I IEUWS Er wordt recht gesproken STAD’ Alkmaar, 12 Oct. II VERDUISTERING TE DEN HELDER? HEEMAF WOENSDAG 12 OCTOBER 1938 \qFFIC1EELE MEDEDEEL1NGEN R.K. Volksbond DIENSTPLICHT AGENDA Vergaderingen Apothekersdienst Op het postkantoor raakte Twee verkeere- VAKSCHOOL KAPPERS ongevallen PUBLICATIE WIT-GELE KRUIS Verdronkenoord-verlichting S.O.S. •VOnMNMK TE WATER GEREDEN Veilingo verzicht Langendijk Dierennieuw* Ingewikkeld of eenvoudig? Reddingsboot door de stad BURGERLIJKE STAND Inschrijvingen Handel*regi*ter .RIT Auto viermaal over den kop, geslagen Om een Heemskerksch slootje De bestm/tder werd ernstig gewond Treurige toestanden in de werkverschaffing De rechtvaardigheid weer in *t gedrang Uitspraken van op 5 October behandelde zaken Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling ONDER KASTEN EN BEDDEN kunt U gemakke-, lijk atofzuigen met dit mondstuk. Rijkspostspaarbank n den strijd tegen het communisme I* social* rechtvaardigheid hat sterk ste wapen. Publicatie pk? Gewond, een kapotte auto een proces-verbaal t Verkrijgbaar b|j: HEVSEVELDT N.V, Langestraat 34, 78, Achterstraat, HouttU, Alkmaar, Tel. WO SCHAR NU REND aanhd» buis bevestigd, zoodat de zuigmond altijd aansluit. Eén van die practlsche voordee- len. waardoor de Heemaf zoo prettig is in het ge bruik. Maar^ voor naamste bijzonderheid i« de Heemaf.Stoizuiger- motor, def eenige met constant toerental. Vraagt een demonstratie aanl Bergen: 8. Trytel, Breetaan 7», handelsnaam tan* „De Reigershnete,” De bonnen van de week 5-7/ f 1 uitspraak o R. Geen goed gezelschap Coll be- 'STt DO s en tje Vogelpoel. Overleden- WUga, oud 7* jaar; Heter Bijl. gehuwd K 9 een sokje met 20 ryksdaalders weg BC1 (M de ter Du welke uit de richting Koedijk De bestuurder van den perao- worden toegestuurd. Verdachte verklaarde, dat het geld in i|Jn lessenaar werd gezet en dat de lessenaar toen op slot werd gedaan. HIJ herinnerde zich niet, dat er twee saamgebonden zakjes waren. De kantoorbediende O. A. zei, des morgens in tegenwoordigheid van den adjunct-referendaris T. B. de trommel van verdachte uit de kluis te hebben gehaald, waar verdachte haar in had zich nemen en het geld terug betalen, sooals htj deed? De man leefde met zijn gezin heel gewoon en bescheiden in eer en deugd, zonder de minste schulden. Het was beroerd, dat men een man, die voor de telegrafie zeer geschikt was, over plaatste naar een afdeeling, waarvoor hjj niet in de wieg was gelegd. Naar sprekers meenjng kon verdachte niet met overtuiging worden veroordeeld, daarvoor waren de werkelijke feiten te zwak. I eer der dot spc 061 H. Waterkott, Rjjks- groenten, enz. N.V. .La nd bouw kan- llq., Schermerweg 37, I Sot dee Jaa t.b. hul der and gre de jaa gen toe Bel door de et binne „W telde verde den i Slgi en la. „Ik kastel Geef trek 1 tegellj .JBn bruiloi met b gen... HU Hughe «U hu *U nu lukklg I Bij besluit van B. en W. van 10 October is de beslissing op het verzoek van de firma H. H. E. Haytema, alhier, om vergunning tot het op richten van een graanschoondery in het per ceel Luttik Oudorp nr. 37, verdaagd. luc! D luid I, sc.hr perr nenr II ken n weg. nint ondi aan alle verlr B) won: schu gen pilei zige bove med. kant vind, perci V. bevii taan alsm VI ders tuige sen r lend VI en v dat dooft Vil zaak huis IX. met i dan i •n zot de st vert.. X. den Xt tlrent a. i en ai vinde te slt het 1 alarm slecht opend b. k ten s het se blijvet Best bevlnc alvore de m< gedool weg g niet n den ri sponm terwijl zoo VI weg g Voor a. d b. d voor r mingsr te vlai meenti scherm Voor schern kerbov letters gebrull Stral niet n met 13 ten h< hoogst) De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag '13 October tot en met Dinsdag IS October 1938 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen: oranje kleur. Vetbonnen: blauwe kleur. Rund vleesch bonnen: wit met roode streep. Door oprichting van een vakschool voor R.K. kappers, bestaat er nog gelegenheid zich tot 13 Oct. as. on te geven voor den wintercursus 1938-1939. Men ais de advertentie in dit num mer. Te omstreeks half twee gistermiddag vond op den Helderscheweg bij den spoorwegovergang een aanrijding plaats tusschen een personen auto, welke reed in de richting Den Helder en een tramtrein, kwam aanrijden, nenauto had eenigen tijd achter een autobus gereden, welke bus voor den spoorwegovergang voor een naderenden trein stopte. De aanrijding liep nog vrij goed af. De auto werd eenige mé ten meegesleurd en liep belangrijke materleele schade op. De autobestuurder kreeg een flinke hoofdwonde Door de politie 1* tegen hem pro- cemmrt^ppgemmw. j By een bewoner aan de Drebbelstraat is een postduif komen aan vliegen. De vogel had een ring om zijn poot. Maandagavond is een gtadharig geel hondje aan het bureau van politie gebracht, dat uit de Doelenstraat met een bewoonster van den Omval was meegeloopen. Het hondje is naar het Slachthuis overgebracht, in afwachting van de komst van zijn eigenaar of een anderen dierenvriend. Gisteravond is de heer J. Brouwer, vermoe- deiyk door de duisternis misleid, in CaUante- oog met zijn flets te water gereden en ver dronken. PS. Zaterdag 15 October gaat de reddings boot door de stad, bemand met leden der Alk maarsche roei- en zeilvereenlging. Dan wordt de inzameling gehouden met de roode vuurtorenbussen. Ook andere coltectrloes(tanten) kunnen zich aanmelden by de leden van' het Comité en wor den Woensdagavond 7.30 verwacht op het Stad huis in de besognekamer, waar de bussen wor den uitgereikt. Het CoUecte-Comlté. W. N. BLOKPOEL. voorz, Waagplein 12 Mej. M. ARNTZ, Bmmastraat 11. C. J. MAATS, Prinses Jullanalaan 14. OH, G. VERWER, adm. V.V.V., Waag gebouw. G. FIGEE. seer. (Bureau voer Maatschap pelijk Werk, Langestraat 87). Thoolen’s Collpctebloempje, Dr. van Peltlaan 13, grosslerdertf in collectemateriaal; ver plaatst naar Amsterdam. Den Helder: Veillngsver. Den Helder en om streken”, v. Speljkstraat 3; bestuurswijziging. De Rijp: P Worp, Rechtestraat 36. fotograaf enz.; verplaatst naar Soestdyk. De afdeeling Alkmaar van den R.K. Volks bond hield Dinsdagavond een algemeen* leden vergadering. welke door een 85-tal lenen were bügewoond. De vergadering werd met den chnsteiyken groet geopend door den voorzitter, den heer O. van Slingerland. Deze deelde mede, dat voor de twee vacante bestuursplaatsen door het be stuur» twee jonge menschen waren aangezocht om zich candidaat te stellen. Een van dezen had zich teruggetrokken, zoodat alleen de heer O. van Vegten van de bouwvakarbeldersafdee- Ung overbleef. Door de leden waren candidaat gesteld de heeren Constant van de afd. trans portarbeiders, V. d. Tooren van de metaalbe werkers en W. de Boer van de bouwvakarbei ders. Gekozen werden de heeren O. van Vegten en Constant De gekozenen werden door der. voorzitter van harte gelukgewenscht met een toespraak, waarin hij de aandacht vestigde op de zware taak, welke zij op zich hadden geno men. Besproken werden hierna de toestanden in de werkverschaffing. De voorzitter vond het on juist, dal op 8 October des morgens 9 uur bij de demonstratie voor zijn huls, ook georgani seerde katholieken waren. Klachten behoorde men b(j de organisatie aan te brengen. Spr. verklaarde er voor te passen toe te geven aan dergelijke demonstraties voor zijn deur, die hij niet noodig had om te weten wat zijn plicht was De kwestie, waarvoor men demonstreerde, was door spr. en anderen reeds Vrijdags tevoren met den rijkslnspecteur besproken. Het ging om de slechte en te kleine keeten in het Geest- merambacht en de slechte sanitaire toestanden in de Wlertngermeer. De klachten, die men had, waren volkomen gerechtvaardigd evenals de andere bezwaren die men had. Spr. drong er by de leden ten sterkste op asn den organlsatorl- schen weg te bewandelen. De demonstratie was veroorzaakt door het feit, dat men op 8 Octo ber niet aan het werk wilde. Het bericht in de Alkmaarsche Courant, dat spr. op 8 October niets wilde doen, was onjuist. Wel heeft hij ver langd, dat allen aan het werk zouden gaan. Dat men een adres aan B. en W. had gericht, was niet juist, want B. en W. hadden in deze geen enkele bevoegdheid. Het verlangiystje, dat was gepubliceerd, werd ook door den voorzitter besproken. Gepoogd zal worden een soepeler bepaling voor busvervoer te verkrijgen. Verwar ming in de keeten geen overbodige luxe zal ook door de besturen worden gevraagd, ter- wyi de opheffing van de bepaling, dat men niet eerder dan Donderdags mag komen, wanneer men er 's Maandags niet kan zijn, heel wat voeten in de aarde zal hebben. Naar de moge lijkheid van een loon van 10 pet. boven den steun zal een onderzoek worden Ingesteld. B. en W. van Alkmaar verleenen daarby medewer king. Vast staat, dat veel te lage loonen soms f 6 A f 6.50 per week worden uitbetaald. Daar kan men niet van leven. zakjes in. Het kleine zakje was er niet. T- B. verklaarde, dat verdachte wal meer te korten had gehad. Van werkelijke oneerlijkheid was hem echter niets gebleken. Qetuige J. B„ kantoorbediende in kwaliteit van .kassier, had van O. A. den volgenden dag het geld, dat in de trommel had gezeten, zijnde ƒ7000. aangenomen. Dat geld had hy o.a. ge bruikt voor een geldzending van 17.000 naar Wlerlngerwerf. Bjj het klaarmaken van zoo*n Door de wykverpleegster werden in de maand September 530 bezoeken afgelegd by 29 pa tiënten. waarvan 296 bezoeken by leden van het A.A.Z.A., 173 bezoeken by leden van Het Wlt-Gele Kruis. 59 bezoeken by stadspatiënten en 2 bezoeken by particulieren. De Wykkraamverpleegster legde 180 bezoeken af by 11 patiënten en verleende 3 maal assis tentie by den dokter. Daar hier en daar de meening heeft post gevat dat de verlichting van de St. Annabrug aan het Verdronkenoord door de gemeente is uitgevoerd, verzoekt het bestuur ons te willen vermelden dat deze verlichting met byna 700 lampen geheel door de Buurtvereeniging Ver dronkenoord is bekostigd en schitterend is uit gevoerd door den heer Genefaas, met volle me dewerking van de diverse gemeentebedryven. Door de Alkm. Politie zyn alhier £n een loge ment aangehouden twee minderjarige meisjes (wier opsporing was verzocht door den Comm. van Politie te Leeuwarden), die in gezelschap waren van een persoon, wiens aanhouding was verzocht als verdacht van mfsdryt, döor de Kon. Marechaussee te Dokkum. In den loop der maand September werd aan het kantoor Alkmaar op spaarbankboekjes In gelegd f 183.581.77 en terugbetaald f 330.959.00. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 48.377.23. Het aantal nieuw «Mgegeven boekjes droeg 97. Geboren: Laurentlus Hyacinthus Joseph, v. Matthys Wilhelmus Wlllemse en Adolphina Bartholina Theodora Roskamp; Everdina Ca tharina, dochter van Antonlus Cornells van den Broeck en Andrea Hendriks Elisabeth Goettel. Getrouwd: Antonlus Johannes Klaver en An na Maria Margaretha Jacobse; Petrus de Moei en Cornelia Johanna Stekhof; Hermann Jensma en Neeltje Elisabeth Vis; Harm Meyer en Hein- Overteden: Heter Verwer, gehuwd m. Attje Wyga, oud 76 jaar; Heter Bijl, gehuwd m. Maartje Put, oud 88 jaar; Btyntje van der Horzt, weduwe van Willem Hartog, oud 83 jaar. De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 8 October tot en met 15 October waarge nomen door de apotheek van den heer B. H. J. Schouten, Emmastraat 64. Dinsdagavond is te HlUegom een auto, be stuurd door Ir. J. E. A. von W. K. uit Scheve- ningen, employé van de Bataafsche Petroleum Maatschappy te *’s-Gravenhage, door onbeken de oorzaak viermaal over den kop gesiagen. De heer Von W. K., die alleen In den wagen zat, brak een arm op verschillende plaatsen en liep hoofdwonden en een schedelbasisfractuur op.'In zeer emstfgen toestand is hy naar het Diaconessenhuis te Leiden vervoerd. De wagen werd totaal vernield. Tien maanden reeds slt een juffrouw uit Deventer Ijverig te snuffelen in oude pape rassen naar een acte, waarbij aan den eigenaar van de heeriykbeid Marquette te Heemskerk de vischrechten op de Neksloot aldaar werden verleend. Tot nu toe is haar werk tevergeefach geweest, zy vond vele, ongetwyfeld interessante dingen, doch dat eene papiertje, dat het Heemskerkscbe ge* meentebestuur, den Haarlemschen kanton rechter, vele visschers, jhr. Oevers van Marquette en tallooee buitenstaanders nu Juist zoo machtig interesseert, vond zy niet tot op heden. *t Was voor den Langendyker tuinbouwstreek, voornameiyk voor het Noordeiyke gedeelte, een belangryke week. Hoewel de resultaten op de veilingen niet van dien aard waren, dat er reden tot feestvieren was, had men toch alle recht, om het 25-jarig bestaan van de veilings- vereeniging De Noordermarktbond te Noord- scharwoude op feestelyke wyze te herdenken. Want wat door de stichting van deze velllngs- vereenlging zoo al is verkregen, is voor de by deze vereenlging aangesloten vereeniglng van geen belang ontbloot. Het wordt thans zoö ge- makkeiyk als vanzelfsprekend aanvaard, dat het is, sooals de outillage van deze markt thans Is. Ook daarvoor is een herdenking wel eens goed. Dan komt voor de jongere tuinders nog weer eens naar voren de stryd, welke door de pioniers is gestreden om te komen tot de in stellingen. welke men thans heeft. Als mefi dan ook de cyfers verneemt, welke de instel lingen. welke by de herdenking van het Jubi leum zyn genoemd, een omzet in die 25 jaren van ruim 66 millioen en een verhandelde hoe veelheid van ruim 116.000 spoorwagons aardap pelen en groenten, dan krygt men een Indruk van de beteekenls van een dergeiyke velllngs- vereenlging voor de streek. Men kan den pio niers dankbaar zyn voor hun arbeid. Dat de tuinders de laatste jaren niet zonder reden hebben geklaagd over de slechte uitkom sten van hun bedryven is dezer dagen uitge komen in een publicatie van de inkomens in verschillende bedryfsgroepen. Vergeleken by de inkomens van veehoudery en akkerbouw op verschillende grondsoorten staat de Langendy ker tuinbouwstreek op het laagste peil. De in komens zyn in de taatste jaren vergeleken met die van 1939/1930 gedaald met 65, 63 en 68 pCL Op de veilingen ging het in da afgeloopen week niet naar wensch. Om te beginnen met de wlttekool, waarop de wittek ooi verbouwers nu eens een goeden kyk hadden door de daarvoor getroffen aanvoerregenng, moeten wy melding maken van niet onbelangryke hoeveelheden doorgedraaide kool, ondanks de vry rigotweuze beperking van den aanvoer, welke door de sa menwerkende organisaties was bepaald op 50 pCt. van het oorspronkeiyk aan de veilingen toegestane kwantum. De prysen waren hier door ook niet erg tevredenstellend. Het ging meestel om den minimumprijs van 030 per 100 KQ.; slechts enkele partijen konden Iets meer maken. De heer Brakenhof zei, dat de Heidemaat- schappy de 50 cent toeslag voor de georganl- seerden afhoudt van het loon der ongeorgani seerden. De voorzitter: Dat gaat ten koste van de rechtvaardigheid I De heer BrakenhoD Preciesl (Instemming). De voorzitter belande een onderzoek in te stellen. Door verschillende aanwezigen werd de Za- terdagsche demonstratie heel begrypeiyk ge vonden; men moet maar eens een paar dagen in den regen hebben gestaan, dan loopt het ge moed wel eens over. De voorzitter betoogde, dat het toch niet goed was van het werk weg te blijven, men heeft zich zelf er mee èn vrouw en kind en er verandert toch niets door. Stemmen: Dat weten we nog niet! Een der aanwezigen gaf nog een relaas van de ontberingen, welke men vaak had te ver duren. Het was bar! Vervolgens werd een statutenwijziging behan deld. De wyziging hield verband met de rechts- persooniykheid der afdeellngen. Er was nu een vorm gekozen, waardoor de Diocesane Bond de verelschte konlnkiyke goedkeuring verkrygende, tevens rechtspersoonlijkheid verleent aan de af- deelingen. De werkwyze in Alkmaar biyft de zelfde. Door de wyziging krygt het centraal be stuur meer bevoegdheid om in te grijpen, wan neer het noodig is. De voorgestelde wyziging werd goedgekeurd. Door den voorzitter werden mededeellngen gedaan over het wlnterprogramma. Op 37 Oc- ber wordt een byeenkomst gehouden voor de vrouwen der leden. Als spreekster zal optreden mevrouw Albertine Schelfhout-v. d. Meulen met het onderwerp: „Ervaring en opvoeding”. Ook zal op een anderen avond voor de leden een Benedictijner pater van Egmond over het ontstaan der Abdy een lezing met lichtbeelden houden, terwyi de geestelyk adviseur, rector C. Vis, ook een avond zal spreken. Verder zal wel licht door de paters van Egmond een korte cursus in Liturgie worden gegeven. Binnenkort zal begonnen worden met den 3- jarlgen verband-cursus, waaraan 40 cursisten, voornameiyk Alkmaarders, zullen deelnemen. Tydens de rondvraag stelde de heer v. Veen de vraag, hoe te handelen, wanneer in de werk verschaffing wordt gestaakt en men als werk willige wordt tegengehouden. Eén man kan niet tegen 300 op. Wordt men dan geschorst? De voorzitter meende van niet. Men kan ove rigens de politie in den arm nemen. De heer Van Veen: Om dan voor onderkruiper te spelen? De voorzitter: Oe sympathiseert met de sta king of niet. Hierop ontstond eenlg gemompel, waaruit bleek, dat men meer met den heer Van Veen Instemde dan met den raad van den voorzitter. De heer Brakenhof voelde heel weinig voor het gaan werken in Dultschland, waarin hy een propaganda zag voor het nationaal-soda- lisme. Hy drukte hun, die wel gaan, op het hart, Nederlander en katholiek te blijven en Vt waken tegen den nazi-lnvloed. De voorzitter besprak nog de kwestie van een cventueele steking. Hy was van meening, dat men niet op zy moet gaan voor een handjevol menschen, die den boel in de war willen gooien. Rustig zyn gang gaan is het beste. Overigens zou spr. de saak in de gaten houden. Na bespreking van nog enkele zaken, volgde sluiting. Harmonie: Ledenvergadering R. K. Vrou wenbond. Lezing door den zeereerw. Rector H. A. J. Drost. Donderdagavond 8.15 uur. zending telde hy het geld niet na, maar giiüg hy af op de labels aan de zakjes. In Wlerln gerwerf merkte men, dat er 50 tekort was. Omdat de label van het tweellngzakje van de Zuldstraat (getuige had nog nooit zulke „twee- llngzakjes" gezien) nog aan een der zakken zat. had hy vermoedeiyk het zakje met de 180 ryks- daalders in de zending gedaan. De adjunct-commies J. O. O. was van opinie, dat verdachte, door het niet gebruiken van be paalde formulieren wat hy nooit deed feitelyk een verzuim had gepleegd, waardoor verschillende dingen niet meer waren te contro le* ren. Verschillende getuigen werden nog gehoord en breedvoerig werd soms nogal onder ons gediscussieerd over verschillende kwesties, o.a. over de vraag, of de zak met 180 ryksdaalders van de Zuldstraat' Inderdaad in Wlerlngerwerf was terecht gekomen. Als deskundige werd tenslotte nog gehoord de heer J. GroenedUk, Inspecteur der posteryen te Rotterdam, die oji. mededeelde, dat verdachte de laatste paar jaar verschillende tekorten In zyn kassen had. tot een totaal (de 50 van de- zen keer meegerekend) van ongeveer ƒ396. Verdachte merkte op, dat men vergat, dat hy telegrafist was en geen postambtenaar. Het werk te Den Helder was heel omvangryk en voor hem erg moeiiyk, omdat hy er onvoldoende voor was opgeleid. Er was daar doorloopend ti kort aan personeel. De deskundige achtte het mogeUJk, dat in het begin gebrek aan routine de oorzaak van een tekort was geweest, maar voor tater kon dat argument niet meer gelden. Ook werd nog gesproken over een bedrag van 117, dat verdachte ten nadeele van zijn orga nisatie verduisterd zou hebben. De officier releveerde den gang van zaken met de bewuste geldzakjes en kwam tot de con clusie. dat het zakje met de twintig ryksdaalders was weggeraakt, toen het by verdachte in beheer was. Dé meer voorgekomen tekorten hoewel aangezuiverd voor een deel en de verduiste ring ten nadeele van zijn organisatie zelden toch ook wel Iets omtrent de schuld van ver dachte, welke schuld spr. aannam. Hy elschte daarom 6 maanden gevangenisstraf. Verdachte verklaarde plechtig en met grooten nadruk, dat hy nooit een cent ten-nadeele van de posteryen zich had toegeëigend. Wat er te kort was geweest was aan het publiek te veel betaald. Ook de verduistering van 117 weer sprak hy. De verdediger, mr. J. de Groot, nam voet stoots aan. dat de verklaringen van de getuigen Juist waren en dat verdachte het zakje met de twintig ryksdaalders had ontvangen. Bpr. achtte het echter op grond van verschillende omstan digheden zeer goed mogeiyk, dat verdachte zich by het klaarmaken van verschillende geldzen dingen had vergist en daardoor tot een tekort was gekomen. Verdachte is geen postambtenaar, maar een bekwaam telegrafist, wien men werk liet doen, dat voor hem niet geschikt was. Het zou van verdachte wel zeer stom zyn geweest, wanneer hy moedwillig zich op een manier als de onderhavige ƒ50 had willen toeëlgenen. Spr. vond het onjuist verdachte» schuld, op grond van een gevoelsovertulging, aan te nemen, zoo- als de officier deed. En wat die 117 van de organisatie betrof: de vrouw van verdachte had het geld in de huishouding gebruikt. Wat kon de man anders doen dan de verantwoordeiykheid daarvoor op In de middagzittlng werd drie uur gewya aan de zaak tegen den 36-jarlgen P. de L.. tele grafist le klasse by de P.T.T. te Den Helder, die in den nacht van 23 op 34 Mei een bedrag van ƒ50, dat hy in zyn functie beheerde, zou hebben verduisterd. Wel twaalf getuigen A charge waren in deze kaak gedagvaard. De winter nadert. De winter met zijn stormen, zijn noodweer, zyn gevaren. Gevaren, vooral voor den zeeman. Juist In de nabyheid van de veilige haven, van de kust, waarachter wellicht de behaag- lykheld van den huiseiyken haard wenkt, wordt hy op het hevigst bedreigd door een loerenden dood. In deze meest hachelijke oogenbllkken schynt dan iedere hulp uitgesloten, schijnt niemand in staat de verwoestende elementen te trotseeren en het bedreigde leven van den zee man te redden. Staan velen radeloos en hou den vriend ep toeschouwer het hart vast van bange vrees. Maar tusschsn hen door als het moet in het holst van den nacht gaan zwygend de redders van de kust, de helden der zee, de hel den zonder zwAard. En zy zetten, met den dood voor oogen, al les op het spel voor den bedreigden schipbreu keling. Zonder aarzelen binden zy den stryd aan en z<j eindigen niet voor den vijand zyn prooi te hebben ontworsteld. Hun werk heeft dan de aandacht en bewon dering van publiek en pers. Maar aoodra is de storm geluwd, schynt de zon weer van een hel deren hemel, of de redders met hun helden daden worden vergeten. En op hun ouden dag zyn zjj aan hun loc overgelaten, verkeeren zelf in nood. Thans doen zy op ons een beroep: S.OS. zeggen hun geslo ten monden. Wie zou durven weigeren aan dezen nood kreet gehoor te geven. Het Helden der Zeefonds „Dorus Rijken” stelt u in staat om ten behoeve van de redden onzer kusten een goede daad te doen. Het roept U op oen mee te helpen aan het welslagen van de groote collecte op Zaterdag 13 October ten bate van dit fonds. Helpt ons mee collecteerenGedenkt straks de collecte met een flinke gift. Geeft mild! Geeft goed! Geeft groot! In verband met dit ongeluk verzoekt de in specteur van politie te Hillegom den bestuur der v^n een vrachtauto, die voor den veronge- lukten wagen reed, zich by genoemden inspec teur te melden voor het geven van inlichtin gen. Vermoed wordt, dat de verongelukte auto voor den vrachtauto moest remmen. Verdachte ontkende pertinent de verduistering te hebben gepleegd. Als eerste getuige werd gehoord de assistent by de P.T.T, mej. J. O., die tijdeiyk het hulp kantoor In de Zuldstraat te Den Helder be heerde en in den avond van 23 Mei een som gelds naar het hoofdkantoor had gezonden, waarby één zak met guldens, één zak met 180 ryksdaalders en een zakje met 30 ryksdaalders, omdat alle ryksdaalders niet in een zak kon den. De twee laatste zakjes bond ze aan elkaar en ze voorzag ze van één tabel, geldende voor de twee zakjes. Haar getuigenis werd gestaafd door de assistente mej. C. H., die ook op het hulpkantoor werkzaam was. De brievenbesteller J. K. vertelde, dat hy van het hulpkantoor een slotzak naar het hoofd kantoor had gebracht, waar hy den zak opende en er oa. de drie genoemde zakjes in aantrof. Hy gaf de zakjes aan verdachte, met de opmer king. dat de verpakking wel erg primitief was Op 27 November 1937 bekeurde een veldwach ter een argelooeen vlsscher, die een' snoekje trachtte te verschalken In de Iftïsloot. De J man had «en vergunning van den eigenaar va*/ Marquette, maar niet een van het gemeente bestuur. En sedertdien is de nog steeds on beantwoord gebleven vraag: Wie heeft nu eigenlijk de vischrechten op de Neksloot. Het gemeentebestuur zegt: wy, en jhr. Oevers zegt: ik. En zoolang de juffrouw uit Deventer, die gemeente-archivaresse Is en de familie archieven doorsnuffelt, nog niet het laatste papiertje heeft doorgelezen, zal de wereld hier omtrent In twyfel verkeeren. Verleden jaar werd de zaak geschorst tot Juli;. In Juli werd de saak aangehouden tot 10 October en weer moest jhr. Gevers verklaren, dat de Juffrouw nog niet door den gebeeten voorraad familie papieren heen was. En de zaak werd geschorst tot 9 Januari. Misschien, dat ze dan klaar Is. Intusschen zwemmen de snoeken en de baar zen in het water, waarop of heerlijke ot gewone gemeenteiyke vischrechten rusten. Maar de twyfel met wiens vergunning zy er toe verleid worden In een verraderiyk door brood-met-rum en-sulker of worm gecamoufleerd haakje te bijten, zal hun waarom het dan toch eigenlijk gaat wél geen stapetooee nachten bezorgen. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond Dins dag terecht de chauffeur D. R. uit Haringhul- sen. die op 5 Juli door roekeloos ryden op een brug in den Provincialen weg van Behagen naar Zydewind een botsing had veroorzaakt met den auto van J. van Vliet. Behalve dat er groote materleele schade werd aangericht, een van de auto's kwam In een sloot terecht, werd van V. zwaar gewond. Hy brak een sleutelbeen en kreeg een zware hersenschudding. Zelfs nu was hy nog niet geheel hersteld. Een juffrouw, die met haar dochtertje met verdachte mocht mee rijden, kreeg snywonden en een lichte herqgjta’ schudding, terwyi het kind ook snywonden kreeg en voor haar heele leven In haar gezicht geteekend werd. m op het oogenblik van de botsing zeer ld. Hy erkende niet voldoende te hebben opgelet. De officier, Mr. d. Peen de Lille, noemde de gevolgen van het ongeluk heel erg. Spr. achtte een hechtenlsstraf voor den tijd van een maand voor dit geval het beste. Verdachte wilde graag voorwaardeiyk hebben. Uitspraak op Dinsdag ia 8. O., winkelier te Den Helder. Overtreding van'de wet op de uitverkoopen. Hooger beroep. (Vonnis kantonrechter 10— of 3 dagen). Elsch terugwyzing naar den kantonrechter wegens ongeldigheid der uitspraak. Vermis conform. C. T, chauffeur te Wleringen. Verkeersover treding. Hooger beroep. (Vonnis kantonrechter 30.of 10 dagen en 6 maanden Intrekking van het rybewys) Elsch 30.— of 10 dagen en 3 maanden voorwaardeiyke hechtenis. Vonnis 30.of 15 dagen. W. K., autobusondernemer te Winkel. Ver keersovertreding. Hooger beroep. (Vonnis kan tonrechter 10.of 8 dagen). Elsch 40. of 30 dagen. Vonnis 35 of 15 dagen. Houdt rekening met de gewyzigde data der najaarsmarkten te Alkmaar Te weten: paar denmarkt op Maandag 24 October 1938. Groote najaarsveemarkt qp Dinsdag 25 en Woensdag 36 October 1938. Bespreking van vakken voor de bovenge noemde markten, moet plaats vinden: a. mondeling, in een lokaal van het waagge bouw aan het Waagplein, op de Zaterdagen 15 en 22 October 1938, tusschen 9 en 10 uur v.m. b. mondeling, ten kantore van het gemeen- te-slachthu!s te Alkmaar, vanaf 18 October 1938 (lederen werkdag, uitgezonderd des Za terdags) tusschen 9 en 11.30 uur v.m. en van 3.305 uur n.m.; c. schrlfteiyk, doch alléén indien het ver schuldigde bedfag h f 1.— per vak vóór Za terdag 33 October 1938 per postwissel wordt overgemaakt aan het adres Directeur van het Marktwezen, Gemeente-Slachthuis, Alkmaar. Aan de achterzyde van den postwissel dient voor de Najaarsveemarkt te worden vermeld, of de vakken van de beide dagen, dan wel voor 38 of 36 October 1938 afsonderiyk moeten worden gereserveerd. De Directeur van het Marktwezen, VOORTHUIJSEN. Nieuwe zaken: Helloo: straatweg 388, winkel In Wyziglngen: Alkmaar: toor Noord Holland" in wyziging liquidateuren. Wester Oo.’s Pruithal, Hofplein 47, groenten- en frulthal; rechtsvorm gewijzigd Oebr. Kuiper, Koningsweg 17—19, glsshandel; rechtsvorm gewyzlgd. N.V. Alkmaarsche Exportveillng van tand en tuinbouwproducten, Helderscheweg; bestuun- wyziging. De prysen van de roodekool waren iets beter dan de vorige week. Er kwamen nu enkele ma len pryzen voor van 3,en 3,20 voor de mooiste sorteerlngen, terwyi ook de grootere kool Iets beter te plaatsen was dan In de aan deze week voorafgegane dagen vol spanning. Voor de grootere kool werd sommige dagen van af 1.80 en 2,00 per 100 KG. betaald. De gelekool heeft de laatste tijd slechte lage pryzen kunnen opbrengen. Er zyn verscheidene partyen doorgedraald. In de afgeloopen week echter kwam hier plotseling verandering. Dins dag byv. stegen de pryzen voor de gelekool tot boven de 2,— per 100 K.G., tot maximum 2.50. Zoo hoog zyn ze nadien niet meer ge weest, doch het verloop was heel wat beter dan een week te voren. Minder dan 1.50 werd zoo goed als niet besteed. De belangstelling voor de savoyekool Is niet buitengewoon groot, De noteeringen van deze koolsoort bleven aan den lagen kant. Er werd van 1.30 tot 380 per 100 K G. voor besteed. Deensche wlttekool komt nog practlsch niet ter veiling. De noteeringen lokken dan ook niet uit om nu reeds af te zetten. De prys, welkt In de afgeloopen week besteed werd, was 1.60. De aanvoeren van slaboonen blyven nog voortduren. Er komen soms heele mooie partyen ter veiling. De PrijMk zyn vry goed gebleven Te Broek op Langemiyk varieerden de pryzen naar gelang van de kwaliteit van 7,— tot ruim 13,per 100 K.O. Te Noordscharwoude, waar de aanvoeren over het algemeen grooter zijn, noteerden wy tot en met Vrydag tot f 13,— en 15,—, terwyi Zaterdag ook daar de hoogste noteering ruim 13,— per 100 KG. waa. Peen kon tegen Iets hoogere pryzen van de hand worden gedaan. De pryzen Hepen lang zamerhand op tot ruim 3,maximum 3,60 per 100 K.G. De blettenpryzen bleven vrijwel geiyk aan die van de voorgaande week. Bloemkool Is byzonder goedkoop. Eerste soort noteerde Vrijdag tot 480, doch In het ove rige gedeelte van de week was het maximum 3.50. De uienpryzen vertoonden weinig verande ring, evenals die der consumptle-aardappelen. Een enkele party werd Iets duurder betaald, doch over het algemeen bleven de noteeringen geiyk aan die van de vorige week. De pootaardappelmarkt was Iets levendiger dan de laatste weken. Vooral te Noordschar- woudt werd heel wat verhandeld. De prijzen .verfconden vrijwel beteelfde beeld ala anders. 'f5' Eveneens wegens r-jkeloos ryden. waardoor een ongeluk ontstond, had zich te verantwoor den de chauffeur J. B. G. uit Grootebroek, die te Oterleek, langs de Noordervaart, op 1 Augus tus jl. achter den met een paard bespannen wagen van P. de Goede aanreed, dien wagen wil de pasaeeren en daarby niet zag, dat langs den kant van den weg een melkauto geparkeerd stond, waardoor de G. genoodzaakt was uit te wyken. O. merkte toen te laat, dat hy er niet meer langs kon. met het gevolg, dat hy het ge span aanreed, de O. verwondde en het paard er het leven by in deed schieten. Getuige de Goede verklaarde, dat verdachte alle gelegenheid had om vaart te verminderen. Het paard waa by het uitwyken voor den melk auto van een sukkeldrafje In stapvoets ryden overgegaan. Verdachte zei door het plotseling langzamer gaan rijden van zyn voorganger verrast te zyn. HIJ had geremd, maar de afstand was te kort geworden, hoewel hy kalm reed en de remmen weigerden, omdat de motor afsloeg. Hy geloofde niet een fout.tp hshben gen^gkt^ De 17-jarige mej. J. de Wit uit Helloo mocht met verdachte meeryden. Het was haar opge vallen, dat de man zeer vermoeid was en af en toe Indommelde. Ze had hem nog op het gevaar attent gemaakt. Brigadier J. Harder uit Amsterdam, betast met de verkeersinspectle, vertelde als deskundige, dat de remmen vAn verdachte's vrachtauto be- hooriyk In orde waren. Er was vermoedelijk te laat geremd. j De officier vond, dat de tegenspraak van ver dachte niet in diens voordeel was. De man was onoplettend geweest, gelijk uit de getuigenver klaringen bleek. Rekening houdende met de houding van verdachte vorderde spr. 3 maan den hechtenis. De verdediger, Mr. v. d. Loos, betoogde oa., dat het volgens deskundigen heel goed mogelyk la geweest, dat de luchtremmen van den auto Van verdachte tydens het remmen by een be paalde snelheid, door het afslaan van den motor, plotseling den dienst weigeren. Bovendien had bet plotseling langzamer gaan loopen van het paard de berekeningen van verdachte in de war gegooid. Grove schuld achtte spr. by G. niet aanwezig. G. had elf jaar practyk achter den rug zonder een ongeval te hebben veroor- aaakt en hij had steeds seer groote tochten ge maakt in binnen- en buitenland. De straf, welke werd geëlscht, was dus wel seer zwaar, vooral, omdat het slachtoffer ook niet alle voorzorgs maatregelen had genomen, die noodig waren. Bovendien was er nog deze tragische omstandig heid. dat de broer van verdachte, van het on geval vernemende en er met een auto heen wil lende gaan, ook nog Iemand dood reed. Na re- en dupUek werd de uitspraak bepaald I ep Dinsdag as. De Minister van Defensie heeft omtrent de asnvrage om vrijstelling van den dienstplicht onder genoemde personen, de uitspraak ge daan, achtr hun namen vermeld: Augustinus Arnoidua van Campen. Simon Fonteyn, Wil lem Hartland, sjoerd Pieter Pasma, lichting 1939, voor één jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiteriyk den tien den dag na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door; a. den Ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wetteltjken vertegenwoor diger; b. door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wetteiy- ken vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met rede nen omkleed, worden Ingediend by den burge meester ter secretarie dezer gemeente, afdee ling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. - Alkmaar, 11 October 1938. De Exirgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 12