Cultuurgrond I BROCH v- Argentinië OPVOEDKUNDIG? De vlootschouw te Scheveningen in NEDERLANDSCHE PLANNEN „JE MAINTIENDRAI” Kerkelijk leven MAANDAG 5 SEPTEMBER 1938 BENOEMINGEN Kinderverlamming HET REGEER1NGSJUBILEUM -4-, Benoemd tot commandeur in de Oranje-Nassau-orde REIZI NA1 Mgr. B. Gijlswijk O.P. onderscheiden CARL SCHURICHT ONDER* SCHEIDEN Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw ^ERSTRËINEN OP DEN IONALEN FEESTDAG Het mooist denkbare weer begun stigde middag- en avond- demonstraties Nog geen definitief plan TWEE DOODEN BIJ AUTO- ONGELUKKEN Motorrijder gevallen ernstig gewond HERZIENING R.D.V. VOOR SPOORWEGPERSONEEL Radiorede voor Belgische leerlingen Défilé Buitengewoon groote belangstelling (Van onzen specialen verslaggever). en melkwinning iiiiiiwiiHiiiiwiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiHiiiiiiiiniiiiiiiniiimmiiHiiimimiHiimimiiitiiiii A x vliegtuigen in llllllllll limilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllffi A bijdrage VANAF 25ets PER 20 ST. ï«- - en Wielrijder en jongen omgekomen In het Bisdom Haarlem Specifiek Nederlandach werk De maatregelen in de Residentie sbt Dienst als op gewonen werkdag Gunstig verloop te Rotterdam een van un en Graabedryf Was alles tot dusverre zonder gerucht »r- >or !T- n: BC vele voor Ingenieur vertrekt ter beatudeering bodemgesteldheid en toekomst- mogelijkheden het be- Paran a- Te Heerlerbaan zyn Zaterdagochtend twee ongelukken met doodeiyken afloop gebeurd. d- le- it- lor Een stierman, die daer seyld na wijd gelegen landen neemt altljdt oogenmerek op caep en schip en stranden Ook minister Steenberghe heeft, nadat de heer E. O. Wessellnk, directeur van de Hol- landsche Stoomboot-Maatschappy, de beteeke nls der Nederlandsche handelsvaart had uit eengezet, de rol der Marine als schutse onzer koopvaardij duidelijk in het licht gesteld. Op ultnoodlging van bet Belgische ministerie van Openbaar Onderwijs zal de heer J. J. Moer man, hoofd eener school en historieschrijver te 's Gravenhage, 12 October te Brussel een radio rede houden voor leerlingen van middelbaar onderwijs over de veertigjarige regeering van Koningin Wilhelmina. Vit het ondersoek is gebleken, dat de vracht auto een remspoor had van 33 M. Zoowel da bestuurder van den auto, die het eerste ongeluk veroorzaakte, als de chauffeur van den vracht-’ auto zjjn gearresteerd. kes. xxi, den lest een oe- oot lan het de oor del en, in- eel fa- ra- 11- an J*. De n- je- De en el» o’n Be tte, eer Jok de aa lt BIJ K B. van 26 Augustus 1938 is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw mgr. B. A. Gijlswijk O?., aartsbisschop- titulair van Euchaita en pauselijk delegaat van Zuid-Afrika, te Bloemfontein (Oranje-Vrijstaat), tljdeljjk verblijvende in het Albertinum te Nij megen. m ter wd »lk ng lie ia! Men verzoekt ons te melden, dat de loop der reizigerstreinen op den nationalen feestdag zal zijn als op een gewonen werkdag- Dinsdag, dus niet als op Zondag. Reeds zjjn eenige reizigers uit verschillen de deelen des lands, die de Dultsche grens by Enschede wilden passeeren, tot de onaan gename ontdekking gekomen, dat de zich In hun gezelschap bevindende kinderen niet in Duitschland mochten worden toegelaten. In verband met het voorkomen van kinder verlamming is de Dultsche grens in Twente gesloten voor kinderen beneden 14 Jaar. Sf. Raphael heeft de voorstellen aanvaard Het meest frappante aanrakingspunt tus schen Marine en koopvaardij in het ver leden is wel geweest het feit, dat De Ruyter zelf in zijn illuster leven afwisselend als koopvaardij- en als Marine-man heeft ge diend. En In ieder geval behooren nu evenals vroeger de opvarenden van de Nederland sche koopvaardij, Marine en visscherjj. naar de getuigenis van bultenlandsche kenners, tot de beste zeelieden van de wereld. Zij houden zich aan den ouden regel van de zorgvuldige navigatie: m verband met de maatregelen, die te Den Haag genomen zijn tot voorkoming der verdere uitbreiding van kinderverlamming, zullen de feesteiyklieden en spelen voor de schoolkinde ren, welke wegens het 40-jarig regeeringsjubi- leum van HM. de Koningin zoowel in als bul ten de scholen zouden worden gehouden, voor- looplg worden uitgesteld. De openluchtvoorstellingen op het Binnenhof voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs gaan evenwel door. De kinderverlamming is in Den Haag niet van bepaald verontrustenden aard. Tot nu toe zijn 22 gevallen ter kennis van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst gekomen. Intusschen hebben de eerste voorloopige on derzoekingen eveneens gunstige verwachtingen opgewekt inzake een grasbedrljf tot intensieve melk winning, opgevolgd door alle productie vormen. welke daaruit plegen voort te vloeien Het springt in het oog, dat tot dit doel weder- huls te Almelo vervoerd. Aan de avonddemonsUatie namen ook vlieg tuigen deel, die parachute-flares uitwierpen en door de zoeklichten achterhaald en gegrepen werden. De Marine-taptoe, onder leiding van kapelmeester L. H. F. Leistikow, werd, zooals gezegd, het schitterend besluit van de welge slaagde vlootschouw. Naar wjj vernamen heeft H M. de Koningin de demonstratie vanaf een duintop nabij den Ruigenhoek gevolgd. Na afloop van de taptoe lichtten de oorlogsschepen net anker en gin gen onder stoom naar Amsterdam, waar hedenmorgen vroeg worden verwacht. allerbelangrijkste taak vervult bij de in standhouding van den band tusschen die eilandenwereld en het Nederlandsche volk Wie zich het belang, dat op het spel staat, realiseert, begrijpt, dat een sterke zeemacht ter bescherming van onze wereld-positie als het ware de sluitsteen moet zijn van het geheele cultureele, sociale en economi sche bouwsel van ons volksbestaan. De minister deelde hem tenslotte mede, dat Hare Majesteit de Koningin hem uit hoofde van zijn bijzondere verdiensten voor het Nede’’- landsch muziekleven benoemd heeft tot com mandeur in de orde van Oranje-Nassau. Grens in Twente poor kinderen gealoten een neerde schepen op duistere aanflitsen der zoeklichten schittering der parachute-flares. De Marine-taptoe op de pier in het zeer late avonduur was een waardig slot. verloopen, het echte strijdrumoer werd thans in het nog altijd vreedzame beeld der rustig varende schepen wakker. De Tromp en de Sumatra stoomden zuidwaarts en loeten daarbij met een bat terij een vijftal salvo's. Krakend en dreu nend als zware onweersslagen viel de don der van het geschut wijd rondom. Even voor negen uur gebeurde er wederom een doodelijk ongeluk. De zesjarige P. Kockel- kora, die op weg was naar school, kwam plot seling van achter een wagen te voorschijn en werd door een vrachtauto, bestuurd door O. D. uit Simpel veld, gegrepen. Het kind werd eenige meters meegesleurd en was onmlddeliyk dood. Het lijkje is naar het ziekenhuis overgebracht. Voorop voeren de torpedo-booten Z 6 en Z 1, gevolgd door de mijnenvegers Willem van Ewijck, Pieter Florlsz, Jan van Gelder en Abraham van der Hulst, de kanonneerboot Brinlo en de mijnenleggers Douwe Aukes en Hydra. Hierop volgden de onderzeebooten O 8. O 11, O 12, O 15 en o 16 en tenslotte de nieu we flottilleleider Tromp en de kruiser Sumatra. Voorbij de pier zwenkten de schepen west waarts af, plots aan bakboordzijde met vele metaalglanzen in het laaiend licht. Als meteen fijn penseel stond het rood-wit-blauw aange stipt, strak in den zeewind, op den achterste ven. De eerste demonstratie was een duik-ma- noeuvre der onderzeebooten. Duidelijk zicht baar vanaf de kust lieten de schepen zich weg zinken in de zee. die zich fel-wit boven hen sloot met een oogenblik van heftig opbruischen. Nog lang kon het oog de booten volgen, als brulnvisschen het watervlak roerend. Wanneer zou blijken, dat die sllbellanden tot forsche complexen van ingepolderd terrein ge maakt kunnen worden, zou er een mo loonend mogelijke exploitatie op moeten worder. geves tigd. Natuurlijk zou men in aansluiting op wat in die streken reeds verricht is ook deze nieuwe gronden weer voor de fruit- of groententeelt kunnen bestemmen. Reeds bevindt zich voor omstreeks 30.000 HA. aan oudere de'.ta-ellan- den aldus in cultuur; het aantal vruchtboomen wordt er op meer dan 7 millloen geschat waar onder vooral pruimen, perziken, appelen, peren, diverse cltrussoorten en voorts druiven. De alom aanwezige populier levert het bout voor de kistjes. De nabijgelegen moderne hoofdstaa Buenos Aires vormt met hare bijna drie mil- lioen inwoners een nog steeds niet verzadigde markt, terwijl ondertusschen ook de uitvoer van versch fruit alsmede de fabrikage van vrueb- tenconserven met goede vooruitzichten ter hand genomen zijn. Zaterdag is de motorrijder H H. uit Hil versum in de bocht van den straatweg te Rlja- sen, toen hij desa te kort nam, gevallen. Het slachtoffer werd bewusteloos opgenomen en ia, nadat hem ter plaatse de eerste geneeskundige hulp was verleend, naar bet algemeen zieken- Orn half zeven is de bankwerker B. Schobben, die per rijwiel van Heerlerbaan kwam en op het rechter gedeelte van den grooten weg in de richting Heerlen reed, door een uit die richting komenden auto, bestuurd door den heer 8. uil Heerlen, aangereden. De man was vrijwel onmiddellijk dood. Het lijk is naar het ziekenhuis vervoerd. Zaterdagochtend heeft minister Slotemaker de Bruine den heer Carl Schuricht in zijn kabinet ontvangen en hem gecomplimenteerd met de wijze, waarop hjj vele Jaren achtereen tijdens het zomerseizoen te Scheveningen de concerten van het Residentieorkest in het Kurhaus geleld heeft. De minister bracht hem voorts dank voor wat hij, hier en elders, doet voor de hedendaagsche Nederlandsche schep pende toonkunst, welker werken hij in blnnen- en buitenland op het podium brengt. Na deze bijeenkomst, welke werd opgeluisterd door het Haagsche Matrozenkoor, is de ver bondenheid tusschen Marine en koopvaardij gedemonstreerd in een défilé op den boulevard. Hieraan namen deel een bataljon Marine- troepen, onder bevel van lultenant-kolonel F. Lugt, bestaande uit tamboers en pijpers, het stafmuzlekkorps uit Den Helder, mariniers en matrozen en verder een aantal leerlingen van zeevaartscholen en opleidingsinstituten voor zee- en binnenvaart, de laatsten onder com mando van mr. O. Verdoom, res. eerste lult, der Jagers. ndien ooit dan is het wel in onze verwarde en bedreigde tijden nood zakelijk, dat het Nederlandsche volk In ai zijn geledingen en lagen doordrongen wordt van het belang van een hecht en sterk en dieplevend saamhoorighelds- gevoel. Heel in het bijzonder geldt dat voor de jeugd, de spes patriae, dc hoop van het vaderland, die straks de toe komst zal hebben op te trekken op „do grondslagen, waarop ons staatsbestel rust en de hoogste en heiligste goederen, die door de eeuwen heen het onver vreemdbaar eigendom van ons volk zijn geweest'*, gelijk H. M. de Koningin op den vooravond van Haar veertigjarig regeeringsjubileum het in Haar radio rede tot volk en rijk zoo krachtig en dui delijk uitdrukte. Voor ouders, onderwij zers en opvoeders ligt hier een onafwijs bare plicht, wiens vervulling geen last maar een vreugde moet zijn, omdat het vervullen van dien plicht beteekent het uit innerlijke oveftuiging naar kracht en vermogen medewerken aan het wel zijn van geheel de natie tot in lengte van jaren. Door het vervullen van dien plicht brengen wij bovendien de schoon ste feestgave aan onze jubileerende Vorstin, wier zegenrijk bestuur onder Gods leiding van nu reeds vegrtlg jaren ons tot innige dankbaarheid en oprech te hulde moet stemmen. Stellen wij dit alles voorop, dan moet het ons van het hart, hoe pijnlijk het ons heeft getrof fen, dat een bekend en vaak zeer ver dienstelijk halfmaandelijksch orgaan voor praktische Roomsche opvoeding in zjjn nummer van 1 Sept. jX met tittel noch jota gewaagt van het regeerings- jubileum van H. M. de Koningin en de en groote verdiensten, welke Zij volk en staat gedurende thans veertig jaren heeft verzameld. Zelfs geen portret met kort bijschrift hebben wij in dit nummer kunnen ontdekken, maar wel troffen wij er een artikel aan, waarin betoogd wordt, dat de opstand van Willem den Zwijger tegen Spanje niet en die van generaal Franco tegen de regeering te Madrid wel geoorloofd way'wlj'skunnen deze houding van dit l^holiekejEich speciaal tot ouders, op voeders enfonderwijzers richtende blad, onverschillig of deze het gevolg is van onnadenkendheid, achteloosheid of op zet, allerminst opvoedkundig juist vin den. Indien het boosaardige fabeltje, dat de Nederlandsche katholieken eigen lijk mln of meer buiten het nationale leven zouden staan en in liefde, trouw en aanhankelijkheid voor het Oranje huis en Zijn hoogste vertegenwoordigster voor anderen zouden onderdoen, voedsel zoekt, zou het, althans in schijn, dat hier kunnen vinden. om bet Nederlandsche element als bijzonder bruikbaar moet worden beschouwd, te meer waar in ons eigen land het gebrek aan cultuur land dusdanig nijpend aan het worden ia dat de natuurliefhebbers reeds vreezen. ons geheel» landschapsschoon aan ontginning te sullen zien opgaan. Het klimaat, hoewel uiteraard Milder dan by ons te lande, is in de delta nog steeds gema tigd te noemen. In grove trekken Kan het wel licht het beste vergeleken worden mot dat van de Po-vlakte. behoudens dan de no» zachtere Argentijnsche winters en het ontbreken van langdurige droogte. Ook in andere opzichten doet deze omgeving geenszins exotisch aan, en de kolonist komt er in een samenleving, welke van de zijne niet eens zoo heel veel ver schilt. Deae voorbereidende werkzaamheden nu zullen deaer dagen beginnen voor gezamen lijke rekening van de provincie Buenos Aires en van een groep Nederlandscnefinanciers, welke zich voor kolonisatie interesseert. Deze groep doet zich bijstaan door medewerkers, die op verschillend gebied bijzondere ervaring ver worven hebben, zooals de N.V. Grondmjj. te Zwolle, welke gedurende een Kwarteeuw overeenkouistlge werken in binnen- en buiten land heeft uitgevoerd en voorts door bet Ad viesbureau voor Civiel-ing. werken te 's Ora- venhagt Met het oog op de te verrichten op nemingen is een der ingenieurs van de Wlerin- germeer in tjjdelljken dienst genomen; even eens zal een waterbouwkundige ingenieur woe den uitgezonden. Zoodra het tijdstip verschenen zal ztn, waar op het definitieve besluit tot tenuitvoerlegging dezer plannen genomen kan worden, zullen van lieverlede allerlei mogelijkheden Ur recht streekse he werkgelegenheid ontstaan, waar naast dan vanzelf voor ons binnenlandse!» bedrijfsleven een algemeene arbeidsverruiming te verwachten is, in een omvang, welke zich uiteraard nog niet volledig laat overzien. Ts dien aanzien, evenals overigens ook met be trekking lot de vervolgens te scheppen kansen op emigratie en vestiging, zal men dus voor- loopig nog eenlg geduld dienen te oefenen. Da beatudeering, voorbereiding en eventueels uit voering van een en ander zal Intusschen in doorloopend overleg met de ambtelijke instan ties geschieden, zoodat belanghebbenden zich ta.t. steeds tot de bevoegde overheidsorganen zullen kunnen wenden. Overigens stellen da leiders van dit project zich voor, het Neder landsche publiek geregeld op de hoogte te hou den, telkens wanneer er Iets van beteekenls te berichten valt Oude getrouwen zooals de „Gelderland’, die juist zijn veertigsten verjaardag vierde en dan begint voor een oorlogsschip niet bepaald meer het leven waren niet Ingedeeld, zoodat men "n Julsten Indruk kreeg van het materiaal, dat nu voor werkelljken actleven dienst hier te lapde beschikbaar Is. Mocht dit velen misschien zijn tegenge vallen by de grootsche bultenlandsche vlootrevues, zooals men die In de film journaals ziet, staken de 16 deelnemende vaartuigen natuurlijk wel poover af men dient er rekening mee te houden, dat ver uit het grootste en ook het beste deel onzer strydkrachten ter zee In Indië ver toeft. Dit voorop gesteld moet men erken nen, dat onze kleine staatsmarine, zooals zij zich dezen middag en avond heeft ver toond, een uitstekenden Indruk maakte. Hetgeen by de vlootschouw werd gedemon streerd, is door de overtalryke belangstel lenden dan ook zeer gewaardeerd. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd: tot rector te Amsterdam (H. Hartkloos- ter) en tot godsdienstleeraar aan het RK. Ly ceum voor Meisjes, aldaar, den weleerw. heer O. P. A. Alkemade. Tot Jtapelaan te Haarlem (Kathedraal H. Bavo) den weleerw. heer W. E. Blok. Tot kapelaan te Rotterdam (H. Nicolaas) den weleerw. heer J. L. C. Witkamp. Tot kapelaan te Sloten den weleerw. heer F. A. van der Burg; en tot kapelaan te Hoek van Holland den weleerw heer P. Th. Brinkman (Neom.). In de Handelsbeurs te Utrecht vergaderden Vrydag het hoofdbestuur en de afdeellngsbestu- ren van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel ea. „Bint Raphael” over da voorstellen tot herziening van het reglement dienstvoorwaarden voor Spoorwegpersoneel. De voorzitter, de heer L. H. Wlgman, gaf een uiteenzetting van de gevoerde besprekingen. Met algemeene stemmen werd hierop besloten de voorstellen te aanvaarden. en de artil- b(j' tyd en wijle haar zware Zaterdagmorgen is te Rotterdam weer een ge val van kinderverlamming aangegeven by den directeur van den G.OB. Van de gevallen der laatste weken zyn er te Rotterdam twee met doodeiyken afloop. Daar er Zaterdag slechts één geval Is aangegeven en de drie voorgaande da gen geen enkel geval werd aangegeven, ziet' het er naar uit, dat de ziekte In Rotterdam gun stig zal verloopen Het valt dus niet moeiiyk, in te zien dat op dit gebied een byzonder geschikte aanleiding tot Argentynsch-Nederlandsche samenwerking aanwezig is. Immers, de ih aanmerking ko mende terreinen moeten tevoren door indhking cn bybehoorende werkzaamheden beveiligd worden tegen het gevaar van periodieke over- strooming. De zorg voor drainage en waterlos sing, alsmede voor geschikte binnenlandsche vaargeulen is daarmede uiteraard annex en dit alles is nu eenmaal een soort van werk, waarin Nederland vanouds groote bedreven heid bezit. Telkens zag men eerst by de Sumatra vyt witte wolkjes opspringen over de geheele lengte van het schip en na een aantal seconden volgde dan het geluld der losbranding. De Tromp ant woordde kort daarop en de kruitdamp dreef langzaam over de zee, zooals op het oud-Hol- landsche schilderstuk „Het kanonschot." De geheele vloot ging nu ten anker voor de pier, waarna het woord was aan de Marlne- luchtmacht. Deze demonstreerde allereerst haar jongste aanwinst, de eerste der 48 nieuwe X 3 H Dor nier vliegbooten voor Indië, die enkele malen op het water voor de kust neerkwam. Een opwindend tafereel was tenslotte de aan val van zee-vliegtulgen van het type CVTIIW op de Sumatra en Tromp, die volgens de regels der kunst werden ingeneveld en vervolgensmet luchttorpedo's bestookt. Inderdaad verdwenen midden op den klaren zomermiddag de groote oorlogsschepen geheel in de kunstmatige nevel- massa, welke, fantastisch door de zon besche nen, als een groote grys-wltte muur over het water schoof. Aan deze demonstratie namen ook nog deel twee vliegtuigen van het type T. IV, drie C. XI W en vyf vliegtuigen type C. VII W. In vroegere jaren was evenwel de tijd nog niet rijp om te dier zake reeds van bepaalde urgentie te spreken, want het uitgestrekte ge bied der Argentynsche republiek bevatte toen nog onuitpu(teiyk gewaande reserves van vruchtbaar en gunstig gelegen land, geschikt voor landbouw en veeteelt zonder dat daar te voren veel zorg ot kosten van voorbereiding aan behoefden te worden besteed. Geleideiyk echter zyn natuuriyk de beste strekan bezet en bewerkt geraakt, en het lag dus in den aard der dingen, dat op een keer de extensie ve uitbuiting van versche gronden moest wor den opgevolgd door een periode van bemesting en van intensievere bewerking. Momenteel heeft de Argentynsche landbouw dit over gangsstadium zoo ongeveer bereikt. En van dat oogenblik af gaat het niet alleen de moei te loonen om oudere landeryen te veredelen, doch ook krygen thans de nog onaangesneden reserves in de Delta byzondere beteekenls. Hier immers is de bodem Inderdaad nog maagdelyk. terwyi vocht en droogte er op gunstige wyze verdeeld zyn, hetgeen elders in Argentinië wel eens in mindere mate het geval is. De oudere en dus hoogere terreinen plegen te worden gebezigd voor fruitteelt en tuin bouw, alsmede in de nabyheld der hoofdstad ook wel als steunpunten van watersport en soortgeiyke ontspanning. Aan de jongere en nog niet geheel geconsolideerde gronden of slikken werd tot dusverre echter weinig ge daan. zy gaan op hun vetten klelbodem van ’ievèrlede een bedekking van grassen vormen, en zetten deze reeds bU zeer elementaire ver zorging gaarne om in andere voedergewassen van voortreffeiyk gehalte, zooals natuuriyke klaver e.d. Van dit deltagebied welks totale oppervlakte op ruw weg 600.000 H. A. gesteld kan worden, bezit de provincie Buenos Aires ongeveer 100.000 H.A. in eigendom. De regeering dier provincie, welke tevens de belangrijkste en meest ontwikkelde des lands Is. soekt thans, dit kostbare doch sluimerende bezit tot een nuttiger bestemming te brengen. Marine en koopvaardij Er zyn meer aanknooplngspunten dan ver schillen tusschen de Marine en de koopvaardy, zoo zelde de bewindsman. Er was zelfs een tijd, dat er nauweiyks on derscheid te maken zou zyp geweest. In de dagen van Michiel de Ruyter en ook daarvóór was handel- en vrachtvaart zonder stryd van wapenen niet denkbaar. De tyden veranderen en daarmede de omstandigheden, maar niettemin zal ook nu de Marine in de uren des gevaars zooals in den grooten oor log gebleken is haar taak t.o.v. de koop vaardy vervullen. Is over de vlotte wyze, waar op de Koninkiyke Marine op het oogenblik convooidlensten in de Straat van Gibraltar ver richt een geruststelling voor passagiers, tydsbesparing en rislco-beperking voor de sche pen niet met grooten lof te gewagen? Als de nood aan den man komt zullen de koopvaardyschepen als zoogenaamde hulpkrui- sers en hospitaal-schepen en de stoom- en motorvisschery-schepen voor de kustbewaking en het vegen van mynen de marine-vloot kun nen aanvullen en versterken en mannen uit de koopvaardy zullen als reserve-officleren de Marine helpen bemannen. Op de middagbyeenkomst in de groote Kur- zaal, door een groot aantal autoriteiten byge- woond, is de beteekenls van onze kleine, maar parate marine nog eens duldelyk uiteengezet door den chef van den Marine-staf, vice-admi- raal J. Th. FUrstner. In den modernen oorlog, zoo zelde deze, wordt de strijd gevoerd niet enkel tusschen de mili taire machten, maar tusschen de volkeren in hun geheel. De Marine kan dus niet volstaan met de afsluiting door middel van mynversper- ringen van onze zeegaten en toegangen te water naar het hart des lands. Ook voor de instand houding van de volkskracht dient zoo goed mo- geiyk te worden gezorgd. Deze volkskracht en daarmede de weerkracht van ons volk eischen in een gerulmen tyd durenden oorlog voor ver schillende oorlogsgevallen verschillende maat regelen, die erop gericht zyn den toevoer over zee van voedingsmiddelen voor onze bevolking en van grondstoffen voor onze industrie zoo lang en zoo veilig mogeiyk in stand te houden. Om de Rykaeenheid Meer nog: Onze positie in de wereld wordt bepaald door onzen status als zee varende en koloniale mogendheid. Deze positie staat of valt met de instandhouding van den band met het schoone eilandenryk langs den evenaar. Het is de Koninkiyke Marine, die de Naar wy vernemen, zal dezer dagen ter be- •tudeerlng van de grondgesteldheld der eilan den in de Parana-delta, waarop men in Ne- derlandsche kringen het oog heeft laten val- fcn met het oog op ontginnlngs- en kolonisa- tlemogeiykheden, naar Argentinië vertrekken Jhr. Ir. H. J. Kretachmar van Veen, Verbon den aan de inspectie van de cultuurtechni sche afdeeling der Wieringermeerdirectle, waarvoor hem een langdurig verlof wordt toe gestaan. Misschien wel 250.000 toeschou wers zyn Zaterdagmiddag en -avond getuige geweest van de VlootschMiw te Scheveningen. Zij vulden de pier, de boulevards, de terrassen, het strand, zoover het oog reikte en hetgeen men, begun stigd door het mooist denkbare weer, te zien ente hooren kreeg, heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen, het doel belangstelling te wekken voor zeemacht en maritieme lucht macht te verwezenlijken. Was de middagdemonstratie leer zaam door het herkennen der deel nemende scheepstypen, indrukwek kend door den daver van het ge schut, de duikoefening der O-booten, den aanval der zee-vliegtuigen, die de grootste oorlogsbodems in nevel hulden, terwjjl de luchtdoel-mitrail- ieurs op de kust blaften lerie er stem in mengde, de avond bracht fantastisch kijkspel met geillumi- zee, het en de felle lichtgranaten Inmiddels waren, komende uit het Zuid-Westen, de oorlogsschepen ge naderd op een zee, die lag te blin ken en te schitteren in de stralende zon en het diepblauw van den onbe- wolkten zomerhemel weerspiegelde. In kiel-linie stoomden zij op, dicht onder de kust, tot voorbij de Pier: louter donkergrijze kielen tegen een lichtenden horizon en onderzeeboo ten, die een felwit kielzog achter lieten. donkere zee, later de zoeklichten, paars en blauw en goud-geel, die het duister rijk van den eenzamen vuur toren veroverden en beheerschten om als slot mét vier bundels een groote W te vormen en eindelijk het afschie ten van lichtspoor-projectielen en lichtgranaten, welke laatste met hun langzaam dalende magnesiumlichten de zee als in helderen maanglans zet ten, zoodat men de donkere sil houetten der oorlogsschepen plot seling scherp waarnam. Het was alles zoo fantastisch mooi, dat herhaalde lijk een dankbaar applaus uit de duizenden opklonk. De vloot- en vliegdemonstraties 's avonds na zonsondergang, vormden een schitterend slot-effect. Het is een grootsch en feestelijk spel geworden van alle denkbare lichteffecten: de geïllumineerde schepen op de avond- Ns eenlgen tyd zal hem een tweede Inge nieur, die hem by het ondersoek behulpzaam zal zyn, worden toegevoegd. De regeering der Argentynsche provincie Buenos Aires heeft een belangrijk bedrag toegestaan als in de kosten van het ondersoek. Intusschen sal wel niemand verwachten, dat nu reeds terstond een omvangrijke landverhuizing van Nederlandsche land bouwers daarheen kan worden opgeset. Vooraf dienen de vereischte waterbouwkun dige en cultuurtechnische studies te worden verricht, waaraan voorts opk een berekening van de rentabiliteit der beoogde bedrijven, alsmede een schema Inzake de ultelndeiyke landultgifte niet zullen mogen ontbreken. Een dergeiyk verbod geldt nog niet voor Dultsche grensovergangen in andere deelen des lands, maar verwacht wordt, dat een zelfde maatregel daar eveneens zal worden genomen. Toen veertig jaar geleén een jonge Koninginne, Omstuwd door heel een volk ten trone werd geleid Was dat een hoogtijdag, voor land en volk en natie, Het^schoon begin van eenen nieuwen tijd. Haar Moeder, Regentes, met wijze kracht gezegend, Had voor haar Kind het Koninkrijk beheerd, Maar ook nóg schooner taak volbracht, want vele, rijke deugden Had deze groote Vrouw haar Vorst’ltjk Kind geleerd. Sn toen dan de Vorstin ter kerke was geschreden, De lucht weergalmde van het luid en blij hoezee, Klonk daar haar jonge stem, die met een eed herhaalde ’t Devies van haar geslacht, het Her: ,Je Mainttendrail" Nu Zij na veertig jaar denzelfden gang zal maken Sn om Haar heen heel ’t volk in feestroes leeft, Zij Haar slechts hulde en dank, wijl zij in al die jaren Oeen oogenblik gefaald, maar steeds gehandhaafd heeft. Nu gaat de Koningin met blij gemoed ter kerke. Voor God en volk heeft zij haar plicht gedaan. De jubel in haar land is slechts verdiende hulde, Zij kan met rein blazoen voor aller oogen staan. Gods zegen zij met Haar, want edel was haar leven. Zij heeft het aan haar volk en aan haar land gewijd. Zoo zij deez’ jubeldag een dag van vreugd’ en hulde. Maar bovenal: van groote dankbaarheid. HERMAN KRAMSR By oppervlakkige beschouwing van trokken gebied ziet men, dat de stroom, versterkt door het nog aanzleniyker volume aan de Paraguay-rlvler, reeds sinds vele eeuwen geweldige hoeveelheden water naar de Plata-monding afvoert. Deze water massa's zyn byzonder ryk aan uitermate vruchtbare bestanddeelen, welke meegebracht worden uit de tropische en subtropische bo venlanden van Brazilië, Paraguay en Bolivia. Daar waar deze waterstroomen by het nade len van de zee tot meer uitspreiding en rust komen, bezinkt er een slib, hetwelk ter plaat se een wyd vertakt labyrinth van eilanden en siykerlge riviergaten heeft doen ontstaan, on geveer op de wyze, waarop ook onze Betuwe en Soortgelijke aanslibbingen oorspronkeiyk tot stand gekomen zyn. Iedere overstroomlng draagt by tot verhoo- glng van het peil des bodems, totdat elndeiyk het land biyvend boven water komt te liggen; echter is dit stadium natuuriyk pas voor een gering gedeelte bereikt en het overgroote mee- rendeel dier landerijen biyft voorlooplg nog periodiek onderloopen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 17