SCHIPHOL NATIONAAL LUCHTVAARTTERREIN? Suppletoire begropting voor Binnenlandsche Zaken OP DE VLAKTE 1 De strijd tegen de werkloosheid 1 MEER GELDEN WORDEN AANGEVRAAGD MET KIESPIJN LACHT II NIET maar nè gebruik van klespünpoeders van Dr. J. B. MKENK van Kerkelijk leven DINSDAG 20 SEPTEMBER 193» pa f Verbetering van woningen Luchtbescherming weer Maastricht eert den V olkshuisvesting H. Lambertus Nieuwe circulaire aan de gemeenten op. Volkstelling AARDBEVING OP TIMOR PATER C. WENT S.C.J. Clearingkoeraen a Geestelijke her bewapening Druk bezochte bijeenkomst te Amsterdam Oproep van vooraanstaande Nederlanders Procuratiehouder krijgt twee jaar gevangenisstraf Groote processie neemt te Luik zijn reliek in ontvangst Kernvergadering van Geheelonthouders DE PONT-TRANSBORDEUR WORDT AANGEBRACHT Verduistering op effectenkantoor 381.000 ie noodig voor volks telling en gezinspersoons- kaar tenstelsel r- ttti PASTOOR M. d. STEELE BEDIEND Neem ’n AKKERTJE bij Gevatte Kou, Griep, Influenza enz. Regeering zal ook dit jaar ten deele in behoefte aan bijzondere bezwaren voorzien DAN LACHT U! FATHER F. KOPERDRAAD t Onderhandelingen tusschen den Minister Waterstaat en de gemeente Amsterdam Sterfte aan mond- en klauwzeer 'r'J i Verder wordt gezegd' m het onder ver- i organlseerd. >ocM do* «n* i te op ®Üe- nrsr- chili van kant nt* den oer D» ux* I» i van wor- moe- haar be- mo- 1—18. 7 en elflt ingen ’lucH- hien- 15— w- Ampele overweging van desbetreffende advie zen heeft geleld tot de erkenning, dat uitstel of afstel van de volkstelling niet verdedigbaar zou zijn. 3. H i den i het wen. A Om echter de voorziening volgens het pro gramma. dat de regeering zich voorstelt te ver wezenlijken, zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen spoed toch is inhaerent aan den aard der veiligheidsmaatregelen meent de minister reeds voor het dienstjaar 1938 de gel den ce moeten aanvragen, tot het bedrag van t 500.000, weshalve hij bü deze aanvraagt de som van f 175.000, zijnde het verschil tusschen genoemde f 500.000 en 'het bedrag, aanvanke lijk voor 1938 gevoteerd. nJ. f 325.000. VefkrDgbaat bij apothekers en drogisten. De Rotterdamsche rechtbank deed Maandag- middag uitspraak in een zaak tegen den 33-ja- rigen procuratiehouder D. W. M. V„ wonende te Rotterdam en thans gedetineerd, wegens ver duistering in dienstbetrekking. HU was in dienst geweest van een effecten kantoor, handelend onder den naam van V. en S. te Rotterdam, van welk kantoor zijn vader directeur was. HU had een groot aantal pand brieven. hem door cliënten ter conversie toe vertrouwd. verkocht en de opbrengst gebruikt ten bate van het reeds zwak staande kantoor. Bü het faillissement van deze instelling was een tekort van ƒ200.000. De rechtbank achtte het ten laste gelegde be wezen en veroordeelde verdachte tot een gevan genisstraf voor den tijd van twee jaren met af trek van voorarrest. De elsch luidde drie jaar. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der Rüksbegrooting voor bet dienstjaar 1938 (Bin nenlandsche Zaken). Maandagmorgen is een begin gemaakt met de montage van den pont-transbordeur aan de nieuwe hooge brug te Maarsen, waarmede men binnen een week gereed hoopt te zün. De datum van de officleele openstelling van de brug is nog niet bekend. Hiermede sullen nog wel enkele weken heengaan. In Nederland zün groote zedelijke krachten aanwezig. Wü zUn overtuigd, dat bü onderken ning van de grootte der belangen, die op het spel staan, en van den diepen ernst van den toestand, Nederland zich aan de taak der mo- reele en geesteluke herbewapening zal zetten met Nederlandsche vastberadenheid en die taak zal voortzetten met Nederlandsche vasthoudend heid. Het ligt in de bedoeling den Inspecteur in de provincie Groningen over te plaatsen naar de nieuw gevormde inspectie Noordholland. om vattende het hierboven onder 8 omschreven ge bied. Deze eene mogelijkheid benut op het ge bruik van de bevolkingsboekhouding als voor- naamsten grondslag voor de volkstelling, waar toe het evenwel noodzakelijk is, dat die bevol kingsboekhouding zal zün verbeterd door toe passing van het gezlnspersoonskaartenstelsel, tot welks algemeene invoering, na de in alle opzichten geslaagde proef, reeds gerulmen tfja geleden de regeering in principe heeft besloten. Z. H. Kzc. de Aartsbisschop van Utreeht heeft op «voordracht van den Provinciaal van. de Congregatie der Priesters van het H. Hart’ van Jezus benoemd tot rector van het Jeugd- werklooeenkamp „Drakenburg" te Baarn Pa ter C. J. H. Went, 8.CJ. De vraag, of de methode niet zooveel zou kunnen worden vereenvoudigd, dat, met behoud van het beginsel, dat een redelUke waarborg voor verkrijging van een deugdelijk resultaat zal bestaan, een deel der kosten bespaard zou kunnen worden, heeft gevoerd tot de bestu- deerlng van onderscheidene mogelijkheden, welke, met uitzondering van één, als ondeug delijk moeten worden verworpen. De elsch van het oogenblik is moreele en geestelUke herbewapening. Een steeds toenemend aantal menschen, hier en in het buitenland, stelt zich deze herbewapening ten doel. Alle mannen en vrouwen van alle landen en van alle rassen worden geroepen om aan dit werk deel te nemen en zun in staat te helpen. Als wü. met onze medemenschen overal ter wereld te zamen, alle wilskracht en vindingrUkheid, die wü thans aan de nationale verdediging moeten besteden, in dienst stelden van deze taak, dan zou de vrede voor de wereld verzekerd zun. Gods levende geest, die elk volk en elk mensch tot zün hoog ste bestemming roept, werpt ook de muren neer van vrees en hebzucht, van achterdocht en haat Deze geest kan de onderling strUdende politieke stelsels overspannen, orde en vrüheid verzoenen, waarachtige vaderlandsliefde wekken, alle bur gers vereenlgen in dienst van hun land en alle landen in dienst van het menschdom. „Uw wil geschiede op aarde” is niet slechts het gebed om leiding, maar een oproep tot de daad. Want ZUn wil is onze vrede. Het is onze innige overtuiging, dat Nederland dat op zoo wonderbare wüze te midden van den wereldbrand gespaard bleef, in de aangegeven taak een hoogst belangrük aandeel heeft. Als de oorlogsramp ook ons land zou treffen, zal elk Nederlander, zonder onderscheid van kerkgenoot schap, partü of klasse, geroepen worden alle zelf zucht en vooroordeel op zü te zetten en alles voor het vaderland te offeren. Büna zonder uit zondering zullen alle Nederlanders dan bereid zün voor hun land den dood onder de oogen te zien. Het is echter thans het oogenblik zich ge heel voor het groote doel in te zetten en zoo mede te werken aan de poging, de naderende ramp te voorkomen. Ieder Nederlander indivi dueel kan hiertoe medewerken, heeft hierbü een plicht te vervullen. In verband met de hlervoren gemaakte op merking, dat de regeering het voornemen heeft ook dit Jaar weder ten deele in de behoefte aan büsondere büdragen te voorzien door het be schikbaarstellen van rentelooze voorschotten, herinnert de minister er aan, dat op grond var de uitkomsten van 1937 mag worden aangeno men. dat, behoudens een enkele uitzondering, in die behoeften, welke gevolg zün van een uit breiding der werkverschaffing, niet door een voorschot, doch door een büdrage k fonds perdu zal worden voorzien. Teneinde verbetering van bestaande woningen mogelük te maken, is eenige tegemoetkoming van de züde van het Rük gewenscht. Het ligt in de bedoeling f 375.000 aan te wenden tot het verstrekken van büdragen in die kosten, waar door een aantal verouderde, doch overigens goede, woningen meer in overeenstemming kan worden gebracht met eischen, welke thans aan woningen worden gesteld. telüke en, vooral ook, van landelüke adminis tratie groote voordeelen. De invoering van het gezlnspersoonskaartenstelsel maakt niet alleen voor 1940 de volkstelling aanzienlük goedkoo- per, de financierle voordeelen komen bü vol gende volkstellingen eerst recht volledig als winst tot uiting. Zoowel de invoering van bet gezlnspersoonskaartenstelsel als de volkstelllngs- werkzaamheden bieden volgens de bedoelde ge- wüzlgde methode de gelegenheid tot tewerk stelling van werklooze hoofdarbeiders geduren de langeren tüd. Thans wordt hiervoor aangevraagd een be drag van f 381.000. e Troonrede, waarvan vele katho- i J Heken het min of meer „verlossen- LS jg WOord" Inzake de nationale ramp der werkloosheid verhoopten, maar waarvan de anti-revolutionnairen „har de waarheden” ter overpeinzing en be zinning door ons volk verwachtten, heeft noch het een noch het ander gebracht. De positief Christelijke regeering houdt zich in dit staatsstuk kennelijk op de vlakte, welke naar alle, ook bedenkelljke, kanten open ligt. KOEPANG, 19 Sept. (Aneta). Gisteren twee uur in den middag is te Klfannanoe midden-Timor een aardbeving waargenomen. Verschillende huizen, waaronder ook de pa- sanggraham en het politiebureau, werden be schadigd. Aangezien bü de beoordeeling der ramingen op de gemeentebegrootingen van de kosten voor werkloozenzorg, tot hedefi geen rekening werd gehouden met de kosten, welke veroor zaakt zullen worden door de door de regee ring nagestreefde uitbreiding der werkver schaffing, zullen de gemeentebesturen goed doen opnieuw te overwegen, op welke wüze voor wat hun gemeente betreft kan worden medegewerkt aan een krachtige uitbreiding der werkverschaffing en welke wüzlglngen van de gemeen tebegrooting daarvan het gevolg zullen zün, opdat deze wüzlglngen zoo spoedig moge lük en in leder geval voor 15 November 1938 tej kennis van Gedeputeerde Staten kunnen wor den gebracht. Koersen voor stortingen op 20 deser tegen verplichtingen. luidenda In: Relchsmarken 74.38, Lires ƒ9 63. Het aantal sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer in de week van 4 tm. 10 September heeft bedragen: 85 runderen, 53 kal veren, 59 varkens en biggen, 2 schapen en 1 geit. Het aantal sterftegevallen sedert de week van 19—28 September 1937 bedraagt in totaal-: 3476 runderen, 4297 kalveren, 2362 varkens en big gen, 259 schapen en 67 geiten. In 1940 zal, Ingevolge de wet van 22 April 1879 een nieuwe tlenjaarlüksche volkstelling ge houden moeten worden, waarmede, geschiedt zU overeenkomstig de beginselen, welke in 1930 gegolden hebben, een bedrag van rond f 1.380.000 gemoeid zal zün. De minister ziet niet voorbü, dat de bezuini ging op de kosten van de volkstelling/ welke, bü gebruik van de bevolkingsboekhouding, kan worden verkregen, weer wordt te niet gedaan, doordat de algemeene Invoering van net gezlns persoonskaartenstelsel het bedrag der te be sparen koeten opvordert. Bedacht dient echter te worden, dat de re geering thans met het bedrag van f 380.000 twee belangen kan dienen, nl. zoowel een deug- delüke volkstelling kan doen houden als het gezlnspersoonskaartenstelsel kan Invoeren. Dit stelsel toch biedt uit een oogpunt van gemeen- Wellicht ten overvloede wil de minister er nog op wüaen, dat gemeenten, welker gewon» uitkeering uit het werklooehelds-subsldiefonds niet het maximale percentage beloopt, doer de werking van de schaal automatisch de verhoo ging der voor subsidleering in aanmerking ko mende uitgaven schier volledig tilt het werk- loostieidssubsidiefonds vergoed krügen. De on der deze groep vallende gemeenten, die reeds een bijzondere büdrage moesten ramen, behoe ven deze raming mitsdien niet te verboogen. Met de colleges van Gedeputeerde Staten zal In bet enkele geval, dat ten gevolge van de uitbreiding der werkverschaffing aan een ge meente een subjectieve bjjdrage zal moeten worden verleend, teneinde de begrootlng slui tend te houden, overleg worden gepleegd over ,de vraag, op welke wüae aan dit gevolg zal kun nen worden ontkomen. De minister meent erop te mogen reke nen, dat van de züde der gemeenten alles In het werk zal worden gesteld om de plannen van de regeering te helpen bevor deren. De funeste gevolgen van een massa- len lediggang zün genoegzaam bekend. De demoraliseerende Invloed der werkloosheid moet met alle trachten worden bestreden en arbeid voor de werklooeen is uiteraard verre te verkiezen boven steun zonder meer. Met een krachtig beroep op de gemeente besturen, de uiterste krachten in te span nen om te komen tot objecten voor werk- verschaffing, besluit de circulaire. Met groote plechtigheid hebben Zondag do katholieken van Maastricht een groote reliek n van hun schutspatroon, den H. Lambertus overgebracht van Luik naar Maastricht. I Aan het eind van de zevende eeuw stierf uty als bLsschop van Maastricht, zün geboortestad, den marteldood. HU werd vermoord te Luik. In het begin der achtste eeuw werd zün gebeente opgegraven en naar Luik overgebracht. Daar is het gebleven tot in onze dagen. Met toestemming van Z. H. Exc. Mgr. Kerk- hofs, den bisschop van Luik, is Zondag een groote reliek van den heilige in processie naar Maastricht overgebracht. Tweeduizend pelgrims kwamen Zondagmid dag om 5 uur aan de kathedraal van Luik aan om de reliek van den Heilige in ontvangst te nemen. De bisschop van Luik heeft op de trappen van de kathedraal, omringd door het kapittel, de Nederlandsche pelgrims ontvangen. Aan het hoofd van den stoet, waarin een muziekkorps meeliep, en welke met de vlaggen eh rük ge- costumeerde groepen een kleurrijk geheel vorm de. Hepen mgr. G. Lemmens. bisschop van Roer mond, en mgr. Wouters, deken van de St. Ser- vaas en uit traditie kanunnik van de kathe draal van Luik. Onder gezang geschiedde de plechtige over handiging der relieken. Tegen 6 uur heeft de stoet Luik verlaten om naar Maastricht terug te keeren, waar groote feestelükheden zün ge- in het St. Joseph- bü Arnhem van de Mill-HiU plotseling Koperdraad, oud- (Britsch-Indlë). Volgens „Ons Noorden” is de herder van de parochie Nieuw Schoonebeek. de zeereerw. heer M. H. v. d. Steele, dezer dagen plotseling ernstig ongesteld geworden. De direct ontboden genees heer achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Zwolle noodzakelük. Daar verergerde de toe stand aanvankelük in die mate, dat Z.Eerw. van de laatste HH. Sacramenten is voorzien. De toestand van pastoor v. d. Steele is op het oogenblik redelük wel. De minister deelt daarin mede, dat bü de vaststelling van het bedrag der benoodlgde bü- zondere büdragen, c.q. van de in de plaats dezer büzondere büdragen tredende rentelooze voorschotten, alsnog rekening zal worden ge houden met de als gevolg van de uitbreiding der werkverschaffing verhoogde of voor 15 No vember 1938 alsnog te verhoogen raming der kosten voor werkloozenzorg. Do büzondere omstandigheid, dat voor 193t nog geen extra- of belastingbüdragen zün vastgesteld in verband met het voornemen van de regeering om ook dit jaar weder ten deele in deze behoefte te voorzien door het beschikbaar stellen van rentelooze voorschot ten opent daartoe de gelegenheid. De gekocen termen en formuleeringen zün zóó vaag, dat zij practiscn alles, veel, weinig of niets zullen kunnen gaan be- teekenen en daardoor legt dit staatsstuk een zichtbaar gebrek aan psychologisch inzicht in de behoeften van ons volk aan den dag, een gebrek, dat zich op den duur wel eens onaangenaam zou kunnen wreken. Dat „het verlossende woord”, dat de voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond A. J. C. de Bruyn indertüd eischte en door het orgaan van het Verbond „Herstel” later werd gemi tigeerd tot de betrekkelijkheid van een bü wüze van spreken „verlossend”, niet zou worden gesproken, was te voor zien, maar dat de regeering het leger werkloozen, dat nog altijd een 300.000 man sterk is, zóó weinig hart onder den riem steekt als in dit docu ment geschiedt, is teleurstellend. Zelfs heeft zij verzuimd den inderdaad hoogst précairen internationaal poHtieken toe- stand met een allerminst denkbeeldig oorlogsgevaar uit te spelen als een klem mend argument voor het weinig concreet zün van de dingen, welke zij inzake de werkloosheidsbestrijding heeft durven zeggen. Men kan dit tot op zekere hoogte als eerlükheid prijzen, maar van poH tieken tact, welke de waarheid geen ge weld behoeft aan te doen, getuigt het niet. Zondagmiddag is rustoord „Vrüland” missionarissen van overleden father 1 missionaris van Madras Gelük bekend, streeft de regeering naar een uitbreiding der werkverschaffing met 50 pet In zeer vele gemeenten ontbreekt echtei de mogelükheld om, althans in 1938, de werk verschaffing met dit percentage uit te brei den. Zal het door de regeering gestelde doe’’ worden bereikt, dan zullen dus andere ge meenten, welke wel over de noodige mogelük- heden beschikken, tot een uitbreiding van meer dan 50 pet. moeten overgaan Ook hiermede kar bü de overweging der te nemen maatregelen door de gemeentebesturen rekening worden ge houden daardoor blüvende den ten eventueele mérites te oordeeld. De krachtige voortzetting van de verdere uitvoering van de droogleg ging van den Noord-Oostpolder en de voorbereiding van de inpolderingen in het IJselmeer vormen echter als eenig concreet aangegeven punt te weinig houvast om direct tot geestdrift in dezen te stemmen. Ook voor de zoo nüpende kwaal der jeugdwerkloosheid worden geen geneesmiddelen aangegeven. De dokters verklaren alleen, dat zü deze de moreele volksgezondheid verwoesten de epidemie met krachtiger maatregelen dan tot nu toe zullen bestrijden. Wjf zullen zien. De heeren prof. mr. P. J. M. Aalberae, lid van den Raad van State; Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van Sta te; Jhr. mr. Rh. Feltlj, president van den Hoo- gen Raad; vtce-adm|faal Jf Th. Pürstner, chef van den Marinestaf; Jhr. mr. B. C. de Jonge, oud-gouvemeur-generaal van Ned.-Indiè; mr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State; jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud- minis ter van Waterstaat; Jhr. ir, Ht Loudon,tpresldent- commlssaris van de KoninkHjke; mr. P. J. Oud, oud-minlster van Financiën; dr. A, A. L. Rut gers. Ud van den Raad van State en lult.-gene raal J. J. G. baron van Voorst tót Voorst, commandant van het Veldleger, hebben een op roep inzake gèestelüke herbewapening gepubli ceerd, waaraan wU het volgende ontleenen: In de Times van 10 September 1938 is een oproep verschenen, die niet alleen wegens de hooge autoriteit van hen, die dit stuk onder- teekenen, maar ook door zün inhoud de diepe aandacht elscht van aUen, die prijs stellen op het behoud van onze geesteluke goederen, van onze Europeesche cultuur. In dezen brief toch wordt gewezen op het falen van alle tot dusver aangewende pogingen, het hoofd te bieden aan de moeilükheden, waarmede Europa te kampen heeft en die thans den vrede in hoogst ernstige mate onmlddellUk bedreigen. De gevaarlüke cri sis. die de wereld doormaakt, is in haar diepsten grond een moreele crisis. Genezing, die meer Is dan een bestrüding van de symptomen, kan al leen op moreel gebied gevonden worden. Mo reele herbewapening is volgens de schrijvers de eenige, maar dan ook de afdoende oplossing. Elk ander middel Acan de dreigende catastrophe ten hoogste vertragen. Diep doordrongen van de waarheid van deze stelUng, achten wü het onzen plicht den oproep van lord Baldwin en de zünen in het volle licht te stellen. Vervolgens vertrok hü naar Min waar hü In 1911 priester werd gewüd. MUI-HUI vgrtrok hü naar Brltsch-Indië, waar hU in de omgeving van Madras buitenge woon pionierswerk heeft verricht, vooral onder de paria's. Later heeft hü nog gewerkt te Bellary en tenslotte in de hoofdstad Madras zelf. Sedert 1935 was hü rustend missionaris op Vrüland. De overledene had een eenvoudig karakter en een grooten slelenüver. Zelfs nu nog was zijn liefste wensch naar zün missie te kunnen terugkeeren. een beste ben. Zooals wü in den aanvang schreven, zün de gekozen termen en formulee- ilngen in dit betrekkelijk korte regee- r*ngsdocument zóó vaag, dat zij prac- aUes, veel, weinig of niets zuUen i gaan beteekenen. Hadden zij -j beteekenen, dan zouden Omstreeks half vüf uur Zondagmiddag werd father Koperdraad plotseling onwel. Hoewel eenige priesters en een zuster-verpleegster ter stond büstand verleenden, overleed father Koperdraad binnen enkele minuten. Hü bereikte den leeftüd van 56 jaar. Father Koperdraad, die in Noorden <Z.-H.) is geboren, begon eerst op lateren leeftüd te studeeren, eerst bü de Franciscanen te Megen en later te Roosendaal. Hill, Van De Regeeringspersdlenst meldt: Bü schrijven van 9 Mei heeft de minis ter van Sociale Zaken zich tot de gemeen tebesturen gewend met het verzoek, mede te werken aan de uitbreiding van de werk verschaffing. Het is in den afgeloopen tüd gebleken, dat bü verschillende gemeentebe sturen tegen inwilliging van het verzoek bezwaren bestaan, welke gegrond zün op overwegingen van flnancieel-technlschen aard. .Teneinde de gewenschte uitbreiding met kracht te bevorderen, heeft de minister iAn Sociale Zaken thans een circulaire, waarin aangaande den flnancieel-technl- M schen kant der aangelegenheid nadere ver- duiSelükingen worden gegeven, aan alle gemeentebesturen gezonden. De wenschelükheid is gebleken om tot wüzl- ging van enkele ambtsgebieden van de inspec teurs voor de Volkshuisvesting over te gaan mede ir verband met het per 1 November 1938 aftreder van een der tegenwoordige functio narissen. |Dcze wüzlglngen van ambtsgebieden brengen met zich mede, dat het aantal Inspecteurs met één moet worden ultgebreld. De nieuwe indeellng van de ambtsgebieden wordt als volgt: 1. Groningen an het Noordelük deel van Drenthe tot en met de gemeenten Smllde. As sen, Rolde en Odoorn. 2. Friesland en Drenthe behalve het onder 1 vermelde gedeelte. 3. Overijssel zoomede het eiland Vrk. 4. Gelderland. 5. Utrecht en het Zuldoostelük deel van Noordholland tot en met de gemeenten Amster dam en Nieuwer-Amstel. 6. Noordholland behalve het onder ver melde gedeelte en het eiland Urk, zoomede he* Noordelük deel van Zuidholland tot en met d« gemeenten Katwük, Valkenburg, Oegstgeest. Leiderdorp, Hazerswoude. Waddlnxveen. Gouda Hekendorp en Oudewater. 7. Zuidholland behalve melde gedeelte. 8. Zeeland en het Westelük deel van Noord- braban* tot en met de gemeenten Hooge en Lage-Zwaluwe, Zevenbergen. Hoeven. Rucphen en Zundert. 9. Noordbrabant behalve het onder 8 ver melde gedeelte. 10. Limburg. Hierdoor wordt voldaan aan een reeds lang gevoelde behoefte, n.l. de splitsing van de In spectie Zeeland en Noordholland benoorden het U. tisch - kunnen q- - •Mes of veel te dat duidelijker en minder twjjfel- *chtig hebben doen uitkomen. Thans ma- “n den indruk te weinig te betee- *n*n’ en dat «temt„ onder de gegeven °®«tandlgheden bitter. De Regeeringspersdiensi meldi, dat de regeering, naX v nadere overweging van haar voornemens met betrekking tot de stichting van een centraal luchtvaartterrein, van oordeel blijft, dat het met het oog op de positie van Neder land in hei luchtverkeer noodzakelijk is, het groote inter nationale luchtverkeer op één enkel luchtvaartterrein ie concenireeren. Is daarvoor in eerste instantie gedacht aan een nieuw aan te leggen terrein beoosten Leiden, de loop der om standigheden heeft de regeering aanleiding gegeven tot de overweging in hoeverre, mei behoud van den eisch van een nationaal luchtvaartterrein voor hei internationale ver keer, in plaats van tot den aanleg van een terrein beoosten Leiden, zou kunnen worden besloten tot een in de tweede plaats mogelijke oplossing, namelijk hei bestemmen van hei luchtvaartterrein Schiphol tot nationaal luchtvaartter rein met deelneming door het Rijk in de verdere inrichting en de exploitatie daarvan. Dienaangaande worden thans onderhandelingen ge- voerd tusschen den minister van Waterstaat en het gemeen tebestuur van Amsterdam. Nu ten zenzien van de uitvoering van de wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen, practlsche ervaring is verkregen, heeft de re geering het noodig geacht, zich nader te bera den over de beantwoording van de vraag, op welk punt evenwicht kan worden bereikt tus schen het belang van de voorziening in lucht bescherming eenerzüds en de omstandigheid, dat voor dit doel, als voor elk ander, in de te genwoordige tüdsomstandlgheden slechts be perkte middelen kunnen worden beschikbaar gesteld De regeering heeft daarbü richtsnoeren vast gesteld en daaraan bekendheid gegeven volgens welke de voorzieningen het meeste nut zullen afwerpen. l Ten einde binnen afstenbaren tüd te geraken tot een toestand, welke, met inachtneming van eischen van soberheid, toch bevredigend mag worden genoemd, is. naar een berekening aan gaf, jaarlüks een bedrag van f 500000 noodig De regeering stelt zich voor, in de komende laren dan ook de middelen tot dat bedrag aan te vragen y-K at van den eenen kant, gezien den II flnancleelen toestand van ons land, een zoo groot mogeHjke beperking de uitgaven en van den anderen het vragen van grootere offers noodig blüft, bewijst, dat het régime ran het sacrosancte „huishoudboekje” zooyeel mogelük zal gehandhaafd wor den, en het verdient waardeering, dat de regeering tenminste zal streven naar een meer rechtvaardige verdeeHng van den belastingdruk, van welk streven wü mogen verwachten, dat vooral de groote gezinnen er baat bü zullen vinden.Het ge tuigt van laten ^erkelükheidszin, dat de landbouwcrisiswetgeving eindelük op de leest van den blüvend gebleken toestand zal worden geschoeid en dat er een or ganisatie in het leven zal worden geroe pen, waarbü in het büzonder gelet zal worden op de handhaving der bü het landbouwbedrüfsleven behoorende eigen verantwoordelükheid. Uit heel dit staats stuk, waaruit de positief Chrlstelüke t°on, die het vorig jaar zoo frisch en bemoedigend opblonk, verwonderlüker- wüze totaal verdwenen is, blükt, dat een angstvallige' voorzichtigheid nag als de moeder van de financieele porceleinkast wordt geprezen en geëerd, terwül wü ^ever wat meer blüken van moed en öurf en vertrouwenwekkend initiatief hadden gevonden in deze verklaring van regeering, waarin vier van onze mannen als minister zitting heb- •w y a het zoo luisterrük en hartelük IXI gevierde regeeringsjubileum doet ■L v deze troonrede als een ietwat miezerig buitje de laatste resten van de feestvreugde verleppen. Wel wordt erin verklaard, dat de regeering op den inge- slagen weg zal voortgaan, maar van positief nieuwe wegen is eigenlük geen sprake. Het mag verheugend heeten, dat de nood de regeering thans eindelük er toe zal brengen voor bepaalde bedrü- ven tarlefmaatregelen, zü het ook van matig beschermenden aard, te gaan ne men. De traditioneele vrijhandelsillusie in onze door nationalistische zelfzucht verbrokkelde wereld heeft büna even lang en welHcht even noodlottig door- gewérkt als de óók te lang gehandhaaf de goudrand om onzen gulden. Het beter laat dan nooit geldt echter ook hier. De belangrijke uitbreiding, welke aan de uitvoering van die werken, welke bü dragen tot verhooging van het voort- brengingsvermogen van den bodem en leiden tot het ontstaan werkgelegenheid, zal gegeven, zal in concreto i worden afgewacht om op mérites te worden De Zondag te Amsterdam gehouden Kemver- I gaderlng van de R. K. Geheelonthoudersvereeni- ging voor Spoor-, Tram- en A.T.O.-personeel „Sint Franciscus” werd begonnen met het ge- zamenlük büwonen van de Hoogmis in de kerk van den H. Franciscus Xaverius. Met elkander begaven zich daarna bestuur en leden naar restaurant „Cito” in de Kalverstraat, waar de vergadering, die uiteraard grootendeels door niet-Amsterdammers werd bügewoond, ge opend werd met een woord van den gastheer van deze kernvergadering, den heer L. v. d. Bo gaard, voorzitter van de afdeeling Amsterdam. Spr. ving zün rede aan met een woord van dank tot het hoofdbestuur, dat deze eerste kerk vergadering in het als afdeeling pas weer opge richte Amsterdam wilde houden. Daarna wüdde hü een woord van welkom aan Pater Patrlcius O. Cap., bondsadviseur, aan de dames en heeren aanwezigen, alsmede aan den afdeellngsadvl- seur, kapelaan A. Leesberg. Een büzonder woord van dank sprak hü tenslotte tot de pennlng- meesteresse van de afd. Amsterdam, het eerste vrouwelüke bestuurslid van de vereenlging, waarbü spr. uitweidde over de groote beteekenls van de vrouw bü de bestrüding van den alcohol. De nog steeds voorkomende drankzucht onder de gehuwden is voor tachtig procent schuld van de vrouwen, die het huls niet huiselük weten te maken. Vandaar dat een vrouw, die zooveel inniger met de vrouwen kan spreken, in de ver- eeniging van zoo groote waarde is. Het woord was vervolgens aan den algemeen- voorzltter, den heer A. A. WJ. van Hedel, die hoopte, dat uit deze eerste vergadering in de stad van de Heilige Stede de kracht mocht worden gevonden, om. zooals het evangelie van dien morgen zei: „Niet moede te worden het goede te doen.” Een woord van hulde bracht hü vervolgens aan H. M. de Koningin bü Haar veertigjarig jubileum, waarna spr. zich wendde tot den bondsadviseur, Pater Patrlcius O. Cap., die bü deze gelegenheid benoemd was tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Spr. wensch- te hem geluk met deze onderscheiding en dankte hem namens allen voor zün werken voor de verdoolden in deze maatschappü- Na nog een woord van dank aan den afdeellngsadvl- seur 'sloot spr. zün beschouwing met een schets over de beteekenls der drankbestrüding, waar bü hü opmerkte, dat het huidige peil en aan zien van het spoorwegpersoneel voornamelük door onthouding is verkregen. Tenslotte was het woord aan den afdeellngs- advlseur, tevens diocesaan adviseur van h,et Kruisverbond, kapelaan Leesberg, die in een geestig speechje zün inzichten over het werk der drankbestrijding openbaarde en daarbü als zün meening uitsprak, dat de afdeeling Amster dam onder leiding van haar voorzitter in goede handen was. Ook hü wenschte den bondsadvi seur geluk met zün onderscheiding, waarbü sPr- er speciaal de aandacht op vestigde, dat Pater Patrlcius voor zün prlesterwerk is onderschei den. Dat de regeering dit prlesterwerk zóó wilde beloonen. stelde spr. op hoogen prüs. Na deze inleiding kwam het zakelüke deel, de bespreking van de door de afdeelingen ingezon den punten. Het meest belangrüke was daarbü het plan, om meer mede te werken met de plaatselüke afdeelingen van Kruisverbond en Marlavereenl ging, dat door het hoofdbestuur krachtig werd aanbevolen. Bü deze besprekingen vormde de voordracht van een vers door een der oudste leden een aardig intermezzo. Op deze vergadering volgden nog een geza- menlüke koffietafel en een boottocht door de havens en grachten van Amsterdam en daarmee was deze voor de drankbestrüding zoo belang rüke vergadering weer voorbü.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 13