag niet hooger zijn dan 10 pCt. van het totale personeel. Voor het mannelijk personeel in overheidsdienst Is een uniform ingesteld. Verder is een decreet aangenomen, waarbij de regeering wordt gemachtigd in geval van ge- heele of gedeeltelijke mobilisatie geheel of ge deeltelijk die instellingen te mllitariseeren. welke voor het leger gebruikt kunnen worden. Bovendien is een permanente raadgevende com missie voor oorlogsrecht Ingesteld. Ook is de positie geregeld van buitenlanders van Joodsch ras, die zich na 1 Januari 1919 in Italië of zijn koloniën hebben gevestigd Na net afkondigen van alt decreet mogen zich geen Jcodsche vreemdelingen meer vestigen in Italië of zijn koloniën. Als Jood wordt be schouwd ieder, die geboren is uit twee Jooa- sehe ouders, ook indien hij een anderen gods dienst belijdt. Naturalisaties van Joden na 1919 worden herroepen. Joodsche vreemdelingen, die zich na 1919 in Italië of koloniën nebben ge vestigd, moeten olnnen zes maanden vertrek ken. Reuter meldt, dat, nu de kracht van den ty phoon vermindert, de berichten van steeds grootere verwoesting melding maken. Volgens de laatste berichten zijn tien personen om het leven gekomen en velen gewond, terwijl op den weg. dien de typhoon gevolgd heeft, de grond bezaaid is met ontwortelde boomen en met de overblijfselen van vernielde hulzen. Voorts ko men te Tokio nog steeds berichten binnen om trent scheepsrampen Een groot aantal sche pen is op de kust geworpen of heeft ernstige averij opgeloopen. Ongetwijfeld bereikte het enthousiasme in deze straten het culminatiepunt: daar waren in de eerste plaats de prachtige ver sieringen van Veenestraat en Spuistraat, terwijl daarenboven alle magazijnen hun personeel voor een oogenbllk vrijaf hadden gegeven. Dit gaf we. een uiterst levendig beeld, want iedereen had iets anders ver zonnen om de Koningin op haar doortocht te huldigen. Op enkele punten zouden zy echter nog voorbehoud maken. Omtrent den aard van dit voorbehoud is evenwel nog niets bekend. Gisterochtend hebben acnttlen Japansche vliegtuigen een aanval gedaan op Tsjoetsjau in Hoenan. Een zeventigtal burgers werd gedood en 200 gebouwen werden vernield, waaronder net spoorwegstation Ook verscheidene jonken welke in de rivier voor de stad liggen, werden vernield HANKAU, 1 Sept. I Heater). Da Chi- neeache strijdkrachten hebben naar ver luidt gisteren een groote overwinning behaald op de Japanners bij Joeitsjang. Do Japaaaahe teoapea wesdaa aas tataasator terdgltbMeven. Zij vertere» vterftateuud man, waaronder riek ook de regtaieate- eommandant bevond. vas den typhpoh schepen vergaan. voor de komende Zoo zagen wij tientallen meisjes, gewapend met oranje-zakdoekjes, die om t hardst juich ten en wuifden. Op de trappen van het stadhuis stood de Burgemeester van ’s-Gravenhage, mr. 8. J. R de Monchy, In gezelschap van den gemeente secretaris en de wethouders. Het was verwonderlijk om te zien hoe het publiek de aanwijzingen van de politie opvolgde, want er w»s tevoren geen straat afgezet en al leen op het oogenbllk van het passeeren van de hofauto’s werd het verkeer stilgelegd. In do smalle straten van de binnenstad oleven allen op de trottoirs, zoodat dit gedeelte van de route een ware zegetocht werd voor de Jubileerende vorstin. De bestuurders van passeerende auto’s zetten hun wagens langs den kant en gingen als hulde aan H. ’t met den hoed in de hand naast de portieren staan. Zoo zette deze rondrit van de Koningin zich voort via de Parkstraat, Mauritskade. Konin ginnegracht en Postdulntaan naar de Van Al- kem-xlelaan, waar de bewoners van dit stads gedeelte. In dichte drommen verzameld, de Ko ningin toej „ebten. terwijl de militaire wacht voor de nieuwe kazerne op stramme wijae het geweer presenteerde. Daarna versnelden de auto’s hun vaart en om precies ë.U uur reed Beroepacommisaiee voor de contingen- teering worden ingesteld. O O BUREAUX: ALKMAAR. Hof Telefoon 4330 en 42M DEN HELDER, Stetlonsstrael 4, Telefoon 771 HOORN. Koepoortsweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52. Telefoon tl. ABONNSMENTSPRIJS Met Inbegrip ven gretls ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar fi.per kwartael of 15 cents per week, voor bulten Alkmear V 2.50 per kwartael of 20 cents per week. Uiig. N. V. Drukk. De Spaamestad Haarlem. Opgemerkt moet intusschen worden, dat de Rijksdag is bijeengeroepen tijdens het congres te Neurenberg in September 1935 om twee be langrijke wetten asm te nemen: de wet op ile rüksvlag en de z.g. Neurenberger wet tegen de Joden. Tot op het laatste oogenbllk was deze bif- eenroeping geheim gehouden. De vergadering kwam des avonds bijeen in een snel in orde gemaakte schouwburgzaal. Technisch is 't mo- gelUk. te Neurenberg ónmiddellijk een Rijksdag- vergadering te houden. Alle afgevaardigden) die functionarissen zijn van de NJB.D.AT. wonen het congres bi). Wanneer de verwachte bijeenroeping van den Rijksdag een theatraal effect moet hebben, is het zeker, dat men haar tot 1 laatste oogen- bllk geheim zou houden. Alleen Hitler en zijn omgeving zouden er dan van in kennis zijn. BERN. 1 Sept. (Havas) Omtrent de ar restatie te Weenen van den voormaligen Oos- tenrifkschen consul te Zürich, Forster, wordt vernomen, dat deze niet om politieke redenen ia gearresteerd, doch in verband met het smok kelen van deviezen. DIENRT-AANBIEDINGEN. Gevraagd o« Aan- gebodwn. gwplaetst onder de Omroeoer rubriek 10 et. pas regel De Prager Presse publiceert een oproep van den Tsjecho-Slowaakschen nationalen raad en de organisaties tot bescherming der Tsjechen in de grensgebieden, waarin de bevolking wordt aangespoord, onder alle omstandigheden naar kalmte te bewaren. Da politieke comnrtMe van M leiders der Budeten-Dultsche partij is hedenochtend om Uur bijeengekomen. Om half twaalf auurde de vergadering nog voort. De politieke commissie heeft den politleken toestand uitvoerig besproken en de noodlge be sluiten genomen. De houding en de werkwijze der delegatie, die belast is met bet voeren <|er besprekingen met de regeering en Rund man, werden eenstemmig goedgekeurd. Uitbundig was de hulde, die duizenden Hagenaars de Koningin Donderdag op Haar avondlijken rijtoer door de residentie hebben gebracht. De route was van te voren bekend gemaakt en zoo lang, dat ieder die de Koningin van dichtbij wilde zien en toejuichen, daartoe gelegenheid had Vandaag zal de diplomatieke vertegen woordiger van Belgis bij de NsderlMidaehe regeering stappen ondernemen naar aanlei ding van de beslaglegging op het sa. „GarbL” Naar ook te Rome verluidt sou de anastati sche nuntius te Berlijn. Mgr. Onenigo, bij de Rtjksregeerlng geprotesteerd hebben over de uitwijzing van Mgr. Sproll uit zijn diocees. Ben opzegging van het Concordaat door net Vati- caan acht men echter uitgesloten. Een reeds eerder gegeven bericht, waarin het verluidde dat een interdict sou gelegd worden op het diocees van Mgr. Sproll. acht men te Rem» zeer goed mogelijk. Van gezaghebbende zijde te Londen pre- «isrert men dit bericht en verklaart men dat Henlein naar Berchtesgaden is vertrokken op verzoek van Runclman, die, vertrouwende op den werkelijken vredeswil van Henlein, hem verzocht heeft verslag uit te brengen aar. Hitler in de hoop, dat voortzetting van de «mderhandelingen zal worden goedgekeurd. Precies half negen vertrok de stoet van den Rvigenhoek. Voorop reed de hoofdcommissaris van politie, de heer M. O. van der Mey Achter dezen reed in een geheel geopenden auto de Koningin met haar hofdame, jkvr. Schimmel- pennir.ck van der Oye. In den derden en vierden auto hadden leden van het gevolg plaatsgeno men. Eenige motoragenten escorteerden den koninklijken auto. In het begin van den tocht was de belangstel ling niet zeer groot, maar op het Nassauplein al, waar een muziekuitvoering In vollen gang was stonden velen langs den weg geschaard Onder de tonen van het Wilhelmus en het ge juich der menigte reed de Koningin voorbij Heel langzaam vorderde de stoet door het Noordelnde. langs het hel verlichte paleis. Dsar- na ging het via de Heulstraat naar het Voor hout. Tournooiveld, Lange Vijverberg, Buiten- hef, Gravestraat Groenmarkt, Veenestraat. Spuistraat en Spui. Het gelukte de politie In dit >uden. Zü dat, zoo- als trouwens overal langs den weg, zich ordelijk gedroeg en op eerbiedigen afstand van den ko- nlnklijkA auto bleef. Zeer druk was tytt ook op de Hoefkade en Vaillantlaan. Al ontbrak hier de feestverlichting, de feeststemming was er. In Dulndorp deed de Schevenlngsche bevolking haar reputatie van Oranje-gezindbgld bij uit nemendheid eer aan. Eenmaal de Stevinstraat uit, v auto’s hun vaart en precies andei het vertrek keerde de Koningin op aoek terug. Derde geval van kinderverlamming Neder-Hardinxveld. Het was om vijf uur reeds vrij druk bjj het zomerverblijf van H. M. de Koningin, den Rui- genhoek. Om precies 530 uur reed de Koningin uit in een open wagen, vergezeld van haar hofdame freule Schlmmelpenninck v. d. Oye. De Koningin was gekleed m een beige mantel met donkeren kraag en had eer. groenen hoed op. In de twee volgende hofauto’s waren gezeten de grootmeester graaf Dumonceau, de particu lier secretaris van H. M. baron Van Heemstra, haar adjudant jhr. De Jonge van Ellemeet en de ordonnance-offider jhr. v. Lawick v. Pabst. Voor den wagen van de Koningin reed een auto met den hoofdcofkunissarls van de Haagsche politie, den heer Van der Mey. In snelle vaart reed de kleine stoet den Har- stenhoekweg af en bij de Zwolschestraat begon de drukte van het publiek, welke immer grooter werd om in de Palacestraat en langs den Bou levard een hoogtepunt te bereiken. Toen de Koningin de rotonde passeerde, speelde 1 strijkje het Wilhelmus. In de Keizerstraat en langs het begin van den Schevenlngscheweg hadden zich natuurlijk heel veel Schevenlngers opgesteld om H. M. toe te Juichen, doch in de Anna Pau- lownastraat en op het Piet Heinpletn stonden eerst gluizenden langs de route ZIJ allen had den zich gehaast om na kantoortijd daar te komen, waar de Koningin zou passeeren. BERLIJN, 1 Sept. (Havas) „Het Con gres te Neurenberg is op zich zelf een Rijks dag van Groot-Dultschland. Hitler richt Zich daar openlijk tot de geheele Dultsche natie” aldus verklaren gezaghebbende Dultsche kringen. En zU voegen hieraan nog toe: „bijgevolg zyn de in het bulten- land verspreide geruchten over een bijeen roeping van den Rijksdag in Neurenberg sulver combinaties’’. Henlein heeft zich op aandringen van Britodte kringen naar Berchteagadejpf begeven. BERLIJN, 2 Sept. (Havas5 Naar te Berlijn verluidt, hebben de vertegenwoor digers van de Sudetea-Duitschers. zonder de natlonaliteiten-voorstellen van de Tsje chische regeering geheel te verwerpen, deze toch niet aanvaardbaar verklaard. Hieruit blijkt, dat men op het oogenbllk nog geen verbreken van de onderhandellngen wenacht. Men schijnt te Berlijn te hopen, dat de regeering te Praag nieuwe voorstellen zal doen. Volgens inlichtingen in Berlijnsche krin gen zou men het voorstel van de Tsjechi sche regeering aanvaarden als een wapen stilstand van drie maanden, gedurende welken tijd de Tsjechische autoriteiten en de leiders van de Sudeten lederen maat regel welke den toestand meer gespannen sou kunnen maken, zullen vermijden. Het licht ging uit. de klokken stonden stil en in de winkels vielen de flesschen uit de rekken. De betonsteiger te gedeeltelijk ontzet De wa terleiding. welke te aangelegd voqr het voor zien van schepen, te defect geraakt. Van een brug te een landhoofd verzakt Het observatorium te Batavia registreerde de aardbeving te Amboina op 31 Augustus te 131 uur. Hier werd slechts een aardbeving van lich ten aard waargenomen in ooetelijke richting, vermoedelUk oost-zuid-oost op een afatarwt van '4000 K M TOKIO, 1 Sept. Ten gevolge van den typhoon, die Japan en meer in het bijzon der het gebied van Tokio heeft geteisterd, te de hoofdstad den geheelen nacht van electrlcitelt verstoken geweest, terwijl ook de telefonische verbindingen verbroken wsuwn. De missie Runciman publiceert verder communiqué, waarin de bijzonderheden, door de Dally Telegraph op 30 Augustus zijn gegeven omtrent het onderhoud tusschen Hen lein en Runciman op Rothenhaus, geheel onge grond worden verklaard. De besprekingen waren vertrouwelijk en niets daaromtrent te bekend gemaakt. Alle desbe treffende berichten moeten met de grootste voorzichtigheid worden beschouwd. Stap der Belgische regeering te Den Haag naar aanleiding der inbeslagneming van de „Garbi". Gelukwensch van Koning Leopold voor H. M. de Koningin. De algemeene tndmk te Praag waa evenwel dat de oom missie der Sodeten zich vandaag heeft aitgesproken voor de aanvaarding van de nieuwe voorstellen van Praag. Motorrijder bjj botsing te Vlymen om het leven gekomen. -• I De legpenning, dien de Vereeniging Fabrikaat” aanrnerktng in de Nederlandsch aat etalage-wedstrijden beschik baar stelt AMBOINA, >1 Sept. (Aneta) Woens dagnacht te l.« aar wsrd riste* spge- sehrikt door een korte, doeh sser hevigs aardbeving, de hevigste, welke sinds 36 Jaar Is waargenomen. De •«g was vermoe- delijk snid-oest, de daar was 3 on—nërr Het Dultsche Nieuwsbureau meldt, dat Henlein vanmiddag te Berchtesgaden te aan gekomen en zijn Intrek beeft genomen in een hotel. HU zal eerst morgen een bezoek aan den „Fuehrer” brengen, zoodat vóór morgenavond geen officieel* Dultsche mededeellng over be: bezoek te verwachten te. Bultenlandsche berichten over den der besprekingen missen dan ook grond, aldus het D. N. B. Hetzelfde geldt voor geruchten over groote conferentie op den Obersalzberg, verband met Henleins bezoek. EEN EN DERTIGSTE JAARGANG N DE PRIJS DER ADVIRTENTIEN bwdraagt regal; Ingazondon Mndsdaellngwn 40 MJ CONTRACT AANMERKELIJKE Rl Ultvoarig «arlaf voor advnrtearaa bl| sbo»» namoni wordt op aanvrsga gaama doos oswa Administratie varstrakl ROME, 1 Sept. (DJi.B.) Even voor het station van Civita Vecchte zijn vijf leden van Mn gezin, die uit den trein stapten, vóór deze geheel stilstond, door een voorbUrazenden snel trein gegrepen en gedood. Tengg4olge zijn tal van H. M. de Koningin maakte Donderdag een autotocht door Den Haag. Ken snapshot op den Kneuterdijk

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1