HOORN Binnen badhuis Het kerk-concert Levering artikelen B-steun Speld jesdag Uitspraken van Vrijdag 7 October Aanmaningen PAARDENSPORT Dronken automobilist De uitslagen Een geslaagde optocht 27 Sept, tot 3 October 1938 paarden M»rim— 1 OVERNEMING VAN GERST Wie niet hooren wil moet voelen In a Ongunstig weer deed den feesten veel afbreuk Voorloopig in de noordelijke provincies INSCHRIJVINGEN HANDELS- REGISTER KANTONGERECHT TE ALKMAAR I I P« gr de lei Jo he •P he N.V. Kennemer Sport club De Langestraat-versiering i MAANDAG 10 OCTOBER 1938 Alkmaars Ontzet weer herdacht Enfin, volgend Jaar op Maandag, beter. Verzoek ingewilligd tot Kerkbericht naar 1 FOCUS voor T ■e au bl re ch •9 Alkmaar heeft Zaterdag 8 October weer zijn traditloneele feest gevierd, ter herdenking van het ontzet der stad van de Spanjaarden, die in 1573 onder Don Frederik de moedige veste hard den belegerd. te precies de i de van dat den hett Het gebruikelijke 8 October-concert werd de zen keer gegeven door het Dubbel Mannenkwar- In de komende dagen zullen de aanmaningen worden uitgezonden wegens niet-betaalde hon denbelasting, dienst 1938 en wegens niet-betaald schoolgeld over het schooljaar 1937- 1938. 1 de we lm dei I koi de set I voc dat en dei hei gin mo en die an< ach tr Ki et i was, Ee het aet i Dt relle twee H< neer De bissc geka richt Ee geno Kart z(jn «Un Oo Pale: zond terda l vo du Lc In he G< bii I op va ..O de 8« 2 naa Zon nas lied en de Son wee kon dal vrU n den strijd tegen het communisme is sociale rechtvaardigheid het sterk ste wapen. De Langestraatvereenlging is dezen keer niet erg gelukkig met haar versiering. Was het Vrij dag door de weersomstandigheden ondoenlyk de versiering te voltooien, ’s nachts zijn door den zware storm een paar van de zware houten ach ten, welke midden in de straat plegen te han gen en door hun groot aantal en hun mooien vorm steeds een goed effect maken, naar be neden gekomen, met het gevolg, dat ze door een paar winkelramen sloegen. Vernield werden de spiegelruiten van de firma's Albert Hejjn en Krom. Wijl het slechte weer aanhield, heeft de ver- eeniglng op last van de politie de geheele versie ring moeten verwijderen. Dat de teleurstelling bjj de Langestraatbewoners groot was, laat zich begrijpen. pauze maar even te beginnen, begon de openbare sitting. Na waren afgeha- aan pers en publiek lederen avond te 7 uur Octobermaandlof. Zondag wordt het 75-Jarig bestaan 'gevierd van de Sint Vincentlus-Vereeniging. De predi katies worden gehouden door Rector C. Vis o* Alkmaar. Donderdag te 9.30 uur geaongen Huwelijks mis voor het Bruidspaar de Greeuw-Hendrikz, Aan het bestuur der afdeeling Hoorn van da Vereeniging voor Christelijke Vacantiekolonles ia Nederland is vergunning verleend tot het van zijnentwege doen houden van een collecte la deze gemeente, door middel van den verkoop van speldjes, op Zaterdag 15 October ek. tus- schen des voormiddags uur en des namiddag) 6 uw. De victorie-stad trof het slecht met het weer Het is de gewoonte, dat de talrijke buurtver- eenigingen haar straten versieren en verlich ten, waarbij het gemeentebestuur den electri- schen stroom voor de verlichting gratis levert cn ook nu hadden^, vele van die vereenlglngen zich opgemaakt, om de stad een waar feestelijk aanschijn te geven. Het weer van de laatste dagen bemoeilijkte het versieren dermate, dat vele straten niet meer dan een halve versiering konden krijgen, terwijl de hoofdstraat, de Lan- gestraat, haar versiering op den morgen van het feest op last van de politie weer moest ver wijderen. wijl levensgevaar voor voorbijgangers niet uitgesloten was en eenlge winkelruiten reeds het slachtoffer waren geworden. Een straat met complete versiering was alzoo een zeldzaamheid, hetgeen Jammer was, want de versierde straten zyn het hoofdnummer van de Ontzetviering. De ochtendfeestelljkheden hadden ook al met het ruwe en koude weer te kampen, zoodat veel van het feestelijke en fleurige verloren ging en de belangstelling beneden het normale bleef. De dag werd aangevangen met een reveille op de Steenenbrug, des morgens om acht uur. Een kinderkoor onder leiding van Oom. Jonker zong met medewerking van het muziekgezelschap „Soil Deo Gloria” een aantal liederen Daarna ging men in optocht door de stad naar het huts van den burgemeester, jhr. F. H. van Kinschot, waar 's burgemeesters echtgenoote een rood witte (de stedelijke kleuren) ruiker werd aan geboden en door de jeugdige zangeresjes en zangers een aubade werd gebracht. De burgemeester sprak een dankwoord bracht, met aller instemming, een driewerf hoe ra uit op Alkmaar en liet vervolgens de kin deren tracteeren. Te negen uur gaf van het bordes van het stadhuis „Soli Deo Gloria” koraalmuziek ten gehoore. Om half tien ving de kinderoptocht aan. Om half twaalf toog het bestuur der Ontzet- vereeniging, met tal van autoriteiten, met mu ziek voorop naar het Vlctoriepark, waar aan den voet van het Vlctoriebeeld de voorzitter der I Ontzetvereeniging, mr. C. J. de Lange, de jaar- I Hjksche redevoering hield, ter herdenking van I het victorieuze ontzet in 1573. Overtredingen van de Motor- en Rljwielwet: J. 8. te Amsterdam, f 2.boete of 1 week tucht school; J. A. 8. te Beemster, f 3boete of 1 week tuchtschool; J. D te Egmond Binnen. 1 3 en f 2— boete of.3 maal 1 week tucht school; N. P. te Warmenhuizen. P. J. V. te Zjjpe, P. P. M te Amsterdam, ieder f 2.boete of 1 dag hechtenis; W. H. J. 8. te Alkmaar, D. v. D te Haarlemmermeer, G. K. te Den Hel der, C. J. J. K. te Broek op Langendljk, J. H. te Alkmaar, N. B te Purmerend. N. S. te Eg- mond Binnen. M. K. te Egmond aan Zee, P. H K. te Egmond Binnen. A. G. te Egmond aan Zee, B de J. te Delft, ieder f 3.— boete of 3 da- J. L. te Winkel. C. E te Beemster. ieder f 6 boete of 4 dagen hechtenis; M v. d. H. te Hei loo. f 8.boete of 6 dagen hechtenis; A. de G. te Harenkarspel, f 6.— en f 3 boete of 4 en 2 dagen hechtenis; A. v .d. 8. te Za ndam f 12.— boete of 8 dagen hechtenis. Overtredingen van de Politieverordeningen: H. J dagen hechtenis; J. G. te Zijpe. f 250 boete of 2 da gen hechtenis; E. F. te Alkmaar, f 3.boete of 3 dagen hechtenis; A. J. te Alkmaar, f 4 boete of 4 dagen hechtenis; Th. B. B. te Heiloo, f 7.50 boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding van de Arbeidswet: A. R. te Alk- maar, f 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. w Bergen, ieder f 4.boete of 4 dagen hechtenis; C. I. H. te Amsterdam, f 5.— boete of 3 dagen hechtenis. P. D. P. te Helloo, J. V. te Behagen. Winkeliers, ahier, die er prijs op stellen ge durende het winterseizoen 19381939 goederen te leveren ten behoeve van den zgn. B-steun verstrekking van Heeding, dekking en schoeisel), kunnen zich om inlichtingen wenden tot den di recteur der Arbeidsbeurs. Men gelieve zich te vervoegen aan de afd Sociale Zaken, ingang Pakhuisstraat 9. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den be stuurder van een auto, die. onder den Invloed van sterken drank, met zijn wagen was gere den tegen een oo het groote Oost geparkeerden auto. gesnoept. De bonafide winkelier is dus de dupe van de laakbare handelwijze van zijn oneer lijken concurrent Doch bovendien kan dit een schadelijke nawerking hebben op den geheelen middenstand. Veronderstel, dat de betrokken klant na eenlge dagen het bedrog merkt; men heeft dan kans dat zij gaat generaliseeren en zegt: „ik koop nooit meer in zulke middenstandszaken, want daar kan je niet op vertrouwen.” Dat de menschen inderdaad spoedig geneigd zijn om een feit te veralgemeenen, is voldoende bekend. En zoo kan de geheele middenstand schade hebben van de unfaire manier van doen, welke «én gnkele winkelier zich veroorloofde. Dat men soms zeer vreemden methoden toepast om met z*n klanten om te springen, beleefde ik niet lang geleden. Op reis zijnde, vond i< nabij het sta tion twee restaurants, het eene heel groot, het andere kennelijk een middenstandszaak. Ik koos de laatste en bestelde een koffiemaaltijd, welke nog iets hooger geprijsd stond dan in het con- curreerende groote hotel. Toen begon het ge scharrel. Het minimale schijfje boter was nog niet voldoende om twee boterhammen te be smeren en toen ik aanvulling vroeg, werd de tweede eveneens minimale portie voor ƒ025 op de rekening gezet, bovendien was de kwaliteit der gerechten lang niet eerste klas en de be diening maar zóó-zóó. Het is in zulke gevallen niet de kwestie van *n paar dubbeltjes meer of minder, maar het is de manier van doen, waardoor men zich be drogen acht en het voornemen maakt, nooit meer een dergelijke zaak te bezoeken. Dat der- gelyke zaken tenslotte op de flesch gaan is hun eigen schuld en verdiende loon, maar erger is, dat de naam van de middenstandszaak als zoo danig daarmede een klap krijgt. Iedere knoeier en scharrelaar is schadelijk voor den stand, waarin hy is opgenomen. De vraag is daarom gerechtvaardigd, of hiertegen opgetreden kan worden.-* Vorige malen wezen wij er reeds op, dat de opleidingscursussen tevens gebezigd kunnen worden om onze toekomstige middenstanders te wijzen op den strengen plicht, fair zakfti te doen. Evenwel, deze deugd moet uit de practjjk blijken en zoo kunnen wy dus onbetrouwbaar- bescherming. De Oliver Hardy van deae klucht was de heer Appel, die „ijskoud" beweerde, dat burgerlijke luchtbescherming militairisme is. En omdat hjj nu toevallig anti-mllitalrist is, moest de Alkmaarsche bevolking maar ongehinderd verbrand of gegast worden. En Stan Laurel? Het was onze nieuwe Nestor, de heer StoutJesdjjk. „Gassen over Alkmaar? Ónmogelijk.” oreerde deze gas-deskundige bij uitstek. „wy hebben hier altijd een behoorlijke portie wind, en die Is meer waard dan 400 gas maskers.” Zoo stemde dit duo tegen de bijlage, welke door den heer v. d. Vall met het bekende bloe dende hart verdedigd was. WH schreven vorige maal, dat de vestigings wetgeving wel den pas afsnijdt aan beunhazen en prutsers, die zich ten onrechte tot den han- deldrijvenden middenstand willen rekenen, doch dat daarmede niet afgerekend wordt met hen, die om andere redenen schadelijk zijn voor den middenstand als zoodanig, degenen namelijk, die in de practljk van het zakenleven onvol doende betrouwbaar blijken te zijn. Ik meen hier nu niet op de eerste plaats hén, die in hun financieele verplichtingen tegenover grossier of fabrikant tekort schieten (maatregelen daar tegen vallen binnen Juridische bepalingen, wel ke wij thans bulten bespreking laten), doch ik heb het oog speciaal op handelingen tegenover het publiek, op eventueel valsche voorlichting van het publiek, zoowel mondeling als vla ad vertenties enz. Nemen wij eens het volgende voorbeeld: Winkelier A geeft op een vraag van zijn klant onmiddellijk volmondig toe, dat de ten verkoop aangeboden stof geen zuiver wol is, doch winkelier B zegt met groot lef, dat die stof, welke hy voor denzelfden prijs als zijn col lega aanbiedt, wél uit zuiver wol bestaat. Daar door wordt dus de valsche suggestie gewekt, dat B een veel voordeeliger aanbieding doet dan A. Immers, volgens zijn zeggen verkoopt hij zuiver wollen artikelen tegen een prijs, waar voor A slechts half-wollen kan verkoopen. Er bestaat veel kans, dat de klant er in vliegt en inderdaad bij B koopt, die daardoor dus op leugenachtige wijze een klant «an A heeft weg- Niewwe zaken: CASTRICUM. G. W. van der Horst, Toren straat 31, textielhandel KOEDIJK: J. P. Lek, Kanaaldijk 180. scheeps bouwer, enz. Wijzigingen: AKERSLOOT: Groenten- en bloembollenkwee- kerlj .Akersloot”, te Akersloot, bestuurswijzi ging ALKMAAR: N.V. Stoommetaalsljjperlj en gal vanische inrichting in liq., Emmastraat 11, bestuurswijziging NIEUWE-NIEDORP: fa. J. Strjjbis A D. van Leljen, C 43, verplaatst naar 's-Gravenhage WIERINGERWAARD: Wed. J. HaverkOm, Tweewegen A 76, winkel in manufacturen, overgegaan aan L. Klazinga ZIJPE: Coöp. Zuivelfabriek Nieuw Leven G. A., 't Zand K 117, bestuurswijziging Opheffing: ALKMAAR: „De Bokser”, Magdalenenstr. 18 b, winkel in tabak, enz. heid, knoeierij enz. eerst leeren kennen bij hen, die reeds gevestigd zijn. Wj) dienen ons dus te bezinnen op maatregelen tegen reeds gevestigde zaken. Zeker hebben wij reeds een in die rich ting gaande wetgeving, zooals bijvoorbeeld de wet tegen oneerlijke concurrentie. Ook al ver toont deze nog veel hiaten, hier is reeds een stap in de goede richting. De thans geldende maatregelen zijn echter onvoldoende en het is de moeite waard om zich af te vragen, of onder ling, in organisatorisch verband, niet iets ge schieden kan, bijvoorbeeld óm zakenlieden, waarvan bewezen is, dat zg unfair ten opzichte van het publiek optreden, dat zg onjuiste voor lichting geven, enz„ enz., uit te sluiten van hun lidmaatschap der stands- of/en vakorganisatie. Het bezitten van het lidmaatschap der vereeni ging zou dan tevens het bewijs worden voor iemands betrouwbaarheid. Aan de kennisgeving „georganiseerd” zou voor het publiek vastzitten de introductie: „betrouwbaar”. Opdezelfde wgze werken tegenwoordig de bordjes „Bonds- hotel”. Het publiek weet daardoor met een be hoorlijk hotel te doen te hebben en tevens, en dit is van een niet te onderschatten belang, waar het in geval van teleurstelling kan recla- meeren. Ik geloof, dat een dergelgke maatregel Indien hg gezamenlgk door alle organisaties zou worden Ingevoerd van beteekenis zou worden. Het denkbeeld is tenslotte niet nieuw gelgk meestal met goede denkbeelden het ge val is. In de middeleeuwen sloten de gilden eveneens ieder uit, die, op welke wgze dan ook, unfair handel dreef. Men ging toen nog een stap verder, want die gilde-uitsluitlng werd ge- sanctionneerd door de wet en zoo beteekende uit sluiting tevens een wettig verbod van zaken doen. Indien men in deze richting iets zou wil len bereiken, zou uit de verschillende organisa ties een beoordeelingscommissie gekozen moeten worden, een eereraad zoo men wil. En deze raad zou ernstige klachten objectief moeten beoor- deelen met eventueel uitsluiting tot gevolg. Ik weet wel, dat er inmiddels nog heel wat water door het Noordhollandsch Kanaal zal vloeien, aleer wg zoover zgn. Maar toch zullen wg lang zamerhand naar den gilde-geest en de gilde- tucht terug moeten. Vast staat, dat er fouten gemaakt zgn. De vrg algemeene opinie der raadsleden is, da' G. W. te laag begroot heeft. Wanneer dit rui- terlgk erkend was geworden, zou het aanvul lend crediet zonder meer «gn toegestaan. Nu echter deze gemeentedienst allerlei veront schuldigen aoekt, en den aannemer de dupe wil laten worden, verzet zich het blllgkheids- gevoel van een deel der raadsleden. Deaen aan nemer te dwingen enkel de „Nooit Gedacht”- brug te bouwen, zonder dat hg compensatie vindt voor den te lagen prgs in het andere werk, acht men onrechtvaardig. De andere zgde redeneert, dat de aannemer dan maar niet enkel op een toezegging van B. en W. aan het werk had moeten gaan en van die handelwgae de gevolgen heeft te dragen. Op het slot van dit drama zullen we nog eenigen tgd moeten wachten. Wg willen de verwachting uitspreken, dat een weg gevonden zal worden, die den aannemer hg is onge twijfeld te goeder trouw voor ernstige schade vrgwaart. Maar nog een anderen wensch hebben wg; dat spoedig het wantrouwen van den raad of een deel daarvan, tegen het beleid van G. W. welk wantrouwen o.l. de ondergrond is van dit treurspel in de nabge toekomst moge verdwgnen. De drie werken werden tegelgk aanbesteed, of 2 in perceelen en in massa. De uitslag viel heel erg tegen, ver boven de begrooting. Een tweede aanbesteding werd beproefd, doch nog was het hooger dan G. W. begroot had. De aannemer Hulberts, die enkel in massa had ingeschreven, was daarvoor het laagst, maar gegund kon er nog niet worden, daar er zooveel crediet door den raad niet was toegefetaan. Ondertusschen drong het werk. „Nooit Ge dacht” kan geen grond verkoopen, als de brug er niet is. Toen ging men praten. Den aannemer, die, soo- als wg reeds zagen, enkel in massa had inge schreven, werd verzocht dit bedrag te splitsen in de drie perceelen. De man deed dit en gaf hoe, dat zal wel een raadsel blgven voor de „Nooit Gedacht ’-brug een som op, ongeveer gelgk aan de raming van G.W. Het gevolg was, dat het bedrag voor de twee andere perceelen, die der gemeente, te hoog werd. B. en W. lieten hem vast aan de brug be ginnen, met de toezegging, dat hg ook het an dere werk zou krggen, een en ander behou dens goedkeuring van den raad. Deze was noo- dig, omdat er aanvullende credieten toegestaan moesten worden. De Commissie voor Publieke Werken ging hiermede niet accoord. Zg zelde: laat die aan nemer de brug maar voor een koopje maken, die andere twee gedeelten moet G. W. maar in eigen beheer uitvoeren. Zóó stonden de zaken Dctxierdagmiddag. In de openbare zitting bleek de commissie hopeloos uiteengevallen te zgn. De heeren v. d. Valk en Dekker waren tot het standpunt van B. en W. bekeerd, terwgl dr. Leesberg, overtuigd, dat uitvoering in eigen beheer niet wel 'mogelgk was, nu voor de twee perceelen een derde aan besteding wenschte. Belde ideeën hadden tien Zooals in uitzicht was gesteld, zou de regew ring'nadere maatregelen tot steun van de gers* overwegen, indien de aanpassing van den bin- i.enlandschen prijs aan dien van de import- gerst plus monopolieheffing onvoldoende snd geschiedde. Daarbg werd gedacht aan aankoop door of vanwege de Nederlandsche Akkerbouw- oentrale. Thans deelt men ons van bevoegde sgd» mede, dat, aangezien de prijzen voor gerst nog niet het gewenschte niveau hebben oereikt, de s minister van Economische Zaken besloten heefU den telers tot 1 December 1938 gelegenheid te geven gerst aan de Nederlandsche Akkeibw*' centrale te koop aan te bieden. Voorloopig zal deze gelegenheid slechts aaa de telers in de Noordelijke provincies geboden, daar het aanbod van gerst daar ha» grootst is. De aangeboden gerst, mits voldoende schoon en houdbaar, zal door bemiddeling vM> de G. T.O. voor Groninger beurscondities den afgenomen tegen den prijs van fl.1t P” 100 K G. Zoodra de wenschelljkheid daartoe blijkt bestaan, zullen ook in andere deelen v*n ne» land maatregelen in denzelfden geest word»’ genomen. Het ligt in de bedoeling, de aldus kochte gerst langs de normale handelskanai™ voor binnenlandsch gebruik of uitvoer besen»' baar te stellen. De volgende week zal met de uitvoering een en ander een begin worden «emolrt In de week van 26 September tot en met 1 Ge tover zfjn in het Gemeentejjk binnenbadhuh genomen 60 kuipbaden en 175 sproeibaden Hat badhuis is als den vorigen winter weder de ze. tet „Zang en Vriendschap”, Dir Corn. Jonker, heele week geopend (Maandag tot en met Vhl is het werkelijk een prestatie, het zoolang vol 1 te houden en nog wel in Alkmaar. Dat men dit apprecieerde bewees wel de zéér groote belangstelling, want geen enkel plaatsje in de thans nog beschikbare ruimte van de Groote Kerk was onbezet. Het 8 October-con cert is een volksconcert, zbodat men daar be- (Hjpelljk succes garandeerde en bekende num mers ten gehoore krijgt. Het kwartet heeft over het algemeen zeer goed gezongen en bereikte wel de beste mo menten in de liederen van Brahms en ,Xe Ros signol" van Grétry. Het jubileerende kwartet liet heel bescheiden het grootste gedeelte van het programma over aan de gasten, die ter afwisseling medewerking verleenden. Zoo pre senteerde het Hofstads Matrozenkoor, onder lei ding van Theo v. Elf eren, een zeer artistiek pro gramma, bestaande uit werken van Palestrina, Vittoria, Gallus e.a. We hebben hier de tech niek van dit jongenskoor bewonderd, alhoewel het klankgehalte niet steeds even gaaf was. Het verzoek van de firma Geerllng en Wlnke- Na de pauze kleine werkjes van een lichter Iaar> Eerste West-Friesche Auto-Gentrale, al genre. waarvan het bekende „Wiegeliedje” van hier, om vergunning tot het oprichten van een Moéart (er zfjn zelf deskundigen die beweren ondergrondsche benzlnebewaarplaats met bo- dat het niet van Mozart is) werd toegevoegd, vengrondsche taplnrichtingen. aan het Keern, Onze stadgenoot* Mej. Annie Veenenbos be- op het perceel kadastraal bekend sectie C m. vestigde haar goede reputatie, met o-a. een twee- 812, is ingewilligd, tal mooi gezongen Hollandsche liederen van Arnold Spoel en van Tetterode. Mej. Nellie Keyser (viool) maakte haar Alkmaarsch debuut met de Sonate in E van Handel en bewees daar mede een goed violiste te zfjn. Arn. Jonker zorgde aan den vleugel voor een goede bege leiding van de solisten. Deze concert-avond door „Zang en Vriendschap" gegeven, zal den velen toehoorders een aangename herinnering blij ven, en is voor kwartet en leider weer een sti mulans om vol te houden en actief verder te werken, om zóó op succesvolle wijze te komen tot een zilveren mijlpaal. Bij den tegenwoordl- gen stand van zaken is deze kans zéér groot. W. S. Voor de laatste meeting in dit seizoen wazen veel paarden ingeschreven. Aangevangen werd met een 4e klasse draverij, I waaraan niet minder dan 13 paarden deelna men. Amiens II, die de leiding had. behield dgze I Hedenavond te 8 uar 8t. Fkanctea-Con- onbedreigd tot het einde; door onregelmatig gregatie. draven verspeelde Allright de plaats en werd WOENSDAG te 7 uur Agnes- en te 8.» w Buziau K M. tweede. Lid wins -congregatie. De heatdraverlj handicap 2e en 3e klasse werd VRIJDAG te 8.15 uur H. FamiBe voor 6e als Er.gelsche heat verreden. Aan de beslissing I mannen. nemen deel de winnaars der series met de 2 ZATERDAG te 130 uur biechtbooren vw snelste paarden. Young Ooststar wist haar serie de kinderen; van 4 tot uiterlljk 9 uur voor de in 236.2 te winnen, terwijl ten hare gunste de grooten. beslissing viel in 233. Eucharistische dag valt deae maand «p Voor de handicapdraverlj le klasse kwamen slechts 3 paarden aan start, maar deze course was toch de interessantste van dezen middag Welkom van Aduard vertrok op 3240 M., Y Y 3280 M en Nelly Duffy 3340 M. Na 1% baan heeft Nelly reeds af gerekend met Y M. Welkom van Aduard houdt moedig stand, maar bij de 4e ronde kan de merrie niet meer, I zienderoogen zakt Welkom af, waarvan Y Y I nu nog weet te profiteeren. Onbedreigd wint Nelly Duffy in een K M -tiJd van 134.6 en werd Y Y tweede. Tot slot volgt de korte-baandraverlj. De eerste 3 series hadden een vlot verloop; in de 4e had een kleine aanrijding plaats tusschen Determi nation en IJsco, beide pikeurs kwamen te vallen, gelukkig zonder nadeellge gevolgen, terwijl de poar-ien spoedig gegrepen werden. De uitslag is: f I. Octoberprjjs. Prljzendraverlj 4e klasse. Afstand 1700 M. Van de 19 paarden, welke zijn Ingeschreven, komen niet aan den start Balbo 1660 M., Bo- chichon 1660 M Baroline 1660 M., Crack 1680 M, Bon Esprit 1680 M.. Zilver Scott 1700 M Ymir 1700 M. Aankomst: Amiens II, afstand 1660 M.. elg J. Vrijlandt, rijder P. Bennekom. Tijd 2.404, KM-tljd 1366. De tweede aankomende Allright 1700 M. werd wegens onregelmatig draven gedisqualificeerd nu werd tweede Buziau KJA. afstand 1680 M.. eig. J. Korver, rijder K. Nottelman, tijd 2.406. Niet geplaatst: Baron Harvester 1700 M. (2.442); Claudy 1700 M. (2.45); Baronesse 1680 M. (2.486); Zwaluw E 1720 M. (2.402); Aruba 1660 M. (2516)Alruna Scott 1660 M. (252) ;J Boschduifje 1680 M. (2588); Absyrtus 1660 M. I (3.008); Usco 'HOO M. (3.05). n. Tot weerziensprljs. Heatdraverlj handicap 2e en 3e klasse. (Engel- sche heat). Afstand 1610 M. Niet opgekomen zijn: Blue Band 1&0 M.; I H B. 1630 M Bonnie’s Norton 1670 M Break-I away Scott 1710 M.; LI Kernei 1750 M. le serie: Aruba 1610 M.; Young Ooststar 1610 M.; Vitesse L. W. 1650 M.; Wladimir 1670 M.; Xilandra G 1670 M.; Zampa N. Z. 1640 M. Geplaatst: Young Ooststar 1610 M., tljd 2362, KM. 137; Wladimir 1670 M. (2388) werd ge disqualificeerd wegens onregelmatig draven. Zampa N.Z. 1600 M. (2392)Xilandra G 1670 M (2.402); Vitesse S.W. 1650 M. (2.41); Aruba I 1610 M (2.472), 2e serie: Weidlooper 1670 M.; Addrie 1630 M.; Young Henriot 1670 M.; Yankee Scott 1670 M.; I Bouwina Scott 1670 M.; Willy Quetteville 1630 M. Geplaatst: Weidlooper 1870 M. (236) KB 1334; Addie 1630 M. (237); Young Henriot 1670 M. (2388); Yankee Scott 1670 M. (2.42); Bou- wina Scott 1670 M. (2.442); WUly Quetteville 1630 M. (2.448). 3e serie: Astra Scott 1610 M.; V Zelda Peter 1630 M; Alpenist 1630 M; Woudduif je G 1650 M.; Zoon van Sillader 1710 M.; Xerxes 1730 M. Beslissing: hieraan namen deel: Young Oost star 1610 M.; Astra Scott 1610 M.; Addie 1630 M.; IJ Zelda Peter 1630 M.; Weidlooper 1670 M.; Young Henriot 1670^M; Zampa N.Z. 1690 M. Gepïactst: Young Ooststar 1610 V-. elg. J. I Vrijlandt, rijder J. Kruithof, tijd 233 (K3f.- tijd 1.35)Weidlooper 1670 M eig. A. v. d- Donk, rijder M. Rozema, tijd 235. Niet geplaatst: Ad- I die 1630 M. (2368); Young Henriot 1670 M. I (237)U Zelda Peter 1630 M. (2.42)Zampa NX. 1680 M. (2.428); Astra Scott 1610 M (2.44). I in. Siuitlngsprijs. Handicapdraverlj le klass. Afstand 3200 M. Van de 5 paarden kwamen niet uit: Guard 3300 M. en Breakaway Scott 3200 M. Aankomst: Nelly Duffy, eig. L. Kooistra, rij der A B. V. d. Veen, afstand 3340 M„ tijd 5.16 (KJt-tljd 1346); Y. Y., elg. P. J. Bakker, rij der j. Leeuwenkamp, afstand 3280 M., tijd 5.188. Niet geplaatst: Welkom van Aduard 3240 M,| tijd 530. IV. Korte-baanprljs. Knrtfr y6»r ij-H w -w y anneer deae beschouwing over maandelljksche verrichtingen van Alkmaarsche Vroedschap geringer omvang is dan gewoonlijk, wljte men niet aan de 8-Octomerstemming bij Overzichtschrijver, doch louter aan 1 feit, dat er in jaren geen zitting is geweest, welke zóó weinig verdiende door een nabeschou wing aan de vergetelheid ontrukt te Worden. Niets is verder van ons dan gebrek aan eer bied te willen toonen tegenover het parlemen taire stelsel en deszelfs instellingen, maar deze raadszitting deed ons denken aan een bloecoop- programma met een paar geestloose voorfllm- pjes, een tot vervelens toe gerekte pauze, met daarna een hoofdfilm, die even verward als vervelend te. Om met die Kwart over een dat een 10-tal agendapunten merd, werd vóór half 2 reeds verzocht, den raad van hun weinig be geerde tegenwoordigheid te verlossen. Deze verbanning duurde tot precies kwart vóór vieren! Een bescheiden protest tegen deze wijze van handelen mogen wfj toch wel even doen klin ken. Natuurlijk weten wij heel goed, dat ver- trouwelljke besprekingen in den raad nu en dan noodlg zjjn. Er zijn by het besturen van een gemeente nu eenmaal zaken, die niet aan de groote klok mogen gehangen worden. Maar waarom het nu noodig te deae conclaves in het midden van een zitting te houden, gaat ons begrip te boven. Zet men ze aan het begin of aan het einde van een vergadering, dan kun nen de menschen, die ambtshalve de openbare sitting moeten bijwonen, daar rekening mee houden, en voorkomt men dat vele kostbare werkuren, wel niet onaangenaam, maar overi gens weinig efficient in het stadhuis warden gesleten. Op één der vóórfllmpjes moeten wij even de aandacht vestigen, wijl dit er een was van de soort, die al lang verboden had moeten zjjn. Als titel ervan zou „kleinzielig antipapisme” het heel goed doen. We kunnen ons voorstellen, dat iemand, die enkel maar de verslagen der zitting gelezen heeft, even de schouders ophaalt, en zich af vraagt, of we geen spoken zien. Hjj zal Immers geen enkel woord vinden, wat zelfs den lichtst geraakten katholiek op zjjn fatsoen zou kunnen trekken. Neen. Zóó te het inderdaad, maar in onzen goeden raad uit zich het atavistische antl-papteme van enkelen ook niet in woorden daarvoor zou men behoorlijk tér verantwoor ding wordsn geroepen doch in genlepigheid- jes bij schrifteltjke en dus geheime stem- mingyn Het te vandaag precies een jaar geleden, dat we in een raadsoverzicht de begrooting was toen al behandeld! hetmisseiykanti-papteme uit de doeken hebben gedaan, dat door zekere kringen by een onderwysbenoeming was be dreven. Men heeft ons dat héél kwalyk geno men, zelfs gezocht naar een weg om deze jtetepsche stoutighelt” Justitieel te doen be straffen, doch de waarheid ervan nooit kunnen ontkennen. Dezen zomer meenden wy het was al weer by een benoeming dat die kringen zich be keerd hadden, en ook den lof daarvoor hebben wy niet verzwegen. Het bleek echter Donderdag, dat het verkeerd is „hel” te roepen vóór men over de brug te. Ook nu weer was een onderwysbenoeming aan de orde. Heelemaal niet byzonder gewichtig, een paar lesuurtjes aan de Gem. Avondschool voor Nyverheldsonderwys. Directeur en College van B. en W. hadden als nummer één op de voordracht geplaatst een doctor in de wiskun de, een ervaren onderwyskracht, bovendien in woner van Alkmaar. Nummer 2 was een on derwijzer van de ogenbare school te Heiloo, óók in die gemeente woonachtig. Voor een objectief denkend mensch was hier, sou men zoo zeggen, de keus niet byzonder moeiiyk. Ellacie, wie zoo redeneert, kent een deel van de Alkmaarsche raadsleden niet. Die nummer één had by al zyn goede kwaliteiten één ge brek: hy was katholiek! Deze onvergeefiyke zonde maakte hem ongeschikt, om aan de neu trale door ons mede-betaalde en bevolkte ooi wiskunde te doceeren, en dies 8 van de 18 toen aanwezige raads leden op nummer 2. Hoe de stemmen verdeeld waren te gehqjm, doch wy hebben er onze gegronde vermoedens over. Het zal er wel niet ver van af zijn, dat al wat llnksch was behalve de partylooze wethouder den door de autoriteiten als den besten geachten candidaat verloochend hebben. Commentaar op deae handelwijze is over bodig! En nu de hoofdfilm! We schreven hierboven reeds, dat deze ruim schoots aanleiding geeft tot alle mogelyke soorten van eritiek. Eerst op de regie. Hoe ter wereld is het mo- geiyk dat een vergadering, welke twee uur en een kwartier in geheime zitting een zaak be spreekt, voorgelicht dóór een deskundige, nog precies evenveel tijd noodig heeft, om ze in het openbaar uiteen te rafelen? Het een of het ander: óf men heeft in de geheime zitting s'n tyd al heel slecht besteed, óf in openbare vergadering te alles nog eens herkauwd ten behoeve van de publieke tribune De inhoud van de film is al evenmin verhef fend. Voor we dien in het kort weergeven, moe ten we nederig de bekentenis doen, dat we er zelf zoo goed als niets van snappen. Tot onze verontschuldiging zy opgemerkt, dat de mees te raadsleden, die toch over alle stukken de beschikking hadden, in precies hetzelfde ge val verkeerden! De zaak schynt dan ongeveer zóó te liggen. „Nooit gedacht" moet voor haar nieuwe bouw terreinen in den Overdiepolder een brug bou wen aan den Heilooërdijk. De N.V. wilde dit zelf wel doen, maar gemeentewerken hield het liever aan zich. Gevraagd wat dit zou kosten, sen hechtenis; W. P. te Bergen. J. D. te Heiloo, antwoordde de gemeentedienst, rond 11000. ^_ledOr^' C,'.H te Goed, zei de Grondmaatschappydie allang had later uitrekenen, dat zulks spotgoedkoop was, gaat uw gang dan maar. •Er moest daar echter nog meer gebeuren. Van gemeentewege wordt een gracht gegraven en een tweede brug, de Pltrsonbrug gemaakt. Een begrooting hiervoor werd opgemaakt en de raad keurde bet gevraagde crediet goed. By ieder bebooriyk program past een komi sche film. Wij meenden die te krygen in het voorstel een rechtsgeding te beginnen tegen den snoodellng, die het gewaagd had onzen stedeiyken leeuw, welke den ingang van het stadhuis bewaakt, te beschadigen. Bedroevend was daarom de mededeeling, dat deze film niet doorging. De man was zich zeker, Juist nog op tyd, bewust geworden, dat de Alkmaarsche leeuw, zoo omstreeks 8 October, lang niet mis te en gevoelig met zyn klauwen weet te slaan. Hy had eieren voor zyn geld gekozen en de schade behooriyk betaald. Zoo zal dan de wacht by'ons stadhuis spoe dig weer door twee koningen der wildernis be trokken worden, tot groote geruststelling van allen, die in het centrum van ons stadsbestuur de belangen der burgery behartigen. Een ander filmpje had op zich zelf niets komisch, maar kreeg dit wel door de wijze, waarop het vertoond werd. We bedoelen de wotgttagbt om t 70P0 uit te trekken yopr lucbt- Nederland geregistreerde afstanc 790 M. Van de 40 ingeschreven paarden kwamen niet op Ymir 730 M.; Maya Toddington 780 It; U Kernei 780 M.; Fanfare 780 M.; H3. 730 Mj Bdhr.w Scott 730 M.; Ciamphie Scott 750 M.; Francis May 770 M Zoon van Silladar 77 Mj Lillian W. Axworthy 760 M; Jade 770 14J Balbo 720 M Bduwina Scott 740 M Bon B- prit 720 M Quite 780 M Silver Scott 730 M. le serie: Zonnebloem V 740 M Buziau KW. 720 M.; Xantippe 730 M Zola 730 M.; Wladi mir 760 M X Smiling 770 M Geplaatst: Zon nebloem V 740 M. (tyd 1D78). 2e serie: Baronesse 710 14.; Anna Bradford1» Guy 760 M Zora 760 M Daria 77» M. Roes Morgan 760 M Zoo Doorloóper 770 M. Ge plaatst. Zoo Doorlooper 770 M. (1.08). 3e serie: Young Ooststar 740 M.; Weidlooper 770 M Baron Harvester 720 M.; Xilandra G 750 M.; Xerxes 770 14.; Yack 730 M. Geplaatst: Young Ooststar 740 M. (1.071). 4e serie: Zwaluw E 730 M.; Diamant Bleu 776 M Sint Bernhard 760 M.; IJsco 730 M Fati ma 790 M Determination 790 M. Geplaste* Diamant Bleu 770 M. (1.078). Beslissing: hieraan namen deel: Zonnebloem V 740 ML; Zoo Doorlooper 770 M Young Oost star 740 M.; Diamant Bleu 770 M. Uitslag: Zoo Doorlooper, elg. H. v. d. Pok ryder J. Bosveld, afstand 770 M. tyd 1.06. Young Oostar, elg. J. Vrijlandt, rijder J. Kroti- hof, afstand 740 M. Diamant Bleu, eig. en rijder B. Monsma, si- stand 770 M. Zonnebloem V 740 M.. eig. en rijder J. is Vlieger. De traditloneele plechtigheid by het beeld genoot niet zooveel belangstelling als andere jaren. Aanwezig waren om. Burgemeester en Mevr. v. Kinschot, oud-burgemeester mr Wen- delaar en Mevr., mr. Koelma, wethouders, raads leden. hoofden van takken van dienst en deputaties der Leidsche 3 Octobervereeniging. Voor en na de rede van mr. C. de Lange zong een kinderkoor onder leiding van Corn. Jonker eenlge liederen, terwyi het Vlctoriebeeld met een krans werd versierd. De middagoptocht had plaats odder omstandigheden tameiyk goed weer. wy gaven Vrijdag reeds een opsomming van wat deze optocht, die door drie muziekcorpsen werd opgeluteterd. te zien zou geven, maar eerst nu kunnen wy constateeren, dat alle goede be loften ten volle zyn vervuld. pe optocht was niet groot, maar muntte uit door fynen smaak. Vooral de wagens, waarop de Oostersche pracht tentoongesteld was, vol deden uitstekend. De heer Kater, die als reeds zoovele Jaren de leiding had. heeft alle eer van zyn werk. De avond begon goed; tameiyk mooi weer en veel publiek op de been. Doch tegen half 10 veegden regen en wind de straten schoon en opnieuw hadden de versieringen het zwaar te verantwoorden. Binnenshuis echter venqpakte men zich des te beter. Het was overal druk, en vooral het Gulden Vlies met z’n drie orkesten waarby wy zeker dat van Willy Köhler mo gen roemen toonde zich het echte feestge bouw van Alkmaar. voorstanders, zoodat eerst in de volgende zit ting de beslissing kan vtdlen. Het is voor een leek onmogeiyk, om hier een

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 12