Volgend onderh nabij Keulen? KAREL I F Londen bidt voor den vrede Meer optimisme in Frankrijk Indische vorsten op de jaarbeurs NIEUWE AUTOFABRIEK Fr VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1938 Nederlandsche auto in België verongelukt De kina-diefstallen in Ned. Indië 25 pertonen in arrest gesteld UIT DE STAATSCOURANT Twee verdachten aangehouden Tegen luchtaanvallen Notarieel examen Hitler zou Chamberlain in Duitschland tegemoet komen Bestuurder op slag gedood, mede- inzittende ernstig gewond Thans worden ook Amerikaansche Willys-producten hier gebouwd In politieke kringen meent men dat de mogendheden zullen toe stemmen in een plebisciet KWESTIE MET DE „MARID” OPGELOST Brandstichting te Delfzijl De nobelprijzeii voor het jaar 1938 Onderscheid ing Voorzorgsmaatregelen te Parijs Bezoek Sultan van Langkat Het Britsche publiek gaat de be teekenis van Chamber lain* s reis steeds meer waardeeren Drie modellen en drie melanges in dezelfde prijsklasse. Een prachtserie van Als U hoofdpijn hebt... tenk dan aan De. J. B. MEBNK'S FORDMU EN DE PIJN IS WEG! Doortrekking naar Hongkong? DE SAIGON-LIJN Hun bijzondere belangstelling ging uit naar het damast, dat aan de Koningin is geschonken Bezoek duurde geheelen middag West- A tot ren. Deze meenlng wordt evenwel door de meeste BANDOENG, 15 Sept. (Aneta) Betreffende den reeds destijds gemelden diefstal en smok kel van kinabast, kan thans nog worden mede gedeeld, dat de veldpolitie te Bandoeng wegens heling een Europeeschen en een Japanschen opkooper heeft gearresteerd. Verder zijn 23 in landers in arrest gesteld. De hoeveelheid gesto len kinabast bedraagt ruim 5000 K.G. PARIJS, 15 September (A.N.P.). De ParUache politie heeft na een conferentie op het ministe rie van Oorlog bekend gemaakt, dat met In gang van vandaag voor alle hulzen te Parijs zand zal worden beschikbaar gesteld, dat moet worden neergelegd op den zolder of de bovenste verdieping. Een emmer en een schop moeten bjj net zand worden geplaatst. Te Amsterdam is Aan bet Scheldepleln een tweede Amsterdamsche Automobielfa briek ontstaan, welke op bescheidener schaal dan de Ford-fabriek zulks reeds eenlge ja* ren doet, in ons land luxe auto's vervaar digt. De oprichting der nieuwe fabriek, die haar werkzaamheden begonnen Is In het uit gebreid garagebedrijf der fa. H. C. L, Sle- berg, opent voor de industrialisatie in de hoofdstad wederom nieuwe perspectieven. Onze Parijsche correspondent seint ons Don derdagavond: Toegekend is de aan de orde van Oranje- nassau verbonden eere-medaille in zilver aan: T. van Wijngaarden, machinist bij Verkade’s Wij vernemen, dat hedenmorgen om 10 uur de Sultan van Langkat een officieus bezoek aan de Jaarbeurs zal brengen. Donderdagnacht is te Delfzijl brand uitge broken in de brandstoffenloods van de'gebroe ders Van der Baar. De loods is geheel uitge brand. Als verdacht van dezen brand te heb ben gesticht zijn twee personen aangehouden. Een factor van beteekenis is tenslotte ook de verlaagde prijs der producten, waarbij zelfs ver schillen tot tweehonderd gulden optreden. Dit prijsverschil ontspruit behalve uit lagere vrach ten uit voordeellger douane-tarieven voor den Invoer van losse onderdeelen. Natuurlijk zijn er ook omstandigheden, die hoogere kosten mee brengen, doch het verschil blijft toch altijd nog van niet te onderschatten beteekenis voor de koopers. Obertalzbero, waar hij Neville nnknaHie. nwfrc m gaORiamgi geheven, r l Ook vandaag heeft de tenuitvoerlegging van de door de regeering in overleg met de militaire autoriteiten te nemen voor zorgsmaatregelen voortgang gevonden. Om seven uur vertrokken weer de eerste trei nen met reservisten van het Gare de l’Est naar de Maglnot-Unie. De volgende Instellingen kunnen de prijzen toe wijzen: de academie van wetenschappen (Vetenskspsakademien). die voor natuurkunde en scheikunde, de medische faculteit der untver- sttelt te Stockholm (het Carolln-lnstituut), die voor physiologic en geneeskunde en de Svenska akademien (Zweedsche academie) die voor let terkunde. Het Carollninstltuut neemt ulterljjk 31 October een beslissing, de academie van we- vinden sommigen net in de lijn uggen, dat nu Rune Iman's taak op een ander, en grooter plan werd gebracht, de Britsche premier zijn roi Om 12 uur ontving de Koning Sir John Si mon. plaatsvervangend eersten minister en oe- hoorend tot de vier ministers, die de dageiyz- sche leiding in handen hebben gedurende de crisis. Zijn gesprek met den Koning duurde een half uur. Later ontving de Koning Lord Hali fax. De Speaker van het Lagerhuis had een onderhoud met Sir John Simon. Men brengt dit in verband met een uit te schrijven Lagerhuis zitting na de terugkomst van Chamberlain, waar de liberalen en de labour met kracht op aan dringen. De Pransche generaal W«ygand vertoeft op het moment in Londen. Er is aan zijn bezoez geen andere beteekenis te hechten, dan dat hu gekomen is om te pleiten voor een bezetting van het Sudeten-Dultsche gebied door een inter nationale politiemacht. De terugkeer van den bekenden veldmaar schalk Montgomery-Masslngberd, die van 1933 tot 1938 chef van den algemeenen rljksstaf was. houdt hiermede in zooverre verband, dat hij een ontmoeting wil hebben met zijn ouden vrieno generaal Wëygand. Deze zaak is tot een oplossing gekomen, meldt het ,J)bL v. N. Br.” Op de ree de van Vllssln- gen arriveerde nJ. Woensdagmorgen het Noor sche stoomschip „Bust", welk schip 16 vim de 28 Chineezen van de „Marid” heeft overge nomen en daarvoor haar Noorsche crew aan de „Madrid” heeft overgegeven. De .Bust” ver trekt nu met deze Chineezen aan boord naar Italië en van daar naar Hongkong, in welke haven de Chineezen dan moeten afmonsteren. Voor de overige 12 Chineezen is door de Noorsche reedery van de „Marid" een cauti gestort, waarom dus 12 man onder politiege- lelde naar Rotterdam sullen worden overge bracht en aldaar ter beschikking van den vreemdelingendienst zullen worden gesteld. De polltle-bewaking van de „Marid” is thans door den commissaris van politie tg Vlisslngen Dezer dagen maakten we melding van een kwestie met de Chineesche bemanning van het Noorsche tankschip .Marid", welk schip sinds vorige week Donderdag onder bewaking stond van de marechaussees. Onze Londensche correspondent seint ons Donderdagavond: Heel den dag door is alle nieuws op den achtergrond gedrongen door de reis van minister-president Chamberlain. Het pu bliek is de beteekenis dezer reis voortdurend hooger gaan aanstaan. Het besef, dat de Eerste Minister zulk een opzienbarend be wijs van vredelievendheid gegeven heeft, zal Hitler’s verantwoordelijkheid tegenover Duitschland en tegenover de geheele wereld des te zwaarder maken. Op de derde verdieping werden tenslotte be zocht de stands van Van Dungen (chocolade), Verkade, Wintermans (sigaren) en van Melle. Het gezaghebbend blad de „Post" te Washing ton beweerde, dat mr. Chamberlain’s reis, op zoo dramatische wijze Engelands innige begeerte naar vrede tot uitdrukking brengend, de weer barstigheid der Nazi’s zal versterken. Niet ont kend kan worden, dat deze meenlng ook te Londen werd geult, doch in den loop van den dag is men te Londen meer en meer gaan in zien, dat de houding van den premier van meer kracht en vredeswil getuigde dan die van een leider, die overdadige scheldtqpspraken houdt. Ook de gezaghebbende New York Times had een opvatting, die niet strookte met die van het Britsche volk. Het blad schreef, dat de eerste minister van Engeland met zjjn reis het prestige van zichzelf en van de Engelsche natie op bet -*pel zette. Hier denkt men echter dat het pres tige van Duitschland en Hitler op bet spel staat. Opmerkelijk war, dat by de personen, die van Chamberlain voor zijn reis afscheid namen, zien ook Lord Londonderry en Lord Brockert be vonden. De laatste was de vorige week te Neu renberg en zat als gast aan naast Hitler by een ontvangst door Von Ribbentrop. OnmlddeUyk na zfjn terugkeer werd hjj door Chamberlain ontvangen. Eerstgenoemde staat bekend om zfjn sym pathie voor Duitschland en bezoekt Duitschland zeer vaak. De Koning kwam te Londen aan even voor het vertrek van Chamberlain en werd ontvangen door Lord Stant, die eveneens gast te Neuren berg is geweest De Koning had met Lord Stant een zeer lang onderhoud. De terugkomst van den Koning was slechts zeer weinigen bekend en ZM. werd dan ook bjjna niet opgemerkt. 's GRAVENHAGE. Gestaagd voor deel I: de heer R. de Groot te Akkrum en voor deel H: Op den straatweg tusschen Antwerpen en Turnhout is Donderdagnacht omstreeks vijf uur te Wqstmalle, ter hoogte van het Trappistenklooster, een Nederlandsche auto, bestuurd door den 33-jarlgen M. de Visser uit Tilburg, die eigenaar is van een taxibedrijf, tegen een boom gebotst, waar bij de bestuurder op slag werd gedood. De groote westelijke deur van de Westminster Abbey, die steeds gesloten wordt gehouden, is heden geopend voor diegenen, die kwamen bid den op het graf van den onbekenden soldaat. De eerste, die een gebed stortte was de Dean van de Westminster. Het eerste uur hadden reeds 50 personen gebeden. Onder hen bevonden zich verpleegsters van het hospitaal en verminkte oudstrijders. In den loop van den dag is de toe loop van menschen steeds grooter geworden. De overgroote meerderheid bestond üit vrouwen. Ook Mrs. Chamberlain woonde een godsdienst oefening bij. By haar vertrek werd luide toe gejuicht. Kardinaal Hinsley en Mgr. Amigo van Londen hebben gebeden voor den vrede. Ook de achotsche methodistische en non-con- formlstische kerken hebben diensten aange- kondlgd. STOCKHOLM, 15 September. De Nobel- stichtlng heeft zoojuist haar Jaarboek voor 1938 gepubliceerd. Er blijkt uit, dat liet voor naamste fonds einde 1937 32.811.120 kronen heeft bedragen. De Nobel-prjj*n voor 1938 sullen ieder 155.077 kronen (een kroon heeft de waarde van f 0.46) bedragen. OEZE POEDERS HELPEN. 5 cta. per poeder Verkrijgbaar by apothekers en drogisten. Afgezien van deze moeilijkheden wordt het stranden der besprekingen in politieke kringen hier nietverwacht, daar men al gemeen van oordeel is dat de Britsche pre mier in overeenstemming met zijn Fran- schen collega zich bereid zal verklaren de organisatie van een plebisciet onder inter nationale contrOle te accepteeren mits ge plaatst in een veel wijder kader van een herziening der betrekkingen van de Euro- peesche mogendneden onderling. Slechts in dit geval zou de vrede, dien Chamberlain mede zou brengen, voor de Westersche mo gendheden een eervolle zijn. Men zou oo- vendlen, zoo merkt men hier op. uit het kwade het goede geboren zien worden. wandeling over de Jaarbeurs begonnen en toen de Indische vorsten in de hal van bet eerste gebouw verschenen, bevond zich daar een tal rijk publiek, dat door de politie op een afstand werd gehouden. De trap naar de eerste verdieping zag zwart van de menschen, die nieuwsgierig om deze ongewone gasten te zien aaar een goed plaatsje hadden uitgekozen. Vooral de persoiki van den Pangeran van Soerakarta in 'zijn kleurig ambtsgewaad met een met edelsteenen versier de kris op den rug en zijn echtgenoote, aan wie bloemen waren aangeboden, trokken de aan dacht. Met bewondering keek men ook naar de schitterende uniformen der andere voorname persoonlijkheden, van wie er ook eenlge een voudig in het zwart gekleed waren. Het gezelschap werd rondgeleld door den Raad van Beheer, van welks leden vélen met hun dames aanwezig waren, terwijl ook de bur gemeester, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwjjk, met zijn echtgenoote zich by hen gevoegd had. Het eerste bezoek gold de uitgebreide stands van Philip*, waarna men naar de derde ver dieping ging, steeds gevolgd door 'n groot aan tal Jaarbeursbezoekers, die meerdere malen ge legenheid hadden de Indische vorsten van nabil te beschouwen. Aan allen viel op de beminne lijke wijze, waarop zjj zich met verschillende standhouders onderhielden. Boven lieten de hooge gasten zich in de afdeellng der P.T.T. de werking van de verre-schrjjvers uitleggen en hun belangstelling ging ook in groote mate uit naar oe telefonie. Ook op de Dultsche afdeeling werd even vertoefd om dan in den stand van de Vut.NJC. het damast van de firma van Dte- «el te besiehtigen, dat door het hoofdbestuur der Nederl. Vereenlglng van Huisvrouwen op 9 September tijdens de Jubileum-feesten aan H. M. de Koningin namens haar 32.000 leder werd aangeboden. Dit damast heeft zeer de aandacht getrok ken er. H. M. de Koningin had Hare hooge waardeering hiervoor kenbaar gemaaxt. Veroer was hier tentoongesteld net damast, dat vervaardigd is ter gelegenheid van het .Voortrekker Eeuwfeest" in Z. Afrika. Beid» damasten zfjn ontworpen door Kitty v. d. Mfjll Dekker, die als ontwerpster aan de N.V. Lln- nenfabrieken E. J. F. van Dissel en Zonen 1» verbonoen. Tevenc werd getoond een servet, behoorends Mj hes tafelstel ontworpen door aen sierkun stenaar Chris Lebeau voor Z. K. H. den Vorst Mangkoe Negoro VII. Ook dit damast werd geweven door de N.V. Linnenfabrleken E. J. T. van Dissel en Zonen te Eindhoven. BATAVIA, 1* September (Aneta). Tijdens de besprekingen van de heeren Van Haéften. Hil- len en Harthoorn te Saigon, zal ook de moge lijkheid van het doortrekken der BataviaBal gon-iyn van de K.N.I.L.M. naar Hongkong ter sprake worden gebracht. In dit geval zouden zoowel Singapore als Aus tralië over versnelde verbindingen voor passa giers en post onder Nederlandsche vlag be schikken. BERCHTESGADEN, 15 Sept. (Havas). De volgende ontmoeting tusschen Hitler en Chamberlain zal niet, aooals men aanvan kelijk meende tq Berlijn geschieden, doch in een nog niet aangewezen stadje in het Rijnlan^boablj Keulen. Hitter had zich tegenover Chanjerlain ver ontschuldigd vanwege het feit, dat hU hem de lange reis naar Berchtesgaden had laten maken, en hieraan toegevoegd, dat hij als de Jongste den premier tegemoet had moe: en komen. Hy had er evenwel de voorkeur aan gegeven, deze ontmoeting het karakter te laten dragen van een uiting van goeden wil der belde mannen en niet van een officieel bezoek, zooals het geval geweest zou zijn, als de ont moeting te Berlijn zou hebben plaats gevon den. Om echter zijn goeden wil te toonen, zou Hitler Chamberlain hebben voorgesteld, hem den volgenden keer in West-Duitschland tege moet te komen. Sinds korten tyd worden de producten der Amerikaansche Willys-Overland-fabrleken waarvan de firma Sieberg reeds importeur was; gebouwd in de Nederlandsche fabriek „Auto- bouw". Op gelijke wijze als met de Ford-pro- ducteu het geval is, worden de onderdeelen der Willys-automobielen thans afzonderlijk en in* gedeeltelijk bewerkten toestand, in kisten ver- pakt, naar ons land verscheept. Daar de vrachtkosten op zeeschepen eu lich ters behalve naar het gewicht berekend worden naar den omvang der te verzenden waren, be- teekent verscheping van losse onderdeelen, welke belangrijk minder ruimte innemen dan auto's, reeds een belangrijke besparing. Zoodra de kisten met onderdeelen in de fa briek aankomen, wordt de inhoud gesorteerd en dan begint het opbouwen van chassis en car rosserie. De afzondeljjke stukken ondergaan te voren nog verschillende bewerkingen, waarbij de Amerikaansche onderdeelen vaak nog gewij zigd worden. Het takken, bekleeden en voor zien van allerlei accessoires geschiedt alles in de Nederlandsche fabrieken, alsook het monteeren van de motoren. De werkplaatsen, waarin de auto's worden vervaardigd, zijn ondergebracht in het bene- denstuk van het garagecomplex aan het Schel- deplein. De bovenverdiepingen blijven in ge bruik als garage, doch bij een groote vlucht van de nieuwe afdeellng kunnen ook deze op den duur tot autofabriek worden omgebouwd. De capaciteit is op het oogenbllk berekend op de aflevering van vijf auto’s per dag. Bjj een rondgang, welke wy gistermorgen door de fabriek maakten, onder leiding van den heer L. MAhlmeljer, firmant van de firma Sieberg. hebben wy ons een beeld kunnen vormen van het bedrijf. De ruime en lichte hal wordt thans benut voor het samenvoegen der onderdeelen tot nieuwe automobielen en daar ook onder gaan deze de laatste bewerkingen. Rondom de hal bevinden zich de modern uitgeruste werk plaatsen. waar speciale afdeellngen zijn onder gebracht. Wy maakten kennis met het schuren en op werken van het (Maatwerk, waaraan zeer veel zorg wordt besteed ten einde een zoo mooi mo- geiyk eindproduct te verkrygen. Het Is trou wens kenmerkend voor de Nederlandsche fa briek, dat de onderdeelen er veel beter* verzorgd worden dan in Amerika het geval is. Behalve dat het Nederlandsche product dus goedkooper Is, onderscheidt het zich door een keuriger en verzorgder ulteriyk. Het verschil konden wy met eigen oogen aanschouwen by twee auto’s, resp. geïmporteerd en hier vervaardigd. Dikwyis zyn het slechts kleinigheden, een stukje bekleeding extra, een anders gekleurd onderdeel of iets dergeiyks, dat het cachet verhoogt. De Nederlandsche werk- wyze kan men in het algemeen bestempelen als degeiyker. De ondergrond voor het lakwerk is grondiger gereinigd en geschuurd, waardoor het lakwerk niet slechts fraaier maar ook duur zamer is. Over het algemeen kan men dan ook zeggen, dat de In onze stad gebouwde Willys beter be antwoorden aan den vaderlandschen smaak dan de grover afgewerkte Amerikaansche wagens. Hiermede is dan tevens een der voordeelen van autobouw in ons land aangeraakt. Er kan in meerdere opzichten met de byzondere wenschen van de koopers rekening worden gehouden, het geen èn voor consument èn voor producent van belang is. Het voornaamste lykt ons echter wel de ult- bieidlng der werkgelegenheid. Gerekend wordt dat de bouw van een auto in ons land 325 ar beidsuren vergt. De firma Sieberg heeft haar personeel reeds met dertig procent moeten ver meerderen en mogeiyk zullen in de toekomst nog meer arbeiders In de nieuwe fabriek hun levensonderhoud kunnen verdienen. Daar het in de bedoeling ligt om zooveel mogeiyk onder deelen in eigen tand te betrekken, zyn hier te vens mogeiykheden geopend voor andere in dustrieën. Met tusschenpoozen van een kwartier ver trokken hierna nog andere treinen met reser visten. Bestemmingen waren o.m. Straatsburg. I’hyonvllle en Belfort. Eveneens is vanmorgen te Parys de uitreiking van zandvoorraden be gonnen n.l. leder huis een kwart kubieke me ter, terwyi instructies zyn gegeven aan pu bliek en huiseigenaren voor het gebruik. Ook voor de uitrusting der burgerbevolking met gasmaskers, waarvan voorloopig de voor raden der fabrieken te kort reiken, zyn maat regelen onder oogen gezien. v Slnds^ de aankondiging van Chamberlain’s bezoek aan Hitler is de stemming van het pu bliek nog al optimistisch gebleven, daar men aanneemt dat bet behoud van den vrede er bet resultaat van kan zyn. Dit optimisme is echter meer op hoop ge- Rrond, dan op zekerheid. De Sultan van Langkat en gevolg zullen Zaterdag met den trein van 13.47 (Etoile du Norl) van Den Haag naar Parys vertrekken. Het gezelschap zal een reis door Europa ma ken met eindpunt Napels. Daarop gaat de reis 16 October naar Egypte. 25 October zal de reis vandaar naar Indië met de „Dempo” begin nen. Men verheelt zich echter niet dat een her ziening van de Dultsch-Tsjechische grenzen, (Indien Praag tenminste toegeefiyk zou zyn) ■oglscherwyze nog andere veranderingen van grenzen moet meebrengen. De weerstand welk het „directorium" der groote mogendheden te overwinnen zou hebben van de betrokken kleine mogendheden kan een bron van moeliykheden worden, af gezien van de offers, welke deze herzieningen voor Engeland en voor Frankryk zouden be- teekenen. Men stelt echter in het licht, dat bet voor barig is reeds thans een vennoedeiyke balans op te maken. Niettemin keurt' vrywel de ge heele publieke opinie het InlttaUef van Cham berlain goed. Alleen de communisten toonen zich, even els de Russische leiders, uiterst ver bolgen. zy concludeeren by monde van Ga- bnel Pérl In l'Humanlté, dat de berekening van Chamberlain niet slechts een oijbehooriyke mal honnète), doch ook een fallkant verkeer de berekening is. In het rechtsche kamp is het alleen Henrl de Kerlllls in de Epoque, die de meenlng verkondigt, dat Frankryk door toe to stemmen in een afscheiding der Sudeten zyn eigen positie moreel ontzaglyk zou ver zwakken. Hy noemt de meenlng, dat Frank- rlik daardoor voor gerulmen tyd den vrede zou kunnen afkoopen een funeste dwaling. In middels betoogt de oud-premier Tardleu. die tot geen enkel politiek kamp meer behoort in de Grlngoire, dat men ditmata Duitschland niet toe mag geven. Indien Duitschland zich mees ter zou maken van deti Donau is het in een eventueelen oorlog onoverwlnneiyk. Een andere oed-premier Flandln, die evenals Léon Blum dezer dagen herhaaldeiyk door den premier is ontvangen, verkondigt als zyn meenlng ech ter, dat Frankryk geen oorlog mag acceptee- Hy heeft zyn meenlng vanmorgen uit voerig in de Journal uiteengezet. Het ongeluk op dezen weg, welke kaarsrecht is, moet waarschljniyk worden toegeschreven aan het feit, dat de bestuurder door slaap overmand werd. In den wagen bevond zich voorts de 32-ja rige mej. Van de Weyer uit Antwerpen, die ernstige verwondingen opliep, zy verkeert echter buiten levensgevaar. Nadat de eerste hulp verleend was, is zy naar familie te Tum- hbut overgebracht. het A D.O.-speelgoed en Leerdam, waar vqpl inte resse voor de geëxposeerde artikelen getoond werd. Op de eerste verdieping werd in de Indische afdeeling de thee gebruikt en het spreekt van zelf, dat het gezelschap hier wat langer ver bleef dan elders, omdat het producten van eigen tand gold, die geëxposeerd werden. Verrast waren de gasten, toen zy beneden een keur van fruit byeen zagen van de Utrecht- sche veiling en gaarne wilden zy een proef ne men van de prachtige pruimen, die daar by waren. Ook de naastgelegen stand van de Westtand- sche veiling met haar pracht van bloemen had hun bewondering. zy lieten zich over tal van byzonderheden, belde instituten betreffende, voorlichten en gin gen daarna de machines voor de Grafische Vak ken in de Beatrlxhal bezichtigen. Nauwkeurig gingen zy even tater de werking na van de groote eiersorteermaohine in het houten paviljoen, een zeer vernuftige uitvin ding, die de eieren sorteert naar kwaliteit en gewicht. De Agrarische beurs heeft wel een goed deel van de belangstelling der Indische vorsten ge had, want daarna gingen zy nog de paarden en het pluimvee bezichtigen. Het laatste was vooral op het programma gezet, omdat de zoon van den Soesoehoenan van Soerakarta, die ook was meegekomen, een speciale liefhebber van pluimvee is en hy toonde voor deze inzending op de Jaarbeurs dan oolf een meer dan gewone belangstelling. Eerst omstreeks vyf uur, toen de Jaarbeurs ging sluiten, was het bezoek ten einde en bul ten op het Vredenburg stond een groote menigte het vertrek van de Indische vorsten af te wach ten. Wat de voorgeschiedenis van Chamberlain's geste betreft kan men veelvuldig de lezing hooren. dat bet imtiatlef Dlnsdagmldctag werd genomen door Datadier in den vorm van een voorstel om een conferentie te beleggen tua- echen hem (Datadier), Chamberlfün en Hitler Chamberlain sou daarop Datadier overtuigd nebben dat een bespreking van nemzelf en Hitler gewenschter was, wyi de onderhande- llngen beter zouden vlotten, terwyi Hitler by Daladler’s aanwezigheid waarschyniyk er op aan aou dringen, dat Mussolini ook de bespre- l ingen aou meemaken. De berichten welke de groote avondbladen over de „pelgrimage van Chambertaln” publl- ceeren worden door het publiek van 7 gespeld. Ook de anecdotlsche voorvallen worden met graagte gelezen. Doch evenzeer beeft men aandacht voor den dramatischen kant van deze reis. Iedereen weet 'mmers hoe de verschrik- keiyke dreiging van een ongekend ergen oorlog naby was, toen de 70-Jarlge premier besloot tot het stellen van een daad welke In de di plomatie van de laatste 50 Jaren haar weerga niet vindt. Immers het is duldeiyk welk een groot offer Chambertaln moet gebracht hebben aan zyn persoonlyken en nationalen trots. Mocht deze poging stranden, zoo merkt men op, dan zal het voor de historie onomstooteiyk vast staan, wie de verantwoordelykheid voor de gevolgen zal moeten dragen. Ongunstig wordt in dit verband het mani fest van Henlein beoordeeld, daar men aan neemt dat dit met voorkennis en instemming van Beriyn is uitgevaardigd. Men ziet daarin op zyn minst weer een bewys van het typisch gebrek aan psychologisch inzicht van de Duitschers. De besprekingen zouden er Wel eens niet gemakkeiyker op kunnen worden, wanneer het er naar ultzlet. dat men een oplossing wil for- ceeren. 9 M gische afdeeling, de Gero, de stand van Tn dc geschiedenis der Nederlandsche Jaar beurs was het gisteren een byzondere dag van wege het bezoek van de delegaties van de Indische zelfbestuurders. Het waren de ver tegenwoordigers van den Soesoehoenan van Soer.ikarta, van den Sultan van Jogjakarta, be nevens de afgevaardigden van het hoofd van het Mangkoe-Nagorosche huls te 'Soerakarta en van het hoofd van het Pakoe-Atamsche huis te Jogjakarta met hun gevolg, j Donderdagmiddag tegen 1 uur kwamen de hooge gasten voor het Jaarbeursgebouw te Utrecht aan, waar zy namens den Raad van Beheer der Konlnkiyke Nederl. Jaarbeurs wer den ontvangen door mr. H. Waller. Zy begaven zich direct naar de eetzaal aan de zyde van het Vredenburg, waar de lunch werd gebruikt en een begroetingswoord gespro ken door dr. F. H. Fentener van Vlisslngen, voorzitter van den Raad van Beheer. De heer Fentener van Vlisslngen drukte zyn voldoening uit «Ver dit bezoek en gaf een uiteenzetting van de economische beteekenis van de Jaarbeurs. Eerst tegen half drie werd met een rond-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 21