DE HARDE WAARHEID Ook Uw steun! WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1938 Waterstaat Aet TWEEDE KAMER Rijksveldwacht MAN VIEL VAN ZIJN RIJWIEL OUDE MAN VERONGELUKT Door een trein gegrepen DENATURAT1E VAN ROGGE LEENING ’S-GRAVENHAGE EERSTE KAMER ven in de residentie? •1 de I Nieuwe zittingsjaar geopend De Rjjksbegrooting aangeboden Prinsjesdag in de residentie Kinkhoestbestrijding per vliegtuig Publieke belangstelling iets minder dan de voorafgaande jaren? Vrijwillige Organisatie van Sport vliegers (V.O.S.) verleent medewerking Herdenking van Rotterdams verscheiden burgemeester Onder passeerenden vrachtauto gedood Mr. Van Schaik weer no. 1 op nominatie voor het voorzitterschap Succesvol experiment op Schiphol Noodweer in het T anger angsche Speciale commandant voor den rivierdienst Zeer sterke reductie op de inschrijvingen Mr. Drooglever Fortuyn herdacht met IVOROL poetsen geeft een frisschen mond met witte tanden. Ivorol (Nieuw recept). Tube 80-40 en 25 ct. VACATURE IN DE EERSTE KAMER De heer J. Gelderman benoemd verklaard Zendt Uw bijdrage aan het Een versterking van vlièger-reserve is ■^sF- ver sterking van onze Neu traliteit. Nieuw licht op een Weesper strafzaak Lagere uitkeering voor V er keer s fonds Voorstel aan den raad te wachten Circa 140 huizen omgevallen H.M. de Koningin bij het uitsproken van de Troonrede HooMpIjn, Kiaspijn. altijd oen Mijnhard!» Bezwarende verklaring voor ge schorsten politieagent Het Luchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. 5£ f Opmerkelijke resultaten int waarin H. M. y het ik den om .u- ch Op de 3 14 pCt. obligatieleening *s Graven- Bit KI te Want de oude geschiedenis van de gouden koets, getrokken door vele paarden, de Koningin Is gezeten, blijft steeds nieuw, ook na de oranjevreugde, welke wij allen in zulk een blijden overvloed hebben beleefd. ir- m. DO <to rd. ds ds ti- Het eindcijfer der uitgaven voor hoofdstuk IX (Waterstaat) beloopt ten laste van den gewo nen dienst 48A83 J81, tegen 50.255.348 in 1938. Dit verschil is een gevolg van de voor 1939 voorgestelde lagere ultkeering aan het Verkeers- fonds, welke bijna 2S mlUloen beneden die voor 1938 blijft. in de gemeente aange- daar- t I y. rid 1ST Xs n- ü- tr il- ter ik Het gaal om een proces-verbaal, agent had opgemaakt tegen wordt Nadere bekend Het centraal stembureau heeft in de vaca ture, ontstaan door bet overlijden van mr. P. Droogleever Fortuyn. tot lid van de Eerste Ka mer benoemd verklaard den heer J. Oeldennan te Losser. Het jongetje blijft thans nog enkele dagen onder dokten toezicht, om de genesing deflni- tief te kunnen vaststellen. i t i d- m. ningin niet op Haar tocht ter opening van ^het nieuwe parlementaire jaar zullen ver gezellen. Daar het gewenscht geoordeeld wordt de ver betering van de Overfjselsche Vecht met kracht voort te zetten en op de uitvoering van het werkplan eenige achterstand is ontstaan, wordt voor het dienstjaar een bedrag van ƒ260.000, dJ. ƒ60.000 meer dan voor 1938 werd uitgetrok ken, aangevraagd. De Electriciteitsraad, welke voor den tijd van 8 jaar werd Ingesteld, zal op 3 April 1939 op houden te bestaan, wanneer hjj niet reeds, in gevolge regeling bij de wet. op een vroeger tijd stip een einde neemt. Het ligt in de bedoeling het tijdelijk college alsdan te vervangen door een vast college, als in art. 80 der grondwet genoemd. mr. de Wild, betreffende ras hl he nk sr- *8 Ook op Schiphol is met' succes geëxperi menteerd. Hier betrof het een drie-jarig Jongetje, dat hevig aan kinkhoest leed en ongeveer 25 aanvallen per dag had. Met een vliegtuig der VOS. is het patiëntje tot op drieduizend meter hqogte gebracht. Het resultaat was verrassend. De ziektever schijnselen verdwenen en een oogenschyn- Hjk geheel genezen kind kwam met het vliegtuig terug. Op 3000 Meter hoogte had de kleine nog een aanval gekregen, maar deze week onmiddeliyk en keerde niet weer. Postgiro 287177 Den Haag, tea name van dn Vareeniging voos Nationale Veiligheid. Dinsdagmiddag te vier uur kwam de Tweede Kamer bijeen, onder leiding van den voorzitter, mr. J. R. H. van Schaik. Aan de orde was de aanbieding der Ryksbe- grootlng 1939. verklaring bezwarend geacht voor den geschorsten agent. Een revisie van de bovenbedoelde straf zaak kan worden tegemoet gezien. En toch const*teeren wij, dat er wel Iets minder belangstelling is dan vorige jaren, hetgeen zonder twijfel te begrijpen te nu Prinses Juliana en Prins Bernhard de Ko ger leven opgeroepen en kwam door dat plot seling afsterven opnieuw het vermaan tot ons, steeds bereid te zijn. Burgemeester van *s rijks tweede koopstad, heeft .het arbeidsveld van den overledene, die ndg geen zes jaar deel uitmaakte van ons col lege, uit den aard der zaak meer in Rotter dam dan op het Haagsche Binnenhof gelegen. Maar zulks belette niet, dat hij, voor zoover zijne gemeentelijke werkzaamheden zulks toe lieten, trouw ter vergadering van onze Kamer opkwam en met belangstelling en ijver aan onze besognes deelnam. Scherzlnnig, zakelijk bezat hi) de gave om zijn Inzicht, gegrond op deege kennis en rijke ervaring, bondig uiteen te zetten. Veelheid van woorden was hem vreemd. In mr. Droogleever Fortuyn verliezen wy een zeer wel willenden, aangenamen collega. Als zoodanig zal hU In onze herinnering blijven voortleven.” Deze woorden werden staande aanhoord. Maar de getrouwen zijn weer aanwezig; zij kwamen met bussen en treinen en bewegen zich langzaam in de richting van de stad, want de route is weliswaar niet lang, maar wel ruim genoeg om allen iets te laten zien van de gou den koets, omstuwd door kleurige uniformen van de autoriteiten en hofdlgnitarissen. Want eerst beleven al deze menschenhet sprookje van Prinsjesdag en daarna gaat hun belangstelling uit naar de Troonrede, waar mede de nieuwe zitting van het parlement officieel wordt geopend. Prinsjesdag: het Is de populaire naam van dezen dag, want hij spreekt meer tot de verbeelding van het Nederlandsche publiek, dat tenslotte toch ook wel van *n beetje poëzie houdt; poëzie dan van kleuren en van H. M. de Koningin, dichtbij, maar toch veraf gezeten in de gouden koets. De Vrijwillige Organisatie van Sportvliegers, de VOS., verleent nu medewerking bij verdere proefnemingenzy heeft daartoe reeds met verschillende medici contact gezocht. Men zal by de hernieuwde proeven nauwkeurige waar nemingen doen aangaande luchtbeweging, vochtigheidstoestand enz., teneinde te bestu- deeren, welke factoren hier van belang zijn, of oat wellicht het vliegen op groote hoogte alleen reeds oorzaak van de genezing te. Naar verluidt, te, naar de N. Rott. C. meldt, dezer dagen een bespreking gehouden tusschen den wethouder van openbare "werken van Den Haag. Ir. L. J. M. Feber, met een groot aantal hoofden van Haagsche scholen. Deze bespreking had ten doel maatregelen voor te bereiden, om geschikte plaatsen te (inden Den Haag, waar onoverdekte loopgrav legd zullen kunnen worden. Plaatsen, voor in aanmerking komen, zijn In. Den Haag o.m. speelplaatsen bij scholen, kinderspeelplaat sen, open ruimten In parken, terreinen bij volks tuintjes en uiteraard ook de duinranden. In Eac* bijzonder over den aanleg van schuilloopgraven aan den duinrand schijnt van gedachten ge- wlseld te zljh. Het resultaat van een en ander te, drt vermoedelijk reeds in de eerstvolgende vcc-. gadering van den Haagschen gemeenteraad op Maandag 26 September een voorstel In dien geest aan de orde zal komen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met ngang van heden de gelegenheid opengesteld tot denaturatie van rogge, bijzonderheden worden per publicatie gemaakt. BATAVIA, 30 Sept. (Aneta). Door een wlnd- gepaard gaande met zware regens, zijn in Dinsdagmiddag tegen half vier reed een veer tigjarige man per flets den Nieuwen Weg te Valkenburg op. Volgens ooggetuigen moet de man met zijn rechter pedaal den trottoirband geraakt hebben, waardoor hij kwam te vallen. Op dit moment passeerde een vrachtauto, geladen met kolen- sllk. De man kwam met het hoofd onder het rechterwlel van den wagen, waarbij zijn scheoel verpletterd werd. Een ontboden geneesheer kon slechts den lood constateeren. Daar het slachtoffer geen papieren bij zich had, heeft men zijn identiteit, nog niet kunnen vaststellen. In verband met het bovenstaande is het be langwekkend te vernemen, hoe zoo juist te Straatsburg met een ambulance vlieg tuig een vijftal kinderen uit één gezin, allen lijdend aan kinkhoest, omhoog gevoerd zijn en vervolgens in korten tijd genezen. Bij sommige was één, bij andere waren twee vluchten noodig. Aan boord waren, behalve de kinderen, de arts Dr Willy Matter en de chef-piloot van de aerclub, de heer Aeby. Elke vlucht duurde 1)4 uur; het toe stel steeg langzaam tot 2800 M.. bleef een half uur rondcirkelen, om vervolgens weer in lang zaam tempo te dalen. Belangstellende lezers verwijzen wy naar het nummer d.d. 15 September van het Fransche luchtvaartweekblad Les Alles, waarin men een uitvoerige beschrijving van het ziektebeeld by elk der kinderen en bijzonderheden omtrent het verloop der genezing vindt. wy laten hier slechts eenige' voorbeemW» dier beschrijvingen volgen. Een der meisjes oud 6 jaar 9 maanden, had 20 tot 25 zwIÖw*" hoestbuien per dag. gaf herhaaldelijk slijm op en had een gewichtsverlies van 3 kg. in 10 da gen. Na de vlucht hield het slijm opgeven op, de hoestbuien nog niet, hoewel zij verminder den en tien dagen later geheel verdwenen wa ren; het gewicht van het kind nam in 11 dagen met 1100 gram toe, in 30 dagen met 2 kg. Bij een jongetje van 1 jaar 10 maanden, eveneens met zwaren kinkhoest, had de behandeling het zelfde resultaat; 25 dagen na de hoogtevlucht kwam de hoest eenigermate terug, doch hij ver dween na de tweede vlucht. Men overweegt thans, om tegen een speciaal tarief vluchten ter genezing van. kinkhoest uit te voeren, waarbij het doel is, dit geneesmiddel zooveel mogelijk onder ieders bereik te brengen. gaat mijne erkentelijkheid ook uit naar raadslieden van te dezen verleende medewerking. Gedachtig aan het verleden, houd ik mij overtuigd van den onmlsbaren en door mjj zoo hoog gewaardeerden steun van de Kamer in de toekomst. Nog geheel onder den indruk van het korte dagen geleden gevierde, grootsche nationale feest, vat de Kamer hare taak weder op. --- wel bestond er reden om, met dank aan God. Tangerangsche in 5 desas circa 140 huizen I te juichen. Immers mochten wij het feit her- °°«evallen. Voorts werden tientallen boomen denken, dat onder den schepter van Koningin «‘worteld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet Wilhelmina in tegenstelling met M'"-™ voor R.t j volksleven zich gedurende 40 jaren in volle bestuur stelt thans een nader onder- vrljheld weike ongebondenheid uitsluit - op godsdienstig, staatkundig, wetenschappelijk Cachet», qenaawd..Mijn hardt fes" 2 »t. IQct. Doos 50 ct. De Eerste Kamer kwam Dinsdagmiddag half vier bijeen onder leiding van den voor zitter: mr. W. D. baron de Vos van Steenwijk. De griffier deed allereerst voorlezing van het K. B. tot benoeming van mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk tot voorzitter der Kamer. Deze sprak daarna de volgende rede uit; Mevrouw, Mijne Heeren, Harer Majesteit der Koningin mocht het goeddunken mij voor het zittingsjaar 1938— 1939 te benoemen tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Uiterst dankbaar voor het door onze geëer biedigde Vorstin in mij bestendigd vertrouwen, - -r de de Kroon voor de door hen De residentie is nauwelijks tot rust gekomen na de dagen van feest by gelegenheid van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, of Dinsdagochtend werd „Prinsjesdag” reeds aan- gekondlgd door het doffe dreunen der trom men, op welk rhythme oranjevereenlgingen zich begaven naar de route, waarlangs het jaarlijksche .sprookje" straks van het Paleis Noordeinde naar de Ridderzaal op het Binnen hof zal trekken. w—k e harde waa’rheden, welke de anti- Irevolutlonnaire pers tegenover de A-'verwachters van het verlossende woord voorspelde en welke in de zich angstvallig op de vlakte houdende Troonrede nauwelijks werden aangeduld, heeft de anti-revolutionnaire nationale huismoeder Z. Exc. minister De Wilde in zijn mlllloenennota thans met niet mis- te-verstane duidelijkheid uitgesproken. Dat er onder de huidige uiterst gespan nen internationaal politieke verhoudin gen, waarin de souverelnlteit en de inte griteit van kleine mogendheden zelfs door bondgenooten kan worden verloo chend, offers voor de versterking van onze defensie worden gevraagd, zal geen rechtgeaard Nederlander verwonderen, nu meer dan ooit blijkt, dat elke staat In laatste Instantie geheel op zichzelf is aangewezen. Tegenover de machten, die hem bedreigen, is het opvoeren van de nationale defensie, vooral voor de kleine mogendheden, juist wanneer zjj als ons land een volstrekte neutraliteit wil len handhaven, een bittere, maar onaf wijsbare plicht in het belang van het meest elementaire nationale zelfbehoud. Ivenmln zal het verwondering wekken, dat ook voor de bestrijding van de na tionale ramp der werkloosheid, die van binnenuit het souvereine en integere volksbestaan kan bedreigen, nieuwe offers worden gevraagd. Maar de wijze waarop en de aard van de offers, welke de mlllloenennota aangeeft, moeten helaas niet zonder ernstige bedenkingen wor den aanvaard. Ook deze nieuwe mlllloe nennota is weer gebaseerd op het zoo veel mogelijk sluitend maken van het nationale huishoudboekje, waarvan de last en de zorg vooral op de thans leven de, door de na-oorlogsche crisis reeds zwaar geteisterde en gehavende genera tie worden gelegd. Reeds vroeger hebben wij onze meening over de voorzichtig heid van dit beleid ten aanzien van de toekomstige geslachten, welke welhaast roekeloos tegenover het huidige ge slacht mag heeten, gezegd, zoodat wij daar nu niet in den breede op behoeven terug te kennen. Zeker is, dat de harde waarheid der millioenennota voor de thans levenden harder Is uitgevallen dan zij had behoe ven te zijn. Indien de blijkbaar onfeil baar geachte zuinige hulsmoederswljs- held iets had willen leeren van datgene, wat achter de nationale horren aan den overkant van de straat wordt gedaan. Wat groote mogendheden -onder den druk der onontkoombare omstandig heden al sinds lang als een voorloopig niet meer te vervullen wensch hebben laten varen, wordt door ons land nog altijd met zooveel echt-Nederlandsche eigenzinnigheid nagestreefd, dat wij onder het huidige régime hard op weg zijn ook in financieel opzicht de Chl- neezen van Europa te worden. T3 De griffier deed mededeeling van overlijden van mr. P. Droogleever Fortuyn, lid der Kamer. De voorzitter zeide hierna: „Wederom is er een uit ons midden heen gegaan. Na een kortstondige ongesteldheid werd 6 September IX mr. Droogleever Fortuyn tot hoo- Dinsdagochtend omstreeks elf uur is tweehonderd meter van den onbewaakten overweg te Gilze-Ryen de 72-jarige J. P. Willems door een trein gegrepen en gedood. De man. die Ujdeiyk by famine in Gilze- Ryen vertoefde, was gaan wandelen. Om on-« begrypelyke redenen leidde zyn wandeling langs de spoorbaan, welke hy vefmoedeiyk door een binnenweg heeft bereikt. Hy w^as doof en heeft waarschyniyk daardoor den trein niet hoeren aankomen. De man werd gegrepen en onmld- deliyk gedood. Het stoffeiyk overschot is naar bet lyken- huisje overgebracht. Volgens de begrooting van Justitie zal persopeel der ryksveldwacht worden uitgebreid met 10 brigadiers, 19 ryksveldwachters en 2 ryks- rechercheurs. Voorts wordt medegedeeld, dat een verbetering is ontworpen van de beginsalarissen der onge gradueerde ryks veld wachters. Het aantal dlstricts-commandanten der ryks- veldwacht zal met 1 worden uitgebreid, welke commandant speciaal voor den rivierdienst wordt bestemd. Naar wy vernemen beeft een ingezetene van Weesp in een Weesper strafzaak, welke reeds voor eenige instanties is behandeld, een ver klaring afgelegd, welke nieuw licht op die zaak werpt en die voor den geschorsten politieagent J. W zeer bezwarend moet zyn. Zooals reeds bekend, is de Haagsche arts W. de Vletter de eerste medicus in Ne derland geweest, die onlangs in navolging van het in Frankryk en Duitechland reeds herhaalde malen gegeven voorbeeld, een kinkhoestpatientje genezen heeft door middel van hoogtevluchten. Met een tus- schentyd van een week heeft hy tweemaal met zyn patient een vlucht naar 3500 M. hoogte gemaakt, waar het vliegtuig een toestel der NIS bestuurd door den heer H. Schmidt Crans ongeveer tien minuten bleef rondcirkelen alvorens tot de landing over te gaan. Na de eerste vlucht was de toestand van het patientje aanzienlyk be ter; thans, na de tweede vlucht, is de hoest geheel verdwenen en de eetlust terugge keerd. De oorzaak der genezing? In een onder houd deelde de heer De Vletter ons mede, dat hy daaromtrent nog niets kon zeggen. Voorloopig valt slechte het feit te consta teeren. En er bestaat een mogeiykheld, dat men ook by jeugdige bronchitls-patlenten met succes hetzelfde middel zal kunnen toepassen. dat deze den 53-Jarigen I A. J. te Weesp, op grond van diens weigering, I om van zyn fiets te stappen, toen de agent hem zulks zou hebben gelast. 21 Juli van het vorig jaar begaf A. J. zich per fiets naar het kan toor van den ryksontvanger aan de Hoogstraat, toen hy bemerkte, dat de agent achter hem aan fietste. Nadat J. zyn flets vóór het belas tingkantoor had neergezet en hy zich naar binnen had begeven, zag hy nog juist, hoe de agent zich vlak by zyn flets bevond. Aanvan- keiyk begreep hy niet, wat dit te beteekenen I had, doch later is hem dit duideiyk geworden. J. had reeds meermalen bemerkt naar hy I later voor de Rechtbank heeft verklaard I dat de agent op alle mogeiyke manieren tracht te hem te verbaliseeren, nadat zy beiden op 12 I Augustus 1936 op het Binnenveer handgemeen I waren geraakt, waarvoor aan J. voorwaardelyk 15 dagen gevangenisstraf waren opgelegd. Slnds- I alen was de verstandhouding tusschen de beide I mannen er niet beter op geworden. Toen J. nu, op den bovengenoemden datum I van het belastingkantoor komende, de Breed-- I straat had bereikt, bad hy daar met een aan tal mannen staan praten. Wederom naderde de agent W. per flets en stapte, by het groepje mannen af, waarop J. één hunner toevoegde: ,,Die man volgt me nu letteriyk overal”. Even later fietste J. de Achtergracht op, onmiddeliyk I gevolgd door den agent per fiets, die op een gegeven oogenblik J. by zijn arm trok, om hem van zyn flets te doen stappen. Een getuige I heeft dit gezien en daarvan ook voor de recht bank een verklaring afgelegd. De agent vroeg I J„ waarom hy zyn bel niet gebruikte, waarop I het antwoord luidde, dat J. wel bellen zou. I wanneer dit noodig was. De agent voegde hem daarop toe: „Nu, bel dan maar eens,” maar toen de ander dit probeerde, bleek het, dat de fietsbel, die nog goed functionneerde, toen J. zyn woning had verlaten, inmiddels onklaar was geraakt. De agent heeft toen J. geverbaliseerd, omdat zyn bel niet functionneerde en omdat hy ge weigerd had af te stappen, toen hy gesom meerd zou zyn, zulks t^ doen (Volgens de ver klaringen, voor de rechtbank door J. afgelegd, zou de agent hem niet hebben gesommeerd). De kantonrechter te Hilversum legde J. een kleine boete op, wat de onklare fietsbel betrof, I maar het niet-voldoen aan het bevel van den agent, om van zyn fiets te stappen, bracht J. voor de Amsterdamsche rechtbank. Zoowel daar als by de latere behandeling voor het Hof, heeft J. verklaard, dat de agent, toen J. zich by den ontvanger naar binnen begaf, vlak by zyn fiets had gestaan, zoodat hy veronderstel de, dat zyn bel toen onklaar was gemaakt. Daar echter de agent, als beëedigd getuige, ver klaarde, dat hy niet by de fiets was geweest, volgde J.’s veroordeellng tot een boete van 30. welke boete door het Hof gehandhaafd werd. Eenige weken geleden echter heeft een inge zetene van Weesp aan J. verklaard, dat hy ge zien had, dat de agent, toen J. zich in bet kan toor van den ontvanger bevond, vlak by de fiets had gestaan én daaraan iets verrichtte. Dat hy hiervan niet eerder mededeeling had gedaan vond zyn oorzaak in het feit, dat de man .lie ver niets met de zaak te maken wilde hebben”. Vanzelfsprekend heeft J. het er niet by laten zitten, maar den ryksrechercheur, die de talry- ke klachten tegep den thans geschorsten agent W. ingébracht, heeft onderzocht, in kennis ge steld met hetgeen hem ter oore was gekomen. Het gevolg is geweest, dat de majoor van de ryksveldwacht, onder wiens brigade., Weesp ressorteert, den ingezetene een verhoor heeft afgenomen, waarby deze bevestigd heeft, wat hy reeds aan J. had medegedeeld. In bevoegde kringen wordt deze zeer en kunstgebied veelzydlg heeft kunnen ont plooien. Des te indrukwekkender was dan ook de al lerwegen hooggestemde eensgezindheid, waaruit duideiyk sprak, dat onze van oorsprong en in wezen vrye natie in haar geheel van een onbeteekenend aantal afzydigen gezwegen de zoo gezegende bestaande monarchaal constitu tionele Instellingen waardeert en vast besloten is ze te handhaven. Daaraan gedachtig, mogen wy, niettegen staande de storing in den algemeenen wereld- toestand en onze eigen ontzettende economische en, financieele zorgen, met vertrouwen de toe komst tegemoet treden. De minister van Financiën, biedt de ontwerpen van wet betreffende de Ryksbegrootlng voor 1939 met de gebruikeiyke nota omtrent den toestand van 's Lands fihan- :lën, aan de Kamer aan. Aan de orde is daarna het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap der Kamer. Voor de eerste plaats worden 85 stemmen uitgebracht, waarvan 80 op mr. J. R. H. van Schalk, 3 op den heer W. Drees (S. D.) ên 2 blanco, zoodat mr. Van Schalk weder nummer één op de voordracht zal zyn. Voor de tweede plaats worden 87 stemmen uitgebracht, waarvan 61 op den heer Smeenk (A. R.), 23 op den heer Drees (8. D.), één op mr. Terpstra (A. R.) en een op dr. Van den Tempel <8. D zoomede een blanco stem, BOO- dat de beer Smeenk als no. 3 op de nominatie is aangewezen. Voor de derde plaats worden 88 stemmen in geleverd, waarvan 67 op den heer Drees (S.D.), één op elk van de heeren Oud, Van den Tem pel, Serrarens en Diepenhorst en 17 blanco, zoodat als no. 3 de heer Drees In aangewezen. De voordracht zal schrifteiyk aan H.M. de Koningin worden aangeboden. De voorzitter verdaagt te kwart voor vyf de vergadering tot vandaag te één uur. Groot is echter de verantwoordelijkheid, welke in den huldigen, zoo ernstigen tyd op vólk en vertegenwoordiging beiden rust. Het is de plicht van allen, niet alleen in hoogtyden, maar bovenal „ten dage der wolke en der don kerheid” naar zoo groot mogeiyke eendracht te streven. Het aanzien, het voortbestaan, ook van het parlement, is er mede gemoeid. wy hebben daaraan te voldoen. Het lands belang zy ons wit. Partybelang telle niet. De Eerste Kamer der Staten-Generaal ver- toone naar de apostolische exhortatle, in aan sluiting aan de herdenkingsfeesten, een beeld van hooge nationale eensgezindheid. Alsdan mogen wy Godes zegen op onzen ar beid inroepen en verwachten. De rede van den voorzitter werd staande aanhoord en met applaus beantwoord. Besloten wordt de Troonrede met een adres te beantwoorden. Daarna worden de afdeelingen getrokken. De vergadering wordt dan geschorst en de afdeelingen komen byeen tot het kiezen van voorzitters en onderVoorzitters en van vyf leden der commissie van redactie van het adres van antwoord, waarna de vergadering wordt her opend. Medegedeeld wordt dat benoemd zyn tot voor zitters resp. ondervoorzitters van de eerste af- deeling de heeren Diepenhorst en Moltmaker, van de tweede afdeeling de heeren Briët en De Savomln Lohman, van de derde afdeeling de heeren Vorrink en Hiemstra, van de vierde af deeling de heeren Van Lanschot en Vim Cltters en van de vyfde afdeeling de heeren Mlchiels van Kessenlch en Kolft. Benoemd zyn tot leden der commissie van redactie van het adres van antwoord de heeren Kranenburg, Van Asch van wyck. Vorrink, Barge en Ter Haar. De vergadering wordt daarna gesloten. De Inwoners van de residentie en degenen, die telkenjare uit de naaste omgeving stad waarts komen, weten precies op welke plaat sen zy den stoet het best kunnen bewonderen en zoo waren gisterochtend vroeg de trottoirs tegenover het paleis aan het Noordeinde en de galery onder het gebouw van de Eerste Kamer op het Binnenhof dicht bezet met menschen. De drukte concentreert zich op het Lange Voorhout, waar zeer velen langs de route kun nen staan en waar de patriciërshuizen vrywel alle zyn Ingeruimd voor de ontvangst van vele g*ten. Er staan stellages met stoelen voor en achter de ramen en straks zullen al deze plaatsen zyn ingenomen om den Ko- nlnkiyken stoet te aanschouwen. r en moet echter Minister de Wilde ly| de eer geven, dat hij in zjjn mll- A’-a. Hoenennota niets gecamoufleerd of verdonkeremaand heeft, maar deze eerlijkheid doet de hardheid ervan nog sterker uitkomen. Van de lasten van het groote gezin, welke noodzakelijk ver lichting behoefden, wordt niets afgeno- men, alleen zal het gespaard kunnen worden voor de verhooging van den druk, welké op de anderen zal worden uitgeoefend. Het nieuwe belastingsys teem met de zgn. heffing aan de bron sal In de praktijk neerkomen op een «waarderen druk op debiteuren dan op crediteuren, omdat in het algemeen de schuldenaren, loontrekkers en gepensi- onneerden minder mogelijkheid tot ver haal bezitten dan de crediteuren, werk gevers enz. De gelijke belastlngkap, welke minister de Wilde den Nederland- schen staatsburgermonnlken, zoowel huurders als verhuurders, loontrekkers en werkgevers, wil opzetten, zal niet altijd passen, omdat de monniken niet altijd gelijk zijn 90k al worden zij tot onvrijwillige armoede verplicht. Opmerkelijk ook is, dat in deze millioenennota voor de in de Troonrede aangekondigde versnelling van het tempo van de uitvoering van groote werken en Inpolderingen zulke bescheiden bedragen zijn uitgetrokken, dat men zich bezorgd moet afvragen wat er practise!) van deze versnelling en uitbreiding zal terecht komen, wan neer er maar zoo weinig geld voor be schikbaar is. Het ware ons inziens beter en verstandiger geweest, indien de mi nister van Financiën over zijn bezwaren tegen een groote nationale leeningpoli- tiek ware heengestapt, in plaats van sooals thans de nationale citroenpers ■00 krachtig te hanteeren, terwijl er in ons land langzamerhand toch meer knollen dan citroenen zijn. Evenmin als in de Troonrede kunnen in deze millioenennota ontdekken, *aarln het positief christelijke karakter daarvan gelegen zou moeten zijn, en wij betwijfelen, of dat een gevolg is van een kortzichtigheid, welke wij bij ons zelven •ouden moeten zoeken. hage 1938 tweede leening, groot ƒ5 000.000—. Onoverdekte loODIfra* waarvan reeds 3.300.000.—by voorbaat was ge- 'Jnover“CKlc plaatst, is voor een zoodanig bedrag ingeschre- Ven lil de residentie? ven, dat een zeer sterke reductie op de inschrij vingen zal toegepast moeten worden. Snel ca goed belpea hierfag of cachot va» Mgnhardt. per stuk 8 ct. Doos 45 et.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 17