ONS BLAD Sudeten stellen een ultimatum Onderhandelen niet mogelijk meer Nederland handhaaft zijn strikte neutraliteit Het antwoord op het ultimatum het geheele m Alle bijeenkomsten land verboden Binnen de zes uur intrekking van alle buitengewone maatregelen in het Sudetengebied geëischt Hebben Parijs en 'V I i MINISTER PATIJN OVER DE SANCTIES DE BAROMETER SUDETEN EISCHEN EEN VOLKSSTEMMING Polens parlement ontbonden JOH. LAUWERS PATGLOr 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS Ook de Slowaken eischen Het nieuws van heden Geen inwilliging, maar tot verdere onderhandelingen bereid a Eitchen van Karlebad vormen geen voldoende uitgang»- punt meer Fransche en Britsche gezanten bij Hodza Een uiteenzetting te Genève Het nieuw» verwekte groot» ten- »atie in politieke kringen DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Japan en Italië achter Duitschland WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1938 Mededeeling van Henlein aan mini»ter-jrre»ident Hodza Wanneer de wereld teruggrypt naar bewapening, keert Neder land terug tot zyn oude politiek Sudetendelegatie van mandaat ontheven VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Een delegatie gezonden Dr. Benetj EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 293 Naar uit Praag vernomen wordt, heeft de Ttjecho-Slo- waalcsche regeering geant woord op het ultimatum der Sudeten. Reuter verneemt, dat de regeering de eischen, in het ultimatum gesteld, weliswaar niet accepteert, maar toch de deur openhoudt voor verdere onderhandelingen. 1 Ganava en semt om: kinderver- ring alle bijeenkomsten, kringen naar dg Noordzee Stand o» Weeacdag nr vjbu Vorige stand; 7613 Tegelijkertijd heeft Henlein zijn dank en ge voelens van waardeerlng doen overbrengen aan degenen, die tot dusver de onderhandelingen hebben gevoerd. Hij noemde met name Kundt en dr. Sebekowsky. Het Is niet in den geest van het Pact, noch ligt het in de bedoeling van de staten, die de verdragen van Locarno hebben on- derteekend, dat aldus een staat zou worden gedwongen, zijn eigen bestaan op het spel te zetten. Noodtoestand in Tajecho-Slowakije af- gekondigd. Conflict by de Koninklijke fabriek F. W. Braat te Delft voorkomen. De wedloop In bewapening en het feit, dat ver scheidene groote, sterk bewapende mogendheden zich van Genève afzijdig houden, heeft dè ge varen grooter gemaakt, die voor verscheidene kleine staten zouden kunnen voortvloeien uit hun deelneming aan een krachtens art 16 van het Pact ondernomen actie.. Deze landen zijn van oordeel, dat zij niet langer het risico kun- De commissie der politieke ministers heeft de leiders der Sudeten-Dultsche partij uitgenoo- dlgd, naar Praag te komen, om met de regee ring in rechtstreeksch contact te treden. Uit Eger wordt gemeld, dat op het oogenblik in het Sudeten-Dultsche gebied nut heerscht. De bevolking bevindt zich in huis. Slechts met een vrijgeleide van de politie mag men zich op straat bevinden. PRAAG, 13 Sept. Het Dultscbe Nieuws bureau meldt, dat in de vergadering van de politieke ministers volgens een seml- offlcieele mededeellng het besluit is geno men, op de elschen der Sudeten-Duitschers niet te antwoorden, en wel op grond van het feit, dat de regeering volgens de grond wet van de Tsjecho-Slowaaksche republiek niet verplicht is te antwoorden. 20 ct o ct. D I WARSCHAU. 14 September (PAT) De verkiezingen voor de Kamer zullen worden ge houden op 6 November, die voor den Senaat op 12 November. Algeheele overeenstemming bereikt in zake de uitvoering van de z.g. transactia- Deterding. sing liever is dan een oorlog. Maar deze oplossing sluit ook in, dat Tsje- cbo-Slowaküe practisch uiteenvalt. Onlangs, in de conferentie van Kopenhagen, in Juli 1.1., heb Ik, aldus mr. Patjjn, mjj als minister van Buitenlandsche Zaken vereenlgd met de gemeenschappelijke verklaring, afgelegd door de ministers van de aldaar vertegenwoor digde staten. f Onze respectievelijke regeeringen hebben besloten tot handhaving van de door hen gevolgde gedragslijn, waarbij het stelsel van sancties wordt beschouwd als in de tegen woordige omstandigheden, en naar aanlei ding van de in de laatste jaren gevolgde praktijk, een niet-bindend karakter te heb ben verkregen. Wij hebben nadrukkelijk er aan toegevoegd, dat dit niet obligatoirs karakter van de sancties niet geldt voor een bijzondere groep van staten, maar dat dit bestaat voor alle leden van den Bond. BERLIJN, 14 September Het Duitsche Nieuwsbureau bevestigt, dat Henlein de Sudeten-Dultsche delegatie, die de onder handelingen met de Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft gevoerd, van hun mandaat Te Genève zette minister Patjjn ten aan zien van het Pact uiteen, dat Nederland terugkeert tot het standpunt van strikte neutraliteit. TOKIO, 14 September (Reuter). De woord voerder van het ministerie -van Buitenland sche Zaken heeft het volgende verklaard: Evenals altijd is Japan bereid zijn krach ten te vereenlgen met Duitschland en Italië om, overeenkomstig den geest van het antl- kominternpact. de roode manoeuvres te be strijden. lie verantwoording voor de huidige verwikkelingen in het Sudeten-Dultsche vraagstuk benut in hoofdzaak bU de komin- In art. 16 van het Pact hebben de leden van den Volkenbond, wenschende bijstand te ver- leenen aan een land, dat slachtoffer zou zijn van een eventueelen aanval, zich verbonden, deel te nemen aan een gemeenschappelijke actie tegen den staat-aanvaller. Van den aanvang af heeft men echter onderscheid gemaakt tusschen eenerzjjds de economische en financleele sancties, en an derzijds de militaire sancties. Indien er een aanval zou plaats hebben in den vorm van het pact, zouden de economische en finan cleele sancties verplicht zijn; ten aanzien van de militaire sancties echter behielden de leden zich hun vrijheid voor. Derhalve erkent Nederland ook krach tens dit artikel niet een algemeene verplich ting om deel te nemen aan oen gemeen schappelijke actie of om den doortocht van vreemde troepen over zijn grondgebied toe te staan. Toen de Volkenbondsvergadering aldus mr. Patjjn twee jaar geleden besloot een bijzon der comité in te stellen voor de bestudeering van de toepassing van de Vplkenbondsbeginse- len, dacht men aan de mogelijkheid, dat men zou komen tot voorstellen tot wijziging van het pact. Het samenvattend rapport van dit comité bevat echter geen enkel voorstel in dien zin. Wat betreft de houding, aan te nemen tegen over art. 16. hebben de meenlngen in verschil lende landen een ingrijpende wijziging onder gaan. Met name omtrent deze wijziging en om trent het standpunt, dat mijn land op het oogenblik ter zake moet innemen, zou ik gaarne enkele opmerkingen maken. De Sudeten-leidera eischen in een ulti matum binnen zea uur opheffing van alle buitengewone maatregelen in het Sude ten-Duitsche gebied. Praags antwoord ia afwyzend, maar sluit verdere onderhan delingen niet uit. In het Sudeten-Dultsche hoofdkwartier wordt verklaard, dat de acht punten van Karlsbad niet langer als grondslag voor onderhandelingen dienst kunnen doen. Als reden daarvoor wordt opgegeven, dat de toestand zich reeds te ver ontwikkeld heeft. Ook wordt verklaard, dat de Sudeten- Dultsche bevolking thans zoo opgewonden is, dat nog slechts een volksstemming haar tevreden kan stellen. De president van Polen besluit tot ont binding van het parlement. In zijn peroratie zeide mr. Patün nog o.m.: „Wjj betreuren ten zeerste, dat de tegen woordige omstandigheden in de internationale samenleving ons dwingen om een zoo negatlel standpunt tegenover de collectieve veiligheid in te nemen. Maar tndlen de wereld, zich af wendende van dit stelsel en de vermindering van bewapening verwerpende, teruggrijpt naar een politiek van evenwicht en den bewapenings wedloop hervat, kan men zich niet erover ver wonderen, 'dat ook Nederland terugkeert naar zijn tradltloneele vooroorlogsche poUtlek.de politiek van zelfstandigheid, die. aan ons land Bjj ontploffing in een woning te Heerlen werd veel schade aangericht; er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. politieke en niet- polltieke, zoowel in gesloten ruimten als in de open lucht, verboden heeft. Dit verbod strekt zich uit tot optochten of andere ondernemingen van dezen aard. Wetsontwerp ingediend, houdende voor ziening ten behoeve van voedselvoor- ziening in tgden van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstan digheden. De staat van beleg is nog afgekondlgd in twee andere districten, Tachov en. Domagliche, ten Zuiden en Zuid-Westen van Marlenbad. Hiertoe werd besloten, voordat de nota der Sudeten-Dultsche partij te Praag was ont vangen. Vanavond te 5.30 uur hebben alle leden van de missie van Runciman het hotel Alcron met hun bagage verlaten en zich naar het Engelsche gezantschap begeven. LONDEN, 13 Sept Naar Reuter door den Tsjechischen gezant te Lon den werd medegedeeld, heeft Hen lein door zijn secretaris aan minister president Hodza laten mededeelen, dat onder de gegeven omstandig heden verdere onderhandelingen niet mogelijk zijn. Hetgeen ik gezegd heb over art. 16, is uit den aard ook eventueel van toepassing op Iedere actie, die ondernomen zou worden krachtens art. 17 van het Pact. Ten aanzien van art. 10 van het Pact zeide de minister, dat de leden zich daarbij om. ver binden de integriteit van <je andere leden te handhaven tegen een buitenlandschen aanval. Dit is een verplichting, die groote overeenkomst vertoont met die, welke voorzien is in aft. 16. Wat betreft de houding van de Nederland se he regeering ten opzichte van dit artikel, gelden dezelfde argumenten als ten aanzien van art. 16. «S®* NOORDHDLLANDSCH DAGBLAD Mat Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar f2.— por kwartaal of 15 conti per week, voor bulten Alkmaar y 2.50 per kwartaal of 20 cents per week. Ultg. N. V. Drukk. De Spaamettad - Haarlem. DIENSTAANBIEDINGEN. Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder do Omroeper rubriek 10 ct. per regel. DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt regel,' Ingezonden Mededoollngen 40 BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE Rl Uitvoerig tarief voor adverteoren bl| abon namant wordt op aanvrage gaarne doof onre Administratie verstrekt. GENèVE, 13 Sept. (RRJD.) De Neder- landsche minister van Buitenlandsche Za ken, ny. J. A. N. PatLJn, heeft hedenmiddag in de vergadering van den Volkenbond het Nederlandsche standpunt in een rede uit eengezet. PRESSBURG. stuur van gisteren voorzitter, dr. Tiso, hier vergaderd en als zijn meenlng geuit, dat de Tsjechische regeering ook thans niet tot oplossing van het Slowaak- sche vraagstuk wil overgaan. Het bestuur elschte voor Slowakije zelfbestuur en besloot een delegatie naar president Benesj te zenden, om hem de eischen der partij voor te leggen. De incidenten tuaachen Tsjechen Sudeten worden steeds gevaarlgker. „Gü leeft hier in een wonderschoon land, zeker een der mooiste op aarde. Moge God dit schoone land den vrede schenken Deze wensch werd geuit door den Britschen bemiddelaar in Tsjecho -Slowakije, Lord Runciman In Genève neigt men tot de mea ning over, dat de Westersche mo gendheden vannacht het spel verlo ren hebben. In plsmts van Benesj tot een onmiddellijke afwijzing van het Duitsche ultimatum aan te sporen, hebben zij openlijk hun bereidwillig heid tot onderhandelen gedemon streerd. Daaruit heeft Hitler het be wijs kunnen putten dat den W.-Euro- opgelegd door zijn geografische ligging, in Europa en overzee, in het waarachtig belang van Europa is geweest. Wjj weten, dat het zeer wel zal kunnen ge beuren, dat de oorlog, dien wU verfoeien en dien wij beschouwen als een schande voor de hedendaagsche beschaving, wanneer hij eenmaal sou zijn uitgebroken, niet bij onze grenzen zal halt houden. Trouw aan de beginselen van sa menwerking en solidariteit, die aan het Pact ten grondslag liggen, sullen wij altijd bereid blijven om terug te keeren tot het stelsel van collectieve veiligheid, zooals dit in het Pact werd beoogd, soodra de ontwikkeling van den menschelUken geest en de evolutie van de po litieke verhoudingen de mogelijkheid schijnen te openen om nieuwe pogingen in die richting te ondernemen. Indien de staat-aanvaller een aangrenzend land zou zijn, zoodat een doortocht noodzakelij kerwijze zou lelden tot een botsing op dit grond gebied, zou het Nederlandsche grondgebied niet slechts zijn een doortochtsgébled, maar zou het onvermijdelijk worden tot slagveld. PRAAG. 13 Sept. (Reuter). Na dat de Tsjecho-Slowaakscheregee ring in acht districten van Noord- Bohemen, met het oog op de tal rijke incidenten den staat van beleg had af gekondigd, hebben de Sudeten- Duitscbe leiders de regeering te 17 uur een ultimatum gesteld, waarin zü eischen, dat alle buitengewone maatregelen in het Sudeten-Duitsche gebied binnen zes uur worden inge trokken. Voor het geval de regeering daar aan geen gevolg geeft, wjjzen de leiders dë VariiHtwobtdelUkheid voor de gevolgen af. In da Sudeten- Duitsche mededeellng wordt gezegd, dat de regeering had toegezegd, iederen belangrijken stap, die zou worden gedaan in verband met den toestand, met de Sudeten-Duitsche leiders te bespreken en, hoewel deze leiders tot elf uur te Praag waren, heeft de regeering hen niet geraad pleegd. Omtrent dit ultimatum meldt Havas nog, dat dit te 1730 uur begon te loopen. Er wordt in geëischt, dat de staatspolitie uit de streken met een Duitsche meerderheid wordt terugge trokken. Het politiegezag zou worden toege kend aan de burgemeesters der gemeenten, die voor de orde verantwoordelijk zouden zijn. De intrekking der maatregelen zou per radio bekend moeten worden gemaakt. Indien de regeering het ultimatum niet zou Inwilllgen. zouden de Sudeten-Duitsche leiders alle ver antwoordelijkheid voor de verdere ontwikkeling afwijzen. Verder meldt Cetekalilt Praag, dat de regee- Volgens de Inlichtingen, die welingelichte Tsjechische kringen te Parijs ontvangen heb ben, sou de regeering te Praag den leiders der Sudeten-Duitschers geantwoord hebben, dat. Indien de in sommige districten genomen veiligheidsmaatregelen op beswaren stuiten, de tegeerlng te Praag bereid is, hierover met een delegatie der Sudeten-Dultsche partij, die naar Praag zou komen, te spreken. Hieraan wordt toegevoegd dat, Indien de Su deten-Duitsche leiders bereid zijn een pro- c amatie tot hun aanhangers te richten, waarin deze worden aangespoord de wet en de openbare orde te eerbiedigen, de regeering er geen enkel bezwaar in zou zien, de getroffen maatregelen te herroepen. Het antwoord der regeering ia overgebracht aan de Sudeten-Duitsche leiders, die nog geen'mededeellng hebben gedaan van hun be sluit. Tekst der wgzigingen van het Rgksamb- tenarenregletnent. De „Nieüw-Amsterdam" heeft den af stand New YorkRotterdam in Neder land schen record tijd af gelegd. o o Naar uit Praag wordt gemeld, heeft minister-president Hodza den Franschen gezant te Prarw, De la Croix, en den Brit schen gezant, Newton, ontvangen. De raad der politieke ministers is in blijvende zitting bijeen. J nen aanvaarden, dat zou voortvloeien uit een algemeene verplichting om deel te nemen aan de gemeenschappelijke acties van de staten, die nu nog lid zijn van den Bond. Wat men zou vragen van deze kleine sta ten sou thans sjjn, dat zij in een wereld, waarin de groote mogendheden, tot de tan den gewapend, tegenover elkander zouden staan, zich In één van de twee tegengestelde kampen zouden scharen. WARSCHAU, 13 Sept. (Havas). president der Paotoebe republiek heeft vanmiddag om twee aar eea decreet ait«e- vaardigd, houdende de unwinding van het parlement. De datum der volgende verkiezingen la nóg niet vastgesteld, maar volgens de grondwet ia de president verplicht binnen dertig dagen, volgend op de parlementsontblndlng. nieuwe verkiezingen uit te schrijven, die binnen de daarop volgende zestig dagen moeten worden gehouden. Het nieuws heeft in politieke Warschau veel sensatie gewekt. De ontbinding van het parlement wordt in bet decreet van den staatspresident gemoti veerd met de aanzienlijke wijzigingen, die zich in het blnnenlandsche politieke leven sedert de laatste parlementsverkiezingen hebben voor gedaan en door de noodzakelijkheid, aio steeds sterker gevoeld wordt, in breeds lagen der be volking, dat actiever wordt deelgenomen aan den arbeid voor den staat. De president zegt: „Ik achtte mij verplicht de Kamers te ver nieuwen, opdat het nieuwe parlement een be tere weerspiegeling kan zijn van de stroomln- gen in het land.’* Het nieuwe parlement aal zich over de nieuwe kieswet moeten uitsproken. Vanmiddag ia het kabinet in vergadering bij eengekomen. Op het oogenblik hebben de economische en financleele sancties voor ons bovendien het zelfde facultatieve karakter als de militaire sancties. J Het is duidelK dat dit standpunt a fortiori van toepassing is op het toestaan van doortocht over het grondgebied ten aanzien van de weer macht van leder lid van den Bond, dat deel neemt aan een gemeenschappelijke actie, als voorzien in art. 16 lid 3 van het Pact. Dit is een soort sanctie, die de militaire sancties zeer dicht nadert. Voor 4e toekomst behoudt de Nederlandsehg regeering zich het zacht voor, om in ieder by zonder ge- val. rekening houdende met den mi litairen toestand en de geografische ligging van Nederland, te beslissen, of zü al dan niet doortocht van ge wapende strüdkrachten van andere Bondsleden over het Nederlandsche grondgebied zal toestaan. 14 Sept. (D.N.B.). Het be de Slowaaksche Volkspartij heeft onder voorzitterschap van den vice- Weer nieuwe gevallen van lamming. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1