van onze wegrenners Vooral Demmenie en Van Nek fraaien koers reden Uitstekende beurt De Eerelyst iiiiiiiiimiii*' Marcel Kint wereldkampioen der professionals ’n E4JV NEK VIERDE GOED WERK VAN ENGEL EN DE HOOG MAANDAG 5 SEPTEMBER 1938 Bartali stelde teleur De leider» kregen hun kans De uitslagen 9 S UITSTEKENDE REGELING IN VALKENBURG VAN VLIET GEEFT REVANCHE Hy was de eenige Nederlander, die de finish bereikte De eerste vier ronden gebeurde er niets Marcel Kint en Hans Knecht kampioen Vooral by de profs heeft de Cauberg zyn moordend werk gedaan Bravo van Nek Nederland veroverde de meeste titels Na ruim 100 K.M. ont brandde de stryd T egenslag Een fraaie sprong Interessante wedstryd Mafcel Kint, wereldkampioen der prof» op kfit zware Valkenburgsche parcours Uitstekende hulp Van Nek mee aan kop! Te veel SPRINT AMATEURS WEGRENNERS (profs) Van Nek*s laatste Cauberg De Cauberg dunde de gelederen der prots r IT DE SPORTWEKE F hoofdgroep zooveel PIET VAN NEK ■I II mankement aan zün pedaal en staakte even eens den strijd. -De Nederlanders maken steeds greater vorderingen. Op dH zware parcours hebben getoond te behoorea tot de besten ter wereld en k ben ervan overtuigd, dat zü seer gauw sullen beboeren tot de „opper ten** van de internationale sportwereld.** Wanneer we dus al geen wereldkampioen op den weg hebben, toch kunnen wü tevreden zün over de behaalde resultaten. Schulte hield het veel langer uit, dan menigeen van hem had verwacht en was eerst door een lekken band in de 23e ronde verplicht op te geven. Op dat mo ment was Schulte een korte inzinking Juist te boven gekomen en joeg hü in een razend tempo achter Vissers aan, die hü bijna had Ingehaald. Dat lekke bandje was dan ook wel een buiten gewone tegenvaller voor den blonden reus. Ten slotte kreeg Braspenning het te swaar in de negentiende ronde, nadat hij een tijdlang bü de leiders had gereden en toen daar nog een pedaalbreuk bijkwam, gaf hij onmiddellijk op. De Zwitser Egli was de tweede prof, die door. d« finish stormde bjj elkaar en het was voor elkeen duidelijk, dat van Nek dit niet kon winnen. De Am sterdammer heeft nu eenmaal geen sprint, terwijl Kint juist heel erg gevreesd is.oni stfn sprint. Men herftinere zich den Tour de France, waarvan Kint vele sprints voor zün rekening nam. In elk geval hulde aan van Nek voor zijn schitterende prestatie! Maar dan gebeurt er nog Ms unsters Egli gnat er plots van door. Hjj scheurt zich Ise van het peleton en gaat nijdig rukkend 'aan zjjn fiets alleen weg. De bondgenooten realiseeren zich schijnbaar i^ieg wat er ge beurt en volgen niet, soodat hun achter stand al spoedig 52 seconden wordt. Het peleton Is intuaschen uitgebreid en behalve van Nek, sten we er nu ook enne landge- nooten Schulte en Braspenninx Mj. itser toen begon men zich sorgen te maken in het Nederlandse!» kamp: van Nek was ge lost. Egll en Neuville wilden zich schijnbaar van den lastigen derde ontdoen en begonnen soo hevig te trekken, dat de Nederlander, er op een gegeven moment niet tegen op kon. An derhalve ronde later waren de drie kameraden echter weer bijeen en hadden zij hun voor sprong tot twee en een halve minuut opga voerd. I I De 22e ronde is trouwens de ronde geweest, waarin den Nederlanders door Vrouwe Fortuna de rug werd toegekeerd. Want bij het bestijgen van den Cauberg kreeg ook Middelkamp, die een energieke poging had gedaan nabij de leiders te komen, zoo'n depressie, dat hij moedeloos afstapte en niet meer in staat bleek de pedalen verder rond te krijgen. In diezelfde ronde was het van Nek, die nadat hjj zoo lang en uit stekend zjjn plaats bjj de kopgroep had weten te verdedigen tenslotte ook den „slag van den hamer" kreeg en langzaam maep zeker terrein verloor. Maar voor hen. die het nog niet weten, zij gezegd, dat van Nek een taaie renner is, eentje, die eerst opgeeft, wanneer hij er als het ware bij neervalt. En zoo zagen we van Nek in de 22e ronde afzakken, maar bjj het begin van de 23e zat hjj weer bjj de leiders, om even later weer af te zakken en in de 24e ronde tenslotte weer bij de kopgroep te komen, die Inmiddels bestond uit Kint, Amberg en Egll Zoo bleven de vier renners tot het einde is waarlijk moed voor noodig om vtff ron den voor het einde, met 2 mln. 1® seconden achterstand op de leiders, een ontsnappings poging te wagen en er Is nog meer moed voor noodig cm deze achtervolging zoodanig door te zetten, dat zjj met succes bekroond wordt Dem- menie heeft dit kunststukje volbracht; hij Slaagde er in de dertiende ronde in 34 seconden van zjjn achterstand af te knabbelen en hjj was soo enorm op dreef, dat hjj in de veertiende ronde mede dank zij de medewerking van den Zwitser en lateren wereldkampioen Knecht nog maar 33 seconden ten achter was. In de vijftiende ronde kregen belde renners de zoozeer pewenschte aansluiting, zoodat het eerste deel van Demmenie's taak volbracht was. De wedstrijd self is zeer Interessant geweest omdat men van het begin af aan gevochten heeft voor de zege. Steeds weer liepen renners uit of trachtten zij hun achterstand te verklei nen met nijdige spurtjes en energieke achter- volgingspogingen. Het gevolg was dan ook, dat men feitelijk steeds met het horloge In de hand kon zitten om de verschillen tusschen de ren ners te vergelijken en soo hadden de 100.000 aan den kant een in alle opzichten geslaagden dag. terwijl ook uit sportief oogpunt de wed strijd als zeer geslaagd kan worden beschouwd. Het Is wel een van de Interessantste wereld kampioenschappen van de laatste jaren geweest. begonnen, reeds hebben gebroken te zijn. De Zwitsers losten elkaar steeds af en op den top van den Cauberg waren de Zwitsers honderd Meter voor. De voorsprong werd zelfs 300 Meter en we derom get Demmenie een bewijs van zijn enorm doorzettingsvermogen. Want in zijn eentje nam hü 250 Meter terug, maar toen viel hjj weer achteruit. In de laatste ronde te Valken burg haalde Demmenie het laatste restje energie uit zjjn boddy en wederom bracht hU zijn ach terstond terug op 50 Meter. Welk een bewonde ring koesterden wjj voor dezen renner, toen hij ook dit kunststukje weer volbracht had. Reeds begonnen wjj te hopen, dat Demmenie nog vol doende kracht voor de laatste paar honderd Meter zou hebben, toen hij halverwege den Cauberg plotseling afstapte. Hjj kon niet ver der....! Even fluks de beenen gemasseerd en daar ging het weer verder, .soodat Demmenie dan toch nog de verdiende derde plaats innam, na Knecht en Wagner. Want men vergete niet, dat hjj bet feitelijk is geweest, die den wedstrijd een aantrekkelijk aanzien gaf. In den beginne gebeurde er niets, dat van eenige beteekenfs was; daarna trokken er in de elfde ronde vijf renners tusschenuit nl. Diggelman (Zwitserland), Heller (Duitsch- land), Wagner (Zwitserland), Engel (Nederland) en Ericsson (Zweden), welke even later werden ingehaald door de Hoog (Nederland), Bruneel (België) en Ardizzone (Italië). En hiermee zou waarschijnlijk de strijd beslist zjjn, althans de overige renners zouden er nfet meer aan te pas zijn gekomen, indien Demmenie niet in de twaalfde ronde ontsnapt was uit bet groote peleton, dat toen 2 mln. 10 seconden achterstand had. De zegetocht van Marcel Kint, nadat hij het wereldkampioenschap voor profs had veroverd. Rechts van hem de Zwitser Egli, die tweede werd, links v. Nek. die zich'vierde plaatste Tangraam verspreidden de toeschouwen zich weer in Valkenburg en ome»vin» Reeds Zondagavond was bet ar betrekke- Hjk rustig en het zal geen twee dagen meer duren of Valkenburg is weer bet vriénde lijke Limburgse!» plaatsje, dat wacht op het zomerseizoen 1939 om zijn vele trouwe gasten te ontvangen. De wielerwereld zal echter volgend jaar den tocht naar Val kenburg niet meer maken, hoe gaarne «U dit ongetwijfeld ook zou willen. Maar het was in het begin van de zestiende ronde, dat Demmenie wederom het Initiatief nam tot een uitlooppoging en het ging ditmaal wederom zoo hard, dat slechts twee renners het enorme tempo konden meetrappen, n.l. de Zwit sers, Knecht en Wagner en het pleit zou tus- schen deze drie renners beslecht worden. Echter willen wij allereerst wijzen op de uitstekende hulp, die Engel en de Hoog aan Demmenie verleenden toen hü deae nieuwe poging deed. Zü zetten zich aan bet hoofd van de groep der resteerende renners en drukten het tempo in het peleton zoodanig, dat de drie anderen geleldelük aan hun voor sprong konden vergrooten. Het was juist gezien van Engel en de Hoog, om dit te doen, want daarin zat de eenige kans op een zege van Demmenie, die een uitstekend ■printer is. Men mag hier dan ook wel even speciaal wijzen op deze geste van Engel en de Hoog, die op dat moment niet hun eigen belang in het oog hadden, maar uitsluitend het landsbelang. De verstandhouding tus schen de Hollandsche amateurs was het geen hierdoor overduidelük bewezen wordt Uitstekend; het wil heel wat zeggen voor een renner om zoo dicht bü de eindstreep zijn eigen kans prijs te geven voor die van *n an der. Want Engel en de Hoog, zü bédden een kans; zü waren nog bijzonder friach en wü telooven zelfs, dat zü nog veel frisseber waren dan Demmenie. Neuville was intusschen Ingehaald door Vis sers. aan wien hü de vijfde plaats moest af staan, terwül hüzelf zesde werd. Bartali had er in de laatste ronde den brul aan gegeven, het waren Martin en Mersch, die als laatste binnenkwamen, met grooten achterstand. De wereldkampioenschappen 193® waren be ëindigd. o bemodderde gezichten, beenen, armen kleeren van de renners, nogal meeviel. Het critieke moment scheen nu aangebro ken. Bijna anderhalve minuut immers lagen vier sterke vluchtelingen vóór op een peleton, waarin hun landgenooten zaten, die door het tempo te drukken wel zouden zorgen hun plannen niet in de war te sturen. Bovendien ontbrak daar een Bartoli en eveneens een an dere Itoliaanache favoriet de Italianen keeren wel met zeer weinig succes naar hun land terug nl Viccinl, die na achttien rón den rechtsomkeert maakte en opgaf. De Ne derlander Braspenninx die tot op heden een keurigen wedstrijd gereden had. kreeg een Het was de groote kans voor de leiders en tot hun eer dient gezegd, dat zü die kans met belde handen hebben aangegrepen. Heftig trokken zü elkaar telkens weer den Cauberg op en den Geulemberg af en zoo stevig was bet tempo in het peleton, dat Egll weldra van zün voornemen afzag, om het reeds nu alleen te probeeren tegen alle anderen. Na zestien ron den had hü zich kalm weer laten Inloopen. Maar lang duurde het niet, want nu ging Kint het eens probeeren en Egll kon zoo moe niet zün of hü ging weer mee. opnieuw weg vluchtend van bet peleton, dat weldra een halve minuut achterstond gekregen had Maar dat zint van Nek niet erg. Hü rukt aan den troep, dat het een lieve lust is en voordat er twee ronden verreden zün, gaat het als een loopend vuurtje langs het parcours maal vandoor te gaan, maar de liet hem daartoe geen kans. Geen nood, tezamen met enkele andere ren ners, waaronder de Nederlander Braspenninx, nogeens een poging gewaagd en zoowaar nu lukt het beter. Het peleton neemt het nog niet zoo ernstig op en slechts een viertal renners weet zich nog bü de vluchtelingen te voegen. Langzamerhand echter worden de dapperen ingeloopen. In de achtste ronde nadert een groep van 17 renners, waarin zich de Neder landers uitstekend weren. Dan echter gaan er In de kopgroep weer twee menschen op loop. Het zün Viccinl en Amberg de Zwitser heeft zeer goed gereden die weldra een voorsprong van 7 seconden hebben kunnen nemen. Het had alles echter nog maar heel weinig te beteekenen. Toen tien ronden gereden waren, lagen alle renners, behoudens een paar achterbhjvers, weer kalm bijeen. De Franse li man Maye was tegen een trottoir gereden en door zün val gedwongen geweest den strüd te staken. Eerst nu is met recht de strüd Verschillende renners hebben er reeds het bültjfe bü neergelegd anderen hebben het tempo niet kunnen volgen of zün kalm hun eigen gang gegaan In de overtuiging, dat het groote oogenblik nog niet was aangebroken. Tot de eersten behoorde Cosson, die op drie en veertig seconden alleen achter het peleton draafde; tot de tweeden.. Bartoll, die zich evenals Middelkamp voorloopig nog niet druk wenschte te maken, en nu maar liefst op 2H minuut lag. Hij had echter verkeerd gezien, de Tour de France-wlnnaar. Want in de eersten zaten Egll, Amberg Neuville en Vissers, de gevaar lijke menschen, waar hü voor gewaarschuwd is geweest. Evenals bij de amateurs bleken ook hier de Zwitsers sterke tegenstan- ■tanders. Zjj bezetten door Egli en Amberg de tweede en derde plaats vóót onzen landgenoot van Nek, die vierde werd. De inspanning van de laatste uitlooppoging P"* echter teveel te zün voor Demmenie. Want toen de drie leiders in de zestiende ronde den <*uberg opgingen, bleek Demmenie’s kracht Jef van de Vijver (Nederland) SPRINT PROFESSIONALS Arie van Vliet (Nederland) STAYERS Erich Metze (Duitschland) WEGRENNERS (am.) Hans Knecht (Zwitserland) Marcel Kint (België) Onze Nederlandsche renners be haalden dus twee titels, de Bel gen. Duitachers en Zwitsers elk één. Even bleef bet rustig, maar er werden te veel plannen beraamd, dan dat zulks nog lang het geval zou kunnen blüven. Het gebeurde dan ook reeds in de elfde ronde, dat er op nieuw een paar renners wegsprongen. Alweer was er een Zwitser bü. en verder de Italiaan Viccinl en de Belg Neuville. De direct hierop neerplassende regenbui belet hen niet hun vlucht door te zetten en den voorsprong nog te vergrooten. Weldra hebben zü 1 mln. 25 sec. voorsprong op een groep, waarbü ook van Nek ligt. Met genoegen denken wü terug aan de vriendelüke ontvangst, welke het vriendelüke plaatsje aan de Geul de internationale wieler wereld met echt Limburgse!» hartelükheld heeft bereid. Daarnaast een bijzonder woord vap lof voor de plsatseiyke en gewestelüke wielerorganisa tie, die niet te vergeefs hun vrijen tüd van vele maanden hebben opgeofferd De wereldkampioenschappen zgn ten einde. En in aanmerking genomen de prestaties der Nederlanders te Valkenburg, zijn zij beëindigd op een zeer eervolle wijze. Want bij de profs heeft van Nek een eereplaats ingepomen en is aangekomen voor al die andere renners van formaat als Bartali, Vissers. Neuville en anderen, terwijl bij de amateurs niet minder dam drie Nederlanders te vinden waren temidden der eerste zes aan komenden. Wanneer wij na den amateurswed- strjjd onzen landgenoot Demmenie den held van den dag noemen, dan is dit geen chauvinisme, maar dan zeggen wjj dit, omdat wij met eigen oogen aanschouwd hebben, welk een formidabele prestatie Demmenie heeft verricht. Er zjjn weinig renners geweest, die zoo veel werk hebben verricht als Demmenie, maar er zjjn ook weïhig geweest, die zoo duidelijk hun klasse hebben gedemonstreerd als onze Rot- terdamsche wegrenner dat Zaterdag deed. De eerste revanche der wereldkampioenschap pen der beroepssprinters is te Charleroi gehou den. Er waren eerst 15 matches k deux, vervol gens twee matches k trots, van welke de derden, tweeden en eersten elkaar nog eens verschillen den malen ontmoetten. Van Vliet versloeg zoowel Scherens als Gerardin en Richter op zeer re gelmatige wijze, maarwerd op zün beurt weer verslagen door Kaers en Cools. Verder kreeg van Vliet nog een boete, omdat hü volgens de wedstrijdleiding zün kansen niet genoeg verde digde. Kaers werd tenslotte winnaar van het sprintnummer met 9 pnt.. tweede werd Gerardin eveneens met 9 pnt., derde Scherens met 10 pnt, vierde en vijfde van Vliet en Richter met ieder 12 pnt. en zesde Cools met) 14 pnt In den koppelwedstrüd over 25 KM. werden Depauw— Kaers winnaar in den tüd van 30 minuten. Zij hadden een ronde voorsprong op het tweede koppel van Vliet en Danneels. Nu volgde nog slechts de huldiging der kam- pioenen, die evenals des Zaterdags de amateurs - in enkele woorden werden gehuldigd en daarna in een open wagen een eere-ronde langs het parcours reden. De Italiaansche favoriet Bartali staakte ta da voorlaatste sonde den strüd Gelukkig ontbrak bü zooveel tegenslagen ook een meevallertje niet. t Na vier en twintig ronden had van Nek, samen met Kint en Amberg, aansluiting bü ae vluchtelingen gekregen. Intusschen had Neuville pech gehad waardoor hü een heel eind was achtergeraakt. De strüd ging nu voomamelük tusschen Kint. Egll. Amberg en van Nek. Bijster hoopvol was zü voor ons land echter niet. Van Nek immers draaide In de laatste ronden verre van ge- makkelük en scheen meer dan eens op het punt er den brui maar aan te geven. Doch zoowaar kwam hü er nog bovenop en onder buitengewoon enthousiasme van zün landge nooten verdedigde hü dapper en deed goed zün werk in de kopgroep. Nog een ronde. Met spanning werden de be richten langs het parcours opgewacht. Steeds luidden zü hetzelfde, vier man op kop, onaan tastbaar. De twee en twintigste ronde was een weinig fcrtulnlüke voor Nederland. Vooreerst moest van Nek zich door Kint en Amberg laten In loopen en of dit nog niet erg genoeg was. toonde Middelkamp aan den voet van den Cauberg niet meer de lichamelüke en mo- reele kracht te hebben om den strüd voort te zetten. Even later kreeg Schulte een lekken band. Ook dit feit kostte ons een man, want hü sprong niet opnieuw op zün fiets en was dus eveneens uit geschakeld. Gedurende de eerste vier ronden gebeurde er niets dat de moeite van waard is. Slechts zü gemeld, Spanjaard die aan de stort verscher uit den strüd werd gehaald omdat hü op zün shirt droeg. De oud-wereldkampioen Meulenberg, die het van de sprint moet hebben en daarom steeds in de voorste gelederen streed, trachtte er een- Mant wat sr niet vermeld werd was van Neks laatste wanhopige poging em bet niet te laten aankomen op een sprint, waarin hü toch toaehteioos aew zü& Tot viermaal toe trachtte hü er op den Can- berg vandoor te gaan. Viermaal ook kreeg hü enkele tientallen seconden lang Ma kleinen >oorsprong, meer viermaal werd hü weer ingeloopen. Dat brak al zün weerstand en terwül Kint in een prachtigen rush vóór Egll en Amberg ais eerete over de finish stormde, sukkelde een totaal leeggereden en door de zenuwen overmande, van vermoeidheid en teleurstelling huilende van Nek mar do eindstreep em als eenigste Nederlander van de aeht resteerende renners Oe vierde plaats te beseften. We kunnen niet anders zeggen, dan dat het een buitengewoon Interessante strüd is ge weest en dat de 100.000 toeschouwers langs het parcours een wegwedstrüd hebben gevolgd, zooals we die helaas voorloopig wel niet meer binnen onze grenzen zullen beleven. Het weer dreigde even den boel in de war te sturen, maar de onweersbui, die omstreeks half drie boven Zuid-Limburg woedde en waarbü ook felle regen op de renners neerkletste, dreef na niet al te langen tüd over, zoodat het behalve gezichten, beenen, armen en Zes en dertig professionals waren Zondagmiddag om half 12 den strjjd tegen delf Cauberg begonnen; het waren er precies acht, die acht utir later, bemodderd en uitgeput de finish bereikten. Marcel Kint was de man die het zoo had weten aan te leggen, dat hjj nog over voldoende reserve kon beschikken voor de laat ste zware loodjes, een sprint na 27 bestijgingen van den Cauberg en evenzoovele scherpe dalingen aan de andere zijde van het vriendeljjke Geuldorpje. Het was dan ook vol komen verdiend, dat de sterke Belg met de zege ging strjjken. De uitslag luidt: 1. Wereldkampioen Marcel Kint (België), 270 KM. in 7 uur 53 mln. 25 sec. 2. Egli (Zwitserland) op één lengte. 3. Amberg (Zwitserland) op anderhalve lengte A Vsn Nek (Nederland) op 100 M. 5. Vissers (België) op 1 min. 10 sec. 6. Neuville (België). 7. Mersch (Luxemburg) 11 min. 30 sec. Martin (Zwitserland) 11 min. 38 sec. Oe amateurs bestijgen den Cauberg, tijdens de wereldkampioenschappen wielrennen op den weg te Valkenburg het vermelden dat de eenige was, dame De Cbuberg heeft vooral bü de profs z*n werk gedaan en hü heeft het gedaan op een wüse. die in geen enkel opzicht te wenschen over laat. Er zün vooral bü de beroepsrenners slacht offers gevallen, vele slechtoffers zelfs en slacht offers van heele groote reputatie. Niemand heeft de Cauberg ont zien, selfs niet een Bar tali den grooten held uit den Tbur de France. Hü was meedoogenloos ten opzichte van den kampioen van Frank- rük, die tegen den trot toirband van den Cau berg terecht kwam, hü was zonder medehjden tegen al die anderen, die gerekend kunnen worden tot de groote kampioenen van Europa en evenzeer tegen onze landgenooten Schulte. Middelkamp en Braspen ning. En toch mogen wü over de prestaties van onze landgenooten lang niet ontevreden zün. Zü hebben Immers gedurende het grootste ge deelte van den wedstrüd alle mogelüke pogingen gedaan om te ontsnappen en voor eigen publiek Nederland de groote verrassing te brengen, waarop wü allen soo hadden gehoopt. Dit is niet geschied, maar wat wel gebeurde, was het feit, dat een van onze Pransche collega’s, een van de bekendste experts op wielergebfed, ons na afloop verklaarde:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 21