IBISlJSHAC Auto in Winschot»* Sterre der Zee plechtig te Rotterdam ontvangen Diep gereden 1 HEFFING AAN DE BRON 1 Rheumotiek bestrijden terwijl U slaapt! ACTIE TOT GEESTELIJKE HERBEWAPENING DE JEUGD BEGROET HET BEELD OP DE KA DE .-a MfN TWEE PROCENT! MAANDAG 10 OCTOBER 1938 r lekfccr.mom* 3 Toespraak Mgr. Huibers Twee zwaar gewonden Clearingkoersen c. armoede BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem z. Alle drie inzittenden in het vuile water om het leven gekomen Geheimzinnige dood van Duitschen fabrikant i°raeadviezen voor de Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid AFGEDREVEN DOOR DEN STORM AAN KINDERVERLAMMING OVERLEDEN AUTO IN DE BEEMSTER. RINGVAART Doodelijke val te 4 Rotterdam Mgr. Huibers in het Zeemanshuis Onze Koningin betuigt Haar instemming u- mens te Maastricht het beeld uitgeleide, thans, na een vaart, die na kou en wind in het laatste etmaal slechts grauwen regen bracht, werd Zondagavond het doel bereikt: het Zeemanshuis Ie botterdam, waar Haarlems Bisschep wacht, en met het beeld wordt aan wal gedragen een schat van bloemen; eikenloof uit Limburg, chrysanten en asters, geplukt in Mam ea Waal, bou- quetten en tuiltjes vol warme herfsttinten, ergens in de Betuwe vergaard. Kinderhanden brachten se aan boord als een groet aan Maria, overal waar het schip met de Sterre bij dag en avond „Onze christelijke beschaving ia ten doode gedoemd, tenzij zich in *t leven van elk volk een nieuwe moreele kracht baan breekt" 0 - Drie inzittenden met groote moeite gered J I I Kerkelijk leven Apostolisch vicariaat van Pontianak Arbeider over boord geslagen en verdronken Bloemen uit Limburg, *t Land van Maas en Waal en de Betuwe vergezellen Maria Op de voorplecht van het Dieseljacht „LucreMa", over de, zwalpende golven van de Mam, in een avond vol gutsenden regen, nadert «Ie beeltenis van Marta, Sterre der Zee, schier onwezenlijk In hei licht van schijnwerpers, die aan boord zijn Tl, Zeelieden in het %ee- vaardersgilde Autobotsing onder Oegstgeest JMet onuolLllge honden. Is het slecht hazen wangen. Cen oude vergelijking, die vaak van toe passing is. DClnderen zijn ook nog al eens onwillig, zelfs als het om hun bestwil gaat A3aak staan ze afwerend, als moeder ze met Levertraan wil laten beginnen. JUet ‘Dralsma van "\3alkenburgs levertraan zijn ze echter spoedig geheel vertrouwd. Demoralisatie en Sintang wordt toevertrouwd aan de Montfortanen - 1 MSWt v.j Men schrijft ons: (Ven onsen speclalen verslaggever). goed, waardoor t =3 te la een 9 en en W. a: na de hi pers. Sterre plechtig ontvangen door Haarlems Maria Biaschop, Z. H. Exc. Mgr. 3. F. Huibers. die in groot ornaat het beeld vooraf ging naar de geheel gevulde kleine kapel, waar bet in een nis boven het altaar werd geplaatst als middel punt van een schildering, welke het ultspanse', toont boven de golven der zee. Uit de richting Haarlem naderde een perso nenauto. bestuurd door den heer 3. O. P. de Groot uit Den Haag. Deze wagen reed midden op den weg. Uit de richting Den Haag kwam een personenauto, bestuurd door den heer Chr. P. van der Kwast, wonende te Den Haag. Deze wilde een voor hem rijdenden auto passeeren. Doordat da van den tegenovergestelden kant ko mende auto het midden van den weg hield, was een botsing onvermijdelijk. Met een hevlgen slag vlogen de belde wagens op elkaar in. Om half één Zondagnacht zouden zes perso nen u<t Appingedam, die in Zuidbroek naar de kennis waren geweest, naar hun woningen te- rugkeeren. Het gezelschap was per auto en wilde eerst één van hen naar Hbogezand terugbren- gen. Drie mannen stapten in den vragen, ter wijl de overige drie bleven wachten op hun terugkomst. Even bulten Zuidbroek is" de bestuurder waar schijnlijk de macht over *t stuur kwjjt geraakt. De a-Jto slipte en reed In het zeer vuile water van* net Wlnschoterdlep. ua MS tf- rfl» x* ir- pt d. digheid, Christenen blijft ons Het ruwe stormweer, de gladde wegen en vermoedelj) k drank zjjn oorzaak geweest, dat drie menschen om het leven zjjn ge- komen. Zaterdagavond omstreeks half zes heeft zich op den Rijksweg in de gemeente Oegstgeest, tus schen De Slaag en De Drie Witte Palen een ernstige autobotsing voorgedaan. De bespreking, waartoe Hare Majesteit enkelen onzer heeft willen uitnoodigen en welke aanvankelijk bepaald was op 26 Sep tember, heeft in verband met de politieke omstandigheden eerst op October plaats gehad. Met het oog op de groote beteekenls van de moreele herbewapening wenschte Hare Majesteit voor deze bespreking ruim schoots tijd en aandacht beschikbaar te stellen. Onze oproep tot geestelijke en moreele herbe wapening heeft In wijden kring weerklank ge vonden. Zooveel bewijzen van Instemming mochten wij ontvangen, dat aan persoonlijke beantwoording niet kan worden gedacht. Wij zijn daarvoor zeer dankbaar, in de eerste plaats aan Hare Majesteit de Koningin, die door Hare openlijke Instemming onzen oproep soo -nadrukkelijk heeft onderstreept. Onse Christelijke beschaving is ten doode gedoemd, tensfj sieh in bei leven van elk volk een nieuwe moreele kracht boanbreekt. Bfj militaire paraatheid alleen, hoe noodlg ook. mogen wfj het niet laten. Daarnevens moeten wij, als volk en als individu, ons wa penen met de eenvoudige eigenschappen van eerlijkheid en «nseifruebtlgheM. Alleen op den grondslag der hoogere beginselen Is een doeltreffende, rechtvaardige en duur zame vrede te bereiken. Alleen op dien grondslag mogen wfj hopen tot betere toe standen in eigen land te kannen medewer ken. De ons omringende volken hebben grooten gees telijken Invloed op Nederland uitgeoefend. Neder land van zijn kant heeft grooten geestelijken in- v loed uitgeoefend en kan dien uitoefenen op de ens omringende volken, van welke t welzijn van Europa en van de wereld afhangt. Nederland moet door het leven van zijn burgers een zoo danige zedelijkè kracht uitstralen dat de andere 3 volken zich aan den Invloed daarvan niet kun nen onttrekken. Laat leder oneer zich dese levenshouding ten doel stellen. De 38-jarige C. A. Spit-Brouw struikelde gis teravond in haar woning aan de Schlldstraat te Rotterdam op de trap met een emmer wasch- viel. Zij bekwam daarbij een en was vrijwel op slag dood. .Armoede en sociale nood" is het onderwerp van het prae-advies van mejuffrouw Hubregt- se. Schrijfster constateert het maatschappelijk afzakken van geheele bevolkingslagen in tijden van crisis. Verschillende treffende, aan de praktijk ontleende voorbeelden worden gegeven van de demoralisatie als gevolg van lage, on geregelde verdiensten. Daarnaast dwingt ech ter menig hardwerkend gezin zich eerbied af door de wijze, waarop het zich door het leven slaat. sG iool» Zondagavond omstreeks half tien is te Oost huizen een personenauto met drie inzittenden afkomstig uit Bovenkarspel, van den hoogen H Beemsterdijk in de Beemster-Ringvaart gereden, braak moet worden omgezet in wil tot opbouw. De auto kwam uit den Kerkeweg en waarschijn lijk door onbekendheid met dezen weg heeft de chauffeur de scherpe bocht ter plaatse niet op gemerkt. De wagen sloeg tweemaal over den kop en kwam tenslotte In gewonen stand in de vaart terecht. Hoewel de inzittenden zich, gehol pen door toegeschoten voorbijgangers, met groote moeite in veiligheid konden stellen, lie pen zij slechts onbeteekenende schaafwonden op. Na van droge kleeren te zijn voorzien, konden zij huiswaarts keeren. Om zeven uur precies meerde de ..Lucre tia” aan het Spido-ponton bij het WiUems- pleln te Rotterdam. Hier wachtte bij het schijnsel van honderden fakkels en glan zende lampions de katholieke jeugd, met haar vaandels en vlaggen, die een dubbel eeregelid vormde tot aan den ingang van h^t R. K. Zeemanshuis. Vier officieren ter koopvaardij droegen onder tromgeroffel en den zang uit hondomen kelen van het lied der Sterre der Zee, het Mariabeeld hoog op hun schouders van boord naar het Zee manshuis. Oraalleden, Verkenners, Kruis vaarders, St. Jansknapen stonden daar in lange rijen opgesteld en zij brachten Maria hun saluut, dgt van ver op de rivier reeds zichtbaar was door de wemeling der licht jes op den donkeren oever en dat thans tot een grootsche begroeting werd, een blijde en feestelijke incomst in die andere Maasstad, waarover de Sterre nu waken zal. Koersen voor stortingen op M October tegen verplichtingen, luidende in Reichsmarken 73.75, Lires ƒ8.63. Mgr. Frencken, wiens prae-advies aan de „armoede en de jeugd" is gewijd, prijst het kampwerk, waarin de zelfwerkzaamheid wordt gestimuleerd. Voor jongens is een degelijk vakonderwijs van noode, voor meisjes een opleiding in plaatselijke opvoe dingsinstituten, waarbij naast de persoon lijkheidsvorming. de huishoudelijke vor ming voorop moet staan. De stoffelijke resten, die evenals de auto dooi de politie in beslag zijn genomen, zijn naar de barak „Het Werkhuis” te Zuidbroek overge bracht De burgemeester van Zuidbroek, de heer H. E. Buurma, leidde, geassisteerd door de politie van Zuidbroek, het onderzoek. De burgemeester van Appingedam, de heer 3. E. Klaucke werd eveneens onmiddellijk van het tragisch gebeu ren in kennis gesteld. Zaterdagochtend heeft spoorwegpersoneel op de spoorbaan van de lijn Rotterdam Gouda onder de gemeente Nieuwerkerk a. d. IJssel het verminkte lijk gevonden van een man. Uit het Ingestelde ondersoek bleek, dat men hier te doen had met den 31-jarlgen Duitschen fabrikant W. E. R„ die te Chem nitz woonachtig is. VermoedeliJk is het slachtoffer vanmorgen 7*n Hoek van Holland gekomen en is, op weg haar Duitschland met den D-trein, die om 7.02 van Rotterdam DP. was vertrokken, uit den trein gevallen. Het lijk is, nageschouwd te zijn door den Pïaatselijken geneesheer, naar het lijkenhuisje van de begraafplaats te Nieuwerkerk overge bracht. Burgemeester Jas van Nieuwerkerk heeft een •nderaoek naar het tragisch gebeuren Ingesteld. De groote dienst, welke aan de jeugd en aan de maatschappij kan worden bewezen, is: de kinderen van 1416 jaar uit het bedrijfsleven. En verder: welke maatregelen men ook neemt, zoowel voor het a-sociale als voor het werk- looze gezin, altijd zullen deze maatregelen te kort schieten, wanneer niet door Individueel contact de in elk gezin andere werkende facto ren worden gekend en weggenomen of ver sterkt. jeugd, die om een van van onvoldoende huishoudelijke bekwaam heid bij de huisvrouwen. Voor den aanval op de armoede en haar gevolgen heeft de maat schappij behoefte aan een organisatorisch apparaat, dat de op het economische, sociale en geestelijke gerichte krachten in zich vereenlgt. Partieele verbetering kan verkregen worden door verkleining der wijken van de wijkzusters en voorts door uitbouw van het ziekenfonds wezen. Op het Willemeplein, langs de ri vier, tot bij het Zeemanshuis, wacht de jeugd van Rotterdam. Ongeveer 1400 leden van katholieke jeugd organisaties, meisjes en jongens, staan er opgesteld met fakkels en lampions en zjj vormen een eerewacht tusschen het Spido-ponton, waar de „Lucre tia" meert en het Zeemanshuis, dat straalt uit al zjjn vensters en waarin de vlaggen hoog op het dak ont plooien in het licht der schijnwerpers. Rondom zjjn duizenden samenge stroomd, die uitzien over de avond- duistere rivier, den ononderbroken regen trotseerend, wachtende op het oogenblik, dat de beeltenis der Sterre naderen zal over het water. Prof. mr. P. J. M. Aalberse, minister van staat, lid van den Raad van State, oud- mlnister van Arbeid, oud-voorzltter van de Tweede Kamer der Btaten-Generaal; jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, mi nister van staat, vice-president van den Raad van State, oud-mlnister van Buiten- landsche Zaken; Jhr. mr. Rh. Fel th, president van den Hoogen Raad der Nederlanden; vice-admiraal 3. Th. Fürstner chef van den marinestaf jhr. mr. B. C. de Generaal, oud-m? mr. D. A. P. N. I van State, oud-wj Kamer der Statei Op aanvrage van Z. H. Exc. Mgr. Tarcisius H 3. van Valenberg, Apostolisch Vicaris van Ptm- tianak (Ned. Borneo), heeft de Congregatie de Propaganda Fide toegestaan, dat een gedeelte van dit Vicariaat, dat tot heden stond onder de zorgen der Minderbroeders-Capucljnen, nl de afdeellng Sintang, ter bewerking wordt toe vertrouwd aan de paters van het Geselschap van Maria (Montfortanen). Het is de bedoeling, dat deze afdeellng gelei delijk door de paters Montfortanen zal warden bezet en binnen afzienbaren tijd uitgroeit tot zelfstandig kerkelijk gebied. Een onvergetelijke vaart is dit geweest. Het blanke Dieseljacht, dat zjjn weg koos, uitge leid Vrijdagavond, door een feestelijk Maastricht tot Zondagavond in het wachtend Rotterdam, over Maas en Waal en Merwe en Noord en Nieuwe Maas, het laatst in regentrieste at mosfeer vol buien en feilen- wind, droeg fier het beeld der Moedermaagd met het Kind. Een vaart, die lieflijk ware geweest bij zon en zo mertij. in zoelte en onder pralende luchten, maar die thans, op het grauwe, onstuimige wa ter, in vlagende regen, grootsch werd, wijl het de Sterre symboliseerde, een trouwe toeverlaat juist in de donkere uren des levens, bij storm en ontij. A,.. ■j&iCr.WjJlka. De dag werd besloten met een feestavond, zooals de Familiekring van het Apostolaat ter Zee dien eiken Zondagavond aan de zeelieden der verschillende nationaliteiten aanbiedt Mopp’ren doet nu haast wel teder, Maar ’k ontmoette toch één vrind, Die ‘t idee iets moois, geweldigs. Die die heffing éénig vindt. Hij 's getrouwd, moet u teel weten, Dat htf tot zóó’n vreugde neigt Komt omdat z"n vrouw dan lekker f - Tóch niethéél ’t salaris krijgt! HERMAN KRAMER Nadat Mgr. Huibers de kapel had gezegend sprak hij de genoodlgden, die hier tezamen wa ren, toe naar aanleiding van den tekst uit den 106en psalm: ,AÜ, die te scheep gingen op de zee, hebben de werken Gods aanschouwd.” Mgr. wees hierbij op de moeilijkheden en ge varen naar lichaam en ziel waaraan de zee man bloot staat, terwijl bij verstoken is van alles, wat ons in het dageljjksch leven tot troost en opbeuring strekt. Daarom is het zoo schoon, dat in dese groote havenstad een mo dern zeemanstehuis is gesticht, waar de zee man zich zonder gevaar kan ontspannen en verheffen en zijn godsvrucht aankweeken. Met groote moeite is dit alles tot stand gekomen. Hier is gebouwd, maar ook ge beden, om Gods zegen af te smeeken over dit werk. Daarom was Mgr. zoo gaarne gekomen om zijn sympathie te toonen en de kroon te zetten op hetgeen hier is ver richt door de beeltenis der Sterre te plaat sen in het centrum van het werk als de ver eerde Patrones, bij Wie de seeman veilig heid zal vinden naar lichaam en ziel. Van nu af sal Nederland meeleven en meebidden met den zeeman en Maria een drachtig vereeren als dé Sterre der Zee. Tenslotte bracht Mgr. dank aan allen, die hier hebben gearbeid, jn het bijzonder aan Pater van Rixtel 8. C.,J., die een groot en goed werk van vele jaren onder den zegen van Maria thans zoo schoon ziet bekroond. Pater van Rixtel las vervolgens een oorkon de voor, die aan het overbrengen van de Sterre uit Maastricht naar Rotterdam de herinnering bewaart. Deze oorkonde, alsmede een gebed voor de weldoeners, geschreven op perkament met de namen van allen, die de plannen hiel pen verwezenl4>n, werd, rwdat het gebed door Mgr. Huibers plechtig was gezegd, in een looden koker gesloten, welke in het voetstuk van het beeld een plaats kreeg. •HimiiHiimtiiiiiinmiiimiiiniiiHinHéiinminiiiiiiiiiiiiiHHH Sinds de allereerste eeuwen Heeft het toch nog niet bestaan Dat 'n minister van financiën Ooit iets goeds nog heeft gedaan Daarop maakt de Excellentie, Die ons thans den buidel hoedt, Geen exceptie lees maar even Hoe de persstorm weer eens woedt, Nu hij, na veel eware nachten. Waarin hij niet slapen kon. Ons met 't nieuw idee verrijkte Van de „heffing aan de bron”. Wat vindt ddt weer een bestrijding, En geen wonder, ’t is ook erg Als je zoo maar steeds gevild wordt. Uitgebeend tot op het merg! Want nu ga je weer beleven Dat meteen reeds wordt gekort Als na ’n week, ’n maand van zwoegen Je fe loon gegeven wordt.... De schoonste vaart van zjjn leven heeft de heer F. Wyers met dit, zijn schip, ge maakt. Bijna den ganschen tocht hield hij persoonlijk het roer, de blik vooruit over water en land; het wisselend verschiet, dat zich ppende en waarheen de beeltenis der Sterre werd gedragen vanuit een vrome stad, hoog bfj de heuvels, op weg naar de verre zee, de groote schepen en hun een zame bewoners, wier schutse en troost Zjj zal zfjn. Osswoilen enkel» «n u xlch ultgeput voelt <ÏS moet U eens CYSTEX gebruiken. CYSTEX. het middel van een beroemden dokter, begint «jjstitet deze kwalen en isseke? de medicijn, die U hebben moet of U krtjft ce<areii<loei^ bHfw beschermt U. saranue rr. Air 3 In het Academisch Ziekenhuis te Groningen is het twintig-jarige meisje E. KalH aan kin- i derverlamming overleden. De eerste prae-advlseur legt den nadruk op de psychische gevolgen van den toestand van noodlijdendheld. Ondanks de groote verbete ring in de sociale voorzieningen, de steeds toe nemende sommen, welke aan armenverzorging en werklooeensteun jaarlijks worden ten koste gelegd, is gebleven zelfs verscherpt de demoraliseering in breeden kring onder de noodlijdenden. Op den bodem van het Vraagstuk van de therapie ligt dan ook niet een financieel, maar een moreel probleem. Mgr. Huibers wijdde dan het werk van het Apostolaat ter Zee toe aan Maria, Sterre der zee, en onder het lof, dat de Bttsschop met assistentie van Mgr. 3. W. van Heeswjjk, deken van Rotterdam en Pater van Wezel 8. C. 3. celebreerde, werd het Aechtig voornemen der medewerkenden in handen van Mgr. hernieuwd en volgde opname van de eerste zeelieden in het ge vormde Zeevaardersgild van de Sterre der Zee. Na de plechtigheid trok de buiten had gewacht, door de kapel, groet te brengen aan de beeltenis Maria. Nu het onmiddellijk oorlogsgevaar ia afge wend, dient de kans, die dit uitstel ons biedt, te worden aangegrepen. De spannende dagen, die wij doorleefden, hebben een algemeenen oorlogsafkeer geopen baard. Die afkeer schiet in kracht tekort Indien zij zich niet richt tegen de diepste oorzaken van den oorlog. Welke fouten hebben geleid tot deze crisis? Zijn het niet dezelfde, die de aanleidir« zijn van de meeste moeilijkheden in het leven angst voor verlies van eigen bezit, macht en prestige? Zelfzucht, die zichzelf, eigen familie, eigen belangensfeer, eigen land wil veiligstellen ten koste van anderen? Verheimelijking van eigen bedoelingen en wantrouwen in des ande ren bedoelingen? Deze fouten te zien in anderen is gemakkelijk, maar baat weinig; dese fouten te ontdekken in zichzelf en in eigen volk en ze tevens te herstellen is moeilijk, maar verhoogt het moreele peil van het volk. Vrees voor af- - fjeer schoon klonk de passus In de Troonrede, die voorstellen aankon- Z-d dlgde om het geheele volk zooveel mogelijk te doen deelen in de zware fi- nancleele offers, welke terwllle van het nationale belang gebracht zullen moe ten worden, vooral omdat daarbij bet voornemen werd geuit een meer recht vaardige verdeellng van den belasting druk te verkrijgen en de in bepaalde belastingen gelegen belemmeringen te gen verruiming van de werkgelegenheid zooveel mogelijk weg te nemen. Deze principleele betuigingen konden wel-is- waar het opvallend gebrek aan pQsltlef- Christelijke betuigingen in de Troon rede niet heelemaal goed maken. In ieder geval schuilt er in den wil tot het be trachten van een meer rechtvaardige belastingdrukverdeellng toch iets posi tief Christelijks, zelfs wanneer men den term ,jneer rechtvaardig” ietwat won derlijk zou vinden, omdat iets eigenlijk slechts rechtvaardig of niet rechtvaar dig kan zijn en de term „minder recht vaardig” evenals „meer rechtvaardig” een tekort aan de volstrekte rechtvaar dig toch zeker door positieve betracht dient te worden, aanduiden. Gezien het feit, dat belastingstelsel nog ver van de strikte rechtvaardigheid af is en de voorgenomen belastingherziening meer rechtvaardig wil wezen, zou het juister zijn geweest van den wil tot het plegen van minder onrechtvaardigheid te spre ken. Maar wat zal er practise!) van dien wil terecht komen, wanneer de belas tingplannen van minister de Wilde zou den worden verwezenlijkt? Laten wij ons bepalen tot het allerminst verlos sende, maar bepaald benauwende woord met den idyllischen klank: heffing aan de bron. De jaarlljksche algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid sal op 13 en 14 October te Arnhem worden gehouden. Het officieele ge deelte van het congres bestaat uit de beraad slaging over het onderwerp „armoede en de moralisatie”. Aan de prae-adviezen. welke zijn uitgebracht door de heeren prof. dr. M J. A. de Vrijer te Utrecht, R Hornstra, arts te NUefc veen, mgr. F. B. 3. Frencken te Breda en me juffrouw P. H. Hubregtse te ’s-Gravenhage, ontleenen wjj ojn. het volgende: Overal waar de „Lucretia” Zaterdag en Zon dag voorbij voer, beeft de katholieke bevolking Maria haar groet gebracht. Moeders leidden hun kinderen naar de sluizen of aan de kaden en wezen hun de beeltenis der Sterre, op de voorplecht van het schip. Kinderhanden vouw den zich tot gebed. Kinderhanden droegen bloemen aan van het land, die men neerlegde aan Maria's voet. Zoo was het overal. Te Weurt in Maas en Waal, waar een schoone hulde was georganiseerd, te Nijmegen,' naar welks haven Zeeverkenners de „Lucretia” be geleidden en de studenten van het Studiehuis St. Jozef de Sterre bij Haar aankomst toezon gen. Te Leeuwe wachtte de jeugd, die bege leid door een Harmonie, Marialiederen ten ge- hoore brachten en bloemen schonk. En te Dordrecht vormde de Graal een eerewacht. Was de vaart vanaf Maastricht meegemaakt door kapelaan F. v. d. Vliet, hoofdaalmoeze nier van het Apostolaat ter Zee, kapelaan Joa. Habets, leider van de Broederschap der Sterre der Zee te Maastricht en Pater A. van Rixtel S. C. J„ havenaalmoezenier van Rotterdam, die belde ochtenden aan boord de H. MIs lazen, alsmede door den heer Ch. v. d. Bilt, voorz. der Federatie van het Apostolaat ter Zee en de heer F. Wyers, eigenaar van het jacht, te Dordrecht scheepten zich vow het laatste tra ject i*g in pastoor J. C. de Moei, havenaal- moezenier van Umulden, Pater Laurianus O. Cap., oud-havenaalmoezenler van Rotterdam en n H. F. Heerkens Thijssen en A Kuij- len van het Pederatie-bestuur. Vrijdagavond was de 35-jarige arbeider D. J. van der Mey van het eiland Tien Gemeten met een roeiboot, waaraan een vlet was bevestigd, naar zjjn woonplaats Den Bommel op Over- flakkee vertrokken. Tengevolge van den storm dreef hij echter af. Toen men Zaterdag nog niets van hem had vernomen, maakte men rich ongerust en stelde men langs de kust een on derzoek in. Zondagmiddag bemo-kte een der uitgezonden reddingsploegen, waarvan de bur gemeester van Den Bommel, de heer L. G. L. Lemkes en een dokter deel uitmaakten, een tweetal bootjes op het Haringvliet. Met een mo torboot en een roeiboot toog men derwaarts. In derdaad bleek men met de vermiste vaartuigjes te doen te hebben. De roeier was evenwel ver dronken. Hjj lag half over boord met het hoofd in het water en de beenen verstrikt in de tou wen, waarmede bjj klaarblijkelijk de bootjes had willen vastleggen. Door den zwaren golfslag schijnt hy daarbij te zijn gestruikeld met het gevolg, dat hij gedeeltelijk In het water terecht kwam en rich niet meer kon oprichten. De man was gehuwd en had twee kinderen. De heer De Groot en zijn echtgenoote, me vrouw W. de GrootToppers bekwamen ernstige verwondingen en werden in zeer zorgwekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Mevrouw de Groot ver keerde in onmlddellijk levensgevaar. De heer van der Kwast bleef ongedeerd. Beide auto’s werden totaal vernield. Jonge. oud-Gouverneur- nlster van Oorlog; tooien, lid van den Raad jorzitter van de Tweede 1 -Generaal; jhr. ir. O. C. A van Lidth de Jeude, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, oud-mlnister van Waterstaat; jhr. Ir. H. Loudon, prealdent-commls- saris der Kon. Ned. MIJ. tot exploitatie van petroleum-bronnen in Ned.-Indié. mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer der Btaten-Generaal, oud-mlnister van Financiën, benoemd burgemeester van Rotterdam; dr. A. A L. Rutgers, lid van den Raad van State, oud-Gouverneur van Suriname; luitanant-generaal 3. 3. O. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het Veldleger. H. Exc. de Biaschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te Limmen den Wei- eerw. heer Th. A. L. Sprenger; tot kapelaan te de Kwakel den Weleerw. heer A F. J. L. van der Boog; tot kapelaan te Heiloo den Weleerw. heer J. J. Tulp. De heer Hornstra behandelt den hyglëni- schen nood. Uitvoerig worden de uitkomsten van verschillende onderzoeken naar de hygië nische gevolgen der armoede vermeld, waarbij achtereenvolgens het licht valt op den Invloed der armoede op de frequentie van verschil lende ziektevormen, op de gevolgen van ge in het Zeemanshuis werd de beeltenis der brekklge woning, voeding, kleedlng, dekking en De auto stond ondersteboven, bijna mid den in het kanaal met de wielen even boven de oppervlakte. Met zeer veel moeite slaag den toegeloopen personen er In den auto op net droge te brengen. De drie mannen zaten nog in den wagen en konden eerst nadat de auto op het droge was. bevrijd worden. De geneesheeren J. A Glschler en 3. Beukema, beiden uit Sappemeer, en de arte A. Weeke uit Zuidbroek. die spoedig ter plaatse waren, konden bij alle drie slechts den dood constateeren. Het waren de 40-jarige gehuwde A Jon ker uit Appingedam, de 3S-jarige ongehuw de K. Badhoom eveneens uit Appingedam en de 40-jarige ongehuwde J. Vlsscher uit Foxham, gemeente Hoogezand. T -f- et ligt in de bedoeling een belas- |-~| ting van 2 procent te heffen van loonen (met inbegrip van pen sioenen), huren, renten en winsten. De regeering wil dus trachten onder één en hetzelfde tweeprocentshoedje te van gen verschillende catagorieen van in komsten. zonder onderscheid te maken tusschen bruto- en netto-bedragen. Een ondernemer maakt echter eerst winst, wanneer hij na aftrek van de bedrtjfs- onkosten een batig saldo overhoudt. Dit netto-bedrag zal dan met 2 pro cent worden belast, ook als deze winst zoo gering is, dat zij eigenlijk niet vol doende is, om een voortzetting zijner zaak te motiveeren. Hoeveel onderne mers blijven vandaag den dag in de hoop op betere tijden maar .Aan den gang”, ofschoon zij ondanks nominale netto-wlnsten, toch achteruit boeren, daar die winsten in geen verhouding staan tot het in hun zaak gestoken ka pitaal? Zal een ondernemer, die b.v. minstens 5 pCt. netto-winst diende te maken om zijn onderneming behoorlijk in stand te kunnen houden, toch twee pro cent van zijn Üetto-winst moeten be talen, indien jjeze winst slechts 1 pCt. bedraagt? De heffing van 2 pCt. op zijn netto-winst zal hem in leder geval veel zwaarder drukken dan een ondernemer, die 15 of 20 pCt. netto-winst maakt. De gelijkheid van deze heffing is een on rechtvaardigheid. die door de progres siviteit der gewone Inkomstenbelasting wordt erkend. Een loontrekker zal die 2 pCt. hebben te betalen over zijn nomi nale loon, terwijl zijn zuiver inkomen doorgaans zal bestaan uit dat nominale loon, verminderd met onvermijdelijke onkosten voor werktuigen en gereed schap, voor transport naar en van het werk enz. Pensioenen en renten worden daarentegen doorgaans zonder speciale onkosten genoten. Eensdeels zal de zgn. heffing aan de bron het zuiver, ander- oeels het onzuiver Inkomen bezwaren, terwijl naar verhouding de heffing zwaarder zal wegen op hen, dje geringe, dan op hen. die ruime Inkomsten genie ten. Een gepensionneerde met een pensioen r van 100 per maand zal de heffing van twee gulden per maand veel zwaarder voelen dan iemand, die van ƒ500 pen sioen per maand een tientje zal hebben te betalen. Deze heffing aan de bron kan dan ook Biet beschouwd worden als een poging tot verdeelende rechtvaardigheid, maar Bis een poging tot gelijkmakende on rechtvaardigheid, welke wij onmoge lijk een positief Christelijk karakter kunnen toekennen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5