WES z LAND Districtsvergadering van-den L.T.B. WEST-FRIESLAND TEEKENSCHOOL SPIERDIJK MOLKA-SERUM-ZALF geneest Huidxiekten en Huidaan doeningen. 1 per pot. Inrichting voor Wetenschappeiyke Huidbe- handeling. Ged. Turfhaven 33 (bo ven). Inlichtingen kosteloos. VELE VOORSTELLEN P. Niet zoo maar een sigaret maar de beste voor Uw gezondheid! H. C. ANDREAE JOH. DE HAAN Kerksteeg IS Tel. HM ZATERDAG 1 OCTOBER 1938 Een jubilaris Het persoonlijk kampioenschap van ENKHUIZEN PROVINCIAAL NIEUWS Blauwe aardappelen ASSENDELFT GROOTEBROEK Sierteelt KROMMENIE Overleg PURMEREND HOOGKARSPEL UITGEEST Steun aan kleine tuinders M inimum-prysen LUTJEBROEK OOSTERBLOKKER nu Heffing op de aardappelen r De middagvergadering OPENING October 14. Aangifte bij het Bestuur. Bo TE SPANBROEK Dorpsstraat B 14 Telef. 8 SPREEKUUR alle werkdagen van 46 uur J dt te bi dt m na te ta sb |p R. K. WEST-FRIESCHE DAM- BOND TANDARTS Groote Noord 3 HOORN - Telef. 334 SPREEKUUR alle werkdagen van 8.30—12 en van 13 uur Een stuit Koemest TE KOOP bij J. SCHERMERHORN, Hoorn. VOERBIETEN TE KOOP bij 3. SCHERMERHORN, Hoorn. 'T IS DE MOEITE WAARD ONZE 8OETEERING NIEUWE RADIO-APPARATEN T eeltvergunning Men acht het gewenscht niet meer te ijveren voor opheffing de teeltvergunning De kindertoeslag De voor stelt hier niet be- het- en aan-fruit ƒ37.383.76. respondents, Boekhouden en Handelsrekenen. volle haar I dat de zuivelpot VIRGINIA CIGARETTE S OM I* dll l en van den voorzitter leidde de (Sassenheim) de vergade- Peraonalis. Het Districtsbestuur van K- Holland heeft den secretaris van O.V.O. benoemd tot Ud van de DUtricteelftalcommissie. Sympathieke geste. Door de Hengel aars- vereeniging alhier Is 10.beschikbaar gesteld voor een kind, dat een langer ultbiyven in een herstellingsoord behoefde. Oe Kont d d d r d Speld jesdag Zondag 2 October Speld Jesdag voor de jeugdorganisaties in het bisdom Haar lem. Jeagd-agenda Dinsdag Pt. XaverluBban. Woensdag Aloysiusban. Vrijdag Pater Damiaanban en Tarclslusban. terg V. K OVI naar ongel bte 1 twi oo ter tini aai en bte looi Die eig« koe rad E dier Des Kte ten mar baai M TOOI groo naai sra eind Hl the* sche door avori getei «ka schal moet noen In plaat dm naar Mate Ea gram Ook rrucl fruit groei haag heest lia’s en rc vindt keurt watei Pryzt teste wacn rassü TE KOOP Mooi Dekstroo, iets nat, voor aeer lage prijzen. Tevens Ha ver-, Tarwe- en Gerstestroo. J. APPELMAN, Stroohandel, Spanbroek. voor de algemeene welke half Mo er een Zoo R.K Staatsparty Wegens gebrek aan be langstelling kon de vergadering, welke uitge schreven was ter voorziening der voorzitters- vacature niet doorgaan en is tot nadere kendmaking uitgesteld. Voetbal. Zondag as. ontvangt Purmerend I D EK- I uit Bloemendaal. .St. Bonlfaetas.” Zondag as. geeft de Gein. Tooneelver. ,JBl. Bonifaclus” wederom een op voering van ..Onder één dak”, tooneelspel In 3 bedry ven door Fabricius. Een afscheid In intiemen kring heeft hier Donderdagavond in de Oranjezaal het afscheid plaatsgevonden van den postdirecteur, den heer Dykstra. Zooals bekend; gaat de heer Dijkstra 1 Oct. met pensioen en heeft zich in de jaren werkzaam, tal van vrienden gemaakt. CHIEF WHIP BallonwedstrUd Door 160 kinderen van de laagste klassen, alhier, werd ter gelegenheid van de jubileumfeesten een ballonwedstryd gehou den. De pryswinnaars(sters) van de verst afge dreven ballons zyn de volgende: P. v. d. Broek. R. K. Meisjesschool, ballon ge vonden te Erp (N. Br C. Steen. R. K. Meisjes school, ballon gevonden te Wagenlngen; en B. Martens. R. K. Jongensschool, ballon gevonden te Maasdam (Z.-H.) ondag 2 October a.s. viert de Zeereerw heer Th. J. van Noord te Langendjjk zjjn zestigsten verjaardag. ..Swift” Donderdagavond had alhier een clubontmoeting plaats tusschen de athletlekver- eenlglng ..Swift" en ..O. V. O.” uit Krommenie. ,.O. V. O.” wist met 226 punten tegen 199)4 punt de overwinning te behalen. voorgesteld en daarvoor in van zeugen. De dat men van de afd. Wognum was de volgende toellch- van secretaris en competitle-lelder worden resp. voorloopig waargenomen door de heeren L. Mooy en B. Hoogland. De indeellng voor de competitie van de 1ste klasse bleef vervolgens ongewijzigd. De Kring Wcstfriesland (Grootebroek) vraagt hoever men is gekomen met de actie be- Been gebnAtew by 1 voetballen, J. G-, leer ling van de ambachtsschool te Edam, heeft op t voetbalveld aldaar by het voetbalspel zyn been gebroken. Hy is In hot Lidulnazlekenhuis alhier opgenomen. De kring West-Frlesland bepleit verbetering in de steunregeling voor kleine tuinders. Voor sommige cultures is de basis te hoog genomen en daarom moet er verlaging van de tweede vracht komen. Deze was gesteld op 3 cent. Men wenscht terugbrenging op 1% cent. Zooals de gang van zaken op dit moment is, komen zy. die het hardst werken, op de laatste plaats Het is moeiiyk, hierover een voorstel te ma ken. Daarom worden nu vragen gesteld. De heer Lakeman (Lutjebroek) .vindt dezen steun een paskwil. De steun werkt zeer weinig uit in Westfrlesland. De heer Hoebe deelt mede, dat het meer dan eens voorkomt, dat degene, die het niet noodig heeft meer krijgt, dan degene, die het hart noodig heeft Dit is schrijnend en spr. vraagt zich af, of hiertegen niets te doen is. De> heer Lakeman zegt, dat de verlaging tot 1% cent reeds aanhangig is gemaakt by den minister. De voorzitter meent dat deze steunregeling elgeniyk nog de kinderziekte meemaakt. De kindertoeslag van 15 cent is te laag. Er is een voorstel gedaan om aan een gezin van 10 kin deren f 3.75 kindertoeslag te verleenen. Er be staat gegronde hoop, dat dit voorstel overge nomen wordt. Men tracht de ongunstige uit werking voor het groote gezin te ondervangen door den verhoogden klnderbyslag. De heer Van der Lee (Hoorn) maakt nu dul- deiyk, dat als er andere inkomsten zyn, de kin dertoeslag weer anders geregeld wordt. De voorzitter doet dan voorlezing van de pro gressieve schaal waarop de kindertoeslag ge baseerd zal worden. Toegezegd wordt, dat al het mogeiyke gedaan zal worden om in dezen steun verbetering te krygen. K. J. C. Morgen zal by goed weer het tor nier worden gehouden. Vele jongens hebben al verlangend naar dezen dag uitgezien. Toont dus nu dat je niet minder bent dan jongens van andere cohorten. Er wordt dikwijls gezegd, dat Westfriezen stijfkoppen zyn. Welnu, jongens, toont jullie Zondag styfkoppen in het goede. Toont jullie wil: het gaat om de propaganda van Christus Konlng en de eer van je cohort. Zondagavond algemeene byeenkomst. De andere banuren worden in de kerk bekend gemaakt. Graal wacht Weekagenda: Zondag na de Hoogmis contributie betalen. Dinsdagavond bijeenkomst voor alle leden voor de groote campagne (niet voor de adsplranten). Woensdagmorgen 7 uur algemeene H. Com munie; des avonds clubbyeenkomst voor de adsplranten. Donderdagavond Missienaalclub. Gedurende de Octobermaand alle clubs na het Lof. „Kunst en Vriendschap” Ter gelegenheid van de kermis zal de R. K. Gemengde Tooneel- vereeniging X en V.”, Maandagavond voor het voetlicht brengen een vrooiyk blijspel in drie bedryven genaamd: ,.'n Wespennest" door J. W. d. Helden en H. Bakker. Een doktersjubileum Heden fyerdenkt dok ter. P. L. Steenhuizen den dag, dat hy voor twaalf en half jaar geleden zich als dokter in de streek heeft gevestigd. wy twyfelen er niet aan. dat het den jubi laris, die wars is van allé huldebetoon, toch niet aan belangstelling zal ontbreken. K.J.C. A.S. Dinsdag St. Franclscusban. Woensdag St. Aloysiusban. Vrijdag van 7 tot 8 uur adsplranten. R. K. voetbal De door 8. V. A. *J. Zondag te spelen wedstrijden zyn de volgende: S. V. A. 1—8t. Louis 1, aanvang 230. Zeevogels 38. V. A. 2, aanvang 12.30. W. 8. V. a—8. V. A. a, aanvang 1230. V V. Z. c—8. V. A b, 115 Om een dergeiyken niet exceptioneelen vier dag in een courant te herdenken, moet de fees teling van meer dan normaal formaat zyn. En inderdaad, de herder van de St. Joannes- parochie te Langendyk biyft niet binnen <te grenzen der middelmaat, zyn zeer karakteris tieke eigenschappen' maken hem tot een per soonlijkheid |die bekend en geëerd is ver bulten eigen kring in Hollands Noorden, ver zelfs over de grenzen van het Haarlemsche Diocees. Als een andere Paulus de Apostel, naar wien zyn byzondere vereerlng uitgaat, trok hij tij dens zyn 36-jarig priesterleven predikend rond. Aan zyn vuur warmden zich de lauwen; de schittering van zyn geloof was voor vele zoe kers het licht, dat hen den eenig waren weg deed vinden. Scherp geformuleerd, direct tot de kern der waarheden doordringend was de inhoud, 1 boeiend, vaak geestig, de vorm van zyn predi^^- katies. Pastoor van Noord was de eerste priester tn ons land, wiens Lijdensmeditaties door den K. R. O. werden uitgezonden. Op die avonden luisterden katholiek en nlet- katholiek. De daarop volgende dagen stapelden de brieven met uitingen van erkentéiykheid of verzoeken om nadere toelichtingen zich op tot bergen. Door die meditaties heeft de Langen dijker herder zieh ontelbare vrienden voor het leven gemaakt. Zóó groot was de indruk in den lande, dat de K. R. O. aan pastoor van Noord de zeldzame eer bewees, hem nog tweemaal voor deze on derscheidende taak uit te noodlgen. Doch ook by tallooze andere gelegenheden, by beêvaarten en processies, by triduüms en patroonsfeesten, klonk zyn machtig woord van den kansel in de Nederlandsche kerken. By en door dit zware leven kwam het paro chiewerk niet in het gedrang. Het opgewékte en vurige geloofsleven, dat in deze prachtige parochie heerscht. is daar het overtuigend be- wys van. I En zouden wy dan hier ook niet in groote i dankbaarheid mogen getuigen, dat de met werk overstelpende herder nog tyd kan vinden om iedere week onzen lezers in zyn ..Zondags- roep" een buitengewoon krachtig en smakelijk I geesteiyk voedsel voor te zetten? Voor enkele jaren heeft een ernstige ziekte I dezen stoeren werker voor maanden invalide gemaakt. Toen hebben zyn parochianen en vrienden hem met alle geesteiyke en lichame- I lyke zorgen mogen omringen en naast Gods I hulp is het zeker daaraan te danken, dat de I neergevelde reus weer is mogen opstaan. Zelfs I de harde Langendyker moest zyn ontroering I wegslikken, toen na maanden van angst en I bidden de parochieherder, steunend op anderen. I de treden van het altaar weer betrad, om het I H. Offer van dankbaarheid op te dragen. I Pastoor van Noord, die. maanden van licha- I meiyk en door de gedwongen werkloosheid I óók van geestelijk lijden willen wy vergeten. I en op de herdenking van uw zestigsten geboor- I tedag u hartelijk gelukwenschen, met de bede, I dat God. Wiens goedheid u eeh hernieuwde I jeugd schonk, deze mag doen voortduren en I ze ongemerkt doen overgaan in een gezegenden I Heinlngachoww. De jaariyksche heining- schouw zal worden gehouden op Donderdag 6 October ax Herschouw 14 dagen daarna. Mfei-Ï .-Ja, De kring Hoorn (tuinders) stelt voor om by de Sierteelt-Centrale erop aan te dringen, dai m de toekomst geen reserveering of inlevering van leverbaar als veiligheidsmaatregel gebruikt zal worden en dat men zich liever door een boogere heffing veilig zal stellen. Toelichting: een verplichte inlevering van le verbare bloembollen sluit in zich een onrecht De oogst der bloembollen is dit Jaar over het algemeen bost geweest en toch zyn er kweekers, die by een verplichte inlevering van leverbare bloembollen tot per Are, practisch geen opbrengst zouden overhouden. De kring Hoorn (tuinders) stelt voor om, in dien zou biyken, dat voor dit jaar de heffing van 24 pct. van de verkochte leverbare bloem bollen voor het surplusfonds onvoldoende zou zyn, by de Regeering te verzoeken om een uit- kecrin<? van het Landbouw-crisisfonds. De kring West-Frlesland stelt voor een mo- geiyke scheiding in de late tulpen in te voeren (aparte groep voor de Mendel tulpen). Deze groep late tulpen belast te veel het surplus. Ook van Medemblik was een voorstel geko men om de inlevering te verlagen. Deze vier voorstellen worden tegeiyk behandeld. De voorzitter merkt, hlerby op. dat hy de heffing van ft.-- op de bloembollen zeer on billijk vindt. Wat betreft de Mendel-tulpen. zegt spr., dat het niet wenscheiyk is een schei ding te brengen. By de rondvraag vraagt de heer Lakeman, ol het, gezien het oorlogsgevaar geweken is, niet wenschciyk zou zyn, dat er een telegram ge zonden wordt naar de regeering, om te vragen om een aantal wagons voor de verzending van de bollen uit Grootebroek. Hiertoe wordt besloten, waarna sluiting on der dank volgt. Een ontwikkelingscsrsns. Er zal van ka thoneke zyde evenals vorig jaar een ontwikke lingscursus wórden gehouden* Het is de bedoe ling les te geven in de Ned. Taal. Handelscor- TE ZIEN. EB 18 BESLIST IETS VOOB U BIJ PHILIPS - TELEFUNKEN - X.U. Prijzen vanaf 8S. Ook op termijn ’s Middags te twee^uur werd een begin ge maakt met de bespreking van de voorstellen over tuinbouw en sierteelt, waarvan de leiding berustte in de handen van den heer Groen. De voorzitter meende nog even te moeten gewagen van de groote opluchting, die er in de geheele wereld heerscht, nu de internationale spanning grootendeels verdwenen is. Zeker mo gen wy de Voorzienigheid danken voor deze uitkomst. Ten slotte hoopte spr. op vruchtbare en optimistische besprekingen. Het eerste voorstel was afkomstig van Groo tebroek. De kring West-Frlesland vraagt naar den uitslag der vaste lasten-commissie. Er is vol gens algemeen oordeel nog bedroefd weinig re sultaat bereikt. Men wenscht, dat de commis sies dan maar haar ontslag moeten aanbieden. Dit zal echter moeilijk gaan, dus zal er naai verbetering gestreefd moeten worden Wat de credleten betreft, er valt weinig medewerking te beurt van de regeering. De afgevaardigde vindt bet uitent jammer, dat al het werk niets oplevert. Er is reeds be sloten om en bloc af te treden. De voorzitter meent, dat de regeering niet vóór behoeft te gaan. Spr, neigt naar het stand- punt toe, dat de hulp van de regeering nier veel beteekent en acht het goed, dat er by de i regeering druk uitgeoefend wordt, om meer ef-’ i fect te bereiken. Liever wil spr. er geen voor- stel van maken. De heer Reus (Grootebroek) vindt, dat de i zaak dan weer ultgesteld wordt. Besloten wordt dan, dat er invloed zal worden uitgeoefend op de regeering. De kring West-Friesland (Zwaagdyk) vraagt naar een provinciale regeling wat betreft ver bouw van blauwe aardappelen. Indien dit niet gaat, is het werken der piaatselljke regeling hoofdzaak. De afgevaardigde van Zwaagdyk merkt op. dat slechts nu en dan proces-verbaal wordt op gemaakt. Het komt den voorzitter vreemd voor, dat men niet met deze verordening medewerkt Waarom de Zeeuwsche bonte en blauwe niet uitgeschakeld? Als er een groote ramp komt is het te laat. Laat men toch verstandig zyn! De kring Hoorn (tuinders) vraagt by de sierteeltcentrale aan te dringen, dat de handel in teeltvergunningen geheel wordt verboden en hiervoor in. de plaats stellen: dat een ieder, die hiervan gebruik wenscht te maken, zyn teelt- recht kon overdragen aan de Sierteeltcentrale tegen een behooriyk vast bedrag per Are. Ge hoopt wordt dat dan deze teeltvergunningen te gen hetzelfde bedrag kunnen worden overge dragen doen- de Sierteelt-Centrale, by voorkeur aan de jong-beglnnende kweekers by onvol doende aanvraag van die zyde aan groeiende bedryven van niet te grooten omvang. Zal wor den overwogen. voor rekening van de Banne en de overige ten koste van de eigenaren moeten geruimd 'worden. Genoemde spreker zou geen uitzondering wen- schen voor de beoogde ultkeurlng, doch deze voor de geheele Banne willen zien toegepast. Nadat het voor en tegen is behandeld, werd een oplossing verkregen, door te bepalen dat in commissievonn zal worden gewerkt. Een vyf- manschap zal het zorgengebied en de rest bet overige deel inspecteeren. Vervolgens komt het plaatsen van een tweetal keurschutten in behandeling en wel een by de zuivelfabriek en een by de Bramsiuis. zitter zou met één schut willen beginnen by de fabriek en een duiker onder de straat. Als ook over dit punt voldoende is gediscus sieerd stelt de heer J. Schouten voor beide schutten en twee duikers te plaatsen, hetgeen werd aaiikenomen. Kroosbesteding. Van een viertal inschryvers waren biljetten ingeleverd. De uitslag was, dat de laagste bedragen werden aangehouden. De keursloot werd voor f 18.gegund aan J. Raven, de Dracht voor f 14.aan Oebr. Appelman. De Blokdykervaart voor f 20.de Kleine Wijzend voor f 23.en het Zittend voor f 13.aan B. Dijkstra. De heer J. Schouten wyst op het onderhoud met den burgemeester, betreffende het doen uitvoeren van de verbeteringswerken in werk verschaffing. Hlerby is gebleken, dat niet alles individueel sin aanmerking zal kunnen komen, wel zou dat kunnen als het gecombineerd, als een werkobject wordt .aangevraagd. In beginsel werd besloten het daarheen te leiden en daartoe betrokkenen ter vergadering op te roepen.. Met de gebruikeiyke dankwoorden sloot de voorzitter de openbare vergadering. De heer Schouten zag veel heil in gega randeerde prijzen. Spr stelde voor, voor de melk een gegarandeerden prUs. in den zomer van 6 cent, in den winter van 7 cent, te vragen Z. I. kan er wel een beroep gedaan worden op de schatkist, immers, de boeren voorzien in een eerste levensbehoefte. Prof. Cleophas meende, dat een beroep op de schatkist niet veel uitwerking zal hebben. Er zyn meer volksgroepen, die voorzien in een le- vensbehöefte. Dan volgde er een algemeen debat, waarin vooral werd gewezen op den betreurenswaard!- gen toestand, waarin de boeren tegenwoordig verkeeren. Dan kwam in behandeling het voorstel van de afd. Ursem om de kalverte^ltregellng op te heffen. Dit voorstel werd echter door geen enkelen afgevaardigde gesteund. De voorzitter bepleitte gaarne verrulmlnig. doch daar Ursem by het district Alkmaar thuis hoort, werd het voorstel afgewezen. De afdeeling Ursem stelde eveneens voor om de omzetbelasting van boter en kaas afgeschaft te krygen. Dit werd echter niet gesteund. De voorzitter beveelt in zyn sluitlngswoord de landbouwwinterschool te Voorhout aan. Zy is van een groot belang en verdient aller be langstelling. Tengevolge van het ongunstige weder was de vergadering slechts matig bezocht. Om half tien werd de vergadering wegens afwezigheid van den voorzitter, door den heer Hoogland, vlce-voorzltter geopend. Na voorlezing van de notulen en de jaarverslagen van den secretaris en penningmeester, die in orde werden bevon den. werden wegens afwezigheid de verslagen van den penningmeester en van de kascom missie overgeslagen. Hierna werd overgegaan tot het behandelen van het voorstel van de clubs B3f.T. en West- Frlsla. betreffende de uitbreiding van de com petitie afdeeling 2e klasse. Ook het prae-advies van het bestuur tot het formeeren van twee afdeelingen werd geiyktydlg verhandeld. Het eerste voorstel dat in stemming werd gebracht werd verworpen met 20 tegen 4 stemmen. Het prae-advies dat eenlgszlns gewijzigd en aangevuld werd, werd daama vervolgens aan genomen met 9 tegen 8 stemmen benevens en kele onthoudingen. Volgens dit aangenomen prae-advies voorstel wordt de competitie van de 2de klasse als volgt ingedeeld. Afdeeling a: DIZ.: B.MT.; Excelsior; T.O. O. en D.O.O. Afdeeling b: West-Frisla;* De Króonschyf; VJ.OJ3.; D.OS. eft SNA. (3). Na beëindiging van de volledige competitie volgt dan nog een competitie tusschen de bo venste drie clubs van afdeeling a en b en even- zoo een competitie wordt gehouden tusschen de laagst geplaatste clubs. De kampioenen van de bovenste zoowel als van de subafdeellng ko men daarna nog tegen elkander uit, waarby voor de kampioenen een tweetal prysen wordt beschikbaar gesteld. By de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden, de heeren Jb. Borst, Jn. Jong en B. Hoogland herkozen. Voor de vaca ture van den heer A. A. Bizot werd gekozen de heer Jac. Commandeur te Obdam. De functies De secretaris wilde gaarne spreken met an dere gewestelijke organisaties, om te trachten tot een regeling te komen. De Centrale heeft andere belangen. D4*r sal het voorstel aeker verworpen worden Besloten werd ten slotte om een anderen grondslag van de toewyzlng aan te vragen en «tere kwestie te bespreken met de gewesteiyke organisaties. De afdeeling Spanbroek stelde voor aan te dringen op opheffing van de tarra by den ver koop van varkens en kaas. De voorzitter aal. dat de onbiliykheld van de tegenwoordige en de wenscheiykheid van eer nieuwe regeling allerwegen worden gevoeld. De eenlge mogeiykhéid tot verbetering is het ver bod per wet. De Kfdeeling Spanbroek stelde ook nog voor, tot een betere regeling te geraken in het be lang van de veehouders by de heffing van graan. Door de hooge heffing worden de vee voederpryzen opeedreven. terwyi de zuivelpry- sen matig zyn te noemen. De afgevaardigde van dese afdeeling lichtte nog toe, dat de graanverbouwers er geen na deel van hebben, terwyi de heffing tegenover de veehouders bnbiiiyk genoemd kon worden. De voorzitter zei, dat het voor de veehouders een belang is, als het den graanbouwers goed gaat. Daarom moet men niet probeeren de heffing te wyzigen, beter is het te trachten om compensatie te verkrygen. Graaiwacht Zondag na de Hoogmis con tributie betalen. Dinsdag club voor alle leden beneden 17 jaar. Woensdag algemeene H. Communie. Des avonds sport voor de leden boven 17 jaar en mlssie-actle. De kring Hoorn (tuinden) vindt het wen- scheiyk, dat voor jong beginnende tuinders, die een gezin gaan stichten en voor groote tuin- deragezinnen een regeling wordt getroffen, die bet mogeiyk maakt dezeh door tulnbouwteelt- vergunning een ruimere teeltvergunning ^e geven. De voorzitter zegt, dat het tegenwoordig bijna cnmogelyk is, dat een jonge tuinder een-teelt- vergunning krygt. Spr. deelt mede, dat er sterk op verbetering is aangedrongen. Het is vooral zaak niet te generallseeren. De basis van deze streek is 1.25 per HJt. De heer Hoebe (Wognum) vraagt zich af of de teeltvergunningen niet van de groote landbouwbedryven, die een weinig tulnbouw- grond erby hebben, afgenomen kunnen worden en bestemd vóór deze jonge tuinders. De voorzitter deelt mede, dat een rechtvaar dige verdeeling uiterst moeiiyk biyft. Bovendien is het moeiiyk by de regeering aan te dringen op uitbreiding van areaal. Uit de toelichting by dit voorstel biykt, dat men gaarne de tuinbouwregeling ook in de plaatseiyke commissie der L. C. O. geregeld ziet De heer Reus vindt het goed, dat de plaatse- lijke commissies in sommige gevallen advies kunnen geven. Van andere zyde wordt weer gezegd, dat het ■eer biliyk is, dat de plaatseiyke commissies iets te zeggen hebben. De voorzitter deelt mede, dat er vorig Jaar- reeds iets voor het groote gezin is gedaan. Wat betreft de jonge tuinders, de maatstaf moet verhoogd worden. Ook is het noodig dat en kels bykomstige omstandigheden wat soepeler gemaakt moeten worden. De afdeelingen Hoogwoud en Ursem hadden een soortgeiyk voorstel gedaan. Dokter en apotheker A.s. Zondag heeft dr. Bekkering dienst en is de apotheek van den heer Rienks geopend. Correspondentschap Het plaateeiyk cor respondentschap voor de opleiding tot dienst bode in de R.K. internaten te Haarlem en Wassenaar is gevestigd ben mej. T. Schaap. Melkmarkt. Voor het «a persoonlek kampioenschap wer den de volgende regelingen getroffen. Gespeeld wordt in drie afdeelingen, nJ. te Obdam, Zwaagdyk (West), Hoorn en te Hoog- karspel. In de afd. Obdam zyn de volgende clubs ondergebracht: ANA, OND., Wadway en D.O.V. In afd. Zwaagdyk (West) de clubs V.I.OS.. Excelsior, B.M.T. en West-Frlsla. In afd. Hoorn de club De Kroonschyf, In afd. Hoogkarspel: de clubs D.E.Z., F.O.G., WIK.. D.I.O., G.V.Z. en D.O.O. Het totaal aantal deelnemers bedraagt ongeveer veertig.. By de rondvraag werd door verschillende sprekers nog' een waardeerend woord gespro ken tot den heer Bizot. die als afscheidnemende secretaris zeer veel werk in het belang van den bond heeft verricht. Tenslotte werd nog een opwekkend woord gesproken door den geeste- lyken adviseur, den Zeereerw. Heer pastoor Schamper, waarna sluiting. Da kring Hoorn (boeren) wilde ultkeering ineens of althans in versneld tempo van den z_g. zuivelpot volgens het huidige systeem, en verder: a) vaststelling van mlnlmum-pryaen voor bo ter op 80 cent per pond en kaas op 32 cent per pond; b) vaststelling van een maximum vochtgehal te in de kaas; c) vormverandering van 20 en 30 kaas soorten. welke een Ag- Edammervorm hebben De afgevaardigde van Hoorn, de beer Sjerps, meende, dat ingrijpen met het doel te komen tot veranderde verhoudingen noodsakeiyk was Tegenwoordig is by den zuivelpot het verlies enorm. De afd. Hoorn stelt geen hooge eischen, alleen maar minimum-prysen. De consequenties worden in iwaarte aanvaard. De voorzitter toonde zich niet enthousiast over de mlnimum-pryzen. Spr.’vreest dat men denzelfden weg zal opgaan als by de tuinders Hier dékt de minimum-prijs in bet geheel den kostprijs niet. De heer Sjerps stelde dan vast, dat men steeds van de producten kan afkomen. Elgeniyk, zoo merkte de voorzitter op, wordt er een minimum-prys gegarandeerd door den steun, ongetwyfeld volgt dan wéér beperking en dat ia geenszins wenscheiyk. Ook meende spr., dat de verdeeling van den zuivelpot niet ra&dzaam was. De secretaris lichtte toe, ƒ800300.— bevat. De heer Sjerps stelde de vraag, of het vak- bondsbestuur er tegen was, dat er een ver sneld tempo plaats heeft van den zuivelpot. De voorzitter meende van niet, doch de be zwaren gaan voornameiyk uit tegen de vaststel ling van de minimum-prijzen. De secretaris merkte op, dat de mlnimum- pryzen niet identiek zyn met de kostprijzen. Is men niet bang dat men voor dezelfde moeiiyk- heden komt te staan als by den tuinbouw? Luchtbescherming Donderdagavond werd in deze gemeente een verduisteringsproef ge houden. Het doel hiervan was de ihgzetenen eenigszins bekend te maliën met de manier, waarop, nfen het beste een volkomen verduis tering zou kunnen krijgen. Over het algemeen had men zorg gedragen om zoo weinig mogeiyk licht uit de hulzen naar buiten te laten schij nen en de proefneming mag dan ook geslaagd genoemd worden. Toch moeten enkele opmer kingen gemaakt wonden. Sommigen hadden gemeend dat het voldoende was de gordynen te sluiten, doch men zag het licht door of langs deze gordynen. Anderen hadoen alleen de voor ramen verduisterd en lieten bet licht aan den achterkant vry uitstralen. By een goede verduistering moet het echter zoo zyn, dat er hoegenaamd geen straaltje licht te zien is, dus niet aan de voorkant, noch aan de achterkant en vooral niet uit dakven sters e.d. Een zeer goede afscherming kan men verkrygen door om de lamp heen een donkere doek of een ondoorsch^rtend stuk papier ane te brengen. Onder de lamp behoudt men dan de verlichting, doch naar buiten is niets zicht baar. Hopeiyk zullen voor een volgende verduis teringsproef deze wenken ter harte woorden ge nomen. Omzet Groentenveiling. De omzet van de groentenveiling van B. P. en O. was tot 23 Sep tember ƒ568.723.33 tegen ƒ470336.74 in zelfde tydvak van 1937. De omzet was meer aan groenten ƒ61.002.83 Als naaste voorbereiding vc Vergadering van den L. T B.. vember as. gehouden zal worden, is c Ban tal districtsvergaderingen vastgesteld, werd er Vrijdag in „Het Witte Paard" te Hoorn «en vergadering belegd, waar de voorstellen van de afdeelingen inzake veehouderij enz. wer den besproken. By ontstentenis v heer a. J. Verkley ling Spr. uitte een woord van genoegdoening over de ontspanning in den internationalen toestand. De afdeelingen Hoogwoud en Wognum ver dochten de varkens cn blggenmerktoewyzing op basis 1933 los te laten en op gunstige wyze te herzien. Elgeniyk had de afd. Hoogwoud he biggenmerken af te schaffen de plaats te stellen beperking afgevaardigde deelde echter mede, tich nu met het verzoek kan vereen!gen. Aan het voorstel tmg toegevoegd: Doordat men steeds vasthoudt aan de tel ling V^n 1933 zyn vele leden of boeren, die toen weinig of toevallig geen varkens of biggen op hun bedryf hadden, steeds gehouden, weinig ot geen varkens te mogen houden en derhalve hun afvalproduct „de wei” niet dienstbaar te kun nen maken, omdat by koud weer de koeien en ander vee de wel niet of heel slecht willen «ebruiken. Sommige leden meenden, dat de tegenwoor dige toestand zeer onbiliyk was. De vraag werd gesteld, of dat maar zoo door móet biyven gaan. De voorzitter meende, dat er verschillende persooniyke kantjes aan de betoogen van de «prekers vast zaten. Als er een nieuwe rege ling komt, zyn er toch ook weer ontevredenen. De heer Van Kampen gaf dan eenlge toe lichting op de bezwaren van de Centrale. Ver- hocqlng is voor een plaatseiyke commissie gunstig, doch dan is t afnemen weer lastig. De geesteiyke adviseur, professor Cleophas. betoogde, dat alles was opgericht op een zwak ken grondslag. Spr. wilde op de eerste plaats gnam? opkomen voor de belangen van de klei neren. zonder de grooteren natuuriyk uit te sluiten. De voorzitter wilde dan het verzoek richten tot, de regeering of de C.L.O. om de bas» 19^3 zóó te gaan verstaan, dat da regeling zóó soepel wordt gemaakt, dat vooral de huidige omstandigheden onder het oog worden gezien. Uit de vergadering werd dan voorgesteld om vooral het zeugenstelsel door te voeren, doen de voorzitter wees er op, dat vele dergeiyke pogingen waren gestrand. treffende terugverkrljging van de heffing op aardappelen, welke maar voor een klein ge deelte noodig zyn geweest. De uitslag van deze actie is nog niet bekend. Er is een streven, der- geiyke heffingen weg te krijgen. Vooral voor de bloembollen is zulk een heffing Ineens een groote onbillijkheid tegenover de kweekers, welke momenteel een slecht gewas hebben. Over deze kwestie zullen nu vragen worden ge steld. Van den kring Hoorn (tuinders) is een derge- iyk voorstel binnengekomen. Door den Kring Hoorn (tuinders) wordt de medewerking van het hoofdbestuur gevaagdr om voor het komende jaar de heffing der vroe ge aardappelen lager te stellen dan f 50,— per H.A. De heer Reus uit een woord van dank tot den voorzitter, omdat hy in de Tweede Kamer geïnformeerd heeft of de progressieve heffing tal worden toegepast. De voorzitter is van meening. dat men zich gelukkig mag prijzen, dat de regeling er is. Men moet niet aandringen om t 100.000,uit het Landbouwcirsisfonds te krygen. Sfcr acht het niet gewenscht dat er actie gevoerd wordt om cpheffing van de teeltregeling te verkrygen Spr. kan niets anders doen dan ultkeering van de volledige 100 pet. te vragen. De heer Verkley zou gaarne willen weten of voor de afschaffing van de vrijstelling Bannevergadering De Hoofdingelanden van de Banne Oosterblokker kwamen in ,De Witte Eenhoorn'' bijeen ter voortzetting van de vorige vergadering. In bespreking komt een voorstel, om alle slooten, waarover klachten zyn ingébracht en die niet aan de verordening voldoen, by de aan staande kroosschouw op te nemen en uit te keuren. De heer Blokdyk wyst op een gedeelte sloot langs de Zuiderdracht, die geheel droog ligt. Opgemerkt werd dat ter plaatse meerdere duikers in de dammen niet op de verelschte diepte liggen. Besloten werd zoodra de werk verschaffing hiertoe gelegenheid geeft en de noodlge regelingen omtrent de uitkomende specie zyn getroffen dit werk te laten uitroeren. De heer Deken dringt er op aan het com plex waarvan betrokkenen de klachten inzon den nu voorgoed een beurt te geven. De heer Broertjes vraagt of geen gevaariyk terrain wordt betreden, wanneer de Drachteloot men was De heer Hoebe deelt mede, dat het voorstel- Hoorn ii»etrokken wordt. Antwoordend op den heer Verkley, merkt de heer Hoebe op, dat hy niet is voor afschaffing van de vrysteling. De heer Lakeman zou niet gaarne terug wil len naar de regeling van 1933 en legt zich neet by de verklaring van den voorzitter.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2