..STAD! EUWS Coentje Niet voor niets reeds bijna 20 jaren de favoriet! 13 w- 3 Alkmaar, 17 Sept VOETSPECIAUST - MASSEUR S. VUSEUULB Itennemerparfc - Alkmaar ZAK ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1938 40-JARIG JUBILEUM Bij V. en D. KRUISVAART-NIEUWS OFFICIEELE MEDEDEEL1NGEN PUBLICATIE St. Dominicus-cohort AGENDA Film Sport HOTEL DE LA POSTE Bioscoop Harmonie BURCHTVREDE Cohort St Laurentius Apothekersnachtdienst R.K. BRIDGECLUB VOOR VEERTIG JAREN Toen de Meelfabriek afbrandde COVOTO BAKDEMONSTRATIES D.H,VJB. Het talent van den koopman Gil ZWEEFVLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING A.F.C., Berdos en S.V.W. in afd. Centrum ONZE ALKMAARSCHE VER- EENIGINGEN IN ACTIE ALKMAAR GAAT WEER VERSIEREN A.F.C. I—S.D.E. I DUITS! »00t Programma Gem. Radio- distributie He V i« volmaakt In ziduaH gelooft, begaat niet alleen een zonde, maar levert een bewijs van zwakheid. ff del vl De start heeft morgen plaats Éxl1." 5o poe 240-4 >-M0 K.J.M.V. „ST. GEORGE” 8 OCIJDBER-FEESTEN Kruisvaarders: Keuring voor den dienstplicht Competitie De film .Hotel, de la Poste" is gemaakt naar het verder. Komt mannen, we c Residentie Tooneel i c V erkeersongevallen 8»rp. FOCUS CIGARETTE S AFC-terrein AFC I—SDK I. Zondagmiddag 3 uur. een teedere dochter AU *»nr elftalle: «Un u!1 veel lai En d Bioscoop Harmonie .Hotel de la Poste” Alle dagen kwart voor acht Zondag van 3 uur af. Bot vertex V »ro Schut weert a V TeÊ beetee huls i land i au Jen. t en al» Bfl roe 1. B den B «40 i ker Hi den V Waart thana 3. B nart< V emgev. I ren tralr «eortd. i buüe. Br dit blad. CHIEF WHIP Prlira Bamev, 4 ntnd. Kuakl UM- wltte AU Boter. tm— MO- AU Aarde >1.00 I r ■Mtotec licht gekregen in de groqflslage» waarop de rerkoopkunde steunt en van dit inzicht zal men dienen uit te gaan. Ik meen goed te doen, deze grondslagen even nader te bezien. By iedere transactie ontstaat een uit vier onderdeden be staand complex. Daar is no. 1, degene die iets wil verkoopen (de verkooper), dan no. 3, de-‘ gene die Iets wil koopen (de kooper); vervol gens no. 3, het ding dat eenerzyds verkocht en anderzijds gekocht wil worden (het artikel) en ten 4de, de omstandigheden waaronder de koop plaats vindt (de situatie). Met deze vier onder deden van het complex zal men bij iedere transactie te maken hebben en zoo zal de ver- koopkunde dan ook moeten steunen op een vier voudige kennis. Eveneens zal de opleiding dus deze viervoudige kennis als basis moeten nemen en dat heeft verderstrekkende gevolgen dan men op het eerste gezicht vermoedt. Dit sullen wij volgende maal zien. as. Donderdag kwart over acht Cohort-schouw in de Burcht. Ieder is na tuurlijk present en alles is in de puntjes. Zwemmende kruisvaarders moeten even let ten op het zwemuur: half seven, een uur vroe ger dus dan voorheen. die iets voelen voor antiek en historie, zijn wel kom. Wjj vertrekken om kwart over 11 vanaf de burcht. Maandag 7.30 uur Lodewykban; 9 uur Herau- tenraad. Dinsdag 8 uur Aloyslusban. Woensdag 8.30 uur zwemmen. Vrijdag 7.30 uur adspiranten. Zaterdag 3» uur Bt. Jansknapen. Baanderheer. A gebleken niet noodig te zijn geweest; immers alle spuitgasten hebben met groote krachtsin spanning volhardend gewerkt en de hitte ge trotseerd zoodat omstreeks drie uur het gevaar was geweken, en toen des morgens omstreeks half zeven de manschappen van Burgerplicht konden inrukken, hadden zij niet het minste de voldoening, het hunne te hebben gedaan, den brand te beperken tot enkel de gebouwen der meelfabriek. De met hooi gevulde gebouwen van den heer Schoen, evenals de volle pakhuizen van den heer D. Visser, geheel gevuld met turven, briquetten en andere brandstoffen, waren voor schade ge vrijwaard geworden. En al was de materieele schade groot, de brandweer kon zich verblijden dat niemand eenig persoonlijk letsel was over komen. Voor hun flink optreden en volhardend werken, ontving de vereenlging van de Alkmaar - ache Assurantie MIJ. een premie van f 15.voor het bewaren van de perceelen Visser, terwijl B. en W. by bijzondere dagorder den President Brandmeester opdroegen alle spuitgasten hun dank en tevredenheid over te brengen voor de betoonde volharding en krachtige samenwerking en orde tijdens den brand." Dit onopgesmukt verhaal van een zoo des kundig man als wijlen commandant Ringers, zal dé herinnering aan dezen bangen nacht op nieuw verlevendigen. Nog langen tijd bleven de ruïnes van het ver woeste fabrieksgebouw daar staan. Nooit is het meer tot herbouw gekomen. Alkmaar had in dezen nacht een zijner weinige industrieën ver loren. Jarenlang nog herinnerde de hooge fa brieksschoorsteen aan het bedrijf, dat hier een maal had gestaan en aan velen werk had ver schaft. Toen tenslotte nieuwe gebouwen daar werden gesticht, ook een magazijn voor kunst mest en een bedrijf voor het bereiden van hulden viel ook deze schoorsteen den Blooper ten offer. Het is niet te verwonderen, dat de brandweer met de gebrekkige middelen van toen,'dezen ongehoord feilen brand niet meester kon worden, Anno 1938 zou het waarschijnlijk heel anders geloopen hebben! Maandag 1» September: Lijn 1 Hilversum I, Hjn 2 Hilversum II, lijn 3 Keulen van 8.tot 10.30, Parijs Radio van 10.20 tot 13.05, Radio P TT Nord van 12.05 tot 1220, Keulen van 12.30 tot 13.20, Brussel VI. van 1320 tot 14 20, Keulen van 1420 tot 1520, Droltwich van 1520 tot 18.20, Keulen van 1620 tot 1720, Brussel VI. van 1720 tot 18.05, Parijs Radio van 18.05 tot 18.35, Brus sel Fr. van 18.35 tot 1920, Brussel VI. van 1*20 tot 19.30, Keulen van 1920 tot 20.10. Boedapest van 30.10 tot 3020, Weenen van 30.30 tot 31.46, Brussel Fr. van 31.45 tot 3320, Brussel Vl. van 3320 tot 22.50, Keulen van 22.50 tot 34.—. Lijn 4: Brussel Vl. van 8.— tot 9-20, Luxemburg van 920 tot 10.35, Lond. Reg. van 10.35 tot 1320, Droltwich van 1320 tot 14.06, Lond. Reg. van 14.06 tot 17.20, Droltwich van 17.20 tot 18.46, Lond. Reg. van 18.45 tot 19.20, Droltwich van 1920 tot 20.20, Lond. Reg. van 2020 tot 20.40. Bl«tan per 10 3 50 MO. 1 W rt -4 p« eiken I tekj». AMS I uw Afgeda Am» ter Bandec 140-1 gen 14 baar» 1 band eent p< «tuk». Ge»t. 1 A.s. Zondag om 11 uur bezichtiging van ..Huis van Achtten”. Alle leden van de KJC en Kruisvaart. een novelle van Poesjkln „Le maltre de poste", geschiedenis, waarin sprake is van de gevoelens welke een vader voor zijn heeft, gevoelens, die zwaar geschokt worden, wanneer een levenslustige jonge offi cier zich voor de dochter gaat interesseeren en haar zelfs oprecht lief krijgt. Het komt ons, gelijk ook elders reeds geopperd is, voor, dat een dergelijke geschiedenis gemakkelijker In woorden dan in filmbeelden verteld kan worden. De maker van de film, Victor Tourjanski een man, die ongetwijfeld meer dan middelmatige bekwaamheden heeft had dan ook geen ge mak kelljke taak. Als hoofdvertolker had hij Harry Baur tot zijn beschikking, maar wie de film aanziet komt tot de overtuiging, dat het hier meer een film van Harry Baur dan van Tourjanskl is. hetgeen principieel niet juist Is, maar wat velen bewonderaars van Harry Baur die Inderdaad een zeer bijzondere en belang rijke figuur is niet onaangenaam zal zijn. Baur is ook nu weer een man, die door zijn merkwaardige persoonlijkheid weet te boeien. o Morgen neemt de competitie weer sen aan vang en de diverse Alkmaarache vereenlglngen komen in actie. Onze R. K. Voetbalvereeniglng A. F. O. is in een geheel nieuwe omgeving Ingedeeld, ver schillende reizen naar Amsterdam staan hier bij op ’t programma. A. F. C. opent het nieuwe seizoen met een thuis-wedstrijd en wel tegen 8. D. K. fan Wormerveér. Een aardige ontmoeting mag hier verwacht worden en een bezoek aan deaen wedstrijd mag seker aanbevolen worden. De oudste tweede klasser Alc. Victrix begint met een ult-wedstrUd tegen R. C. H. De wed strijd tegen Hilversum heeft geen slechten in druk gegeven van het spel der Alcmarianen en daarom verwachten we, dat Alcmaria het nieu we seizoen goed openen zal. De Alcmaarsche Boys, de nieuwe tweede klassers, openen *t seizoen met een thuis-wed- strljd tegen H. R. C. Gemakkeiyk zullen de Boys het niet krijgen tegen de Heldersche Ra cers. Evenwel aan de andere zijde zullen de Boys het nieuwe seizoen zoo goed mogelijk wil len inzetten, waardoor al met al een aantrek kelijke wedstrijd verwacht mag worden. zelfs’de steiger aan het kanaal aap de overzijde begon te branden en B. en W. bevreesd voor de andere perceelen en tekort schietende krachten bU de brandweer, naar Amsterdam telegrafeer den om de stoombrandspult „Jan van der Hei den” te zenden. Tot eer van onze Alkmaarache brandweer is dat dit Jaar de versiering en verlichting een belangrijke uitbreiding zullen ondergaan. t Op de Vrijdagavond gehouden vergadering der vereenlging Hofplein werd besloten, evenals vori ge jaren aan de as. 8 OctOberfeesten deel te ne men. Muziek en dans sullen weer den hoofd schotel vormen, terwijl in de versiering en ver lichting een aardige verandering is aangebracht, teneinde zoo goed mogelijk tot de feestvreugde by te dragen. 1*88 F C Ho >1»»7. Naar wij vernemen viert Dinsdag 20 Sept, de bedrijfsleider bij Vroom en Dreesmann. de heer W. Seelen, zijn veertigjarig dienst jubileum. Dan is het veertig Jaar geleden, dat de heer Seelen uit Limburg naar Alkmaar kwam en zijn loop baan begon als volontair by het manufacturen- bedryt van den heer Berentsen in de Houttil, -welke zaak na enkele jaren in het groote V. en D-bedry f zou worden opgenomen. Door noesten vljjt en energie wist hij in het vak te bekwamen, met Amgeiza: «liee tnl Haarlem 883 kamïb *2*UBn bursau v Vrijdagmiddag om een uur botste op den hoek Rru»rm»niif ngt. Josephstraat een motorbak- flets tegen een auto, waardoor belde werden be schadigd. De bestuurder van de motorbakfiets had den auto niet den vereischten voorrang ge geven, terwijl bovendien de ramman ven zyn vehikel niet deugden. De Zondag- en nachtdienst zal in de week van 18 tot en met 24 September worden waar genomen door de Apotheek Wanna, Rltse- voort 5. In December as. houdt de herkeuringsraad in deze gemeente zitting. De voorzitter van den herkeuringsraad kan aan voor den dienstplicht ingeschreven per sonen, die nog niet bij de land- of zeemacht zijn ingeiyfd, ot die wel reeds daarbij zijn in- gelljfd, doch nog niet als dienstplichtige in werkelljken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om bij genoemden raad een onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. Personen, die by een der keu rlngsraden of by den herkeuringsraad voorgoed ongeschikt voor den dienst Min verklaard, wor den niet meer tot een nader onderzoek toe gelaten. Behoudens byzondere machtiging van den Minister van Defensie worden tot het onderzoek niet toegelaten personen: a. die bestemd zyn tot buitengewoon dienst plichtige of als zoodanig zjjn ingeiyfd; b. die in November of December 1937, Zooals elders In dit blad aangekondigd wordt houdt de RJC. Bridgeclub ter opening van het tridgeselzoen 20 Sept, een vergadering. Het bestuur zou het zeer op prys stellen, als alle R.K. bridgers uit Alkmaar en omgeving deze vergadering bywoonden. De club heeft dringend versterking noodig; vandaar een beroep op alle brldgeliefhebbers, die dit mooie spel willen be oefenen in R.K. verband. Laten vooral de zwakkere spelers zich niet weerhouden te komen: spelen in clubverband is de beste leerschool om het spel in de perfectie te leeren. Dus allen naar „Klnheim" a*. Dinsdag. verschil is tusschen „slagen” en .slagen”. Ge heugen is nog geen inzicht en leeren Is iets anders dan doen. Boekhouders en rekenmachi nes kan men mbken, maar *n koopman is men, of men is bet niet. Wil ik daarmede zeggen dat examens geen waarde zouden hebben en de voorgeschreven eischen onverantwoord zouden zyn? Geenszins. Reeds meerdere malen heb ik op deze plaats getuigd, voorstander te zyn van goede vestigingselschen. alleen meen ik, dat men èn by de opleiding èn by de examens de verschillende bekwaamheden ook verschillend moet taxe-eren en dat men het zwaarst moet laten wegen wat werkeiyk het zwaarste is, na- meiyk het koopmanschap zelf; het koopmanschap dat men een talent zou kunnen noemen, een gave, een byzondere, aan geboren geschiktheid. Het is deze geschiktheid, welke, eenmaal aanwezig lijnde, ontwikkeld moet worden en welke door tal van kundighe den, door oefening en scholing gesteund en gescherpt dient te worden. Doch steeds zal die geschiktheid aanwezig moeten zyn, anders kweeken wy Jongelui op voor neringdoende middenstanders, die er met al hun schoolsche kennis volkomen ongeschikt voor zyn en in de practyk nooit zullen slagen. Een onderzoek naai deze geschiktheid sou dan ook een der belang rijkste punten van het opleidingsprogramma moeten zyn. Daarbij dienen wy te beseffen, dat de verkoopkunde nog maar heel kort als •n soort wetenschap wordt behandeld en bestu deerd. zoodat men met het formuleeren van bepaalde „wetten" der „verkoopkunde” heel De Indeellng van de DB.VB.-competitie heeft wel een groote verandering ondergaan. Of met deze veranderingen nu even zooveel verbeteringen zyn te constateeren, gelooven wij niet. Wel zyn de afdeelingen vergroot en ge bracht in de meeste gevallen op tien elftallen, zelfs zien wy b.v. 2de klas A afd. Noord ge bracht op elf clubs. Zeker is dit een stap In de goede richting en het zal nu niet zoo spoedig voor komen, dat er rt zyn die in Maart of nog eerder al taespeeld. Ook kan nu de spanning er nier In blyven. de penningmeesters zullen, naar wy ntannemen, door de meerdere ontvar*- iter rond kunnen komen. Kort geleden ontmoette ik in den trein een Amsterdamschen marktkoopman, een rasechten Jordaner, die met de vrymoedigheid, welke den Jordaner sinds geslachten eigen is. een verhaal begon over z’n wedervaren in Frankrijk, waar uit hij zoo Juist terugkeerde. Uit dat verhaal bleek, hoe de man anderhalf jaar geleden naar Frankrijk getrokken was om daar zonder dat hy ook maar *n half woord Fransch sprak, als marktkoopman zyn brood te verdienen. Het experiment was gelukt. Na allerlei koddige avonturen in de eerste weken van zyn omzwer vingen door de Fransche provincieplaatsjes, had hy al spoedig bemerkt, met welke artikelen hy op de markten moest verschynen en hoe hy ze aan den man moest brengen. Gedachtig he» spreekwoord, dat men ,*1 doende leert” was hy aan den slag gegaan en kende nu wel zooveel van de taal, dat hy zich „redden" kon. De sa- .voorzichtig moet zyn. Wél heeft men een In ken waren in stijgende iyn gegaan en nu ging hy naar huls om vrouw en kinderen te halen en zich met z*n gezin in Frankryk te vestigerf. Onwillekeurig moest ik aan dien man terug denken, toen ik in de vorige weekpraatjes de aandacht vroeg voor de eischen der vestigings wet. Men kan gerust aannemen, dat deze man by een examen niet geslaagd zou zyn, terwyi ’brand, diezelfde man in de practyk wel slaagde en Met bovenstaanden wedstryd begint morgen de competitie weer. Zooals we allen enkele dagen geleden gelezen hebben, is AF.C. 1 in een geheel nieuwe afdeellng ondergebracljt. Byna alle zyn 1 clubs waartegen we niet of heel weinig gespeeld hebben. Gelukkig echter zyn er eveneens nog ’n paar oude bekenden ge bleven. Zooals Berdos en S.V.W. Doch overigens Is alles nieuw, zoodat wy zeer nieuwsgierig zyn te weten, hoe ons eerste zich zal houden. De eerste proeve wordt morgen afgelegd en hier van zal menigeen getuige willen zyn. wy wenschen AJF.C. 1, dat gedurende de laatste weken zoo n gunstig resultaat boekte in het Noordholl. Dagblad-beker toumoot Van harte fucocs. toe. AJP.C. 3 speelt uit tegen WJB.V. 3, vertrek van het Waagplein per bus om 1 uur. Geleider is de heer O. Schilder. Het 3e is zyn plaats in de reserve 3e kl. wel waard gebleken en zal zich ook ditmaal weten te handhaven. Jammer is het, dat er voor het 3e te weinig spelers zyn, zoodat dit Zondag niet kan begin nen. Degenen, die tot nu toe nog steeds geen pasfoto's stuurden, stfn hieraan vooral debet. dan wel In het Jaar 1938, tydeiyk ongeschikt voor den dienst werden verklaard; c. die als vrywilliger behooren tot de land macht - uitgezonderd den vrywilllgen land storm tot de zeemacht of tot de overzeesche weermacht. Overigens wordt een persoon, als hiervoren be doeld. tot het onderzoek slechts toegelaten, in- dlen door hem of te zynen behoeve daartoe een aanvraag wordt gedaan en in de aanvraag aan- nemeiyk wordt gemaakt; a. zoo het een persoon geldt, die door een der keurlngsraden geschikt werd verklaard, dat hy na de uitspraak van den keuringsraad vermoe de! lik ongeschikt voor den dienst is geworden; b. zoo het een persoon geldt, omtrent wien geen der keurlngsraden uitspraak deed, dat hy vermoedeiyk ongeschikt is voor den dienst. Hy, die de aanvraag doet, behoort daarby zoo mo- geiyk een geneeskundige verklaring over te leggen, waaruit de vermoedeiyke ongeschiktheid van den ingeschrevene biykt. In de aanvraag moeten worden vermeld: a. de geslachtsnaam en voornamen; b. het Jaar en de datum van geboorte; c. de gemeente, waar hy voor den dienst plicht is ingeschreven; d. de lichting, voor welke hy is ingeschreven: e. het korps, korpsonderdeel of dienstvak, waaraan hy is toegewezen of waartoe hij be hoort en het tijdvak of den datum vastgesteld voor zyn inlijving of zijn opkomst in werke- lyken dienst, een en ander voor zoover het hem bekend is; f. het volledig adres; g. of hy reeds voor een der keurlngsraden of den herkeuringsraad is verschenen, en. zoo ja. hoe de uitspraak van den raad luidde. De aanvraag moet worden gericht aan dan' voorzitter van den herkeuringsraad en zoo spoedighnogeiyk aan dezen worden toegezonden onder het volgende adres: .Aan den voorzitter van den Herkeuringsraad, gebouw van het De partement van Defensie. Casuariestraat 18, ’s-Gravenhage. De aanvraag behoeft niet *op gezegeld papier te worden geschreven, maar moet wel gefran keerd worden. Alkmaar, 17 September 1*38. De Burgemeester van Alkmaar, F. H VAN KINSCHOT. zelfs onder de moeiiykste omstandigheden. Ap- derzyds kan men zeggen, dat menigeen die vooi de vestlgingsexamens slaagt, in de omstandig heden van dezen man niet geslaagd zou zyn Het gaat hiermede, als met de tantes uit het verhaal van het meisje dat tot haar vriendin (die by de schoolexamens niet was overgegaan) troostend zeide: „Och, m'n tante Aula is altijd overgegaan en tóch is ae blyven zitten, terwijl tante Marie die driemaal bleef zitten, lekker rist is blyven zitten. Er is verschil tusschen nw voldaan door Amsterdam en bet J» [jatten blijven" en jltten bWW’. »oals er Men schryft ons: De zomer is voorbij en de tyd voor fyn KJM.V.-leven weer begonnen. Hét deed weer prettig aan, al die frissche Jonge mannen te zien, samen zich voelend: één hechte gemeen schap, klaar om zich voor te bereiden op de grootsche taak, die hun als middenstanders wacht. De zomerrust heeft niet geschaad. Dat bleek al uit.de opkomst. Ook nieuwe gezichten zagen we, vol verwachting, wat de KJJ4.V hun bieden zou. Teleurgesteld, vrienden? Neen? Welnu, néémt dan nog anderen mee, ze zijn van harte welkom. De moderator heeft dezen eersten avond ge maakt tot *n goeden. Hy was *t die' de oude, goede sfeer van steeds weer deed ontstaan. Door z’n fijne, goed doorvoelde woorden ge werd ons weer de ware KJ.M.V.-geest. We moeten goede menschen zyn, gevormd tot 'n harmonisch geheel van katholieken van de daad. We moeten bezitten adeldom van de ziel, en dat wil de KJJ4.V. ons geven. Doch meer. Ook middenstanders met inzicht heeft men noodig. Mannen, die hun plaats met eere kun nen Ina^men ais de tyd er is. Mogen al deze plannen dezen winter weer nader tot verwezen- lyking komen. Het was verdiend, het dankwoord van Frans, den voorzitter. Volgende week piissen er nog. In het goed verzorgde voorprogramma komt een zeer goede Popeye film van Max Fleischer voor, een Paramount journaal met veel militair geweld, een muziekfilm pn een uitgebreid Profiltyoumsal van de jubileumfeesten te Am- steddam. /.J-'. - 'J yólwassenen. Vrydagmiddag werd op De Laat een vijfjarig jongetje, dat zich van zyn begeleidend zusje los rukte en plotseling den weg overstak, aange reden door een auto. Het kind kreeg een lichts hoofdwonde. Den autobestuurder, die kalm reed en alle hulp bood, trof geen schuld. sten Wanneer wy de indeellng bekyken dan zien wy In de 1ste klas drie nieuwe gezichten, in dit geval alle drie uit de 3e klas gepromoveerde elftallen, namelijk H5.V., R.K.O. en WB.V. Deze zullen nu hun geluk gaan beproeven in de 1ste klas en gezien hun prestaties van vorig jaar zullen zjj zich best in dit gezelschap thuis voelen. 2de klas A is ook al sterk gewijzigd, hier zien wy opgenomen VJ.O.S., Geel-Zwart en SBC, die verleden jaar in afdeellng B. speelden, wel ke nu is opgeheven, waarby dan nog komt V.V.W. dat uit de eerste klas is gedegradeerd. Zooals reeds hierboven is aangekondigd zul len we dit Jaar in de Noordelijke afdeellng moeten missen AJ.C. uit Alkmaar, Berdos, uit Bergen en S.V.W. uit Heerhugowaard. Deze zijn verhuisd naar afd. Centrum. wy zullen nu de spannende ontmoetingen van deze elftallen In onze omgeving niet meer zien; wel biyft nog over AF.C.—Berdos en om gekeerd, maar wy missen hier nu de club uit Warmenhuizen, wat wel jammer is. wy spreken den wenscb uit,'dat het komende seizoen er een zal wezen, waarby in elk opzicht de sportiviteit op den voorgrond zal treaen en dat alle spelers goed voor oogen houden, dat «r voor hun clubnaam staat: RK_, waarmee wij willen zeggen, dat de spelers zoowel als de supporters er voor zorg dragen dat nóch hun bestuur, nóch de D.H.VB. zich ooit behoeven te schamen, voor wie ook. Wanneer dit wordt afgesproken dan gaan wl) wederom een prettige competitie te gemoet. Even als andere jaren zal de Spoorstraat met 8 October worden verlicht en versierd. Tevens zullen by de winkeliers daar woon achtig, letters worden geplaatst, welke te zamen een slagzin vormen, aan welker oplossing fraaie pryzen beschikbaar worden gesteld. De medewerking van velen maakt het me* gelyk dit jaar byzonder goed uit te komen. (Dir. Dirk Verbeek), naar alle waarschfiniyk- held met Robert’s Vrouw; een uitermate be langwekkend stuk, waarin de groote problemen van onzen tyd op zeer boeiende en vaak geestlg- amusante wijze warden behandeld. Ook dit stuk trekt reeds gerulmen tyd te Londen avond aan avond volle zalen. De hoofdrollen sullen hier worden vertolkt door Vera Bondam en Dirk Verbeek.- 16 December is voorloopig gereserveerd voor Het Nederlandse!) Tooneel, het gezelschap, dat in de toekomst den Amsterdamschen Stads schouwburg zal bespelen onder directie van Cor van der Lugt Melsert en waarin de xern van de vroegere Amsterdamsche Tooneelver- eeniglng, met de directeuren Van Dalsum en Defresne, zyn opgenomen. Een definitieve keuze van het te spelen stuk is nog niet gedaan. Me- dedeellng van den datum der laatste voorstel ling volgt ook later. Het Comité meent speciaal te moeten wyzen op zeer blliyken derden rang. Met opzet zyn hiervoor voor het overgroote deel zeer goede plaatsengereserveerd. Morgenavond zal het veertig jaar geleden zyn dat de Meelfabriek aan de Noorderkade af- br&ndde. Voor alle oudere Alkznaarders zal dit steeds de brand van hun leven blyven. Nadien zijn meerdere groote branden den vlammen tea offer gevallen, maar wanneer het geweld van t vernielend element daarbij be sproken werd, kwam steevast het antwoord: „dat is allemaal wel waar, maar zie je, de Meelfa briek, dat was toch nog wat anders.” Zoo is dese, byna legendarisch geworden brand in de herinnering der stadgenooten blijven voortleven. Waar tegenwoordig van alles jubilea gemaakt worden, meenen wy goed te doen het angstig gebeuren van den 18den Septembernacht nog eens te releveeren. Helaas bestaat onze courant nog niet zoo lang, dat we de stof daarvoor uit de „leggers" kunnen putten. Wel is waar zijn we öök ooggetuige ge weest, maar de opmerkingsgave van een school jongen gaat ot ging niet zoover, dat we een relaas over die gebeurtenis nu nog zouden kun nen vertellen. Het eenige, dat we ons persoon lijk herinneren kunnen is, dat dien avond geen besje of kind was thuis gebleven en dat het on danks den donkeren nacht op het Hof daglicht was, zoodat met gemak het uur op den Waag- toren kon afgelezen worden. Dank zy de medewerking van deh heer J. Lutjeharms, secretaris van de Alkmaarsche Vrijwillige brandweer, hebben wy een afschrift kunnen krygen van het relaas, indertyd door wyien den heer F. H. Ringers Sr. geschreven in het notulenboek van het Vrijwillig Brand weercorps .Burgerplicht" uit het Jaar 1898. Dit luidt als volgt: Xs de 18e September een dag byzonder bekend' in de geschiedenis van Alkmaar als de bangste dag tijdens het beleg in 1573, ook nu zou het een dag wezen, welke niet gemakkeiyk door de Inwoners dezer stad zal vergeten worden. In den avond van den 18en September 1898, des avonds omstreeks half negen ontstond brand in een der pakhuizen der meelfabriek, directeur de beer Canters, aan de Noorderkade, overzyde kanaal. De spuit van het korps „Turnclub”, daardoor het best in de gelegenheid door zyn nabyheid. was bet eerst aanwezig, doch eer er alarm werd gemaakt, was ook .Burgerplicht” met de spuiten aanwezig, spoedig gevolgd door alle andere spuiten. Reeds was door eenlgen van het per soneel der fabriek, de brandkraan der water leiding in werking gesteld, doch zonder effect. De fabriek bestond behalve hgt woonhuis van den directeur, uit vyf groote gebouwen, Ingericht voor pakhuizen, machines enz. De brand was ontstaan op de poetszolder van het pakhuis naast het woonhuis, reden waarom Burgerplicht met groote moeite post vatte op het zinken dak van het vier verdiepingen hooge woonhuis, doch tevergeefs. Aangezien de pompen niet in staat waren bet water zoo hoog op te voeren, kon de voortgang van den brand aldaar niet gestuit worden en waren de klimmers ver plicht door een dakraam te vluchten, daar ook de wind gedraald was en de vlammen over het woonhuis been Joegen. Nogmaals werd getracht binnendoor de slan gen naar boven te krygen, doch eenmaal daar zfinde. moest men wederom vluchten, aangezien het woonhuis, een gemeenschapsdeur hebbende met de fabriek, beneden begon te branden. Het buis was niet te redden en in een oogenbllk Stonden alle gebouwen geiyktijdig in I- waarop den spuitgasten order werd gegeven zich terug te trekken en te trachten de belendingen voor brand te bewaren. De brand had zulk een hevlgen omvang, de hitte was zoo groot, dat Bsrcht-vrede van 18 tot 25 Sep*. Zondag 12 uur: mendorgelclub; 6 uur: con gregatie; 7—9 uur: ontspanning voor jongens van 14 tot 17 Jaar. Maandag 7 uur: 8t. Jozefban. Dinsdag 7 uur: St. Thomasban (Burcht); 7 uur Don Bosco-ban (Tusculum). WOENSDAG: 2.30 uur St. Jansknapen, groe ne kring; 2.30 uur St. Louisban; 620 uur KJ.C. zwemmen; 8.30 uur P. van Amlënsbap. DONDERDAG: 5.307 uur ontspanning I, 13 jaar; 7.16 uur ontspanning II, 13 Jaar; 8.15 uur cohortschouw. VRIJDAG: 7 uur adspiranten; 730 uur P. Darruaanban; 8 uur zangclub; 8.30 uur Bern, v. Clalrvauxban. ZATERDAG: 3 uur St. Jansknapen, roods kring1; 3 uur blauwe kring. BAANDERHEER Rich spoedig in het vak te bekwamen, met het prachtige resultaat, dat hy spoedig chef en la ter bedrijfsleider werd, welke functie nu drie en dertig jaar door hem vervuld is. Met inzet van al zyn krachten en zyn geheele persoon heeft hy de zaak gediend en zeker komt de eer der successen voor een deel ook aan hem toe. Het betrekkeiyk kleine manufacturenbedryf te uitgegroeid tot de moderne en grootsche zaak van heden. Gerust mogen wy zeg gen. dat dit mede het levenswerk Is van den jubilaris. Desen Limburger met zyn eenvoudig en gul karakter viel het niet moeliyk in het Alkmaar ache leven in te burgeren. In den vollen zin des woords is hy dan ook Alkmaarder geworden. Wie kent niet .Seelen van V. en D."? Gezien te hij by de talryke zakenrelaties, geacht door de cliënteele en populair by al zyn onderge schikten. Welke vereenlging beriep zich ooit tevergeefs op zyn steun? wy zijn er dan ook zeker van. dat het hem Dinsdag op zijn jubileum niet aan welverdien de belangstelling zal ontbreken. Het stijgend succes der laatste jaren heeft het Comité voor Tooneelultvoeringen doen beslui ten in het komende, veertiende, speelseizoen het aantal te geven voorstellingen op vier te brengen. Ook nu zal weer als steeds een keuze worden gedaan uit het beste en nieuwste wat de eerste-rangs gezelschappen hebben aan te bieden. Ofschoon de volledige, definitieve pro- grammasamenstelling dus nog niet kan wor den bekend gemaakt, daar deze afhangt van wat het a.s. seizoen brengt, heeft het Comité (onder eenig voorbehoud) de volgende keuze reeds nu gemeend te mogen doen: Op 37 October zal de openingsvoorstelling plaats vinden met George en Margaret, door de Tooneelgroep Het Masker (Dir. Ko Arnoldl). een ttyspel. dat in Londen reeds eenige jaren onafgebroken wordt gespeeld en dat ook by dit gezelschap in het afgeloopen seizoen overal groot succes heeft gehad. Behalve Ko Arnold! treedt hierin op mevrouw Magda Jansens, tcr- wyi de jonge actrice Helgen Pimentel in dit stuk op byzonder opmerkeiyke wyze debu teerde. 23 November volgt het Zondag 18 September: Lijn 1 Hilversum I, fijn 2 Hilversum II. lyn 3 Keulen van 8.35 tot 920, Luxemburg van 9.30 tot 9.50, Parys Radio van 9.50 tot 10.40, Kevflen van 10.40 tot 1120, Brussel Vl. van 11.30 tot 1220. Keulen van 12 20 tot 1320, Brussel Vl. van 1320 tot 14ik Brussel Fr. van 1420 tot 14.35, Brussel Vl. van 14.36 tot 1820, Keulen van 1620 tot 18.30, Brus sel Vl. van 18.30 tot 18.50, Lond. Reg. van 1850 tot 19.30, Keulen van 19.30 tot 19.55, Parijs Ra dio van 19.56 tot 3020, Keulen van 30.30 tot 22.20, Beromünster van 2220 tot 22.50, Keulen van 22.50 tot 24.Lyn 4 Brussel Vl. van 8.30 tot 920, Brussel Fr. van 9.20 tot 11.06, Droltwich van 11.06 tot 17.20, Parys Radio van 1720 tot 1920, Lond. Reg. van 1920 tot 2020, Droltwich van 2020 tot 23.—, Brussel Fr. van 23.tot 3320, parys Radio van 2320 tot 24.—; lyn 5 Diversen. V FEDICUBE MASSAGE GYMNASTIEK Op verxoek w^dt Jan huls behandeld Gratis voetondersaek Ook voor kinderen De firma Calvé uit Delft hield deze week twee avonden in de concertzaal van 't Gulden Vlies een demonstratie met Biskien, en wat daarmede te bereiken was. De demonstratie welke onder de bekwame leiding stond van den heer Duin is een succes geworden. Beide avonden was de zaal nagenoeg gevuld met belangstellende heeren bakkers uit Alkmaar en omgeving. De heer Brouwer, die als chef bakker fungeerde deed zich kennen niet alleen als een bekwaam vakman, maar ook als een geroutineerd werker. Hy had eer van zyn werk, want de producten klaar gemaakt met Biskien lieten zich door de aanwezigen uitstekend smaken. Mede waren er een 2-tal gasovens aanwezig, beschikbaar gesteld door de firma Stokvisch. Dese vielen op niet alleen door zuinig brandstofverbruik doch ook door zeer geiyken bakaard, zoodat er niet gekeerd behoefde te worden, wat doorgaans by derge lijke ovens het geval is. Ook was mede tegen woordig een vertegenwoordiger van de Llcht- bedryven. Verschillende vrage$ werden door den heer Duin naar leden genoegen beantwoord. Aan het einde van deze twee demonstraties spraken de heer Schuring van Stompetnsgn. resp. de heer Bel namens alle aanweziaén eert* woord van dank uit voor de goede vefzorging en wenschten zy de firma Calvé veel) succes. De heer F. Bots als vertegenwoordiger der fir ma die het initiatief heeft genomen tot deze grootsche demonstratie, kan met groote vol- doening op deze avonden terug zien. Gistermiddag ongeveer half vier heeft een zweefvliegtuig een noodlanding gemaakt op een welland tusschen Alkmaar en Oudcrp, vlak by den Munnlkerweg. Het vliegtuig kwam van Den Haag, waar het op Ypenburg door een motorvliegtuig omhoog was gesleept en de vliegenier was van plan naar Den Helder te vliegen en vandaar weer terug naar Den Haag. Voor een zweefvliegtuig alzoo een flinke tocht. Tot vlak voor Alkmaar ging alles uitstekend, maar in de buurt van Oudorp zwevende moest de bestuurder ervaren, dat de winden en luchtstroomingen hun mede werking aan- den tocht begonnen te weigeren, zoodat er niets anders op zat dan te (telen. Dat ging zonder ongelukken; met een snelheid van ruim tachtig kilometer kwam het vliegtuig op het grasland neer, om vlak by den weg tot rust te komen. Hoewel het in deze buurt in den regel zeer rustig is, was "er nu toch spoedig een heele menigte volk op de been, dlqfvol belangstelling kwam kijken naar den vreemden, blanken vogel, die zonder eenig gerucht uit de lucht was komen neerstryken. Het vliegtuig was een eenpersoons .Buizerd” van zeer mooie constructie. Wijl het terrein voor een opnieuw opstijgen minder geschikt was, werd het toestel uit elkaar gehaald en op een vrachtauto hulstoe ge bracht. Ak Cl I .11

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 14