ONS BLAD Praag geeft toe Plannen zonder voorbehoud aanvaard Waarom Praag moest toegeven De Tsjecho-Slowaaksche regeering gezwicht voor den Fransch- Britschen aandrang ST.WILLIBRORDUS N.v. nederlvirz.mu. Het nieuws van heden BEWOGEN TOONEELEN TE GODESBERG WACHTEN MOEILIJKHEDEN DE BAROMETER Japan verwerpt artikel 17 De H. Vader zegent Europa RUSLAND BEREi TE HELPEN JOH. LAUWERS motor 3 ALKMAAI De vrijwilligers in Spanje 'ID PRAAG 9EN WIJ STONDEN ALLEEN” VEREENIGDE katholieke pers en Zaken wanneer Sudeten-Duitscher s heer en meester te Eger Llewellyn verongelukt 3 «Wij offeren ons op voor den vrede” Het vrij vervoer bü de Spoorwegen Het it noodzakelijk zonder ophouden te bidden Maatregelen tegen lucht aanvallen Het voorttel, om door arbitrage het conflict op te loeten, werd niet in overweging genomen Hakenkr uitvlag gen in Sudeten-land PRAAG, 21 Sept. De nota der Tsjecho- Slowaaksche regeering is om vijf uur heden middag aan de gezanten van Frankrüjf Engeland overhandigd. Reuter meent te weten dat de Tsjecho- Slowaaksche regeering in haar antwoordnota de Fransch-Britsche plannen zonder voorbe houd aanvaardt. Het antwoord besluit echter met de ver klaring, dat Tsjecho-Slowakije vertrouwt, dat Frankrijk en Engeland het te hulp zullen komen, wanneer het mocht worden aan gevallen. Onder indrukwekkende ttilte werd de verklaring der regeering aangehoord Verklaringen van Litwinof te Genève Een vijfjarenplan in Brazilië „WH willen militaire dictatuur” OOK SPOORFONDS CATHARIJNESINGEL4Ö UTRECHT De eitchen der Polen en Hongaren DONDERDAG 22 SEPT. 1938 Houder van het vliegrecord LondenKaapttad Nationale Vergadering bijeengeroepen 7 Ned. Bond van Gepentionneerden '"in het ongelijk getteld ^WWWUUIIII IHf/f////////K^ I Polen zegt conventie van 1925 op Gen. Sirowy tracht opgewon den menigte te kalmeeren Uitvoeging van vele opehbare werken Frantche politieke kringen be zorgd over de eitchen van Wartchau en Boedapett Schietpartijen aan de grent Spaantche regeering betluit tot onverwijlde terugtrekking van alle buitenlandtche vrijwilligere DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD I De in- nd- tusschen Economische van het van be- correspondent seint ons O redden. te indrukwek- een I 1 ird- en r u zal 1 1 1 I l 1 1 I TOKIO, 21 Sept. (Reuter) Het Japansche kabinet heeft besloten de uitnoodlging van den Volkenbond tot toepassing van artikel 17 van het handvest van den Volkenbond, dat door China la geëlscht, van de hand te wijzen. en tevens om militaire redenen Ingeval van een gewapend conflict zich tot inachtname van ze kere reserves verplicht zou zien. Van deze berichten is geen officieele beves tiging voorhanden. Na twintig jaren rust bevond de staat zich bedreigd door het dynamisme van ee*. naburigen staat, aldus wordt gezegd. De Europeesche crisis is va» zoodanlgen omvang, dat vrienden ons den raad gaven de orde en den vrede te koopen met territoriale concessies, daar zü ons niet te hulp konden komen. nnen slechts Hitler van .dienst zün! uur in den nacht duurden de betoogln- gen voort. ting ma. ette het ou- ie«r tot ns- un te *P- ben rug een De Engelsche gezant zou verklaard hebben, dat Engeland, indien Praag niet onvoorwaarde- UJk aannam, bü een gewapend conflict al thans aanvankelijk zich van inmenging zou onthouden, welke houding Frankrijk ook zou aannemen. De Fransche gezant zou te verstaan hebben gegeven, dat de Fransche regeering om redenen van binnen- en buitenlandsche politiek De berichten welke in den loop van den dag zijn binnengekomen zijn niet van geruststellen den aard. Aan de Temps werd uit Warschau bericht, dat alles erop wijst als zou men de idee van een eventueele militaire expeditie bij de bevolking populair willen maken. LONDEN. 21 September (Havas). De be kende vlieger David Llewellyn, recordhou der op den afstand Londen—Kaapstad, ie vanavond bij een vliegongeluk te Lymphne om het leven geLomen. Stand «p Donderdag 1» aar Mk 7«M Vorige stand 7MJ mid •ns Uk. de ren tij ou- PRAAG, 22 Sept. (Havas) De regeering heeft gisteravond voor de radio de redenen uiteengezet, welke haar hebben genoopt, de besluiten van Londen ie aanvaarden. Diezelfde opvatting is uiteengezet door de Poolache ambassadeurs te Parijs, Berlijn en Rome. Verder verneemt men, dat de Hongaarsche gezant gisteren een bezoek heeft gebracht aan Halifax en hem in kennis heeft gesteld van het standpunt zijner regeering, volgens hetwelk alle minderheden in Tsjecho-Slowakije op dezelfde wijze als de Sudeten-Dultsche behandeld moe ten worden. hèt begin van de volgende week worden mede gedeeld.’* Zooals bekend onderhandelt deze partij me* Benesj over deelneming aam de regeering. tiiet Ug. M- der V f W 1 9 ,OT BIDRAG VDrtBgBRWDovdtgp't qevrggqd Dit antwoord van 'Praag, dat door Krotta aan den Franschen ert Britschen gezant werd overhandigd, beteekent het begin der onder- bandelingen over de formeele procedure voor de concrete regeling der ontwerpen, die de re- geeringen van Frankrijk en Engeland hebben noodig gevonden aan de Tsjecho-Slowaaksche regeering voor te leggen. GENEVE, 21 September (Reuter). Negria heeft medegedeeld, dat de Spaansche re- geering heeft besloten de onverwijlde terug trekking van alle niet-Spaansche strijders aan de zijde der regeering te bevelen. De vertegenwoordigers van Frankrijk en En- gelahd lieten ons overigens weten, dat een der gelijke oplossing het conflict niet zou afwenden. Wij bevonden ons voor een oorlogsbedreiging. welke zelfs net nationaal bestaan der Tsjechen en Slowaken zou kunnen doen wankelen. De regeering is vast besloten, wat er ook ge- beure, de onafhankelijkheid der natie te ver dedigen onder den nieuwen toestand, die is ont staan. RIO de JANEIRO, 22 Sept. (DJ4JB.) Op initiatief van den president der republiek, wer ken op het oogenbllk alle departementen aan de opstelling van een groot vijfjarenplan van natlonalen opbouw, dat in November zal worden bekend gemaakt. De voornaamste punten van dit plan betreffen de nationale verdediging en de ontsluiting der hulpbronnen van het land. In verband hiermede is men voornemens vele openbare werken te laten uitvoeren. Uit betrouwbare bron te Warschau verluidt, dat de Poolsche militaire autoriteiten besloten zouden hebben tot het onder de wapenen hou den van de lichting, die na de groote manoeu vres, welke Juist geëindigd zijn, naar huis ge bonden «ou worden. Ook de vóór de manoeu vres opgeroepen reservisten zouden in dienst moeten blijven. worden Britsch- van het Duitsch- Hoewel de berichten, als zouden de Tsje chische autoriteiten te Eger zijn afgetreden, niet juist zijn, zijn de Sudeten-Dultschere toch feitelijk heer en meester in de stad. Een opgewonden menigte Henlelnlsten heeft een aanval gedaan op het Tsjechische douanekantoor te Asch, de ambtenaren ont wapend en naar Duitschland overgebracht. Begrooting voor 1939. President en regeering, geplaatst voor den elsch der groote mogendheden, konden niet anders doen dan het plan aanvaarden. Wij stonden alleen. reeds eerder melding maakten, wordt nog het volgende gemeld: Om 22 uur slaagde een gedeelte van de me nigte. die de woning van den president om ringde. er in den tuin binnen te dringen onder het onophoudelijk geroep van: „Leve Slrovy! Leve het leger!’’ Om 22.15 verscheen de generaal op het balkon om de menigte toe te spreken. Ik dank u, zeide hij, voor uw betuiging der liefde voor het leger en den president der repu bliek. In deze ernstige oogenbllkken moeten wij onze kalmte bewaren. Slechts de discipline van het geheele volk kan ons doen beseffen, wat wij noodig hebben. OU kent de redenen niet, die de regeering hebben genoopt de jongste besluiten te nemen. Ik koester evenveel liefde jegens de republiek als gU- Ik ben mjj mijn verantwoordelijkheid bewust. Hebt verMhuwen in mij. De dictatuur zou ons niet helpen. Wü kunnen het volk niet naar den zelfmoord leiden! De menigte roept: Wü willen liever den zelf moord dan te worden onteerd! Wij willen strij den! De generaal maant de menigte nogmaals tot kalmte met de woorden: Betooglngen van dezen aard Tot f Het kabinet zal den staat onder de nieuwe omstandigheden regeeren en het verwacht, dat de Nationale Vergadering, welke het daartoe zal bijeenroepen, wanneer deze de tragische rede nen verneemt, uit naam der bevolking het ern stige besluit der regeering zal bekrachtigen. De regeering zal de onafhankelijkheid van ons geliefde vaderland binnen de nieuwe gren zen verdedigen. Indien het volstrekt noodzake- Ujk is zullen wü ons leven en ons goed th de weegschaal werpen om het volk en den staat ,1 In politieke kringen is vandaag meer be zorgdheid ontstaan t-o-v. de afmeting, die het conflict om Tsjecho-Slowakije dreigt aan te nemen door de elschen van War schau en Boedapest, hoewel men toegeeft, dat dit te voorzien was. Na de aankondiging, dat de Tsjecho-Slowaak sche regeering had ingestemd met de voorstellen van Engeland en Frankrijk, zag men in de ste den van het Sudeten-Dultsche gebied de natlo- naal-socialistische vlaggen aan de huizen ver- schünen. De door Benesj en de regeering geulte wensch om door arbitrage de zaak tot oplos sing te brengen, werd niet in overweging ge nomen. van het Werkloosheid»- Woensdag heeft de Utrechtsche rechtbank vonnis gewezen in de civiele procedure hande lend over het vrü vervoer voor de gepenslon neerden bü de Ned. Spoorwegen, welke proce dure liep tusschen den Ned. Bond van Gepen- slonneerden bü de N.S. en de Spoorwegen. De Ned. Bond achtte de Spoorwegen niet be voegd wüzlgingen te brengen in de bestaande regeling voor de gepenslonneerden en bracht deze zaak ongeveer een Jaar geleden voor de civiele kamer van de Utrechtsche Rechtbank Wjj vernemen thans, dat de rechtbank de NB. In het gelük beeft gesteld en den Bond van Gepenslonneerden heeft veroor-, deeld tot de kosten van het geding. Het von nis houdt dus in. dat de bestaande regeling van het vrü vervoer voor gepenslonneer den met Inachtneming van de beperkingen, volledig gehandhaafd blüft. Onze Parüsche correspondent seint ons Woens dagavond: Het meerendeel der Parüsche ochtendpers heeft zich nog bezig gehouden met de ge- wenschtheid, d».t Praag zich zonder dralen met de Londensche regeling accoord zou verklaren. Dit geschiedde niet, zonder dat veelal de op merking is gemaakt, dat den Franschen minis ter-president geen andere keus bleef, gezien de situatie waarin Frankrijk, na de vele fouten ge durende een reeks van jaren, is komen te ver- keeren. Aangaande den stap, welken de Brltache en Fransche gezanten hedennacht in opdracht hun ner regeeringen te Praag hebben ondernomen, nadat de Tsjecho-Slowaaksche regeering aan Londen en Parüs een nota had doen toekomen, waarin zü zien tot onderhandelingen bereid ver klaarde, welke verklaring onbevredigend werd gevonden, verluidt, dat deze hierop is neerge- kamen; I Hotel Dreesen te Godesberg, waar heden de onderhandelingen Chamberlain en Hitler'worden voortgezet Negrin heeft na zün verklaring in de Assem- blée de volgende motie ingediend: „De Assem- blée, in kennis gesteld van het besluit der Snaansche regeering tot het onmlddellljk terug trekken van de buitenlandsche strijders, onder toezicht van een internationale commissie er akte van nemende, dat de Spaansche regeering zich verplicht deze commissie alle waarborgen en faciliteiten te verleenen. besluit gevolg te ge ven aan bet verzoek der Spaansche regeering en maatregelen te nemen tot het instellen van deze Internationale commissie”. De Dultsche staatszender heeft gisteravond omgeroepen. dat de Nationale Vergadering te Praag zal worden büeengeroepen om uit naam van het volk de goedkeuring door de regeering van de Londensche voorstellen te bevestigen. De overhandiging was vertraagd door nieuwe mceilükheden, die, naar men zegt, niet zoozeer betrekking hadden op het geheel der Londen sche voorstellen, als wel tp een détail en die een nieuwe gedachtenwisseling tusschen de be langhebbende regeeringen noodig maakten. Te 14 uur was hierop *n nieuwe gemeenschappelüke Fransch-Britsche stap gedaan, de vierde se dert 24 uur De gezanten wezen er op, dat iedere vertra ging in de loopende onderhandelingen gevaren medebracht. De militaire voorbereidingen, wel ke lederen dag belangrijker worden, laten on gelukkigerwijze geen twüfel over de waarschün- lijkheid van een daad van geweld van Duitsch land in geval van een falen der directe onder- haiidêllngen tusschen Hitler en Chamberlain Na dezen vierden stap Is Praag ten slotte ge zwicht en werd de Tsjecho-Slowaaksche ant- voord-nota den gezanten om vüf uur 's middags Overhandigd. Om de publieke opinie te kalmeeren en het besluit van de regeering bekend te maken, is vanavond een radlomededeelmg gedaan, die door de luidsprekers In de straten van Praag verspreid werd. De verklaring werd onder kende stilte aangehoord. Velen waren tot tranen toe bewogen’en me nigeen kon de zenuwspanning niet verdragen. DIENST-AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan- gobodon, geplaatst onder de Omroeper- tubrlek 10 cL eet regeL een detachement politie den betoogers den toe gang. Bereden politie tracht met de blanke sa bel de menigte te verspreiden. Twee of drie auto's rüden voortdurend luid claxonneerend in de omgeving om de kreten te smoren. De soldaten van een nabijgelegen kazerne heb ben order gekregen, zich niet te vertoonen. De betoogers trachten de politie, die hun belet door te dringen tot het slot van Benesj, te ontwape nen. Op het Wenceslauspleln is elk verkeer ón mogelijk. Overal hoort men denzelfden kreet: .Leve de militaire dictatuur!" I* Slowaaksche vofkspartü heeft medege deeld: •Het bestuur der partij beeft alle noodige ““etregelen getroffen in verband met den bin- “^iiebdschen en bultenlandschen polltleken **eet«iuL De onderhandelingen met president Benesj *•“*0 soort. Da eindbeslissing der partü zal in De autoriteiten te Praag hebben de noodige maatregelen genomen om de hoofdstad tegen eventueele luchtaanvallen te beschermen. Op de hoeken van sommige straten vermelden aan plakbiljetten de ligging der bomvrüe schuil plaatsen. GENEVE, 21 Sept. (Reuter.) Litwinof heeft In een rede, waarin hü een feilen aanval op den Volkenbond deed, omdat deze volgens hem gefaald heeft zün leden te beschermen, de Assemblée medegedeeld, dat Rusland twee dagen geleden Praag heeft geantwoord bereid te zün onmlddel- lük doeltreffende hulp te verleenen, op grond van de Russlsch-Tsfeehiache verdra gen. Indien Duitschland besloten Is zich met zün geheele macht achter de elschen van Polen en Hongarüe te plaatsen en zelfs een afscheiding van de verschillende grensgebieden wenscht, teneinde zich de hegemonie In Mldden-Europa te verzekeren, voorziet men te Parüs, dat bet onderhoud tusschen Chamberlain en Hitler te Godesberg op meer moeilükheden zal stuiten dan enkele dagen geleden werd gedacht. Hedenavond heeft de Poolsche gezant te Praag, Papee, aan den Tsjecho-Slowaakschen minister van Buitenlandsche Zaken een nota overhandigd, waarin de Poolsche regeering de verwachting uitspreekt, dat de Tsjecho-Slo waaksche regeering voor de door de Poolsche minderheden bevolkte gebieden een zelfde rege ling zal toepusen als voor de gebieden met Dultsche bevolking. In de nota wordt verder vastgesteld, dat de bepalingen van de PoolschTsjechische conventie van 1925 betreffende de positie der Poolsche bevolking nutteloos geworden zün, soodat de Poolsche regeering de con ventie opaegt. Onze Romeinsche dd. 21 September: In een der openbare audiënties van heden, nJ. in die welke verleend werd aan een groep Fransche pelgrims, heeft de H. Vader zün zegen uitgesproken over het met rampen be dreigde Europa. De H. Vader spoorde de aanwezigen aan te bidden. HU hoopte, dat de Goddelüke barm hartigheid alles ten goede mocht keeren. De Konlng der eeuwen moge de stem van de hoop, die in alle gebeden klinkt, met groote liefde aanvaarden. De H. Vader zeide, dat het de grootste noodzaak is om altüd en zonder op houden te bidden. Omtrent de betooglngen, welke gisteravond te Praag hebben plaats gehad en waarvan wü De Temps wüst er verder In het Bulletin op, dat het verregaande gevolgen zou hebben lAllen ook de andere grenzen van Tsjecho-Slowaküe In het geding werden gebracht. Het blad wüst er op. dat in geval van een Hongaarschen aan val op Tsjecho-Slowakije, automatisch het ver drag van wederkeerigen büstand van de drie staten der Kleine Entente in werking zou tre den, waaruit de conclusie zou volgen dat bet conflict dan moellük te localiseeren Is. De Spaansche regeering gelast de onver wijlde terugtrekking van niet-Spaansche vrijwilligers aan regeeringszijde. H. M. de Koningin ia uit Amsterdam vertrokken en heeft zich naar Soestdijk begeven. Begrooting 1939 subsidiefonds. De politie te Praag heeft de uitgave van extra- edltles der dagbladen verboden. Eveneens mogen de couranten voorlooplg geen Ingezonden stuk ken opnemen. De Tsjechische regeering heeft de Fransch-Britsche voorstellen zonder voor behoud aanvaard: demonstraties te Praag. Hitler is gisteravond, vergezeld door von Ribbentrop, naar Godesberg vertrokken. Japan verwerpt art. I 7 van het Volken- bondfhandvest. Litwinof verklaarde te Genève, dat Rus land aan Praag beloofd had daadwerke lijke hulp te verleenen. Op de grens tusschen de Sudeten-Dultsche plaats Batzdorf en de Dultsche plaats Marien thal -heeft vannacht, volgens het Dultsche Nieuwsbureau, een Tsjechische gewapende over val plaats gehad. Toen twee personen uit Batz dorf zich op Duitsch gebied wilden begeven, werd op hen geschoten en werden zü op Duitsch gebied achtervolgd. Ook werd een handgranaat naar een brug geworpen. De Dultsche douane beambten dreven de Tsjechen echter naar hun eigen gebied terug. Het aantal Sudeten-Dultsche vluchtelingen bedroeg Woensdagavond, volgens 'tDNB, 113.500 Ook Dinsdag en Woensdag hebben dus weer ruim 10.000 vluchtelingen de Dultsche grens overschreden. De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat de Poolsche ambassadeur op het Foreign Office een uiteenzetting heeft gegeven van de stelling zijner regeering. volgens welke eenzelfde standpunt ten aan zien van de Poolsche aanspraken op Teschen en Karvina moet ingenomen, indien de Fransche voorstellen afstand Sudeten-Duitsche gebied aan land beoogen. EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 300 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt ct p. regel; Ingezonden Mededeellngen 40 a. O L BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bl| abon nement wordt op aanvrage gaeme door ome Administratie verstrekt De voornaamste bepalingen niéuwe wegenverkeersreglement Oefeningen van de Lichte Brigade gonnen. In de radiomededeeling werd ge zegd, dat het Tsjechische antwoord vanmiddag was overhandigd, nadat de regeering had blootgestaan aan een pressie, die haar voorbeeld in de geschiedenis niet kent en den vorm aannam van een dictaat, zoo als dat aan een overwonnen volk wordt opgelegd. „Wjj hebben toege geven,” aldu^ vervolgde de verkla ring. „om grootere verliezen, ellende «n bloedvergieten te voorkomen. Wjj offeren ons op om den vrede te red den, zooals Christus deed om de menschheid te redden. Wjj zullen niet trachten de schuld daarheen te wijzen, waar zjj hoort Wjj zullen dit aan het oordeel van de geschiedenis overlaten. Wjj staan geheel alleen, maar tezamen zullen wjj Tsjechen *Ün. Een nieuw leven ligt thans voor ons”. PRAAG, 21 Sept. (Havas) Omstreeks 1» uur groeide de op het 8t. Wenceslauspleln betoogende menigte nog steeds aan. Men zong het volkslied en hief den rechterarm om trouw aan de republiek te zweren. Er werd geroepen „Wü verdedigen onze grenzen en onze grensbewakers". Steeds luider werd om een militaire dictatuur geroepen. Te 20 uur naderde de menigte de gezantschap pen, die echter door een driedubbel politlecor- don beschermd werden. Er werden kreten geult aan het adres van de gezantschappen van Frankrük, Duitschland en Rusland. De politie moest tusschenbeide komen, doch er zün geen berichten over ernstige Incidenten ontvangen. De menigte, die In de binnenstad betoogt, blüft steeds aangroeien. Een dubbel polltlecordon bewaakt het hotel Alcron, bet hoofdkwartier van Runciman. Er ontstonden eenige vechtpartijtjes toen betoogers tot het hotel trachtten door te dringen. De menigte in de omgeving schreeuwde anti- Britsche leuzen en gaf uiting aan haar ontstem ming Jegens Runciman Elders hebben zich geen gewelddaden voorgedaan. Om kwart over acht bevond zich in de wük, waarin de Dultsche legatie is gelegen, een me nigte van naar schatting 10 tot 15.000 men- schen. Voor bet gezantechapsgebouw verspert K 'J

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9