van I Feestelijke ontvangst H.M. de Koningin o i o REEDS 40 JAAR Je Maintiendrai MAANDAG 5 SEPTEMBER 1938 van Triumftocht door de versierde en bevlagde straten de hoofdstad, waarbij Zy door tienduizenden hartelijk werd toegejuicht Samenstelling der jury In de binnenstad P. STAAL GEHULDIGD Het uur nadert De aankomst Fransche onderscheiding Notarieel examen - Speciale marechauseee- detachementen BRITSCHE PERS HULDIGT DE KONINGIN MOTORRIJDER OVER DEN KOP GESLAGEN 7 Jubileum en afscheid bij de Philipsfabrieken De Etalagewedstrijd in de Jubileumweek Verscherpt toezicht aan de grens In afwachting langs den intochtweg 4 voor den landelijken etalagewed- om een zeer Ongecorrigeerd. land, waarbij n ninkl ijken J, Kruseman- 0 'fï>, van te te dat de Konln- bundig, ook al 's GRAVENH AGE. Geslaagd voor deel O. C. Geraedts te Wkrmond an M. O. 3. Maasw te Roggel (U) 1 o k a de zullen 1 t 1 1 i a a t i z c 1 V mtti bek ten- Lei< zan den schi H de hali een mei Jen geal die T sedi best raai mei ff Het is nu weldra half drie, de groote wijzer der stationsklok nadert de 6 steeds dichter en in spanning ter reeds op Onnoodig te zeuren, dat bijna huis aan huis de nationale driekleur it uitgestoken, terwijl ’t kleurige beeld van de te volgen route nog word t verhoogd door de lange rij van vaandels, die.men aanschouwt als men langs de afzetting kijkt. Want op eenigen afstand voor de afzetting en op korten afstand van elkaar staan langs den gehee- len weg, van d, plaats, waar de militaire bezettin ophoudt tot daar, waar zij nabij den Dam weer begint, de vaandeldelegaties van bijna 650 vereenigingen en organisaties op verschillend gebied, vaandeldragers met een of twee gedelegeerden, die langs den gehee- len weg de Koningin namens de tiendui zenden Nederlanders, die zij vertegenwoor digen, een vaandelhulde brengen. Het gedeelte van de Corn. Straat aan den kan van het Haarlemmer meerstation. is echter ten deele vrij ge houden, want kort na half twee nemen hier de Infanterietroepen, welke langs het eerste stuk van den intochtsweg de afzetting zul len vormen, hun plaatsen in. Zij staan ter weerszijden langs de Krusemanstraat, en even voorbij den hoek van den Amstelveen- schweg tot aan de Lassusstraat, en dan volgt, tot den hoek van de Dufaysttaat, een eerefront van reeerve-offlcleren. Onge in drie gescheiden banen de kleuren nationale vlag afhangen, welke banen in^een ruimen boog vallen en aan den achterkant van de draagstang, dus dicht bij den paal, worden opgehouden. En dan hebben de bewoners zich’ evenmin onbetuigd gelaten. In de Corn. Kruse manstraat, waar de fraaie blol^pn middenstands- wonlngen van yfrschillende bouwvereenlgingen staan, maar ook verder in de De Lairessestraat, zijn op regelmatlgen afstand oranje of rood- wit-blauwe velums van boven naar beneden langs de gevels ‘gespannen, terwijl vele gevels, portieken en raamkozijnen met cüngers groen en oranjebloemen zijn versierd Vooral de be woners van tal van kapitale heerenhuizen in de De Lairessestraat hebben hiervan veel werk gemaakt en zeer veel fraaie versieringen zijn hier aangebracht. Opvallende versieringen tooien eenige schoolgebouwen langs den weg, het ge bouw der Vrije Universitelt en het Scheepvaart museum op den hoek van de Cornells Schuyt- straat, terwijl ook het voorplein van het Am- sterdamsche Lyceum met zijn fraaie poortbogen de aandacht trekt" Mnnon 30 Mtsr vos «m bran- éande straatlantaarn staande be hoeft uw auto btawvM bebowwde ftommtn aeea otoaa vwdMuftM te overal 'langs de route, reeds uren, van te voren honderden van een plaats vejzekerd en geluk-: klg prijzen zich degenen, die voor de ramen van de hooge gebouwen een prachtig overzicht van den stoet zullen krijgen-, van* het moment, dat deze bij het Leldscheboschje zal verschij nen, totdat zij de smalle Leldschestraat inbuigt, de drukke, doch gedistingeerde winkelstraat, die een zeer fraaie doorkijk biedt, dank zij de prachtige versiering van prof. Huib Luns, zware wapenschulden met kleurige labarums en zware koorden, welke op negen plaatsen als prachtige eerepoorten de straat overwelven. Voller en drukker wordt het naarmate men dichter bjj den-Dam komt, langs Koningsplein, Singel en N.Z. Voorburgwal, waar tusschen de fraaie versierde zakengebouwen, vooral de ver sieringen der groote dagbladgebouwen opvallen. En dlchtbezet en vol is het natuurlijk vooral op den Dam. Reeds lang voor twee uur, als de Vorstin nog niet aan het Haarlemmermeersta- tion in de Hoofdstad is aangekomen, staat het publiek achter de afzettingen dicht' opeenge drongen, hoewel pas tegen vier uur de konink lijke stoet hoer kan worden verwacht. t. merkt gaat de Krusemanstradt over in de Lairessestraat. waar langs het eerstvolgen de iets breedere gedeelte, de Amsterdam- sche Vrijwillige Burgerwacht staat opge steld. En verder achter deze troepen, ver der voorbij deze afzettingen, en ook op bal- cons. uit ramen en zelfs op daken, slechts menschen. gespannen en feestelijk afwachten de menschen, die den geheelen fraaien, breeden en smaakvol versierden verkeers weg omzoomen. voorgesteld. Nadab de Koningin op de daartoe bestemde zetel had plaats genomen en allen zich in een grooten kring daaromheen hadden geschaard, begroette de burgemeester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt. de Hooge Bezoekster met-een re de, welke door H.(M. werd beantwoord. Hierna begeven H. M. en de autoriteiten zich naar buiten, waar het groote koor staat opge steld, dat onder leiding van prpf. Willem Men gelberg een grootsche zanghulde brengt en de dankbaarheid enfeestelijke stemming van de gansche hoofdstad, ja van geheel het vertolkt. Zondagmorgen kwam de 26-jarige luitenant De Jong uit Maartensdijk op den Wiileskopper- weg met zjjn motorrijwiel in aanraking met een der blokken, die de afscheiding vormen tusschen den provincialen weg en het rijwiel pad. Hij verloor de macht over het stuur, en sloeg over den kop. De J. die bewusteloos op den weg bleef lig gen is naar het ziekenhuis te Oudewater ver voerd, waar men constateerde, dat hij een zware hersenschudding had opgeloopen. Zijn toestand is zeer ernstig. De „Sunday. Observer” schrijft in een hoofd artikel, dat de grondslag van de loyaliteit tus schen het Nederlandsche volk en zijn koningin eenvoud en oprechtheid is. Hetgeen H. M. Koningin Wilhelmina Vrijdag heeft gezegd ver heugde zoowel het Britsche als het Nederland sche volk. Er zijn geen twee volken op aarde, die meer hetzelfde karakter hebben of een meer solide traditie, een en een wijzer en 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van den Ve derlandachen Tulnbouwraad, is benoemd ridder der orde van verdienste voor den lana- bouw van Frankrijk. Amsterdam, den Dam, waar H. M. voor een week haar Intrede neemt in het paleis, en waar Zij ontvangen werd door H. K. H. Prinses Ju liana en Z. K. H. Prins Bernhard, die per auto naar de hoofdstad zijn gekomenf Onmiddellijk na de aankomst van de Ko ningin aan het paleis volgt de grootsche vaan delhulde en brengen de zangvereenlglngen hun hulde, waarna zij voor H. M. defileeren. Hiermede is de feestelijke intocht binnen de hoofdstad ten einde. De Dam is weer voor-een week het hart van Nederland. H. M. woont weer in de hoofdstad. Een week lang zullen de Amsterdammers niet wijken van den Dam om hun voldoening er over te uiten, dat de Konin gin in hun midden woont. 6 In de met talrijke bloemstukken getooide schouwburgzaal van het Philips ontepannings- gebouw te Eindhoven is Zaterdagmiddag de heer P. N. L. Staal, onderdirecteur der PhiUpsfabrie- ken, gehuldigd in verband met diens veertig-, jarig jubileum. Als eefste speaker richtte dr. A. F. Philips zich tot den Jubilaris en overhandigde hem on der harteUjke bewoordingen het ofHcieele be sluit van zijn bevordering tot officier in de orde van Oranje-Nassau, alsmede de eereteekenen. Tevens bood dr. Philips hem de gouden Philips- medaille voor 40 jaren dienst aan. Waar dit jubileum samenvalt met dat van H. M de Koningin, werd op voorstel van spreker een huldetelegram aan H. M. de Koningin ge zonden. Nadat dr. Philips herinneringen uit het ver leden had opgehaald, sprak hij zijn bijzondere erkentelijkheid uit voor 1 werk van den jubilaris, voor zijn steeds, zoo gewaardeerde adviezen en zijn doorzicht als bedrijfsleider. Deze dag is te vens uw afscheidsdag van de N.V., aldus dr Philips, maar hij is dit voor u met de weten schap, dat gij een groot aandeel aan den ophouw van dit bedrijf hebt gehad. b Met de verzekering, dat de persoonlijke vriendschapsbanden steeds zullen bestendigd blijven, bood dr. Philips den heer Staal, mede namens mevr. Philips, het door Toon Kelder geschilderde portret van den jubilaris aan. Hierna voerden het woord ir. P. Otten, direc teur der N.V.; de onder-dlrecteuren C. J. Lokker en J. Gaarenstroomdr. Finck, namens Osram- Berlljn; onder-dlrecteur Ir. F. J. Philips; prof, ir. Hesse link, namens de buitenfabrieken, en de heer Evelein, chef van de soc.-econ. afdeellng. De voorzitter van de kern van fabrieksarbei ders, de heer Kauffeld, dankte den jubilaris voor de wijze, waarop hij steeds het contact met de kern jieeft onderhouden. De jubilaris heeft steeds een groote plaats in de harten der arbei ders ingenomen. Daarna dankte de jubilaris voor de zoo waar- deerende woorden, die tot hem gericht waren, alsmede voor de fraaie geschenken. Spreker rele veerde in het bijzonder nog den steun, dien hij bij zijn opleiding van dr. Gerard Philips en dr. A. F. Philips in zoo ruime mate heeft onder vonden. Hij besloot met den wensch, dat het Phllipsbedrijf zich ook verder voorspoedig zou mogen ontwikkelen. Na deze plechtigheid vereenlgde men zich in een der benedenzalen, waar zeer velen gebruik maakten van de gelegenheid den jubilaris geluk te wenschen en tevens afscheid te nemen. Ook talrijke autoriteiten uit Eindhoven en omstre ken, onder wie burgemeester en wethouders van Eindhoven, alsmede de Kamerleden Van der Put en Fleskens en het lid van Gedeputeerde Staten, de heer J. J. de Vlam, waren ter receptie aan wezig. o ’s Avonds werd de jubilaris thuis nog gehul digd door talrijke vereenigingen, waarvan hij deel van het bestuur uitmaakt. Begrijpelijkerwijze stond de plaeta van aankomst, het Haarlemmermeerstation, in het centrum der belangstelling, en nier en langs de Lairessestraat had de politie dan ook tijdig voor een afzetting en maatrege len tot ordening van het verkeer moeten zorgen, om vooral dbk den Amstelveensche- weg niet vroegtijdig te laten blokkeeren. Sober maar smaakvol is het Haarlemmer- (neentation versierd. De dienst van publieke werken en de dienst der beplantingen van de gemeente Amsterdam hebben hiervoor zorg ge dragen. Dé'gevel is afgezet met slingers, groen, terwijl de daklijst van het statlonsgebouwtje een versiering draagtvan groen en oranje kleurige bloemen. Terzijde van den ingang zijn dranjedoeken en vlaggedoek in de nationale kleuren gedrapeerd. En tegen den voorgevel rechts van den uitgang, is met behulp van een groot baldakijn een soort loge gebouwd, waarin Hare Majesteit aanstonds zal plaats nemen om de zanghulde van het Toonkunstkoor in ont vangst te nemen. De bovenkant van het balda kijn, waarvan zware franjes afhangen, wordt gevormd door een gedrapeerd velum, terwijl de achtergrond van de lage, die tegen den muur van het stationsgebouw is aangebracht, bestaat uit blauw fluweel, waarop oranjebanen een ■tnaakvote versiering vormen, zoodat het geheel Nassau-blauw en Oranje, is gehouden in de heraldieke kleuren van ons Koninklijk Huis. Ter weerszijden wordt de loge min of meer afgesloten door hooge, groene planten en een smaakvolle bloemversiering, welke odk aan den binnenkant Is aangebracht. Masten met verticaal neerhangend vlaggen doek voltooien het feestelijke beeld van de plaats, waar de Koningin haar intocht in de hoofdstad zal beginnen. Tegen twee uur is het. achter de„ afzettingen, zwart van de menschen, waafvan sommigen reeds uren hebben gewacht om zich een plaatsje in de voorste rijen te ver zekeren. jrootere liefde voor de ze* liter koloniaal bestuur.'H*t technische kunnen van het Nederlandsche im periale bestuur is een voorbeeld voor anderen. Het Britsche volk groet de koningin der Neder landen en betuigt haar zijn genegenheid. .Bunday Times” schrijft, dat H. M. Kqnin- gin Wilhelmina haar populariteit wel heeft verdiend door haar regeerlng als constitutioneel vorstin. Haar volk is zich ervan bewust, dat W niet voor haar plicht terugdeinst en geen mis bruik maakt van haar macht. Het blad voegt hieraan toe, dat zij nog laM in de herinnering zal blijven als niet onwaar dig naast koningin Victoria te staan. De op volging is thans gelukkig verzekerd door een derde generatie en de Nederlanders zijn des te meer loyaal nu zij in het lange wachten hebben kunnen Sen hoeveel de monarchie t*- teekent voor de onafhankelijkheid van hu» land. De jury voor den landeljjken etalagewed strijd is thans gevormd uit de heeren: dr. ir. M. H. Damme, Den Haag, namens de vereeniglng® „Negerlandsch fabrikaat", C. J. A. Begeer, Voorschoten, namens de industrieele werkge versorganisaties; J. P. de Brabander, Utrecht, namens het georganiseerd winkelbedrijf. De heer Damme is tevens voorzitter.0 Aan dezen wedstrijd kunnen deelnemen alle prijswinnaars in de plaataelüke ultstalllngswed- strijden. De jury zal bjj de beoordeeling vooral letten op de vraag of het Nederlandsch fabrikaat als zoodanig op de meest treffende wijze wordt naar voren gebracht. In verband met het feit, dat in enkele ge meenten de plaatselijke wedstrijden nog na de jubileumweek worden gehouden, is besloten, dat foto's van de etalages, waarmede wordt deel genomen, tot 20 September kunnen worden In gezonden bij de vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat”, Den Haag. In dichte drommen staan de menschen bij het Jan Willem Broudersplein en in 01e Van Baerlestraat, waar de route langs het versierde Concertgebouw loopt om even later rechtsom de Paulus Potterstraat in te buigen, waar op het middenpad tegenover het Rijksmuseum banken zijn geplaatst, welke plaats bieden aan meer dan 60 ouden .van dagen, verpleegde uit ge stichten, die hier rustig en zonder te veel in spanning den stoet kunnen zien passeeren. Links van het Rijkimuseum buigt de haag van menschen langs de Stadhouderskade naar het Leidscheboschj«uen over de brug naar t Leld- scheplein. Beide pleinen zijn fraai versierd met hooge palen, waarvan kleurige wimpels en wa- IMndoeken afhangen. Feestelijk is de indruk, die de hooge gebou wen, zakengeboiBoen, hotels en 't modemagazijn Hirsch maken ^Jok hier hebben zich, zooals Dan vangt de tocht aan door de versierde stad, langs den feestelijk bevlagden weg, een tocht, die tot een triomftocht wordt, duizenden en duizenden de Koningin toejui chen. Langs de straten staan de menschen op gesteld. die uit alle steden en dorpen van het land zijn gekomen om getuige te zijn van deze luisterrijke gebeurtenis en die niet moe worden door juichen en jubelen hun trouw aan de Ko ningin en het huls van Oranje te betuigen. Zoo trekt de stoet door de'stad, naar het hart van gang van het salonrijtuig vertoont en allen staan stil, zij die niet in uniform zijn met de hooge hoeden in de hand, als de muziek van het vfjfde infanterie-regiment statig het oude Wilhelmus doe thooren. Dan, nadat de Koningin snel de eerewacht geïnspecteerd heeft, begeeft Zij zichr begeleid door burgemeester De Vlugt,. met wien Zij zich vriendelijk onderhoudt, langs hét perron, en het met bloemen versierde platform naar Jte wachtkamer. Het gevolg bestaat uit de Dame du Palais Mevrouw van Loon, de hofdames freule van Tets en barones van Asbeck, vice-admiraal Bauduin, adjudant generaal en chèf van het militaire huis van. H. M. de Koningin, de groot meester van H. M. de Koningin graaf Dumon- ceau, de particuliere secretaris Baron Sixma van Heemstra, de eerste stalmeester Jhr. Ver- heyen en d eadjudant van H. M. de Koningin, de luitenant ter zee le klasse Jhr. van Hplthe. Het publièk.^dat, wachtende buiten het sta tion, aAi den kant van den Amstelveenscheweg, weinig van dit ajles heeft kunnen zien, heeft op onnaspeurlijke Wijze gemerkt, gin is gearriveerd, en juicht üii kan men in dit stadsgedeelte niets hooren van de minuutschoten, welke inTde haven door Hl. Ms. nleuwsten flottllleleider,' de „Tromp”, van het moment van aankomst af worden gegeven, totdat de Koninklijke stoet ten Paleize zal zijn gearriveerd. s v w^/j^ther worden de aanwezigen jÜSÜsji"*'" aan Hare Majesteit Bij het Haarlemmermeerstation merkt men echter wel, dat de grogte gebeurtenis nu weldra een aanvang zal nemen. Tegen twee uur arri veert het eere-escorte van het eerste regiment huzaren, dat den stoet zal begeleiden. De hon derd onderofficieren en manschappen in veld- tenue met lichte bepakking, onder commando van een ritmeester en drie luitenants, stellen zich op iff twee gelederen, op den Amstelveen scheweg, met het ftant naar het station. Voor het station heeft zich een eerwacht In milltair-aandoenden, doch bij de weermacht on bekenden uniform, opgesteld. Het zijn de studen- ten-weerbaarheldscorpsen van het Utrechtsche Leidsche en Amsterdamsche Studentencorps, te zamen ongeveer 20 Oman onder commando van den heer G. J. Kolff, commandant der Utrecht sche Studenten-Weerbaarheid. Rechts van het stationsgebouw, terzijde van den koninklijke loge, welke door het fraaie baldakijn wordt gevormd, hebben zich de zan gers opgesteld, van het Toonkunstkoor, teza men met de 20 blazers, die de zanghulde zul len begeleiden. In de buurt van het dirigeer- ,gestoelte zien wij prof. Willem Mengelberg, die zoo aanstonds de zangers zal dirigeeren. Inmiddels rijden auto's af en aan met de autoriteiten, die bij de ontvangst van Hare Majesteit aanwezig zullen zijn. Zij verzamelen zich in de wachtkamer van het stationsgebouw. De zaal is voor deze gelegenheid ontruimd en met behulp vair tapijten, planten en bloemen, herschapen In een fraaie receptiegelegenheid. Voor een der fraaie tapijten, waarachter het buffet geheel schuil gaat, staat de zetel, waar op de Landsvrouwe aanstonds, tijdens de be- groetingsrede, zal plaats nemen. Tegen twee uur waren hier oa. bijeen de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt dia getooid waa met zijn ambtsketen, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Hollland, Jhr. mr. W. F. Röll en Jhr. F. J. E. van Lennep. Ver der de leden van het Dagelijksch Bestuur, dei gemeente, de wethouders en de gemeente-se cretaris, mr. 8. J. van Lier, alsmede de leiders van bijna alle fracties van den Amsterdamschen Gemeenteraad en verscheidene raadsleden, te zamen 26 in getal, alsmede verscheidene mili taire autoriteiten, oa. de bevelhebber van de vierde militair afdeellng, generaal-majoor A. R. yan den Bent, adjudant In buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, in zijn functie van gouverneur van de hoofdstad, de comman dant der Marine te Willemsoord, Schout bij Nacht H. Jolles, de commandant der Maritie me Middelen te Amsterdam, kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen, adjud^pt in buiten gewonen'* dienst van H. M de Koningin en de garQjZoensconunandant van Amsterdam, lul- tenant-kolonel W. A. Boswijk. Al deze officieren waren door hun adjudan ten vergezeld. En voots waren hier de leden van de commis sie van den intocht van de Huldlgingscommis- sie 1938, waartoe oa. behoorden de voorzitter en secretaris der Huldiglngstommissie Mr. L. J. A. Trip president van de Nederlandsche Bank en C. G. Vattler Kraane. Het achterste tegenover de wachtkamer gele gen perron, van het gewoonlijk zoo rustige, on- op vallende Haarlemm^neerstatjQP, heeft CMt eens een metamorfoMKjjjirkrpaau-- -Ateè. fetadp van getimmerde, oranje'*'en^ïauw geschilderde houten zuilen, waaroverheen een gedrapeerd ve lum is aangebracht, heeft dit perron een smaak vol aandoende overkapping gekregen, terwijl het verder met bloemen en groen is versierd, evenals de weg. die van het perron naar de tot ontvangzaal ingerichte wachtkamer leidt. Ter rechterzijde, met het front naar den kant, waar de- koninklijke trein zal voorrijden, staat sedert kwart voor twee de eerewacht opgesteld, bestaande uit 100 man, met acht tamboers, vaandel en vaandelwacht. van het vijfde regi ment infanterie, in veldtenue zonder bepak king, onder commando van een kapitein met drie luitenants als- sectie-commandanten. Op den rechtervleugel, naast de tamboers en hoorn blazers, staat het muziekcorps van het vijfde regiment Infanterie. Dit is dan eindelijk de groote dag- voor Amsterdam, een hoogtijdag, zoogla in de geschiedenis van de hoofdstad slechts met groote tus- achenpoozen voorkomt. Vandaag houdt Koningin Wilhelmina hier haar feestelüken intocht, niet, zooals tel ken jare opnieuw voorkomt, slechts eenige dagen temidden Haar onderdanen in de hoofdstad toeven, maar om hier den dag herdenken, waarop Zij, veertig jaar geleden, in diezelfde hoofdstad ge kroond werd tot Koningin der Neder landen. Daarom heerscht in Amsterdam niet sfechts de vreugde, die men hier, im mer voelt wanneer gedurende een aantal dagen de koninklijke 4 stan daard van het Paleis op den Dam wappert, maar naast deze vreugde is de hoofdstad in feeststemming, om dat juist in deze luisterrijke hoogtij dagen onze Koningin in de oude veste aan Amstel en IJ zal toeven, omdat juist in deze dagen daarmee opnieuw getoond wordt, dat Amsterdam en zonder naijver voelt iedeg Neder lander het aldus nog altjjd het levende centrum, het kloppende hart, de hoof0stad van Nederland is. Op eenvoudige wijze heeft men in de Corn. Krusemanstraat en De Lairessestraat kunstzinnig effect weten te bereiken, door het aanbrengen van schuin geplaatste metalen draagstangen aan elke lantaarnpaal, waarvan In drie gescheiden banen de kleuren van onze Vreugdevol en in feeststemming heeft 'Amsterdam vanmiddag de Koningin inge haald, nadat het zich, in verbluffend korten tijd, getooid had en opgesierd en een boven .verwachting feestelijken aanbllk bood. Men had getwijfeld aan de mogelijkheid, met de beperkte middelen waarover men beschikte, de stad in een waardig feestkleed te kunnen steken, doch goede wil en kunstzinnige smaak hebben op verrassende wijze aange vuld wat men aan middelen tekort kwam, en ondanks de soberheid, die moest warden betracht als gevolg van den ernst der tijden, waaronder vooral de hoofdstad gebukt gaat, zijn alle belangrijke punten der stad, en is ook de geheele intochtsweg 'smaakvol en feestelijk versierd, terwijl de feeststemming, welke vandaag een hoogtepunt doormaakt, eigenlijk reeds sedert 31 Augustus niet meer uit de straten der stad is geweken. Toch was het vanmorgen vroeg reeds merk baar, dat deze dag door een bijzondere gebeur- tenuls gekenmerkt zou worden. Het was. alsof alles, wat in de stad gebeurde, slechts als bjj- tfokomstige noodzakelijkheid werd verricht, omdat één groote gebeurtenis, waarop zich alles richtte, vandaag slechts van beteekenls was. Reeds vroeg in den morgen was het zeer druk in de binnenstad, maar het v^s een andere dan de gewone Maandagmorgendrukte. De zaken lieden, die op een gewonen Maandagochtend 't beeld van Damrak en Kalverstraat beheerschen, vielen, voor zoover zij vanmorgen getracht heb ben nog eenige aandacht aan hun werk te be steden, en hoewel er vdndaag als op Zaterdag vroegbeurs was, nauwelijks op tusschen de Oranje-getooide, feestelijke menigte, welke Uch, vooral na het middaguur, langs Kalverstraat, N.Z. Voorburgwal en Leldschestraat voortbewoog met de bedoeling, zich ergens een plaatsje te veroveren langs een der straten of pleinen, welke tezamen den intochtsweg vormen. turen allen langs de rails, die ech- korten afstand van het stationnetje reeds een bocht maken en uit het gezicht ver dwijnen. Maar reeds is de' trein Amstelveen ge passeerd. het kan nog slechts énkele minuten duren en ja, dan komt ook inderdaad een lico- motief in het gezicht, trotsch voorop den ko- standaard voerend en in mfatigen vaarts den koninklijken trein trekkend, welke bestaat, behalve uit eenige stootwagons, uit het bruine salonrijtuig, van de directie der Neder landsche Spoorwegen, waarin hebben plaats ge nomen de directeur der Spoorwegen, Prof. Ir. Goudriaan, de Inspecteur van het vervoer Ir. Berdenis van Berlekom, Ir. Schulte enan Weg en Werken, en Ir. Goedkoop van de afdeellng tractie. Dan volgen, glanzend blauw en versierd met gouden gekroonde W. twee koninklijke salon- rijtuigen en een bagagerijtuig. Het „geeft-acht-signaal” voor de op het per ron opgestelde eerewacht heeft geklonken. Stram in de houding staan de mannen als de trein, die over Gouda, Woerden, Breukelen, Nleuwersluis, Hoofddorp en Amstelveen uit Den Haag is gekomen, langzaam langs het perron schuift en precies op de Juiste plaats stopt, zoodat het trapje, waarlangs de hooge reizigster uit het koninklijke rijtuig het perron kan be treden, juist bij den uitgang van het salon rijtuig staat. Snel heeft burgemeester De Vlugt zich naar het salonrijtuig begeven om de Koningin in de hoofdstad te verwelkomen. Een enkel kort be vel en de eerewacht presenteert het geweer op bét moment, dat de Vorstin zich aan den uit- Als gevolg van de nieuwe bepalingen betref fende de toelating van vreemdelingen tot ons land, is de noodzakelijkheid gebleken, het toe zicht aan de grenzen te verscherpen. De contröle van hen, die ons land langs nor male wegen trachten binnen te komen, vergt, met het oog op de omvangrijke formaliteiten, waaraan moet worden voldaan, reeds belang rijk meer tijd dan vroeger het geval was. Bo vendien moet men rekening houden met ver rassingen, zdbals kort geleden aan de Zwit- sersche en Fransche grenzen is gebleken, waar groepen vluchtelingen uit Duitschland en het voormalige Oostenrijk trachtten binnen te ko men. Een zoodanig georganiseerde poging tot mas sale grensoverschrijding heeft zich aan de Ne derlandsche grenzen nog wel niet voorgedaan, maar de mogelijkheid daartoe is toch niet uit gesloten en het zou dan, met de betrekkelijk zwakke bezetting van de grenskantoren, niet wel mogelijk zijn, een eventueele massalê grens overschrijding met succes te keeren. De noodzakelijkheid van verscherping van t toezicht klemt des te meer, omdat het aantal gevallen van clandestiene grensoverschrijding den laatsten tijd zeer is toegenomen. Dat daar in groote gevaren schuilen behoeft wel geen betoog. Het aantal aanhoudingen van onge- wenschte vreemdelingen, die niet in het bezit zijn van de vereischte papieren en middelen om in hun onderhoud te voorzien, is den laat sten tijd sterk gestegen. Dergelijke lieden zullen gewoonlijk, zelfs al zijn zij in het bezit van bruikbare valsche pa pieren, niet langs de gebruikelijke wegen trachten, ons land binnen te komen en om daartegen met kans op succes op te treden is het noodzakeJijk, buitengewone maatregelen te treffen. Daarom is volgens de Telegraaf besloten, spe cial detachementen van de Koninklijke Mare chaussee in de voornaamste grensplaatsen, zoo wel aan de Oostelijke als aan de Zuidelijke grens, te detacheeren. Deze detachementen, die onder bevel van een wachtmeester komen te staan en waarop toezicht wordt uitgeoefend coor de betrokken districts- en devlsiecom- mandanten, zullen de voornaamste toegangs wegen van ons land regelmatig bewaken en bovendien in het grensgebied een geregelde surveillance uitoefenen. Opdat zij zich snel kunnen verplaatsen, wor den de manschappen voorzien van motorrijwie len. Reeds is met de bezetting van4 verschil lende wegen een aanvang gemaakt. - s

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 24