levenswerk Nassau van aan F eestgeschenk H.M. de Koningin DE WAARDE VAN UW Sluiting zitting Staten-Generaal ACHT BURGEMEESTERS BODEN HET AAN Kerkelijk leven MAANDAG 19 SEPTEMBER 1938 Drie matrozen misten hun schip De legeroefeningen Ditmaal in kleiner verband f 1150 GESTOLEN IN OOSTENRUKSCHE PASSEN te Zij vervallen met 1 Januari a.». Beroep maand geschorst Doodelijk ongeval te Nijmegen 'Sr; JONGEN VERDRONKEN UITVOER VAN ERWTEN BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem UIT DE STAATSCOURANT -- Prinses Juliana gaat vooruit Oorkonde in een caaeette, vervaar digd van marmer, gehouwen uit den ttamgrond Missionarissen van het H. Hart Trein had elecht» geringe vertraging Een vroolyke avond komt hun duur te etaan Rond de benoeming van pater Dito De hoogeerw. pater Chr. Jangeen alg generaal herkozen VAN ZIJN FIETS GEVALLEN EN OVERREDEN MOTOR VAN DIESELTREIN BRAND GEVLOGEN „PLUTO” TEGEN DEN GROND GESTOOTEN KERKDIEF OP HEETERDAAD BETRAPT DE STAP VAN MINISTER CHAMBERLAIN H’V De gcholfn te Rotterdam Vereenigde vergadering van de beide Kamer» in het gebouw van de Tweede Kamer Nog vermoeid tengevolge van de hooge hoort» in de eerate dagen 1 Kapitein voor een Een telegram van de Neder landsche jeugd TÏXÖ iDRAISIflA-vAN-VALKl |e Ah .iLEVEl Afschaffing van het prijsverschil? DE KINDERVERLAMMING Historische banden nog altijd sterk ^ZACHT VAN ^MAAK -PRUS TOct -J Burgemeeeter» Te dicht aan den waterkant gekomen Rijwielhandelaar ^edppeerd VOOR DE PIJP de •e De »toet In «e- worden. Weilburg, Van bevoegde züde vernemen wij, dat over wogen wordt, het prijsverschil by uitvoer van erwten at te schaffen. 43 43 45 43 43 44 45 46 44 46 45 44 40 44 51 51 St. bil De voorzitter sluit, nadat de commissie den minister beeft uitgeleid en in de vergadering is teruggekeerd, daarop de vergadering. Zaterdagmiddag te 3.45 uur is de vefeenigde vergadering geopend van de beide Kamers der Staten-Generaal tot sluiting van de zitting, on der voorzitterschap van mr. W. L baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer. De leider der delegatie, de burgemeester van Wiesbaden, dr. E. Mix, heeft bij het overhandigen van oorkonde en cassette den gelukwensch der steden uitgesproken. be te en de en >*noemd: mr. g. meen te JJ£^r.«ler gemeende 'n tot burgemeester der gemeente - Engelenburfl* I» Zaterdag is bjj den directeur van den G.G en GD te Rotterdam een geval van kinder verlamming aangegeven. Het betreft een Jon getje van vier Jaar, wonende aan den Rechter Maasoever. De Raad voor de Scheepvaart behandelde het verzoek van de reederjj van het m.s. „Tajan- doen" tot inhouding van de monsterboekjes van drie matrozen van dit schip, wegens het on rechtmatig beëindigen van arbeidsovereen komst op 2 Augustus jj. te Le Havre. De zeer fraaie cassette, vervaardigd uit het roodachtig marmer, zooals in Nassau dit langs de Lahn wordt gevonden, vertoont aan de bo venzijde het Koninklijk Nederlandsch wapen en aan de zijkanten de wapens der steden van Nassau. Het geheel is een werkstuk van den beeldhouwer Hans Bukor uit Frankfort (Main). Het is gevat in brons beslag, vervaardigd in een der vermaarde werkplaatsen in de goud stad Hanau. De waardevolle, zeer artistiek door den schil der en graveur Ferdinand Hofman uit Frank fort gecalligrafecrde oorkonde is in den vorm eener historische oorkonde in varkensleer ge bonden. Zij toont het wapen van Willem den Zwijger, „Wilhelmus van Nassauweij", den stichter van het Nederlandsche Vorstenhuis en is voorzien van de zegels der Nassausche steden en de handteekeningen der burgemeesters. Gemiddeld te verwachten op brengst gedurende de geheele arbeidsperlode dollar 106.000 105.000 95.400 95 300 83.500 69300 51.000 41300 r- 41.000 35.000 29.700 28.600 23.300 15300 12 500 10.400 De regeeringspersdienst meldt: In verband met de reeds getroffen maatrege len in het grensgebied, zullen de voorgenomen oefeningen in legerverband worden vervangen door oefeningen in kleiner verband. Aantal ar beidsjaren Geneeskunde Recht Tandartsenij Techniek (Ingenieurs) Architectuur Hooger onderwijs Hygiëne Journalistiek Geestelijkheid Bibliotheekwezen Middelbaar onderwijs Geschoolde arbeid Ziekenverpleging Ongeschoolde arbeid Landbouw Handarbeid Amsterdam, Museumplein 19, aanvragen. Met de inruillng wordt op 19 September be gonnen Teneinde vertraging in de afwikkeling te voorkomen, verzoekt het consulaat-generaal. dat niet alle betrokkenen terstond na het be kend worden van deze mededeeling den Dultschen pas zullen aanvragen, doch hun verzoeken daartoe over den beschikbaren termijn verdee- len. verdekt had opgesteld, op heeterdaad betrapt den 16-Jarigen werklooae J. W. btf'n kerkinbraak. De Jonge delinquent had met een sleutel de buitendeur van de sacristie geopend. Daarna nam hij een offerblok, dat zich in de sacristie bevond, mee naar den kelder en haalde met een mes het geld uit de gleuf. W. Is ter be schikking van den commissaris van politie ge steld. Al ongeveer een Jaar lang werden deze nachtelijke diefstallen gepleegd. Het bedrag, dat W. zich heeft toegeëigend, wordt op 4 6 500 gulden geschat. Blezenstraat te Nijmegen is Vrjjdag- de fi-jarige F. M., die met zijn fiets den weg overstak en viel, terecht gekomen voor een Juist passeerenden vrachtauto, bestuurd door den heer W. W. uit Boxmeer. Het achter wiel van den vrachtwagen ging den jongen over het hoofd. Het slachtoffer werd 4>aar het Canisius-ziekenhuis overgebracht, waar hij aankomst bleek te zijn overleden. IBIS Dobbelmonnlekker, man! Zaterdagnamiddag is aan de Binckhorsthaven te Den Haag de tienjarige J. J. Th. B., wonende aan de Noordpolderkade, te water geraakt en verdronken. De knaap was daar met een vriendje aan het wandelen en had zich ondanks de waarschuwing van zijn kameraad te dicht aan den waterkant begeven, met het gevolg, dat hij in de haven viel. Een voorbijganger trachtte zoo spoedig mogelijk den jeugdigen drenkeling te redden, doch zakte daarbij zelf in de mod der weg en moest zijn poging opgeven, terwijl hijzelf met moeite door een anderen voorbij ganger op het droge kon worden getrokken. Het Duitsche consulaat-generaal vestigt er de aandacht op, dat de thans nog geldige Oos- tenrijksche passen na 31 December 1938 hun geldigheid verliezen. Bezitters van Oostenrük- sche passen moeten derhalve vóór dezen datum, onder overlegging van hun pas en van drie foto’3. persoonlijk of schriftelijk een Duitschen Dat de Missionarissen, voor zoover in ons relspas bij het Duitsche consuHat-generaal te land vertoevend, onder de eersten waren, die In deri nacht van Zaterdag op Zondag heeft een rechercheur van politie, die zich in de sacristie der St. Lambertuskerk te Kerkrade Men heeft den brand spoedig kunnen blus- schen met de in den trein aanwezige apparaten, waarna de wagon is losgekoppeld. De passagiers bewaarden hun kalmte en stap ten onmiddelHJk over in de andere twee wa gons. De trein had slechts geringe vertraging. De beschadigde wagon is naar Weert vervoerd, waar deskundigen een onderzoek naar de oor zaak van den brand zullen Instellen. Dot ge Zondagmiddag omstreeks half vijf is op het traject EindhovenWeert een der motoren van den uit drie wagons bestaanden dleseltreln Am sterdamMaastricht ter hoogte van Maarhreze bij Weert’in' brand gevlogen. De bestuurder bemerkte dit bijtijds en bracht den trein tot stilstand. doende en onvoorzichtige navigatie van betrokkene, dus aan diens schuld In overleg met de geneeskundige autoriteiten is besloten, alle scholen te Naaldwijk. Maasdijk en Honselersdijk, die in verband met de kinder verlamming van 7 September af gesloten waren. Maandag weer open te stellen. De kinderverlamming is. tot het ééne vermel de geval beperkt gebleven. Inmiddels zal met Ingang van 18 September 1938 het thans bij uitvoer geldend prijsverschil nd f 1 per 100 K.G. voor groene erwten en ad t 1.40 per 100 K.G. voor split- en parelerwten voorloopig worden verlaagd tot f 0.50 voor groene erwten en tot f 0.70 voor spilt- en parel erwten Deze verlaagde prijsverschillen zullen gelden voor alle exporttransacties, waarvoor het prijs verschil op Zaterdag 17 September 1938 niet was gefixeerd. Exporteur^ die na, 12 September JJ. vóór 18 September 1938 exporttransactles hebben afgesloten, welke nog niet ter fixatie werden aangeboden, zullen echter alsnog in de gelegenheid worden gesteld, hiervoor het vóór 18 September 1938 geldende prijsverschil te fixeeren, mits de opgave van deze transacties alsmede de hierop betrekking hebbende bewij zen, Maandagochtend 19 September 1928 voor 13 uur in het bezit zijn der Nederlandsch» Akkerbouw-centrale. Voorts wordt om medegedeeld, dat de termijn. Niet alleen zijn de historische banden tus- schen Nederland en Nassau talrijk en sterk, ook heden ten dage leeft er in de stamlanden van het Huis Oranje Nassau aan Lahn, Dill en Sieg nog altijd een hartelljke belangstelling voor Nederland en zijn Vorstenhuis. En deze belangstelling Is wederzijds, hetgeen blijkt utr het veelvuldig bezoek van Nederlanders, zoo wel historici als toeristen, aan dit mooie land langs de liefelijke oevers van de Lahn. Onder hét getal vreemdelingen, dat jaarlijks Nassau bezoekt, nemen Nederlanders de eerste plaats in. Op initiatief van den heer O. A. van de Ree hoofd eener openbare school voor ÜL.O. te Den Haag is met onmiddellijke medewerking van de heeren P. Kokshoom, hoofd R.K.UL.O. te Voorburg, W. D. Kaat, hoofd eener Chr. school, dr. W. van der Wijk, dir. openbare H.B S., A. v d. Veen Vonk, dir. openbare ambachts school, broeder Plus Smeelen, dir. Bisschoppe lijke kweekschool, dr. P. Doornenbal, dlr.«Chr H.B.S., G. Hellinga, dir. Haagsche schoolver- renlging en J. van der Rest, dir. Chr. ambachts school, allen te Den Haagk na gehouden rugge spraak met een twintigtal der voornaamste on- derwijE-organisaties hier te lande, namens de Nederlandsche Jeugd aan minister Cham berlain een telegram gestuurd, dat vertaald als volgt luidt: De schoolgaande Jeugd van Nederland ge tuigt met diepe ontroering van haar bewonde ring en dankbaarheid voor wat U in lang van den wereld' geheele menschheid i hoopt vurig, dat God Het schip lag in de haven vjin Le Havre, op thuisreis van Indlë naar Nederland. Op 1 Aug., 's avonds acht uur, gingen de drie matrozen passagieren, met het bevel, ulterlijk twaalf uur 's nacht weer aan boord te gaan. Het drietal verscheen echter niet en de „Tajandoen" moest zonder hen vertrekken. Thans hadden de matrozen zich voor den Raad te verantwoorden. Twee hunner waren verschenen, de-, derde had verstek laten gaan. De eerste matroos kwam met 'n langdradig ver haal, dat niet altijd even geloofwaardig klonk. „We waren" zoo vertelde hü „om acht uur van boord gegaan. Eerst hebben we een wandeling gemaakt en toen dronken we in een café aan de haven een paar biertjes," .Hoe groot was dat paar?" wilde de voor zitter. prof. Taverne, weten. „Beslist niet meer dan vijf en we waren hrele- maal niet dronken of lastig. Toen we buiten kwamen het was een uur of tien werden we door drie agenten ingerekend en zonder meer naar een politiebureau gebracht, waar we in een donker hok werden opgesloten. We spraken geen Fransch en konden den agenten niet ver tellen, dat we om twaalf uur aan boord moesten zjjn. Den volgenden morgen om vier uur wer den we vrijgelaten. Ons schip was weg en door bemiddeling van den consul konden we met een andere boot naar Nederland vertrekken.” De inlichtingen van den tweeden matroos kwamen vrijwel overeen met het verhaal van zijn college. Het tweetal hield vol. vrijwel vol komen nuchter te zijn geweest. De arrestatie zou wel op een vergissing hebben berust. Prof. Taverne: De politie te Le Havre weet van jullie arrestatie niets af. Een der matrozen: Dan liegen se daar in Frankrijk of het gedrukt staat. Na een zeer langdtfrlg verhoor, waaraan alle leden van den Raad voor de Scheepvaart deel namen. bleek, dat het drietal ruim f3.50 aan bier had opgemaakt en zij ieder minstens tien glazen bier hadden gedronken. De inapecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer P. 8. van t Haaff, was van meening, dat de klacht van de scheepvaartmaatschappij gegrond is en dat de monsterboekjes dienen te worden ingetrokken voor een termijn, door den Raad te bepalen. Uit Rome, waar momenteel het Generaal Ka pittel der Missionarissen van het H. Hart wordt gehouden, is hier te lande bericht ontvangen, dat tot Generaal is herkenen de hoogeerw. pator Chr. Janssen MJ3.C. Tot assistenten zijn gekooen de paters Nlc. Bovy. J. DontenwiU, J. Zandvliet, P. Bolte en tot Procurator Generalis pater Aemllius Con- stanzi. - 8 ook voor Jams. De lelijke vruchtensmaak van Zwanenberg's jams is een vreug de voor hen. die juist de vruchten zélf willen proeven. Frisch komt het fruit uit den boomgaard. Frisch wordt ’t door Zwanenberg verwerkt. Frisch komt het als Zwanenberg'! jams op tafel. Probcrrt ook ton, drze jomti oordtxitn. konon. frootbotm- btun. fnmbottn boutn. Terwijl Zaterdagmiddag te kwart voor drie de vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal door mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk werd geopend, sagen op dat tijdstip de nieuwsgierigen, die zich aan het Noordeinde te Den Haag hadden opgesteld, bet hofrUtuig bij het paleis voorrijden. Te ongeveer vijf voor drie verliet de minister van Rlnrum- landsche Zaken, de heer H. van Boeijen. ge kleed in ambtsgewaad, het paleis, daarbij uitge leide gedaan door den thesaurier van H. M. de Koningin, Jhr. J. H. Repeteer van Driel. Ben eerewacht van huzaren bracht het eerbewijs. Voorafgegaan en gevolgd door een detache ment huzaren reed de koets over de Heulstraat, den Kneuterdijk en den VUverdam naar het Binnenhof, waar een eerewacht vu huzaren- te-voet de karabijn presenteerde en de minister na het uitstappen door de commissie van in- en uitgeleide au den Ingang vu het gebouw der Tweede Kamer werd begroet. Zoowel aan het Noordeinde als langs de korte route en op het Binnenhof was het belangstel lende publiek weinig talrijk. Ook in de Staten-Generaal self was de op komst dit jaar minder groot du andere jaren. Na de sluiting der sitting «vertrok de kleine stoet op gelijke wjjse weder naar bet paleis Noordeinde. het be- Ivrede en voor het nell der ojF15 September deed. Zij U de kracht moge schenken om Uw taak te volbrengen en haar met succes te bekronen. Op advies van den Inspecteur der volksge zondheid voor Zuld-Holland, heeft de burge meester van Rotterdam een besluit genomen om de sluiting vu scholen voor voorberei dend onderwijs en van de klnderbewaarplaat- sen. welke tot en met 17 September was volen, tot een nader te bepalen datum verlengen. Voor de scholen voor gewoon buitengewoon lager onderwijs is de sluiting niet aerlengd, au de laatstbedoelde scholen zal het onderwijs dus Maandag 19 September hervet De deelnemers au deze reis, de burge meesters dr. E. Mix, Wiesbaden, dr. Frels- feld, Nassau, W. Schwarz, L. Weber, Dillenburg, A. Rupp, Hadamar, H. Baumann, Dies. O. Schmidt, Usin gen en G. Richberg, Idstein, blijven *nog enkele dagen in ons land. waarbinnen fixatie vu het prijsverschil dient te worden aangevraagd, met ingang van 18 September 1938 van 8 dagen tot 4 dagen na afsluiting der betreffende exporttransactl» wordt verkort. vooruitgaande is. tengevolge van de hooge koorts in dagen der ziekte nog vermoeid. De behandelende geneesheer acht het waar schijnlijk dat het vertrek naar Soestdijk deze week zal kunnen geschieden. Gedurende de eerstvolgende weken zal H. K. H. ook dan nog grootese inspanningen moeten vermijden. De burgemeesters van acht steden uit het land Nassau, het stamland van ons Nederlandsche, vorstenhuis, zijn naar Amsterdam gekomen, ten einde H. M. de Koningip hunne ge- lukwenschen met het 40-jarige Re- geeringsjubileum aan te bieden. Zaterdagmorgen om 12 uur zjjn zj) ten Paleize ontvangen, waarbij ZÜ aan H. M. een oorkonde bebben aange boden. gesloten in een kostbare cas sette uit marmer, afkomstig uit het Lahngebied, gehouwen dus uit den stamgrond der Nassau's waar zooveel nog herinnert aan het roemrijk ver leden onzer dynastie en van waaruit eenmaal onze vrijheidsstrijd is be gonnen. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak inzake het tegen den grond stooten vu het het en van van hun vreugde en erkentelijkheid deden blijken, spreekt wel vanzelf na alles, wat Pater Dito, als de groote stuwkracht vu den wereldomroep van den KRO., voor hen heeft gedaan. Merkwaardig is echter, dat ook andersdenkende luisteraars vu zich deden hooren, trouw als zjj het „Godsdien stig halfuurtje” van Pater Dito volgen. Ook aan ontbroken. Een schat vu bloemen siert werkkamer van den nieuwen omroep-leider doortrekt er de sfeer met feestelijke geuren. En nlet'ininder werd gewaardeerd de geste vu een groep Bossche kapelaans, die van hun belang stelling getuigden met.... een kistje sigaren. Uit alles blijkt echter de algemeene sympathie en het groote vertrouwen, waardoor Pater Dito zich gesteund mag weten bij het volvoeren van de schoone, maar zware taak, welke op zijn schouders is gelegd, een levenstaak in den vollen sin des woords. Aan deze berekeningen liggen tenge stu- cües, in Amerika en Europa gemaakt, ten frcnde. De verschillen cu*sziAwa~-de onder scheidene qperoepen zijn groot. Clark is de niet- onbestreden gebleven meening toegedaan dat van een hooger standpunt bezien, het inkomen is te beschouwen als een joede maatstaf voor de sociale beteekenls welke au de beroepen is toe te kennen. Deze meening zou alleen dan juist zijn, indien de Prils betaald voor verschillende beroepsver richtingen ook wezenlijk het sociale nut. door die verrichtingen gesticht, dekte, maar hoe of liever hoe zelden, is dat wezenlijk het geval? Amerikaansche levensverzekeringmaat schappijen beschouwen deze statistiek als een waardevolle basis voor het schatten van het toekomstige beroepsinkomen en van het ge middeld aantal arbeidsjaren voor een man, die een verzekering wenscht te sluiten. Voor zulke exacte en inlichtende gegevens rijn de levensverzekeraars altijd dankbaar, •cot zü helpen de agenten aan waardevol ““terleei ter bevordering van de acquisitie. Voor ons hebben zij waarde omdat zij een rij het ook geenszins exact, toch concreet bedd geven van de geldswaarde van ver- “chlllende beroepen en vu de vernederende ftoancieele onwaarde of waardeloosheid van b*1 leven van millioenen werkloozen, dat echter in bovennatuurlijkén zin gelukkig van Criechatbare waarde kan ziin. y-w il deze berékening is als rendement 1-4 van het kapitaal 4 pCt. aangenomen. ■4—' Het aantal der jaren gedurende welke het beroep uitgeoefend zal worden, speelt een hoofdrol; het doorsnee-aantal arbeidsjaren per beroep moest dus eerst berekend worden. Prof. Clark heeft 16 verschillende beroepen op hun opbrengst-waarde onderzocht. Daar bij komt h{j'tot de volgende resultaten: Men meldt ons vu officieele zijde, dat gezondheidstoestand vu Prinses Juliana steeds Toch gevoelt H. K. H. zich de eerste De geheel eigen plaats, die de radio beden ten dage in onze samenleving inneemt, meer - in het bijzónder die vu huisgenoot in menig gezin, van vertrooster au ziekbed en vu eenzamen, is wel duidelijk tot uiting gekomen bij de benoeming vu Pater Lector J. Dito OP. tot hoogsten leider vu den K R O. Door zeer velen is dese benoamlng begrepen en meegeleefd1 als een familiege beurtenis, waaraan men deel had, waar men als het ware op had gewacht en die nu tot oprechte verheugenis strekte. Zoo zijn er onder de bijkans 1500 gelukwen- schen in allerlei vorm, welke de nieuwe KJt.O - voorzitter mocht ontvangen, naast hartelijke felicitaties vu de hoogsten in den lande, ook brieven, kaartjes en zelfs ansichten vu eenvou dige menschen, die den radio-pater niet anders kennen du van zijn stem door de microfoon en misschien zijn foto in de krut, maar die noch tans met hem vertrouwd zijn als met een naast familielid en zich verheugen over zijn uitver kiezing. Ontroerend zijn daarbij de brieven van zieken, voor wie Pater Dito, zonder hen van aangezicht tot aangezicht te kennen of hen ooit persoonlijk gesproken te hebben, een vertrooster is in den besten zin des woords, trouw als geen ander, in hun eenzaamheid van uren en dagen en jaren soms achtereen^ i ^Hell jonge directeur. De KB.O. herbloeit in nieuwe fleur," telegrafeerde prof. dr. B. Molkenboer zijn Jeugdigen, immers nog pas 34-jarigen confrater. Het is opmerkelijk, hoe de meeste brieven en telegsgmmen eenzelf- den geest ademen. En dat zijn gelukwen- schen vu Bisschoppen en Ministers, van Radioraad en Radio-colleges, van zuster- omroepvereenigingen, van den directeur- generaal van het Staatsbedrijf der P.T.T. enz. Telkens en telkens weer blijkt de groote persoonlijke waardeering voor Pater Dito en zijn werk, zoo goed als voor den K R O. en de stellige verwachting, dat de uitstekende verhoudingen en relaties onder zijn leiding zullen worden bestendigd en de K.R.O. een periode van nieuwen opbloei tegemoet gaat Gelukwenschen kwamen er binnen uit letter lijk alle kringen der samenleving, vu over de grenzen, van vereenigingen, instellingen en or ganisaties, zoo goed als van particulieren. Vol vertrouwen draagt men de sympathie voor den persoon en het werk van wijlen pastoor Perquln over op zijn opvolger, pater Dito, die acht jaren lang diens rechterhand was en reeds zoo menig vruchtbaar initiatief nam en uitwerkte. Het is een ver van makkelijke taak, realiseeren zich velen in hun brieven, maar „wij hebben goed vertrouwen en.... wij zullen voor u bidden," schrijven zj). Dit laatste is wel de schoonste vorm vu meeleven, welke zich hierbij mani festeert. et is de plicht, het recht en het geluk T 4 van den mensch te arbeiden. Dat in X X de huidige wereld millioenen dien plicht niet kunnen vervullen, dat recht niet kun- „en uitoefenen en^iat geluk niet mogen jnjgXen. vormt een schreeuwende aanklacht legen deze „verlicht” geheeten twBbtigste eeuw, die in méér dan een opzicht dotteerder g dan de vaak klakkeloos duister gescBqjden middeleeuwen. De baarde van den door den mensch tijdens zijn leven verrichten arbeid ^eetaat uit verschillende elementen, nJ. bo- Tenruatuurlijke en natuurlijke, terwijl de na tuurlijke weer onderverdeeld kunnen worden in prod&tieve en geldswaardige. De dokter, die een zieke het leven redt in den geest van God te willen dienen met de gave, welke hij run Hem ontvangen heeft, en van opoffe- rmgsgezlnde naastenliefde, verzamelt rijke verdienste voor den hemel. Hij produceert echter ook een natuurlijke waarde, nl. het behoud van een menschenleven en tenslotte ontvangt hü een honorarium als prijs voor de door hem gepraesteerde zorgen en arbeid. De volledige waarde van zulken doktersarbeld te schatten is niet mogelijk, omdat die waar de goeddeels ligt in een orde, waar cijfers als stoffelijke merkteekenen hun waarde verbe ven, maar wanneer men zich uitsluitend tot bet bedrag van zijn honorarium bepaalt, ku men een becijfering maken van de gelds waarde van zijn beroep. Deze geldswaarde dè? verschillende beroepen heeft beteekenls voor de levensverzekeraars als basis voor de berekening van de verzekeringspremie. In de „Verzekeringsbode" troffen wü een interessant artikel au over de berekening van de gelds waarde van verschillende beroepen, gemaakt door Prof- H- F- Clark, professor In de 4 na tionale economie van de New Yorksche Co lumbia Unlversiteit. Om tot nieuwe, unifor me, vergelükbare formules te komen voort* deze berekening, gaat hü uit van het vol gende theoretische geval. Een jonge, zoo juist gevestigde arte komt bü een bankier en doet dezen het voorstel alle inkomsten, welke hü ah dokter door de uitoefening van zijn prac- tijk zq) ontvangen, aanstonds en bü voorbaat met een vast te1 stellen kapitaal te vereffenen. Hü' neemt dus om zoo te zeggen een hypo theek op zijn toekomstige beroepsinkomsten, op de geldelüke opbrengst van zün levens arbeid. Daartegenover verplicht hü zich alle die Inkomsten af te dragen aan den bankier. Hoe'groot is nu het kapitaal dat de bankier op het onderpand van 's dokters levenswerk heeft uit te keeren? Z. H. Exc. de bisschop vu Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Hem en Venhuizen- du weleerw. heer 131. N. M. M. Boonekamp en te De Cacksdorp: den weleerw. heer J. A. M. Bek kers, die kapelau was te Schiedam (H. IA- dulna). K' ®- van 15 September 1938 zün opnieuw tot burgemeester der gemeente Delft, van Baren; tot burgemeester der ge- Sfcnerpenisse^ W. L. Klos; tot burge- Bta»m^..“er *cnleenro Tletjerksteradeel, F. W. lrSe? tot t>urKerneestcr der gemeente J. Engelenburg: De VOORZIITEH doet voorlezen een Konink- lük Besluit, waarbü de minister vu Binnen - landsche Zaken wordt gemachtigd, heden te drie uur des namiddags zich te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal. teneinde in een vereenigde vergadering der belde Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De voorzitter benoemt een commissie, die den minister in het gebouw zal ontvangen en uit geleide doen. Deze commissie bestaat uit: de Eerste-Kamer- leden de heeren Vu Asch van Wijck en Fleakens en de Tweede-Kamerleden Oud, Krüger, Bajetto en Van Lidth de Jeude. Kort daarop treedt de minister vu Binnen- landsche Zaken, voorafgegaan door de leden der commissie, de vergaderzaal binnen. De heer VAN BOEIJEN, minister vu Blnnen- ludsche Zaken, plaatst zich achter de mtnis- terstafel en houdt de volgende slultingsrede: De Koningin heeft mü opgedragen deze zit ting der Staten-Generaal te sluiten. Het thans afgesloten tüdvak uwer werkzaam heid heeft zich allereerst gekenmerkt door Hüde uren van eensgezind herdenken, welke mochten worden beleefd bü de geboorte van Hare Koulnk- lüke Hoogheid Prinses Beatrix en nog onlangs bü de viering vu het 40-jarig regeeringsjubl- leum van Hare Majesteit de Koningin. Dank zü uw medewerking kon een aantal voor het lud vu büzonder gewicht zijnde wet te lijke maatregelen worden tot stand gebracht. Zoo kreeg een herziening van de Grondwet haar beslag en werden voor 's lands verdediging vu groet belang züride wüzl^jngen aangebracht in de Dienstplichtwet. Wüders mocht de tot stand komlng worden begroet vu een autal maat regelen van wetgevenden aard, strekkende tot versterking vu het economische leven, terwijl uw aandacht in zeer büzondere mate was ge richt op het vraagstuk der werkloosheid. De Koningin heeft mü opgedragen u dank te stoffelüke blijken heeft het niet zeggen voor den üver en de toewüdlng-Ax» u betoond. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd verklaar ik de zitting vu de Staten- Generaal te zün gesloten. P stoomschip ..Pluto" bü den toegang tot Drogden-kanaal op 3 April van dit jaar schorste den gezagvoerder voor den rijd een maand. De Raad is van oordeel, dat het stooten van de „Pluto” is te wüten aan onvol- i den Vrijdagmiddag is op klaarlichten dag Badhoevedorp (Haarlemmermeer) ten nadeele vu den heer Schönhage een geldkistje gesto len. inhoudende een bedrag van ongeveer f 1150,—. De heer S. drijft ren zaak in rüwielen en onderdeden. Hü ontving 's morgens tot vier maal toe een en dezelfden klant voor onbe nullige boodschapjes. De klant kwam 's middags weer enkele ma len terug en was toén door de vrouw van 8. geholpen. Op het 'oogenblik dat hü den winkel verliet, schijnt hü de kans te hebben gehad, den draad van de electrische bel door te knippen. Toen hü bemerkte, dat de vrouw achter in gesprek was, nam hü zün kans waar, om nJ. het geld kistje mee te “nemen. Hierin bevond zich een bedrag van ongeveer f 150 én een pogefeullle met pirn, f 1000, waarvan een groot gedeelte voor een zieken fonds juist was opgehaald. De mu maakte zich met zün bult uit de voeten. De politie heeft een uitgebreid signalement vu den man en stelt een onderzoek in. Mr i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5