NEDERLAND HULDIGT DE KONINGIN DE DAG VAN HEDEN CROOTSCHE INTOCHT EN DÉFILÉ p' i f BV Haar aankomst ta de hoofdstad werdH. M. de Koningin door. burgemeester de, W. de Vlagt verwelkomd (Vervolg cider» to tot No» Ver tiering van het Paleis Gala-maaltyd ten Paleize DINSDAG 6 SEPTEMBER 1938 i- - k;—wam - w en (Vervolg) Jesteit mede met het Nederlandsche Volk, Ongecorrigeerd.) De interieurversiering van het Koninklijk Pa leis op den Dam is als huldeblijk aangeboden door den Aalsmeerschen Tuinbouwbond. Adres van dank, katos en ge- lukwemch Heer, zie in liefd’ op Neerland neer en blijf het trouw beveel'gen. Maar wil vooral. Uw naam ter eer ons volk in Christus hell’gen. hij de Ka ■J en het golft over de daken. Dit is het Wilhelinue der massa, het volks lied,' dat als een kreet van hulde en trouw opstjjfct uit de harten van dui zenden, die Haar onderdanig willen zjjn. Zoo rijdt de Vorstin door Haar hoofdstad, tot Zij eindelijk omjubeld door een groote mas sa aankomt in het paleis op den Dam, waar zij door Haar Kinderen wordt verwelkomd. zingt het twee tou- het Wilhelmus, het eerste .Oorlof mijn Het défilé is mfgeloopen. De laat ste groetende en wuivende deputatie is weggetrokken met de wapperende vlag en de Koningin blikt lachend naar de menschen, die nog eens om kijken en nog eens met de hoeden zwaaien, alsof het hun moeilijk valt door te loopen, zooals de orde-com- missariasen hun bevolen hebben. Het hartelijke, spontane défilé is voorbij. Lang heeft de toeschouwende massa zich bedwongen. Maar eensklaps is het uit. Het volk wil juichen en meer dan dat. Het wil de Vorstin zien en Haar toonen hoe diep de sympathie is, die het Haar toedraagt. Het Wil helmus jubelt eensklaps over den Dam. Het trilt tegen dé Paleismuren Reeds voordat ^egen'elf uur de konink lijke familie het paleis verliet, hadden alle genoodigden hun zetels Ingenomen. Op den eersten stoel van het vak, rechts van de plaats der Koningin, zat de minister-pre sident. dr. H. Colijn. en rechts van hem, allen op de voorste rij. de overige leden der regeering in ambtskleed}). Op de tweede rij, achter den minister-president, had plaats genomen de President van de Eerste Kamer der Staten-Oeneraal. baron de Vos van Steenwijk, terwijl naast hem op de tweede De troonzaal werd met duizenden Amerikaan- sche anjers van -de variëteit ,X*ddy” versierd, waarvan de warm-rose kleur bfj uitstek harmo nieert met de tinten van meubels en tapijten. Bij deze versiering sloot zich aan een decoratie van twee zijgalerijen van c}e Burgerzaal, be staande uit rose en gele chrysanthemums .Jtayonnante” en rozen van de variëteit „Dame Edith Helen’’, geplaatst in vazen van de potterij Zaalberg te Leiderdorp. Een aantal manden, ge vuld met de grootbloemlge begonia ..Exquisite” voltooit het geheel. Maandagavond is in de groote Burgerzaal ten Paleize een gala-maal£jjd gehouden. Daaraan zaten met H. M. de Koningin, HKH. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bemhaid aan de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer, de le den der regeering en de ministers van Staat, In dische Vorsten en delegaties met hun familie leden. Voorts verschillende hooge civiele en mili taire autoriteiten in den lande, om. de commis sarissen der Koningin in de verschillende pro vinciën en het college van B. en W. van Am sterdam. Tot de gasten behoorden ook de leden van het uitvoerend comité van de Huldiglngs- commissie en de oud-cadetten en adelborsten, die in 180C de eerewacht naar de Nieuwe Kerk vormden. A Dank zij een practische nummering der rijen konden de genoodigden gemakkelijk hun plaats innemen. Het was een bonte mengeling van da mes in fleurige wandeltoiletten, en de heeren in plechtstatig zwart en in kleurige uniformen. Want behalve de aanwezige hooge officieren van Land- en Zeemacht en de leden van het diplomatieke corps, hadden ook de meeste bur gerlijke autoriteiten, die daartoe door hun ambt gerechtigd zijn, zich in den staatsleunlform welke zij uit hoofde van hun functie mogen dra gen, gestoken. Terwijl het kerkgebouw zich vulde, werd het groote orgel van tien uur af bespeeld door den organist der Nieuwe Kerk, Henk Loohuys, tot ongeveer kwart voor elf, toen hij werd afgelost door den organist. Piet van Egmond. die op het orgel door hem zelf gecomponeerde variatie; van het Wilhelmus liet hooren. Zoo begint, als voor veertig jaren, de grootsche intocht van Koningin Wilhelmina in Haar hoofdstad, tus schen een ononderbroken dubbele haag van juichende, wuivende men schen, opeengedrongen en samenge pakt langs heel den langen weg, toe gejuicht uit alle vensters, de daken en overal, waar zich een gelegenheid voordoet óm den stoet te zien pajsseeren. En overal geestdrift. overal blijdschap op de gezichten van jongen en ouden, vkn hen, die zich dien eersten intocht herinner den der achttienjarige Vorstin zoo goed als zij, die Haar kennen zooals Zjj in latere jaren ernstig en waardig in moeilijke! tijdsomstandigheden Haar koninklijke taak heeft vervuld. Nog nimmer in al die jaren, die sedertdien verliepen, heeft Amster- dam zjjn Koningin zoo grootsch, zoo feestelijk en met zoo hartelijk mede leven en deelnemen van heel de be volking begroet als op dezen Septem- bermiddag, vol van feestelijk gerucht, een onvergefelijke herinnering voor het leven van allen, die er getuigen van zijn geweest. het Volk met Haar In dagen van geluk en niet minder in de donkere uren, waarin rouw viel over het Koninklijk Huis. Die banden zjjn door liefde gelegd: liefde wn Oranje voor Nederland, liefde van Nederland voor Oranje. Verstevigd werden zfj door de wijze, waarop Uwe Majesteit, gesteund door Haar raadslieden, in samenwerking met de vertegenwoordiging des Volks. Zich de belangen des Lands heeft gewijd, verlicht door de wijsheid Haar door God geschonken. Bij Hare plechtige inhuldiging, op 6 Septem ber 1898. heeft Uwe Majesteit willen verklaren, dat Zij gelukkig en dankbaar was, het Volk van Nederland te mogen regeeren. In deze dagen van herdenking is dat Volk van Nederland zich meer dan ooit bewust, hoe ge lukkig en dankbaar het is, dat de regeering in de handen van Uwe Majesteit rust. Het gedenkt dankbaar et vele goede, dat in ds afgeloopen veertig Jaren tot stand Is gebracht. Het is gelukkig, omdat het onder de leidii* van Oranje mag blijven hopen op de handha ving van zjjn aloude vrijheden, onmisbare voor waarde voor rust en orde, vrede en welvaart. God segene Uwe Majesteit en zegene Neder land in Haar en Haar Doorluchtig Huls. De Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten sprak als oudste namens alle Com missarissen van de Koningin en zelde De commissarissen in de elf provinciën dea lands achten, het een voorrecht, op dezen luis terrijken dag der viering van Uwer Majesteits veertigjarig regeeringsjublleum uiting te mogen geven aan de gevoelens, die ons bezielen. Wij verzoeken Uwe Majesteit, wel te willen aan vaarden onze betuigingen van dankbaarheid, de betoonlng onzer hulde en onze eerbiedige en op rechte gelukwenschen. Wie dang betuigt, staat met den blik naar het verleden gericht. Veertig jaren lang heeft Uwe Majesteit de hooge taak, die God Haar heeft op gelegd, In den vasten gang eener nimmer wei felende plichtsbetrachting vervuld, ook gedu rende de voor land en volk zorgelijke en gevaar volle jaren. welke niet gering in aantal zijn ge bleven. Ons Vaderland heeft aan Uwe Majesteit zeer veel te danken Het devies „Voor Nederland nooit genoeg te kunen doen”, door Uwe Ma je stelt op zoo uitnemende wijze verstaan en toe gepast, moet, naar wjj meenen, op een dag als dezen, weerklank vinden in de betuiging eener dankbaarheid, die Weet, dat zfj harerzijds nooit genoeg tot uiting zal kunnen komen. Wij willen heden Uwe Majesteit ook onze hulde be toonen. Onder „hulde” verstaan wij daarbij niet: dank- of eerbetoon In verbeven stijl, maar, haar ouden trant, betuiging van aanhankelijkheid en verknochtheid voor toe komende jaren, die gedragen wordt door het beginsel der trouw. De Koningin luistert ontroerd toe en knikt maar an wuift, getroffen door de eerlijke betuiging van liefde. Maar nog heeft het enthousiasme geen voldoenden uit weg kunnen vinden. Er komt beweging in de massa. De politie en de orde-commissa- rlssen, die soo voortreffelijk de afzetting hebben gehandhaafd, manen tot kalmte. Doch zij manen tevergeefs. Zij staan mach teloos. De menschen dringen op. Het lijkt een vloedgolf, die naar bet Paleis komt gespoeld. De agenten kunnen niets meer uitrichten. Zjj worden meegesleept en ver der gedragen tot voor het Paleis. Het plein, dat na het défilé even verlaten is geweest, wordt veroverd door het volk, dat Juicht en juicht en met hoeden en zakdoeken zwaait. En de* Koningin lacht en groet en wijst de Prinses op het aanstormende vreed zame geweld. Dat is het schoonste moment van heel dezen heerlijken dag, die een aaneenschakeling Is van treffende dogen- blikken, doch die hier zjjn bekroning vindt in de onstuimige liefdesbetuiging van een volk. Als het Wilhelmus beëindigd is en bet pu bliek weer een hartelijk gejuich heeft aange heven, betreedt de Koningin het Paleis. Dade lijk zal Zjj op het balcon verschijnen en dan zal men beter dan thans nog uiting kunnen geven aan zijn geestdrift. De koninklijke standaard gaat omhoog. Het duurt slechts weinige minuten. H. M. wil alleen Haar vor stelijke kinderen begroeten. Doch dan worden de balcondeuren open geworpen en achter de haag van groen, die is aangebracht, verschijnt H. M. de Ko ningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. De Prinses is gekleed In een zeegroene robe en draagt een bijpassenden hoed met af- hangende veer. Zjj siet er vriendelijk uit als immer en lacht vriendelijk. De Prins is gekleed tn het gala-uniform van luite nant ter zee 1ste klasse. Het gejubel dat losbarst bij het verschijnen der Vorstelijke Familie op het balcon is overweldigend. Alle liefde en geestdrift, alle trouw en aan hankelijkheid spreken hier in dezen éénen juichenden groet. Spontaan zet de massa hei volkslied in, nog voor de muziek maar gelegenheid beeft - te spelen. H. M. de Koningin, die een bouquet paarse orchideeën draagt, luistert stil toe. ZU Is zich: kaar ontroerd nu zij den ganschen stoet, die zich gevormd heeft tijdens de aankomst en die vertegenwoordigers van alle organisaties en vereenigingen telt, daar ziet staan met vlaggen en vaandels. Het geheele Damterretn 1» bezet Het is een menschenzee. waarboven vroolljk het kleurige dundoek wappert. De Postfanfare speelt dan hét Wilhelmus. De vaandels neigen ten groet. Het maakt een prachtlgen indruk en deze vaandelhulde ver rast voor de zooveelste maal dezen middag de toeschouwers. In.usschen is ook de Burgemeester, dr. W. de Vlugt. op het balcon verschenen. De wet houders. de raadsleden en de gemeen te-secre taris hebben zich beneden, terzijde van den ingang, opgesteld. En nauwelijks is de vaan- delgroet gebracht of de Koninklijke Mannen- zangvereeniglng „Apollo”. versterkt door de christelijke mannenkoren „Valeritfi” en „Ada- ma van Scheltema”, brengen onder leiding van den dirigent Fred. Roeske de eerste en zesde strophe van het Wilhelmus ten gehoore. Prach tig klinken de sonore mannenstemmen over “e Dam en nooit boorde men ons volkslied Reeds voor tien uur reden voor de Nieuwe Kerk de auto’s met genoodigden af en aan, die tijdig hun plaatsen wilden innemen, omdat was verzocht, voor half elf in de kerk asmwezg te willen zijn. Het interieur van bet 'kerkgebouw had een grondige verandering ondergaan. Alle banken en gewone aetels waren verwijderd en in plaat; daarvan waren stoelen in de kerk gebracht, wel ke ook in andere opstelling stonden dan ge woonlijk de banken. Voor het nieuw vergulde koorhek, dat was af gesloten met een gordijn van donker blauw flu weel, was, rechts van den doorgang, die naar den Ingang aan de Damzfjde voert, een verhoo- glng van circa dertig centimeter opgeslagen, weHte bedekt was met tapijten en waarop drie zetels geplaatst waren voor de koninklijke fami lie, terwijl achter deze zetels twee rijen stoelen voor de leden der hofhouding stonden. Dit po dium was omzoomd met een paarse rand van bougainvllla’s, welke rand onderbroken werd door toeven, terra-cotta-kleurige Queen Mary- rozen. Op de klankborden boven de ronde ban ken, welke thans waren weggenomen, was rond om elke zuil een versiering aangebracht van palmen en varens, waarvan het groen eveneens ondertgoken werd door Queen Mary-rozen. De trekstang onder het gewelf en tusschen de zul len waren omwonden met buxus-groen, terwijl op regelmatige afstanden corbeilles Omlaag hin gen met roomkleurige hydrangia’s en afhangen de asparages. Aan den alderen kant van het schip der kerk, recht tegenover het koninklijke podium, dus voor het groote orgel, was een mu ziekpodium opgeslagen voor koor en orkest, en ook hier was wederom een fraaie bloem versiering aangebracht, bestaande uit lugustrum en we derom paarse bougainvllla’s. De ingangen der kerk waren versierd mej palmen en laurieren Links en rechts van den langen doorgang, die leidde van de koninklijke zitplaats naar het muziekpodium. stonden in rechthoekige vak ken de stoelen voor de genoodigden. allen met het gezicht naar den doorgang gewend, opge steld. Het' Wilhelmus, in een der varia ties, weHte Piet van Egmohd op het groote orgel speelt, ruischt door de ruimte als de Koningin, gevolgd door de Krinees en den Prins door de leden der commissie naar het podium wordt geleid, terwijl allen zich van hun zetels hebben verheven. Op de middelste stoel neemt de Koningin plaats, rechts van Haar Prinses Juliana en ter linkerzijde Prins Bernhard, terwijl de leden der hof houding de rijen stoelen daarachter innemen en burgemeester de Vlugt en de leden der commissie zich naar hun eigen plaatsen begeven. Dan zwijgt het orgel en toonkunstkoor h-capella pletten van en het veertiende arme schapen". Vervolgens kregen de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de oudste Com missaris der Koningin, gelegenheid Hare Ma jesteit bij Haar «0-jarig regeeringsjubUeum, hun adressen van dank, hulde en gelukwensch aan te bieden. De voorzitter van de Eerste Kamer sprak als volgt Bij de heuglijke herdenking van den dag. waarop Uwe Majesteit, 40 jaren geleden, de regeering heeft aanvaard, is het. voor de Eerste Kamer der Staten-Oeneraal een onschatbaar voorrecht den Troon van Neérlands verheven Vorstin te mogen naderen, en Haar, onder aanbieding van diep eerbiedige wenschen, te huldigen. Te huldigen voor alles wat Zij, den traditlën tan Hare roemruchte voorzaten getrouw. Zich één betoonende met Haar volk, gedurende dat aan zegeningen rijke, maar dikwerf ook zoo zorgenvolle tijdperk, In hooge plichtsop vatting dat volk voorgaande, met inzet van Hare ge- beele persoonlijke, onafgebroken ten bate van het- Vaderland en de Overzeesche gewesten heeft gewrocht; bovenal met groote nauwge zetheid rechtsstaat en volksvrijheden hand havende, en mede deswege Neérlands naam onder de natiën hooghoudende. Gedenkt de Kamer met dankbare aandoe ning hoezeer Uwe Majesteit daardoor de ban den. die het Doorluchtige Stamhuis van Oranje met het Nederlandsche volk sedert eeuwen veg- eenigen, kon het zijn, nog nauwer heeft saam- getrokken, op dit plechtig oogenblik de Kamar den eed, door haar afgelegd bij Uwer Majes teits inhuldiging „Uwe onschendbaarheid en de rechten Uwer Kroon (te) zullen handhaven”. Van ganscher harte bidt de Eerste Kamer der Staten-Oeneraal Uwer Majesteit een lang durige en voorspoedige Regeering toe. waarbij Godes mildste zegen op Haar en Haar Huis moge rusten. De voorzitter der Tweede Kamer, mr. J. R. M. van Schalk sprak: De Tweede Kamer der Staten-Oeneraal acht hët een voorrecht, aan Uwe Majesteit haar eerbiedigen gelukwensen te mogen bieden ter gelegenheid van het feit, dat veertig jaren zijn voorbijgegaan sinds Zjj de regeering over het Koninkrijk der Nederlanden heeft aanvaard. Hecht waren In die veertig jaren de bande* tusschen Kroon en Volk. In voorspoed en In tegenslag leefde Uwe M»- jesteit mede met het Nederlandsche Volk, en Van den kaneel, tegen de tweede zuil ter rechterzijde van den langen doorgang, spreekt ds. P. J. de Jong bet openingsgebed uit, dat hij besluit met de regels: schooner zingen dan hier, waar men zich kan verzadigen aan een klankenweelde. Het Wil helmus wordt gevolgd door „Wilt heden nu treden” en door het koraal „Wij loven God den Heer", waarvoor Jac. Denys de woorden schreef en dat Fred. Roeske bewerkte. Het is een zanghulde die indruk maakt. De koninklijke familie applaudisseert enthousiast en de menigte roept luid hoera. Fred. Roeske en de voorzitter van .Apoilo" de heer Jac. Denys, worden ten paleize ontbo den om den dank van H. M in ontvangst te nemen. Eenige oogenbllkken hebben de vorstelijke personen zich naar binnen begeven, doch on der groot gejuich verschjjrten zjj even later weer op het balcon. Het défilé neemt een aan vang. In een vlot tempo trekken de deputaties met vlaggen en vaandels voorbij. Het is een bonte stoet. Alle godsdienstige en maatschappelijke Instellingen lijken vertegenwoordigd en in hun groote verscheidenheid vormen zij een merk waardige eenheid. Men ziet de Katholieke Jeugd-, stands- en vakorganisaties tusschen christelijke en ifieutrale vereenigingen. Van daag is alles één in denken, nu het er om gaat eer te bewijzen aan Haar, die men aanvaardt als het van God gegeven gezag. Studenten trekken voorbij, arbeiders, ziekenverpleegsters, sportlieden, leden van muziekclubs en padvinders. Men ziet de fleurige Graalmelsjes met haar leidsters, de kwieke St. Josephs Gezellen, de kranig marcheerende Kruisvaarders en de kleine parmantige welpen. Zjj stappen fier voorbij hun Koningin, die zij groeten willen op Haar feest En de Koningin lacht maar en knikt en wuift onvermoeid en de Prinses wuift mee, terwijl de Prins salueert, wan neer de vlaggen en vaandels neigen. rtj, sommigen in uniform, sommigen tn landsdracht. de hier te lande aanwezige In dische vorsten en hun vertegenwoordigers waren gezeten. De eerste stoel van de derde rjj werd Ingenomen door den voorzitter der Tweede Kamer, mr. van Scha lek, naast trien de Ministers van Staat gezeten waren, ter wijl dit vak verder werd gevuld, behalve door leden van dén Raad van State, door hooge regeeringsambtenaren en andere hoogwaardigheldsbekleeders. Het eerste vak ter linkerzijde van den door gang van het koninklijk podium af gezien, werd ingenomen door de leden van bet diplomatieke corps, die bijna allen In uniform waren, zoodat dit vak een schitterend beeld opleverde van fonkelende gouden en zilveren tressen, ordetee- kenen en kleurige ordelinten, waartusschen de soberder kleuren van het gewaad van den Pau- selijken Nuntius zichtbaar waren. De eerste stoel van het volgende vak bleef voorloopig nog leeg. Hier sou de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, nadat hi) het Koninklijk gezin binnen had geleid, plaats nemen. Hier zaten ook de commissarissen der Koningin in de elf pro vincies, en verder zag men Hter de leden vkn Eerste en Tweede Kamer der Staten-Oeneraal, leden van de rechterlijke macht, rectoren en hoogleeraren der universlteiten, de leden van den Amsterdamschen gemeenteraad, vertegen woordigers der verschillende kerkgenootschap pen. vertegenwoordigers van tal van organisa ties op verschillend gebied, leden der verschil lende comité’s, burgemeesters van verscheidene andere gemeenten, tezamen ongeveer achttien honderd personen, die alle plaatsen in het kerk gebouw hadden bezet. Op het muziekpodium hadden vijftig leden van het Concertgebouworkest en 150 dames en heeren van het Amsterdamsche Toonkunstkoor plaats genomen voor het kleine orgel, dat bij deze gelegenheid zou worden bespeeld tijdens de plechtigheid, aangezien de organist van de speel tafel van het groote orgel niet de lieding zóu kunnen volgen van den dirigent. Prof. Dr. Wil lem Mengelberg, .die eveneens van tevoren het dlrigeergestoelte had Ingenomen, vanwaar alle medewerkenden, ook den organist aan speeltafel van het kleine orgel.^con overzien. BU den ingang aan den kant van den Dam, had zich de commissie voor de nationale ge dachtenisviering opgesteld om de Koningin bij aankomst in de kerk te ontvangen. Tegen elf uur kondigt buiten gejuich aan. dat Hare Ma jesteit het paleis heeft verlaten en even later betreedt de koninklijke familie het kerkgebouw. Als het gebed is uitgesproken, klinkt door de kerk het choraal uit cantate 192 van Johan Sebastian Bach, op woorden van Nicolaas Beets: „O. onvergeètbre stopd". Plechtig en gedragen klinkt de muziek van den meester, die onder leiding van Prof. Willem Mengelberg wordt uitgevoerd, door het kerkgebouw, waar allen onder den indruk zyn van het plechtige moment, en zeer in het bijzonder de ongetwijfeld niet velen, die zich het oogenblik herinneren, waarop veertig jaar geleden de jeug dige vorstin tot Koningin der Neder landen werd gekroond. De menigte op Ben Dam was zoo enthousiast, dat zij de politie-afzetting verbrak en naar het paleis stormde om N. M. de Koningin te begroeten Het défilé voor H. --Uil II towi

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9