De avonturen van een verkeersagentje -- --- Het antwoord van Chamberlain Overeenstemming met Polen? Praag antwoordt Hitler De boodschap van Roosevelt "'j België leeft in vreeze Verklaring van Churchill BRITSCHE PARLEMENT WOENSDAG BIJEEN MAATREGELEN IN ENGELAND Jan Masaryk over de rede van Hitler Na de rede van Hitler he Te Gibraltar Het Britache antwoord LAND. EN TUINBOUW- ONDERWIJZERS Beate weet wat ze wil Spoorwegongeluk bij Barcelona Amerika*» schatkist en de oorlog Een duidelijke actie zou nog een cataatrophe afwenden Uitbreiding der militaire maatregelen Toch nog een baaia voor vreed zame oploaaing? Bijzondere kabinetazitting in Amerika X Beneaj zou bereid zijn de weder- zjjdache grena te herzien Een adhaeaiebetuiging van Frankrijk met de Ameri- kaanache opvattingen I Gedeeltelijke mobiliaatie Verdere uitbreiding van luchtvaart heeft opdracht gegeven al het personeel van de defensieve een heden van de hulpeenheden der luchtmacht, hierby Inbegrepen het personeel van de hulp- escadrilles Jachtvliegtuigen en ballonversperrin- gen, te moblllseeren. Door de eiachen van Duitachland zou de republiek economiach en militair volkomen lamd worden Na Hitlera rede deed de miniater-preaident wederom een ooging tot vreedzame regeling DINSDAG 27 SEPTEMBER 1938 welk Ver woorden van eenlg nut zyn. Heneaj antwoordt held van het martelaarschap te redden.” De minister Gendarmes, politie en gemotoriseerde briga- 9 4 oorlogsdaad tegen dagen in Buenos trad sij het gebowg van fd! Egon Dornbusch bad bet plas gehad, nog LONDEN, 26 Sept. (Reuter). Het Engelsche parlement is tegen Woens dag 28 September bijeengeroepen. LONDEN, 36 Sept. (Benter). Vaaavead is de velende verklaring van den Britechen minister-president gepubliceerd: President Roosevelt heeft besloten morgen een bijzondere bijeenkomst van het kabinet te houden. ten einde den toestand in Europa te bespreken. ring den oproep van Roosevelt begroette. Op dit kritieke oogenblik moeten allen zich herinneren wat op het spel staat. Do Britache regeering doet allee om een vroed seme regeling lot stand te brengen. De woorden van den Amerlkaan- schen President kunnen slechts een aanmoedi ging zijn voor alle goed willenden. ritoriale leger geroepen. met zult In antwoord op den oproep van President Roosevelt heeft Minister-President Chamber- tain een telegram gezonden aan minister Huil, waarin hij verklaarde, dat de Britsche regee- Terwjjl zy in dïë soi rw«m Egon Dornbusch >tond de jonge Ingenieur, De oproep van President Roosevelt, welke ia overhandigd aan Duitschiand. Tsjecho- SlowakVe, Frankrijk en Engeland. Is ook overhandigd aan de regeeringen van Polen en Hongarije; minister Huil voegde In de medeceeling hieromtrent toe. dat de Ame rika* nsche ambassadeur te Moskou geen opdracht heeft den oproep te overhandigen. Uit naam van de Britsche regeering verkaar Ik, dat wy ons moreel verplicht achten er op toe te zien, dat de beloften eerlek en volledig worden nagekomen, en wij zijn bereid er voor te zorgen, dat zy op dusdanige wijze met allen redelijken spoed worden uitgevoerd, mits de Dultsche regeering toestemt In een regeling van de voorwaarden der gebiedsoverdracht door on- derhandeling en niet door geweld. Het schijnt dat de Rljkskanseller er geen ver trouwen in heeft dat de gedane beloften zullen worden nagekomen. Deze beloften werden niet rechtstreeks aan de Dultsche regeering gedaan, doch in de eerste instantie aan de Britsche en de Fransche regeering. een dame, h tje sou aljn.'_ Dat was een slecht begin en op Bente's ge zicht was de ontmoediging te leaen. „Ik heb misschien iets anders voor w!" Beate was een sn ai aandacht. SJ moeten landen, Wil blijven trouw aan den geest en at letter van deze overeenkomst èn zullen ons door geen moeilijkheden laten ontmoedigen om te zoeken naar een formule voor een ontspanning, welke in overeenstemming zy met de waardigheid en de belangen van de betrekken partijen. Wy hebben vertrouwen om tot het einde het ideaal van recht vaardigheid en vrede na te streven, dat onze heide volken vereenigt.” EDOUARD DALADIE».” door Otfrid von Hanstein „Ik heb de rede van den Daitachen Rykskanselier gelezen sa Ik waardeer het geen hy gezegd heeft over de pogingen, die ik gedaan bek om den vrede te redden. „Ik kan deze pogingen niet opgeven, aan gezien het mU ongelooflijk voorkomt, dat de Enropeeeche volken, die geen oorlog met elkaar willen, in een Moedigen strijd sew- den kunnen worden gewikkeld, ever oen kwestie waaromtrent reeds In aanzienlijke mate overeenstemming la bereikt. LONDÊN, 36 Sept. (Havas). Het antwoord der fransche regeering op de boodschap van Roosevelt werd begin van den middag te Washington overhandigd. He-, luidde als volgt: De rede, die Ik vanavond heb gehoord, is zoo ongeloofelijk onbeschaamd en schok- -kend, dat ik trotsch ben op het besluit van i mijn regeering om een krachtige houding aan te nemen tegen de verwekkers van een mentaliteit, die tracht de Europeesche cul- tüïff te vernietigen. Het zou Inderdaad een tragedie worden, in- dlen deze laatste poging niet zou worden on dernomen op de eenige manier, waarop ze doeltreffend zou kunnen zjjn om de mensch- tot mjjn spijt zeggen, dat ds op een betrekking by ons aeer gering zyn. Kr is nu een plaats vrijgekomen, maar de Raad van Commissarissen in Buenos Aires heeft beswaren tegen het aanstellen van hier in Corrientes en nieuw- Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 26 September: BARCELONA, 26 Sept. (Havas). In den af- geloopen nacht zijn by Gelida, op 30 K.M ten Westen van Barcelona, twee reizigerstreinen met elkander In botsing geweest. Er zyn tot nu toe vijftig dooden en 200 gewonden. Het onge luk schijnt veroorzaakt te zijn door slecht zicht, wegens derf hevigen regen. WASHINGTON, 27 Sept. (Havas). De minister van Financiën, Morgenthau, heeft verklaard, dat de Amerikaansche schatkist bereid is alles te doen wat menschelykerwyze mogelijk is om te voldoen aan alle flnancleele behoeften, die uit een Europeeschen oorlog zouden voortvloeien. Beate ging eerst naar den notaris. De mam had het druk; zy nam dus haar pas en de trouwaete, onderteekende voor zijn oogen met krachtige hand: Beate Dornbusch-Serenus. De notaris gunde zich geen tijd om den Inhoud van den brief na te gaan; hy bekrach tigde alleen de handteekenlng en zette er zijn ambtszegel onder. Kort daarop trad zy het gebouvf van de bank binnen en de directeur knikte haar vrién delijk toe. ,Jk moet vooruitzichten De uitvoering van de nieuwe militaire maatregelen, waartoe de Belgische regeering besloten heeft in den kabinetsraad van Maandag, Is hedenavond om acht uur be gonnen. „Uw oproep heb ik te Londen ontvangen op het oogenblik, dat Frankrijk in nauwe samen werking met de Bntsche regeering bovenmen- schelljkc pogingen in het welk stelt om hei confliit dat den vrede bedreigt, op vreedzame wijze op te lossen. Ik hecht er veel waarde aan u op zoo plech tige wijze te hooren herinneren, onder uw hooge moreele autoriteit, dat het geheele Ame rlkaansche volk gehecht blijft aan de begin selen. welke door alle ondertoekenaars van het Kellogg-verdrag plechtig werden erkend. Het Dultsche Nieuwsbureau heeft het beroep van Roosevelt nog niet gepubliceerd. Nog geen der bladen heeft het tot nu toe verspreid. Bevoegde Dultsche kringen echter zeggen naar aanleiding van het beroep op vrede door President Roosevelt tot verschillende Europee sche staatshoofden gericht, dat dit beroep „uit sluitend gericht moest zijn tot Praag.” Dultsch- land doet bovenmenscheiyke pogingen den vrede te redden. Indien de Tsjechen weigeren zich aan hut memorandum van Godesberg te onder werpen, zijn zy het die oorlog willen. social!.'tische militie. Slechts hst afweer geschut van de Ryksweer-ls ter plaatse ge bleven. Overal langs de grens Is bet rustig. In verband met de Fransche troepenbewe gingen Is bet verkeer met Rljasel en Duin kerken ontredderd. Na lof te hebben gebracht aan de bewon- derenswaard^p Dultsche cultuur, waarin hij was grootgebracht, heeft Jan Masaryk, de Tsjecho-Slowaaksche gezant te Londen, met betrekking tot Hitler’s redevoering aan Reuter verklaard: ging is slechts een eenvoudige „polltle-operatle” zy nceft niets te doen met al dan niet uitge- lokten aanval. Te Beriyn verwondert men er zich over, dat Frankryk en Engeland niet met uit het hart voortgekomen vreugde deze „polltle-operatle” onderschrijven. Van den Britschen Premier werd verwacht, dat hy naar Godesberg de instemming der belde moger.oheden zou overbrengen. De houding van Engeland heeft echter teleurstelling gewekt. De, in Engeland gewekte commentaren op het Dultsche memorandum vergrooten deze teleur stelling. Van het oogenblik af. dat Chamberlain twee malen naar Duitachland ging, was men te Beriyn van meaning. dat alles mogelijk was. dien deze laatste poging niet l_ demomen op de eenige manier, ■e stemming was, haar herinnering destijds zoo spoe dig bereid was geweest haar te helpen, omgeven door een stralenkrans, zy had eigeniyk niet be grepen, waarom hy, die in Buenos Aires een en al zorg voor haar was geweest, niets meer van zich had laten hooren. Het had haar byna verdriet gedaan. Niet, omdat zy van hem hield, maar zy vond, dat het niet by zyn karakter paste, dat hy zoo totaal geen toeken van laven gaf. Zy zou bovendien in drie stukken worden ge deeld. Er zouden geen rechtstreeksche verbin dingen meer zyn tusschen Praag en Noord- en Zuld-SIowakye, noch tusschen Praag en Zuld- Oost-Moravië. De aanvaarding van het Dult- iche memorandum zou geheel WeSt-TsJecho- Slowakye, geheel Bohemen en geheel Moravia aan de genade van Duitschiand overleveren. Deze poging om den Tsjecho-Slowaakschen staat te verlammen zou de suprematie van Duitsch iand in Europa voorbereiden In het Tsjechische antwoord wordt er aan herinnerd, dat de regeering te Praag blyk heeft gegeven van haar bereidwilligheid, het Sudeten-Duitsche vraagstuk op te los sen. Zy is tot de grens van haar conces sies gegaan, toen zy het Fransch-Brltsche plan als basis voor overeenstemming aan vaardde. De nieuwe regeering onder leiding van generaal Syrovy is bezield van denzelf- den onwrikbaren wil als de vorige regeering. Zy is ervan overtuigd, dat men tot een wer- r keiyk accoord kan komen en den vrede hand haven, indien Frankryk en Engeland hun ont werp van Berchtesgaden, zooals dat op 16 September aan de Tsjecho-Slowaaksche regee ring is voorgelegd en dat door haar aanvaard B, handhg^h. PRAAG, 36 Sept. (Havas). In een door de radio omgeroepen communiqué wordt de in houd weergegeven van bet Tsjecho-Slowaak- ache antwoord op het Dultsche memorandum In dit antwoord verklaart de TSJecho- Slowaaksche regeering o_a„ dat de nieuwe eischen van Hitler iedere bestaansmoge- lykbeid voor een vrij TZjecho-Slowakye goeddeels vernietigen. De Tzjecho-Slowaak- sche republiek sou in industrieel, econo misch en militair opzicht volkomen ver lamd worden. GIBRALTAR 26 Sept. (Havas). De Britsche marine-autoriteiten te Gibraltar hebben de zelfde voorzorgsmaatregelen genomen als voor de homefleet zyn genomen. Officieren, onder officieren en manschappen mogen de basis tot nader order niet verlaten. Verder is een duizendtal vreemdelingen ver zocht het gebied zoo spoedig mogelyk te ver laten. De autoriteiten hebben een beroep ge daan op vrywllligers van 40 tot M jaar voor de passieve verdediging. - dolf Hitler heeft zyn met spanning ver- wachte rede in het Sportpalast te Ber- lyn gehouden; en de eerste reactie op z(jn woorden is, dat we thans nog even ver zyn. Hy handhaafde de eischen, die in het aan Chamberlain overhandigde memorandum ver vat zyn; Praag, daarin gesteund door Londen en Parijs, achtte die eischen onaanvaardbaar. Op het eerste gezicht ziet het er dus naar uit, dat men in doffe wanhoop zou moeten wachten op den eersten October, den termyn, dien Hitler stelde voor het afstaan van de Sudeten-Duit sche gebieden. - Beschouwt men de rede van den rykskanselier echter nader, dan biykt. dat deze reeds conces sies heeft gedaan. Allereerst deelde hy mede, dat dit de laatste territoriale etech is. dien Duitachland in Europa te stellen heeft. Hoewel dit eenerzyds een aankondiging is van de vol gende etappe: de koloniale kwestie, zou het anderzijds diep te betreuren zyn, wanneer de Europeesche vrede tn het gezicht van de haven zou stranden. Bovendien zelde hy er geen bezwaar tegen te hebben, de opgeëlachte gebieden te laten be zetten door het Britache oud-stryderslegloen, hetgeen een niet onbelangrijke concessie la. De Britache oud-mllitairen uit den wereldoorlog zouden een muur vormen tusschen de Tsjechen en de Duitschers. die zulk eeti moreele kracht heeft, dat die een redeiyke kans maakt oen gewapenden muur van Tsjechische fortificaties te vervangen. Tenslotte beloofde hy Tsjecho- Slowaklje’s nieuwe grenzen te garandeeren, aoo- dra Praag het op vreedzame wyae eens is ge worden met zyn andere minderheden. Al zyn deze concessies niet van dien aard, dat zij voor Praag onmlddeliyk aanvaardbaai worden, toch bieden zy wellicht een basis voor nieuwe onderhandelingen, die een Europeesche ramp kunnen voorkomen. Te Londen werd door het Foreign Office een communiqué verspreid, waarin de Westersche mogendheden verklaren voor de consequenties van een gewapend conflict niet te zullen terug schrikken. Doch men laat den weg tot ooder- handelingen gaarne en wyd open, wyaend op de pogingen, die Chamberlain in het belang van den vrede reeds gedaan beeft. De Britsche pre mier zelf maakte hedennacht nog bekend, dat hy die pogingen alsnog niet zal opgeven, en dat Engeland zich garant wil stellen voor een vol ledige en eeriyke inlossing van de door Praag gedane beloften. Over het belangrijkste punt, den gebiedsaf- stand, is overeenstemming bereikt; waarom aou alles mislukken op het ondergeschikte punt van de wyze van uitvoering, vooral nu Londen die uitvoering garandeert? Voorwaarde daartoe is echter, dat geen ge weld, doch overleg wordt gebruikt. Hitler gaf - Europa en zichself vier dagen respyt; mo gen de partyen in die vier dagen, waarin nog zooveel kan gebeuren, tot bezinning komen en bet scheepje van den Europeeschen vrede door de laatste klippen heen in de veilige haven bren- gen. Het gebed van millioenen over de geheele wereld begeleidt hun pogen. PRAAG, 27 Sept. (Havas). President Beneaj beeft Roosevelt op diens boodschap een ant woord gezonden, waarin hy o.a. verklaart, dat, hoewel Tzjecho-Slowakije tijdens de onderhan delingen reeds zeer groote offers heeft gebracht, offers die zyn vitale belangen raken, de regee ring de onderhandelingen niet afbreekt, daar zy het conflict met vreedzame middelen door een accoord geregeld wil zien. Ik geloof zelfs thans nog. aldus Benesj, dat het conflict In een geest van rechtvaardigheid kan worden opgelast, zonder wapengeweld, en het geheele Tsjechische volk hoopt, dat het zoo zal zyn. Indien het echter wordt aangevallen zal het Tsjechische volk zich verdedigen. Het deelt evenwel uw overtuiging, dat een oorlog tenslot te niet het middel is een probleem op te lossen. In bet onderhavige geval moeten het verstand, het menscheiyk gevoel en het rechtvaardig heidsgevoel zegevieren Ik vertrouw, dat de Rykskanselier dit voorstel, dat gedaan wordt in denzelfden geest van vriendschap als waarin ik 1n Duitschiand werd ont vangen. en dat, indien het aanvaard wordt in overeenstemming gal zijn met den Duitschen wensch tot aan sluiting van de Sudeten-Duitschers by het Duitsche ryk, zonder dat in eenig deel van Europa bloed wordt vergoten, niet zal verwerpen. had gegeven, om dit leven van wachten en nog eens wachten vol te houden. En nu Egon Dornbusch weer opdook, kwam by dat alles nog de overtuiging, dat haar be staan voor hem een blok aan het been was. Door haar schuld verloor hy de kans op een mooie toekomst, die het rijke huweiyk hem bood en die hy met beide handen aou hebben aange grepen! Wat moest ze toch doen? Geen dwaasheden begaan, zooals Egon het noemde; misschien had ze dat vroeger gekund, maar nu niet meer al was het alleen maar uit koppigheid tegen het noodlot. Na een slapelooaen nacht had Beate Serenus een besluit genomen; onder geen enkele voor waarde wilde zy Egon Dornbusch nog eens zien. Hy had dien brief achtergelaten, dien zyn vriend hem had geschreven. Goed, wat daarin stond, zou gebeuren, zy sou morgenochtend onmlddeliyk naar een notaris gaan. Door de vele sollicitatiebrieven, die zy had verzonden, kende zy leder adres in Corrientes. Daar sou ze alles laten opschrijven, zooals Giinter Schllephacke verlangde: dat zy Egon Dorn busch in haar wanhoop er toe had overgehaald, dezen stap te doen; dat zy evenals hy jet het gaf haar een bijzondere genoegdoening, dit nog eens nadrukkeiyk neer te schryven vooruit al vast besloten was dit schynhuwelyk onmlddeiyk weer te ontbinden; dat dit huweiyk niet anders was geweest dan een middel en Inderdaad een middel dat tegen de goede seden indruischte om aan land te komen. zullen doen, en in het byzonder aan de regee ring der Vereealgde Staten. Zelfs op het laatste oogenblik zoe een duidelijke en vastberaden actie een cata strophe, waarin wQ worden meegesleept, kunnen afwenden. Niet alleen de rykzregee- rlng, maar ook het Duitsche volk heeft er recht op te weten, welk standpunt wy allen Innemen, g Boven water gekomen, had de man heel veel water naar binnen gekregen, maar het verkeersagentje, dat zooiets al meer aan de hand had gehad, hielp hem. terwyi b-* matrocaje den hengel van den bodem van de vliet haalde. LONDEN, 26 Sept. (Reuter) Minister Hore Bellsha heeft heden de officieren en manschap pen van de eenheden der luchtverdediging en kustverdediging onder de wapenen geroepen. Hy legde er den nadruk op, dat dit een voor zorgsmaatregel is en geheel verschillend van een algemeene mobilisatie, waarby het geheele ter ritoriale leger onder de wapenen zou worden Op initiatief der onderwysvereeniging L.T.B. is een vereeniglng van Katholieke Land- en Tuinbouwonderwyzers opgericht in het bisdom Haarltm. De leiding der vergadering was by den heer C. P. Vergouwen te Voorhout. Ter oprichtings vergadering was een verblijdend groote op komst. welke omstandigheid nog hoopvoller werd, doordat de tien verhinderden zich alvast als lid meldden. De besprekingen hadden een zeer geanimeerd karakter en het pleit tot oprichting, door den voorzitter gehouden, werd uit de vergadering herhaaldeiyk krachtiger ondersteund. Bijzonder werd een nauwer contact met den L.TJB. en de katholieke jongeren-organisatie noodzakeiyk geacht. Alle asmwezigen oordeelden niet alleen de op richting noodzakeiyk, doch gaven zich allen spontaan als lid der vereeniglng op. Omdat hier sprake is van een interdiocesane organisatie werden by de bestuursverkiezing slechts drie leden aangewezen om voorloopig zitting te nemen in het bestuur. Utrecht wyst dan twee andere leden aan. De heer Vergouwen gaf daarom de léiding over aap den heer B Machlelse te Beverwyk, terwyi voorloopig secretaris werd de heer F. H. Merkles, M. H. Trompstraat 37 huis. Amsterdam (West). Algemeen werd de verwachting uitgesproken, dat by zulk een grootsch begin, de overige ka- katholieke land- en tuinbouwonderwyzers zich spoedig als lid zullen melden. De bombardementseenheden van hulp-lucht- ruacht zyn op het oogenblik nog niet gemobili seerd. LONDEN, 26 Sept. (Reuter) In een van ochtend uitgegeven verklaring zegt Chur chill: .Een plechtige waarschuwing moest aan de Dultsche regeering worden gegeven in een gemeenschappeiyke of geiyktydlge nota der regeeringen van Groot Britt annlë, Frankryk en Rusland, dat een inval in Tkjecho-Slowakye in dit tijdsgewricht moet worden opgevat als deze mogendheden. nigde Staten spreken over het wereld te het nu tyd en hoog tyd, willen de Aires vergeten.” Een bitter lachje vloog over Beate's gelaat. „U moogt niet ongelukkig worden; laat on< eens rustig overleggen! Er te toch een Voorzienigheid, want die heeft u naar Corrien tes gevoerd, wy zullen wel een uitweg vinden gaat u nu alstublief weg! Hoelang blyft u nog in Corrientes?” „Ik moet morgen naar Resistencia." Beate stond dicht by hem en zei zacht, bevende stem: ,Jk geef u mijn woord: u gelukkig worden Er kwam argwaan by Egon op. Dit magere, alleenstaande meisje had al eens meer met de gedachte aan den dood gespeeld. Hy schrok. Had hy dezer dagen niet steeds hetzelfde ge dacht? Haar dood was de eenige oplossing Maar nu hy haar gezicht zag. werd hy angstig. .Juffrouw Serenus, bega geen dwgasheid ik smeek u!” zy begreep hem en schudde haar hodf „Houd u maar bedaard. De dagen, toen dergelyke dwaasheid, zooals u het noemt, Tiad kunnen begaan, zyn voorby. Ik denk er niet aan. Maar gaat u nu alstublieft heen; ik bén tenslotte ook maar een mensch, dat zenuwen heeft en ik kin niet meer.” „Neemt u my niet kwalyk ik was wreed....” „Ieder mensch is tot op zekere hoogte egoïst. Het spreekt vanzelf, dat u in uw recht bent" HOOFDSTUK XVIII dienzelfden avono op de boot te gaan; maar nu nam hy een kamer in een hotel. Hy wist zelf niet, hoe het hem te moede was. Als hy aan het ernstige, bleeke, door de ontberingen en het leed van de laatste weken veranderde gezichtje dacht, had hy een oneindig medelyden met Beate Serenus en toch: hy moest het noodlot dankbaar zyn, want hy had Beate gevonden en hij zou vry zyn. Maar hy was dezen nacht be zorgd voor Beate Serenus! Beate Serenus was zeer terneergeslagen. In Buenos Aires, dat had zy wel ingezien, was nauweiyks iets te beginnen hier in de pro vinciestad was zy een wonder, waaraan men niet geloofde; in de nederzetting in het oer woud was zy niet meer geweest dan <|e vrouw. Zeker, vast en zeker, had zy veel beter les ge geven, veel yveriger getracht, zich In te den ken in de andere geaardheid van die kinderen, dan de gezakte candldaat in de theologie zou doen, die waarschyniyk reeds een verloren leven achter zich had. Toch was zy In hun oogen slechts deyrpuw. alleen geschikt om te trou wen! De tegen Tsjecho-Slowakye beoogde Inmen- den van het leger zorgen voor de uitreiking der oproepingsbiljetten aan de reservisten der Ardenneesche grensjagers, gemotoriseerde rui ters en vestlngtroepen. De uitbreiding van de militaire maatregelen geschiedde na een onder houd tiisschen Konlng Leopold met den eersten minister Spaak en den minister van Lands verdediging en na raadpleging van de voltallige regeering Uit Antwerpen, Leuven en Brussel vertrokken dezen avond talrijke troepeneenhe den om de verdedigingsposltles op de Dultsch- Belgische en Fransch-Belglsche grens te betrek ken. Rond de kazernes te Brussel staat een dichte massa. De stemming te gedrukt In de verschillende bestuursdiensten van den staat werd ten spoedigste overgegaan tot een telling van het mobillseerbare personeel, met het oogop het nemen van de noodige maat regelen voor het verzekeren van de werking der centrale bestuursdiensten. Het comité voor de bevoorrading van da oU vlele bevolking in ooriogstyd werd heden ge ïnstalleerd onder voorzitterschap van generaal Theunis. Mén nechr voorts In regeeringskringen groot belang aan het feit, dat in den loop van den dag langs de Belgisch-Dultsche grens van Eupen tot 8t. Vlth de geregelde Dultsche troepen zyn teruggetrokken en ver vangen door manschappen van de natiooaal- dit alles op papier te zetten. Zoo mogelyk moest de notaris het maar liever niet eene leaen en slechte haar handteekenlng be krachtigen. Toen zy S morgens vroeg wilde uitgaan, oa Egon niet weer te moeten terugzien, kreeg z|| een brief. „Verwacht morgen. Dinsdag, 's morgens cés tien uur.” De brief kwam van de bank en de cruter' teekenlng was van den directeur. regeerln8 en het volk der Veree- - 7---1 heil van de De bewoordingen der nota aouden worden medegedeeld aan alle neutrale waarvan sommige misschien overwegen, wat zy En nu was hy gekomen en was zy heel, heel anders dan toen, zy had gevoeld, hoe hy zyn ondoordachte daad betreurde en hoe ze nu voor hem niet anders was dan een belemmering, die zyn levensgeluk in den weg stond. Bovendien deed die plotselinge liefde op het eerste gezicht voor een Argentynsch meisje, dat biykbaar alleen maar mooi was, hem In haar achting dalen. Hy was dus ook een man net als de meeste anderen. Onwillekeurig zag ze in den spiegel. De weken van vruchteloozen stryd hadden haar schoon heid afbreuk gedaan. Wat was zy op de boot nog een kind geweest, een en al levensvreugde! Had zy, sinds zy den voet op Argentynschen bodem had gezet, nog wel één keer vroolyk ge lachen? Slechts een enkele lichtstraal was er doorge drongen in haar nacht van zorgen. Zy had aan alje groote zaken en banken geschreven en haar schoolrapporten opgezonden (want andere ge tuigschriften had zy niet) en om een aanstel ling gevraagd. De directeur van de Argentyn- sche bank was de eenige, die geantwoord had, die naar haar luisterde en die misschien iets van haar plannen begreep, omdat hy zelf in Duitschiand was geweest, maar ook hy had de schouders opgehaald. „Ik zal aan denken en zal trachten een plaatsje voor u te vinden; maar op het oogen- blik te hier niets vrij- Kunt u zich staande hou den, tot ik u gebruiken kan, dan zullen we zien.” Deze Bitaema hoop wm bet, dié haar kracht ,Jn Buenos Aires zei u me, dat u niet aan zooiets dacht.” „Dat deed Ik ook niet. Ik ben een ander tnensch geworden Ik ben voor het eerst in myn leven verliefd en met myn heele hart. Ik ’ou het ook zyn, als zy een bedelares was.” -Weet zy, dat u haar liefhebt?” ,Jk heb haar gekust Ik had het niet mo- «toen; ik had dat te de waarheid door Beschaamd ging de hengelaar heen, met *yn tabouretje. Zijn hengel, zyn druipende hoed en kleenen. De oude ketel en de oude schoen bleven liggen. Dat was geen vangst om mede te nemen. „Laat je dat een les zyn,” riep Keesie hem spot tend na en het matroosje aei: „biyf voortaan maar op het droge, baas.” LONDEN, 36 Sept. (Reuter) Naar Reuter te Londen van betrouwbare zyde op grond van oïflcieele berichten uit Praag werd medege deeld. verklaart Benesj in zyn persooniyk schrijven aan Moscickl bereid te zyn een einde te maken aan het Poolsch-Tsjecho-Slowaaksche ggschll, zelfs ten koste van het Tsjecho-Slo- wtaksche territorium, op baste van wederzyd- Sie overeenstemming. 30 „ie groade gericht?" ,Jk heb een meisje gevonden, dat ik liefheb. Ben allerliefst wezentje en bovendien erfgename ?an een groote farm. Als....’ Beate was bleek geworden. -Als ik dus dood was geweest....” -Had ik er niets aan gehad, want ik had het ■let gehoord. Praat u toch niet zoo dwaas!” Hy stond voor het raam en voelde, dat hy op dit oogenblik harteloos en wreed was. Beate zat op den stoel en zag hem met haar verstan dige, heldere oogen kan. zy voelde zich heel Weemd. zy stond op, ging naar Dornbusch toe en vroeg met een zachten klank in haar stem: -Houdt u zooveel van dat meisje?” S» -..«Stag

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9