Nachtelijke botsing op den Muiderstraatweg I NA MUENCHEN Twee broers door auto gegrepen Fabrieksbrand te Hillegersberg Grenswacht naar huis if was...; Kerkelijk leven EEN DOODE EN DRIE GEWONDEN I^NENl MAANDAG 3 OCTOBER 1938 Als het eens oorlog geworden Bameveldsche -eieren voor Chamberlain AUTO OMGESLAGEN Meisje door trein gegrepen naar VOOR DE ARIËNS-KERK DAMMEN Om den wereldtitel PATER Dr. J. DANIELS SJ. f De eerste party remise Plotseling te Den Haag overleden )- FATHER WITLOX t Geziene figuur te Groningen Een fraaie party Deken J. M. Hellegers bediend Heeft het achterlicht gebrand? Personenauto tegen een tien tons met steenen geladen treiler gereden Advocaat te Den Haag gearresteerd Prins Bernhard en het reddingswezen Groot gedeelte van carrosserie- fabriek vernield Heden met de opheffing dar maatregelen begonnen Woensdag met groot verlof Onderscheidingen bij den Hoogen Raad TOURNEE IN 'NDIË WORDT VOORTGEZET Buitengewoon geheim-kamerheer van Z. H. den Paus Pastoor J. Lagerweü onderscheider Was het achterlicht defect? In deerniswekkenden toestand het ziekenhuis P.T.T.-hoofdambtenaren behoe ven niet naar Nederland terug te keeren Van verduistering verdacht ten nadeele van cliënten Beide mannen op slag gedood De auto in tweeën gebroken Naturalisaties E= was 1 IIIIHIIIIIHIIIIIIIIIIIIIinilllllllHIIIIIIinilllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIII echter weinig moeite deze tusschen re- de B B zelf by den officier van justitie heeft aangemeld. HU is in het huis van bewaring opgesloten. In verband met het eeuwfeest van den Hoo gen Raad der Nederlanden is de gouden eere- medaille van de orde van Oranje-Nassau toe- de voorzien. ïratle, die hy Hellegers van i voorzorg >n. rij tr ek in in P- tn en jkr* et- ien je- tte len ei- jve Pt» in» >e- en na en nd n- u- fd d- dt el ils r- R-: self, dat deze eerste party seer zeker gunstig verloop had, postvatten, dat ook de andere deze match een even mooien toonen. Keller's opvatting van getuigt van een solide kennis van. het prac-- tische partyspelenr Deze party is een waardige inzet van de match. De regeeringspersdlenst meldt; Het ligt in het voornemen om, te begin nen Maandag 3 October, de maatregelen, welke voor de grensbevelllglng zijn geno men. geleideiyk op te heffen. Biykens de elfde verantwoordingsiyst voor de Ariëns-kerk is thans een bedrag van 1062.65 bijeen. Men kan giften storten op gironummer 230745 ten name van mej. Ft Hajje, Amsterdam. In den ouderdom van 67 jaar is Vrijdag Groningen overleden father-Am. Witlos van de St. Josephcongregatie van MUI HUL HU werd 17 April 1871 te Dokkum geboren. IS September 1903 werd hij priester gewijd en nog hetzelfde Jaar vertrok hy naar 1 aposto lisch vicariaat van den Boven-NUL Gezond heidsredenen noopten hem in 1917 naar bet vaderland terug te keeren. In verband met een zware operate moest ondergaan, is deken J. M. r_" Alphen aan den Ryn Zaterdag uit van de H. H. Sacramenten der Stervenden Belden werden door den linkerkant van den auto gegrepen. ZU waren vrywel op slag dood, ‘n onsJand teruggekeerd, waarop hy zich Beiden waren gehuwd en vader van een kind. De heer J. Koevoet droeg zUn één-jarlg kindje op den arm. T>e kleine werd een elndweegs weg geslingerd, doch liep sledhts lichte kwetsuren op. Korten tyd zag het er naar uit, dat niets gered zou kunnen worden. Het bleek, dat de brand was ontstaan in het magazUn, dat boven het kantoor is gelegen. In de fabriek bevond zich een groot aantal nieuwe en in reparatie zynde automobielen. Het grootste deel hiervan kon tydig in veiligheid wordep gebracht. Van de werkplaatsen is een groot gedeelte uitgebrand, terwyi ook hét Inwendige van den toren geheel verwoest is. Alle magazynvoorra- den en de kantoorinventaris gingen verloren. Toen de brand na eenige uren gebluscht was, bleek, dat een gedeelte van de werkplaatsen was behouden. Op een zeker oogenbUk wilden de gebroeders J. en M. Koevoet, uit St. WUlibrord, resp. 24 en 28 Jaar oud, den weg oversteken om by een familielid een kaartje te gaan leggen. Uit de richting Roosendaal naderde tezelfdertijd een Zuidhollandsche auto. Zondagmiddag om half jryf is op den' ryksweg Freda—Roosendaal, onder cde ge meente Etten, op de wegkruising naby de hoeve St. WUlibrord, een ernstige aan rijding geschied, welke aan twee personen het leven heeft gekost. Zondagnacht tegen twee uur kwam van de richting Amsterdam een auto aanryden, waarin de heer J. v. L. en mevr. BI. uit Baarn zaten, terwyi de heer J. G. Schölvinck en zyn echt genoote zich achter in den wagen bevonden. Nadat de auto met een snelle vaart den afrit van de Merwedebrug was gepasseerd, zag de heer v. L,. die stuurde, te laat, dat een paar honderd meter verder, naby de Papelaan, een groote treiler met steenen geladen aan den kant van den weg stond. De bestuurder trachtte nog op het allerlaatste oogenbUk het stuur om te wer pen, maar dit mocht niet meer baten. De gevol gen van deze botsing waren ontzettend. De Bameveldsche vrouwen, dankbaar voor het behoud van den vrede, willen ook die dank baarheid uiten aan den man, die wel het groot ste aandeel in het vredeswerk heeft gehad De echtgenoote van den burgemeester, mevrouw Westrik van Pop la. zal aan minister Cham berlain een schrijven doen toekomen, waarin hem d- dank van de Bameveldsche vrouwen zal worden kenbaar gemaakt en dit schrijven zal vergezeld gaan van een zending prachtige bruins Bameveldsche eieren, die door bemid deling van den voorzitter der Nederlandsche Barnevelder club, den heer W. H. Jankncgt zyn gekozen De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. De directeur der fabriek hoopt in staat te zyn het bedryf normaal voort te zetten. 'tWas 'n fraaie party, door beiden sterk ge speeld en waarin de Nederlandsche kampioen voortdurend in den aanval was. HU kon geen groot voordeel behalen, maar het feit op zich- een voor Keiler doet de hoop partijen van stryd zullen spel verdee ling Zaterdagavond is op den Groenen Kruisweg by Rotterdam een personenauto ten gevolge van slippen omgeslagen. In den auto zaten vyf personen, die allen gewond werden. De auto slipte vlak by de brug over de Koe- dood, botste tegen een boom en daarna tegen het steenen muurtje van de brug, waardoor de wagen geheel werd vernield. De 21-Jarlge M. van Kempen, die den auto bestuurde, werd met een hersenschudding en een hoofdwond opgenomen, de 20-jarige mej. F. C. GroehendUk liep een wond aan de kaak en een kneuzing van het linkerdybeen op, de 4- Jarlge A. Th. Groenendyk kreeg een hersen schudding en een wond in het gelaat en da 17- jarige mej. L. van den Hoek bekwam inwendige kneuzingen. Deze vier personen zyn £n het zie kenhuis opgenomen. Voorts zat nog in den auto de 25-jarige A. Groenendijk, die een wond bo ven het rechteroog opliep. Hy kon, na te zyn behandeld naar huls gaan. Alle vUf gewonden wonen te Nleuw-Helvoet. Z. H. Paus Pius XI heeft den zeereerw. heer J. Th. Lagerwey, pastoor te Amsterdam (O. L. Vrouw Onbevl. Ontv.) benoemd tot buitengewoon geheim-kamerheer van Z. H. Father Witlox woonde de laatste jaten te Groningen, waar hU een seer geziene figuur was. Maandagavond worden in de St. Martlnus- kerk te Groningen de Metten gezongen. Uit vaart en begrafenis zijn bepaald op Dinsdag. 8. Qp 64-Jarigen leeftyd is te Gravenhage plotseling overleden de zeereerw. pater dr. Jac. Daniels S.J., vice-superior van Huize Katwijk aldaar. De thans overledene werd 13 April 1874 ge boren. in 1892 trad hy in het noviciaat der Jezuïeten. In 1904 promoveerde hy te Leiden tot doctor in de Nederlandsche letteren. In 1908 werd hy priester gewyd. Na leeraar geweest te zyn te Nijmegen en Katwyk^. werd hU in 1917 directeur aan de R K HB3. aan de Oostdulnlaan te Den Haag en later van het St. AloysiuscoUege aldaar. Om gezondheidsredenen had hU in Augustus 11 ontheffing uit deze functie verkregen. - Ook als publicist was pater Daniels bekend. Voor bet afwikkelen van de administratieve werkzaamheden zuilen commandanten van oorlogsonderdeelen, enkele officieren benevens het administratieve kader eerst eenige dagen later in het genot van groot verlof kunnen worden gesteld. orde is verleend aan den heer I. J. Goenee, con cierge by den Hoogen Raad en aan den heet H. Meenderink, klerk ten parkette van dit college. Zaterdag half negen ia de achtjarige C. J. Kleinbeerenbrink op een met klaphekken af gesloten spoorwegovergang aan de derde kade te Gouda door een van Gouda komenden trein, welken het kind niet had opgemerkt, gegrepen en neergesmakt. Het meisje had Juist de rails gepasseerd. In deernlswekkenden toestand is het slachtoffer, dat op weg haar school was, naar het ziekenhuis overgebracht. Met een daverenden slag liep de personen auto op den treiler, welke met zyn enorm ge wicht (het was een 10 tons wagen, volgeladen met steenen) dien(,schok doorstond, zonder ook maar eenlgszins van plaats te veranderen. Hier aan ook moet worden toegeschreven, dat de chauffeur vanden treiler, J. V., wonende te Hilversum, by dit ongeluk geen letsel opliep. De inzittenden van den personenauto waren er echter zooveel ernstiger aan toe. De heer J. v. L., die aan het stuur zat, was niet zoo ernstig gewond als de overige lede j van het gezelschap. De verwondingen, welke de heer Schöl vinck aan het hoofd bekwam, waren zóó ernstig, dat hU slechts weinige oogenblikken na de botsing overleed. Ook de beide dames, de echtgenoote van den heer S. en mevr. BI., bekwamen zeer ernstige hoofdwonden. By het ingestelde onderzoek was het de groo te vraag, of het achterlicht vah den treiler ge brand hééft op bet oogenbUk. dat de heer v. L. met zyn gezelschap kwam aanrijden. Volgens personen zaten, werd alleen de Wederom is op den ryksweg Diemen en Muiden een ernstig verkeers- ongeluk gebeurd, waarby ditmaal een inge zetene uit Baarn om het leven is gekomen en drie andere inzittenden ernstige verwon dingen bekwamen. Onder groote belangstelling ia Zaterdagmiddag in het Parkhotel te Amsterdam de match om het wereld kampioenschap dammen tuaschen den Franachen titelhouder M. Rai- chenbach en onzen landgenoot R. C. Keiler begonnen. De eerste party eindigde na 61 zetten in remise. Zondagochtend heeft een felle brand gewoed in de carrosserlefabriek van den heer C. Llth, gelegen aan de Ceintuurbaan te Hillegersberg. Tegen zeven uur ontdekten omwonenden, dat in het langs den spoorweg staande fabrieksge bouw brand was uitgebroken, welke reeds een vry grooten omvang had aangenomen Toen dan ook kort daarop de motorspuit en eenige brand spuiten van de gemeente Hillegersberg ter plaatse verschenen, woedde het vuur niet alleen in het geiykstraats gelegen gedeelte van het ge bouw, doch ook reeds op de eerste verdieping en in den hoog boven de fabriek uitstekenden torenbouw. Vooral ut dezen toren sloegen de vlammen fel uit, een prachtig schouwspel bie dende aan de omwonenden en aan de vele nieuwsgierigen, die daar de brand tot op verren afstand te zien was van alle kanten samenstroomden De politie had nieuwsgierigen op voldoenden afstand te hou den, daar dit op eenvoudige wyze door afslui ting van de Ceintuurbaan kon geschieden. Daar aan de andere zyde van de fabriek de spooriyn RotterdamGouda ligt, was hier geen afzetting noodlg. De burgemeester van Hillegersberg, de heer H. van Kempen, was spoedig na het uitbreken van den brand op het terrein aanwezig en hield persooniyk toezicht op het blusschings- werk, dat overigens onder leiding stond van den opperbrandmeester, den heer Hueck. De inspecteur van politie Voswyk zorgde voor de noodlge orde-maatregelen. Dien dag zal worden begonnen met het on gedaan maken van de verrichte werkzaamhe den. Indien deze arbeid en vervolgens hel te- rugkeeren naar de mobUlsatie-oentra, het in leveren van wapenen en uitrusting enz. vlot verloopt, kan worden verwacht, dat de dienst plichtigen, die ingevolge de „buitengewone op- roeplng-uitwendlge veiligheid'* thans nog in werkeiyken dienst zyn, op Woensdag den Sen October in den namiddag met groot verlof ste len kunnen vertrekken. e houding van Rusland gedurende de 1 weken van spanning, welke thans voorby zyn, vormt een duister raad sel. Sovjet-Rusland, dat altyd gesnoefd heeft op zyn weergalooze militaire macht, was de bondgenoot van Praag en de doods vijand van Beriyn. Door Tsjecho-Slowakye effectieven militairen steun te verleenen, zou het voorlooplg niet het risico hebben ge- loopen zelf slagveld te worden. Het zou vliegtuigen hebben kunnen sturen om de Duitsche bevolking te bombardeeren en te demoraliseeren met het doel een revolutie - tegen het Hltlerbewind, dat haar in een oorlog gestort zou hebben, te verwekken. Vgpr een» Japansche agressie behoefde het niet zoo beducht te zyn. want Japan heeft aan China de militaire handen vol. Het heeft deze kans niet willen gebruiken. Het beeft bulten de deur der internationale en diplomatieke onderhandellngen moeten biy- ven staan, het is als een quantlté negllge- able behandeld en moet thans lachen als een boer, die werkeiyk klespUn heeft, by de gevallen beslissing. Uit pure liefde voor den vrede in de kapitalistische landen kan deze houding van de naar een wereldrevolutie strevende Sovjet-Unie niet wordetf ver klaard. Achtte het Praag geen bolwerk van de Unie, dat waard was te worden verde digd? Dan pleit dat voor de democratische betrouwbaarheid van Praag enezyn regee- ring, want wie zou hqj hun euvel hebben kunnenv,duiden, indien zy in den uitersten bood evenals de anti-communist Tsjang Kal BJek zich contre-coeur den steun van Sovjet- Rusland tydeiyk zouden hebben laten aan leunen? Is dè militaire macht van de Sov- Jet-Usüj maar een opgeblazen fictie? Of heeft Stalin de kundige bedienaars van het militaire apparaat in zyn vervolgingswaanzin dermate uitgeroeid, dat het apparaat zelve wel aanwezig, maar niet meer te gebruiken I»? Of vreesde het,-Mat Engeland, Frank rijk, Italië en Dultschland eventueel met Po len en Hongarye op Rusland en Tsje- eho-Slowakye zouden aanvallen, Indien het Praag actief te hulp zou komen? Tal van dergelyke vragen zyn er te •tellen, maar In feite is gebleken, dat op het meest critleke moment sinds 1918 in het l*ven van Europa Sovjet-Rusland geen alehtbaar gewicht in de weegschaal heeft gelegd. En dat feit is misschien van weinig tnlnder beteekenis dan dat voorlooplg de ’rede bewaard Is door het accoord van München, waarover allen, die het tot stand brachten, zich verheugd toonen en waarvan 4 •U-een niet altyd rechtmatig deel van de r*r voor zich opelschen. Het Is te begrUpen, Jat alle partyen, die te München geconfe reerd hebben tevreden zyn, want het resul taat werd dezen keer gekocht en betaald uit •hdermans zak. Het ongeluk moet te wyten zyn aan het feit, dat beide mannen op onvoorzichtige wyze den weg overstaken, zy kwamen uit de-woning van een hunner en wilden zich naar de hoeve van een anderen broer, die er recht tegenover ge legen is, begeven. Daarby hebben zy niet of onvoldoende op het verkeer gelet, met het vreeseiyke gevolg, %at zy door den auto wer den gegrepen. Een der mannen werd tegen den grond geslingerd, terwyi de ander een meter of twintig werd meegesleurd. Vermoedelyk kregen beiden een schedelfractuur, waarby de dood inmlddeliyk intrad. De auto, welke uit Den Haag afkomstig was. is door de ryksveld- wacht voorlooplg in beslag genomen, evenals het stoffeiyk overschot van de slachtoffers. Dokter Van Son uit Oudenbosch heeft den dood geconstateerd. Het kindje, dat uit de armen van zyn vader viel, liep sléchts onbe- teekenend letsel op. Van den auto, waarin twee bumper Op last van den officier van justitie, mr. Hoekstra, is dezer dagen te 's-Gravenhage ge arresteerd, meldt de N. Rott. O., de advocaat en procureur mr. H. van W. Czn. verdacht van verduistering ten nadeele van een-aantal cliën ten. Mr. van W. was reeds eenigen tyd geleden door de rechtbank te 's-Gravenhage In staat van faillissement verklaard. Toen de justitie een onderzoek Instelde, bleek hy voortvluchtig te zUu, Men kreeg het vermoeden, dat hy in het buitenland vertoefde. In verband met den ge spannen internationalen toestand is hy dezer Zooals dezer dagen gemeld, zouden de P.T.T.- hoofdambtenaren de heeren Duynstee en Van Goor, die een reis door Indlë maken, in ver band met den dreigenden toestand in Europa, deze reis afbreken en naar ons land terugkee- ren. Na de verbetering van den internationalen toestand is in overleg met de P.T.T.-autoritel- ten in ons land besloten de reis conform het eerste plan voort te zetten. zy zullen medio October de terugreis naar Nederland aanvaarden. Zelfs zy, die herhaaldeiyk getuige zyn ge weest van ernstige autobotsingen op dezen ver keersweg, moesten verklaren, nog nimmer een verwoesting te hebben bUgewoond, als welke ditmaal te constateeren viel. Het achterportler van den personenauto bleef haken aan den treiler en daar de wagen nog niet tot stilstand was gekomen, werd hy als het ware in tweeën gebroken. Het voorste gedeelte stond nog op de wielen, terwyi het achterste deel vernield op den weg lag. Het was een ravage van glassplin ters en gebroken hout. Hieraan is 't«ook te'wy- teh, dat de verwondingen van de Inzittenden van zoo n ernstigen aard jaren. De brokstukken van den wagen, welke nog geen twee maanden oud was,' zyn door den ryksveldwachter van Muiden, die zeer spoedig ter plaatse kwam om een onderzoek in te stellen, In beslag genomen. Voorlooplg heeft men een en ander onderge bracht In de gemeenteiyke opslagplaats te Muiden. Hoopvol is verder ook, dat Keiler match niet, zooals vorige keeren, met een nederlaag is begonnen. Maar vooral de wyaa, waarop de puntenverdeeling is be reikt. zal den Nederlandschen kampioen la. als hat een* oorlog geworden En alles verkeerd was gegaan. Als g'uw huls en uw dlerb'ren verlaten had En daar eenzaam en bang had gestaan.... Als u alles, ja, alles ontvallen was Waaraan ge zoo sterk bent gehecht. Als ge voort had gemoeten naar *t front, naar het vuur. Naar de hel van 't moorddadig gevecht.... Ja. als het eens oorlog geworden was En go vlak voor den Dood had gestaan, Had ge waarlijk gelaten, met rust In uw hart. Met een zuivere ziel kunnen gaan? Of zou al hetgeen, dat go achter u wist U gedrukt hebben, zwaarder dan lood? Want had ge soms weinig van 't loven gemaakt En waart ge niet klaar voor den dood? Ja, als het eens oorlog geworden was. Wat had g'aan bezit dan vergaard? Behield ge uw rijkdom? Of was hot slechts schijn? Wat was het voor d'eouwighoid waard? Was heusch uw geweten gerust dan geweest? Of had go een angstkreet geslaakt Om do leegte van 't leven, dat achter u lag. Had ge graag er wat méér van gemaakt? Ja, als het eens oorlog geworden was.... Maar dank Godl nu Is het dan vroé. Bezin U eens diopl Laat 't een waarschuwing zijn. Dit alarm doe uw voordeel ermeeI Want of hot nu oorlog of vrede Is, En of ge den dood nu verwacht Of niet aan hem denkt, wees toch altijd paraat. Want hij komt als oen dief In den nacht. HERMAN KRAMER Naar wy vernemen heeft Z. K. H Prins Bemhard het eere-voorzltterschap aanvaard van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatechappy te Amsterdam en van de Zuld- Hollandsche MaatschappU tot tedding van drenkelingen te Rotterdam. Om vier uur ’s middags werd de wedstryd officieel geopend. De heer A. van ifroek, voor zitter van den Nederlandschen Dambond, wendde zich tot de beide spelers, na eetet zyn dank te hebben uitgesproken o an de Neder landsche en Franschë 'regeeringcn. die het mo- geiyk gemaakt hebben, dat de match ondanks dreigend oorlogsgevaar toch kon doorgaan. Na den heer Van Broek voerden achtereen volgens wethouder 8. Boekman namens het Amsterdunsche gemeentebestuur, de heer L. J. F. Judas als consul van Frank rijk, de heer dr. I. H.'J. Vos als voorzitter van het eercrcomité, dat te Amsterdam gevormd werd, de heer J. Fabrlclus als voorzitter van het Vereenigd Amsterdamse!) Damgenoot- schap, de vereeniging, waarvan Keiler deel uit maakt en tenslotte de heer J. Groenteman na mens het Amsterdamsch uitvoerend comité het woord. -oesten wy Herr Hitler aan zyn in net Sportpolast luidkeels uitgespro- J.v Agen woord houden, dan kunnen wy constateeren, dat niet »an hem, maar uit sluitend aan Herr Benesj het behoud van den vrede te danken is. Immers, de beslls- 0ng of het oorlog dan wel vrede zou zyn, legde hy geheel in de hand van den presi dent van de Tsjecho-Slowaaksche republiek. wil zelf wenschte biykbaar voor het aan- schyn van de beangstigde wereld de ver- sntwoordeiykheid voor die beslissing geheel van zich af te wentelen op den tegenstan der. Welnu, wie de verantwoordeiykheld piet wenscht te dragen voor een op handen zynde beslissing, mag achteraf geen aan spraak maken op de eer, wanneer deze beslissing gunstig uitvalt. Hitler heeft dus Indirect groote eer bewezen aan den man, dien hy voor een leugenaar uitmaakte en „n de verachting der wereld wilde prijs geven. Aan .Herr Benesj" en de Praagsche re- gèering. die het moesten gedoogen, dat zon der hen over den territorialen omvang van hun souverelnen staat werd beschikt en be slist, komt In laatste Instantie ook de eer toe ondanks alle bemoeiingen van anderen voor het behoud van den door den Führer doelbewust in gevaar gebrachten vrede Europa van een weergalooze ramp te heb ben gered. Had Praag het protocol van München niet aanvaard en hadden de Tsje chen zich met de wapenen in de hand tegen de uitvoering daarvan verzet, dan zou Europa nog steeds zyn hart als een bevend vogeltje hebben moeten vasthouden. Praag heeft dat niet gedaan uit welbegrepen eigen belang om te redden wat er nog te redden viel. Het koos liever een nog grootendeels onzekere toekomst dan een zekeren onder gang. Het had echter ook anders kunnen kiezen. Na de opgedane ervaringen omtrent de practlsche waarde van bondgenootschap pen en internationale garanties, na alle grove beleedigingen, die het van Beriyn heeft moeten slikken, zou het te begrijpen s|jn geweest, wanneer de Tsjechen tot wanhoop gebracht zich met den vertwyfel- den moed van iemand, die toch geen uit komst meer ziet, zich tot het uiterste zou den hebben verweerd, niet omdat zy nog hoopten te winnen, maar omdat zy als zy toch verliezen moesten, dit verlies zoo bloe dig mogeiyk wilden wreken op hun over winnaars. Gelukkig voor Euoropa en geheel de wereld, gelukkig voor Tsje- cbo-Slowakye zelf is dat niet geschied, maar bet had kunnen gebeuren. En als het ge beurd zou zyn, zouden dan Frankryk en Engeland den moed hebben gehad met Duitschland tegen Praag te stryden? Of zouden zy zich afzydlg hebben gehouden om rich by een door de Duitsche stoomwals verpletterd Tsjecho-Slowakye als by een onvermydeiyk fait accompli neer te leggen? Wat zou Rusland in dat geval hebben ge daan? Etei passeerend automobilist had inmiddels dr J. P. Niekerk te Muiden gewaarschuwd. Deze w%s zeer spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Kort daarop kwam ook dr. W. Bal- foort van Diemen, die eveneerfs gewaarschuwd (yis, hulp bieden. Later voegde zich dr. Kuperus van Muiden by hea. Het stoffeiyk overschot van den heer J. -8. werd voorlooplg naar Muiden overgebracht, in afwachting van de op last van de justitie te verrichten sectie. De beide dames en de heer J. v. V. zyn per ziekenauto's naar de Majellastichting te Bussum overge bracht. A - 9 treiler, zou het achterlicht inderdaad gebrand hebben. Echter heeft zich een ingezetene van Hilversum, die in zyn auto op weg was naar huis, aangemeld en verklaard, dat, even vóór het ongeluk gebeurde, hy den treiler was ge passeerd en toen gezien had, dat het achter licht niet brandde. Slechts op het laatste oogen- blik had hy een botsing kunnen voorkomen. Daarentegen hebben andere getuigen verklaard, dat het achterlicht even vóór de botsing wèl brandde. In elk geval staat vast, dat de accu van den treiler haperde en de motor defect was. Daar aan moet ook worden toegeschreven, dat het den chauffeur J. V. niet mogelyk is geweest, zyn voertuig even verder te krijgen, waar zich een parkeerplaats bevbnd, terzUde van den snelverkeersweg. Wy vernamen nog, dat de lading steenen niet in Amsterdam gelost kon worden, waarom V. er weer mee op de terug reis was naar Hilversum. De treiler werd by de botsing van achteren beschadigd, maar is. na dat de ryksveldwachter zyn voorlooplg onder zoek beëindigd had, vrijgegeven, zoodat de chauffeur naar Hilversum kon doorrijden, daar inmiddels ook het eerst geconstateerde defect verholpen was. In den loop van den Zondag is een familie lid van het slachtoffer van deze botsing, den heer J. G. 8., vergezeld van de gouvernante der familie 8., naar Muiden gekomen, om de iden titeit van den overledene vast te stellen. De toestand van de gewonden was van dien aard, dat Zondag hun nog geen verhoor kon worden af genomen. De heer Schölvinck voerde sinds 1927 mede de directie van het bUkantoor van de Incasso- bank aan den Dam te Amsterdam. Hy was als zoodanig opvolger van den heer Spaan, die in genoemd jaar eveneens op tragische wyze by een verkeersongeluk het leven verloor. Daarvoor was hy op het hoofdkantoor der Incassobank werkzaam. De heer Schölvinck, die 36 jaar oud was, ver vulde in het openbare leven vele functies, zoo was hy o.a lid van den raad van beheer van kerkeiyk crediet en reeds tien Jaar penning meester van de vereeniging Parkherstellings oorden. Ook op katholiek charitatief gebied wes hij een actief werker. By de Tweede Kamer zyn ingediend wets- sP, erpen. houdende naturalisatie van Joae- *"a M. Daniels en 21 anderen en van F. F. Andriaensen en 19 anderen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 17