Ook de derde partij den twijfel remise SCHUDT UW LEVER WAKKER i DE GUNST VAN Steun aan kleine boerenbedrijven Moordaanslag op veldwachter SPANNEND EINDSPEL DONDERDAG 6 OCTOBER 1938 WERELDTITEL DAMMEN 25 JAAR MISSIE OP TIMOR Zware varkens naar Duitschland Kerkelijk lenen het mellema-fonds NAAR DE MISSIE Nieuw vastgesteld reglement zal 1 Januari 1939 in werking treden NU ER ONTSPANNING IS INGETREDEN KOLONIALE RESERVE NAAR NIJMEGEN TERUG DE STEUNFRAUDES TE WEESP WIJZIGING PENSIOENWET SPOORWEGAMBTENAREN Ontploffing op een pleizier jacht Keiler speelde fel op aanval Het Pauselijk St. Petrus Liefdewerk f 9 inkomen per week verzekerd Voorzitter der R. K. Staatspartij naar Indië Vijf zwaar gewonden bij verkeersongeluk Rheumatische pijnen i Orchideeën voor H. M. de Koningin Het scheepje ging verloren, de opvarenden kwamen er vry goed af NOG MEER OP ZIJN KERFSTOK Gift van Z. K H. Prins Bernhard Beëindiging van het onderzoek thans in zicht 1»—23 3»—34 31. I 27—21 geleden is positie —A. Ren Amendement ingediend Clearingkoeraen l n n n d Ut k s d 1 t l de ten ren Auto door slippen tegen een boom gereden 35—30 30—34 34—29 30x39 40—41 40—34 35—30 30—24 25x34 19—23 14—1» 10—14 5—10 Het slachtoffer werd eerst eenlge uren later gevonden en naar het van Itenon-zlekenhuis In Gouda overgebracht. Zijn toestand ia niet levensgevaarlijk. Vermoedelljk aal hl) een arm moeten missen. De leden van de brandweer uit Ophemert, die toevallig in de nabijheid piet de brandspuit oefenden, trachtten nog hulp te verleenen, doch men kon niet verhinderen, dat het pleizier- jachtje geheel verloren ging. De twee jongens werden ter plaatse verbonden en zijn op eigen gelegenheid naar Amsterdam gereisd. Wit's plannen worden nu duidelijk, na nog. een of 2 malen schijf 27 aan te vallen, zal hV overgaan tot ruil met 3»32, om dan zwart op Wel de mooiste partij van de drie gespeelde. Keiler heeft Reichenbach's aanval prachtig ge keerd en ging op zijn beurt tot een hevige at taque over, die Ralchenbach in het nauw bracht en alleen door voorzichtig manoeuvreeren kon de wereldkampioen er remise uithalen. De vierde ontmoeting wordt heden in Mid- denbeemster in ..Het Heerenhuis”, aanvang half zeven, gespeeld. De stand Is thans 33. Viert binnenkort zyn vijftig jarig bestaan 40 41. 42. l»i^3 24—30 18x7 30-35 34—40 40—46 23—2» 46—M 13—16 7—13 x 10—14 19X30 14—1» U l Aan de grondgebruikers, die voor tewerk stelling op eigen bedrtff In aanmerking ka noën. wordt in beginsel een totaal inkomen van f per week veraekerd. Dit inkomen wordt: 1. tadlen het gezin uit niet meer dan 6 personen beotaat, verhoogd met f 015 voor ieder gezinslid boven de twee. 2. Indien het gezin ift meer dan I perso nen brotast, verhoogd met f 4.15 voor vier gezinsleden beven de twee, en met f veer ieder gezinslid beven de zee. 1—7 14—1» 10—14 58. 50. 60. 43. 44. 45 46. 47. 63. 64. 65. 66. 67. Mljnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 et.’ 14—1» 23x34 20 naar dam, ter- ln 1913 nam de Sociëteit van het Goddelijk Woord den arbeid der Jezuïeten over Het onderzoek naar den moordaanslag op den rijksveldwachter te Waddinxveen, in samenwer king met de rijks- en gemeentepolitie, heeft, geleid tot de aanhouding van twee inwoners van Waddinxveen. Woensdag heeft een deputatie uit de Nel derlandsche orchideeënvereeniging een groote mand orchideeën afgegeven aan het paleis Het Loo, bestemd voor H. M. de Koningin. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en solt mor<ftnn .Jdplekker* uit bed springen. lederen dag moet üw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, veelt U ellendig en slet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadeltjk. plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Elscht Carters Leverpilletjes bU apothekers «n drogisten, t, 0.75b Op korten afstand moet een schot hagel op hem gelost zijn Du minister, van Economische Zaken en S-dalc Zaken hebben, uit overweging, dat het noodzakelUk te den bOuonderen bedrfjf»- steun aan de kleine boerenbedrijven in den vonn van tewerkstelling van grondgebrui ker» op eigen bedrijf, ook voor 1939 te doen gszchieden, daarvoor een nieuw reglement vastgmteld, gut 1 Januari 193» in werking treedt. De twee opvarenden kregen brandwonden aan gelaat, armen en beenen. Zij konden zich slechts in veiligheid stellen door over boord te springen en naar den wal te zwem men, want hun vaartuig was inmiddels in brand geraakt. t gisteravond te Amsterdam gespeelde partij was wel de fraaiste van alle De ontmoeting had bet volgende verloop- Wit: M. Ralchenbach. Zwart; R. C. Keiler. 34—2» opening Annotaties Ph de Schaap. 34—2» opent Ralchenbach dus met dezen De derde partij KeilerRalchenbach van de match om het wereldkampioenschap dammen werd Woensdagavond In het Parkhotel te Am sterdam gespeeld. Wit en diens korten vleugel aan te vallen. Zwart vindt echter in zijn sterken centrumstand een goe den steun. 38. Fraudeerende politie-commissaris ook schuldig aan oplichting? Woensdagmiddag kort na vier uur ja. op de rivier de Waal onder de gemeente Dreumel een ongeluk gebeurd, dat nog goed Is afgeioopen. Ter plaatse lag een pleizierjachtje, dat we gens den storm voor anker was gegaan. Aan boord bevonden zich twee Amsterdamsche Jon gens. Plotseling de oorzaak is nog niet be kend sprong de benzine-motor van bet scheepje uit elkaar. De kracht van de ontplof fing was zóó hevig, dat bet geheele dek met een geweldigen knal in de lucht werd geslin gerd. Hacke van Mijnden, en den secretaris-penning meester, den heer J. H. Boonaards, wordt ge zegd, dat de vereenlging, als zoovele andere, behoefte heeft uiting te geven aan haar innige dankbaarheid voor de ontspanning, welke op internationaal gebied te ingetreden. Overtuigd, dat van ons volk Hare Majesteit, meer dan Van der Hoef kroop twintig meter over het land, om den weg te bereiken. Zijn hulpgeroep werd op den stillen landweg niet gehoord; nie mand passeerde op dat oogenbllk. Woensdag morgen vier uur heeft een bakkersknecht den veldwachter, totaal uitgeput door het groote bloedverlies, langs den weg aangetroffen. De jongen waarschuwde onmiddellijk den burge meester en de politie. Het slachtoffer werd daarop naar bet Van Itersonziekenhuis te Gouda overgebracht. De toestand van den veldwachter was Woens- dagavond zeer zorglijk. In een begeleidenden brief, geteekend door den eere-voorzltter jhr. mr. B. O. de Jonge, oud- gouveroeur-generaal van Nederlandrch-Indië, den waarnemend-vooraitter, den near J, E. De vleeschvoorzlening van liet Nederlandsche volk wordt door den bovenbedoelden export niet In gevaar gebracht. Bovendien zou een ver scherping der Internationale omstandigheden waarschijnlijk, door den dan ontegenzeglijk be moeilijkten Invoer van veevoeder, een groot aanbod van varkens met zich 'mede hebben ge bracht, zoodat bovenbedoelde export slechts een welkome transactie was met het oog op de spe ciale maatregelen, die zonder eenlgen jwyfel noodzakelijk zouden zijn geweest. Ontlasting van onze markt op dit moment moet om deze reden gunstig worden geacht. In verband met het hierboven vermelde had de minister geen aanleiding, den vleeschexport met liet oog op onze nationale voedselvoorzie ning te doen eindigen. Naar wij vernemen, zal de Koloniale Reser ve, welke in verband met den Internationalen polltleken toestand tijdelijk naar Aalsmeer was overgebracht, heden naar Nijmegen t keeren. Op de vragen van den heer Van Vessem be treffende den uitvoer van zware varkens naa: Duitschland deelt de minister van Economische Zaken om. mede, dat hy reeds. 29 September in de vergadering van de Eerste Kamer mede deelde, en nu kan bevestigen, dat de Neder- landsche Veehouderij-Centrale Ingevolge een reeds cp 1 April 1938 In principe gesloten ver- koopsovereenkomst een aanvang heeft gemaakt met den uitvoer van ongeveer 8000 varkens naar Duitschland. Deze overeenkomst is een gevolg van de omstandigheid, dat onvoldoende spek aanwezig was om het overeengekomen betalings- contlngent voor spek uit te putten. Dit over schot op het betalingscontlngent voor spek zal gedeeltelijk worden aangewend voor den export van bovenbedoelde varkens. Ingevolge deze over eenkomst, waaraan zy uiteraard gebonden was. kon de Nederlandsche Veehouderij Centrale op 1 Juli JJ. bekendmaken, dat zij een aantal var kens tegen een bepaalden prijs uit de markt zou nemen, waardoor tevens de noodzakelijke steun aan de varkensmarkt kon worden verleend. De door de Nederlandsche Veehouderij Centrale van de varkenshouders af te nemen varkens moesten krachtens contract met dezen gedu rende den termijn van 15 Augustus tot 15 Octo ber 1938 worden afgenomen en in verband daar mede ia met Duitschland overeengekomen, dat de levering aan dit land In dien tijd zou vallen. 1. Weer sett het juiste moment schijf 27 met 3832 te len en dan een aayval in te zetten. 362—1 37. 47—42 Wit’s voordeel met zijn aanval is, dat hij geen stuk op 33 heeft, waardoor zwart geen gelegen heid krijgt na 3732 een dubbelen ruil In den stand te brengen. Nu Is zwart aangewezen op de verdediging met 1116 zoolang dit kan of eventueel op 1731 met ruil van het stuk op 38. 3720—24 Zwart geeft dus de verdediging met 11—18 prfla. 38. 37—31 Woensdagmiddag om half 4 is met tm.s. .Johar van Oldenbarnevelt” uit Amster dam naar Nederlandsch Indië vertrokken de voorzitter der R. K. Staatspartij. oud- miruster mr. T. J. Verschuur. Hij werd uitgeleide gedaan door mr. van Haren en mr. de Kort, leden van het partijbureau en coor het bestuur van het Wit-Gele Kruis dr. van Beerendonk en mr. de Pree re. Ij Woensdagmorgen omstreeks half elf is 'n luxe auto uit Tilburg even voorbij de gemeente Maars, sen door slippen tegen een boom gereden, waardoor de Inzittenden zeer ernstige verwon dingen hebben opgeloopen. In den auto bevonden zich zes personen, die op weg waren naar Amsterdam om afscheid te nemen van een naar Indië vertrekkend familie lid. Vijf van-de gewonden zijn naar het Antonlus- ziekenhuls te Utrecht vervoerd. De bestuurder werd niet gewond, doch was zeer ontdaan van den schrik. Een vijftigjarige weduwe bekwam bij dit on geval een beenbreuk en verwondingen aan het gezicht en werd per luxe auto naar het zieken huis vervoerd; de andere Inzittenden zijn door twee ziekenauto’s vervoerd. Een derde ontboden auto behoefde geen dienst te doen. Ben 30-jarlge dame bekwam bij dit ongeval ernstige snijwonden aan het hoofd en een 25- jarig meisje liep een hersenschudding op, terwijl twee ongeveer vijftigjarige dames verwondingen aan het gezicht en aan de beenen bekwamen. De auto is aan de voorzijde totaal vernield. Een dokter uit Maarsen heeft de eerste hulp verleend, nadat de gewonde personen bij in woners waren binnengebracht. Nader vernemen wjj, dat de gewonde dames zijn de drie gezusters De Jong, mej. Clerx en mej. Van Arendonk, allen uit Tilburg. Het ge zelschap was op weg naar Amsterdam. o -- Uit het onderzoek, dat den geheelen dag heeft geduurd, Is gebleken, dat beiden aan het stroo- pen waren, toen de aanslag geschiedde. De veld wachter Van der Hoef, die het tweetal had op gemerkt, liep op hen toe, om te zien, wat «y ter plaatse uitvoerden. Op enkele meters afstand keerden de stroopers zich om en losten eenlge schoten op den ,’eldwachter, waardoor deze in den bovenarm werd getroffen. Ernstig gewond viel hij neer. De daders namen ijlings de vlucht, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Volgens dit reglement kunnen voor tewerk stelling op eigen bedrijf In aanmerking komen: Alle grondgebruikers, wier bedrijfslnkomsten meer dan f 4 per week bedragen, behoudens: 1. Grondgebruikers, wier bedrljfslnkomsten meer dan f 4, doch minder dan f 7 per week bedragen en die den leeftijd van 66 jaar bereikt of overschreden hebben, indien een plaatsver vanger aanwezig is. In dat geval kan bedoelde plaatsvervanger voor tewerkstelling op eigen bedrijf Ir. aanmerking komen. 2. Grondgebruikers, wier bedrljfslnkomsten meer dan f 4, doch minder dan f 7 per week bedragen, en die weduwe zijn, indien een plaats vervanger aanwezig te. In dat geval kan be doelde plaatsvervanger voor tewerkstelling op eigen bedrijf In aanmerking komen. 3. Grondgebruikers, die lichamelijk niet In staat zijn hun bedrijfje naar behooren te be werken, of niet in aanmerking komen zich bij de bureaux voor arbeidsbemiddeling te laten Inschrijven, voorzoover zulks Ingevolge de be palingen van dit reglement noodzakelfjk Is. 4. Grondgebruikers, die een bedrijfje expkrf- teeren, dat, berekend naar den toestand en om standigheden. waarin het op 1 November 1937 verkeerde, niet voor de kleine boerenregeling In aanmerking zou zijn gekomen. 5. Grondgebruikers, die geen Ingezetene zijn van het Rijk der Nederlanden. In aansluiting op het bericht omtrent de ver duistering door den commissaris van politie 2de kl H. A. N. In Indië, die zich vergrepen heeft aan de spaarkas van de agenten, vernam het Bat. Nbl. nog, dat hij zich ook nog schul dig zou hebben gemaakt aan oplichting. Hierbij gaat het om een bedrag van f 1500. Nadat N. was geschorst, zou hij, voorgevende nog commissaris van politie te zijn, dit bedrag geleend hebben. Dit zou mogelijk zijn geweest, omdat tusschen het ontdekken van de verduis tering en derv dag, dat hieraan ruchtbaarheid werd gegeven. Ongeveer een week verloopen is Toen de gedupeerde uit de kranten de feiten vernam, is een aanklacht gevolgd. Een en ander Is thans nog in onderzoek. l 25 jaren geleden te het, dat de eerste missionaris der Sociëteit van het Goddelijk Woord voet aan wal zette op Timor om er de missie over te nemen van de paters Jezu ïeten, die dezen grond hadden opengelegd en er pionierswerk hadden verricht. Pater Noyen, later monseigneur, was de eerste en eenlge die het verdere werk ter hand moest nemen. Wel was In de 16de en 17de eeuw Timor ka tholiek geweest, maar veel was daarvan toch niet overgebleven. In de afgeioopen 25 Jaren is het katholicis me er weer snel en sterk gegroeid. Men behoeft echter niet te vragen ten koste van hoeveel zorgen en ontberingen. Een fraai geïllustreerd boekje: „Jubileum- gedachten” beschrijft uitvoerig de boeiende mlssiegeschledenls van het vicariaat van Ne derlandsch Timor, dat thans is toevertrouwd aan de zorgen en leiding van mgr. J. Pessers, die er een voorwoord voor schreef. woordelijkheid heeft gevoeld, biedt zij deze bloemen aan als'bewijs van trouw en aanhan kelijkheid. geen gebruik meer gemaakt van het Jeugdge- bouw, dat sinds de Inbeslagneming der steun- admlntetratie. op 19 April door het parket van Amsterdam, voor het wéék der ryksetnbtenaren benut werd. Zij verrichten nu hunZwerkre.m- heden In de lokaliteiten In het kantoor der steunverleenlng, waar vroeger de ambtenaar P. Pater A. wytenburg, geboortig van Delft, aal zich oo het laatst van deze week te Genua tn- Naar wij vernemen is het onderzoek naar de verschillende gevallen van steunfraude, te Weesp gepleegd, thans zoover gevorderd, dat de belde comptabele ryksambtenaren die op 20 Juli JJ. door den Officier van Justitie te Am sterdam werden beëedigd in verband met het door hen In te stellen onderzoek, binnen eenlge dagen Weesp sullen verlaten. Thans wordt ook De heeren Van Braambeek en Hermans heb ben op het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 terug- een amendement voorgesteld, waarvan de-J>e- doellng Is de pensioenen, die reeds als gevolg van het tegenwoordige artikel 80 a op een la ger peil zijn vastgesteld, opnieuw te berekenen en dit artikel buiten werking te stellen voor de pensioenen, die nog moeten worden toegekend. Gisternacht is een moordaanslag ge pleegd op den rijksveldwachter van Waddinxveen, den 34-jarigen O. van der Hoef, die sinds vier maanden aldaar is gestationneerd. De rijksveldwachter <s van nacht op surveillance geweest met zijn collega van de gemeente Zevenhuizen. Na afloop van dep tocht te leder zijn eigen weg gevolgd. Op den Onderweg Is Van der Hoef plotseling door een schot hagel geuoffen, dat op korten afstand moet zijn gelost. HU werd In den rechterbovenarm getroffen, die verbrijzeld Is. Prins Bernhard heeft aan den heer C. Mellema te Groningen als voorzitter van naar hem genoemde fonds ten behoeve van y 'Wonderwijs aan schippersjongens aan van h*t schoolschlp „Koningin Wllhel- van het Onderwijsfonds voor de scheep- ten gift doen toekomen. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. Wit's laatste zetten beteekenen c~ c sche verandering. Het stuk op 27 wordt vallen en het moet nu blijken, of deze Remise De laatste zettenreeks was vrijwel gedwon gen. Zooals reeds werd opgemerkt, had Keiler een tempo te weinig en moest de doorbraak toelaten, die tot remise leidde. N abeschouwing 1. 3. 3. 44—39 4. 50—44 5. 29—34 Tot nu toe heeft de partij precies hetzelfde verloop als de eerste ontmoeting. In de eerste partij speelde Ralchenbach 31—38 en Keiler vond toen op uitstekende wijze de weerlegging van Ralchenbach'» strategie. Wij merkten toen reeds op, dat l.p.v. 3136 ook 29—34 zeer wel Ir. aanmerking kwam en de wereldkampioen probeert het nu met deze, overigens bekende, variant. 5. 8. 17—33 43—37 »-ll 37—33 11—18 33x31 w 16x37 48—43 13—18 Wit heeft er de voorkeur aan gegeven schijf 27 tot het uiterste aan te vallen, voor hij zijn ruil naar veld 32 maakt. Zwart heeft echter door zijn sterk centrum een uitstekende verde diging In petto. 42—37 7—11 37— 32 11—16 32x21 16x27 38— 32 27x38 43x32 32—28 r- Dwingt wit nu wel den aanval te staken, daar cp 3227 natuurljjk.^833 enz. volgt. 48.. 4p—43 28x37 4» 31x42 12—17 Zwart staat nu gunstig en zijn positie bevat meer dreigingen. De stand is na zwart’s 49sten iet» Zwart: 8. 14. 17, 18, 19. 23, 34. Wit: 25. 36. 35, 36. 39, 42. 43. 50. 42—37 Iemand anders, den druk van hoogste verant- v-A. zitting hield. -Echter te, naar ons ter bevoegder plaatse ver aekerd werd, het op 1» April gelegde Justltieele beslag nog niet opgeheven Daar op last van den minister van Sociale Zaken de drie ambtenaren van de gemeente Weesp, die eertijds werkzaam waren voor de steunverleenlng definitief daar van zijn ontheven, blijft, ook nA het vertrek der comptabele rijksambtenaren, één rljksambte- naar In Weesp, om de steunadmlnistratie bij te houden. Eerlang zal de gemeente een nieuwen ambtenaar voor dit werk moeten benoemen tjf naar ons verzekerd werd, zal Weesp ook tot fle aanstelling van een afzonderlijken controleur over de steunultkeering moeten overgaan, daar hierop reeds veel eerder door het departement van Sociale Zaken werd aangedrongen. Vooral na het bekend worden van de talloose knoeie rijen. staat het wel vast, dat het departement zal vasthouden aan den eisch tot het aanstel len van een controleur. Wit moet nu heel voorzichtig spelen om groot nadeel te ontgaan. Keiler komt In een agres sieve positie. 51 37—31 22—28! Een sterke zet. die 31—27 verhindert, 2832 tegen te gaan is nu wel gedwongen: 52. 43—38 24—29 Preigt nu 2833, waartegen wit als verdedi ging heeft 3832 en 31x42, of wel 3934 en 35x44. Voor het 'bord is het een moeilijke keus Wit blijft sterk In het defensief en zwart speelt reer fel. Wit gaat over tot: 53. 38—32 28x37 54. 31x42 8—12 Sterker dan 29—33 en 23x32, dat na 35—30 groote remise kansen geeft. 55. 42—38 12—18 Dreigt au 1721, 1822 en 23x34 en tegelij kertijd 24—29 en 23x43. 58. 39—33 - 3»—341 Op 35—30 volgt 18-22, 30x39, 22—27, 39—34. 1924 met winst. 57. 33—29 34—40 Op 34—39 komt natuurlijk .22-24 en 25x43. 35x44 23x34 38—33 12—24 33—27 Het eindspel is zeer spannend en wordt door beiden sterk gespeeld. f0. 1 1*-1» Om na 2721 19—28 te kunnen spelen. Ral chenbach speelt echter eerst. 3631 en wacht af. Op 34—29 loopt hij met 25— wyi Keiler het tempo moet houden om na den slag achterwaarts te bewerkstel ligen, en Keiler heeft dit tempo niet. 61 62. 27—31 31X12 25—30 20—14 44—30 14—10 10—4 Het Pauselijk St. Petrus-Llefdewerk voor de inlandsche geestelijkheid zal binnenkort zijn vijftigjarig bestaan vieren. In 1888 waren 2700 studenten In de Missielanden. In 1937 had het liefdewerk 14.709 van 15979 studenten van de 269 Klein- en de Groot-Seminaria In de Missielanden geadopteerd. De meeste Seminaria bevinden zich in Chi na, Mongolië en Mandsjoekwo. In bet jaar 1935—1936 werden 344 geadop teerde seminaristen priester gewijd. een strategl- aange- - aanvai bedoeld Is om te trachten de schijf te winnen of dat wit op deze wijze wil bereiken, dat dr zwarte korte vleugel wordt „uitgehold" om op bet juiste moment schijf 27 met 3832 te rui ling met deellg is. 10. 11. 12. Wit heeft nu toch een randschjjf, vrijwillig genomen om' zwart’s korten vleugel in ontwik keling te belemmeren Zwart’s positie is zeer massief en hij behoudt altijd de ruilmogelijk- heid naar veld 27. 13. 34—30 14—20 14. 25x14 19x10 15. 30—25 9—14 Op 10—14 kan wit 33—28 (zwart 23x32 ge- dwongui) en 38x27 spelen »n dus de bgkstelllDg alsnog formeeren. De praktijk echter heeft be wezen, dat zulke heistellingen meestal op niets ultloopen, doordat de stukken op 37 en 41 niet in het spel komen. Dat Keiler toch liever 914 speelt, spruit voort uit de gedachte, dat de witte positie In dit geval wel eenlgszins ge schikt Is om het risico van een hekstelling te nemen. 16. 17. 18. 1». Wit probeert zwart rechts uit te putten om dezen te dwingen zich links te verklaren. 1»19—23 20. 45—40 9—14 21. 40—35 14—1» Op 3933 volgt natuurlijk 22—27 enz. volhardt echter in zijn afmattingstactiek speelt: 32. 23. 24. Zwart wenscht de’ linie 38—13 voor- loopig Intact te laten, zoodat hij, steeds om 32—28 te voorkomen, consequent veld 19 aan vult met schijf 14. 25. 34—30 3—9 Zwart heeft rechts reeds genoeg stukken ge concentreerd en heeft de kroonschjjf daar ze ker niet meer noodig. Wtfs 44— 40 is thans verhinderd wegens 1319. 28. 30—25 Vqpr wit is de kans niet zoo gemakkelijk. Wanneer hy streeft naar een ontknooping waartoe zwart het initiatief moet nemen en waarop wit dus kan reageeren, zooals hem dit dan het beste Ujkt. mag hy toch niet te ver gaan om zulks te foroeeren, daar dit wal eer» ten koste van zijn positie zou kunnen gaan. 2622—27 Eindelyk verbreekt Keiler dus de j rechts. Het spel wordt nu Interessant. 27- 32x21 18x27 38. 31x22 18x27 Hier dacht Keiler eenlgen tyd na over zyn beslissing naar welke ruit te slaan. Beide vel den 27 en 28 hebben hun attractie en swart besloot tot den tekstzet, omdat bezetting van het vyandelyk centrum hem waarachymyk te voorbarig en daarmede dus te riskant voor kwam. Zwart staat iu gunstig. 29. 44-40 »-14 Ralchenbach biyft de niet-aanvalstactiek vol- -om zwart uit zijn tent te lokken. 40— 35 15—20 37—32 11—16 32x21 16x27 41— 37 7—H 37—32 11—16 32x2> 16x27 42— 37 u het acute oorlogsgevaar gewe- ken is en de extra-militalre maat- X x regelen, maar niet hun hooge »A<ten in ons land worden geliquideerd, ie het zaak terug te komen tot de aan gelegenheden van zuiver binnenland den aard. Daarom slaan wij thans j)e RK. Staatspartij’’, het maandblad voorlichting van de leden en de or ganen der partij, op, om eens te zien, wat mr. Verschuur, de voorzitter van de rK Staatspartij, over de Troonrede en daarbij aansluitende mllUoenennota beste geeft. Zooals men weet, wa- wlj over deze belde staatsstukken niet bepaald geestdriftig, en wij kun nen thans constateeren, dat de voorzit ter van de R.K. Staatspartij, ondanks het vele, dat hij bereid is te waardeeren, zich óók niet tot begeestering heeft kunnen opwerken. De voldoening, die wij hierover zouden kunnen smaken, zinkt echter in het niet tegenover de rarigheid van ons verlangen, dat er wél gegronde reden tot begeestering over deze beide onder mede-verantwoorde lijkheid van onze katholieke ministers tot stand gekomen staatsstukken zou te vinden zijn geweest. Mr. verschuur, wien het wel niet on- tsngenaam zal zijn, indien de katholie ke pers aandacht wijdt aan de vinger wijzingen, welke hij in het maandblad der party pleegt te geven, schrijft dan ojé.: „Ditmaal was de Troonrede kort. Daarbij vergat men van verschillende kanten, dat zij moet worden gelezen tegen den achtergrond van de rede van 1S37, waarmee het zittend kabinet werd aangediend. Bedenkt men dit, dan ver wondert men zich niet over het ontbre ken van bepaalde principieele betuigin gen.” Deze verklaring van het feit, dat in de Troonrede geen positlef-Chria- telljke principieele betuigingen voor kwamen, kan ons niet geheel bevredi gen. Integendeel. Juist omdat de Troon- tede van 1937 zoo positief Christelijk van toon was, hadden wij verwacht thans to het tweede regee ringsjaar van ons poeitlef-Christelijk kabinet minstens diezelfde toonhoogte te mogen beluis teren, want nu dan eindelijk de een jaar lang Ingereden regeerlng op vol gas sou gaan werken, kon oJ. die toon minder dan ooit worden gemist. Overigens heb ben wij de Troonredenen nooit beschouwd als een vervolgverhaal in verschillende afleveringen. Moeten zij zóó bekeken en gewaardeerd worden, dan sluit hoofd- •tuk 1938 beter aan bij dat van "36 en 35 dan bij dat van *37. Intusschen wil len wij het gemis van positief-Christe- Ujke be^fhw^e9klaHMgenrtiet hóogér aapslaan dan noodig is. Want zulke ver klaringen hebben alleen maar practi- Khe waarde, wannneer zij ook conse quent worden toegepast. Vleeschvoorziening van het Nederlandsche volk niet in gevaar gebracht Academische examens AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heeren H. M. Claassen (Boskoop!, G. Blomhert (Am sterdam), Th. O. J. M. Smit (Haarlem) en I. P Rlsseeuw (Arnhem). Koersen voor stortingen op 6 October tegen verplichtingen, luidende in; Reichsmarken 73.63, lires 9.83. 20x29 33x24 20x29 7. 34x25 18—22 Keiler is in dlt genre spel altijd In zyn ele ment en als een der grondleggers van de theo rie over het flankspel is dit systeem hem toe vertrouwd. 8. 31—26 9. 37—31 10. 41—37 De ruil 3127 en 26x37 geeft Vereenvoudi ging, terwyi het nemen van de s.g. hekstel- 3227 totaal nutteloos ja zelfs na- 1-5 matiger dan het gemis van be- H paalde principieele betuigingen acht mr. Verschuur het feit, dat de Troonrede, zelfs gelezen in verband met de millioenennota, slechts onvoldoen de licht gaf over de plannen der Regee- rtog, zoodat de ontgoocheling volgde, welke zich in allerlei toonaarden uitte !n de katholieke pers. „Gezien als ge heel, heeft échter onze pers, „the be nefit of the doubt” aan het Kabinet niet onthouden”, concludeert hij dan. Inderdaad, heeft het verspreiden van onvoldoende licht over de plannen der Regeerlng de duistere stemming bij vele katholieken, die als de stervende Goe the om „meer licht” kreunden, bevorderd, soodat zij eraan gingen twijfelen of het wel aan de onvoldoendheid van de be lichting dan wel van de plannen der Re-1 leering lag, dat zij zoo weinig uitkomst sagen. De gunst van den twijfel willen zij niet tan deze regeerlng en haar beleid ont houden, maar deze gunst is een mage- waarmee het kabinet met vier ka tholieke ministers, de beste en meest ftrtrouwenwekkende, die er heeten te «jn, zich niet tevreden mag stellen. Indien ooit dan is het wel thans gebo den, dat de Regeerlng geen enkelen twij fel laat bestaan over de kracht en den moed, waarmee zij systematisch en in Positief Christel Ij ken geest de werkloos- l’*w gaat bestrijden als een funesten ksaket, die 'economisch, sociaal, poli tiek en moreel onze volksgezondheid oreigt te ondermijnen. Mr. Verschuur Moge heel wat te waardeeren vinden in de plannen dér regeerlng, met name in het plan Westhoff, waardoor de werkver schaffing veredeld zal gaan worden en Wsarin hij stijl ziet zitten, maar evenals bij hem rijzen bij ons nog heel wat vra- W®. die dringend en positief en afdoend bevredigend antwoord behoeven. Hij verwacht nog veel van het overleg van Ksmer en Regeerlng, maar deze ver- •schting zal zeker niet gebaseerd zijn °P de ervaringen opgedaan met dat °v«rleg, toen het ging over verlaging van de leerlingenschaal. In ieder geval zijn ook thans nog bereid de gunst van •den twijfel te verleenen, maar meer ze kerheid ware ons toch liever geweest.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15