1 Hooge Raad aanvaardt zijn gerestaureerd gebouw De nacht Vrijdag op Zaterdag van IDOZAN helpt Twaalf menschen vergiftigd s bg: iea ZATERDAG 1 OCTOBER 1938 PASSENDE OMGEVING BLIJHEID EN VREUGDE --4— DANKBAARHEID JEGENS CHAMBERLAIN A i Stilte op de wegen Geschenken «n bloemstukken Afscheid Verkeersongeval te Hengeloo Rede minuter Goteling Telegram van gelukwensch a a 1 Juist 100 jaar nar aanvaarding van zyn taak betreedt ons opperste rechtscollege het vernieuw de gebouw Dagblad De Morgen verdwijnt Minister Gpseling spreekt BEJAARDE MAN DOOR AUTO GEGREPEN Byzondere waardeering voor onder hem ressorteerende onderdeelen der weermacht Dank van Commandant van *t Veldleger H. M. DE KONINGIN NAAR SOEST DIJK COMMISSARIS VOOR DE BODEMPRODUCTIE MR. VAN MANEN GEHULDIGD DANKDIENSTEN VOOR DEN VREDE Gelukwensch van het Roode Kruis Vorige week de zwartste, deze week de rustigste nacht sinds langen tyd Inlanders hadden inheemsche lekkernij gebruikt 1 Inzameling voor Zeeuwsch huldeblijk 76 EN A •ft De directie der bekende Dobbelmann Tabaksfabrieken heeft naar Amerikaansch voorbeeld haar Noordelijke relaties uitgeuoodigd per vliegmachine naar Rotterdam te komen om haar prachtige fabrieken te bezichtigen. Zes K.L JA.-vliegtuigen ver voerden gedurende drie dagen de gasten -II 3 Aanbieding van geld on voor vredeswerk Naar de N. R. Crt. verneemt, zal Ir. A L. K. Roebroek. directeur-genersal van den land- x«uw, warden benoemd tot commissaris voor de bodemproductle. VAN WEEK Tf)T WEEK „R00MSCHE HEKJES” --C van het spoorweg bedrijf Een gedenkteeken by het Vredes paleis in Den Haag? I- t - dat jongemannen Kleine bedragen voor dit doel kunnen wor- Mt. 47» sin, 222 Sll te' iU- i. A. V. D. t i. i te», a 9 - Veelt V Uw kraebten verdwQneaT Gaan jullie de Kerk dan maar uit. Want de M procent middelmatigen zyn my dierbaarder dan jullie 20 procent met al je verstand. In het nummer van 30 September van het te Helmond uitgegeven RK. dagblad De Mor gen deelt de uitgever mede, dat het blad op houdt te verschijnen. Jhr. mr. E O. H. van Doorn, deken van de crde van advocaten, sprak een woord van ge lukwensch met de inwijding van dit vernieuw de gebouw. Het Nederlandsen» Roode Kruis heeft aan den Britschen minister-president een telegram ge zonden, om hem geluk te wenschen met den ge lukkigen uitslag zijner onvermoeide pogingen, om aan de volkeren den gruwel van een nieu wen wereldoorlog te besparen. Jhr. mr. Rh. Felth, president van den Hoogen Raad, sprak de aanvaardingsrede uit. Twee omstandigheden maken den dag van heden voor den Hoogen Raad tot een dag van buitengewone beteekenls. Vooreerst sal het met klokslag van middernacht 100 jgar geleden zijn, dat het college zijn rechtsprekende taak begon, en vervolgens wordt de Hooge Raad, na een afwezigheid van bijna 214 jaar, vandaag we der in het bezit gesteld van zijn eigen, ge restaureerde gebouw. Weliswaar is de- afwer king nog niet zoover gevorderd, dat dit gebouw thans reeds definitief in gebruik kan worden genomen dit zal eerst over eenige maanden kunnen geschieden maar het is voor het col lege een groote voldoening, dat althans de groote zaal en haar omgeving door de goede zorgen van den rijksgebouwendienat op dezen hlstorischen dag gereed zijn, zoodat de Hooge Raad zijn eeuwfeest in de oude, vertrouwde om geving kan vieren. Na afloop der plechtige sitting is in de voorhal een receptie gehouden. De echtgenoote van het hoofd van den Rijksgebouwendienat. mevrouw baronesse van MJnden, bood het col lege twee door haar self geschilderde portret ten aan, een van den president, jhr. mr. Rh. Felth, en een van den eersten president. Na mens de balie bood jhr. mr. Van Doorn een schilderij aan van den laatsten overleden pres: dent jhr. mr. De Savornln Lohman. Het per soneel gaf sen voorzitterhamer ten geschenke. H. M. de Koningin is Vrijdagmiddag tegen kalf zes per auto van bet Huls ten Bosch naai let paleis Soestdyk vertrokken. leb IG- der ad. land- J van ‘41 ld- sen LD. :ht- itop ta- 1227 rk. ta ille ns- 226 ret. •EN lef. 219 De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. W. J. Berger, hield een lange rede. Hy begon met de betuiging van de dankbaarheid van het parket jegens H.M. de Koningin en de geheele regeering, die trots de ongunst der tij; den bestoten heeft voor den Hoogen Raad een waardig verblijf in te richten. Ook sprak hij zijn erkentelijkheid uit jegens den raadsheer mr. N. C. M. A. van den Dries, die bij zijn bemoeienissen voor de inrichting van het ge bouw zooveel zorg heeft gehad vbor de behuizing van het parket. In een zeer breed uitgesponnen historisch overzicht ging spr. vervolgens na, wat de hooge raad en de hem voorafgegane instituten voor de rechtsontwikkeling hebben beteekend en vooral, hoe de beslissing over rechtsvragen, ge scheiden van de feitelijke vragen, zooals deze in de cassatierechtspraak genomen wordt, een voorname rol in de rechtsgeschiedenis heeft gespeeld. De Commandant van het Veldleger heeft de volgende order uitgevaardigd: Voor de houding van de onder mij ressortee- rende onderdeelen der weermacht, waarbij in- gjdeeld o.m. de herhalingsliehtlngen 1932 en 1934, betuig ik mijn bijzondere waardeering. Vrijdagmiddag heeft de Hooge Raad, ons hoogste rechtscollege, zijn gerestaureerd ge bouw te Den Haa^ in plechtige zitting in gebruik genomen. TJILATJAP, 30 Sept. (Aneta). In het district Sidaredja, nabtf Tjipari, zijn drie mannen, twee vrouwen en seven kinderen overleden. Het is gebleken dat dese everiy- densgevallen een gevolg lijn van het nut tigen van de bekende inheemsche lekkernij bongkrek (die gegeten worden^ln beschim melden staat). - t Spontaan hebben een aantal Nederlanders getuigd van hun dankbaarheid voor den arbeid, welke door Chamberlain voor het behoud van den vrede is verricht. De KL.M-kantoren m verschillende plaatsen van ons land ontvingdn Vrijdag pakketten, bestemd voor den Engelschen prime-minister, welke stoffelijke blijken van waardeering bevatten voor zijn ingrijpen in de Europeesche crisis. Zoowel op Waalhaven als op Schiphol werden herhaaldelijk bloemstuk ken ingeladen, welke reeds enkele uren later op Downingstreet 14 Wdren bezorgd. Eenige Groningers hebben hun blijdschap ge toond door den heer Chamberlain een grooten Gronlngerkoek te zenden. Per vliegtuig werd deze origlneele hulde Vrijdag naar Landen ver stuurd. Hoe heel anders is alles in die week gewor den. De wegen, waarlangs we rijden, geven geen ongewoon rumoer van dravende paarden of spöoklichtjes van witte reflectoren voor op de soldatenfletsen. De herbergen, die we de vorige week konden volgen van licht tot licht, slapen nu, zelf donker, in den donkeren nacht. Ook die andere wegen, waar deze week in lange rijen de soldaten langs getrokken zijn, op weg naar Het voorloopig comité schrijft ons het vol gende: Het Nederlandsche volk zal zeer zeker be hoefte hebben uiting te geven aan zijn dank baarheid tegenover den heer Chamberlain voor zijn bemoeiingen tot-behoud van den vrede. Zij, die ten behoeve van een vredesfonds bij dragen willen storten, kunnen dit doen vanaf minimum 10.10 tot maximum f 1.op postgiro rekening no. 201314 van den voorloopigen 8e- cretarls-Pennlngm'eester, den heer P. C. van Booren, Keizersgracht 294, Amsterdam. De bedoeling is om de binnengekomen gelden namens het Nederlandsche volk ter beschikking van den heer Chamberlain te stellen, opdat hij daarmede naar zijn inzichten den vrede het beste kan dienen. Het vormen van Plaatselijke eomité’s voor ditivM streven aal door het voorloopige comité welkom worden gehe^ten; opdgt het geheele vredehoe vende Nederalndscne Volk door een daad zijn wensch tot vrede zal kunnen te kennen gevent mjj onbekende geestelijke vader van het aan brengen van deze wandspreuk kan voor de in gebruikneming van deze zaal geen meer pas senden dag hebben gewenscht dan den dag van vandaag. Het vordert nu geen overpeinzing, het is nu geen product van redeneering of van philoso phise!!-juridische beschouwingen, nu heeft God, voor wien er geen oogenblikken bestaan, de menschheld als het ware op het laatste oogenbllk in angst en beklemming laten door leven: „gbl judicia deflclunt incipit bellum"; „waar geen rechtspraak, geen op recht ge grond oordeel meer is daar begint de oorlog”. Moge de plechtige zitting, juist op dezen dag, waarop, naar wij hopen en bidden, de oorlog zal kunnen worden afgewend, steeds dieper tot het volksbewustzijn doen doordringen, dat ook de verhoudingen tusschen de burgers in de nationale gemeenschap beheerscht moeten wor den door het recht, en dat dit de eenige grond slag is voor een ware eenheid De heeren K. Goedewagen, directeur van de NV. Incassobank, W. W. Rutgers, no taris te Amsterdam, mr. D. J. Veegens, ad vocaat te Dbn Haag, F. H. Westerling, di recteur van de Javasche Bank, en P. C. van Booren te Amsterdam hebben het initiatief genomen tot het vormen van een comité op groote schakl voor het geheele Nederland- Wche Rijk (Nederland en Koloniën), dat zich ten doel stelt namens de Nederland sche bevolking uiting' te geven aan de ge voelens van dankbaarheid jegens minister president Chamberlain- dat aan on boden wordt tegennatuurlijke wijze te beperken, Het door mr. H. van Manen tegen 1 October gevraagd ontslag als directeur der N.V. Neder- landscht Spoorwegen werd hem in de Donder dag te Utrecht gehouden algemeene vergade ring op de meest eervolle wijze verleend met dankbetuiging voor de vele en gewichtige aan het bedrijf bewezen diensten. Aan een afscheidsmaaltijd namen met com missarissen en directie deel de chefs der dien sten van het bedrijf en Ir. Th. M. B. van Marie, inspecteur-generaal van het verkeer. Tijdens den maaltijd deelde de voorzitter namens den minister vwrr Waterstaat mede, dat mr. van Manen bij zijn aftreden is bevorderd tot groot- officier in de Orde van Oranje Nassau. Geheel in den geest dezer hooge onderscheiding werd van verschillende zijden hulde gebracht aan al hetgeen mr. Van Manen voor het spoorwegbe drijf met groote bekwaamheid en werkkracht onder uiterst moeilijke omstandigheden heeft verricht. tot een zelfstandigheid, die zy overal moeten I bewaren, maar die zjj ook overal moeten too- nen, niet uitsluitend aan elkander, doch aan allen, die oogen hebben. Er zal wel niemand zijn, die hiermede niet *n»temt, maar denkt dr. Kruitwagen dat de Jiulp van Boven" niet zal worden gegeven, wznneer de katholiek in Nederland zijn taak m dé natie breed opvat en zijn gaven vrucht- **ar zoekt te maken voor allen? Zeker, de hulp van Boven is noodig buiten het isolement Maar in het uiterste isolement van het Karthui- Mrleven is de hulp van Boven ook onontbeer- °e hulp van boven heeft iedere klooster- Ihig, iedere priester, iedere huisvader gedurig hoodig om op zjjn beenen te blijven staan. Domme dingen zullen er altijd gezegd en •edaan worden, maar is het zoon voordeel. <i&t wjj onze domme dingen uitsluitend zeggen en doen in eigen kring? Velen onzer doen, toet °«ls hulp, ook wei een» dingen, die niet dom »Ün en pater Kruitwagen gaf hun het voor beeld door het licht niet onder de korenmaat zetten, al erkent hy nu het groote nut van de korenmaat. Ge korenmaat is nuttig! Maar bet is let» thders, het koten te meten, dat wast op de Y "Y yeer kwam een nacht van Vrydag op VU Zaterdag, de eerste rustige nacht sinds een week; een goede, kalme nacht, zooals hy hoort te zyn; waarin we weer rustig kunnen slapen en alles verge ten, wat het ons overdag lastig maakt; of waarin we weer tyd hebben om naar harte lust gekweld te worden door zeere kiezen of een verkoudheid, iets, waar we een week lang geep tyd voor hebben gehad. Met deze woorden begon jhr. mr. Rh. Felth zyn rede, om vervolgens de aandacht te vragen voor de geschiedenis der huisvesting van den Hoogen Raad. orige week van Vrydag op Zaterdag beleefde Nederland zyn zwartsten nacht sedert vele jaren. De leger- nlngen werden plotseling afgelast en de pep moesten naar hun garnizoenen te- rtigkeeren. Vflen meenden, dat dit bericht niet waar was en de soldaten direct naar de grens zouden gaan, waar zy de wagjit zotfcTen moeten betrekken om de onafhan- keiykheid en onschendbaarheid van ons ge bied te gaan verdedigen. Het was een som bere nacht en de ernst van deze oogen blikken woog zwaar op allen, die beseffen hoe dicht Europa lang den rand van den oorlog ging. werd gehouden door kleine groepen. De wegen langs de grens zyn rustig en verlaten; we rij den er over en zien niemand; hier en daar een enkele fletser, een enkele groote vrachtwagen, zooals er ‘s nachts tientallen door het land rij den van de eene stad naar de andere. De toestand is zoo rustig geworden, dat een groot aantal van hen, die voor herhalingsoefe ningen waren opgeroepen, op den gewonen tyd naar huls kunnen gaan. Dat was een goed be- mht Vrijdagmiddag en dat moest ’s avond» dan toch even worden gevierd. Niet uitbundig en niet met grootsche festynen, maar de span ning is te groot geweest en de toekomst te somber om de reactie van al deze gevoelens soo maar te kunnen verwerken. Er moest een enkel biertje op gedronken worden en dan nog een en dan weer een, zoodat op het laatst een prettige vroolljkheid begon to heerschen. De burgers, die met de soldaten de zorg hebben gedeeld, waren nu broederiyk eensgezind In de ontspanning. deriyke dankbaarheid en ontroering teweeg. Heel de week heeft de spanning aangehou den: Europa balanceerde op den rand van een afgrond, waaruit het niet meer gered zou kun nen worden, als het eens gevallen wh; het helde al over, nog één klein duwtje; een kreet van afgrijzen bestierf allen in den mond, die zagen hoe ons werelddeel ten gronde ging. Ne derland wachtte op de mobilisatie, het deed niets anders meer, het wacHtte op het onver- myéeiyke. Een week lang. Tot plotseling de opklaring kwam van dezen somberen hemel, die zwart was van dreiging. Vier mannen praatten te München, zy kwamen tot een accoord^en het arme Europa, dat op vallen stond, kon 4ch nog juist overeind hou den. De voorzitter, bet bestuur, de secretaris en de leden van de Vereenlging voor den Effecten handel, alsmede hunne bedienden, hebben aan den heer Neville Chamberlain een telegram ge richt, waarin zy hun diepe erkentelijkheid uit spreken voor zijn bemoeiingen, om den wereld vrede te redden, terwijl zy hem tevens geluk- wenschen met het succes, dat ztfn pogingen heb ben opgeleverd. zy bedanken hem en wenschen hem toe dat hy nog vele jaren in gezondheid en geluk ge tuige zal kunnen zyn van de zegeningen, die hy de menschhefd heeft gebracht. By het bekend worden van de berichten, dat de vrede gered was, is op het bureau van de Middelburgsche Courant een stroom van giften beginnen binnen te vloeien, teneinde een Zeeuwsch huldebiyk aan Neville Chamberlain can te bieden. Binnen eenige uren was er ruim f 200.bin nengekomen. Er heeft zich een commissie ge vormd, bestaande uit de heeren mr. H. F. Lantsheer, Oostkapelle, mr. J. J. Heyse en dr. S 8. Smeding, Middelburg. Laatstgenoemde heeft de leiding in dezen op zich genomen. Zoowel by het inperken der beweglngsvryheid als by de verschillende, dlkwyis onverwacht in den nacht verrichtte verplaatsingen per spoor en met auto's is geen wanklank gehoord. Deze verplaatsingen verliepen, dank zy de goede maatregelen, getroffen door de erby be trokken commandanten, op uitstekende wyze. De maatregel, dat de lichtingen in werkelU- ken dienst moesten worden gehouden, werd op ernstige wyze vastberaden aanvaard. Een leder werkte aldus ten volle mede tot het bevorderen van de groote belangen, waarvoor hy werd gesteld of wellicht zou komen te staan. Byna 40 jaar lang heb ik zelf met nlet-ka- tholieken omgegaan, omdat myn wetenschap pelijke loopbaan dat nu ^enmaal meebracht. Ik heb harielyke vrienden onder joden, pro testanten van allerlei richting, onder niet-ge- knvigen, onder liberalen, vrijzinnigen, socialis ten en communisten. En tot myn dood toe hoop ik hun huisvriend te mogen blijven, en met al het lief en leed van hen en van hun huisgezin te biyven meeleven. Ook heb ik in die 40 jaren alles gelezen l wat rijp en groen is, zoowel in verband met godsdienstige als met zedelyke opvattingen En het resultaat van alles wat ik gelezen heb, en van de honderden discussies die ik met nlet-katholleken over allerlei punten van geloof en zeden heb gehad is: dat zoo'n werkkring weliswaar veel interes- •«nte en leerzame zyden heeft, maar ook' heb ik eruit geleerd, dat: hoezeer men door Gods genade ook begaafd moge zyn; hoeveel men ook moge gewerkt en gestu deerd hebben; hoe geroutineerd men op den duur ook moge geworden zyn om op alle moeiiyke en ingewik kelde vragen een bevredigend antwoord te ge ven; dat men, zeg ik, alleen door de hulp van Boven vast op zyn beenen kan biyven staan, en dat men de voortdurende verlichting van den H. Geest noodig heeft, om niet telkens ^lme dingen te zeggen of domme dingen te Een tocht door het gebied was geen genoe gen, want hoewel hét terugtrekken der troepen op vlotte wyze ging, en er niets haperde aan de organisatie, kon men aan alles merken, dat de bittere werkeiykheid van datgene, wat dien- zelfden middag en dienzelfden avond nog slechts hun grensposten, of waar dtf nachts de wacht oefening was geweest, dicht voor de deur stond. J-- De opgewektheid, die anders den troep be- heerschte, was toch wel eenigszlns verdwenen. Zorg stond op de gezichten, niet alleen van de soldaten, maar ook van de burgers. In een caté ergens langs den weg, dat nog laat in den nacht open was, omdat er een commandopost was ge vestigd, heerschte leven en beweging. De tele foon was niet te bereiken. De waard, die goede klandizie had, was er eigeiByk heelemaal niet verheugd over. Hy was met zyn hoofd niet by de zaken, hy dacht er aan, dat hy misschien zelf over een paar dagen opgeroepen zou wor den om zyn plicht te doen voor het vaderland. Ernstige kerels, die er niet uitzagen, of ze vaak Jast hadden van hun zenuwen, vroegen aan iedereen, hoe de toestand er uit zag en een bericht van ons, midden in den nacht telefo nisch ontvangen en inhoudende, dat er weer een kleine, verbetering te zien was, bracht by die groote, onbewogen menschen een haast kin- y de opening van het cursusjaar 1934- 1939 van de katholieke volksuniversi teit te Rotterdam heeft pater dr. Bona- ventura Kruitwagen O. F. M. een redevoering uitgesproken over de vraag: „Waarom altijd die Roomsche hekjes-zettery?" De volledige tekst van dese toespraak, die een zeer pole misch karakter had, werd kort daarna in De Maasbode afgedrukt en is tn vele kringen met meer of minder instemming besproken. De rede naar meende, dat zyn onderwerp er een was „waarqyer een aantal katholieken liever niet hoort spreken", wy gelooven, dat deze meening niet heelemaal juist ia. Het onderwerp interes seert op. het oogenbllk de Nederlandsche katho lieken heel levendig, maar het is wel mogeiyk, dat de manier, waarop pater Kruitwagen het behandelde, niet lederen toehoorder bevredig de. Nu behoeft een spreker ook niet lederen toehoorder te bevredigen. Hem wordt ge vraagd, zyn opvatting kenbaar te ma ken en die opvatting kan zoo' oorspron- keüjk zyn, dat het velen moeite kost, er zich onmiddeliyk mede te vereenigen. Dit was ze ker eenigermate het geval met de opvatting van pater dr. Kruitwagen. Ze ging rechtstreeks in tegen de vaak en ook door ons ver dedigde meening, als zou in de Nederlandsche geschiedenis het oogenbllk zyn aangebroken, waarop dekatholieke bevolking, die door tal rijke historische omstandigheden werd gedwon gen, in een cultureel isolement te leven, zich gereed moet maken om, by volledig behoud barer zelfstandigheid, meer naar buiten te treden en dit isolement te verbreken. Het vraagstuk van ons isolement is voorpl door dr. Kortenhorst by verschillende gelegenheden, en in verschillende gezelschappen aan de orde ge steld. zyn woorden vonden breeden weerklank en’de Sint Adelbertsvereeniging benoemde een commissie, die de zaak onderzocht, rapport er over uitbracht aan het bestuur en in de af ten dit rapport deed bespreken In dien it een opheffing van het Isolement ge it is, al biyft voorzichtigheid uiteraard I n Op die noodlge voorzichtigheid legt dr. Krult- wagen. thans zoo grooten nadruk, dat hy zich geen enkel uittreden uit het Isolement schynt te kunnen voorstellen, waarby onze zeïfctan- digheld als geloovlge katholieken niet deeriyk in het gedrang zou komen. In het vuur van zyn rede ging hy zelfs zoover, dat hy degenen, die aan het isolement een einde willen maken, beschuldigde van verwaandheid, waartegenover hy zelf dan de ware nederigheid van den ka tholiek yenscht te vertegenwoordigen. Ja, hy roept de tegenstanders van het isolement heel onvriendeiyk toe: LONDEN, 30 Sept. (Reuter?. nardlnaai Hlnsley heeft gelast, dat Zondag aa In alle kerken een plechtig Te Deum zal worden ge zongen om God te danken >oor het behoud van den vrede. Een aantal jongere Rotterdammers uit han dels- en beurskringen heeft het initiatief ge nomen tot het vormen van een commissie, met het doel minister Neville Chamberlain te hul digen voor het grootsche werk, dat ny in het belang van den wereldvrede heeft verricht. Na onderling overleg zal worden vzstgesteld. waaruit dit huldebiyk zal bestaan Gectacht wordt o», aan het oprichten van een gedenk- teeken in de buurt van het Vredespaleis, ctat do dankbaarheid van het Nederlandsche volk voor minister Chamberlains geweldige prestatie aan - het nageslacht kan toonen. Kleine bedragen voor dit doel kunnen wor- den gestort op postrekening nr. 4400 ten name van de Nederlandsche Bank te Amsterdam, on der vermelding „Ten gunste van de bübank der Nederlandsche Bank te Rotterdam voor hulde blijk minister Chamberlain'*. De Rotterdamsche commissie is gaarne be reid met andere commissies samen te werken, waardoor deze huldiging een nationaal Neder- landsch karakter zal kunnen krijgen. De voorloopige Rotterdamsche commissie bestaat uit de heeren A. F. Ebeling, jhr. mr. D. F M. Graswlnckel. mr. I. J. Havelaar, mr. A. C. de Kanter, E. P. de Monchy jr., M. M. A. Offers, mr. P. A. Offers jr., A. Overeynder WFzn. en J. A. M. Prins. Adhaesiebetuigingen kunnen worden gericht aan den heer M. M. A. Offers. Glashaven 3. die ook bereid is nadere inlichtingen te geven over eventueel» samenwerking met andere commis sies. I „geloovigen" en voor „getrouwen' Nu moeten wy er dadelük by vertellen, dat de vurige spreker zyn onderwerp volgens eigen getuigenis op deze .rauwe en zure” wyze be handelt „om by tyd en gelegenheid eens tot een grondige, desnoods wat pootige polemiek over dit ontwerp te komen.” Aan. de „pootigheid” zyn wy eigeniyk reeds toe, maar aan de „grondigheid” mankeert nog I wel iets in de rede 'van pater Kruitwagen, I diyikt ons! Het is bekend, dat pater Kruitwa gen heel veel en heel vruchtbaar heeft gear beid buiten het Roomsche isolement. In-I dftn er iemand was onder dc moderne geleer den, die zyn waardevolle publicaties niet angst- I vallig binnen de „Roomsche hekjes” hield, dan I was het de redenaar van 14 September. Om deze reden verbaasde het ons, dat juist pater Kruitwagen zich voordeed als een zoo groot voorstander van het isolement. Hy voelde wel, dat hy dit verklaren moest en hy verklaart I het dan ook. In zyn toespraak lezen wy: 2. Bkc. minister C. M. J. F. Geseling voerde hierna het woord, allereerst in de meer hulseiyke kwaliteit van „buurman”. Iets over te dragen namens de regeering heb ik niet, aldus de minister. Indien dit het ge val zou zyn, zou ook eigeniyk myn ambtgenoot van Financiën eraan te pas moeten komen Het is nu zoo geweest, dat de Hooge Raad tjjdeiyk het gebruik van het gebouw heeft on derbroken. De reparatlën hebben meer dan veertig dagen geduurd, zy waren van dien aard, dat daardoor het gebouw volkomen on bewoonbaar was geworden. Maar de verhouding is nu eenmaal een andere dan die van huur en verhuur. Wy hebben ook deze moeUykheden in gemeenschappeiyk overleg kunnen over winnen. Er is eerder te denken aan een on onderbroken bezit. Er is een byzondere titel, waarop ik den Hoogen Raad welkom mag heeten in zyn ver nieuwd en verjongd gebouw, d.l. omdat ik in de regeering in het byzonder belast ben met de zaken, djé de justitie betreffen. Ik acht het een voorrecht dit welkom uit te spreken na mens de regeering. By alle soberheid, die in den ryksdienst past, is het een weldadig gevoel, dat het mogeiyk is geweest ten minste aan ons „opperste gerechts hof" een passende omgeving te verschaffen voor de uitoefening van zyn hooge functie. Hoe hoog die functie is, staat boven het podium, waarop uw raad zetelt, uitgebeeld in een spreuk, die zeker op dezen dag van diepe beteekenls is. Het is altijd moeiiyk vooruit te zeggen, wan neer «en bouwwerk gereed zal zyn. Maar de Donderdagmorgen is op de Enschedeschestraat te Hengeloo voor het gebouw van den Raad van Arbeid een ernstig verkeersongeval gebeurd. Toen de reeds bejaarde heer W die een bezoek aan den naast den Raad van Arbeid wonencten arts had gebracht, de straat overstak, werd hy op het rechter weggedeelte door een uit de rich ting Enschede komenden luxe auto bestuurd door G. aangereden, met het gevolg, dat W. tegen den grond werd gesmakt en ernstige wonden aan het hoofd opliep.’ Dr. van der M. verleende de eerste hulp. Een juist passeerende missionaris verleende geesteiyken bijstand. In hoogst zorgwekkenden toestand Werd W. per Roode Kruisauto naar het R, K. Algemeen Ziekenhuis vervoerd. De politie stelde een onderzoek in. De zaal was verf van aanzieniyke luisteraars Onder de aanwezigen bevonden zich de vice- president van den Raad van State jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, staatsraad mr. J. Limburg, staatsraad mr. J. Schokking, de voor zitter der Algemeene Rekenkamer de heer R. Zuyderhoff, de directeur van het kabinet der Koningin jhr. mr. G. O. W. van Test van Gou- driaan, de minister van Justitie mr. O. M. J. F. Geseling, de minister van Financiën mr. J. A. de Wilde, de voorzitter der Eerste Kamer der Staten Generaal mr. W. L. baron de Vos van Steenwyk, de voorzitter der Tweede Kam<*r mr. J. R. H. van Schalk, de president van het Permanente Hof van Internationale Justitie de heer Guerrero. dat wy eiken Zondag Mis moeten hooren, dat wy bepaalde boeken niet mogen lezen, dat onze jongemannen en jongevrouwen maar niet mogen trouwen met wie ze willen, gehuwden ten strengste ver- e geboorte van kinderen op -j— v— dAt we, als wy ons geweten met iets ernstigs l beswaard hebben, dat nederig moeten gaan beiyden aan een priester, die tenslotte ook I maar een mensch is, dat we allemaal maar blindelings een aantal Geloofsgeheimen moeten aannemen, waar zelfs de knapste theologen niets van begrijpen. Dit alles klinkt heel overtuigend voor wat betreft onz£ religieuze zelfstandigheid, die wy I inderdaad nooit mogen of kunnen prysgeven, I maar het zegt totaal niets over ons c u 11 u- I reel isolement, dat een belemmering kan worden om onzen arbeid vruchtbaar te maken voor heel de Nederlandsche gemeenschap, die hier recht op heeft. In de practyk heeft pater I Kruitwagen dit altijd heel duideiyk aangetoond, door gedurende veertig jaren niet uitsluitend aan geloofsgenooten, maar aan allen zyn groote dienstvaardigheid te toonen. Hy verdient hier om den dank van alle geloofsgenooten. Hy zal voor hen een voorbeeld biyven, tot in lengte van jaren hopen wy, van die prachtige ruim heid der Kerk, die geen hekjes zet, maar de geheele aarde omspant, het geheele vagevuuz, waar de domme dingen worden uitgeboet en den geheelen hemel, waar ze vergeven en ver geten zyp! Dat "Sy in theorie nu ineens met een mee ning voor den dag kwam, die zoozeer tegen zyn eigen voorbeeldige activiteit indnfischt, kan men alleen verklaren uit een onvoldoende ge maakt onderscheid tusschen godsdienstige zelfstandigheid en cultureele afzydlgheld. Dit zyn twee dingen, die elkander heelemaal niet dwingend^ inslulten. Kan in bepaalde tydper- ken de cultureele afzydigheid een middel zyn om de religieuze zelfstandigheid te bewaren of te versterken, in andere tydperken kan juist de godsdienstige zelfstandigheid zich het best toonen en bekrachtigen door de cultureele af zydigheid op te heffen. Niemand hoeft „de Kerk uit te gaan” op het oogenbllk. dat hy buiten een hekje treedt, welks nut in het ver leden misschien heel groot was, maar dat te genwoordig niet te best meer sluit en misschien ook niet meer op de juiste plaats staat. De bekjes zyn gezet door de wereld, doch de Kerk laat zich in haar uitbreiding niet door deze hekjes tegenhouden. Haar band is niet een veillgheidshekje, maar het groote verband van de algemeene liefde. Hierdoor zyn haar getrouwen „fldeles” zegt het Latyn voor gebonden en de waard, die een week terug geen hoofd had om aan zyn zaken te denken, keek nu ver heugd, omdat op het eind alles nog goed kwam en dese dag vele vorige goed maakte. Overal heerschte dien Vrijdagavond een goede stemming; het was immers weer de eerste avond, dien men kon doorbrengen, zonder voort durend zyn eigen angst te moeten verbergen door te spotten over de bezorgdheid van de an deren. In de plaatsen aan de grens kon men er niet treurig om kyken. dat men nog niet weg mocht gaan, nog niet naar huis kon. Ze waren er immers allemaal van overtuigd, dat het nu nog maar een kwestie van enkele dagen hoogstens van een paar weken is en dat dan alles weer even rustig zyn gang zal gaan als had er nooit een dreiging over Europa gehan gen. En in de vreugde van deze ontspanning wilde niemand eraan denken, wat de toekomst misschien nog brengen zal; niemand wilde dezen eersten avond laten bederven door de gedachte aan werkloosheid, die een groot aa^al genooten biyft bedreigen. Dat was allernbn later zorg. Het voornaamste was nu de op ting om den ontspannen toestand en de f< lijke vreugde, omdat in één week tyd zoovéél veranderd was en omdat deze nacht van Vrydag up Zaterdag de eerste zou zyn, waarin men weer rustig zou kunnen slapen, door niets be dreigd. velden, wit van den oogst, en iets aiMers de korenmaat onderste boven te lieren boven de kaarsvlammetjes van onze begaafdheden, die misschien bescheiden zyn, maar die in al hun bescheidenheid toch door den Schepper wer den ontstoken. Pater Kruitwagen acht, dat het Isolement uit het wezen zelf van onze katholieke ge looft- en zedenleer voortvloeit en dat het du* nooit of te nimmer geheel kan, mag Of zal ophouden te bestaan. Hy bewijst dit hiermede

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 19