y- 4 I E Rotterdams burgemeester ter aarde bestéfd ONS PARTIJWEZEN Maatregelen ten aanzien van rogge Heftige rede van Goering PLECHTIGHEID IN DE BURGERZAAL r Kerkelijk leven K.L.M. heeft meer subsidie noodig Gelukwensch van Indië De knoeierijen te Weesp De politieke apanning Omzetbelasting De koloniale kweatie Clearingkoersen De bankbiljetten BOETE-PROCESSIE L.T.B. VKeJerom wordt overgegaan tot invoering van denaturatie- vergoeding H. M. de Koningin betuigt haar hartgrondigen dank Hoofd ambtenaar voorloopig op vrye voeten PRINS BERNHARD TE LUNTEREN Het oppotten van bank biljetten gevaarlijk VLIEGVERBOD IN WEST- DUITSCHLAND Feestverlichting in de» hoofdstad Te Graven hoge Bloemen van H.M. de Koningin Blijft tot en met W oenadag gehandhaafd Bezoek aan de Koempoelan der N. P. V. K T Duizenden atonden lange den weg geachaard en brachten den overledene een eer biedigen groet HET ONGEVAL OP DE TERJE V1KEN” it der aange- én verachenen Uitvoer irigabealut brachte wyzigingt MAANDAG 12 SEPTEMBER 1938 Beslag opgeheven na verstrekking van bankgarantie In de Burgerzaal Oost MOoet thuis boet Jki onze omzvoenXncjen fcs hat altijd weer behaaglijk jhiMs'. 6a als de uacan.tl.etqd woorbq ts erearen. u>e weer dhe waarheid kA het gentoben vqa het geheel eigene m den hrkng, waar wij jhuls' zijn en in «September weer beginnen met het gebruik van. TXktoma van Xialkenburgs kvertsaan. - VRIJHEID WAS VAN KORTEN DUUR Miniater v. Buuren neemt tot heden afwijzende houding aan Felle beachuldigingen aan het adrea van Praag V - •l— ter L leb M i led< 4 k De vei zal een ontstaak „wy zyn echter vastbesloten de bevelen van onzen Fuehrer te volgen, waarheen hU ons zende af, wy da nat van ten In een der hoofdstukken wordt ósn. een uit werking gegeven van de nieuwe wijze van be lastingheffing. welke In de plaats Is gekomen van de vroegere aanslagregellng, namelijk de kringen der burgerij. Hij had. zich gegeven aan de stad die hij bestuurde, met geheel zijn verstand, met geheel zijn hart. Dat heeft de stad verstaan. Daarom zijn hon derden opgekomen om deel te hebben aan zijn uitvaart. Na eenlge gevoelvolle woorden tot de familie te hebben gesproken, heeft de heer De Zeeuw eenlge woorden van afscheid tot den overledene gericht. Na de rede van den heer De Zeeuw zong het Krallngsch vrouwenkoor: „Gott 1st mein Zuverslcht” van Franz Schubert. De schoonzoon van den ontslapene, dr. F. W. Zeylmans van Emmlchoven, sprak namens de familie woorden van dank tot het gemeen tebestuur en Rotterdam. Spr. dankte vooral wethouder De Zeeuw voor zijn rede en het ge meentebestuur voor deze plechtigheid. Ten slotte speelde het orgel de marche funë- bre van Chopin. Terwijl alle genoodigden in de zaal bleven, werd de stoet geformeerd. Tusschen 4 en 5 uur verzamelden zich op de algemeene begraafplaats ta 'sQravenhage aeer Koersen voor stortingen op 13 September 1938 tegen verplichtingen, luidende In Relchsmarken 74.36. lires ƒ9.63. BERLIJN, 10 Sept. (Havas.) Goering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij het verboden is te vliegen boven het gebied in West-Dultach- land, dat begrensd wordt door Aken, Trier, den Pfalz en Baden. 4nt no- tuk rok. de ne- m- De regeering hoopt met deze maatregelen uiteindelijk de toegezegde prijzen voor rogge en gerst te doen bereiken. Mocht de alge meene daling op de graanmarkt zich door zetten, dan zal zy den maatregel, welken zij dan het meest Juist zal achten, toepas sen- De omstandigheden zullen moeten be slissen tot welken maatregel de regeerlng haar toevlucht zal moeten nemen. Over de daling der koersen aan de beurs ver klaarde Goering: In het nationaal-socialistische economische le ven speelt de beurs geen enkele rol van belang meer. H II U r. Met Ingang van 11 September aal dan ook wederom worden overgegaan tot invoering van een denatnraUe-vergoeding voor rogge. De laatste heffingverhooging van 31 Augus tus heeft het beoogde resultaat nog niet doen bereiken. Thans is besloten, speciaal ten aan zien van rogge, met Ingang van 11 Septem ber nadere maatregelen te treffen. Het ligt niet In de bedoeling, voor gerst we derom een steun door dorschtoeslagen In te stellen. Wel wordt aan de mogelijkheid gedacht, mocht de aanpassing van den blnnenlandschen prijs aan dien van de Import-gerst plus mono- pollehefflng onvoldoende snel geschieden, om door andere middelen daarin verbetering te bren gen. Hierbij kan worden gedacht aan aankoop door of vanwege deNederlandsche Akkerbouw- centrale. Moge de Minister bedenken, dat het Neder landsche luchtverkeer het laagst gesubsidi eerde van Europa te. Uit het Cadman-rapport blijkt, dat Imperial Airways over 1936 een sub sidie genoot van 1 shilling 5,73 pence per ton/ NEURENBERG, 10 Sept (Havas) Op het congres van het arbeidsfront heeft veldmaarschalk Goering een rede gehouden waarin hij allereerst de kameraden van het Oostenrijksche arbeidsfront begroette. Al deze bloemen uitgezonderd de krans van de Koningin en de bloemen van de naaste familie werden rechtstreeks naar de alge meene begraafplaats te Den Haag gebracht. Tegen half twaalf vertrok de kleine rouw-, stoet naar Rotterdam. schappijen in het luchtverkeer te versterken én om van de burgerluchtvaart een krachttgen bondgenoot te maken van het militaire verde- digingsapparaat. Wy citeeren hier het beken de Cadman-rapport over het Brltsche lucht verkeer: „Het probleem der luchtvaart Is één geheel, en de militaire aviatiek kan niet in be ginsel gescheiden worden van de civiele; zU zijn de twee zijden van éénzelfde medaille.'* Vrijwel onopgemerkt is de auto met het stof felijk overschot van den burgemeester om streeks twaalf uur in Rotterdam aangekomen. Toen de achterzijde van het raadhuis bereikt was en het stoffelijk omhulsel naar de burger zaal werd gedragen speelde het carillon op den stadhuistoren Beethovens marche funèbre. „Aan den Gouverneur-Generaal te Buitenzorg. Zeer getroffen door den hellwensch en de ge voelens van verknochtheid van Nederlandsch- Indlë, breng ik Uwer Excellentie en allen Inge zetenen Mijn hartgrondigen dank. (w.g.) Wilhelmina velen, die de laatste eer kwamen bewijzen aan Rotterdams burgemeester. Onder hen bevonden zich de minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeijen, luitenant-generaal I. H. Reynders, chef van den generalen staf, en vlce- admiraal J. Th. Fürstner, beiden als vertegen woordigers van den Raad van Defensie, dr. Ir. M. H. Damme, dlrecteur-generaal P.T.T. met den algemeenen secretaris van dit staatsbedrijf mr. J. F. van Royen, de burgemeester van 's Gra- venhage, mr. S. J. R. de Monchy, de wethouders en gemeente-secretaris, de Belgische gezant, ba ron Herry met» den Belgischen militairen atta ché, staatsraad mr. J. B. Kan en vele anderen. Klokslag vijf uur reed de lange stoet de al gemeene begraafplaats op. Hier hechtte de con- sul-generaal vin Bulgarije, mr. A. E. D. von Saher, namens de Bulgaarsche regeerlng een krans aan de baar. Rotterdams politiecorps „Hermandad" speelde de Marche Funèbre van Chopln. Bij de groeve trad dr. Zeylmans van Em mlchoven naar voren om ingevolge den wensch van den overledene als eenlge woordvoerder op te treden. Spr. zeide om.: Wij komen juist uit Rotterdam en zijn diep onder den Indruk van de afscheldsplechtigheid aldaar, die getuigde van den eerbied, welken de Rotterdamsche bur gerij jegens mr. Droogleever Fortuyn koesterde. De ontslapene was een man van groote inner lijke eigenschappen, waardoor hij het mensche- Ijjk leven als iets grootsch deed zien Wat hij op zich nam trachtte hij steeds met de grootste Innerlijke toewijding te volbrengen. Zijn verschelden is een ontzaglijk verlies, maar de winst, die hij bracht, was nog grooter. Nadat de kist was neergelaten, zong het twee voudig mannenkoor de koraal „Wenn Ich eln- mal soil scheiden”, van J. S. Bach. Dr. Zeylmans van Emmlchoven dankte het Rotterdamsche gemeentebestuur voor alles, wat het in deze dagen ter eere van zijn burgemees ter heeft gedaan. Voorts dankte hij het Haag- sche gemeentebestuur en alle aanwezigen voor hun belangstelling. Met het spelen door het muziekcorps „Her mandad” van „Dankt, dankt nun Allen Gott” eindigde de Indrukwekkend» plechtigheid. de een g van 1933, de wet én. Dit Zooals bekend, heeft de deurwaarder Joh. M. van Twuyver beslag gelegd op den inventaris van den walvlschvaarder „Terje Viken" ter verzekering der aanspraken van de weduwe van den omgekomen koopman, die ten gevolge van gasbedwelming in een tank gestort is en over leden. De Engelsche reederU heeft thans een bank garantie gestort voor het volle bedrag der vor dering. Hierdoor heeft de advocaat der weduwe, mr. Is. Coopman, het beslag opgeheven, zoodat het schip ongehinderd kan uitvaren. Daar het schip een lange reis gaat maken en niet spoedig, of wellicht nimmer meeït in ons land zal terugkeeren, zijn Vrijdag de kapi tein, eerste stuurman en een aantal opvaren den als getuigen gehoord. Plechtig is Zaterdag bet stoffelijk hulsel van Rotterdams burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn, naar zijn laatste rust plaats geleld. Tegen elf uur stelde zich een kleine rouw stoet op bij den Ingang van de Rudolf Steiner- klinlek aan de Nieuwe Parklaan te Schevenln- gen. lénige tientallen belangstellenden schaar den zich daaromheen. In afzonderlijke auto’s werden tal van bloem stukken gelegd oa. van het college van B. en W. van Den Haag, van den Lord-Mayor van Londen, van den Griekscben gezant» Het ligt daarbij in de bedoeling, de mo- nopolieheffing voor ongedenatureerde rogge met ingang van 11 September te verhoogen met f9 ja per 1M kg., terwijl de denatura- tiepremle wordt vastgesteld op IJ» per IM kg. Hierdoor wordt In de praktijk bereikt, dat de monopolieheffing op gedenatureerde rogge en mals even hoog wordt. Indien wij onze koloniën hadden behouden, zouden wij niet zooveel krachtsinspanningen be hoeven te ontplooien. Wjj kunnen slechts ver bruiken, wat wij zelf produceeren. Goering betoogde vervolgens, dat het levens peil dit jaar is gestegen. Er blijven nog vele din gen te wensphen. Het komt voor, dat men in plaats van een pond boter slechts een half pond heeft, dat men in plaats van een varkens- cotelet slechts een stuk rundvleesch heeft, maai dat zijn dingen van geen belang. Toen Hitler aan de macht kwam dacht het buitenland, dat h|j op het economische vraag stuk zou stranden. Wat men toen een econo misch probleem noemde, was het egoïsme van Iedereen. Thans doen de natlonaal-soclalistlsche economische opvattingen zich gelden. In het centrum van het bedrijfsleven staat het volk en niet het voordeel voor den Individu. Naar wjj van welingelichte zijde vernemen heeft de K. L. M. voor het begrootingsjaar 1939 een beduidend ruinrtfere subsidie aan het Rjjk aan gevraagd dan in vorige jaren. Deze hoogere subsidie heeft de K. L. M. noodig om haar moeizaam Verworven positie in het wereldlucht- vericéer te handhaven en haar een maal noodzakeljjk geworden expan siepolitiek te kunnen voortzetten. De Minister van Waterstaat schijnt het echter niet verantwoord te vin den zijn ambtgenoot van Financiën te adviseeren, dit ruimere bedrag op de Begrooting uit te trekken voor het burgerluchtverkeer. De gespan nen toestand in Europa vergt van de Nederlandsche regeering zware finan- cieele offers voor de landsverdediging en dit heeft Minister Van Buuren er toe gebracht, tot heden een afwijzen de houding aan te némen tegenover het standpunt der K. L. M. 7 Vrijdagmiddag heeft de politie vla den po- lltioneelen omroep te Hilversum opsporing en terugbrenging verzocht van den 17-jarigen re- geeringspupil M. M. Z., die uit het Joodache ge sticht „Rüdelshelm” te Hilversum was ont vlucht. De Haagsche politie ontdekte den jongeman In den nacht in een logement te Den Haag. Voordat hij uit het gesticht ontvlucht was, had h(j kans gezien f 100 uit de kas mee te nemen. Hiervoor kocht hij in Den Haag een regenjas en een koksuitrusting, zoodat hij nog f 68 over had. De politie stelde hem ter beschikking van het gesticht. rlaglng van den prijs van de voerrogge ^grootere vraag naar dit artikel doen zoodat verwacht mag worden, dat de blnnénlandsche prijs voor rogge meer In over eenstemming met den wereldmarktprijs voor rogge plus heffing zal komen, waardoor voor de verbouwers meer kans bestaat den hun In uit zicht gestelden richtprijs te bereiken. De heffing op gerst blijft onveranderd. Aan te rtemen is, dat de gerstprljs na verloop van eenigen tijd zich zal stellen op den buitenland- schen gerstprjjs plus monopolieheffing. Wanneer iemand zjjn rjjksleeningpapieren verkoopt, wil dat zeggen, dat h|j wel bereid Is al wat goed aan het Rjjk is, te aanvaar den, maar dat hjj zelf geen enkel vertrou wen wil geven. Er zijn lieden, die bankbil jetten oppotten. Ik zal dat van zeer nabij gaan gadeslaan, opdat het Rijk er niet onder Hjde. Het ^ou kunnen gebeuren, dat dege nen, die bankbiljetten oppotten, zouden kun nen constateeren, dat deze biljetten van den eenen dag op den anderen aan de circulatie zjjn onttrokken. Reeds in bovengenoemde communlqué's werd gewezen op de mogelijkheid, pp andere wjjze dan door wijziging der monopoliehefflngen het doel te bereiken. In zijn aanvallen op de Tsjechen verklaarde Goering: Men deed beloften, welke men nim mer nakwam. De wereld weerklinkt opnieuw van oorlogskreten. Men heeft opnieuw schuldi gen gevonden: Duitschland en Italië, die beide leiders hebben van een buitengewone verant woordelijkheid. Het gaat er niet om te «reten, wie het meest over vrede kletst, maar wie het meeste voor den vrede doet. Duitschland Is steeds bereid zjjn krachten te geven voor de veiligheid van de natie, hetzij met werkgereedschap, hetzij met het geweer. In de communlqué’s, opgenomen in de och tendbladen van 31 Juli en van 31 Augustus jJ. inzake de verhooglng der monopoliehefflngen op granen, Is gewezen op de steeds doorgaande baling der graanprijzen en de noodzakelijkheid om, teneinde de in uitzicht gestelde richtprij zen te bereiken, daartegen maatregelen te be ramen. De mogelijkheid werd daarbij veronder steld, dat,Indien geen wijziging in de beweging der graanmarkt optrad, verdergaande maat regelen zouden dienen te worden getroffen. mijl, Air France 7 sh. 3,73 pence, Deutsche Lufthansa 3 sh. 2,83 pence, Sabena 1 sh. 10,46 pence; volgens denzelfden maatstaf berekend, genoot de KL..M per ton/mljl slechts 0 sh. 3 pence subsidie! Bjj Imperial Airways bedroeg het subsidie In 1936 37.7 pet der totale inkom sten. bij Air France 65.63 pet., bij de Deutsche Lufthansa 43,38 pet., bij de Sabena 34,33 pet.: Z. K. H. Prins Bemhard heeft Zaterdag avond laat een bezoek gebracht aan de nationale Koempoelan der Nederlandsche Padvlnders- vereenlging, welke in het conferentle-oord te Lunteren werd gehouden. De Prins arriveerde omstreeks half elf, slechts vergezeld van zijn chauffeur. HIJ werd begroet door den waarnemend hoofd commissaris der Nederlandsche Padvlndersver eenlglng, den heer A. Oosterlee, die zijn vreug de er over uitsprak, dat Z. K. H. die in padvindersunlform was gekleed als padvin der op deze koempoelan wilde verschijnen. In den geest van den Prins werd het even onder broken programma op normale wijze voortge- eet, waarby de Prins zich later om hét kamp vuur schaarde. Omstreeks elf uur keerde de Prins, die her haaldelijk daverende toejuichingen In ontvangst had te nemen, naar Amsterdam terug. Langs het gemeentepersodel werd het stoffelijk overschot naar bulten gedragen waAr de vlaggen van heel veel Rotterdam sche vereenlglngen negen. Het was een lan ge stoet welke zich opstelde, want alle raadsleden en de hoofden van dienst gin gen den burgemeester naar zjjn laatste rustplaats in 'sGravenhage brengen. Dui zenden en duizenden stonden langs den weg geschaard en overal werd een eerbie dige groet gebracht. Zoo verbet burge meester Droogleever Fortuyn de stad, waar aan hü tien jaren zijn volle werkkracht had gegeven. Bovendien Is het standpunt van den Minister onbillijk jegens de K.LM. Da door de KLM. gevoerde en door de re geerlng gesanctlonneerde exnanslepolltiek wij noemen hier het totstandbrengen van den dienst op In dië, met Australië als einddoel, het stichten van eën luchtnet lp West Indië, met een verbinding tusschen het Moederland en deze kolonie als einddoel sou de K.LM. thans door toedoen van diezelfde regeering moe ten opgeven, Juist nu het geldt de conse quenties ervan te aanvaarden en de vruch ten te nlukkén. Er Is nog geen offlcieele lezing gepubliceerd van de redevoering, welke Goering vanmiddag gehouden heeft. De bladen beperken zich er toe, vrij algemeene overzichten van deze belangrijke verklaringen te gewen. Een speciale correspon dent te Neurenberg van de „Nachtausgabe”, die nauwe betrekkingen onderhoudt met de Dult- sche politieke kringen, schrijft o.a.: De staats lieden In Parijs, Londen, Praag en In alle Euro- peesche hoofdsteden moeten deze rede woord voor woord lezen. Zjj Is volkomen oprecht en daarom zuivert zij de zware atmosfeer, welke op Europa drukt. Indrukwekkende stilte heerschte er in de groote burgerzaal, waar eenlge honderden ge noodigden aanwezig waren toen het koraal „Wenn Ich eiiunal soil scheiden” uit de Mat- thaeus-passion van Bach weerklonk. Vervolgens zong het Krallngsch vrouwenkoor onder leiding van Otto Glastra van Loon „Christe eleison” vanjhilestrma. Daarop nam d^-Ioco-burgemeester, de heei A. B. de Zeguw/het woord, die zich op de eer ste plaajs^nchtte tot de familie van den over— )er welke hjj dankte voor deze regeling, 'door de gelegenheid was ontstaan in de erzaal van het raadhuis, waar de overle- 10 jaren lang gearbeid heeft, uitdrukking W geven aan de gevoelens van dankbaarheid en eerbied der burgerij. Door zyn gaven, zjjn trouw en liefde voor onze stad, aldus zeide spr. o.m., heeft hy de achting en het vertrouwen gewonnen van alle Zeker zouden de buitenlandsche maatschap- Pljen het met welgevallen aanzien, indien de K.L.M. haar vooraanstaande positie zou moeten prijsgeven. De kans hierop Is Inderdaad angst wekkend groot. Indien aan de K.L.M. de ruimere steun onthouden wordt, welke zij thans aan de redering vraagt. De KL.M. zou hierdoor noodgedwongen een stap terug moeten doen, terwijl andere maatschappijen met steun hun ner regeerlngen tegelijkertijd een stap voor waarts doen. Indien dit geschiedt, kan dit be- teekenen, dat wy in de toekomst als lucht varend volk hebben afgedaan. De vele voorbereidingen, die deze maatregel vraagt, zullen het niet mogeiyk maken om on- middellijk de gelegenheid tot denaturatle open te stellen. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale zal bekend maken, wanneer en waar de ge legenheid daartoe zal worden geopend. Men mag aannemen, dat overal binnen 14 dagen daartoe de gelegenheid zal bestaan. Sprekende over de Internationale politieke spanning deed Goering een feilen aanval op de Tsjechen. „Een kleine fractie der Europeanen plaagt andere menschen, die haar werden toe vertrouwd en veroorzaakt aldus onrust in Europa. Maar In plaats van het centrum van deze onrust op te zoeken, zoekt men de grens. WH weten, dat het onduldbaar Is, dat dit volk zonder cultuur, men vreet zelfs niet om de waar heid te zeggen, waar het vandaan komt, zich zoo kan gedragen Jegens een groot beschaafd volk.” Na op deze wijze den Tsjechen te hebben verweten zonder ophouden de Sudeten-Duit- schers te molesteeren, beschuldigde Goering Moskou en de Joden. „Wy weten, wie achter deze belachelyke dwergen van Praag staan: Moskou en de eeuwige Joodache ophitsing.” Hoewel de houding van Minister Van Buuren op zichzelf begrypeiyk Is, zou de regeerlng o.l. een psychologische fout maken, indien zy de K. L. M. in haar groei ging beknotten Juist in een tyd, waarin de buitenlandsche concur renten der K. L M. op ondubbelzinnige en royale wyze door haar regeerlngen worden ge steund. Dit geschiedt In het buitenland met tweeërlei bedoeling: om de positie der maat- schapptjen in het luchtverkeer te -a- 1a’ Het groote succes, dat de feestverlichting In de hoofdstad,heeft, is voor de gemeente aanlei ding om de verlichting van de torens en de grachten tot en met Woensdag ax. te verlen gen. De particuliere feest-oomlté’s hebben zich hlerby aangesloten en zoo zal de geheele stad dan ook na Zondag nog enkele dagen zich ba den in een zee van licht. De café’s mogen tot en met Woensdag as. tot twee uur *s nachts geopend biyven en er mag op deze dagen tot *s avonds half elf straat muziek worden gemaakt. Groot-Brlttannlë kletst zoo over vrede, dat bet er goed aan zou doen zyn oude land van Joden vrede en orde te geven. Duitschland en Italië vormen in Europa, met Japan In Azië het eenlge bolwerk tegen de wereldpest van het bolsjewisme. Duitschland is verzekerd tegen itcjere blokkade, de luchtmacht, het landleger en de vloot zyn bezield door een onschokbaar vertrouwen In de overwinning. BUITENZORG. 10 Sept. (Aneta). Ter gele genheid van het Regeerlngsjubileum van H. M. de Koningin heeft de Gouverneur-Generaal aan H M. het voleen-!» gezonden: „Op dezen, voor de dynastie en het ko ninkrijk. zoo heugiyken herdenkingsdag, moge Ik by Uwe Majesteit de tolk zyn van de by Hare onderdanen In deze gewesten le vende gevoelens van verknochtheid aan het Huls van Oranje en van den Innlgen dank voor den onschatbaren zegen, welke die ge westen in Uwe Majestelts 40-Jarlge regee rlng beschoren werd. De meest oprechte wensch der Ingezetenen vindt uitdrukking in de bede, dat het Gode moge behagen. Uwe Majesteit nog vele jaren te bewaren tot heil ook van deze landen. (w.g.) Van Starkenborgh”. geering hebben winst. Het was noodig, dat er weerzeen duidelijker onderscheid ontstond tus schen de Regeerlng als draagster van het hoogste staatsgezag en de volksver tegenwoordiging als volksorgaan. Ware dat niet geschied, dan zouden wij wel licht zijn afgezakt langs de voor het democratisch parlementaire stelsel zoo uitermate gevaarlijk gebleken helling, waartegen Daladier in Frankrijk zich thans met zooveel moeite en risico weer omhoog tracht te werken. Dat deze ontwikkeling zich in ons land zoo zon der groote schokken en stoornissen heeft kunnen voltrekken als een natuur lijk en onvermijdelijk uitvloeisel van de dwingende eischen des tijde, bewijst dat ons parlementaire democratische staats bestel nog kracht genoeg bezit om zich te verjongen en te vernieuwen en aan te passen, en nog geenszins in den staat ▼an weerzinwekkende ontbinding ver keert, dien de antl-democratische en antl-parlementalre parlementariërs het toeschrijven. Hoe groot de practische principieele Terzchillen in den boezem van het par lement ook mogen zijn, zoo vaak het al gemeen landsbelang op evidente wijze in het spel komt, is er gewoonlijk wel ’n «oodanige organische eenheid te vin den, dat een krachtig en rustig regee- rtngsbeleid niet geschaad, maar door het volk en zijn vertegenwoordi ging gesteund en bevestigd wordt. Moge dat ook straks weer het geval blijken, wanneer het zeer evidente landsbelang, dat gelegen Is in een zoo krachtig* en systematisch mogelijke werkloosheids bestrijding, weer in het hervatte poli tieke spel komt. Verschenen is een staatsblad, hou K. B. van 3 September ter ulttpi keenlge artikelen der omzetbelasting zooals deze wet luidt na de daarin van 33 Augustus aangebrachte wyzif besluit draagt den naam van „uit* sluit omzetbelasting". er een cessie. by de vorige boete-processies wordt «üönaal een groote deelname verwacht. by de K.L.M. bedroeg het subsidie slechts 7.19 pet. der totale Inkomsten! Nog te het tyd voor den Minister om zyn standpunt te wyzlgen. Nederlands luchtver keer te een offer waard! Op Donderdag 33 September zal de elfde *~c*e-processle van den L.T.B. naar het Cte- ti^-Oord van O.L.Vr. ter Nood te Hefloo wor- gehouden. 10 uur begint de Hoogmis; om half 1 te plechtig Lof, waaronder de boete-pro- aanhechting van zegels aan daartoe bestemde formulieren of de contante betaling by den ont vanger der accynzen. Behalve bepalingen om trent de opgaven, welke het formulier moet be vatten. komt in dit hoofdstuk de bepaling voor, dat by het gebruik van aanhechtlngsformulle- ren op den ondergrond van elk der gedeelten van het zegel de naam van den fabrikant en de datum van gebruik met Inkt moeten worden in gevuld. De minister kan bepalen, dat In de plaats van plakzegels aan het formulier een bewijs wordt gehecht, waaruit blijkt, dat de belasting te voldaan by den ontvanger de accynzen. Voorts bevat het besluit een opsomming van 315 categorieën van goederen, waarmee de Ujst van goederen, vrygesteld van omzetbelasting of byzonder Invoerrecht, wordt aangevuld. Hlerby bevindt zich een groot aantal chemicaliën, ver der bepaalde soorten garens, stoffen voor de kaasbereiding, melado, boter- en kaasmerken, stapelvezels. steenkolen en andere brandstoffen voor bemallngsdoelelnden en bepaalde verpak kingsmiddelen voor sigaren. In artikel 33 te voorts bepaald, dat een groot gedeelte van de van omzetbelasting vrygestelde goederen mede zullen zyn vrygesteld van het bU Invoer verschuldigde compenseerend invoerrecht van 1 pct. van de waarde. By de opgave van goederen, waarvan de leve ring van omzetbelasting wordt vrygesteld. tref fen we om materiaal voor den bouw van vlieg tuigen aan. Als groepen, waarvoor de minister van Finan ciën Ingevolge het nieuwe artikel 33bte der om- zetbelastingwet afwykende regelingen voor de hefflng»der belasting treffen kan, worden ge noemd: Fabrikanten, wier jaariyksche, aan belasting heffing onderworpen, omzet niet meer bedraagt dan duizend gulden,- apothekers, bakkers, ban ketbakkers daaronder begrepen, consumptie- ysberelders. exploitanten van Inrichtingen, waarin ten behoeve van de aflevering aan der den spyzen en/of dranken worden bereid, fabri kanten van alcoholhoudende dranken, fabrikan ten van alcoholvrye dranken, fabrikanten van gas, fabrikanten van electrteche energie, slagers’ en vleeschhouwers. tandartsen, tandheelkundi gen en tandtechnici. Nimmer in zjjn geschiedenis was het zoo hecht geconsolideerd. Een over een enorme uitge strektheid versterkte zone beschermt het Ryk tegen lederen aanval. Geen enkele macht ter wereld zal ooit meer door een dergeiyk land trekken.’’ Naar wy vernemen, te de hoofdambtenaar p. v. A. te Weesp, wiens gevangenhouding het Hof te Amsterdam had gelast, voorloopig op vrije voeten gesteld, nadat zyn advocaat by de Amsterdamsche Rechtbank een verzoekschrift had Ingediend voor voorlooplge Invryheldstel- llng. In eerste Instantie was zyn gevangenne ming gelast door de Vacantiekamer der Amster damsche Rechtbank. Thans heeft de Rechtbank In haar gewone samenstelling gunstig beslist op het verzoek om voorlooplge invryhetdstelllng, mits de verdachte een cautie stortte, ter garantie van de nakoming der hem gestelde voorwaar den. Van deze beslissing van de Rechtbank te de substituut-offlcler. mr. J. W. Bosch, In appèl ge gaan by het Hof. n het Kroningsjubiletun-nummer van het maandblad „Antirevolution- nalre Staatkunde" heeft dr. J. W. Hoteboom een lezenswaardige beschou- Wlng gewijd aan de ontwikkeling van ons politieke partijwezen gedurende de veertigjarige regeering van H. M. de Koningin. In deze'ontwikkeling onder scheidt hl) een drietal momenten, wel- ge in staatkundig opzicht belangrijke gevolgen hebben gehad en wellicht nog pillen hebben. Als zoodanig noemt hij vooreerst Jiet op den voorgrond treden van de rechtsche partij- en regeerings- coalitie, welke, zij het met eenlge onder breking, een - domineerenden Invloed cefende op 1 bepalen van de algemee- oe richtlijnen van de regeeringspolitffek, vervolgens de enorme toeneming van het kiesgerechtigd volksdeel als gevolg soowel van het gestegen ontwikkelings peil en de meerdere volkswelvaart als van de herziening van Grondwet, Kies wet en andere organieke wetten, waar door een vrijwel algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht ontstond, en tenslotte de verschuiving In den parlementairen tegeerlngsvorm, waardoor het zwaarte punt van het Rijksbestuur meer naar het Centraal Gezag werd verplaatst en de Invloed van de politieke partijen op de Regeerlng eenigermate werd terug gedrongen. Dit laatste verschijnsel komt volgens dr. Noteboom tot uiting in het terugwijken van de wet ten gunste van den algemeenen maatregel van bestuur en de mlnteterieele beschikking met het gevolg, dat de preventieve contröle van de Btaten-Generaal bij het tot stand bren gen van wetten voor een belangrijk deel is omgezet in een terugwerkende con- tröle op het uitvoerend gezag. De cri sis en de door de crisis noodzakeljjk ge worden overheidsmaatregelen heb- ben deze ontwikkeling in de hand gewerkt, terwijl ook de grootere w^ar- oeering voor het Uitvoerend Gezag hier- by een rol van beteekenls heeft gespeeld. De oorzaak van deze meerdere waardee- ring voor een krachtig Uitvoerend Ge lag zoekt de schrijver eensdeels in de volkomen natuurlijke behoefte van elk volk aan een gezag dat leiding weet te geven, anderdeels In de reactie practljken, welke onder allerlei schoon schijnende leuzen medegewerkt hebben het gezag te verzwakken. -j->» eze geleidelijke ontwikkeling en 1 wijziging In de verhouding tus- schen het Wetgevehd en het Uit voerend Gezag achten wjj niet alleen een noodzakelijke en volkomen natuur-, lijke, maar onder de huidige omstan digheden ook een bijzonder gelukkige. Vooral in tydei) als de onze moet de tegeerlng als het Uitvoerend Gezag een ruimeren armslag worden gegeven om snel en soepel te kunnen beslissen overeenkomstig sde eischen van het schier dagelijks wisselend aspect op ve lerlei gebied. Het verleenëhMc^n zulk een ruimeren armslag Is natuurlij k^en kwes tie van vertrouwen en vertrouwen houdt alleen maar stand, wanneer het ook wezenlijk verdiend en niet misbruikt wordt. Dat de Staten-Generaal, waaraan de Regeering verantwoording verschuldigd ie, practisch een meer achteraf contro- leerende functie ten opzichte van de Re- gekregen, achten wij-- Hy richtte daarop byzonder scherpe aanvallen op de vroegere Oostenrijksche regeering en zeide dat de Ostmark thans weer gelukkig te, nu zy binnen het rijk te teruggekeerd. Hierop vervolgde Goering: „Toen de verde diging van het Ryk moest worden verzekerd, heb Ik een verordening moeten teekenen. Dat viel my ïuet gemakkeiyk. maar daar het er om ging in het Westen een barrière op te richten, heb ik niet geaarzeld. Ik heb een verplichten arbeidsdienst inge steld en de arbeiders gaven hieraan vrywlllig gevolg. „wy wachten de onvermydelljke dingen aldus Goering, wy hebben gedaan, wat konden om het Rijk eer en veiligheid te geven. Ondanks alles te de as RomeBerlijn hechter dan ooit.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5