I BELASTING- HERZIENING IDOZAN helpt Het is en blijft remise Zoekt mondeling contact met Ivorol-tandpasta f n WOENSDAG 12 OCTOBER 1938 Koninklijke deelneming Te Menadp en Premboen Minder werkloosheid In da waak 19 t/m 24 Sept. 1938 INT. KATH. RADIO-BUREAU De roofoverval te Bennekom MOTORRIJDER GEDOOD Rechtbank legt zware straffen op Apothekers-assistent R. K. Universiteit WERELDTITEL DAMMEN STEUN AAN BOOMKWEEKERS MATRIS SUB TUT! Landdag te Hilversum Nabeschouwing s. Waarnemingen van den vogeltrek De toekomst van den jongen zakenman Keiler speelde weer agressief Ontrouw penning meester Kan de Regeering haar bemoeiingen staken? Besprekingen op de verschillende byeen kometen Aan alle oud-patiënten van Dekkerswald Hevige aardschokken in Indië De achtste party was echter inte ressanter dan de voorgaande STUDENT MAAKT ONGELUKKEN DE DIEFSTALLEN BIJ DE EIERVEIL1NG TE ARNHEM MILITAIR VLIEGTUIG KREEG MOTORDEFECT WAAR BLIJVEN DE ANDEREN? OUDE MAN AANGEREDEN EN GEDOOD Het Ryk was voor f 1600 benadeeld De dader tot 12 maanden gevange nisstraf veroordeeld Onder den. invloed yan drank auto bestuurd Pogingen om te komen tot een nieuw spaar- en crediet— systeem Betoond aan door scheepsramp getroffen families Geslaagde noodlanding te Baarn Mr. dr. F. L. E. Haan Secretaris van *t Curatoren-college der R.K. Universiteit I dan door ieder op 1935 303; gc- 1 ar met te 2. in op Raichen- De S—12 Voelt U Uw arbeidslost rerdwtjnent I 16. 17. noodzakelük helpen. Hoe 14—20 10—14 44—39 49—44 23X34 15—20 20x29 19x30 40—44 44—49 49—44 Het vogeltrekstation Texel raadt zün mede* werkers aan, de waarnemingen, welke heden Woensdagochtend zouden beginnen, tot nader bericht uit te stellen. Deze geeft een ware mondwasschlng en maakt Uw tanden werkelijk wit. Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en., zeer zuinig. Tube 60-40 en 25 ct. 17—21 21—26 26x37 11—17 17—31 7—11 glngsbasis vlugger bereiken eigen bontje AMSTERDAM. Geslaagd mejuffrouw A. J Beukema te Hengelo (O). 24x35 23x34 14x25 16x27 1319 natuurlijk 35—40 Maandagavond is op den Zutfenscheweg tus- schen de School en café-De Groot de 68-jarige landbouwer G. Kelholt bij het oversteken van den weg aangereden door een auto, komende uit Lochem. De man werd op slag gedood. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. i van dit Jaar tezamen hebben gestolen ten na- De burgemeester van *s-Gravenhage, mr. 8. J. R. da Monchy, beeft zich Dinsdagmiddag in opdracht van H M. de Koningin begeven naar de door de scheepsramp bij Schevenlngen ge troffen families en naar de betrokken reederü. ten einde de deelneming van H. M. te betuigen. Een zeer mooie partij door Keiler avontuurlijk en met breed inzicht gespeeld. Ook al te dit de achtste remise, wanneer een puntenverdeeling op dergelijke wijze behaald wordt, wordt zulk een resultaat eervol voor den speler, die zich aan een avontuur waagde. Met partijen van der- gelijken Inhoud zullen zeker ook concrete cijfers behaald worden en nadat de helft van de match achter den rug te, stemt deze achtste ontmoe ting als laatste van de eerste serie hoopvol voor de tweede helft. Keiler heeft na de regelmatige Hollandsche opening den aanval met 38—22 en zijn conse quenties uitstekend behandeld en hij behoeft van dit afwijken op zijpaden geenszins spijt te hebben. De stand te dm 8—8. De negende partü wordt heden te Hengelo gespeeld. hoogei te een 44. 45. 46. 47. 48. 49. 5. 6. Het verschil tusscheir het aantal ingeschreven werkloozen en het aantal verzorgden wordt in de eerste plaats verklaard, doordat onder het aantal verzorgden (dit zijn in hoofdzaak, kost winners van gezinnen) de werklooze gezins leden niet worden medegeteld. Deze zijn ech ter wel als werkzoekende bij een arbeidsbeurs ingeschreven. In de tweede plaats bevinden zich onder de ingeschrevenen een aantal verzekerden, die ult- keering genieten uit een werkloozenkas. Dit aantal is thans nog niet op te geven. In de derde plaats zijn een aantal werkloo zen in cultureele zorg (cursussen en kampen). Hun aantal bedroeg In Augustus 12.669. De Arnhemsche Rechtbank beeft Dinsdag uit spraak gedaan In de strafzaak tegen den thans gedetineerden 25-jarlgen B. uit Wageningen. die in den middag van Woensdag 12 Juli een bru- talen roofoverval heeft gepleegd op den direc teur van het Bennekomsche postkantoor. De rechtbank veroordeelde B. tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk. De Officier van Justitie had twee jaar etecht. Bij Hootdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spit, Rheumotiek, Kou en Maandbexwaren «en Mljnhardtje nemen. Por stuk 5 Ct. 12 stuk* 50 ct. Te ’s-Gravenhage is Dinsdag een congres van den Federatieven Bond van Winkeliers in Kolo niale Waren gehouden. De heer O. Rhee, directeur vin het kantoor Heerengracht, der Nederlandse!» Midden- standsbank te Amsterdam, heeft tijdens deze bijeenkomst een inleiding gehouden over het onderwerp: „De Vestigingswet en de toekomst van den jongen zakenman.” Om te illustreeren welk belang met dit alles gemoeid te, wees spr. er nog op, dat voor het kruldenlersexihnen op 21 Septem ber jj. 2800 candidaten zich hebben ge meld, waarvan 1800 uit het grootbedrijf en 1000 uit het middenstandsbedrijf. rneeren- deels jongeren. Verder zijn gedurende den spertijd van 7 Juni 1938 tot 17 September 1938 890 verzoeken bjnnengekomen van kruideniers om zich te vestigen, waarvan 418 zijn toegestaan en 122 nog in behande ling zijn. 4. Keiler bach’s klassieke variant. Een Delftsche student had zich in Amsterdam van sterken dronken autobestuurders streng moeten wonden gtstraft, omdat zij voor andere weggebruiken ten ernstig gevaar opleveren. Wel beweert deae student, dat er van dronkenschap geen sprake was, doch de getuigen zijn een andere meetdag toegedaan. Spr. vorderde drie weken hechtenis en in trekking van het rijbewijs voor den tijd vat een jaar. Vonnis 25 October. paeda- zuster Gonragte (A. M. Franciscanessen uit Van de 490903 verzekerden bulten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 319 (In de vorige verslagweek, 5 t/m. 10 September 1938. was dit percentage 239). combinatie momenteel natuurlijk geen zin heeft. 36 8—12 37. 34—29 Wit wacht terecht zoo lang mogelük een blokvorming op het centrum, door 3328, daar dit allerlei gevaren en beweglngsbelem- mering Inhoudt. 37 23 X 34 38. 39 x 30 18—23 Raichcnbach speelt de aangewezen zetten. 39. 43—39 13—18 40. 39—34 4—10 41. 33—28 Op 30 .35 volgt 24—30, 33—29 en 38—39 riskant. 4110-14 De ruil met 1631 enz. geeft wederzüdsche doorbraak. 42. 30—25 11—17 Op 24—29 volgt 35—30, 30—24, enz. 43. 22x11 6X17 Slaan met 16x7 bevat nog allerlei mogelijk heden. Nu neeiht wit den volgenden ruil: aa wi QStXS Men ging daarbij uit van de gedachte, dat een mlddenstandspolltlek, welke zich uitslui tend richt op de instandhouding van den leven den middenstand, zonder positief aan te sturen op een krachtige uitbreiding in de toekomst, ten doode is opgeschreven en dat de jongeren zelf de begeerde zelfstandige positie in de toekomst moesten veroveren. Het verplichte spaarfonds is de kardinale doelstelling van de jongeren organisatie en hoewel ieder der jonge spaarders recht blijft behouden op het persoonlijk door hen gespaarde bedrag, toch moet het motto rjjn, dat zü door gezamenlijk sparen de vesti- Op het gevaarlijke kruispunt Laan van Beek en Roofjen—Ouden Arnhemschen Bovenweg te Zeist, waar reeds tal van aanrijdingen met doodelijk gevolg zijn geschied, heeft zich Dins dagmorgen weer een botsing tusschen een auto en een motorrijwiel voorgedaan, welke aan den 56-jarigen heer Bakker, die toe voor enkele jaren verschillende slagerijen exploiteerde, het leven heeft gekost. De heer Bakker, gezeten op eeg licht motor rijwiel. sloeg over den carburateur van den De penningmeester der afdeellng Oldenzaal van den Algemeenen Textlelarbeldersbond De Eendracht, O. v. d. 8., heeft vorige week terecht gestaan voor de rechtbank te Almeloo wegens fraude van rijksgelden. Hij had aan tal van leden zijner afdeellng ultkeerlngen gedaan. zg omdat zij werkloos zouden zün, maar in werke lijkheid was dit niet het geva> Hij te er self, haar men aanneemt, niet slechter van gewor den, want de begunstigde leden verklaarden, dat minder hadden ontvangen dan v. d. S. had verantwoord. In totaal heeft het Rijk er circa f 1.600 bü ingeschoten. Er was een jaar gevangenisgiraf geëtecht, met aftrek van het voorarrest. Het vonnis luidde acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Zondag 16 October houdt de R. K. Rijwiel bedevaart „Sub Tutela Matris" te Hilversum een Landdag, tevens jaarvergadering van de fede ratie. Om 8.30 uur wordt door alle deelnemers de ge zongen H. Mis bijgewoond in de kapel van de R. K. Kweekschool St. Ludgerus, Oude Amers- foortsche weg 79. waaronder alg. H. Communie. Om 10 uur ontbijt in de groote zaal van het R. K. Werkliedengebouw St. Annastraat 13a. Om 11 uur begint de groote vergadering, waar in als sprekers optraden de algemeen geestelijk leider, Praeaes W. H. Simons en de heer W. J. M. van Eijk, ondervoorzitter der federatie. De voorzitter der Commissie Volkszang, pas toor I. P. J. Kaarsgaren, zal een massale repe. title in Gregorlaanschen volkszang houden. In den middag te er om 2 uur gelegenheid aan rondrit per autobus door Hilversum te maken Om 3 uur wordt eei_ bezoek gebracht aan de KJLO.-studio. Leiders van R. K. vereenigingen en andere be langstellenden worden verzocht de belangrijke Jaarvergadering bü te wonen, zü hebben evenals leden van 8.TM. vrijen toegang. Eenlge weken geleden richtten wü ons reeds tot u, om bü gelegenheid van het 25-jarig be staan van Dekkerswald uw milddadigheid op te wekken, teneinde een passende jublleumgave namens de oud-patiénten aan te bieden. Wü hadden ons voorgesteld de jubileerende Inrichting met een projectle-apparaat te ver rijken, dat tot ontwikkeling en ontspanning van alle thans en later verpleegden aangewend en gebruikt kan worden. Wü zün echter nog lang niet aan het bedrag, dat wü hadden begroot, maar met uw medewer king zullen wü er zeker komen. Stelt u nu niet langer uit, want het is de laatste week. Denkt u zich nog eens een oogenbllk in de lange dagen en weken, dat ge eenzaam en zon der eenlge verpoozing op uw thans herkregen gezondheid wachtte. Hoe zwaar is u die tüd gevallen. Helpt u nu hun, die thans verpleegd worden, dien tüd veraangenamen door ons comité in staat te stellen nog deze week de benoodlgde gelden büeen te brengen voor het projectie- apparaat. Gü kent bet klassieke voorbeeld der ondank baarheid uit het evangelie, waar er slechts één van de tien genezen melaatschen terugkwam om den Heer te bedanken. Is er van iedere tien genezenen van Dekkerswald wel één geweest, die door een daadwerkelüke gift zün dankhaar- heid getoond heeft 7 Zoo niet, trekt u dan self de conclusie. Zoo ja, waar blüven dan de negen anderen? Waar blüft gü?? Het gironummer van den Rector is: 269197. Adres: Fr. Verbunt, Dekkerswald, Groesbeak. Namens het comité der oud-verpleegden, TH. W. KLEPPER, pr. BATAVIA, 11 Oct. (Aneta) Het Meteorolo gisch Observatorium te Batavia registreerde te 423 uur v3M Java-tüd een hevige beving, met een richting Oost-Zuld-Oost, op een afstand van circa 2600 K M. Het epicentrum lag ten Zuid-Oosten van Me na do. MENADO, 11 Oct. (^nete) Heden te *^4.45 vm. is te Mcnado een zeer hevige aard schok geconstateerd; welke bijna twee minu ten aanhield. Deze schok werd gevolgd door een lichtere en kortere beving te 8.15 uur voormiddag. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blükens.hem door het Centraal bureau voot de statistiek verstrekte voorloopig» gegevens In de week van 19 t/m. 34 September 1938 bü gesubsidieerde vereenigingen met^erk- loozenkas .waren aangesloten 566.010 personen (waaronder 75.107 landarbeiders). ■w-w T U begrüpen zeer wel. dat onder de \A/ huidige moeilijke financieel» om- v standlgheden de indirecte belas tingen, ondanks de onbillükheden, waartoe zü practisch aanleiding geven, niet kunnen worden gemist. Geheven op zuivere genots middelen, die men missen of zelfs beter missen kan, zün indirecte belastingen ook moreel ten volle verantwoord. Maar vele bestaande indirecte belastingen, sooals die thans geheven worden, en de nieuwe belas ting, die geheven zal gaan worden, als minister de Wilde onverhoopt zün belas- tingzln zou krügen, kunnen sociaal, moreel en soms zelfs economisch niet door den beugel. Reeds de voorganger van minister de Wilde, mr. Oud, die thans de ambts keten van het burgemeesterschap van Rot terdam om den ex-ministerieelen hals gaat hangen, heeft erkend, dat sommige indi recte belastingen zoo zwaar waren gewor den, dat zü minder gingen opbrengen en dus steeds minder beantwoordden aan het doel, waarvoor zü waren ingesteld, nl stu ring van de schatkist. Minister de Wilde heeft deze erkenning beaamd, maar de ver laging van verschillende accünsen en rech ten. die hü zich voorstelt door te voeren, zoekt h|j met ondeugdelüke middelen te bereiken. Een herziening van ons belasting stelsel is Inderdaad noodig, maar een her ziening, die de eene onrechtvaardigheid met het invoeren van een andere onrechtvaar digheid tracht te dekken, en het stelsel als zoodanig niet reorganiseert, maar er slechts partiëele wijzigingen in aanbrengt, welke ze ker geen verbeteringen genoemd kunnen wor den, heeft niet den minsten zin. Ons belas tingstelsel moet herzien worden in den progressleven geest van onze inkomstenbe lasting en verdedigingsbelasting, die, zoo niet geheel zuiver, dan toch zooveel moge- lük rekening houdten met het verschil in draagkracht van den belastingplichtige. Zooveel mogelük consequente progressivi teit in alle directe belastingen, en soo min mogelük indirecte belastingen, vooral ten sanzien van de meest noodzakelüke levens behoeften, dat zün de etechen, die gesteld moeten worden om ons belastingstelsel zoo Bezond en zoo rechtvaardig mogelük te maken. Dinsdagmiddag omstreeks kwart ov^r vier heeft liet militaire vliegtuig nr. 127, op weg van De Kooy naar Soesterberg en bemand met een leerling-vlleger en een sergeant-waarnemer. wegens motordefect in een weiland in de ge meente Baarn een noodlanding moeten nf&ken. Hoewel het welland zeer drassig was. werd de landing goed uitgevoerd. Het toestel is onder politietoezicht gesteld en zal hedenochtend naar Soesterberg worden vervoerd. Ingevolge overleg van regeeringswege met Instanties uit de boomkweekerswereld, sal, naar de N. R. C verneemt, een commissie worden samengesteld, die de saneering in de bootnkwee- kerü nader onder de oogen zal zien. De com missie zal bestaan uit 13. leden, van wie vlei zitting zullen nemen namens de Boskoopsche culturen, vier voor den Bond van Boomkwee- kers en vier voor den Bond van Plantenhande- laren (exporteurs). Het benoemen van deze commissie kan worden beschouwd als een aan duiding dat de regeerlng haar rechtstreekse!» bemoeiingen met de saneeringen wil staken. .De commissie dient te onderzoeken, of en tn hoeverre de boomkweekers zelf deze taak kun nen verrichten. Naar men weet, werd in 1934 besloten om 3w mlllloen beschikbaar te stellen voor ers- dleten aan noodlijdende boomkweekers; hier van te tot nu toe nog geen mlllloen gebruikt. Verdere maatregelen der regeering bestonden In het registreeren der beteelde oppervlakten en het verstrekken van teeltvergunningen. Voorts heeft de regeering gedurende drie ja ren totaal ƒ650.000 uitgegeven voor het afkoo- pen van surplus der kweekerljen. Dit bedrag valt bulten de credleten. Het surplus is geschonken aan gemeentebe sturen en off idee le Instellingen, hetgeen, naai men weet, ontstemming heeft doen ontstaan bü de kweekers, dis hierin vermindering van afzetgebied zagen. beroep voor de rechtbank te verantwoorden wegens het besturen auto, terwül hü onder invloed van drank verkeerde. De kantonrechter te Hilversum had hem ver oordeeld tot ƒ100.— boete en intrekking van het rijbewijs voor den tüd van een jaar De jongeman had op 27 Maart met eenlge vrienden gedineerd te Wageningen, waarbü het een en ander was gedronken. Daarna was hü met zün vrienden per auto naar Laren ge reden, waar een feest werd gegeven in een cabaret. Ook daar werden eenlge glazen bier verschalkt. Toen er op een gegeven oogenbllk een ruzie met andere ca baret bezoekers dreigde, besloot het gezelschap studenten op te breken. De student sprong In zün auto, doch bü het achteruit rüden kwam hü In botsing met een paaltje. Een oogenbllk later schoot de auto vooruit tegen het spatbord van een geparkeer- den auto. Deze ongelukken en de wijze, waarop hü zich voor het instappen gedragen had, waren voor de politie aanleiding om proces-verbaal op te maken. De officier van justitie was van oordeel, dat In den middag van den tweeden dag der Jaar vergadering van het Internationaal Katholiek Radio-bureau te Hilversum hebben de vertegen woordigers der verschillende landen een bezoek gebracht aan het stadhuis te Hilversum. De buitenlandse!» gasten en de Nederland se!» afgevaardigden werden door den burge meester, den heer Lambooy, ontvangen en maakten ook onder zün leiding een rondgang door het gebouw, waarna thee werd aangeboden. In dé avondvergadering warden nog eenlge conclusies besproken met betrekking tot het Ziekenapostolaat, meer in het algemeen: Ra dio voor de zieken, terwül er ook een uitvoe rige gedachtenwisseling was over de uitgave in het Pransch van de goede Katholieke luisterspe len in de bü het I. K. R. aangesloten landen. Overeengekomen werd, dat de volgende jaar vergadering in Mei 1939 te Parüs zal worden gehouden. Dinsdagochtend tüdens de laatste bijeenkomst van deze jaarvergadering had vooral *t exposé v»n den heer Jordan. Europeesch vertegen woordiger van de NB.C. In Europa, de aan-., dacht. Zeer uitvoerig werd toegelicht de stand van de Katholieke uitzendingen in de Vereenlgde Staten. Te constateeren valt, dat de invloed der Katholieken op de radioprogramma’s in Amerika gestadig toeneemt, en dat ook hier de steun van het episcopaat van beteekenenden invloed is. In beginsel Is besloten, door de Katholieken in de Vereenlgde Staten, dat zü een Katholiek Radio Bureau in Amerika in het leven zullen roepen. Nadat middags een bezoek was gebracht aan den zender te Hilversum, werd tegen 5 uur bij eengekomen tot het opstellen van de conclusies. PREMBOEN. 11 Oct (Aneta) Hedenoch tend, even na vüf uur, te te Premboen (in de residentie Kedoe, afdeellng Keboemen) een aardbeving gevoeld, die circa een minuut aan- Welc’ Te 545 uur v-?1- werd deze beving ge volgd door een tweede met een duur van circa 30 seconden. 1932 36,7; 1933 34,1; 1934 253; 1936 30.7! 1937 23,5; 1938 219. 10. Men laat hier ook wel slaan zonder 711 te spelen, waardoor de dubbele ruil dus vermeden wordt en het witte stuk op 36 voorloopig niet in het spel komt Het ontbreekt zwart hier ech ter aan een goeden tempozet om den één-om- één-rull te nemen. Alleen 4—10, dat niet sterk Is, zou als temposet in aanmerking komen, of wel 24 39, doch daarmede „verklaart” zwart zich te nadrukkelük en te vroegtüdig. 1L 26x17 11x31 12. 36 x 27 6—11 De witte lange vleugel te *1 heel vroeg ont wikkeld. Om tempi te krügen zal 40—34 moe- 4. 18—33 De opsluiting asm den langen vleugel te maar tüdelük. Zwart wacht tot 4034 komt om dan 24—29 te spelen. 37—32 36—31 41—36 42x31 47—42 31—26 In de tweede verslagweek van September was het werkloosheidspercentage voor verzekerden (zonder landarbeiders) in de laatste jaren als volgt: 1932 26,7; Op 10 September 1938 waren bü de or ganen der openbare arbeidsbemiddeling in geschreven 320.404 werkzoekenden, van wie ertM3.884 werkloos waren (n.l. 389.469 man nan en 13.415 vrouwen). Blijkens ..opgave van den dlrecteur-gene- raal voor de werkverschaffing en steun- verleenlng bedroeg op 24 September 1938 het aantal tewerkgestelde werkloozen 44.433 en het aantal gesteunde werkloosen 128.496, tezamen 172.930 verzorgden (voorloopig» cüfers) 35—30 34—29 25—20 27— 21 32x14 14x23 5 Zwart te een stuk achtergeraakt, doch heeft de beste kansen, doordat hü eerder op dam te. Wit redt zich echter nog door: 23—19 19—14 37—33 28— 23 Veertien dagen geleden stonden voor de Arnhemsche rechtbahk terecht de thans gede tineerde arbeiders, de 32-jarlge B. J„ de 50- jarlge O. T. en de 21-jarige D. B„ allen uit Arnhem, die In het begin ongeveer 20.000 eieren hel deele van de Gelderse!» Elervelllng te Arnhem, waarbü de arbeiders In dienstbetrekking waren. Met chauffeurs en vrachtrijders, die aan de veiling kwamen laden en lossen, were een af- spniak gemaakt, dat zü kisten eteren zouden vervoeren naar een adres tn de Maarten van Rossamstraat, van waaruit de eieren werden verkocht. v De rechtbank veroordeelde heden B. J. tot 9 maanden. D B. tot 6 maanden en G. T. tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. De 30-jarige arbeider G. Th. K., die eveneens een aantal' eieren had gestolen, werd veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf voor- waardelük. De officier van justitie had tegen ieder der drie eerstgenoemde verdachten 8 maanden ge vangenisstraf geélscht en tegen K. twee maan den onvoorwaardelük. 13. 40—34 24—30 14. 35 X 24 20 X 40 15. 45 X 34 1—6 Een regelmatig verloop, maar Interessanter dan In de vorige partü- 16. 34—29 Om zelf sterk op het centrum te olijven en zwart's positie op het mlddenbord te verzwak ken De achtste partü Keiler—Ralchenbach werd Dinsdagavond In Schevenlngen In hotel „Tria non" gespeeld. De partü had het volgende verloop: 3228 opening. R. C. Keiler, Wit. M. Ralchenbach, Zwart. Annotaties de Schaap. 1. 32—28 30—34 Alweer dus als de kenmerken van beider op vatting te beschouwen. 34—30 30— 25 31— 27 gaat onmiddellük Bovendien had de oprichting van de Spara een ver-strekkende moreele beteekenis, want zü gaf aan de Jongere middenstanders het opti misme en vertrouwen terug ondanks den nood der tüden de schouders te zetten onder het werken aan eigen toekomst. De Spara nam alleen de zuivere en organisatorische en ideéele belangen voor haar rekening. De vraag, of wü In Nederland aan de spaar- gedachte tevens de mogjelükheld van een toe komstige credletverleening moeten koppelen, be antwoordde. spr. onomwonden bevestigend, aan gezien de credietmogelükheid juist een prik kel tot deelneming aan het spaarsysteem -vormt. Spaarsysteem er. credietmogelükheid moeten echter worden gesplitst. Dubbele voorzichtigheid tn deze richting is geboden, omdat het nieuwe spaar- en crediet- systeem nog geen ervaring heeft. Ook heeft men nog weinig Inzicht 'in de economische positie van den jongen middenstander. Spr. kon m dit verband mededeelen, dat In een büeenkomst met de A. M. J. V., belegd op Instigatie van rector Beune, den moderator van de R. K. Jonge Middenstanders, besloten is een onder zoek naar die positie in te stellen. Als uit-» vloeisel hiervan Is reeds den raad van beheer van het economisch Instituut voor den mid-’ denstand verzocht in deze materie een enquête te houden. Met ingang van 15 October te tot secretaris .van het College van Curatoren van de RFC. Universiteit te Nümegén en tot directeur van het Centraal Bureau van Kath. Unlverslteits- «xnlté’s benoemd mr. dr. F. L. E. Haan, advo- <*at te Maastricht. De heer F. L E. Haan te hi 1906 te Urmond geboren; zün gymnasiale •tudies voltooide hü aan het Blsschoppelük OoUege te Roermond en In 1923 kwam hU «an-- mu, KX Universiteit. Hü promoveerde in 1930J ten volgen. Op 39—34 volgt 24-30 enz. 27. 28. 29. 40—34 Op 11—17 volgt 37- 30. - 30—25 31. 25^44 32>45—40 SX 28—22 Een Interessante set. De stand te momenteel: r Zwart: 11 stukken op 3. 4. 6, 8, 11, 13, 16, 19, 23, 24, 26. Wit: 11 stukken op 23, 27, 32, 33. 34, 38, 39. 40, 41, 43, 48. Wit beoogt een aanval links en zwart heeft alleen de stukken 8 en 3 om schüf 23 aan te vallen. Een dergelüke zet blüft altüd een ex periment, nu met belangwekkende perspectie ven! Wit’s besluit Is na rijpe overweging ge nomen. Als Ralchenbach het stuk handhaaft, geeft de 33e zet de partü een ongewoon aan- trekkelük karakter. 33 34. 41—37 Er dreigde 23—29, 3-9, 12—17 en 26 X 46. 34. 3—8 35. 48—42 12—18 Het komt er nu op aan, wie houdt het meeste tempo? Als Keiler hierin faalt, ziet t er slecht voor hem uit. In elk geval loont de genomen voortzetting de moeite haar tot in alle conse quenties uit te voeren. 36. 40—35 Met den volgenden type-slag (l.p.v. den tekst zet) moet zwart eventueel rekening houden. 37 -31, 33X23, 33x21, 34-30 en 30x9, hoewel deae 50. 51. 52. 53. Remise. Op 44—28 volgt 23—18. Wit behaalt met zün stukken op 18 en 14 twee dammen. De eind stand is: Wit: 5 stukken op 14, 23, 33, 38 en 42. Zwart: 3 stukken op „5, 26, 34 en dam op 44. n een vorig artikel hebben wü eenlge ernstige bezwaren geopperd tegen de hef-' flng aan de bron, welke minister de Wil de zich voorstelt te verwezenlüken. Het denkbeeld van heffing van belastingen aan de bron, d.wi. het Invoeren van een sy»-n teem, waarbü de belasting onmiddellük sal worden afgehouden van het belastbare be drag. nog voor het den belastingplichtige in handen komt, te op zichzelf allerminst verwerpelük. Integendeel. Het zou tot een belangrüke vereenvoudiging van de belas tinginning kuhnen leiden en heel wat on aangenaamheden als achterstand of in ge breke blüven der belastingplichtigen met de daarbü behoorende aanmaningen, dwang bevelen en executies kunnen voorkomen. Maar dan zou dit systeem algemeen moeten worden Ingevoerd en niet enkel worden toe gepast bü de nieuwe heffingen welke mi nister de Wilde aan de voor de groote en algemeene nationale belangen van defensie en werkloosheldsbestrüdlng geachte 90 mlllloen moeten juist de gMachte ook te, dat elke-belast bare staatsburger een offer moet brengen voor het prominente algemeene nationale belang, gelükheld en zelfs proponioneelen belastingdruk uitoefenen op schatplichtigen met totaal ongelüke en gedcproportloneerde draagkracht te eenvoudig een onrechtvaar digheid, een onrechtvaardigheid te grooter, naarmate er minder menschen xün, die een welvaart genieten, welke desnoods wel een niet geheel blllük stootje lüden kan. Indi recte belastingen In het algemeen zooals b.v. heffingen op levensmiddelen en levens behoeften veroorzaken door bun algemeen heid en gelükheld de grootste onbülükheld ten aanzien van de minst draagkrachtigen, die deze levensmiddelen en levensbehoeften vaak het meest noodig hebben. Met name de groote gezinnen worden van zulke indirecte belastingen het zwaarst de dupe. Z. Exc. Minister de Wilde te niet zóó kortzichtig, dat hü dat niet zou Inzien, en hü te dan ook van plan een gedeelte van de 90 mlllloen, die hü door de heffing aan de bron In het laatje hoopt te krügen, te gebruiken voor een verlaging van sommige accijnzen en rechten. Maar om aan die 90 mlllloen te komen, wil hü een nieuwe onrechtvaardi- gen druk uitoefenende belasting Invoeren. Nu kan men een onrechtvaardigheid niet door het doen van een nieuwe onrechtvaar digheid goed maken. Minister de Wilde's belastingplannen strooken dan ook niet met de In de Troonrede uitgesproken bedoeling om te komen tot een meer rechtvaardige belastingverdeeling. Zü zün daarmee In tegenspraak. Naast het te creëeren spaartonds zal een waarborgfonds moeten worden gevormd, een werk dat van ontzaglük» verstrekkende en sociale beteekenis kan worden. Dit fonds zou moeten tot stand komen door een Jaarlüksche bijdrage van de leden der inkoopvereenlgingen en gesteund moeten worden door de fabrikan ten, terwül spr. verder dacht aan een omslag van 1 per mille op den omzet van alle inkoop vereenlgingen uit de levensmiddelenbranche. Het fonds zal gegrondvest moeten zün op de een drachtige samenwerking van alle bonden in het vak, dus door en voor allen. Spr. herinnerde er aan, dat de Vestigingswet tot doel heeft het keeren van den grooten stroom van ongeschikten en verheffing van het vak. Een der nadeelen dezer wet is, dat bü ver koop wegens ouderdom of gebrek, aan opvolging, zonder nadere voorziening de koopers schaarsch zullen zün. Dit Is een weinig op beurende gedachte, want een middenstand zon der opvolgers heeft geen toekomst. Derhalve besloot de vakgroep van handelaren In koloniale waren een kleine commissie te benoemen om dit vraagstuk te bestudeeren. Deze commissie heeft zich bü haar onderzoek in hoofdzaax laten lelden door een systeem, dat Is Inge voerd onder de auspiciën van het Edeka- verband te Berlijn In den vorm van een Spar- --- --- und Arbeitëgemeinschaft der Jungkaufleute", ëuto, bekwam een schedelbreuk en was binnen hier In Nederland bekend onder het Spara- systeem. enkele oogenbllkken overleden. De politie stelt een onderzoek In naar de schuldvraag. NIJMEGEN. Geslaagd voor hei M. O gogiek A. de eerw. Hunke) van de zusters Denekamtx 39x30 18. 30—24 19. 33x24 20. 25x34 Wit te hier consequent. Zün centrumstelllng Is nu inderdaad zeer hecht. 2014—19 21. 44—39 6—10 22. 49—44 10—14 23. 38—33 11—17 24. 42—38 17—21 Een gelljkopgaande strijd. Vooral wit’s stuk ken staan positioneel heel gunstig opgesteld. 25. 44 40 l 12—18 26. 46—41 2—7 Men is zoo langzamerhand teruggekomen van de Idee, als zouden de stukken 2, 3 en 4 een sterke verdedigingsbaste onder alle omstandig heden vormen. 50—45 ^7—11 34—30 21—26 X 14—20 „op 18—23 30—24. 18—23 9x20 20—24 K

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15