WE LAND c Rattenbestrijding ons gewest F-S in BC BLOKKER D.H.V.B. le klasse Noord ENKHUIZEN HEM-VENHUIZEN Interessant^ lezing ZWAAG 3e klasse OBDAM SPANBROEK BOVENKARSPEL 2e klasse Centrum PROVINCIAAL NIEUWS HEEMSKERK WOGNUM Ziekten-verspreiders EURM EREND UITGEEST T.A.M.B.O. te Zwaag Bestrijding De uitslagen D.H.V.B.-UITSLAGEN MARKTEN Rja W est-F riesland Besprekingen Tot activiteit blyve men opgewekt” EEN COMMISSIE GEVORMD a n bi H VOERBIETEN TE KOOP bij J. SCHERMERHORN, Hoorn. HO Efen sal centraal praeparaten fabriceeren, die in de Westfriesche dorpen verspreid worden I bon NIE MAANDAG 10 OCTOBER 1938 Parochie ra» den H. Miehaël 4? kapelaan A Victor afgelast. op- den ChristellJken groet. de de ziekenhuis vervoerd. 4e klasse. Kampen en frultetand: Beemster en afgelast Waal. AMeeüng Noord afgelast af gelast 2—6 afgelast Reserve 1c klasse DOSS 3—TYBB 3 afgelast Broertjes en frultstand; mooiste 4- en we nxl. 6—1 bond In -dit diocees. De afdeeiing nam goeddeels Se klasse BMeervogels 1—ZAP 1 Se Maeee A Geel Zw. 1—EVE 1 Reeerve 3e Maase A KGB 3—Wit Rood 2 wordt in deze parochie het Aan- 1 7 uur Vroegmis ter de op OP Goed trókken de Alkmaarders by voortduring aanval. De tegenpartij had echter veel gel een betrouwbaren keeper, maar nlettemll yrMedembhk vraagt itrekt door het Ned. «trouwbaar zijn. dat men dit comlte Voetbalnieuws Vanwege de slechte weers omstandigheden zijn alle wedstrijden van 8t. Voetbalnieuws. Zondag JJ. werden al de wedstrijden op het West-Frisia- en EV.K-ter- rein afgelast. Polder Grootteag. Op 13 October sal in de Poort van «eve een vergadering worden ge houden. Politienieuws. Door de politie werd alhier een veertienjarige knaap, die afkomstig bleek te sljn uit een woonwagen, bedelend aangetrof fen. Nadat de ouders waren ontboden, zijn die met een ernstige waarschuwing heengezonden Strandvonderij. By de stranvondery lijn een groot aantal luiken aangebracht, die af komstig bleken te zijn van het onder Oosterleck gezonken schip „Willem Adriaan". Als stoffelijk blijk van waardeering biedt spr. uit naam van alle ouders en oud-leerlingen een missaal en een H. Hartbeeld voor de school aan. De namen der deelnemers zijn In een album vermeld. Tevens sal door een algemeen gebed Gods zegen gevraagd worden voor haar arbeid. Hierna werd door de kinderen een operette opgevoerd. t afgelast 1—3 3—1 5—3 gest. afgelast 3-3 afgelast 3-3 uitgest. Burgemeester Avis van Midwoud deelt mede, dat de rattenbestrijding in zyn gemeente zeer 0—1 afgelast 4—0 vo ho KATH. Krooeecheuw De kroosschouw in den pol der Banne Obdam zal gehouden' worden op Dinsdag 11 October en op Donderdag 13 Octo ber. De herschouw sal zoo noodig 14 dagen later plaats vinden. Vervolg zetting p fonds. M enkele ’th gevraagd n don strijd tegen het communisme is sociale rechtvaardigheid het sterk ste wapen. Afdeeiing Centre. Ie klasse A DEK 1—Geel Wit 1 B Docos 1—Unio 1 AW 1—Quick Steps 1 WSB X—Alph. Boys le klasse A KGB 1—Zeevogels 1 Llmmen 1—U8V 1 A Oonstantius 3—Hpendam 1 DO68 5—Gez. Vier 3 Reserve 4e Haase D Geel Wit 3—TZB 2 Santpoort 4—Vogelenzang 2 Afdeeiing Zuid le Masse A ROD 1—GDS 1 St. Ignatius 1—SGV 1 KRVC 1—Velo 1 Westlandla 1—Rava 1 Reserve Is klasse A Excelsior 3—DHL 2 GDA 3—Graaf Willem n 3 DONK 3—BI. Zwart 3 Aeolus 3—Leonidas 3 KOU Hulp verzocht Wie helpt Father Rood van de Congo-missie aan een kleine ciborie voor 150 H. Hosties, noodig voor het reizen in de binnen landen? Adres is: b 83, Broekerhaven. Reserve le Mesas A GVO 3—TYBB 3 RKAV3—NEA3 De Meer 2—DO88 3 Zeevogels 3—Volendam 3 TM slot geven we de overigekeuringsultsla- gen: Appelen: (kleine inzendingen). Goudrelnet- ten, le prijs P. de Jong Ws., 3e prijs Gebr. Buis: Nouveau Potteau, 1ste prijs C. Jong Tzn„ 3e prijs W. Balk; Groninger Kroon. 1ste prijs N. Balk; Bromley’s Seedling, N. Balk, 3e prijs W. Balk: Transparante de Cr onsels, 3e prijs N. Balk; Dekkers Glorie. 1ste prijs W. Balk, 2e prijs T. Vriend; Schelllnkhouter, 1ste prijs N. Balk, 3e pr|js W. Balk. Peren: (kl. inzending), Williams Duchesse, le prijs N. Balk. 3de prijs C. Jong Tkn.; Triumphe de Vlenne, 1ste prijs C. Jong Tm., 3e prijs P. Buis; Nouveau Poitean, 1ste prijs C. Jong Tm., 2e prijs P. Buis; Conférence. 1ste prijs N. Balk, 3e prys W. Balk; Soldat Laboreur, 1ste prijs N. Balk, 3e prijs J. Buis; Louise Bonne d'Av., 1ste prjjs N. Balk; Gieser Wildeman, 1ste prjjs N. Balk, 3e pr|)s P. Buis; Kleermaker, 1ste prijs W. Balk. 2e prjjs N. Balk; Zwfjndr. Wijnpeer, 1ste prijs T. Vriend, 3e prijs W. Balk; Wlnter- jan, 1ste prijs N. Balk, 2e prijs W. Balk; Beur- ré Hardy, 2e prijs O. Jong Tm. Kistjes Peren en Appelen: Jonathan, 1ste prüs Jac. Jong, 3e prijs J. Koree; Lotlngton, 1ste prijs Gebrs. Jong; Alexander Lucas, 1ste pr|)s P. Jong Tm.; Provisiepeer, 3e prijs N Balk. Meloenen: 1ste prijs Wed. Beerepoot, 3e prijs Wed. Beerepoot. SnUboonen: 3e prijs P. Jong wm. Bloemkool: 1ste prijs P. Jong Am. Voerbieten: 1ste prijs J. Krooesehouw. Deze zal worden gehouden in de Vier Noorder Koggen, dus in de voorma lige Banne. öp Woensdag 1# Oct a.s. In Westerveerpolder zal zij gehouden worden Donderdag 20 Oct. a.s. In den Kaagpolder Donderdag 37 October aa. Westfrieoen-nieuws De vastgestelde wed strijden, zoowel.de uit- als thuiswedstrijden ver vielen door terreinafkeurtngen. „SL Caecilia" op zelistenoonoours. Door het R. K. Gem. koor .St. Caecilia** zal worden deelgenomen aan het R. K. Solistenconcours te Hoorn. Gevormd zijn o.a. een dubbel dameskwartet en een dubbel gemengd kwartet; voorts zullen en kele dames en heeren als solisten en in een duet optreden. RH» gebroken Toen de heer Joe Schuift van het melken per rijwiel huiswaarts keerde, kwam hy op den landweg aan den Oudedyk j met een emmer melk aan zijn hand te vallen en brak daarbij een rib. R. K. V. V. „De Valken.** Dinsdag aui. 13 October sal in het vereenlgingsgebouw de alge- rneene vergadering worden gehouden van de R. K. Voetbalclub ,De Valken." i gaf spr. een duidelijke uiteen we werking van het Kindertoeslag- iprtchtlng van dit fonds ging met lijkheden gepaard. Er worden offers n allen, om tegemoet te komen aan de armsten onder ons, de groote gezinnen. Het is voor ons een eerezaak, hieraan mede te wer ken. Spr. deelde mede dat zeer vermoedelijk in December de eerste ultkeeringen kunnen wor den gedaan. Hierna kwam spr. aan zijn eigenlijke propa- gandarede. Er wordt een grootsch propaganda- driejarenplan opgezet, waaraan allen moeten meewerken. Het doel is onze ideeén te propa- geeren, onze beginselen de wereld in te bren gen, vooral nu in dezen tijd door groote machten getracht wordt den mensch van Christus weg te krijgen. Daar moeten wij tegenover stellen het mooie en goede, dat ons geloof heeft. Spr. wekte op mee te werken aan den om bouw van de maatschappij naar de richtlijnen der Pauselijke encyclieken. Na deze rede kreeg de hoogeerw. heer Deken het woord. Deze dankte allereerst dep heer v. d. Ploeg voor diens mooie rede en onder streepte dlgns woorden. Wij moeten, aldus Z.H.E., als goede propagandisten bij ons zelf beginnen, trouw de vergaderingen Bezoeken, contributie op tijd betalen en als men werkloos is de H. Mis bijwonen, en daar geestelijke kracht opdoen voor de moeilijkheden. Vervolgens zeide spr. dat allen propaganda moesten maken voor de vereeniglng. Hierna volgde sluiting der vergadering. Burgemeester Peters wil dan gaarne een voor stel hooren. om te komen tot een gezamenlijke rattenbestrijding. Een georganiseerde bestrij ding in West-Friesland zou zeer aan te beveien zijn. Spr. betreurt het, dat niet alle burgemees ters van ons gewest aanwezig zijn. Spr. zou voorts gaarne iets over de kosten vernemen. De heer Bach antwoordt, dat er voor elke ge meente eenige honderden guldens benoodigd zijn, 't Bedrag is nogal moeilijk te schatten. De heer Peters zou een ..rattendag” of .jat ten week” willen organiseeren. Noodig is op de eerste plaats de medewerking van allerlei in stanties, niet in het minst van de particulieren. De secretaris, de heer Best uit Berkhout, voelt veel voor een gezamenlijke bestrijding. Hoogst waarschijnlijk zullen de afdeelingen voor Bloem bollencultuur wel mede willen werken. Spr. be twijfelt of een soqrtt .jwttenweek" te organi seeren is. De heer Peters acht het wenscheUjk. dat in de verschillende plaatsen comlté's zullen wor den gevormd, die op dezelfde dagen de bestrij ding ter hand zullen nemen^Alle gelden be hoeven niet van de gemeenten te komen, men kan subsidie aanvragen bij verschillende ver- eenlglngen De heer Bach zegt, dat, als er een beroep ge daan wordt op het Ned. Rattenbestrijdirwa- comité, gaarne medewerking wordt verleend. Mocht men een lezing wenschen in een dorp, spr. stelt zich gaarne beschikbaar. De heer Peters gevoelt veel voor een centrale leiding, waarvan meer kan uitgaan dan van afzonderlijke leiding door de reep, burge meesters. De heeren Best en Avis meenen echter dat de bestrijding (om. hft gereedmaken der pa- ketten) beter gemeentelijk kan geschieden. De ratten zijn verspreidere der pestziekte. Nu komt deze ziekte wel niet meer in Europa voor, doch steeds is naawlettend toezicht in de ha vensteden noodzakelijk. Voorts verspreiden zu de ziekte van Wei! 50 pet. der Amsterdamsche ratten is er mee be smet. Kleine wondjes kunnen de besmetting vergemakkelijken. Hoogstwaarschijnlijk verspreiden de ratten het mond- en klauwzeer. Zjj kunnen wel geen mond- en klauwzeer krijgen, doch overbrenging te zeer goed mogelijk. Zeventig procent der ratten hebben *n lint worm. Ze verspreiden voorts nog lepra en vlek- Mekte. Overduidelijk blijkt, dat rattenoestrijding ncodzakeljjk is en een kwestie van overheids zorg. Een enkeling sou heel moeilijk de ratten kunnen bestrijden. Daarvoor aal hij op te 'veel moeilijkheden stuiten. In ons land komen voor de mus decumanus (bruine rat), mus rattus, die met schepen van uit het Middellandsche Zeegebied meekomen en die voornamelijk voorkomen in onze haven steden. De woelrat (ophioola aphilius) is klein en Jtjkt veel op een muis. Hij veroorzaakt veel schade aan de bollenvelden. In onze omgeving hoort hij ook thuis. Verder komen hier voor de hulsrat, veldmuis en hamster. Men probeert de blsamrat buiten ons land te houden. -In Westfriesland hebben we vooral te maken met de decumanus en woelrat, die veel verwoes Ung kan aanrichten. K. Volksbond Vrijdagavond vergaderde de R. K. Volksbond ter behandeling van het concept statuten en reglement voor het Cen traal Bestuur en de afd. van den R. K. Volks bond ln-dit diocees. De opkomst was gering. De afdeeiing nam goeddeels t^t concept-plan over. Catam roor werklooxen Deze week &gin- nen wederom de zg. P. B. en A-cursussenwoor de werkloozen, waaraan allen van 14 jaar en ouder kunnen deelnemen. Men dlene zich daar voor op te geven bjj den leider, den heer Th. de Oranjecomité De slotvergadering van het Oranjecomité vindt plaats op Dinsdag 11 Oct. as. ten gemeentehuise des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt het financieel verslag van den penningmeester. Oranje Zwart 1—AJf.C. 1 1. De derde competitie-wedstrijd werd eveneens een over winning voor A.F.C. Met regen en stormwind tegen speelde A.F.C. 1 toch een prachtige par tij. Goed combineerend en mooi plaateend - ten de rechtsbuiten Schilder *n mooi toegespeelden bal keurig in te zetten en daarmee A.F.C. de leiding te geven 0—1. Or. Zw, had echter ook goede momenten en voor de rust had keeper v. Stralen 1 soms zwaar te verantwoorden Na de thee was de algemeene verwachting, dat A.F.C. nu met den onguren wind in den rug er wel een serie goals bij sou maken. *t Werd echter *n regen van corners op het Or. Zw. doel, die niets bvleverden. Zoo slaagde A.F.C. er niet in haar groot overwicht in doelpunten om te zetten. De 1-M> stand hield echter da spanning .j er terdege in telkens als de Or. Zw. voorhoede er in slaagde over de AJ'.C.-helft te komen. Maar dan wisten de backs wel raad en ruimden flink op. aoodat het einde tenslotte weer eeu overwinning voor AFjC. bracht. Men bestrijdt de ratten veelal met rattenval len. Veel kunnen zjj echter niet uitrichten. De ratten zijn slim en voorzichtig. Bovendien zijn de vallen niet altijd doeltreffend. In Amerika worden liefst 5000 patenten per Jaar aange knaagd voor rattenvallen. Vangt men ratten in vallen, dan kan men er verzekerd van* zijn, dat de rat M Jong en on ervaren is, Of erg hongerig. Het is uitgesloten, dat men een rattenplaag met vallen bestrijden kam. Hetzelfde geldt voor vergiften. De ratten Draken ze vaak weer uit, zonder dat ze er last van hebben. Een afdoend middel voor een beperkte ruimte Is Op schepen en op het land kan men gas echter niet gebruiken. De bacterie-praeparaten veroorzaken een be- smettelijke ziekte onder de ratten. Dit is een doeltreffend bestrijdingsmiddel. Vroeger vrees de men dat de para-typhus, die onder de ratten voorkomt, ook op de menschen en nuttige die ren kon worden overgebracht; nu is echter uitgemaakt, dat deze para-typhus op den mensch geen uitwerking heeft. De praeparaten- bestrijding 1» zeer gunstig. De ratten vreten de bouillon, vermengd met brood, graag. Het voor deel is, dat één vretende rat er 3 k 4 aan steekt. Voor 100 pet. gaat deze bestrijdingrniet op. Er blijven immunen. De bacterie-praeparaten hebben op 30 pet. der ratten geen uitwerking. Bcilla echter tast bijna alle ratten aan. Met cultuur tast scilla zeker 98 k M pet. der ratten aan. Tegenwoordig zijn deze praeparaten niet duur meer. Een bezwaar is echter wel het ar beidsloon. De kosten kropen niet zóó erg op. als er vrijwillige medewerking Is. Als enkele jon gens zich een paar dagen beschikbaar willen stellen, is er een goede bestrijding mogelijk. In Denemarken, waar eertijds een ware rat tenplaag heerschte. heeft men dese terugge bracht tot 5 pct. van haar omvang. De ratten geheel uitroeien is natuurlijk niet mogelijk. Spr. hoopt ten slotte, dat in West-Friesland op groote schaal de rattenbestrijding aangepakt «al worden. K. G. B. De K. G. B.-wedstrljden zgn alge- last wegens het slechte weer. Ook de handelsstands zijn uitnemend voor den dag gekomen en alles is in het werk ge steld, om de bezoekers zoo goed mogelijk voor te lichten. Vele stands zijn 'n opsomming rijkelijk waard. Zag men reeds het miniatuurtulndersbedrUf compleet met huis, kas, smalspoor enz.? Telde men reeds de meer dan dertig soorten appelen en peren in den grooten stand van Beemster en Knol? Zag men den pompoen van 30 pond? Beluisterde men het prima strijkje? Beantwoord deze en vele andere vragen door te gaan, te zien en te bewonderen. DINSDAG: 7 uur in Bethlehem uitreiking van de H. Communie en H. Mis voor Coen Büsker, in de kerk 9.30 uur-gezongen Requiem als uitvaart voor Petrus Dekker. Des avonds 7 uur jongenscongregatle. oudste afdeeiing. WOENSDAG in Bethlehem voor Nicolaas Roodt, in de kerk voor Dirk Kuip. DONDERDAG in Bethlehem voor kapelaan O. Kult, in de kerk voor overleden ouders Ob dam en Groot VRIJDAG in Bethlehem voor Mels van Am- mers en Trijntje Brink, in de kerk voor Ma- rijtje Wjjte en Jan Ootes. Des avonds 7 uur Lof met predikatie tot voorbereiding van het Aanblddingsfeest ZATERDAG in Bethlehem voor Cornells en Meindert Keizer, in de kerk voor Petrus Dek ker. Gelegenheid om te biechten te 4, 5. 8, 7, 8 en 9 uur. ZONDAG wordt in deze parochie het Aan- biddingsfeest gevierd. Om 7 uur Vroegmis ter eere van den H. Gerardus Ma jen a. 9.30 uur plechtige Hoogmis voor het geestelijk en tijde- lijk welzijn der parochie. Des avonds plechtig Lof met predikatie, processie en Te Deum. De gebeden worden verzocht voor Trijntje Groot, die van de laatste H.H. Sacramenten is voorzien en voor Petrus Dekker, die in den Heer te overleden. succesvol te geweest. Er komen nu nog wel en kele ratten, maar men zal ze met dezelfde mid delen weer bestrijden. Op'een desbetreffende vraag antwoordt de heer Bach. dat bestrijding met scilla alleen niet doeltreffend te. Hoogstens verdelgt men hier mede 50 pet. Cultuur kan 80 pet. vernietigen. Het beete is wel *n mengsel van cultuur en scilla. Burgemeester Peters vi of al de praeparaten, vei Rattenbestrijdingseomlté. 1 De heer Bach verzeker! kan vertrouwen. Onlangs ijjn alle rattenbestrij dingsmiddelen 64 in getal die in ons land circuleeren, onderzocht. Slechts 7 bleken be trouwbaar. Ummen I—U.8-V. I 1—3. Deze wedstrijd viel bitter tegen en vermocht slechts weinig te boeien. De wind stond schuin van doel tot doel en belde partijen waren niet technisch genoeg, om de moeilijkheden van den harden wind te’ overwinnen. Ummen te driekwart van den wedstrijd In de meerderheid geweest, maar ver loor toch met 31. Dit is vooral te wijten aan de voorhoede, die het spel steeds te kort hield en daardoor tegen de robuste ÜAV.-achter hoede geen kans kreeg. Dan waren de enkele snelle uitvallen van UB.V. veel gevaarlijker en de belde goals waren dan ook verdiend. Voor de rust speelde Llmmen met den wind mee, maar reeds na vijf minuten heeft VB.V. met een snellen open aanval succes. Dan te Llmmen veel sterker en reeds kort daarop scoort de middenvoor met een schot, dat de UJ3.V.-kee- per uit z|jn handen In het doel laat vallen. Deze speler had trouwens geen gelukkigen mid dag. want steeds glipten de ballen 'uit zijn handen Na een half uur neemt VB.V. weer de leiding na een snellen uitval en wat Ummen ook probeerde, de gelijkmaker bleef uit. Na de rust te Llmmen ondanks den tegenwind voort durend in den aanval en komt U.S.V. sporadisch op de Llmmer-helft Alle pogingen van de voor hoede falen echter en als de scheidsrechter inrukken blaast, heeft UB.V. een 31 zege be haald. Onderhandache verkoop. Het woonhuis met erf, groot 10 Are, toebehoorende aan J. Kieften- burg. alhier, is by onderhandschen verkoop gekocht door W. Blanken, te Opmeer. sterdam en Veronica Hendriks Jansen, 31 jaar; Marinus Petrus Nootebos, 39 j. te Beemster en Martha van Bruggen, 33 jaar. I OverledenHermonnv Henrirlkys Maria Landsdaal, 71 Jaar, weduwnaar van Agatha s Veronica Bakker Jonge Spartanen Hedenavond te 7 uur te er in café Stam *n vergadering voor de Junioren. Aller opkomst gewenscht. Wegens het slechte weer te Zondag geen der wedstrijden doorge gaan. ..Si. Deus Dedte.”— De afdeeiing*Wognum hield een vergadering In café Stam. Van het hoofd bestuur was een schrijven Ingekomen, waarin er op gewezen werd, zich goed aan de eischeri en regelingen te houden, om In aanmerking te kunnen komen voor de kasultkeerlng wanneer men werkloos wordt. Hierna volgde een rede van het hoofdbe stuurslid, den heer v. d. Ploeg. Spreker gat allereerst eenige wenken voor het nakomen van de voorschriften, want het niet nakomen van deze kan voor de betrokkenen groote moeilijk heden opleveren. Men betale daarom zijn con tributie op tijd en wanneer men werkloos wordt, geve men dit onmlddeliyk by de arbeidsbemid deling op. Voorts houde men zich goed aan het stempeluur en als men door omstandigheden niet op dit uur kan komen stempelen, moet men hiervan kennis geven. Dameezangvereeniging. Dezer dagen ver gaderde een 40-tal dames in een lokaal van de school, teneinde tot oprichting eener dames- zangvereeniging te komen. Nadat onder leiding van den heer Stavenul- ter het concept-reglement, het inleggeld en de contributie waren besproken, alsmede de weke- lyksche repetitieavond en het uur van aan vang, bestond er gelegenheid zich als lid aan te melden. 34 dames maakten hiervan gebruik. Tot voorzitster werd gekozen mej. 8. Jong, terwyi de dames Burgers, v. d. Laan. Koedoo- der en Bakker zich een benoeming als be stuurslid lieten welgevallen. Besloten werd Vrydags te repeteeren van 7.15 uur tot 9.15 uur. De contributie werd vastgesteld op 15 cent. Voor twee of drie le den uit één gezin wordt dat resp. f 0.25 en f 0.35. Het Inleggeld wordt bepaald op f 0.50, voor 3 of 3 te bepalen op resp. f 0.75 en f 1.-*. Als directeur zal de heer Stavenulter treden. Nadat deze de leden had opgewekt trouwe en yverlge leden te zyn en gezamenlijk te streven naar vruchtbare repetities, feliciteerde hy het nleuwgekozen bestuur van de zangvereenlging, die de naam V.I.O.8. (vooruitgang te ons stre ven) zal dragen, waarna sluiting volgde met BargnrWke Stand. Geboren: Rla, d. van Arte de Boer en van Tryntje Liefje Pronk; Marius Cornells, z. van Hfllebrand Dral en van Maart Je de Boer; Martinus Johannes, K van Martlnus Johannes van der Mey en van Cor nelia Anthonia van Langen. Gehuwd: Carel Wilhelm Slot, 30 jaar, te Am- Graalnleuws van de week Dinsdagmiddag club voor de jongeren. Donderdagmorgen om 7 uur H. Mts met sdge- meene H. Communie. Donderdagavond om 7 uur naaien voor de tentoonstelling. Aarssen. Slerkalebas: 1ste prijs P. Buis, 3e prijs P. Buis. Druiven: Alicante: 1ste prijs Jac. Snip, Joris Bute. J. Hoek. 3e pr|js W. Balk en P. Nan. Frankenthaler, 1ste prys Jac. Snip, 3e prys Dykstra; Witte Druif, 1ste prijs Jor. Buis; Gol den Champignon, 1ste prys P. Bute; Gros Col man, 1ste pr|js Jor. Bute. Bloemen? Cactus, 1ste prijs P. Hof; Dahlia, 1ste prys P. Nannlngs; Crysanten, 3e prys Hooyboer; Begonia's, 3e prys W. Balk. AArons- toHk, 3e prijs N. Schipper; Lampion, 3e prijs S Pronk. Bloembollen: Pink Glory, 1ste prys W. Kooi- man. Zaaizaad: Btamsnyboon, late prijs W. Kooi man. Pols gebreken Het 13-jarig zoontje van den heer P. B. vlei in de woning van een stoel en brak daarby zyn pois. Op medisch advies werd de jongen naar het —^•tordagmiddag was in „De Keizerskroon" te Hoorn door de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Westfriesland een bijeen komst belegd, om te komen tot *n gemeenschap- Peiyke bestrydlng van de rattenplaag Vele burgemeesters uit ons gewest waren hier bij tegenwoordig. De voorzitter, de heer J. Commandeur K.A.zn„ burgemeester van Wognum, heette In zyn ope ningswoord allen van harte welkom. Reeds lang liep men met plannen rond om te komen tot een doelmatige bestrydlng. heer Bach, hierna het woord verkrijgend, merkte allereerst op, dat mensch en dier intuï tief een afkeer vsn de rat hebben. Men had tot vóór 60 jaar alleen inzicht in de schade, die de ratten aanrichtten, men wist niet veel af van het gevaar. Rattenbes try ding is niet alleen noodig van wege de schade, die zy aanrichten, maar ook omdat zy ons bedreigen met groote hygiënische gevaren. Er bestaat een enorme litteratuur over deze bestryding. In ons land huizen ongeveer even veel ratten als er menschen zyn. Om in leven te biyven verbruikt een rat minstens voor /3A0 Per jaar. Wanneer men de reusachtige paring beschouwt, komt men voor het feit te staan, dat één rat enkele duizenden nakomelingen per jaar kan voortbrengen. Door sterfte enz. te dit cyfer echter belangrijk kleiner. Acht millioen ratten A 3A0 per jaar veroor zaken een heelen schadepost. De ratten huizen niet alleen in afval; zy vreten ook graan en andere kostbare producten op. De rat als knaagdier richt veel verwoesting aan. Het komt voor, dat 'n waterleidlngsbuis ge heel doorgeknaagd wordt. Het rattengebit staat voor niets. Ze verwoesten voor duizenden gul dens. De economische schade te, zooals biykt, dus enorm groot. Sommigen willen het initiatief tot bestrijding aan particulieren overlaten, maar er bestaat een gemeenschappeiyk belang: hygiëne, waarom we dese dieren gemeenschap pelijk moeten beetryden. De heer Ham (Wydenes) ziet een wyd pers pectief. Men sou een pakhuis kunnen huren en mechanisch dese pakjes fabriceeren voor alle Westfriesche dorpen. 8pr. ziet de mogeiykheid onder oogen dat men 'n soort industrie hier zou kunnen inrichten. De heer Peters wil op zich nemen een werkverschafflngsobject van deze .pakjes-fabri catie” te maken. Vanuit Medembhk zou men met vrachtauto’s deze praeparaten kunnen roudbrengen. De heer Ham wil trachten in Noord-Holland een comité op te richten voor de bestrijding der ratten. Het sou zeer wenacheiyk z|jn, dat deze bestrydlng In Noord-Holland goed werd aange pakt. Besloten wordt dan een centraal comité op te richten voor Westfriesland. De volgende heeren zullen erin zitting heb ben: P. J. C. Peters (Medemblik), Avis (Mid woud), C. Ham (Wydenes), J. Schipper (Hoog- karspel) en O. Nap (Berkhout), Dese commissie sal zich In verbinding stel len met de burgemeesters afzonderlek en de geheele bestrydlng regelen. Tot voorzitter dezer commissie wordt by ac clamatie de heer Peten benoemd. De voorzitter brengt dan een harteiyk woord van dank aan den heer Bach, waarna sluiting der vergadering volgt. Vermelden wy tenslotte nog. dat er een uitent interessante en leerzame stand was In gericht over de bestrijding der ratten. Meervozels IZ.A.P. 2—4. Onder slechts weersomstandigheden heeft Meervogels zyn eersten-competitle-wedstryd met overtuigende cyfers verloren. Om ruim half 3 laat scheidsrechter Wlering tossen. Z AP. trapt af en gaat meteen op het doel af en onhoudbaar doelpunt de Z.AJ>.-mid- voor. Dan komt M. er beter In, maar de ste vige wind maakt goed spelen onmogeiyk. Dan gaat Z.A.P. er weer vandoor; keeper Schoon vangt den bal op, maar op ongeoorloofde wyze schiet de rechtsbinnen den bal uit zyn handen 30. Dit doelpunt ontmoedigt den keeper zoo zeer, dat hy achtereenvolgens nummer 3 en 4 er zoo maar door laat gaan. Dan is M een geslagen ploeg: even voor de rust maakt de rechtshalf er 5—0 van. Na de thee Is M. spoe dig In den aanval, maar Z AP. verdedigt met man en macht. Toch weet Woestenburg er 5—1 van te maken. Z A P. werkt de score op tot 6—1 in duldeiyke buitenspel-pbsitle. De druk op het Z.A.P.-doel wordt dan steeds heviger, maar de keeper Is in prachtvorm; toch wordt het 6—2. Spoedig daarop fluit de scheidsrechter, die niet altyd gelukkig was in zyn beslissingen, het einde. Zaterdagavond is de tentoonstelling te Zwaag geopend. Boven, in de groote veilingzaal heette Burg. Wlering als voorz. de aanwezigen welkom, in het byzonder pastoor Schamper, eere-voorzltter, die de T. A. M. B. O. zal openen. Ir. Rletsema. Rykstulnbouwconsulent, werd extra verwelkomd en een vriend van Westfries land genoemd. Ook de raadsleden waren aanwezig. Voorzitter richt zich tot het veillngbestuur, dat ongeacht het groot ongerief, dat deze tentoonstelling zou brengen, spontaan alle hulp verleende. Harte- lyke dank werd hun gebracht voor de afge stane ruimte. Spr. constateerde dat wat het werk van de Inzenders betreft, de T. A. M. B. O. reeds ge slaagd mocht heeten. en niet alleen wat het product betreft. Ook voor de artistieke wyze. waarop het wordt gepresenteerd. De besturen der fabrieken van melkproducten benevens de standhouders worden genoemd. Een woord van dank wordt gericht tot de jury, die Zaterdagmiddag heel wat van hun kennis hebben moeten vorderen, om al het schoons naar waarde te kunnen schatten. Ook de Pers wordt verwelkomd en haar wordt dank gebracht voor de artikelen die geplaatst werden tot orienteering en aansporing van haar lezerskring. - Dan spreekt voorzitter Wlering een woord van hulde aan de leden van comité en sub comités. waarvan geen aparte personen worden genoemd behalve de secretaris, de heer J. Schipper, die zoo'n reusachtig aandeel In de voorbereiding heeft gehad, waarvoor hem har- teiyk dank wordt gebracht. (Applaus). Na deze rede wordt door een aantal jonge dames koffie geserveerd. ‘Vervolgens wordt een gedeelte van de uitsla gen der keuxjng gegeven. Stands: (persooniyk of combinatie): Fruit: le prijs O. Jong (Pomóna); 3e prijs Broertjes en Balk; 3e prijs P. Buis en Balk. Akkerbouw: le prjjs P. Bakker; 3e prjjs W. Koolman. Bloemen: le prys v. Kampen en Boos; 3e prys Blokdyk; 3e prys Jb. Klok. le prjjs P. Jong As.; 3e prys r. Kleef; 3e prijs Boos, Schipper Tak mooiste bloemen geheel: Boos. Tak aardigste groentenstand: Boos en Schip per. Tak ultgebreldste Knol en Siykerman. Tak van den burgemeester decoratiefste fruit- stand: Quant, v. d. Deure. Ook aan het omweldlngsbedrijf van den heer C. Beerepoot werd een lauwertajk toegekend. Enkele onderscheidingen zullen nog volgen. Dan verkrygt Ir. Rletsema het woord: Spr. zegt biy te zyn dat het hier niet betreft ernstige aangelegenheden, maar een feest, een feest dat spreekt van de glorie van den arbeid, die een heel jaar lang aan het product is ge geven. Hy wekt allen op toch vooral het jongere ge slacht te doordringen van het feit dat groote veranderingen plaats hebben en dat ze die zullen moeten byhouden willen ze hun plaats behouden. In Westfriesland moeten we een tuinbouw krijgen, die er wezen mag. Het peil is nu lang niet slecht, groote zorg wordt hier reeds aan het product besteed, maar men geve zich er wel rekenschap van, dat in de toekomst nog oneindig veel meer zal worden gevorderd. Nadat tot Ir. Rletsema een dankwoord la ge richt spreekt de eere-voorzltter pastoor Schamper. Dese begint met zyn vreugde te uiten over wat hier tot stand kwam. Hy zegt met graagte he Eere-voorzitteractiap te hebben aanvaard omdat uit den heelen opzet blykt hoe hier leeft een groote activiteit voor het bedryf Men moet met zjjn tjjd mee. *n Uiting daarvan te *n tentoonstelling. Die Is te beschouwen als de kroon op het werk. Het ware verkeerd te denken, .dat nu de rust gerust kan komen. Men leere van elkander wat voor elk van waarde Is. De T AM B.O. moet worden tot een leuze, samengesteld uit dezelfde letters: Tot Activi teit Biyve Men Opgewekt. En hiermede werd de tentoonstelling voor ge opend verklaard, waarna alle genoodigden naar beneden gingen om een rondgang te houden door de tentoonstelling. Met groote bewondering heeft men kennis genomen van het gebodene. De zaal biedt een zeer feestelyken aanbllk. Op overzichtelyke en tevens kunstzinnige wyze heeft men alles we ten te etaleeren. De driehoekige stands in het midden doen het heel goed. Denk daar dan op neergelegd de fynste spe cimina van alle soorten fruit, appelen, peróh, druiven, meloenen, noten, kalebassen etc. etc., verder de schoonste voortbrengselen van akker en wel, de keurigste bloemen, het keurige werk van den sierkunstenaar in diverse stands en men kan niet anders dan even enthousiast zyn als degenen die de TAJI3O. reeds zagen. Voeg daarby de pittige muziek, de feesteiyke stemming ondanks het verre van gunstige weer, de leerryke en aantrekkeiyke films en het kan niet anders of velen Mllen kramen. Parochie van O. L. Vrouw Visitatie DINSDAG: 7.30 uur voor Jacoba V. d. Lin denHermans, 8 uur voor Cornelius Vis; el ders voor Cornelius Joannes en Afra Vis. Des avonds 7 uur Lof met Octobergebeden. WOENSDAG: 8 uur voor Cornells Bakker. Des avonds 7 uur Octoberlof. DONDERDAG: 8 uur vo6r Nicolaas Dekker en overleden kinderen, 7 uur Lof met October gebeden VRIJDAG: 8 uur voor Nico Beers, 7 uur Oc toberlof. ZATERDAG: 8 uur voor Oerbrand Bierste ker en Tryntje van Leeuwen. Onder de H. Mis de Octobergebeden. Van 34 en van 68 uur gelegenheid om te biechten. ZONDAG 7.30 uur Vroegmis voor Cornells Vis en overleden kinderen, 8.45 uur communle- ultrelken, 10 uur Hoogmis voor de parochie, 3 uur Vespers. Onder de H.H. Missen Jubileum- collecte voor het St Jansgasthuls te Hoorn, welke byzonder In de milddadigheid wordt aan bevolen. Van de H.H. Sacramenten voorzien: Simon Appelman en Johanna Dekker—Koedooder. Overleden: Adrianus Kolken, Johannes Vis en Cornells Vis. 3e klasze A Oranje Zwart 1—ABC 1 SVA 1—8VO 1 B Foreholte 1—VDO 1 Reeerve 3e klasse A The Unity 3—WZ 3 B Geel Wit—3 HBC 3 3e klMee C VDO 3—VD6 1 Reeerve 3e klease A Oranje Zwart 3—Zwaluwen 4 B Oonstantius 3—The Unity 3 ALKMAAR, 8 Oct N.V. Eterveiling voor HoU. Noorderkwartier. Aanvoer 315000 kipeie- ren: 56-58 495—5.70, kleine 3.15—455, eendeie- ren 3—3J0. BOVRNKAR8P&. 8 Oct. ,J»e Tuinbouw" 250 baal aardappelen: Duke 8085 cent kleine 50—65 cent. Blauwe 130, Bonte 135 per taaL 345000 stuks Bloemkool, gepelde I 130—330. 1 3.60—5.70, II 1.50—330. UI 1.50—130 per 100 st. 100 zak Dubb. Slaboonen 0.60—1.45 per 15 kg. 5000 kg Bieten: middel 80 cent, kleine 130—3 per 100 kg. 5000 kg. Boode kool 1-40 —3.60, 13500 kg. Gele kool 1—1.80, 3500 kg. Witte kool 1.10 per 100 kg. 350 baal Uien: grot 0.95—1.30. groote 1.05—130, drielingen 80—90 cent, nep 330330 per baal. WESTLAND, 8 Oct. Mlddenprjjs V. d. Wsrtl. veilingen. Export. Alicante 3336, maroc 35—50, champion 39 cent per kg. Sulkertneloenen 30— 33 cent per stuk. Dubb. boonen zonder draad D en III 0651.10, idem met draad 6065 cent ^MEDOCBLIK. 8 Oct. Velllngsver. JBt. Aardappelen: Geldersche: groote 0.951.06. Wil de Due 6575 cent. Blauwe 1301.50, Witte kool 0.90—196. Boode kool 1—130. Gala kool 1— 1.40, Wortelen 0.80—330, per 100 kg. Uien 096— 1.15. Gele Nep 335—336 per 50 kg. Kroten 0.80 1.40 per 15 90. in Ge mot Dit kry ta z|jn hoe me ven, Sj brievi aanzoet brieven den da: ?an alle vertegei name, boek to van re BELasi verkoop, naamsvt bekentei bestek e is een I boek, io franco i BOEKH, amstei j M glrobi Het feast van vort er Lino Het feest werd óp een waardige wyze Ingezet met een Hoogmis tot intentie van de jubilaresse. Na het lof werd een receptie gehouden, die zeer druk werd be zocht. Zelden sag men by een receptie zooveel menschen. Na de receptie voerden de fröbelkinderen in groote zaal een aardig en zeer gevarieerd programma uit, voor zusters en publiek. Het avondfeest werd geopend met een wel komstlied, dat door de stampvo’le zaal werd meegezongen. Hierna hield de heer S. Rood de openings rede. Spr. dankte Zuster Lino voor de 25 jaren zweren arbeid tot heil van de kinderen. Zuster Lino steunt de ouders in het moeiiyke opvoe dingswerk. Ook is zy een moederiyke vriendin voor de ouders, steeds bereid om met raad en daad te steunen. Ook danken wy haar veel voor haar werk by het voorbereiden der kinderen voor de 1ste H. Communie Zuster Lino grypt en kneedt de kinderzielen als was. Het is niet vermetel te veronderstellen, dat de vele priester roepingen van de laatste Jaren mede aan haar te danken zyn. Dan neemt de jubilaresse verder deel aan alles, wat er in de huisgezinnen voorvalt, door gebed, door het maken van en net instudeeren van wenschen en gedichtjes. En dit alles ondanks een minder goede gezondheid. Groenten: Schipper en en de Jong. Lauwerkrans (beschikbaar gesteld door den zeereerw heer pastoor). Het schoonste geheel: Kampen en Boos. Lauwertak móóiste handelsstand: Handels- raad. Medaille Balk. 8 Oct. Velllngsver. de Due 6575 cent. Blauwe 1_„. 1.40, Wortelen 0.80—3 80, per 1.15. Gele Nep 335—335 per 50 3.10 per 1000 kg. Slaboonen 0 kg. Bloemkool: I 1.50—330, II 130—1 130—1.60 per 100 stuks AVENHORN. 8 Oct. Coöp. Land- en T^nbo«v- en Marktvereen. Avenhorn en Omstreken, cw* kg. Witte kool 0.90—1. 35000 kg. Boode kool 1— 330. 35000 kg Gele kool 1—130 per 100 kg. 16000 g. Uien: groote maat 3—330. gewone maat 3—3.4Ö, drielingen 130—1.90. nep 5—5.40 per 100 kg. 65000 kg. Bleten: groote 130—130. klei ne 1.90—3.40 per 100 kg. 800 zak dubb. slaboo- nen van 15 kg. 0303.06 per sak. 19000 kg- Wortelen: Flakkee. verbeterde 3.00—330 per 1<» kg.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2