Minister Goseling beleedigd EEN DER WEINIGE PUNTEN g Apeldoorn huldigt H.M. de Koningin 1 DE ROST VAN TONNINGEN STAAT TERECHT Kerkelijk leven MAANDAG 26 SEPTEMBER 1938 8^ Waarom een centraal vliegveld Dobbwlmonnlakker, man! J JAARVERGADERING A.R.K.A. Verdronken R.K. Leergangen BENOEMINGEN 4K In het bisdom Haarlem ide Holle rhetoriek Feestcantate door 31 zangkoren Pater J. M. d’ Aquin S. J. f Retraites voor gehuwde dames K.L.M..VLIEGTUIGEN NIET MEER OVER PRAAG Voorzitter Liberale Staatspartij Legeroefeningen ten einde De Indië-vlucht van ir. J. E. F. de Kojc Directeur Pleamart verklaart lijn voorliefde voor Leiderdorp Tekort op begrooting van Rotterdam GEEN VERBINDING MET TSJECHO-SLOWAKIJE EM.-PASTOOR J. J. G. HAFKENSCHEIDT t Voor 1939 bedraagt het f 3.100.000 Bewondering voor de wijze, waar op de Lichte Brigade opbrak Geen bewijs van de ten latte gelegde feiten toegelaten Onthulling 'fontein NEDER LAN DSC H NOVICIAAT NAAR ENGELAND Ms '■"31 Requisitoir De koninklijke zomerresidentie in een sprookjesstad herschapen ht verband met mobilisatie van Tsjecho-Slowakge jSezondketd. te de grootste schot. Tkhoyls bedenken we dit alleen, als we ongesteld xijn. Cn als we ons DcUramen. gezond poelen, pergeten we het paak weer. cDral$ma pan ^Oalkenbujg s leoertraan kan 7/w grootste schat helpen bewaren. Voorwaardeljjke straf en boete geëischt In verband met den internationalen toestand uitgesteld Prof. mr. B. M. Telders gekozen L ZWANENBERG -. Op zijn speciaal verzoek heeft mr. Roet van publiek da Np voorlezing van de dagvaarding, volgden >Igens tot het be- Ui» te oor- het gemeentebestuur onae >«*i FIJNE VltESCHWAREN EN CONSERVEN len. «b- Toegejuicht door de vele tienduizenden ver volgde de stoet de route via Loolaan en Hoofd straat naar het gemeentehuis, waarvan de gevel met guirlandes, oranjedoek en rozetten versierd was. burgemeester H. M., namens het college en den voltalllgen raad, toegesproken. Eveneens woonde het huldigingscomlté deze plechtig heid bij. Te Tilburg is de vierjarige P. Peters in het Wilhelmlnakanaal aan den Heikant te water geraakt en verdronken. MO- In de Zaterdag gehouden buitengewone al- gemeene vergadering van de Liberale Staats partij is prof. mr. B. M. Telders te Leiden bij enkele candidaatetelllng tot voorzitter gekozen. Het zullen in dient van verkeerseconomie. Het particulier telegraaf- en telefoonverkeer met Tsjecho-Slowakije is voorloopig opgeheven. Verdachte was er zich niet van bewust belee- dlgende woorden gebruikt te hebben en meende, dat zijn artikel niet noodeloos krenkend la ge weest. Hij is niet vérder gegaan dan bet alge meen belang elscht. Hierna weidde mr. Rost van Tormlngen uit voerig uit over de katholieke moraal. acao een ract lelk. des* nm. Karachi alles was Mr. W. J. O. A. Nijgh, het Juridische gedeelte van het verweer op zich nemend, betoogde, dat hier niet van beleediging van minister Goseling sprake Is. Nadat na het pleidooi mr. Rost van Tonnin- gen nog enkele opmerkingen had gemaakt, werd de uitspraak bepaald op Donderdag 6 October. lelk- ffie- war- rda- een Iden. ge- i te*' geen isrd- nen) nog h t ge sten, speciaal voor den nieuwen cursus oplei ding aannemers de heeren W. J. Bunnlk te Breda voor Bouwkundig Teekenen, dr. F. L. W. van Roosmalen voor Natuur- en Scheikunde en A. v. d. Aa voor Boekhouden. Z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te Schiedam (H. Lldulna) den weleerw. heer J. H. J. Greltemann; tot kapelaan te Oouda (O. L. Vrouw Hem.) den weleerw. heer O. C. M. van Dijk; tot kapelaan te Haarlem (H. Lldulna) den weleerw. heer J. Th. van der Beek, die kapelaan was te Bennebroek; tot assistent te Amsterdam (H. Nicoiaas bin nen de Veste) den weleerw. heer A. van der Voorn (Neom.); tot assistent te Alphen a. d. Rijn den weleerw. heer M. van Stee (Neom.). Volgens een te 's-Gravenhage ontvangen te- egram zijn de vliegers Zaterdag te aangekomen. Het weer is prachtig 'en wel aan boord. Heden hopen zij door te vliegen naar Jodh pur, waar zij dan sullen overnachten. Op 69-Jarlgen leeftijd is te Nijmegen overle den de zeereerw. heer J. J. G. Hafkenscbeidt, em.- pastoor van Kwakel. De thans overledene werd te Dordrecht geboren IS September 1800 en priester gewijd 18 Maart 1893. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Rotterdam (H. Laurentius), Heinkenssand, Schiedam (O. L. Vr. Visitatie), Amsterdam <H. Willibrordus bulten de Veste), en Lelden (H. Petrus). In 1909 werd hij pastoor te De Cocksdorp en in 1913 volgde zijn benoeming te Kwakel. Te Nijmegen is Dinsdag de begra fenis. Zaterdagmiddag heeft H. M. de Koningin een rondrit door de gemeente Apeldoorn gemaakt. Te drie uur verliet H. M. het pa leis Het Loo. Langs de 10 KM. lange route hadden zich alle plaatselijke vereenigingen en muziekcorpsen met hun vaandels opge steld, terwijl duizenden belangstellenden uit het geheele land zich een plaatsje langs den weg veroverd hadden. Ter gelegenheid van de viering van het 40-jarig regeeringsjubileum werd Zater- middag door H. M. de Koningin een rijtoer door Apeldoorn gemaakt Zondagmiddag Is het eenlge bijna tweejarige dochtertje van den heer C. Meijer te Warmen huizen in de sloot achter de ouderlijke woning verdronken. Tonningen daarna nog vóór zijn verdediger het woord gevoerd. Dit verzamelen was een pracht-öefenlng, die I uitstekend geslaagd is. Alles verliep in de beste orde en kalmte. Op een enkel punt hier of daar werd alarm geblazen, omdat het niet mogelijk was allen te waarschuwen, die ver over de hei of in de bosschen verspreid lagen. In den tijd van een uur waren de troepen gereed voor den afmarsch en dit vooral mag men een zeer mooie prestatie noemen. In het holst van den nacht hebben we nog een tocht gemaakt door het ge bied, waar de oefening plaats had. Bijna on- mlddellijk na het geven van het bevel begon nen de eerste groepen weg te trekken naar de garnizoenen. Langs de wegen stonden weer an dere kleine troepen huzaren of wielrijders te wachten tot het bevel zou komen den terug tocht te beginnen. Op de commandoposten was het eigenlijk niet eens zoo erg druk. Er was natuurlijk de gewone beweging, die men hier bijna altijd aantreft. Maar nu was dit alles veel kalmer; ordonnansen, die anders af en aan rij den om berichten te brengen en bevelen mee te nemen, zag men nu bijna niet. Wat niet zeggen wil, dat de commandanten niet te werken had den. Evenals er bij het verspreiden en opstellen der groepen asm elk onderdeel bevelen moeten worden uitgegeven, zoo moesten nu allen terug geroepen worden. De wijze, waarop dit alles is geschied, de vlotheid, de rust en de kalmte, dwingen bewon dering af. Het verliep zoo goed, dat men bijna den indruk kreeg, als was tevoren afgesproken, dat op deze onverwachte wijze een einde aan de oefening moest komen. De Lichte Brigade heeft zich hierbij van haar besten kant laten kennen en haar commandant, den kolonel baron van Voórst tot Voorst, komt alle lof toe voor de wijze, waarop hij zijn wapen in de hand heeft en ermee weet te manoeuvreeren. Op zeer onverwachte wijze is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een einde gekomen aan de oefeningen van de Licht? Brigade. Om ongeveer twaalf uur werd bekend ge maakt, dat de veronderstelde oorlogstoestand opgeheven was en dat de troepen van Rood en Blauw moesten verzamelen om naar hun garnizoenen terug te koeren. Het was een onverwachte opdracht voor de leiders. On- middellijk werden de commando-posten ge waarschuwd, die het bevel weer doorgaven aan de verschillende onderdeelen. Op het bordes luisterde H. M. die bij haar verschijnen door de duizenden belangstellen den buiten het paleishek met enthousiast ge juich werd begroet naar de muzikale hulde op den bassecour voor het paleis. En ten slotte verhooging van de frequentie beteekent versnelling van het vervoer. Dus: één centraal vliegveld, zoo besloot de heer Plesman. Nadat Donderdag JJ. de strafzaak tegen den hoofdredacteur van het Nationale Dagblad mr. M. M. Rost van Tonningen voor het beteekenen van een wijziging In de dagvaarding was uit gesteld, diende deze zaak Zaterdag opnieuw voor de Haagsche rechtbank, gepresideerd door mr. J. H. van Laer. Mr. Rost van Tonningen was thans versche nen en werd in rechte bijgestaan door mr. W. J. C. A. Nijgh te ’s Gravenhage. In de zaal hadden verscheidene belangstellenden plaats ge nomen. zoo ook op de publieke tribune De Officier van Justitie, Jhr. mr. Van Asch van W(jck, begon met de dagvaarding voor te lezen, waaruit bleek, dat in het „Nationale Dagblad" van 13 April 1938 een artikel voor kwam handelende over de „zedenschandalen te Oss” en waarin de schrijver aan minister Go seling ten laste legt, dat hij de Grondwet, waaraan de minister bij de aanvaarding van zijn ambt trouw gezworen heeft, heeft geschonden en wel het artikel dat luidt: „dat allen, die zich op het grondgebied van het Rijk bevinden, ge lijke bescherming van persoon en goed genie ten.” In de raadzaal, welke voor deze bijzondere gelegenheid door de firma D. Katz, antiqua- rls te Dieren, smaakvol met de 18de en 17de eeuwsche gobelins, antieke kostbare fau- Telkenmale moest de president verdachte’s uitvoerig betoog interrumpeeren en er op wij zen, dat bewijs van de feiten niet was toegela ten. en dat verdachte zich wat moest beperken, daar ook zijn verdediger het woord nog moest voeren. Wijl beide retraites voor gehuwde dsunee in het Retraitehuis Sint Petrus Canlsius te Ber gen in October voltallig zijn, is een derde re traite voor gehuwde dames Ingeschoven van 19 tot 22 October. Tijdens een persconferentie, waarin mededeelingen werden gedaan omtrent de winterdlenstregeling van de K. L. M„ is den heer Plesman ook gevraagd om een toelichting van zijn standpunt ten aanzien van een centraal vliegveld te Leiderdorp. De heer Plesman betoogde, dat het cen trale vliegveld het belangrijkste onderwerp is in de Nederlandsche luchtvaart. Het bekeken te worden uit een oogpunt Voortdurend gebruikt verdachte in zijn arti kelen groote, dikke woorden, hij raakt verstrikt in zijn eigen holle rhetoriek. Zoo dit in andere gevallen wellicht een ver zachtende omstandigheid is. dezen verdachte disculpeert het niet, integendeel Hij is een man van ontwikkeling, die moet weten, wat hl) schrijft. Het artikel, waar het hier over gaat, staat niet alleen. Het is er één pit een groote reeks, waarvan spr. er enkele aahhaalde en aan de rechtbank overlegde. Als verzachtende omstan digheid kan hoogstens aangevoerd worden, dat men in die dagen zich door de groote beroering die toen heerschte liet meesleepen. .Het is niet de bedoeling van het O. M." zoo ging de officier voort, „iemand te treffen, die zich in zjjn crltiek te buiten is gegaan”. In het algemeen is het OM. den schrijvers ities over onbehoorlijke toestanden want op deze wijze neemt het die onbehoorlijke toestanden ken- publlcades op verkeerde plekken gewezen. Maar anderen, die binnen de perken van het fatsoen zijn ge bleven, zijn niet vervolgd. De zeereerw. pater J. M. d'Aquin SJ., leeraar aan het St. Aloysiuscollege te Den Haag, is, 72 Jaar oud, overleden. Z Eerw. werd 25 Mel 1988 te Rotterdam ge boren, trad in 1886 in de Sociëteit van Jesus en ontving op 26 Augustus 1900 de H. Priester wijding. Een twintigtal Jaren was hij prefect der exter nen aan het St. Canlsiuscollege te Nijmegen, waarna hjj in 1930 werd oyergeplaatst naar het Sint Ignatiuscollege te Amsterdam. Drie jaar later werd pater d'Aquin aangesteld als leeraar van het Sint Willibrordus-college te Katwijk en ging in 1938 mede over naar Den Haag. Hierna nam de officier van justitie, jhr. mr. Van Asch van Wjjck. requisitoir. „De groote Ossche zaak voor de Haagsche rechtbank", aldus ving de vertegenwoordiger van het O M. aan en vervolgde: „Wie dat gedacht heeft, heeft het volkomen mis. Het is de fout van zoovelen, die wegens beleediging terecht staan, dat zij willen uitweiden over de voorge schiedenis van een zaak en aan den rechter willen voorleggen, wie nu eigenlijk gelijk heeft. Daar gaat het niet om, men heeft beleedigd en uitsluitend die beleediging wordt behandeld. Verdachte doet een beroep op het algemeen belang, maar dat beroep gaat niet op. Volgens constante jurisprudentie van den Hoogen Raad verspeelt iemand zijn beroep op het algemeen belang wanneer zijn beleediging noodeloos krenkend van vorm en Inhoud is. Het Nationale Dagblad wil nu het beleid van den minister van Justitie en den grocureur-generaal be- oordeelen en verwijt den minister, dat hij in een strafvervolging tegen een R. K. geeste lijke op onbehoorlijke motieven heeft Ingegre pen. Verdachte schijnt evenwel geen begrip te hebben, van hetgeen de rechtmatige uitoe fening van de bediening van een ambtenaar beteekent. Rechtmatig is wetmatig. De minister heeft het recht in een strafvervolging in te grij pen, zooals elke officier van justitie dat mag doen, en de moreele motieven daartoe doen niets ter zake. Ddirover heeft de rechtbank niet deelen. Ook in vorm is het stuk noodeloos krenkend. Het Nationale Dagblad elscht in den kop van t artikel niets meer of minder dan het heengaan van den minister en den procureur-generaal. Spr. geeft toe, dat in de dagen van de Ossche zaak ook anderen, dikwijls niet malsche, critlek op het beleid van den minister hebben uitgeoe fend. Verdachte evenwel is hier te ver ge gaan. Ook om een andere reden gaat zijn beroep op algemeen belang niet op. Men moet, wil men zich op het algemeen belang beroepen, een vrij groote zekerheid hebben, dat wat men ten las te legt, waar is. Als men lichtzinnig te werk gaat, verspeelt men zijn beroep op het algemeen Ook verdachte is lichtzinnig te ttfd van drie maand—, met e— proeftijd van drie jaar met de bijzondere vaarwaar- de, dat, zoolang verdachte, werkzaam is til bet Nationale Dagblad, j^ajn ge— artike- 1— v— bdeedigend— inbond word— gepu bliceerd. ding op één buitenlandse! land niet grootste Te Leicester (Engeland) is de eerste steen gelegd voor een klooster der Paters van het Allerheiligste Sacrament, waarheen in den Joop van het volgende Jaar het Noviciaat van da Nederlandsche provincie zal worden overge bracht. De plechtigheid werd verricht door Z. H. Exc. Mgr. Mc. Multy, Blsschop van Not tingham, die daarna in de noodkerk e— plech tig Lof celebreerde en zeer waardeerende woor den sprak over de Congregatie van het H. Sacrament, over haar Stichter, den Zaligen P. Eymard, en over de twee pioniers van deze nieuwe stichting, de Paters Kaas en Baudouin. Na de plechtigheid was er een drukbezochte leceptie, waarbij velen uit de parochie uit de stad hun sympathie ktiamen betuigen. De plechtigheid weid om. bijgewoond door den Hoogeerw. pater dr. L. H. Warmerdam. Pro vinciaal Overste van de Nederlandsche Pro vincie der Paters van het Allerheiligste Sacra ment. eenlge formeele vragen, waaruit bleek, dat mr. Rost van Tonningen zich voor het bedoelde artikel aansprakeljjk stelde. Verdachte verzoekt vi wjjs 'van de feiten te broeden toegelaten. Nadat de rechtbank in raadkamer was ge gaan, wees zij dit verzoek af. Mr. NJjgh deelde daarop mede, dat hjj zich het recht op hooger beroep voorbehield. Wat de straf betreft, zeide de Officier, U>et O.M. b lankmoedig. WtJ willen niet e— onvoorwaardelijke gevangenimtrat eischen. Na gewezen te hebben op de bij kom—de straf v— inbeslagneming der drukpersen, elscbte spr. e— geldboete van fM6^- sutei 188 dag— hechtenis e— yssrwssrileltjke gevangenisstraf yeor den Het Curatorium der R. K. Leergangen te Tilburg heeft benoemd als docenten aan de Academie voor Beeldende Bouwende Kun- tayertiand met den toestand in Tsjecho-Slo- ’“W en het aldaar uitgevaardigde mobUlsatie- l?™’ waarbij alle burgerluchtverkeer boven PJ«cho-81owaaksch grobdgebled wordt verbo- heeft de KLM. besloten, met ingang van l“~™g September de luchtverbipding Lon- rr ^oWerdam—Weenen—Boedapest, de s«. «a«we-Dongu-expresse, weliswaar te handha- doch voorloopig de tusschenlanding te wn vervallen, aoodat niet over Tsjecho-Slo- (randgebied behoeft ta vrordenge- oo heeft de heer Rost van Tonnin- gen, onder meer bekend als fi- nancieel expert, die zich Jaren lang gewijd heeft aan de financieele saneering van het vroegere Oostenrijk, op een 'drukbezochte N.S.B.-vergaderlng In het Concertgebouw te Amsterdam beweerd, dat Patijn een politiek tegen Duitschland, Italië én Franco zou voe ren, en ten onrechte verbinding houdt met den Volkenbond en de regeering van Valencia. De waarheid is, dat onze regeering met Duitschland In vriend schappelijke handelsrelatle statft en be hoorlijke diplomatieke betrekkingen on derhoudt, dat zij het initiatief heeft genomen voor de erkenning van het feit en niet van het récht van de verovering van Abessinië, dat zij zich heeft losgemaakt van de gebondenheid aan het sanctie-artikel van het Vól- kenbondsverdrag, dat zij Inderdaad de regeering van Valencia erkent, maar ook de zakelijke Nederlandsche belangen In het door Franco beheerschte gebied. De heer Rost van Tonningen, die in dienst van den Volkenbond heeft gestaan, hield zijn goedgeloovig publiek voor, dat Nederland, zoo lang het lid blijft van den Volkenbond, een vreemd leger doortocht moet verleenen over zjjn grondgebied, terwijl Patijn juist duide lijk te kennen heeft gegeven, dat ook het verleenen van zulk een doortocht onder bepaalde omstandigheden onder de militaire sancties moet worden ge rekend, waarover Nederland geheel zelf standig en vrij wenscht te beslissen. Be paald dwaas was zijn eisch, dat onze regeering van de Fransche regeering de (arantie moet vragen, dat het Fransche leger in oorlogstijd niet door België zal marcheeren om het Roergebied te bezet ten. Dit is een zaak, die België alleen aangaat, en het zou de goede nabuur schap met België benadeelen, wanneer de souvereine rechten van België door zulk een eisch aan Frankrijk te stellen zouden beleedigen. Neen, zelfs van neutraliteitspolitiek hebben onze NBH.-ers niet veel idee, omdat zij als Nederlanders nu eenmaal niet zichzelf mogen, kunnen en willen tijn. Het tweede gedeelte van den rijtoer-middag leidde naar het Emmaplein, waar H. M. het 's morgens onthulde gedenkteeken een fon tein In oogenschouw genomen heeft. Bjj aan komst en vertrek speelde een muziekcorps het Wilhelmus, terwijl 300 leden van de Princevlag in uniform een vlaggengroet brachten. Van hier werd naar het landgoed „Maria- lust" gereden, waar H. M. een gedeelte van de opvoering van een historisch openluchtspel b(j- gewoond heeft, In welk spel Jhr. Ir. W. G. Röell, adjudant van Z. K. H. Prins Bernhard, de hoofd rol vertolkte. Omstreeks vijf uur keerde H. M. weer op Het Loo terug. Des avonds waren op verschillende punten muziekuitvoeringen. Een der fraaiste momenten vormde des avonds een Uchtstoet, waaraan ruim 7000 personen deelnamen. Met Mn taptoe op het marktplein en een vuurwerk werd de feest dag besloten. Des avonds heeft H. M. nog een rijtoer ge maakt om de versieringen in oogenschouw te en de nationale eenheid met een eentraal vliegveld te Lei derdorp in hooge mate gediend worden, al dus de heer Plesman. Er zou dan een ein de zijn gekomen aan een langen strijd tus- schen de hoofdstad en de eerste havenstad s des lands. Schiphol zou uitstekende dien sten kunnen bewijzen als opleidingsschool voor militaire en civiele vliegers. H. M. de Koningin beantwoordde deze rede. Zü verklaarde, dat de ontvangst Haar stoutste verwachtingen had overtroffen en dankte voor de eer gebracht aan de nagedachtenis van Haar Gemaal Jte de rede van den burgemeester. Haar Gemaal had steeds groote belangstelling voor Apeldoorn en omgeving gekoesterd en er veel gelukkige Jaren doorgebracht. H. M. betuigde Haar erkentelijkheid, voor de hartelijke wenschen van den burgemeester namens den raad en ge waagde van Haar nauwe en persoonlijke ban den met Apeldoorn. Zjj besloot met den wensch, dat ook Apeldoorn spoedig aan den druk der tijden mocht ontkomen. Nadien onderhield H. M. de Koningin zich eenlgen tijd met den raad. belang ook. werk gegaan. De .minister had al in de Kamer verklaard, dat hij geen tweeërlei recht toepaste en ver volgde zonder aanzien des persoons, 'toen het geïncrimineerde artikel verscheen. Tot de beoordeellng van het feit komende, zeide Jhr. mr. van Asch van Wjjck, dat dit ar tikel niet alleen staat. Talloos zijn de klachten, die bU het O. M. binnenkomen over artikelen In bet Nationale Dagblad. Om 13 uur had op het Emmaplein de ont hulling plaats van een fontein, aangeboden door de pl. afd. van „De Princevlag", met mede werking van de burgerij. Namens de plaat- selljke afdeeling hëèft de heer mr. J. A. M. van Oorschot de fontein, welke ter herinne ring aan het 40-jarig regeerlngsjublleixn is opgericht, aan het gemeentebestuur overge dragen. Namens het gemeentebestuur legde de bur gemeester, Jhr. dr. C. Q. O. Quarles van Ufford een krans by het monument Tijdens de ochtenduren werd nog aan de leerlingen der lagere scholen een schoolfeest aangeboden, waarbij ruim 6.700 schoolkinderen op tractaties werden onthaald. In verband met den gespannen Internationa len toestand en het feit, dat onder deze om standigheden de ambtenaren zich ter beschik king hebben te houden van de regeering en an dere Overheidsorganen, heeft het hoofdbestuur der Algemeene R. K. Ambtenarenvereeniging besloten, de op Maandag en Dinsdag te houden jaarlljksche algemeene vergadering te Den Haag, tot tateren datum uit te stellen. van publicaties zeer dankMaar, ook zelf vkn dl nis. Herhaaldelijk hebben pers en Binnen het kadef der feestelijkheden, ter gelegenheid van het 40-jarig regee ringsjubileum der Koningin, heeft de Ko ninklijke zomerresidentie Zaterdag Landsvrouwe haar hulde gebracht. Op tal van plaatsen zijn versieringen en Il luminaties aangebracht, sierlijke eerepoorten overkoepelen kruispunten van wegen en tal van gebouwen, winkels en villa’s baden des avonds hun rijk gedecoreerde gevels en tuinen in een zee van licht. De tuinstad is in een sprookjesstad gemetamorphoseerd. Huis,- aan huis wapperen de nationale kleuren. Bijzon dere zorg is besteed aan de tien kilometer lange route, welke H. M. de Koningin tijdens den rijtoer zou volgen. Reeds vroeg In den ochtend heerschte er een enorme drukte. Duizenden bezoekers zijn per trein of per autobus naar Apeldoorn gekomen, om getuige te zijn van dezen feestelijken dag. Een der glanspunten van den ochtend was de aubade voor H. M. de Koningin op het paleis Het Loo, welke om 10 uur aanving. Door 31 plaatselijke zangkoren, tezamen 1300 zangers en zangeressen, is onder leiding van den dirigent Felix Kwast en met mede werking van het harmonle-orkest .Apeldoorn” tg» 1uhlto!im»rant6to ap t geagogtft en der weinige punten, waarop L de zoo teleurstellend vage en J-*/ vlakke Troonrede onze instem ming vond, betrof de door onze regee ring gevoerde en voortgezette buiten- landsche politiek. Deze politiek streeft onder ZJExc. minister PatUn naar goede en vriendschappelijke betrekkingen met de andere mogendheden en naar een volkomen zelfstandige neutraliteit, wel ke zich niet door bondgenootschappen en ook niet door practisch zinledig of voor onze onschendbare souvereinlteit uitermate gevaarlijk geworden Volken- bondsbepalingen wenscht te laten bin den. Hoezeer deze neutraliteitspolitiek'* voor een land als het onze' de mo menteel eenig juiste moet worden ge acht, heeft het voor Europa levensge vaarlijke spel bewezen, dat thans ten koste van Tsjecho-SlowakiJe wordt ge- speeld. BU dit spel is komen vast te staan, dat de officieele garanties van, ja zelfs een uitdrukkelUk bondgenoot schap met de groote, ook de democrati sche mogendheden van nul en geener waarde kan zijn, zoolang hun meest kort zichtig egoïsmd er geen heil meer in ziet. Bondgenootschappen hebben bo vendien bUna altijd tot gevolg, dat an deren daardoor buitengesloten of wan trouwig gemaakt worden. De Neder landsche buitenlandsche politiek, zoo als die door minister PatUn in Scan dinavië en te Genève is uiteen gezet, kan gekarakteriseerd worden door den echt-Nederlandschen slagzin: „WU willen onszelf zUn en blUven”. Deze po litiek wordt niet gewaardeerd door de socialisten, die vroeger geen man ep geen cent voor onze weerbaarheid ovjer hadden, maar thans willen suggeree- ren, dat het de taak van Nederland zou zijn om zich in vereeniging met andere democratische mogendheden met ge weld te verzetten tegen het dictatoriale Duitschland en deszelfs aspiraties in Centraal-Europa. De socialistische pers, eens de meest pacifistische, predikt thans den ideologlschen oorlog, den meest verschrikkelUken en meest onverzoen- Ujken, dien men zich denken kan. Dé nationaal-socialisten vallen de PatUn- zche neutraliteitspolitiek, die België tot voorbeeld strekte, aan, omdat zU in ons land nu eenmaal niets kunnen en wil len waardeeren, zoolang zU zelf er niet de absolute macht hebben. BU hun aanvallen op die politiek maken zU ge bruik van het bU hen zeer geliefde leugen gas Zaterdag hebben B. en W. van Rotterdam den begeleidingsbrief van de gemeentebegrootlng voor 1939 aangeboden. De begrooting sluit met een tekort van f3.100.00— (die van 1938 met een tekort van f3.272.000). In hoofdzaak te dit te wijten aan de korting op de haventarieven en huren, welke op f 1.731.000 wordt geraamd, nu het Rjjk geen steun daarvoor meer verleent en voorts aan den grooten poet voor rente op ongedekte crisisschuld, welke schuld weer met f 5.912.006,75 is toegenomen en thans f 48993.482,65 bedraagt. De voordeelen van een centraal vliegveld Hm volgens den heer Plesman: 1. Een belangrijke besparing voor de K. L. M., te schatten op drie ton per jaar; 3. Een groote bezuiniging voor het Rijk, van wege de concentratie op één punt; 3. Een vei sterking van de positie van de nationale luchtvaartmaatschappij ten opzich te Vd" het buitenland; 4. Omdat op een centraal vliegveld alle la- punt verzameld wordt, zullen de he luchtvaart-maatschappljen ons gauw voorbij vliegen. Dit ia het voordeel van het centrale vliegveld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5