de jeugd van van onze r We luisteren naar Het 40-jarig jubileum Koningin PI Vlaggengroet GEESTDRIFT OP DEN AVONDLIJKEN DAM EEN OPGEWEKTE VIERING Kard. Laurenti overleden Hoofdpijn, Kiespijn. KS altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt’s Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st. 10 ct. HISTORISCH OOGENBLIK j •1 Feestviering in Sofia De niet-inmengingacommiaaie Te Bern in Duitachland Donderdag 8 September Vrouw gedood Verkeersongeval te Laren OM DEN DAVIS-BEKER - - Bromwich slaat Riggs - - Defile langs de Kon. Familie Prefect van de Congregatie der Riten - - Ontvangst By onzen gezant te Rome De jeugdhulde in de Residentie - Wh l Br - Niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland heeft men met dezen dag meegeleefd SCHOLEN TE DELDEN GESLOTEN Feestviering te Brussel buitenlandsche pers Uit alle Nederlandache gemeenten waren deputaties met vlaggen in de eigen kleuren samengekomen Herdenkt^ - - Beachouwing van de „Timea WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938 Meeleven rigent A. het ren. jon- en ■K ^CpCp<f>CpCp<pCp<p<pCp<p<pCp<f>Cp<pCp<pC|3Cp<p<p<fXf><pC^<|M|Xp<f> T <P <F weest. - Kleinorkert »n Musette-en- 4 *A** -1 Het doffe dreunen der parade-trommels van de Haagsche Christelijke Padvinders kondigde den tweeden troep aan, de lange khakl-kleurlge rijen van verkenners en pad vinders. die meevoerden vlaggen in natio nale kleuren met de wapens van 23 Ned. Indische gemeenten, alsmede die van Suri name en Curacao. Een byzonder voorrecht yiel de alphabe- tisch eerste deputatie, de afvaardiging van de kleine Drentsche gemeente Anloo ten deel. Zij werd uitverkoren, om met haar vlag ten Paleize te verschijnen, waar H. M. de Koningin zelve den Oranje-wimpel aan het dundoek zou hechten. Zoo trok Bellen als eerste gemeente, nadat Anloo zich had afgescheiden, den Dam co. spontaan zette de massa het volkslied in, waar na een minutenlang gejuich werd aangeheven. H. M. was blijkbaar door deze hulde diep ge troffen en groette langdurig terug. Daarna ging de Koninklijke Familie het paleis binnen en verspreidde de menigte zich in alle richtingen van de stad, waar het verkeer als een kluwen vastliep. De leden van de hofhouding verlieten even later aan de achterzijde het paleis om zich per auto naar het Rijksmuseum te begeven, waar een officieele receptie voor Rijks- en gemeente- autoriteiten werd gehouden. Aan den kop van den stoet trok de Bossche Patronaats Harmonie, onder leiding van diri gent C. Coppens, met haar vaandel en schelle- boomen en keurig geüniformeerde leden. Daar achter sloten aan afgevaardigden der landelijke Jeugdorganisaties met hun vlaggen en mn- dels. VATICAANSTAD, Aug. (Havas). Z. Em. Kardinaal Camillo Laurenti, Prefect van de Congregatie der Riten, is hedenmorgen in het paleis van de Apostolische kanselarij, waar hij woonde, tengevolge van een plotse linge hartzwakte overleden. Inster Players. lèy's’sextet. lenkoor en solist. Payne's Band. orkest. De Nederlandsche gezant te Bern, dr. A. Lou don, had Dinsdag de Nederlandsche kolonie van Bern en omstreken ultgenoodigd. Tot de aan wezigen behoorden o.a. de weduwe van den vroegeren gezant, douairière Jhr. Van Panhuys, de oud-gezant en mevrouw Doude van Troost wijk, alsmede professor Simon van der Aa. Het gezelschap beluisterde de radlo-ultaen- ding van de plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waarna de gezant een toespraak hield. Hij maakte zich tot tolk van de gevoelens van dankbaarheid, véreering en liefde, die alle Dinsdagavond kwart over tien is op den Rijks weg ter hoogte van hotel De Witte Bergen on der de gemeente Laren een doodelijk ongeluk gebeurd. Een jonge vrouw wilde nabij hotel De Witte Bergen den Rijksweg oversteken en liet twee auto’s passeeren. VermoedeUjk heeft zij een Juist daarachter in de richting Hilversum rijdenden auto, bestuurd door den 42-jarigen W. W, uit Arnhem, niet bemerkt. De bestuurder trachtte een ongeluk te voor komen, doch een botsing was niet meer te voor komen. De vrouw moet op slag dood zijn ge- weest. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer, vermoedelijk mej. P. W. v. D. uit Hilversum, is naar het St. Jansziekenhuis te Laren overge bracht. De Nederlandsche contróle-officieren van de niet-inmengingscommtssie hebben te Tarbes de autoriteiten van het departement ultgenoodigd voor een intieme feestelijkheid. Kapitein Tissot bracht als vertegenwoordiger der Nederlanders een dronk uit op Koningin Wilhelmina. Hij her innerde er aan, hoe de Koningin tijdens den oorlog haar Invloed had aangewend om de neu traliteit van haar land te doen eerbiedigen en de wereld had laten zien „hoe ons volk, uiterst gehecht aan zijn vrijheid, bereid was en ook thans nog bereid zou zijn, haar met eigen mid delen tegen lederen aanvaller te verdedigen.’’ Ontroerend waren de volgende oogenblikken: Vriéndelijke WOOrdeil lil msUAs» ré- vnlb-wllsw* «n «vooss- AA* Op initiatief van het Nederlandsche gezant schap is Dinsdagavond in de Amerikaansche kerk te Berlijn een godsdienstoefening gehou den, die vele leden der Nederlandsche kolonie hebben bijgewoond. De zaakgelastigde had zijn vertrek naar Neurenberg uitgesteld, om aan de olechtigheld deel te nemen. De Nederlandsche consul te Breinen heeft Dinsdagmiddag een ontvangst gehouden, waar op naast de leden der Nederlandsche kolonie ook vertegenwoordigers der N. 8. D. A. P. ver schenen, die hun gelukwenschen kwamen aan bieden. In de haven van Ruhrort, op den Rijn en op dn kanalen in West-Duitschland hebben talrijke schepen de Nederlandsche vlag geheschen. In de steden aan Ruhr en Beneden Rijn, vooral te Duisburg, worden talrijke feestelijk heden gehouden, waaraan ook de Dultsche bevolking deelneemt. De pers wijdt veel aan dacht aan het Jubileum. In de Nederlandse!) Hervormde kerk te Duisburg is een dankdienst gehouden. Z. H. de Paus is door het bericht van zijn overlijden, twee dagen na den dood van den Kardfnaal-Aartsbisschop van New-York, diep getroffen. werd gehouden, bijgewoond door den Gouver- neur-Oeneraal, de leden van den Raad van In- dlë, hoofden van diverse departementen, leden van het consulaire corps en leiders van ver- schillenüde vereenigingen en instellingen. Ook mevrouw Van Starkeborgh en de oudste dochter yan den Gouverneur-Oeneraal waren aanwezig. De tallooeen, die zich in den vooravond in de verschillende kerken bevonden, waren na afloop van den dienst verrast door de schitterende illuminatie, die aan vele gebouwen was aange bracht. Zoo vormden het centrum, waar de banken gevestigd zijn en de Chineesche han delswijk in de benedenstad buitengewone glanspunten in de versierde hoofdstad. Ook in Weltevreden leveren de verschillende kantoren een schitterend effect, zoodat gezegd kan worden, dat de hoofdstad van Neder- 484 M. 12.20 Oramofoonmuslsk. i.oo «n 130 semtrte. I SO en 530 Gramofoonmuslek. 6.35 Kleinorkest. 8.20 ,X« Bohème'*, open. Hierna: „Capri ce espagnol", ballet. DEUTSCHLAND8ENDER, 1871 M. 10.40 Trioconcert. 1120 Gramofoonmuslek. 13.20 Concert. zamelde zich, in zijn vertegenwoordigers en voormannen op elk gebied, het Nederlandsche volk rond zijn Koningin. Een schittering van uniformen, naast plechtig zwart, een uitgelezen gezelschap, dat de oogen richtte op die kleine groep, gezeten op het podium, in het hart der kerk, tenslotte op één enkele figuur: de Ko ningin der Nederlanden. Vóór veertig jaar een meisje van achttien jaar, teer en lieftallig aan de zijde eener wijze en zorgzame Moeder, thans een vrouw, die 's levens strijd en zwarigheid kennen leerde, die Haar taak volbracht, een groote en zorg volle taak, vier decenniën lang, thans self Moe der, Grootmoeder, gezeten tusschen Haar kin-' deren, het Jonge Prinsenpaar, de toekomst der dynastie. Vóór veertig Jaar een Jonge Vorstin, die beloofde met Haar zwakke kracht doch ster ken wil een koninklijke roeping te vervullen, thans de hoog vereerde en geëerbiedigde Lands vrouwe. Moeder van Haar volk, dat weet en erkent, hoe Zij die belofte heeft gehouden, ten voile. Vier sprekers hebben in stoere, eenvoudige taal, zonder oratorischen smaak of den lulden bijval van het gehoor, gewezen op dit allee, op de beteekenls voor land en volk, om tenslotte, sober wederom, doch in duidelijke, oprechte woorden den dank van Neérland te vertolken Jegens de Koninklijke Jubllaresse. En van den kansel ging tot God een gebed, dat uit de har ten en van de tong van heel het volk kon op wellen en men zag die Koningin in groote aan dacht luisterend, de Prinses, bet hoofd gebo gen in den tuil van orchideeën op Haar schoot, den Prins, onbeweeglijk voor zich uitziende, al leen de handen even tastend in zijn ruigen kolbak. Toen gevoelden allen, die daar bijeen waren, de groote ontroering van het samenzijn op dit plechtig oogenblik, vol herinnering, deelden zij in de sfeer van bezinnen en dank baar erkennen, van al het goede, dat God aan Vorstenhuis en Vaderland heeft willen ver richten. Uren vol wijding en ontroering, deze herden kingsplechtigheid. De stilte van al die honder den, hier bijeen, de zon, by wijlen schui lend achter de wolken, die met de wisseling van schaduw en licht en vloeiende kleuren in de hooge, gebrandschilderde vensters, langs de wit te en grijze pilaren, als het ware den levens gang volgde van Vorstenhuis en volk, door die veertig Jaren heen, met zijn voor- en tegen spoed, zijn blijde en sombere dagen en ein delijk muziek en zang, het orgelspel, ruischend langs de gewelven, de volle stem van violen en fluit, het koor, de sopraan, dit alles wekte ge voelens, die leder voor zich beeft beleefd en die by sullen blijven, nu en straks. BATAVIA, 6 Sept. (Aneta). De officieele vie ring van de jubileumfeesten ter gelegenheid van de herdenking van H. M.’s regeering zijn gisterenavond ingezet met dankdiensten in ker ken van alle gezindten. Het hoogtepunt hiervan was de dienst In de historische Portugeesche buitenkerk, in het oude gedeelte van Batavia, waar, belicht door I van de ..Oranje" door loningln. Hierna: Repor- Vlootrevue. In het laatste enkelspel van den challenge round klopte de Australiër Bromwich den Ame- rikaan Riggs met 6—4, 4—6, 6—0, 63. Amerika heeft den eindstrijd dus met 3—2 van Australië gewonnen. aSS-i'."'Jir 'V De Bulgaarsche minister-president, Kiosseiva nof, heeft een telegram van gelukwensch doen toekomen aan dr. H. Coiyn. De leden der Ne derlandsche kolonie hebben de Koningin geluk wenschen doen geworden. De Nederlandsche zaakgelastigde heeft een ontvangst gegeven, waarop vertegenwoordigers van het hof, vele personen uit de politieke er» diplomatieke wereld en de Nederlandsche kolo nie aanwezig waren. Ter gelegenheid van het regeerlngsjubileum van H M. de Koningin, beeft-de Nederlandsche gezant te Brussel, mr. B, Ph. baron van Harlpx- ma thoe Slooten, Dinsdagmiddag een ontvangst aangeboden in de salons van een der groote ho tels in het centrum. Zeer vele vooraanstaande personen en leden van Nederlandsche vereeni gingen in België warén daar aanwezig. De gezant hield een toespraak, waarin hij de moeilijke en bewogen jaren. die sedert het aan vaarden van de Kroon door Koningin Wilhel mina zijn voorbijgegaan, jn herinnering bracht Hij roemde de wijsheid en de rustige kracht waarmede de Vorstin Haar volk altijd heeft we ten te leiden en sprak den wensch uit, dat de Koningin Haar roemrijke taak nog lang moge vervullen. Op dese toespraak volgde een drie werf „Leve de Koningin”, waarna het Wilhel mus werd gezongen. Des avonds is in het Paleis voor schoone Kun sten de Jubileumnim „Veertig Jaren” vertoond. Een bal .besloot de feestelijkheden van desen dag. Spandoeken kmdlgden de verschillende op trekkende provinciën aan. De Friezen onder hun roode pompeblaren zongen hun volkslied evenals de Limburgers. De vlag van de hoofdstad des Rijks werd door leden der Kolpings Lijfwacht geëscorteerd. Bennebroeks deputatie was in costuums met de kleuren der gemeente. Daar waren Volen- dammers en de deputatie van Edam, Marken en Urkers. In de Utrechtsche' groep vielen de Bunschoters op, bij Overijssel de frlssche Stap- horster meisjes. Ook tal van Zeeuwsche gemeen ten hadden afgevaardigden in de fraaie gs- westeltfke dracht, evenals de Brabantscbe ge meente Erp. Ook tel van Jeugdleiders trokken mee*(' Een pittig muziekcorps in den stoet was St., En hierbij sloten aan de gemeenten van Ne derland, provinciegewijs, Drente voorop, Noord- brabant als laatste, telkens afgewisseld door muziekcorpsen, die er een flink tempo inhiel den, zoodat de opmarsch der duizenden op den Dam binnen een half uur ordelijk was ver- loopen. De „Times” geeft een beschouwing over de Jubileumfeesten van Koningin Wilhelmina en «chrijft: Koningin Wilhelmina heeft in totaal 48 Jaren het lot van haar volk bestierd. De achting en dankbaarheid, welke het Nederlandsche volk haar toedraagt, en welke in deze Jubileumfees ten op zoo spontane wijze aan den -dag worden gelegd, vormen een bewijs, dat de goede ver standhouding tusschen vorstin en Volk uit het hart voortkomt. De woorden, waarmede zij veertig Jaren ge leden haar gehoor in verrukking bracht, nl: „Ik ben gelukkig en dankbaar het Vrtk van Nederland te mogen regeeren, een volk, klein in zielental, doch groot in deugden, krachtig door aard en karakter”, kunnen thans nog ge bezigd worden. Het blad wijst er voorts op, dat Nederland minder dan andere landen van de naoorlogsche depressies heeft geleden en dat het regeerings- tijdperk van de Koningin aich gekenmerkt heeft door een gestadigen materieelen en poütieken vooruitgang. Bijzondere aandacht Is besteed aan de ontwikkeling van het Koloniale Rijk en in het Moederland is het algemeen kiesrecht ingestekl. Bij de ffieeste belangrijke besluiten sprak de Koningin het beslissende woord. Den persoonlijken poütieken invloed, welken de con- stitutioneele monarchie haar toelaat, heeft «8 volledig benut. j t Door haar standvastigheid en zuiver oordeel heeft zij zich een waardig lid getoond van het groote Oranje-Huls, en al haar talenten heen zij gegeven aan een goed beheer der financieels aangelegenheden van haar land. ,Jkls een volk van zeevaarders hebben de Ne derlanders zich altijd aangetrokken gevoeld Ekigeland, zelfs wanneer zij onze mededingen waren Het Brltsche volk vereenlgt rich hen in de goede wenschen voor nog vele jare® van geluk en welvaart jegens de Koningin, die zich haar hooge positie aoo vuikomen waar dig heeft getoond.” het schijnsel der kaarsen, een plechtige dienst Doos 50 ct. Het défilé, dat na de huldiging plaats vond, ging in zeer snel tempo. Onder pittige marsch- muziek werden de groepen in de richting van den N, Z. Voorburgwal geleld, waar zij uiteen gingen. De Koninklijke Familie bleef den ge- heelen tijd op het balcon staan en werd her haalde malen spontaan en lulde toegejuicht Deze avond had een waardig slot, want nau welijks hadden de laatste jeugdige huldebetoo- gers het Damplein verlaten of de tienduizenden, die achter de politieafzettlng stonden, verbra ken het cordon en in wilden ren ging het in de richting van het paleis. Op bet laatste moment wist een sterk detachement marechaussees de massa's tegen te houden. deputaties werden gerequireerd uit de plaatsa- hjke Jeugdorganisaties. Zoo formeerde zich in den vooravond op het Btedionplein een lange, bonte stoet, waaraan de verscheidenheid der uniformen, die door tel van afgevaardigden werden gedragen, een leven dig aanzicht gaf. Een ongekende kleurenweelde vormden de honderden vlaggen, die werden meegevoerd, terwijl een aantal muziekcorpsen voor pittige marschmuziek zorgde op den lan gen weg door de feestelijke stad naar den Dam. Tegen negen uur, toen het historische plein van de hoofdstad, waar moge lijk om zoomd door een dichte menigte van belang stellenden, reeds baadde in het licht der Illuminatie met de groote stralende kroon, de blanke W en de schittering der fontei nen tegenover het paleis als sluitstuk, be reikte de stoet de plaats van zijn bestem ming. Het geheele medaillon van den Dam was vrijgelaten en werd door schijnwerpers verücht. Hier verzamelden zich ordelijk de naar schatting 10.000 Jongeren, rij na rij, provincie na provincie, gemeente na ge meente tot de geheele ruimte was gevuld en boven al die jonge hoofden de vlaggen leef den in een ongekenden rijkdom van kleuren, als een deinende zee van bont colorlet. Te half tien verscheen de Koninklijke Familie op het balcon, Koningin en Prin ses in bontmantels gehuld, de Prins in Marine-uniform. Geestdriftige toejuichin gen uit duizenden Jonge kelen klonken hun tegen. Na den zang van het „Wilt heden nu treden” riep de heer P. van Voorthuy- sen met duidelijke stem de volgende trouw- formule af, welke door alle afgevaardigden in -spreekkoor werd herhaald: Trouw aan U, Oranje-Vorstin, betuigen wij blijdschap op Uw feest, ook ons feest, wij, Jetted van Nederland”. De tekst van «Ussptrouwfor- f mule was H. M. de Koningin aangeboden. Op het balcon was Inmiddels aan de Kon. Familie voorgesteld Mej. Barger, van de Fe deratie van Chr. Vereenigingen van en voor vrouwen. Mej. van Rijckevorssel namens de Meisjes-studenten Vereenlglng en Mevr, van Dijk van het N. J. Vb alsmede de deputatie van Anloo. Wlllibrordus van de R.K. Vereenlglng voor kin derbescherming te Breda onder leiding van <H- Driel. Ook het corps van „De Jonge Werkman” uit Eindhoven maakte een keurigen Indruk. De laatste gemeente, die den stoet sloot, was Zeeland in Noordbrabant. Dinsdagochtend tusschen acht en negen uur trokken te 's-Gravenhage deputaties van ver schillende Haagsche jongerenorganisaties met banieren, vlaggen en muziek op naar het ge meentehuis aan de Javastraat, waar de burge meester van 's-Gravenhage, mr. 8. J. R. de Monchy, de gemeentevlag zou uitreiken aan een deputatie uit de Jongerenorganisaties. De afdeelingen der Jongeren stelden zich om half negen op in de Javastraat en in de Alexander- straat, een carré vormend rond het gemeente huis, terwijl de deputatie vlak voor het bordes stond opgesteld. Nadat het mudekkorps van het regiment veld-arthlerie „Wilt heden nu treden” had ge speeld, sprak burgemeester De Monchy *n korte rede uit, waarin hij ox_ zeide, dat het een ont roerende en verheffende gedachte was, dat straks zooveel Jongeren geschaard zullen zijn rond H. M. de Koningin en dat zij met Uefde en eerbied naar haar opzien. „Gaat dan thans met de'vlag, die ik u hierbij overreik, naar de hoofdstad des Rijks, maar wilt tevoren met mij Instemmen in "n driewerf hoera voor onze jubileerende Vorstin." De vlag, welke door de jongerendeputatie naar Amsterdam wordt vervoerd, is voor deze gelegen heid speciaal ontworpen in de kleuren van de provincie Zuid-Holland, rood en geel, terwijl in den hoek op een geel fond de Haagsche ooievaar is aangebrr ht. Hierna defileerden ds Jeugdvereeniglngen op marschmuziek van de regimentsmuzlek voor den burgemeester. De deputatie -iet de vlag begaf zich naar het Jozef Israëlspleln, waar in het rosarium een vaandel wacht - erd betrokken voor het monu ment van wijlen de Konlngin-Moeder, Het hoogtepunt van den avond was thans aangebroken. Onder het gejuich der duizenden hechtte de Ko ningin een Oranje-wimpel met ge kroonde W aan de vlag van Anloo en onmiddellijk daarop verhieven zich alle vlaggen op den Dam, even eens getooid met den wimpel. Fier wapperden de kleuren van Anloo van het paleisbalcon; beneden neig den en wuifden de kleuren der ver dere Nederlandsche gemeenten. Maandagavond kleurde zich de lucht boven de kusten en grenzen van het vaderland rood van den gloed der Vreugdevuren, die er de Nederland- eche jeugd had ontstoken. Dinsdagavond, op den Nationalen Feestdag, vol herinnering aan verleden, maar ook betrouwvol voor uitzicht in de toekomst, is diezelfde jeugd, vertegenwoordigd door depu taties uit vrijwel alle gemeenten van Nederland, opgetrokken naar de hoofdstad des Rijks, om er hulde te brengen aan de jubileerende Lands vrouwe, om voor Haar te verschijnen op Haar feest, dat het feest is van heel het volk, van dé jeugd van Ne derland niet het minst. Zij zijn gekomen, Neerlands geren, met duizenden, voerende met zich een haag van vlaggen, de we ntelende kleuren van hun oude ge- westen, van hun steden en dorpen, verspreid over den vaderlandschen grond, van Noord tot Zuid, van Oost tot West. En zij hebben, staande op den his- tocischen Dam, op het voorbeeld der Koningin Zelve, aan al die vlaggen den Oranjewimpel gehecht, ten teeken van de onverbreekbare verbonden heid van de jeugd der lage landen met het Huis van Oranje. Uit heel het land zijn zij samengekomen, de de|Aiteties, nadat zjj, elk in haar gemeente, met een korte plechtigheid van hun burgemeeste: een vlag hadden ontvangen in de kleuren der provincie en met het wapen der gemeente. Elke afvaardiging telde minstens drie personen, een aantal, dat crooter was, naarmate de betref fende plaats meer inwoners heeft. De leden der deputaties werden gerequireerd uit de plaatse- 1.50 Norris Stanley seztet. 2.20 Planovoordracht. 2.50 Continental Players mant. V. solist. 335 Stedelijk orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Gramofoonmuslek. 5.20 Zan( 5.40 West 8.45 Cello en 730 Fred Hai 7.50 BBC 830 Jack F 10.45 BBC-orkeet. 11.35 Maurice Wlnnlck's orkest. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1848 M. 8.10 en 1030 Gramofoonmuslek. 1230 Glardlno-orkest. 3.05 en 4.20 Gramofoonmuslek. 730 Cellovoordracht. 735 Gramofoonmuslek. 835 Zang. 8.50 Uitzending uit Théétre National de 1' Opéra-Comlque. KEULEN, 456 M. 8 50 Omroeporkest. j 0.20 Volksliederenconcert. 12.20 Concert m. m. v. solisten. 2.30 Populair concert. 830 Otterabach-trlo. 730 Omroeporkest. 7.56 Gramofoonmuslek. 830 Orkest en koor. 10.35 Gramofoonmuslek. 10.50 Nedersaksenorkest. 1230 Danzlger Landesorkast en solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuslek. 12.50 Cabaretensemble. 1.00 Dansorkest. 1.30 Salonorkest. 2.00 Gramofoonmuslek. 530 Salonorkest. 6.50 Gramofoonmuslek. 733 Zang en plano. 830 Gramofoonmuslek. 930 Symphonle-orkest. 10.10 Gramofoonmuslek. 1030 Vervolg concert. 10.50 Dansorkest. Met het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten, waarna op speciaal verzoek der Koningin een défilé volgde, dat vlot geestdriftig veriiep. Oolr de scholen te Delden zijn thans in ver bond met eenige gevallen van kinderverlam ming gesloten. In Ambt-Delden komen een viertel gevallen voor, terwijl ook te Sted- Delden eenige gevallen rijn aangebracht landsch-Indië by de viering van het Jubileum weer op waardige wyse te voorachyn is geko men. Hedenmorgen begon de nationale feestdag met een grootsche militaire parade, waaraan troepenafdeelingen uit Batavia, Buitenzorg en Bandoeng deelnamen. De Gouverneur-Generaal en zijn familie woonden de parade bij. Duizen den waren op de been om het defileeren der troepen te aanschouwen. Het geheel vormde een prachtige inzet van de feestviering. Ook van andere plaatsen in Nederlandsch- Indlë stroomen berichten binnen over een zeer opgewekte feestviering, welke daar waar gar nizoenen gevestigd zyn begonnen met een wa penschouw. Zooals vanzelf spreekt concentreer de Soerabaja zich op de vlootrevue, welke aan vankelijk voor Tandjong-Prlok zou worden ge houden, doch afgelast werd wegens het malarla- gevaar aldaar. HILVERSUM T. 1875 M. AVRO-Uitzendlng 8 00 Gramofoonmuslek. 8 15 Berichten. 10 00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10 30 Omroeporkest. 11.00 Declamatie. 11.30 Omroeporkest. 12.15 Berichten 12.30 Omroeporkest. 2.00 Zang met plano. 2.30 Gramofoonmuslek. 2.45 Tewaterlating - H. M. de Kt tage van de 4.30 Voor zieken en thuiszittenden. 5 00 Voor kinderen. 5 30 De Palladlans. 6 30 Sportpraatje. 7.00 Planovoordracht. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP 8.15 Gramotoonmuziek. 835 Omroeporkest. -Operettekoor en sol. 935 Veertig Jaar Kleinkunst. 10.00 Gramofoonmuslek. 10.30 Reportage. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Harry Calling's orkest. HILVERSUM II. 301.5 en 4153 M. 8.00—0.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV 8.009.15 Gramofoonmuslek. 8.15 Berichten. 10 00 Gramofoonmuslek. 11.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuslek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12 15 Gramofoonmuslek. 12.30 KRO-orkest. 2 00 Voqr de vrouw. 2.30 Tewaterlating ven de „Oranje" door H. M. de Koningin. 3.20 Gramofoonmuslek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuslek. 5 00 Cursus handenarbeid voor de "jeugd. 530 ..Qutntolla”. 6.45 CNV-kwartiertje. 7 00 Berichten. 7.15 Reportage. 8 00 Berichten ANP. SOS-berlchten. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuslek. DROITWICH, 1500 M. 1135 Gramofoonmuslek. 12.15 Orgelspel. 12.50 Gramofoonmuslek. 130 Dansmuziek. f De Nederlendsche Kolonie te Rome heeft tra hulae van Harer Majeateite gezant, Z. Exc. dr. J. Hubrecht, te Cartel Oandolfo, het veertigjarig regeerlngsjubileum van Koningin Wilhelmina gevierd. Aan de feestelijke lunch, welke de Ne derlandsche Kolonie werd'aangeboden, hield dr. Hubrecht een rede, waarin hy de zegeningen, ow. op de gebieden van onderwijs en sociale voorzorg, welke Neder nd onder de regeering van Koningin Wilhelmina deelachtig werd, uit voerig in het licht stelde. t Limburgsche mijnwerkers brengen hulde aan de Koningin bij de nationale betoogtng van Dinsdagmiddag Het verleden is herleefd Era beeld uit terug geweken dagen keerde weer na veertig ja ren op eenzelfde plaats, eenzelfden dag, het zelfde uur. Onder de hooge, blanke gewelven der Nieuwe Kerk, vóór het glanaend koperen koorhek, temidden van groen en bloemen en Met de jeugd meeleven is een der wondere bekoringen van de jubileum- week. De jeugd ziet overal frisch te genaan, de jeugd heeft jong vermogen om traditie te eer en. Men wordt zelf weer jong' onder de jongeren. En er zijn aldus jongeren van tachtig! Ze blijven niet achteraf en al kunnen ze niet meer zoo mee, ze leven toch mede al het blij gebeuren waarin de jonk heid vreugde vindt. Ze herinneren zich eigen jeugd, dat doet hen voor zichtig zijn met de jongen van jaren maar doet hen óók het jonge hart ver staan. Mei vertrouwen en begrijpen de jeugd tegemoet treden, met allen zich één gevoelen in ongekunstelde opge wektheid: ziet daar het geheim van zoovele anderen die jong bleven van hart en daardoor van zoo dnormen invloed zijn voor de vorming van een jong geslacht. K'-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 16