FE Rotterdams burgemeester ter aarde besteld ONS PARTIJWEZEN Maatregelen ten aanzien van rogge Heftige rede van Goering PLECHTIGHEID IN DE BURGERZAAL Kerkelijk leven :ht MAANDAG 12 SEPTEMBER 1938 K.L.M. heeft meer subsidie noodig Gelukwensch van Indië •r De knoeierijen te Weesp De politipke spanning Omzetbelasting De koloniale kwestie Clearingk De bankbiljetten UT BOETE-PROCESSIE L. T. B. S3 Te ‘s Gravenhage Uitvoeringsbesluit der aange brachte wijzigingen verschenen Wederom wordt overgegaan tot invoering van denaturatie- vergoeding VRIJHEID WAS VAN KORTEN DUUR H. M. de Koningin betuigt haar hartgrondigen dank PRINS BERNHARD TE LUNTEREN Het oppotten van bank biljetten gevaarlijk VLIEGVERBOD IN WEST- DUITSCHLAND Feestverlichting in de hoofdstad Hoofdambtenaar voorloopig op vrije voeten Bezoek Mn de Koemjboelan der N. P. V. Felle beschuldigingen aan het adres van Praag I Minister V- Buuren neemt tot heden afwijzende houding aan Bloemen van H.M. de Koningin HET ONGEVAL OP DE „TERJE VIKEN” Beslag opgeheven na verstrekking van bankgarantie Blijft tot en met Woensdag gehandhaafd Oost M0«st tkuM Sast JTq onxe omzioerotagen is het akifd weer behaaglijk: „thuis*. als de uacantletyd voorbij is ervaren, use weer die waarheid in het genieten van het geheel eigene in den lering, waar wij .thuis* xijn en in «September weer beginnen met het gebruik van ‘TJralsma van 'Oalkenburg s levertraan. Duizenden stonden langs den weg geschaard en brachten den overledene een eer biedigen groet In de Burgerzaal Naar verkeer I j 1 trouw en liefde voor uwi rtml leien •n de jenel van {aten In een der hoofdstukken wordt om. een uit werking gegeven van de nieuwe wijze van be lastingheffing. welke In de plaats is gekomen van de vroegere aanslagregellng, namelijk de teekenen, varend volk hebben afgedaan. BERLIJN, 10 Sept. (Havas.) Goering beeft een decreet uitgevaardigd. waarbij het verboden la te vliegen boven het gebied in West-Dultsch- af. wjj De regeering hoopt met deae maatregelen ultelndeljjk de toegezegde prijzen voor rogge en gerst te doen bereiken. Mocht de alge meene daling op de graanmarkt zich door zetten, dan zal zij den maatregel, welken zij dan het meest Juist zal achten, toepas sen. De omstandigheden zullen moeten be slissen tot welken maatregel de regeering haar toevlucht zal moeten nemen. Met ingang van 11 September aal dan ook wederom worden overgegaan tot invoering van een denatoratle-vergoeding voor rogge. tint mo- rstuk i roe. ir de me- com- 12-44 klngi In kringen der burgerij. Hij had zich gegeven aan de stad die hij bestuurde, met geheel zijn verstand, met geheel zijn hart. Dat heeft de stad verstaan. Daarom zijn hon derden opgekomen om deel te hebben aan zijn uitvaart. Na eenige gevoelvolle woorden tot de familie te hebben gesproken, heeft de heer De Zeeuw eenige woorden van afscheid tot den overledene gericht. Na de rede van den heer De Zeeuw zong het Kralingsch vrouwenkoor: „Gott 1st mein Zuversichf' van Franz Schubert. Koersen voor stortingen op 12 September 1938 tegen verplichtingen, luidende in Relchsmarken 74M. lires ƒ9.83. d!" Over de daling der koersen aan de beun ver klaarde Ooering: In het natlonaal-socialistlsche economische le ven speelt de beurs geen enkele rol van belang meer. II. ina NEURENBERG. 10 Sept (Havas) Op het congres van het arbeidsfront heeft veldmaarschalk Ooering een rede gehouden waarin hü allereerst de kameraden van het Oostenrüksche arbeidsfront begroette. „Wij zijn echter vastbesloten de bevelen van onzen Fuehrer te volgen, waarheen hjj ons sende.” De laatste heffingverhooging van 21 Augus tus heeft het beoogde resultaat nog niet doen bereiken. Thans is besloten, speciaal ten aan zien van rogge, met Ingang van 11 Septem ber nadere maatregelen te treffen. Wanneer iemand zjjn rijksleeningpapieren verkoopt, wil dat zeggen, dat hij wel bereid to al wat goed aaa het Rük la, te aanvaar den, maar dat hij self geen enkel vertrou wen wil geven. Er zijn lieden, die bankbil jetten oppotten. Ik zal dat van zeer nabtj gaan gadeslaan, opdat het Rük er niet onder lijde. Hei zou kunnen gebeuren, dat dege nen, die bankbiljetten oppotten, zouden kun nen constateeren, dat dese biljetten van den eenen dag op den anderen aan de circulatie zijn onttrokken. De heffing op gerst blijft onveranderd. Aan te Hemen is, dat de gerstprjjs na verloop van eenlgen tijd zich zal stellen op den bultenland- schen gerstprfjs plus monopoliehefflng. Al deze bloemen uitgezonderd de krant van de Koningin en de bloemen van de naaste familie werden rechtstreeks naar de alge- meene begraafplaats te Den Haag gebracht. Tegen half twaalf vertrok de kleine rouw stoet naar Rotterdam. De schoonzoon van den ontslapene, dr. F. W. Zeylmans van Emmichoven, sprak namens de familie woorden van dank tot het gemeen tebestuur en Rotterdam. Spr. dankte vooral wethouder De Zeeuw voor zijn rede en het ge meentebestuur voor deze plechtigheid. Ten slotte speelde het orgel de marche funè bre van Chopin. Terwijl alle gendbdigden In de zaal bleven, werd de stoet geformeerd. Vrijwel onopgemerkt is de auto met het stof felijk overschot van den burgemeester om streeks twaalf uur in Rotterdam aangekomen Toen de achterzijde van het raadhuis bereikt was en het stoffelijk omhulsel naar de burger zaal werd gedragen speelde het carillon op den stadhuistoren Beethovens marche funèbre. Het groote succes, dat de feestverlichting In de hoofdstad heeft, is voor de gemeente aanlei ding om de verlichting van de torens en de grachten tot en met Woensdag as. te verlen gen. De particuliere feest-comité’s hebben zich hierbij aangesloten en zoo zal de geheele stad dan ook na Zondag nog enkele dagen zich ba den In een zee van licht. De cafés mogen tot en met Woensdag as. tot twee uur 's nachts geopend blijven en er mag op deze dagen tot 's avonds half elf straat muziek worden gemaakt. velen, die de laatste eer kwamen bewijzen aan Rotterdams burgemeester. Onder hen bevonden zich de minister van Blnnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeijen, luitenant-generaal I. H. Reynders, chef van den genenden staf, en vice- admlraal J. Th. Fürstner, beiden als vertegen woordigers van den Raad van Defensie, dr. Ir. M. H. Damme, cUrecteur-generaal P.T.T. met den algemeenen secretaris van dit staatsbedrijf mr. J. F. van Royen, de burgemeester van ’s Gra venhage, mr. S. J. R. de Monchy, de wethouders en gyneente-aecretaris. de Belgische gezant, ba ron Herry met den Belgischen militairen atta ché. staatsraad mr. J. B. Kan en vele anderen. Klokslag vjjf uur reed de lange stoet de al gemeene begraafplaats op. Hier hechtte de con- sul-generaal van Bulgarije, mr. A. E. D. von Saher, namens de Bulgaarsche regeering 'een krans aan de baar. Rotterdams politiecorps ..Hermandad*' speelde de Marche Funèbre van Chopin. Bij de groeve trad dr. Zeylmans van Em michoven naar voren om Ingevolge den wensch van den overledene als eenige woordvoerder op te treden. Spr. zeide om.: Wij komen juist uit Rotterdam en zijn diep onder den Indruk van de afscheldsplechtigheid aldaar, die getuigde van den eerbied, welken de Rotterdamsche bur gerij jegens mr. Droogleever Fortuyn koesterde. De ontslapene was een man van groote inner lijke eigenschappen, waardoor hij het mensche- Ujk leven als iets grootsch deed zien Wat hij op zich nam trachtte hjj steeds met de grootste innerlijke toewijding te volbrengen. Zijn verscheiden is een ontzaglijk verlies, maar de winst, die hij bracht, was nog grooter. Nadat de kist was neergelaten, zong het twee voudig mannenkoor de koraal „Wenn Ich ein- mal soil scheiden", van J. S. Bach. Dr. Zeylmans van Emmichoven dankte het Rotterdamsche gemeentebestuur voor alles, wat het in deze dagen ter eere van zijn burgemees ter heeft gedaan. Voorts dankte hij het Haag- sche gemeentebestuur en alle aanwezigen voor hun belangstelling. De verlaging van den prijs van de voerrogge zal een grootere vraag naar dit artikel doen ontstaan, zoodat verwacht mag worden, dat de blnnenlandsche prijs voor rogge meer in Over eenstemming met den wereldmarktprijs' voor rogge plus heffing zal komen, waardoor vpor de verbouwers meer kans bestaat den hun in uit zicht gestelden richtprijs te bereiken. Zeker zouden de buitenlandsche maatschap pijen het met welgevallen aanzien, indien de K.L.M. haar vooraanstaar.de positie zou moeten prijsgeven. De kans hierop is inderdaad angst wekkend groot, indien aan de K.L.M. de ruimere steun onthouden wordt, welke zij thans aan de redering vraagt. De KLM zou hierdoor noodgedwongen een stap terug moeten dcen, terwijl andere maatschappijen met steun hun ner regeerlngen tegelükertüd een stap voor waarts doen. Indien dit geschiedt, kan dit be- dat wjj In de toekomst als lucht- Het ligt daarbij *n 8e bedoeling, de mo- nopoiieheffing voer ongedenatureerde rogge met ingang van 11 September te verhoogen met 9.50 per 100 kg., terwijl de denatura- tiepremie wordt vastgesteld op -1.M per 19* kg. Hierdoor wordt in de praktijk bereikt, dat de monopolleheffing op gedenatureerde rogge en maïs even hoog wordt. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Zaterdag avond laat een bezoek gebracht aan de nationale Koempoelan der Nederlandsche Padvinders vereeniging, welke In het conferentie-oord te Lunteren werd gehouden. De Prins arriveerde omstreeks half elf, slechts vergezeld van zijn chauffeur. Zooals bekend, heeft de deurwaarder Joh. M. van Twuyver beslag gelegd op den Inventaris van Wen walvischvaarder „Terje Viken” ter verzekering der aanspraken van de weduwe van den omgekomen koopman, die ten gevolge van gasbedwelming- in een tank gestort is en over leden. De Engelsche reederü heeft thans een bank garantie gestort voor het volle bedrag der vor dering. Hierdoor heeft de advocaat der weduwe, mr. Is. Coopman, het beslag opgeheven, zoodat het schip ongehinderd kan uitvaren. Daar het schip een lange reis gaat maken en niet spoedig, of wellicht nimmer meer, in ons land zal terugkeeren, zijn Vrijdag de kapi tein, eerste stuurman en een aantal opvaren den als getuigen gehoord. Plechtig is Zaterdag het stoffelijk hulsel van Rotterdams burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn, naar zijn laatste rust plaats geleid. Tegen elf uur stelde zich een kleine rouw stoet op bij den ingang van de Rudolf Btelner- kllnlek aan de Nieuwe Parklaan te Schevenln- gen. Benige tientallen belangstellenden schaar den zich daaromheen. In afzonderlijke auto's werden tal van bloem stukken gelegd oa. van het college van B. en wy van welingelichte zijde vernegnen heeft de K. L M. voor het begrootingajaar 1939 een beduidend ruimere subsidie aan het Rijk gevraagd dan in vorige jaren. Deze hoogere subsidie heeft de K. L. M. noodig om haar moeizaam verworven positie in het wereldlucht- verkeer te handhaven en haar een maal noodzakelijk geworden expan siepolitiek te kunnen voortzetten. De Minister van Waterstaat schijnt het echter niet verantwoord te vin den zijn ambtgenoot van Financiën te adviseeren, dit ruimere bedrag op de Begrooting uit te trekken voor het burgerluchtverkeer. De gespan nen toestand in' Europa vèrgt van de Nederlandsche regeering zware finan- cieele offers voor de landsverdediging ën dit heeft Minister Van Buuren er toe gebracht, tot heden een afwijzen de houding aan te nemen tegenover het standpunt der K. L. M Bovendien is het standpunt Minister onbillijk jegens de Er is nog geen officieele lezing gepubliceerd van de redevoering, welke Goering vanmiddag gehouden heeft. De bladen beperken zich er toe. vrij algemeene overzichten van deze belangrijke verklaringen te geven. Een speciale correspon dent te Neurenberg van de „Nachtausgabe”, die nauwe betrekkingen onderhoudt met de Dult- sche politieke kringen, schrijft o.a.: De staats lieden in Parijs, Londen, Praag en in alle Euro- peesche hoofdsteden moeten deae rede woord voor woord leaen. Zij te volkomen oprecht éh daarom zuivert zij de zware atmosfeer, welke op Europa drukt. stand, wanneer het ook verdiend en niet misbruikt Verschenen te een staatsblad, houdende een K. B. van 3 September ter uitvoering van eenige artikelen der omzetbelastingwet 1933. zooals deze wet luidt na de daarin bij de wet van 23 Augustus aangebrachte wijzigingen. Dit besluit draagt den naam van „uitvoeringsbe sluit omzetbelasting”. Indien wij onze koloniën hadden behouden, zouden wij niet zooveel krachtsinspanningen be hoeven te ontplooien. Wjj kunnen slechts ver bruiken, wat wij zelf produceeren. Ooering betoogde vervolgens, dat het levens peil dit jaar te gestegen. Er blijven nog vela din gen te wenschen. Het komt voor, dat men in plaats van een pond boter slechts een half pond heeft, dat men in plaats van een varttens- cotelet slechts een stuk rundvleesch heeft, maar dat zijn dingen van geen belang. Toen Hitler aan de macht kwam dacht het buitenland, dat hjj op het economische vraag stuk zou stranden. Wat men toen een econo misch probleem noemde, was het egoïsme van iedereen. Thans doen de natlonaal-socialistlsche economische opvattingen zich gelden. In het centrum van het bedrijfsleven staat het volk en nifet het voordeel voor den Individu. De vele voorbereidingen, die deze maatregel vraagt, zullen het niet mogelijk maken om on middellijk de gelegenheid tot denaturatie open te stellen. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale zal bekend maken, wanneer en waar de ge^ legenheld daartoe zal worden geopend. Men mag aannemen, dat overal binnen 14 dagen daartoe de gelegenheid zal besteen. Reeds in bovengenoemde communiqué s werd gewezen op de mogelijkheid, op andere wijze dan door wijziging der monopollehefflngen het doel te bereiken. Moge de Minister bedenken, dat het Nedec- landsche luchtverkeer het laagst gesubsidi eerde van Europa Is. Uit het Cadman-rapport blijkt, dat Imperial Airways over 1938 een sub sidie genoot van 1 shilling 5,72 pence per ton/ In zijn aanvallen op de Tsjechen verklaarde Goering: Men deed beloften, welke men nim mer nakwam. De wereld weerklinkt opnieuw van oorlogskreten. Men heeft opnieuw schuldi gen gevonden: Duitschland en Italië, die beide leiders hebben van een buitengewone verant woordelijkheid. Het tast er niet pm te weten, wie het meest over vrede kletst, maar wie het meeste voor den vrede doet. Duitschland te steeds bereid zijn krachten te geven voor de veiligheid van de natie, hetzij met werkgereedschap, hetzij met het geweer. Hij richtte daarop bijzonder scherpe aanvallen op de vroegere Oostenrjjksche regeering en zeide dat de Ostmark thans weer gelukkig te, nu zij binnen het rijk te teruggekeerd. Hierop vervolgde Ooering: „Toen de verde diging van het Rijk moest worden verzekerd, heb ik een verordening moeten teekenen. Dat viel mij niet gemakkelijk. maar daar het er om ging in het Westen een barrière op te richten, heb ik niet geaarzeld. Ik heb een verplichten arbeidsdienst inge steld en de arbeiders gaven hieraan vrijwillig gevolg. „Wü wachten de onvermijdelijke dingen aldus Goering. Wij hebben gedaan, wat kenden om het Rijk eer en veiligheid te geven. Ondanks alles te de as RomeBerlijn hechter dan ooit. In de communiqués, opgenomen in de och tendbladen van 31 Juli en van 21 'Augustus JJ. inzake de verhoogtng der monopollehefflngen op Kranen, is gewezen op de steeds doorgaande aallng der graanprijzen en de noodzakelijkheid om. teneinde de In uitzicht gestelde richtprij zen te bereiken, daartegen maatregelen te. be ramen. De mogelijkheid werd daarbij verorwler- steld. dat. Indien geen wijziging in de beweging der graanmarkt optrad, verdergaande maat regelen zouden dienen t- worden getroffen. van den K.L.M. De door de K.L1M. gevoerde en door de fe- ge%ring gesanctlonneerdc exnansiepolitiek wü noemen hier het totstandbrengen van den dienst op Tn- dië, met Australië als einddoel, het stichten van een luchtnet in West Indië, met een verbinding tusschen het Moederland en deze kolonie als einddoel zou de K.L.M. thans door toedoen van diezelfde regeering moe ten opgeven, Juist nu het geldt de conse quenties ervan te aanvaarden en de vruch ten te plukken. Het ligt niet in de bedoeling, voor gerst we derom een steun door dorschtoeslagen in te stellen. Wel wordt aan de mogelijkheid gedacht, mocht de aanpassing van den binnenlandschen prijs aan dien van de import-gerst plus mono polleheffing onvoldoende snel geschieden, om door andere middelen daarin verbetering te bren gen. HierbU kan worden gedacht aan aankoop door of vanwege de Nederlandsche Akkerbduw- centrale. Sprekende over de internationale politieke spanning deed Goering een feilen aanval op de Tsjechen. „Een kleine fractie der Europeanen plaagt andere menschen. die haar werden toe vertrouwd en veroorzaakt aldus onrust M Europa. Maar in plaats van het centrum vaa deze onrust op te zoeken, zoekt men de grens. Wij weten, dat het onduldbaar is, dat dit volk zonder cultuur, men weet zelfs niet om de waar heid te zeggen, waar het vandaan komt, zich zoo kan gedragen Jegens een groot beschaafd volk." Na op deze wijze den Tsjechen te hebben verweten zonder ophouden de Sudeteh-Duit- schers te molesteeren, beschuldigde Goering Moskou en de Joden. „Wij weten, wie achter deze belachelijke dwergen van Praag staan: Moskou en de eeuwige Joodsche ophitsing.” Vrijdagmiddag heeft de politie via den po- lltloneelen omroep te Hilversum opsporing en terugbrenging verzocht van den 17-jarigen re- geeringspupil M. M. Z., die uit het Joodsche ge sticht „Rüdelshelm” te Hilversum was ont vlucht. De Haagsche politie ontdekte den jongeman in den nacht in een logement te Den Haag Voordat hij uit het gesticht ontvlucht was, had hij kans gezien f 100 uit de kas mee te nemen. Hiervoor kocht hij in Den Haag een regenjas en een koksuitrusting, zoodat hi) nog f 68 over had. De politie stelde hem ter beschikking van het gesticht. Hoewel de houding van Minister Van Buuren op zichzelf begrijpelijk is, sou de regeering o.i. een psychologische fout maken, indkn zij de K. L. M in haar groei ging beknotten juist in een tijd, waarin -de buitenlandsche concur renten der K. L. M. op ondubbelzinnige en royale wijze door haar regeenngen worden ge steund. Dit geschiedt in het buitenland met tweeërlei bedoeling: om dë positie der maat schappijen in het luchtverkeer te versterken èn om van de burgerluchtvaart een krachtigen bondgenoot te maken van het militaire verde- digingsapparaat. Wij citeeren hier het beken de Cadman-rapport over het Britache lucht- „Het probleem der luchtvaart is één geheel, en de militaire aviatiek kan niet in be ginsel gescheiden worden van de civiele: zij zür de twee zijden van éénzelfde medallle." BUITENZORG. 10 Sept. (Aneta). Ter gele genheid van het Regeerlngsjubileum van H. M de Koningin heeft de Oouverneur-Generaal aan H. M. he’ vn'een*'- t-'—nram gezonden: „Op dezen, voor de dynastie en het ko- nlnkrijk. zoo heuglijken herdenkingsdag. moge ik bij Uwe Majesteit de tolk zijn van de bij Hare onderdanen in deze gewesten le vende gevoelens van verknochtheid aan het Huis van Oranje en van den innlgen dank voor den onschatbarcr. zegen, welke die ge westen in Uwe Majestelts 40-jarige regee ring beschoren werd. De meest oprechte wensch der ingezetenen vindt uitdrukking in de bede, dat het Gode moge behagen. Uwe Majesteit nog vele Jaren te bewaren tot heil ook van deae landen. ^w.g Van Starkenborgh". .Aan den Gouverneur-Generaal te Buitenzorg. Steer getroffen door den hellwensch en de ge voelens van verknochtheid van Nederlandsch- Indië, breng ik Uwer Excellentie en allen inge zetenen Mijn hartgrondigen dank. (w<.) Wilhelmina". het Kroningsjubileum-nunnner het maandblad „Antirevolutlon- naire Staatkunde" heeft dr. J. W. Noteboom een lezenswaardige beschou wing gewijd aan de ontwikkeling van ons politieke partijwezen gedurende de veertigjarige regeering van H. M. de Koningin. In deze ontwikkeling onder scheidt hij een drietal momenten, wel- jte in staatkundig opzicht belangrijke gevolgen hebben gehad en wellicht nog gullen hebben. Als zoodanig noemt hij vooreerst het op den veprgrond treden van de rechtsche partij- en regeerings- coalitle. welke, zij het met eenige onder breking, een domineerenden invloed telende op 't bepalen van de algemee- Be richtlijnen van de regeeringspolitlek, vervolgens de enorme toeneming van het kiesgerechtigd volksdeel als gevolg zoowel van het gestegen ontwikkelings peil en de meerdere volkswelvaart als van de herziening van Grondwet, Kies wet en andere organieke wetten, waar door een vrijwel algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht ontstond, en tenslotte de verschuiving in den parlementairen ngeeringsvorm, waardoor het zwaarte punt van het Rijksbestuur meer naar het Centraal Gezag werd verplaatst en de invloed van de politieke partj|en op de Regeling eenigermate werd terug gedrongen. Dit laatste verschijnsel komt volgens dr. Noteboom tot uiting in het terugwijken van de wet ten gunste van den algemeenen maatregel van bestuur efi de mlnlsterleele beschikking met het gevolg, dat de preventieve contróle van de Staten-Generaal bij het tot stand bren gen van wetten voor een belangrijk deel is omgezet in een terugwerkende con tróle op het uitvoerend gezag. De cri sis en de door de crisis noodzakelijk ge worden overheidsmaatregelen heb ben deze ontwikkeling in de hand gewerkt, terwijl ook de grootere waar- deering voor het Uitvperend Gezag hier bij een rol van beteekenis heeft gespeeld, tie oorzaak van deze meerdere waardee- ring voor een krachtig Uitvoerend Ge zag zoekt de schrijver eensdeels in de volkomen natuurlijke behoefte van elk volk aan een gezag dat leiding weet te geven, anderdeels in de reactie tegen practijken, welke onder allerlei schoon schijnende leuzen medegewerkt hebben het gezag te verzwakken. mijl, Air France 7 ah. 3.72 pence, Deutsche Lufthansa 3 sh. 2.82 pence. Sabena 1 sh. 10,48 pence; volgens denzelfden maatstaf berekend, genoot de KX.M. per ton/mijl slechte 0 ah. 3 pence subsidie! Bjj Imperia! Airways bedroeg het subsidie in 1938 27,7 pet. der totale Inkom sten. bU Air France 65,83 pet. bij de Deutsche Lufthansa 4238 pet., bij de Sabena 3443 pet.; bü de K.L.M. bedroeg het subsidie slechts 7.1» pet. der totale Inkomsten! Nog ia het- tijd voor den Minister om zijn standpunt te wijzigen Nederlands luchtver keer te een offer waard! Groot-Brlttannié kletst zoo over vrede, dat het er goed aan zou doen zijn oude land van Joden vrede en orde te geven. Duitschland en Italië vormen in Europa, met Japan in Azië bet eenige bolwerk tegen de wereldpest van het bolsjewisme. Duitschland te verzekerd tegen udere blokkade, de luchtmacht, het landleger en de vloot zijn bezield door een onsehokbaar vertrouwen in de overwinning. C*P Donderdag 22 September zal de elfde Boete-processle van den L.T.B. naar het Ge- hade-Oord van O.L.Vr. ter Nood te Heiloo wor den gehouden. Om 10 uur begint de Hoogmis; om half 1 is een plechtig Lof, waaronder de boete-pro- cessie. HU werd begroet door den waarnemend hoofd- commissaris der Nederlandsche Padvindersver- eenlging, den heer A. Oosterlee. die zUn vreug de er over uitsprak, dat Z. K. H. die in padvlndersunlform was gekleed als padvin der op deze koempoelan wilde verschijnen. In den geest van den Prins werd het even onder broken programma op normale wijze voortge zet, waarbu de Prins zich later om het kamp vuur schaarde. Omstreeks elf uur keerde de Prins, die her- haaldelUk daverende toejuichingen in ontvangst had te nemen, naar Amsterdam terug. Indrukwekkende stilte heerschte er in de groote burgerzaal, waar eenige honderden ge- noodigden aanwezig waren toen het koraa) „Wenn ich einmal soil scheiden” uit de Mat- thaeus-passion van Bach weerklonk. Vervolgens zong het Kralingsch vrouwenkoor onder leiding van Otto Glastra vanLoon ^Christe eleison” van Palestrina. Daarop nam de loco-burgemeester, de heel A. B. de Zeeuw, het woord, die zich op de eer ste plaats richtte tot de familie van den over ledene, welke hU dankte voor deze regeling, waardoor de gelegenheid was ontstaan in de burgerzaal van het raadhuis, waar de overle dene 10 Jaren lang gearbeid heeft, uitdrukking te geven aan de gevoelens van dankbaarheid en eerbied der burgerU- Door aanhechting van zegels aan caartoe bestemde formulieren of de contante betaling bu den ont vanger der accUnzen. Behalve bepalingen om trent de opgaven, welke het formulier moet be vatten. komt in dit hoofdstuk de bepaling voor, dat bU het gebruik van aanhechtingsformulle- ren op den ondergrond van elk der gedeelten van het zegel de naam van den fabrikant en de datum van gebruik ihet inkt moeten worden in- gevuld. De minister kan bepalen, dat in de plaats van plakzegels aan het formulier een bewijs wordt gehecht, waaruit blijkt, dat de belasting te voldaan bjj den ontvanger de accijnzen. Voorts bevat het besluit een opsomming van 215 categorieën van goederen, waarmee de Ujst van goederen, vrijgesteld van omzetbelasting of bUzonder invoerrecht, wordt aangevuld. HierbU bevindt zich een groot aantal chemicaliën, ve~- der bepaalde soorten garens, stoffen voor de kaasbereiding, melado. boter- en kaasmerken, stapelvezels. steenkolen en andere brandstoffen voor bemalingsdoeleinden en bepaalde verpak- liddelen voor sigaren. rtikel 23 is voorts bepaald, dat een groot gedeelte van de avan omzetbelasting vrijgestelde goederen mede zullen zUn vrijgesteld van het bü invoer verschuldigde compenseerend Invoerrecht van 1 pct. van de waarde. Bü de opgave van goederen, waarvan de leve ring van omzetbelasting wordt vrijgesteld, tref fen we o.m. materiaal voor den bouw van vlieg tuigen aan. Als groepen, waarvoor de minister van Finan ciën Ingevolge het nieuwe artikel 22bls der om zetbelastingwet afwijkende regelingen voor de heffing der belasting treffen kan, worden ge noemd Fabrikanten, wier Jaarlüksche, aan belasting heffing onderworpen, omzet niet meer bedraagt dan duizend gulden, apothekers, bakkers, ban ketbakkers daaronder begrepen, consumptle- Usberelders. exploitanten van inrichtingen, waarin ten behoeve van de aflevering aan der den spüzen en/of dranken worden bereid, fabri kanten van alcoholhoudende dranken, fabrikan ten van alcoholvrüe dranken, fabrikanten van gas, fabrikanten van efectrlsche energie, slagers cn vleeschhouwers. tandartsen, tandheelkundi gen en tandtechnicl. -j—eze geleidelijke ontwikkeling en 1 wijziging in de verhouding tus- schen het Wetgevend en het Uit voerend Gezag achten wij niet alleen een noodzakelijke en volkomen natuur lijke, maar onder de huidige omstan digheden ook een bijzonder gelukkige. Vooral in tijden als de onze moet de tegeering als het Uitvoerend Gezag een ruimeren armslag worden gegeven om snel en soepel te kunnen beslissen overeenkomstig de eischen van het schier dagelijks wisselend aspect op ve lerlei gebied. Het verleenen van zulk een ruimeren armslag is natuurlijk een kwes tie van vertrouwen en vertrouwen houdt alleen maar wezenlijk wordt. Dat de Staten-Generaal, waaraan de Regeering verantwoording verschuldigd te, practisch een meer achteraf contro- leerende functia ten opzichte van de Re- geering hebben gekregen, achten wij winst. Het was noodig, dat er weer een duidelijker onderscheid Ontstond tus schen de Regeering als draagster van het hoogste staatsgezag en de volksver tegenwoordiging als volksorgaan. Ware dat niet geschied, dan zouden wij wel licht zijn afgezakt langs de voor het democratisch parlementaire stelsel zoo uitermate gevaarlijk gebleken helling, waartegen Daladier in Frankrijk zich thans met zooveel moeite en risico weer omhoog tracht te werken. Dat deze ontwikkeling zich in ons land zoo zon der groote schokken en stoornissen heeft kunnen voltrekken als een natuur lijk en onvermijdelijk uitvloeisel van de dwingende eischen des tijds, bewijst dat ons parlementaire democratische staats bestel nog kracht genoeg bezit om zich te verjongen en te vernieuwen en aan te passen, en nog geenszins in den staat van weerzinwekkende ontbinding ver keert, dien de anti-democratlsche en anti-parlementaire parlementariërs het toeschrijven. Hoe groot de practische principieele verschillen in den boezem van het par lement ook mogen zijn, zoo vaak het al gemeen landsbelang op evidente wijze in het spel komt, is er gewoonlijk wel *n zoodanige organische eenheid te vin den, dat een krachtig en rustig regee- hngsbeleid niet geschaad, maar door het volk en zijn vertegenwoordi ging gesteund en bevestigd wordt. Moge dat ook straks wéér het geval blijken, wanneer het zeer evidente landsbelang, dat gelegen is In een zoo krachtig en rystematisch mogelijke werkloosheids bestrijding, weer in het hervatte poli tieke spel komt. Nimmer in zün geschiedenis was het zoo hecht geconsolideerd Een over een enorme uitge strektheid versterkte zone beschermt het Rük tegen lederen aanval. Geen enkele macht ter wereld zal ooit meer door een dergelük land trekken.*' Naar wü vernemen, is de hoofdambtenaar P v. A. te Weesp. wiens gevangenhouding het Hof te Amsterdam had gelast, voorloopig op vrije voeten gesteld, nadat sün advocaat bU de Amsterdamsche Rechtbank een verzoekschrift had ingediend voor voorlooplge invrijheidstel ling. In eerste Instantie was zün gevangenne ming gelast door de Vacantlekamer der Amster damsche Rechtbank. Thans heeft de Rechtbank in haar gewone samenstelling gunstig beslist op het verzoek om voorlooplge invrüheidstelling, mits de verdachte een cautie stortte, ter garantie van de nakoming der hem gestelde voorwaar den. Van deze beslissing van de Rechtbank is de substituut-offlcier. mr. J. W. Bosch, in appèl ge gaan bü het Hof. Langs het gemeentepersoneel jrerd het stoffelük overschot naar buiten gedragen waar de vlaggen van heel veel Rotterdam sche vereenlgingen negen. Het was een lan ge stoet welke zich opstelde, want alle raadsleden en de hoofden van dienst gin gen den burgemeester naar zün laatste rustplaats in ‘s Gravenhage brengen. Dui zenden en duizenden stonden langs den weg geschaard en overal werd een eerbie dige groet gebracht. Zoo verliet burge meester Droogleever Fortuyn de stad, waar aan hU tien jaren zün volle werkkracht had gegeven. n van Tusschen 4 en 5 uur verzamelden zich op de algemeene begraafplaats te 's Gravenhage aeer Wto- loom

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15