MÜSSERT MAAKT EXCUUS Jaarbeurs te Utrecht geopend I RHEUMATIEK Kinderverlamming Het graanconflict Inbreker doodelijk mishandeld FYNNON SALTrWl REDE SECRETARIS GENERAAL DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1938 Kalmte gewenacht Auto door den mist verongelukt De „Tromp' het ZICHZELF AANGEMELD Het regeeringsjubileum- MARINE-LUCHTVAARTDIENST Te Kleef gevierd Clearingkoersen Reisplannen voot^onze marine-schepen Agrarische beurs van groot belang Gelukwenach van de Rotterdam- ache Kamer van Koophandel Er zal een commiaaie tot beatu- deering van de graanpolitiek worden ingeateld Volgena dr. Eykel ia er geen reden voor een paniekatemming De beide broera, die achuldig maakten, geateld Groei in de Agrariache Jaar beur a Twee nieuwe gevallen te Rotterdam ert 'd* De O 12 en de O IS De „Gelderland" Curasao Wapenstilstand gesloten Vier Nederlanders in België gewond De „Gelderland" Inzittende dame om leven gekomen Niettegenataande de alechte con junctuur, ia er toch reden voor een zeker optimiame Deelneming aan de Jaar beur a Brandende fakkel wordt naar Amaterdam gebracht er zich aan in arreat lie: 3 zijkant *ea da tart een ex-Kelser te ba» zal vermoedelük rapport en kor- uit- ndt oog bet Men heeft er In de kringen van den graan handel allesbehalve een geheim van gemaakt. Een der patiëntjes, die in ziekenhuizen zijn opgenomen, woont aan den Linker-Maasoever het andere aan den Rechter-Mauoever. Van daag zijn geen nieuwe gevallen aangegeven. Voor een paniekstemming is geen reden, meende dr. Etjkel. „Ik begrijp, dat ouders en de gemeentelijke overheid hun verantwoor delijkheid nu extra zwaar voelen. Maar hoe zeer ik ook de ellende, welke deze ziekte kan veroorzaken; betreur, zou ik hun toch ern stig willen raden kalm te blijven en geen overhaaste maatregelen te treffen. Koersen voor stortingen op a September 1988 tegen verplichtingen, luidende in Reichsmar- ken f 7449, Urea i 9.63. In de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft de voorzitter, mr. K. P. V. d. Mandele, in een korte rede het regeerings- jubiieum van H. M. de Koningin herdacht. Besloten werd hei volgende telegram aan de Koningin te verzenden: Maandag heeft het parket uit Asaen een on derzoek ter plaatse Ingesteld. De gebr. O. zijn Woensdagmorgen voor den officier van justitie geleld en na verhoor in arrest geateld. Nadat zij den man bewusteloos hadden ge slagen, hebben de gebr. O. de marechaussee te Assen, gewaarschuwd. Ook de burgemeester van Westerbork en de gemeentepolitie waren spoedig ter plaatse om een onderzoek In te stellen. tal- dat ten. voor daar den In verschillende plaatsen van ons land hebben zich gevallen van kinderverlamming voorgedaan. Tot 6 September zijn 245 gevallen, voorkomende in 109 gemeenten, gemeld. In 949 gemeenten des lands kwam geen kinderverlamming voor. Ver geleken met 1930, toen tot 1 September van dat jaar 423 gevallen gemeld werden, ia het verloop van dit jaar dus nog gunstig. Is er nu reden voor ernstige ongerustheid? Deze mededeellngen zijn gepubliceerd in de Dfflcie International d’Hygiëne Publlque van Mei 1938. Misschien dat de toekomst de juist heid van deze stelling zal aantoonen.” Dinsdag zijn bij den directeur van den ge meentelijken Geneeskundigen en Gezondheids dienst te Rotterdam twee nieuwe gevallen van kinderverlamming daar ter stede aangegeven. 20 September vertrekt een groep onderzee- booten, bestaande uit Hr. Ms. „O 12” en „O 15", naar equatoriaal gebied, onder bevel van luite nant ter zee le klasse A. B. M. van Ezkel. De onderzeebooten zijn van 2730 September te Casablanca, van 1519 October te Dakar, van 3437 October te Funchal. 29 October komen de schepen wederom te Casablanca aan en zij arriveeren 5 November te Willemsoord. „De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, bijeengekomen in haar eerste najaarsvergadering, dankbaar gedenkende het vele goede, dat aan handel, nijverheid en ver keerswezen in haar district is geworden onder de regeering van Uwe Majesteit, van Wier hooge belangstelling het Rotterdamsche bedrijfsleven zoo menigvuldige blijken mocht ontvangen, be- tuigt Uwe Majesteit hulde en trouw onder bet uitspreken van haar innige hoop, dat het Uwe Majesteit gegeven zij nog lange Jaren het be wind te voeren over een in al zijn geledingen in bloei en welvaart toenemend vaderland." toen de Eerste Agrarische Jaarbeurs werd ge organiseerd: meer contact te brengen tusschen Industrieel, commercieel en agrarisch Neder land en daardoor een steentje bü te dragen tot bet verspreiden van beter begrip voor elkanders moeilijkheden. In den laatsten tijd zijn door een Zweedsch onderzoeker, Sven Grave, nieuwe denkbeelden naar voren gebracht omtrent de wijze, waarop de besmetting tot stand zou komen, nJ. door middel van water, melk en andere voedings middelen. >ds J» Deze „Groninger dag" had, op ander, weten schappelijk terrein, dezelfde bedoeling als twee aar geleden bij het jaarbeursbestuur voorzat. ken. raar r de een ge- vol- uls- i een een lends aan e hij een it de djes, vorm ide.’ root- van ■den, i nu ver hei jes.' i en rechten aan de grens verhoogd. Doch de gel den, daardoor ontvangen, worden rUet meer m den vorm van directen steun den graanver- bouwers toegevoerd. De Zaken eerstdaags Tusschen de regels van het betreffende com muniqué door kon men lezen, dat deze derge lijke directe steunverleening naar het oordeel van de regeering een veel te grooten admlnistra- tleven omslag vergt een feit, dat men In het jongste verslag van de Algemeene Rekenkamer, waarin van een anderen bijslag wordt aange toond, dat een vierde part der daarvoor be stemde gelden aan ambtelijke kosten weggaat, zijdelings bevestigd kan vinden. Voornamelijk denk ik hierbij aan het school bezoek en de schoolslulting. Indien zulks noodig Is, zal de geneeskundige inspecteur van der Volksgezondheid ongetwijfeld op grond van de Besmettelijke Ziektenwet den burgemeester hiertoe advlseeren. Vrijdag jl heeft de geneeskundige Inspectie wederom vergaderd om de maatregelen te be spreken ter bestrijding van de kinderverlam ming. Op deze vergadering is om. de gedrags lijn vastgesteld, welke gevolgd zal worden ten opzichte van de schoolslulting, kinderfeesten en kolonlehuizen. Onder bevel van kapitein-lultenant ter zee B. P. M. van Straelen vertrekt Hr. Ms. kruiser „Gelderland" 17 October uit Nieuwedlep voor de reis naar Curacao. 24 October komt het schip in Gibraltar aan, waarna van 25 October— 1 November convooidienst wordt gedaan In de Straat van Gibraltar. De „Gelderland” blijft In Casablanca van 23 November en van 18—19 November te Barbados De aankomst te Curacao is bepaald op Dins dag 22 November. Indien, in verband met de artillerie-opleiding, Hr. Ms. „Gelderland" eerst Maandag 34 Octo ber uit Nieuwedlep vertrekt, zal worden doorge stoomd naar Casablanca. levlng veel onaannemelijker was geweest Onder bevel van kapitein ter zee L. F. Klaas zen vertrekt Hr. Ms. kruiser „Sumatra” 10 Oc tober van Den Helder naar de Straat van Gi braltar en Madeira. Van 14-18 October verblijft de „Sumatra" te Lissabon en komt 31 October te Gibraltar aan, na van 2028 October ge oefend te hebben nabij Madeira. Van 1 November19 November doet het schip convooidienst in de Straat van Gibraltar. Van 19 tot 35 November is het te Casablanca en na een tweeden convooidienst van 35 Novem ber15 December in de Straat van Gibraltar komt de „Sumatra” op 30 December te Nieuwe dlep aan KLEEF, 7 Sept. (A. N. P.) Op ultnoodigtng van het Nederlandsche consulaat te Kleef zjji; Dinsdag de Nederlanders uit Kleef en omge ving in de groote zaal van het Kolpinghatis bijeengekomen, om het regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina te vieren. De Nederlandsche consul, de heer A. J. Jur gens, herdacht het werk van de Koningin tot heil van haar land. Het gezelschap heeft voorts een gelukwenschtelegram aan H. M, gezonden. Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp” vertrekt on der bevel van kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman 10 November van Nieuwedlep. Van 11 tot 15 November blijft het schip te Ports mouth. 18 November komt het te Gibraltar aan, waar van 1925 November convooidienst wordt gedaan. De „Tromp” komt 29 November in Nieuwe dlep terug. Naar ons van officleele zijde wordt medege deeld, is het in sommige bladen verschenen bericht betreffende de benoeming van een chef van den marine-luchtvaartdlenst hier te lande onjuist. De commissie van minister Steenberghe brengt het graanconflict in het stadium van den wapenstilstand waarop hopenlijk binnen kort de vrede zal volgen. .Bijna aan het begin van Haar Koning schap het medeleven met de smartelijke worsteling van de Boeren-republieken van Neerlands stam in Zuld-Afrlka, die ver geefs poogden te ontkomen aan den greep van Engeland. Het verlammende gevoel van onmacht, toen duizenden vrouwen en kin deren in de Engelsche concentratiekampen ten ondergingen, concentratie-kampen in- gfricht op aanraden van den Engelschen géneraal, padvlndersleider Baden Powejl, cie de Nederlandsche jongens nu moet op voeden tot mannen, omdat Nederlandsche cannen daartoe blijkbaar minder goed in staat geacht worden.” Tegenslag ter elfder ure ondervond de Agra rische Jaarbeurs doordat het uitbreiden van de mond- en klauwzeer-epldemle een Inzending van het prachtige Nederlandsche stamboekvee on verantwoordelijk maakte. De reeds gebouwde modelstal zal ditmaal ledig moeten blijven en in plaats van levend vee een demonstratie te zien geven van hetgeen van Regeeringswege gedaan wordt om veeziekten te bestrUden. Ds 39c Nederlandsche Jaarbeurs beeft haar negendaagschen tocht aanvaard. Dat zij plaats vindt, begeleid van het feeetgedrulsch van bet veertig-jarig regeeringsjubileum der Bescherm vrouwe van de Jaarbeurs, moge aanvaard wor den als een gunstig voorteeken bij de voorbe reiding van de veertigste jaarbeurs, die in Maart 1939 zal worden gehouden. Het feestge- drulsch, hoe zoet het in de ooren klinkt, kan echter den ernst der tijdsomstandigheden niet overstemmen. De jongste gebeurtenissen op eco nomisch gebied hebben de zakenwereld weer tot dulden en tot geduld gemaand. De klok van de Effectenbeurs te Amsterdam houdt dan ook zeer terecht In dezen tijd het zakenleven de wijze raadgeving voor: beidt Uw tijd. Daar naast echter laat de klok van deze najaars- beurs te Utrecht een eigen geluld hooren; zij richt nadrukkelijk tot handel, Industrie en land bouw bet ernstig vermaan: Doet wat moet. Wij weten wel, dat een* niet zichtbaar levend organisme de oorzaak van de ziekte is, maar langs welke wegen dit virus zich verspreidt is nog niet geheel duidelijk. Naast contact schijnt ook nog op andere wijze de infectie tot stand te kunnen komen. Er is dus tegen de verspreiding eer kinderverlamming nog weinig te doen. Medio 1937 kwam de inzinking. De terug gang bleef echter in Europa tot bescheiden afmeting beperkt Men moet deze depressie voor ons land ook niét overdrijven. Het is niet billijk de cijfers der handelsbeweglng over het eerste halfjaar 1938 te vergelijken met de correspondeerende cijfers van 1937* julst het eerste halfjaar 1937 was de jubel- periode der opleving, een in het geheele economische ontwlkkelingsbeeld uitzonderlijk gunstige periode, gedurende welke maan den de handel geïnfluenceerd werd door het economisch wonder, dat van de depreciatie werd verwacht en gestimuleerd werd door de op prijs- en koopkrachtstijging specu- leerend» aankoopen en voorraadvormingen. Bij 1937 vergeleken zijn wij achteruitgegaan, maar de economische bedrijvigheid steekt nog een heel eind boven die van 1936 uit. De graanhandelaren hebben nu tegen deze wending in de graanpolitiek verzet aangetee- kend. Aanvankelijk omdat zij, naar zij verzeker den, de belangen van den consument op het oog hadden, die door de verhooging van de monopo liehefflngen aan evenredige prijsverhooging bloot zou staan. Later echter omdat de prijzen niet evenredig omhoog liepen en omdat de graanhandelaren zelf geen kans zagen, om de verhooging van de monopoliehefflngen op den consument te verhalen. Na hun audiëntie echter bij den minister-pre sident is de storm van hun eersten aanloop ge luwd. Het vooruitzicht van een commissoriaal onderzoek scheen hun gemoederen tot bedaren te hebben gebracht. In het Wilhelminagasthuis te Assen is Woensdagmorgen overleden A. B., uit Zweeloo, die in den nacht van Zaterdag op Zondag bü een poging tot inbraak in een boerderij te Orvel- te zoodanig door de bewoners werd toegetakeld, dat hjj naar* het Wilhel- minaziekenhuis te Assen overge bracht moest worden. Voor de derde maal beweegt zich thans de Nederlandsche Jaarbeurs op agrarisch gebied, zijn de handelsbelangen van den landbouw en de Industrie onder één jaarbeursdak vereenlgd De Agrarische Jaarbeurs is nog niet dat, wat zij, in een zóó vooraanstaand agrarisch land als Nederland, kan en moet zijn. Maar toch zit er in de Agrarische Jaarbeurs groei. De omvang en samenstelling van deze beurs bewijzen het; inzonderheid dient gewezen op den enormen vooruitgang, quantitatlef en qualltatlef. van de groep landbouwwerktuigen, die ditmaal eerst recht representatief voor den handel in land bouwwerktuigen mag worden genoemd. Overgaande tot een beschouwing van de Jaar beurs nam de secretarls-generaal tot uitgangs punt van zijn betoog de Septemberbeurs van twee jaar geleden. Een week na sluiting der na jaarsbeurs 1936 gaf de depreciatie van den gul den den stoot tot een versnelde opleving, die tijdens het eerste halfjaar 1937 de opgaande lijn wist te handhaven. In den zomer 1937 keerden de kansen Een nieuwe inzinking had plaats en zette zich tot heden voort. Dit heeft de nau welijks op adem gekomen zakenwereld teleur gesteld. De inzinking echter werd als begrijpelijk aanvaard, wijl algemeen wel werd ingezien, dat toch eigenlijk de zoo voetstoots aanvaarde op- Een auto, bestuurd door den beer V. de G„ handelaar, wonende in de Kerkstraat te Hil versum. komende uit de richting Mechelen er op weg naar Antwerpen, kwam te slippen, reeo het trottoir op en botste met volle kracht tegen een paal van de electrische verlichting De bot sing was zoo hevig, dat de paal afknapte waar na de auto in de naast den weg loopende gracht kwam. Er bevonden zich behalve de be stuurder nog drie personen in den auto. Na dat zij op het droge waren gebracht, oleek, dat de heer De G. eenige ribben had gebroken, ter wijl hem de borstkas was Ingedrukt. Zijn echt genoote had - verwondingen aan net hoofd ge kregen, terwijl zij verder een kaakbeen en een enkel bad gebroken. Mej. Joh. da G„ een zuster van den bestuurder, wonende te Heemstede, en de heer J. uit de Groote Houtstraat te Haar lem liepen kneuzingen op over het geheele .lichaam. De vier gewonden zijn ter verpleging opgeno men in het St. Maria-ziekenhuls te Berchem bij Antwerpen. Bovenstaande cijfers deelde dr. R. N. M. EUkel. hoofdinspecteur van de Volksgezond heid, ons mede, toen wij met hem over de kin derverlamming spraken. et is dan ook alleen die andere groo- I—I te leider van een misleide volksgroep, n.l. de heer Anton Mussert, die den heer Arnold Meyer in dit opzicht naar de kroon steekt. In „Volk en Vaderland” heeft by persoonlijk een artikel geschreven ter gelegenheid van het regeeringsjubileum. waarin hij. zich eerst verdiept in de per soonlijke gevoelens, gedachten, herinnerin gen van H. M. de Koningin bij dit jubeltij, om dan met de onnavolgbare consequentie, waartoe hij alleen den moed bezit, te ver klaren, dat niemand het recht heeft in die persoonlijke herinneringen te willen dringen en men dies voor dien drempel dient te blijven staan. Overgaande tot de boven Haar persoonlijke herinneringen uitgaande herinneringen ^van Haar volk schrijft de beer Anton Mussert dan om. het volgende: Wal Fynnon Salt voor anderen deed zal hel ook voor U doen. Bovenstaande verklaring is één van de vele krachtige bewijzen, die ook U zal overtuigen. Dit middel tegen rheuma- tische pijnen, verwijdert op pijnlooze wijze bel urinezuur. Voorkomt en bestrijdt daarom met Fynnon Salt Uw eigen kwaad in de kern. teWcren ochlond o, do nucA/«r« „n half Ihultulla Fynnon Soil, oogolotl WaW In aan f/«« Mrm on na oorloo, oan •oor horton Htd ruil U „U do rooullalon y4 o conatateeren g dat men met de jongste maatregelen, door mi nister Steenberghe in het belang van de graan- verbouwers getroffen, niet instemde. Men heeft alarm geslagen en daar openlijk de hulp van de couranten toe ingeroepen; men beeft vergaderingen belegd en telegrammen verzonden; men ging op audiëntie en liet niet na daarvan loto’s te publiceeren en tenslotte gingen de bezoekers van de graanbeurs zelfs drie dagen jji regelrechte staking. Dit alles vond zijn grond in de trending van de graanpolitiek der regeering. Aanvankelijk steunde de regeering de graan beurs langs twee wegen: zij hief aan de grens monopollerechten op de binnenkomende gra nen en met de gelden, daaruit verkregen, hielp zü de boeren door rechtstreeksch steun- bjjslagen. De monopoliehefflngen hadden de tendenz de giaanprljzen omhoog te drijven, de steunbijslagen- daarentegen drukken de prij zen weer naai beneden. Zoo hielden deze beide maatregelen elkander mln of meer in even wicht. De Nederl. consul te Gent heeft de Neder landsche kolonie ontvangen. In een korte toe spraak bracht hij hulde aan de Vorstin: hij ultte den wensch, dat de Koningin nog veie jaren in voorspoed het land moge regeeren. Een perkament met de bandteekeningen van vele Nederlanders zal der Koningin worden aangeboden: het bevat een adres van hulde. De consul, baron Van Wassenaere, ontstak tij dens de plechtige bijeenkomst een fakkel, welke vier jonge, in Vlaanderen wonende Nederlan ders naar Amsterdam zullen brengen en die Vrij dag door de Koningin in ontvangst zal wor den genomen. De veteraan der kolonie, de 93- jarlge heer Krullaars, hield een ontroerende toespraak. De bijeenkomst werd gesloten met het zingen van het Wilhelmus. .Bij zal terugdenken aan het bezoek van Keizer Wilhelm aan Amsterdam, van zoo groot belang voor de neutraliteitseerbiedl- ging van Nederland in den toen dreigen den, spoedig daarna gekomen wereldoorlog. Hoe diep er gebogen werd voor keizer Wil- htl“, dien men na den oorlog niet meer wilde kennen omdat hjj geen macht meer had Is het niet ontroerend dit gevoel van h.ededoogen en deze philosophische gering schatting vooi het aanzien en de waard» v»n de macht In de wereld? Heeft men ooit gehoord, dat zijn groote meester, toen deze *»r de macht was gekomen, of dat Mussert die- nog niet aan de zoozeer begeerde macht is kunnen komen, naar Doom zijn gereisd om diep buigend den troosten in zijn ballingschap zonder macht? Wat de deelneming aan de 39e Neder landsche Jaarbeurs betreft, deze heeft niet te lijden gehad van den deprimeerenden in vloed van den achteruitgang der conjunc tuur; eventueele schade is door het gewone accres opgevangen. (Aantal deelnemers: 1311 tegenover 1207 aan de najaarsbeurs 1937). Tegenslag ondervond deze najaars beurs met de voormalige OostenrUksche groep, welker deelnemers 63 in aantal ter laatste voorjaarsbeurs niet konden ver schijnen, terwijl de tijd voor een „Neu- orientierung” der deelneming van industrie ën uit de Ostmark nog niet mogelijk was. „Wanneer in deze Septemberweek Neder landers en goede vrienden van Nederland bijeen zijn aldus ving de heer Graadt van Roggen, secretarls-generaal, zijn rede aan bij de opening van de 39ste Koninklijke Ne derlandsche Jaarbeurs dan is om hen heen de feestelijke sfeer der herdenking van het. veertigjarig regeeringsjubileum van onze geëerbiedigde Koningin." Aan deze herdenking knoopte de heer Graadt van Roggen eenige beschouwingen vast over den ontwikkelingsgang van het Nederlandsche Jzarbeursinstituut sedert het 40-Jarlg re geeringsjubileum, daarbij in het bijzonder memoreerende het vertrouwen, dat H. M. de Koningin Beschermvrouwe der Neder landsche Jaarbeurs van den aanvang af in dit instituut heeft gesteld en de belangstel ling, welke het Koninklijk Huis zoo talrijke malen voor de ontwikkeling van de Jaar beurs heeft getoond. „Als feestgeschenk kan het Jaarbeursbestuur vandaag aan onze Be schermvrouwe een Najaarsbeurs aanbieden, welke in omvang een recordbeurs is, meer dan 1000 vierkante meter grooter dan. de najaarsbeurs 1937 en zelfs nog circa 100 M3 grooter dan de voorjaarsbeurs van dit jaar." Eenige verbetering is de laatste maanden in ons land te conatateeren, mogelijk als gevolg van het uitgeput raken van voorraden, mogelijk ook verband houdende met gunstige marktver- wachtingen. De boerderij zou deaer dagen betrokken worden door de familie O. uit Smalhoorn Toen de heer G. Zaterdagmiddag de woning be zocht, ontmoette hij daar een man, die zich bij zijn aankomst snel uit de voeten maakte. Besloten werd, dat G. en zijn broer den nacht van Zaterdag op Zondag in de boerderij zou den doorbrengen, om de wacht te houden. In derdaad kwam de inbreker terug. Omstreeks twee uur bemerkten de gebrs. G. dat men pro beerde in te breken. Zonder verder af te wach ten sprongen zij te voorschijn en slaagden er in. den inbreker te grijpen. Met een welfcaak en een stuk ijzer hebben zij den man zoodanig toegetakeld, dat hjj naar *t ziekenhuis te Assen moest worden overgebracht. auto en bet stoffelijk overschot zijn in genomen. De 42-jarige kantoorbediende en filiaalhou der van het reisbureau der Europa-Expresse op den kneuterdijk te Den Haag. A. A. van den H., schreef op 16 Augustus naar zijn directeur in Rotterdam, dat er onmlddellijk een plaats vervanger naar het bureau in Den Haag moest komen. De sleutels van het bureau sloot hij in den brief. Men kreeg het vermoeden, dat er ongeregeld heden waren gepleegd en na een uitgebreid on derzoek ontdekte men, dat in den loop van en kele jaren f 1600.verduisterd waren. Deze verduisteringen waren tot dan toe niet ontdekt, omdat de man de tekorten steeds wist te stop pen met andere gelden van het bureau. Van den H. was daarna spoorloos verdwenen, maar op 5 September meldde hij zich bU de politie te Nijmegen, die hem Dinsdag naar Den i Haag overbracht, waar hjj werd ingesloten. Woensdagavond omstreeks negen uur heeft zich op de Koningin Astridlaan te Kontich in België een ernstig verkeersonge luk voorgedaan, waarbij een uit vier per sonen bestaand Nederlandsch gezel schap min of meer ernstige verwondingen heeft opgeloopen. Dat de inschakeling van een Agrarische Jaarbeurs in het kader van het algemeene Nederlandsche jaarbeursinstituut, (nu juist twee jaar geleden) inderdaad aan een „eisch des tijds” beantwoordde, blijkt wel uit het toenemend streven naar meer we- derzijdsche waerdeermg en samenwerking tusschen Landbouw, Industrie en Handel, waarvan de, op initiatief van den Com missaris der Koningin in de Provincie Gro ningen in Juli plaats gehad hebbende Gro ninger dag een treffende illustratie was. Op den rijksweg onder de gemeente Eernnes is Woensdagochtend omstreeks vijf uur ’n auto, welke uit dc richting Amsterdam kwam en waarin behalve de bestuurder mevrouw Van eer Sluis uit Baarn zat, tengevolge van den mist van den weg geraakt en tweemaal over den zijkant geslagen, waarna de wagen tot staan kwam. De bestuurder bleef ongedeerd, doch mevrouw Van der Sluis was onmiddellijk dood. De beslag redevoeringen Nieuwe Kerk denkt, raakt heer Mussert niet. Men moet wat anderen zeggen niet „au sérteux” nemen, zelfs niet wanneer het de Koningin is, die op een van de plechtlgste oogenblikken in Haar leven en regeering spreekt. ,JBÜ het veertigjarig jubileum van Konin gin Wilhelmina der Nederlanden”, aldus schrijft Mussert, „betuigen wij natlonaal- soclallsten Haar onze verontschuldigingen voor bet feit, dat wij het nog niet verder hebben kunnen brengen dan de regenten te dwingen Haar althans uiterlijk te respec- teeren, maar wij beloven Haar voor de eer en bet welzijn der natie te zullen blijven strijden." Ziet, Mussert, de man, zonder wlen Neder land zelfs onder de regeering van HM. de Koningin geen toekomst meer heette te heb ben, maakt zulke excuses, dat hij daarvoor .opnieuw verontschuldiging zou moeten vra gen, indien hij het Oranjehuis, diens tradi- en vertegenwoordigers wezenlijk meer had en respecteerde dan zichzelf. 74 et de herinnering aan den Boeren- j^yl oorlog is Mussert’s geheugen echter geenszins uitgeput, evenmin als de 'oorraad van zijn krokodillentranen. Luis tert maar: Toen nu twee jaren geleden, onmlddellijk na de devaluatie, de wereldmarkt voor de gra nen een gunstiger beeld vertoonde en de prij zen op de blnnenlandsche markt geen sterken steun-in-den-rug meer noodig hadden, werden de monopoliehefflngen verlaagd en de steun bijslagen geheel afgeschaft. Een nieuwe daling in de conjunctuur dwong de regeering echter tot nieuwe maatregelen. Doch in plaats van terug te keeren tot de weegschaal van bijslag en heffing, verkiest zU thans alleen een weg der monopoliehefflngen in te slaan. Tot driemaal toe heeft zij de graan- Deze late uanen over wat; in bet begin van Harer Majestelts regeering inderdaad in ons land als „de schande voor Engeland” diep werd gevoeld en luid werd bezongen, zijn zoo niet van den krokodil dan toch van Hollywood-glycerine, want dezelfde heer Mussert, die deze gevoelsuitstorting be drijft, is een vurig bewonderaar van het zeker niet meer zachtzinnige systeem der concentratie-kampen .made in Germany”, da. niet in oorlogstijd, maar in vredestijd voor eigen niet-partljdlge, d.wx. niet van-de partij zijnde volksgenooten werd ingesteld. Welke rol generaal Baden Powell als En- gelsch militair in den dienst van het Brltsch Empire tijdens den inderdaad schandelijken Boerenoorlog moge hebben gespeeld, H. M. de Koningin was grootmoedig genoeg om zijn groote verdiensten op ander gebied te erkennen. Ter gelegenheid van de Jamboree te Vogelenzang, waarover de NB B.-pers ten koste van de eer en den goeden naam van onze Nederlandsche meisjes zoo groot schan daal maakte, beeft H. M. de Koningin Lord en Lady Baden Powell persoonlijk ten paleize ontvangen. De internationale padvlndersbe- weging, slechts gebaseerd op Baden Po- well’s grondidee, maar in vrijheid uitge groeid in leder land overeenkomstig den eigen nationalen volksaard, beeft méér goeds gesticht dan wjj van den door Mus- sert’s rechterhand, vart Geelkerken, geleiden Nationale Jeugdstorm hebben te verwach ten. Heer Mussert blijkt zich evenwel even min tot een zoo koninklijke grootmoedigheid en breedheid te kunnen opwerken als de tllustre voorbeelden, die hij zoo braaf imi teert en die het Ignobele „Wee den over wonnene" toepassen met een wraakzucht, waarin niets christelijks meer te bespeuren valt. Koningin Wilhelmina en Haar regeering hebben den gevluchten Keizer een gastvrij e.syl verleend en steeds zich verzet, wanneer tit Geallieerden er op aandrongen, dat de ex-Keizer een zelfde lot zou moeten onder gaan als thans den armen Schuschnigg, voor wlen men óók eens boeg, omdat hij macht had, bedreigt volgens het heerlijke principe van „Behandel de overwonnenen met zachtheid en spaar de vogelvrijen." Maar Mussert plengt tranen van vrijblijvend gevoel op de revers van het colbertje van den gevallen monarch. Volgens hem heeft de Koningin in de veertig jaren van Haar regeering vrijwel niets dan verguizing en vernedering moeten doorstaan van de zijde der even laffe als democratische regenten. ’Eerst toen in 1932 de zweep van het Blauwe Zand (pardon, van het nationaal-socialls- me) begon te knallen hebben alle anti-na- tionalen en a-natlonalen zich als nationa len vermomd en geniet H. M. de Konin gin althans in schijn en uiterlijk het aan- zen, dat Haar toekomt. Dat de Konin- Cin blijkens Haar de radio en in de ietwat anders over n ons artikel over „Huldlgingsaollsten” hebben wij aangehaald, wat de Heer Arnold Mejjer, de leider van „Zwart Front”, meende te moeten schrijven om on- te jubtleerende Koningin te „huldigen". Cïg fraai bleek die hulde niet, maar de heer Meijer is dan ook volgens den rechter soms sterker in het beleedlgen dan in het huldigen geweest, ten minste wanneer het anderen dan de eigen partljgenooten be trof. In hetzelfde jubUeum-nummer van ,,Zwart Front” staat een politieke plaat af gedrukt, welke ook als een zeer bijzonder huldeblijk aan HM. de Koningin ter ge legenheid van Haar veertig-jarig regee- ringsjubileum verdient te worden vermeld, op deze plaat ziet men z. Exc. Dr. H. Coljjn in vol ministeriëel ornaat, terwijl op den achtergrond andere mlnlsterflguren met steek en witte broek een rondedansje ma ken. Boven deze plaat staat: „De monarchie in het huidige stelsel” en daaronder „Hoe vreemd: Ik regeer en vier geen jubileum”. Boe fijn gevoeld deze huldlgingsplaat is, wordt eerst recht duidelijk, wanneer men bedenkt, dat de vorstelijke jubilaresse in Haar radlo-rede „de grondslagen” van dat zelfde staatsbestel mederekende tot den hechten bodem, waarop ZU de jeugd aan spoorde de toekomst te bouwen. Zulk een cvermaat van „fUn gevoel” en „eerbied” voor ons Vorstenhuis en onze Koningin is waarlijk het monopolie van de gevoelvolle jjertUen, die speculeerend op de onbe- beerschte sentimenten van verstandelijk blind en doof gemaakte volgelingen de macht willen veroveren. minister van Economische zal, naar wij vernemen, een commissie in het leven roepen, die de tot dusver ge voerde graanpolitiek der regeering en de meest juiste wijze om de graanbouwers te steunen, aan onderzoek zal onderwerpen daarover vermoedelük op ten termün rapport zal brengen. In deze commissie zullen verte genwoordigers der verschillende be trokken bedrüfsgroepen zitting heb ben.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5