LAND WES Van dag tot dag LA/ TW1 O1 a WOENSDAG 12 OCTOBER 1938 Westfriesche agenda BOVENKARSPEL Batig saldo over 1937 ad 1200. I HOOGKARSPEL 14 October 17 October DOOD DOOR SCHULD WOGNUM Voorwaardelijke straf geëischt ENKHUIZEN PROVINCIAAL NIEUWS ASSENDELFT FAILLISSEMENTEN DE POLITIEKE SCHOOL B7, SPIERDIJK MARKTEN BI WORMER KROMMENIE West-Friesland Roggemeel als vee voeder PLANTENZIÊKTENKUNDIGE OVERPEINZINGEN TRAGISCHE DOOD IN DEN TREIN Mi VOERBIETEN TE KOOP bij 3. SCH’iRMERHORN, Hoorn. III R. K. WEST-FRIESCHE D-COMPETITIE Gemeenteraad van Sijbekarspel MEDEMBLIK t<jber a.s. Een taak voor vereenigingen i' A J) 12 October 13 October wegens 18 October bedoeling Is om samen met Wognum de ver- Rondvraag I van een rlchtingaanwyzer by den Veekerweg. Volgt sluiting der vergadering. i welke er bijzonder voor dit gewest van wacht worden. vergadering voor bovengenoem- VAN HERWUNEN. „7 Bode Sint gaat heen. Onae gemeentebode de heer M. Sint heeft per 1 Jan. as. in ver band met het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd, ontslag aangevraagd Uit aller naam bedankte dan ook d^zeereerw. heer pastoor v. d. Berg voor de aangename en nuttige voordracht. Het Noordhollandsch Veevoeder Bureau, Landbouwhuis Alkmaar. 7 uur opening RK. Politieke School te Hoorn. I 21 October I 8.30 uur in de Oranjezaal te Enkhuizen Het .1 Witte Kruis. Het historisch spel Het is een lijdensge schiedenis met de opvoering van het historisch spel door Slebe de Jong geschreven. Het lag dn de bedoeling van het bestuur der Oranjever- eeniging dit spel tijdens de jubileumfeesten voor het voetlicht te laten komen, maar door de geringe medewerking van zangers en zange ressen is de opvoering uitgesteld moeten worden tot 8, 9 en 10 Nov. aa. Door de tydelyke mo bilisatie in het laatst van September waren vele medespelenden niet in de gelegenheid om de repetities te volgen. Thans heeft men be sloten te verdagen tot 1939. Vischberioht An den gemeentelijken vlsch- afslag werden door 16 vaartuigen aangevoerd 1500 pond koraal f 0.16—0.18’/i per pond. Spreekuur burgemeester De burgemeester houdt as. Zaterdag spreekuur van 10 11 uur. B. H. B. O- Maandagavond is in Ons Huls een aanvang gemaakt met een cursus BHB.O. Dese cursus, onder auspiciën van de K. J. O., wordt gegeven door den heer Alb. Rosemefjer en is ook toegankelijk voor niet-KJ.C.-ers. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerardus Maria en Arda. z. en d van Amoldus Gerardus Veldhuizen en Arde Willemsen; Hendrik Al bertus z. van Hendrik Teeling en Mina Mar- 7.30 uur algemeene ledenvergadering St. Deus Dedlt in het vereenigingsgebouw te Hem-Ven- huizen. 7.30 uur algemeene vergadering L.T-B. in het Jeugdhuis te Wervershoof. ALKM Huisverzorging Op 18 October zal Huis verzorging een filmavond oncanlseeren in „De Doele”. da spr. er i ge- 6, Le H U .u w J F F 8 8 1 «ginder (een pylstaart), enkele malen dood- ivers (kevers met twee dwarsche roodachtige strooken op de dekschilden). Deze kevers zijn plm. 3 maal zoo groot als de coloradokever. De coloradokever heeft echter 10 overlangsche zwarte strepen op de dekschilden. Een paar Vergadering Middenstand Donderdagavond vergadert genoemde bond, afdeeling Wognum, in café Stam. nog een geanimeerde rondvraag, waarna de voorzitter de vergadering sloot met de beste wenschen voor het welslagen van de 2e R.K. West-Friesche billardcompetlti*. Burgerlijke stand-Geboren: Cornells, van J. Schouten en A. Pot; Catharina Christina, d. van W. Heeft en E. M. Brantjes. Overleden: Jansje Bas, oud 86 Jaren, wed. van Willem Volger; Cornells vap Vliet, oud 78 jaren, echtgen. van HUlegonda Oosterhoom. Ondertrouwd: P. v. Oostenbrugge en M. M. v. Gelderen; O. Hop en O. Oost-Indle; B. W. Regter en B. Hom; P. Heyne en N. KuUper. Arbeidsbemiddeling Het werkloozencyfer is helaas weer in stijgende lijn. Tot op 8 Oct. waren bij de arbeidsbemiddeling 419 personen Ingeschreven. Aan den grond Dinsdagmorgen is in het Krabbersgat de tjalk .Johanna”, schipper Aar denhout, aan den grond geloopen. Men is bezig de lading te lossen en op die manier te trachten het schip vlot te krijgen. 'Qctnbcr 1939 gevierd zal worden. TS^tsfek bedankte de voorzitter de inwoners van Assendelft voor hun belangstelling en me- dewernugjn het afgeloopen jaar en hoopt in het komende seizoen op dezelfde medewerking te kunnen rekenen. De trainingsavond is deze week gezet op Vrij dagavond. Getraind wordt door de heeren van 7—830 uur en door de dames van 830—1030 uur. Veiling Bloemenlust 11 Oei. Dubbele sla- boonen f 4—8.40; bloemkool f 3—2.50; Gieser Wildeman f 1416, idem 2e soort f 1010.30; Champagne Zoet f 1516; Wlntersuiker f 12 14; Louwtjes f 1415; Jonathan f 1314; Zoete bellefleur f 151550; Slstermalne f 910; Óoudrelnetten f 2022; Zoete Armgard f 17— 1750 maal werd zelfs de rups van de St. Jacobsvlin- der gebracht. Deze rups heeft een nogal in het oog loopende teekenlng en ze kwamen dit jaar in groote hoeveelheden voor. Dat men soms de larve van verschillende land- en tuinbouw- 6oor**n Onze-lleve-heer beestjes brengt behoeft Juniorenvergadering De jonge Spartanen vergaderden in café Stam.'Medegedeeld werd, dat er voor de competitie twee elftallen zijn. De voorzitter hoopte, dat de jongeng mooie wedstrijden zullen spelen. Deze winter zal er voor de junioren ook taal training worden gehouden! Hierna sprak de junloren-leiderè de heer B. Mol, de jongenSyAoe en spoorde hen aan goed hun best te doen. Dan deelde hij mede, dat er eiken Woensdag middag en Zaterdagmiddag tot 4 uur op het terrein gevoetbald mag worden. Vervolgens voerde de hoogeerw. heer deken het woord. Spr. hoopte dat allen het voetbalspel goed zullen beoefenen. Hierna stilting. R. K. V. V. Wit-Rood Het programma voor as. Zondag 16 October luidt sis volgt: E. V. E I—Wit-Rood I 2.30 uur; Wit-Rood II—R. E. O. III 230 uur. Raadsvergadering Op, VryAg 44 October a.s. des namiddags half gfht, zot te.n raadhulze ten vergadering van den raad der gemeente ge houden worden. De agenda vermeldt veertien ingekomem stuk ken en een zestiental verzoeken, beüuiten en wijzingen. De verzoeken behelzen het koopen van' grond, het verleenen van voorschotten en subsidies, het verlagen van pacht. Van de onderwyzersorganisaties is een ver zoek binnengekomen, om instemming te betui gen met adres om verlaging leerlingenschaal. Verder zal de gemeentebegrooting enz. aan geboden worden. Zuster Lino Ook de tweede avond ter eere van Zuster Lino heeft veel belangstelling ge trokken. Opgevoerd werd dezelfde operette. De geaonken sleepkaan Nu het ruwe weer wat verminderd is, zullen pogingen in t werk gesteld worden om de gezonken sleepkaan, de ..Willem Adri”, te lichten. Bij het schip is een bak gearriveerd, die tracht een bekisting op de kaan aan te brengen. Het pompschlp de „Zee arend". van de fa. De Graaf Koelman, zal het water uit het schip pompen. lichting aan te leggen. Iedere gemeente zal de helft van den aanleg bekostigen. '730 uur gemeenteraad van Bovenkarspel. 730 uur RK. Volksbond in het Jei^dhuls te Wervershoof. Een goed geslaagde propaganda Zondag is in de parochie Spierdijk propaganda gemaakt voor de besloten retraites In Bergen. De weleerw. pater Lampe sprak onder beide deze gemeente is te danken, dat de brand niet een grootere uitbreiding heeft genomen. Dé VOORZITTER vindt het goed dat waarheid eens gesggd wordt, ofschoon r~ niet gaarne over wil nakaarten. Er is reeds noeg over gezegd'. z. z De heer SPRUIT vraagt nog of de hoek van De Wijzend verbeterd wordt. De VOORZITTER segt binnenkort verhoo- groote trekken) zwammen kunnen door met een koperhoudend middel en echte meeldauwzwammen worde) met zwavelbevattende middelen bestreden. In weer andere gevallen kan reeds een op pervlakkige kennis van een zwam ons aanwij zingen geven omtrent het al of niet doeltref fende van vruchtwisseling. Heeft men te doen met zwammen, die geen sporen in de lucht vormen (wratziekte b.v.) dan zal vruchtwisse ling meer kans op succes geven dan wanneer de zwam sporen in de lucht vormt (de aardap pelziekte b.v.). Die sporen waaien immers ook evengoed over naar aardappelvelden, die op een akker staan, wttar nog nooit tevoren aard appelen gestaan hebben. Vormt een zwam dlk- wandlge wintersporen, dan zal men zeker het volgend Jaar een ander gewas moeten kweeken om geen kans op een misgewas te loopen en vormt een zwam sclerotia, dan weet men, dat niet alleen een eenvoudige vruchtwisseling van belang is, doch dat men vele jaren later nog gevaar loopt dezelfde rWam in het gewas te zien optreden. Dit is In enkele regels en op eenvoudige w(j- het coloradokevergevaar. Dat waren o.», te uiteengezet, waarom plantenzlektenkundige kennis voor den gewonen practicus onontbeer lijk genoemd kan worden. Moge het voor de jongere lezers een prikkel zijn de winteravonden op nuttige wijze te ge bruiken. SL Panera*. Maandagavond deden beambten van het sta tion te Amersfoort een tragische ontdekking. In een derde klasse coupé van trein No. 1871, die om 7.15 uur uit Amsterdam arriveerde, vond men het levenlooze lichaam van een mam. Na onderzoek bleek, dat de overledene was de 45- jarige W. Huls In 't Veld, uit Hilversum. Dr. van Unschoten, die spoedig aanwezig was, constateerde den dood door hartverlamming De heer H. had gedurende de reis alleen in het compartiment gezeten, doch reizigers uit denzelfden wagon, een te- doorloopende wagen, hadden hem tusschen Hilversum en Baarn nog levend gezien, zoodat de dood na het vertrek uit Baarn moet zijn ingetreden. In afwachting van de komst der familie, die spoedig per auto arriveerde, was het lijk opge baard in de goederenloods der N.8. „Een dure echtgenoot** en „Duister Shanghai* in het WUsontheater te Hoorn (18 jaar). Degenen die naar Hoorn moeten, weten veelal den weg niet. De VOORZITTER zegt toe, aan dezen wensch tei voldoen. De heer POLAND uit een klacht over hetgeen besproken-is in den raad van Hoogwoud. Daar is nJ. gesegd, dat de spuit van Sijbekarspel te laat kwam bij den brand in De Weere. Spr. legt uit, dat het wel degelijk aan de spuit uit terwijl hij wist, dat de soldaat niet de noodlge kennis en ervaring bezat om met een dergelUk vuurwapen om te gaan en zich van te voren niet heeft overtuigd of het wapen al dan niet geladen was. Toen Van der Gouw op de kamer kwam, heeft hij het pistool op een krib gelegd. De soldaat Van Hout zag het wapen liggen en nam het in handen. Plotseling ging het af; de soldaat Van Dongen werd door een kogel ge troffen en overleed spoedig aan de gevolgen van de verwondingen. De beklaagde voerde niets ter zijner verdedi ging aan, doch sprak zijn leedwezen uit over het feit, dat door zijn daad de soldaat Van Dongen is overleden. Hij betuigde ook zijn deel neming aan de ouders van den soldaat. De auditeur-militalr, mr. J. S. L. Aghing, achtte de schuld van den beklaagde bewezen en eischte tegen hem een voorwaardelijke hech- tenisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar. Mr Sassen uit Den Bosch concludeerde tot vrijspraak. De Krijgsraad zal over veertien dagen uit spraak doen. rw een lezing met lichtbeelden over het Retraite- werk. Het Boel van beiden was grootere belangstel ling voor het mooie en nuttige werk der beslo ten retraites op te wekken. Dat dit bereikt is blijkt uit het feit dat zich meer dan 40 personen opgaven voor de retralte- spaarclub. nog niet te verwonderen omdat die wel wat lij ken op de larven van den Coloradokever. Het zelfde geldt voor de asperge- en leliehaantjes. Dit wat het dierkundige deel betreft. Bij het plantkundige deel Is de onwetendheid, zoo mo gelijk. nog grooter. Velen zullen in hun onwetendheid alle theo* retlache dingen as bombast beschouwen en het van ondergeschikt belang achten, of een plant aangetast is door een zwam, die bij de echte meeldauwzwammen of bij de valsche meel dauwzwammen gerekend wordt. Het inzicht zal echter veranderen als ze weten, dat deze deter minatie tegelijk de bestrijding (zij het dan in aangeeft. Valsche meeldauw- als regel bestreden worden I te spuiten m als regel Burgerlijke Stand Geboren: Janny Chris tina, d. van Pieter Lub en Christina Gesina van Willem Btfi en Francina Anna den Drijver, - -■ Het Zand 23; Jan Dirk, z. van Eduard Glas en Petronella Bakker, Snouck van Loosen park 5; Willem, s. van Willem de Boer en Maria Elisa beth Spaan. Snouck van Isxwenpark 35. Gehuwd: Johannes Berger en Trijntje Visser. Overleden: JMnsje Arends, é5 jaar, weduwe van Gerbrand Wettam, Burgwal 3. Opgegeven door v. d. Oraal Co., N.V. (Aid. Handelslnformatles) Failliet Merklaard:: 10 Oct.: M. C. Hamaker, koopman. Amsterdam. Vijzelstraat 5. Handelende onder den handels naam Hamaker en Stap, tentoonstelUngawerken en étalagereclame. R.c. mr. P. H. Smits. Cur. mr. J. Bletz, Keizersgracht 451, Anaterdam. M. Susklnd; Amsterdam. Amstélstraat L Rc mr. P. H. Smits. Cur. mr. A. W. KymmeU. Museumplein 10. Amsterdam. J. F. W. van Schalk, loodgieter, Amsterdam. Jac. van Lennepkade 216 I. R.c. mr. P. H. Smits. Cur. mr. C. Vrij. Joh. Vermeerstr. 39. Amsteidam. Opgeheven wegens gebrek aan actief:JO Sept. P. Swart, Kgmond aan Zee; 7 Oct.: C. Zijdeman, Rotterdam, Ph. Tieman, Rotterdam. De algemeeste 2 de competitie werd te Obdam gehouden' In zijn openingswoord memoreerde voorzitter, de heer Th. Stadegaard, den schitterenden af loop der vorige competitie De secretaris, de heer A. C. der Kinderen, bracht hierna het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: De competitie werd gespeeld met 11 clubs, verdeeld in 3 groepen. 38 wedstrijden hadden plaats, waarin een totaal van 32.902 caramboles werd gemaakt. Het algemeen gemiddelde bedroeg 332. Het hoogste gemiddelde was 1438 in een partij. De onkosten van de geheele competitie be droegen 15, wat een schitterende prestatie genoemd mag worden. Hierna werd besloten, dit seizoen wederom een competitie uit te schrijven. Maandag werd als speelavond gehandhaafd; een kleine afwijking wordt bij onderling goed vinden echter toegestaan. Als competitieleider werd wederom benoemd da heer A. C. der Kinderen uit Hoorn. Zoo mogelijk zal er worden gespeeld in 2 klassen, een zware en een lichte afdeeling en in groepen van ten hoogste 4 clubs. Het voor- - stel, om de wcflstrillen te spelen met handicap, werd verworpen, zoodat wederom gespeeld zal worden In partijen van 100 caramboles ieder. De wedstrijden vangen aan op 7 November aj. De opgave tot deelname sluit uiterlljk 22 October. Alle correspondentie voor deze com- garetha Alijda Keiser; Bernardus Matheus, z. van Willem van Steen en Appolonia de Jong: Trijntje d. van Jacob Pieter de Wit en Elisa- beth Woude; Ansje, d. van Nicolaas Boon en Pietertje Aafjes; Jaap z. van Jacob Groot en Wilhelmina Me Ine n; Anthonlus Johannes, z. van Cornells Anthonfus Poel en Gertrudis 1 Ann ade Wit; Marlnus Anno z. van Theodo- rus Koenraad Maria Smakman en Pietje I Schuilte; Leonardus Adrlanus z. van Lecnardus Huismans en Adriana Helena van der Kolk; Pieter z..van Marlnus van der Pas en Maria Margaretha van t Westeinde; Ysbrand Jan, s. van Pieter Hendrikus veenls en Catharina - van Enkhuizen; Afra Maria, d. van Martinus Heijnen en Catharina van Steen; Anna Lucia Maria, d. van Adrlanus Schoorl en Geertruida van Eerden; Cornells Nicolaas, z. van Nicolaas Cornells Nlelen en Ellsaebth Maria Grandiek Gehuwd: Adrlanus Brfnkkemper (van Zaan dam) en Geertruida Maria Neelen; Albertus Gals (van Veslen) en Dirkje Kleijn; Cornells Hendrikus Kerssens en Catharina Maria Boon; Cornells Petrus Nells (van Hpendam) en Geer truida Maria Velserboer; Rinze Rozema (var. Castricum) en Catharina Kleijn; Johannes Cornells Deckwitz (van de Rijp) en Hendrica Adriana Bleeker; Theodorus Jacobus Beijer (van Wormerveer en Klasina Dorothea Zuldervaart; Johan Hendrikus Vooren (van Beverwijk) en Alberta Maria Groot; Johannes Gerardus Koelman (van Beverwijk) en Alberdina Fenns Groot. Overleden: Jan, oud 2 jaren, s. van Jacob Dik en Aaltje This (overleden te Zaandam); Klaas Boon, oud 79 jaren, weduwnaar van Maria Roskam, (ovrel. te Zaandam); Gerrit Yff, oud 53 jaren, ongehuwd. welke een sta^tasl^rTp^ linge’wedstrljden. dual-meet, enz. Ook'de wed- dat wij door een krachtig georganiseerde jeugd beweging ons vaderland voo/' de ^erk zullen kunnen behouden. Groote fancy-fair Uit de besturen van de bij het i>arochlaal verband aangesloten vereenl- gingen heeft zich een comité gevormd tot organisatie van een fancy-fair, te houden op 6, 8 en 13 November u. in het café ..De Land bouw", ten bate van het St. Leonardushuls. Het is den parochianen ongetwijfeld bekend, hoe onze eerw. heer pastoor zich persoonlijk groote flnancleele offers getroost heeft voor den bouw van dit vriendelijk en doelmatig parochie huis. Voor, de afwerking, stoffeering en verwar ming ontbreekt echter nog een groot deel der benoodlgde gelden. Het doel van deze fancy- fiilr is:den pastoor in staat te stMen zij het op eenvoudige wijze het'.vereenigings gebouw behoorlijk te outlUe6*en. Deze wétk zullen dah ook eeftlge dames bij de Yarochtanen rondgaan om hur» te verzoeken Iets voor dlt-ïnooie doel af te staan. Huishou delijke of luxe artikelen, snuisterijen, levens middelen, versnaperingen, .enz. alles is wel kom I Waar onze z.eerw. heer pastoor zulk ee» schit terend voorbeeld heeft gegeven, willen de parochianen zeker niet achterblijven! Het ver leden heeft het zoo vaak bewezen! Wanneer allen op echt Hoogkarspelsche wijze de handen In eenslaan, kan er veel tot stand gebracht wor den. Opening op strijden om de D.H.AK. clubkampioenschappen zullen hier worden gehouden, hetgeen voor ..Swift” een eer is, daar zij deae wedstrijden voor het eerst mag organlseeren. •- Medegedeeld werd dat het eerste lustrum In mits men het geleidelijk begint te voeren, en De Kunstkring Op Woensdag 19 October zal de Kunstkring het winterseizoen Inzetten met het blijspel .Meneer Schlögl” een blijspel In drie bedrijven van Alexander Farago. te spelen door het Gezelschap Soalbom-Parser. In dit stuk spelen bekende acteurs mede, waar van de namen Louis Saalbom. Julia Cuypers e.a. ons waarborgen voor een goede vertolking er van. Het stuk is voor katholieken goedge keurd. 1 Conferenties In het kader van de Voor- God-Actie zullen dezen winter op initiatief van de KB.A. in de R. K. kerk conferenties worden gegeven door den weleerw. heer M. van Rijn, kapelaan te Amsterdam. Dese conferenties zijn toegankelijk voor ka tholieken ven nlet-katholieken. De-eerste avond te vastgesteld op Donderdag 27 October as., des avonds te half acht. De heer STAPEL informeert by de rond vraag over de werkzaamheden aan den nieuwen weg. Zou het niet dienstig «ijn om bij een gevaarlijke bocht enkele lantaarns te plaatsen? De VOORZITTER zal dit aan den-aannemer ▼ragen. De heer STAPEL dringt aan op plaatsing Op Maandag 10 October werd te Haarlem ten kantore van den L.T-B. de stich- tingsacte van het pachtbureau Noord- Holland verleden. Ken exclusieve foto van de korte plechtigheid. Zittende van links nahr rechts: C. A-. 3. van Baar, se- cretaris; mr. P. S. Winkel, voorzitter; Joh. Verkuyl, 2e voorzitter. Staande: Jac. Groen Azn., vice-voorzitter L.TH.; A. Schermer, voorzitter N.T.B. distr. Noord- HoUand en de heer W. Specht-Grijp, lid van de kern van het Pachtbureau en vertegenwoordigende de vereeniging „Het Grondbezit” Jaarvergadering „Swüft". Maandagavond hield de R. K. Athletlekvereenlging „Swift" haar jaarvergadering' Uit het financieel verslag bldbk. dat het voor- deellg saldo bedroeg de somma van f 11.De ontvangsten waren f 476.25. Uitgaven f 476.15. Aangekocht was een nieuwe turnbrug. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen Jaar wel actief was geweest. Er was aan 7 athletiekwectetrijden deelgenomen. Verder was op het S.V A.-terreln een dual-meet gehouden en een onderlinge wed strijd in de zaal. Het ledental was gestegen tot 20. Bij de bestuursverkiezing werd N. Al als voor zitter herkozen en tot bestuurslid gekozen de heer M. Al. Voor het boekjaar 1938—1939 werden in de kascommtesie gekozen de heeren 8. Vrou we en H. Rifkhoff. Voor het komende jaar heeft „Swift” groot- sche plannen. Er zullen Zaansche turnwedstrij- den georganiseerd worden, een wedloop, onder niet in te groote hoeveelheden verstrekt. Aan mestvarkens (vanaf 40—50 K.G.), geve men in verband met d8 mindere smakelijkheid en het gevaar voor spijsverteringsstoomtesen. niet te groote hoeveelheden. Bovendien wordt by overmatige voedering de groei- en gewichte- toename onbevredigend..,.. Maximaal kan men tot 50 pCt. gaan, beter te het evenwel niet meer dan 2535 pCt te verstrekken Rogge- meel te minder smakelijk dan maïsmeel, doch geeft betere kwaliteit spek, n.l. stevigprf spek. Wanneer de rogge goedkoop te, te het ih ver band met den gunstlgen invloed op de slacht kwaliteit zeker wenscheiyk een gedeelte van het buitenlandsche maïsmeel door inlandsche roggemeel te vervangen. Voor jonge-, drachtige en zoogende varkens wordt roggemeel een minder geschikt voeder- mlddel geacht. In te groote hoeveelheden gevoerd en wan neer het niet frtech meer te. werkt rogge by alle diersoorten verhittend, kan den spjjsver- teringsstoomissen en dikbloedigheid veroor- sakBn. 8.15 uur in het Parkhotel te Hoorn opvoering van „Mijnheer Schlögl" door het gezelschap Saalbom—Parser voor den Ka th. Kring. petitie te richten aan den competitieleider. den heer A. C. der Kinderen. Merensstrast 78. - Hoorn. Het bestuur werd belast met de verdere uit werking van het programma. Tot slot volgae Verdronken Maandagmiddag is de 58-jarige B. bii den havenmond te water geraakt en ver dronken. Alhoewel onmtddeliyk kunstmatige ademhaling werd toegepaM mocht hulp niet meer baten. Nu de lange winteravonden die zich zoo bij uitstek leenen voor studie weer aangebroken zyn te het wellicht goed eens te wijzen op het wanhopige tekort aan plantenzlektenkundige kennis, dat men by de meeste praktici kan aantreffen. Men schynt nog niet te beseffen, dat de kennis van plantenziekten en schade lijke dieren of schadeiyke invloeden onmisbaar te voor lederen kweeker. Hoewel het niet op myn weg ligt om dat te beoordeelen geloof ik toch, dat men op het gebied van de bemestings leer niet zoo onkundig te als op plantenziekten- kundig gebied. Toch zyn er mogelijkheden ge noeg om kennis op het gebied van planten ziekten op te doen. In de eerste plaats denken wij aan de goed- koope, eenvoudig gestelde en doeltreffende me- dpdeelingen van den Plantenziektenkundlgen dienst. Er zijn echter ook genoeg eenvoudige en meer ingewikkelde boeken en boekjes in den handel, die geschikt zyn om de kennte*omtrent de oorzaken van plantenziekten en de bestry- dlng ervan te verspreiden. Wel valt het op, dat er over het algemeen veel meer boeken en boekjes geschreven wor den met het doel algemeene tuinbouwkennte te verspreiden dan over a plantenzlektenkundige onderwerpen en ook valt het op, dat er veel meer gewone tuinbouwcursussen gegeven wor den dan cursussen in plantenziekten. Hier lijkt het dus, alsof de besturen der tulnbouwver- eenlging hun taak niet geheel verstaan. Om nu te bewijzen, als het nog noodig mocht zyn, dat er een tekort aan plantenzlektenkfin- dige kennis bestaat by de praktijk, zou ik eens willen vertellen, welke verschillende diersoorten men zooal by my heeft gebracht in verband met een grav Propaganda-vergadering „St. Joaephsgezellen" Nadat de Centraal Fraases Dfost plechtig was ingehaald, werd door alle aanwezigen staande gezongen het lied: ,De Gezellen-vader", waar na de vice-praeaes, kap. Plaat, allen welkom heette. Ofschoon de belangstelling grooter had kunnen-zyn, verwacht Z. E. toch veel nut van dezen avond, als alle aanwezigen het gesprokene naar bulten zullen uitdragen en propagandisten willen zyn. Daarna krygt de Oentraai-Preases het woord, die in het eerste gedeelte van zyn rede in korte trekken de geschiedenis van vader Kolping verhaalt; hoe deze in zijn jonge jaren, als ge woon schoenmakersgezel, naar middelep zocht, om de jonge mannen te behoeden voor de ge varen welke hen bulten het gezin, in fabrieken, werkplaatsen en-by vermaak, van alle kanten bedreigen. Hoe hy, op lateren leeftyd, priester geworden, zich geheel wydde aan de oprichting en het werk der Gezellenvereenigingen om al dus een hecht bolwerk te vormen tegen de ge varen van dezen tyd. Na de pauze wyst de eerw. spreker "op de noodzakeiykheld om onze jonge mannen te vor men tot echte katholieken en hen alaoo voor te bereiden voor hun taak als maq sn vader. De Jonge man zegt spr., draagt in zyn hand het lot van het nageslacht. Gezin en arbeid moeten de fundamenten vormen van ons Geloof, maar duistere mach ten willen die pyiers der Chrlsteiyke samen leving omverwerpen. Velen schynen dit nog niet te begrypen en bUjven afzijdig. Zie naar de andersdenkenden, welke belangstelling daar bestaat voor de jeugdbeweging, zie ook naar, andere landen waar de jeugd gestuwd wordt in één richting, met de wetenschap, dat wie de jeugd bezit, ook de toekomst In handen heeft. Na nog gewezen te hebben op de verschrlkke- lyke gebeurtenissen in naburige landen. nooit zouden zyn voorgekomen, als daar krachtige katholieke jeugdbeweging had De raad der gemeente Sybekarspel vergader de Dinsdagmiddag onder leiding van burge meester J. Th. Kunnen. Van de samenwerkende onderwyzers-organl- satles is het verzoek ingekomen om gdhaesie te betuigen aan een adres aan de regeering. om te geraken tot verlaging der leerlingenschaal Adhaesie zal worden betuigd. In aansluiting op een klacht, geuit in ds vorige raadsvergadering over debrandweer, deelt de VOORZITTER mede, dat in De wy- «^heele kerk zpnd en De Weere oefeningen zyn gehouden, welke een gunstig resultaat opleverden. Met be- <trekMnK tot de klachten over het niet-schoon houden van slooten door de Kogge, merkt de VOORZIl ls.lt op. dat het geenszins de be doeling was, de Kogge onaangenaam te zijn. Spr. vertrouwt, dat de slooten nu beter onder houden zullen worden. Van den L. T. B., afdeeling Abbekerk, is erfr adres Ingekomen, waarin gevraagd wordt om een bouwverboeb-vnor blauwe aardappelen in te stellen. De VOORZITTER vindt het adres eenigszins vaag. Gevraagd zal worden om een vaster om- lynd plan, dat dan ter tafel gebracht zal wor den. Volgt de vaststelling van de gemeentereke- nlng 1937. De heer STAPEL brengt verslag uit. De gewone dienst vertoonde de volgende cytersinkomsten f5031251, uitgaven f58.120.71, batig saldo f 1.18230. De kapltaaldlenst sloot met een batig saldo Van f 3386.72. De VOORZITTER deelt mede, dat de straat verlichting pas kan worden aangelegd, als de begroeting van Wognum goedgekeurd wordt. De AVnmORN. 11 Oct. Coöp. Land- bouw- en Marktvereen. Avenhom en Omstreden. '26OÓ kg W Duc-aardappelen 1.70 per 100 xg% 15000 kg’ Wlte kool 0.90130, 25000 kg. Roode kool 1—3 20. 36000 kg. Geleek ooi 1—T70 per 100 kg. 30.000 kg Uien: groote maat 2,102.50. ge wone maat 1.00—2.40, drielingen 1.60—130, nep 530—5.50 per 100 kg. 80.000 kg. Bleten: groote 1—1.50. kleine 1.80—2.30 per 100 kg. 500 zak SU- boonen: dubbele z. draad 11.95 per 1? »g 30 000 kg. Wortelen: Flakkee, verbeterde 3.30— □30 per 100 kg. DEN BURG, 11 Oct. Eierenveiling. Aanvoer 45500 stuks: 40-50 2.753.85, 50-56 3 80—4.70, 58-62 4.90—5.30, 63-64 5.05—5.30, 66-70 5.35- I 5 50 DÉN BURG, 11 Oct. Veemarkt. 3 koelen 1600° —340, 3 graskalveren 35.00—80. 9 nuchtere bal veren 7.00—15. 30 biggen 15.00—18, 16 rammen 20.0043, 30.0043. 145 schapen 15.0030, 45 lammeren 7.0016, 160 kippen 4070 cent BOVENKARSPEL. 11 Oct. „De Tuinbouw 250 baal aardappelen: Duke 6590 cent, kleine 6065 cent per baal. 300 kg. Augurken: fyn 3.30. tynbast 1.50, bast 90 cent, grof 50 cent per 100 kg. 405000 stuks Bloemkool: I gepelde 1.90—3.30. I 3.70—5.10. n 1.70—330, III 1.50—1.70 per 100 stuks. 100 zak dubb. Blaboonen 0.601.10 p?r 15 kg. 8500 kg Bieten: middel 0.80—1. kleine 1.70 3.10 per 100 kg. -700 kg. Roode kool 11.70, 400 kg. Gele kool LM, 5000 kg. Witte kool 9.00—1.40 per 100 kg. 175 baal Uien: grof 1.05—1.15. groote 1.10, drielingen 90 cent, nep 3.403.50 per baal. 60 baal Wortelen 1.18—1.40 per baal. MEDEMBLIK. 11 Oct. Velflngsver. „St. Josef*. Blauwe Elgenh. 1.35—1.45, Witte kool 0.90—1. Roode kool 1—3.30, Gele kool 1—1.30. Wortelen 1.803.30 per 100 kg. Kroten 0.89—3 per 1000 kg. Uien 0.90—1.15. Gele Nep 3.35—3.35 per M kg. Blaboonen 0.55—1.75 per 15 kg Bloemkoél: I 1.50—3, II 1.50—1.70. Hl 1.50 per 100 stuk». PURMEREND, 11 Oct Gemeen t. Kaas- beurs. Verhandeld 17 partyen, wegende 54000 kg. Handel matig. Hoogste prijs 23.50. V* PURMEREND, 11 Oct Coöp. Centrale Ele- renvelllng G. A. Aanvoer 90.000 eendeneie ren 3—3.10, Idem kleine 2.65—2.90, 15.000 kip- eieren: 65-86 kg. 5.25—5.35, 63-64 kg. 5.20—6 30; 60-62 kg. 5.15—5.25; 58-59 kg. 8—510; 56-57 kg. 4.75—5; 53-55 kg. 4.50—4.8® 50-52 kg. 3.90- 4.40; 45-49 kg. 3—3.80. WARMENHUIZEN. 11 Oct. Gele Nep 5.00. Drie lingen 180, Uien 180. groote Uien 3—3.40; Peen 3.30—3.60. kleine Peen 0.70— 1. Blauwe Elgenh. 3.70—3.30, idem groote 3.40. Bintjes 1.80—3. Ble ten 1.50—1.90, Blaboonen 6.90—8.60. Selderie 1— 3.10. Roode kool 1.30—3.60. Gele kool 1.70—100. Witte kool 90 cent 88 aanvoerders, handel ma tte WOGNUM. 11 Oct. Druiven 17—31 cent U*en 1.402.60. Komkommers 1.303.60. Slaboapen 5.40— 13, Bnyboonen 8.40—13.50, Appelen 8—10 cent. Peren 730 cent. WESTLAND, 11 Oct. Middenpry* van den Bond Westland. Export. Alicante 33—37. Cham pion 41. Maroc 32. Muscaat 58 per kilo, dubb- boonen zonder draad 4560. met draad 50. bel den 3e en 3e soort par bak. Kindermis Deze week is er verder géén kindermis. Ook komen de algemeene H. Com munie en het biechthooren te vervallen. Een en ander wegens herstelwerkzaamheden in de kerk. Zondag JJ. heeft men kunnen constateeren, dat het in de ..nieuwe" kerk flink lekte. Dit moet hersteld worden. Aan den achtermuur van het „kruis" aan den vrouwenkant is reeds etn proeve van beschilde ring aangebracht in groen en bruin. Indien de zoo geschilderd wordt, zal het gebouw er werkeiyk zeer door verfraaid worden. Tuinbouwcursus Evenals in andere jaren zal ook dit jaar hier ter plaatse een tuinbouw cursus gegeven worden. Circulaires hieromtrent zyn bereids vtrzonden. Onlangs is door ons een prysvergeiyklng ge publiceerd tusschen de voornaamste kracht- voedermlddelen. By de vergeiyking der eiwit- I Voor den Krygsraad te *s Hertogenbosch is krachtvoedermiddelen bleek roggemeel het behandeld de zaak tegen den 26-jarigen J. W. voordeellgst te zyn. Waar onze prysberekening de Gr., afkomstig uit Rotterdam, reserve-twee- dus ten voordeele van roggemeel ultvlel, dit de-luitenant van het zesde regiment Infanterie bovendien een voedermiddel is wat in ons land, te Breda, die zich te verantwoorden had wegens speciaal op de zandgronden van Noordbrabant, het feit, dat het aan zyn schuld te wyten is, Gelderland, Drente, Overyssel en Limburg in dat de dienstplichtige soldaat H. W. van Don- groote hoeveelheden wordt geteeld, terwyi de gen 23 Juni te Breda door een schot uit een mals van buitenlandsche herkomst is, meenen geladen dienstpistool zoodanig in het hoofd is wy dat het wenscheiyk Is te pogen In N.H. Iets getroffen, dat deze korten tyd daarna over meer kennis omtrent roggemeel als voeder- leed. 23 Juni heeft de reserve-luitenant aan den middel te verspreiden. In N.H. is roggemeel een soldaat Van de» Gouw overgegeven een dienst- vrywel onbekend voedermiddel, ja velen heb-Pi»to°l, t*n maken, ben er zelfs een zekere antipatie tegen. Wij 1 zullen eens nagaan in hoeverre deze houding der N.H. veehouders al of niet gerechtvaar digd is. Paarden. Rogge kan gebruikt worden als voedermiddel voor werkpaarden. Volgens het leerboek der veevoeding van Prof. Kellner mag hoogstens de helft van het haverrantsoen door rogge worden vervangen, terwyi het verstrekte kwantum daarby „maximaal" 23 K.G. per dier mag bedragen. Ook ifi het boek van Max Kling ,Die Handelsfuttermittel” wordt 2 K.G. als het maximale kwantum genoemd, terwyi by zeer zware arbeid dan tot 3 K.G. kan wor den gegaan. Wenscheiyk is het de rogge by voorkeur met stroohaksel te vermengen. Men zorge er echter steeds voor dat de dieren ge leidelijk aan de rogge wennen. Wil men de ver hitte werking van rogge wat temperen, dan voere men bovendien wat bieten of groen voe der. Soms ook voedert men de rogge gebroken of als meel. Gebakken tot roggebrood wordt voor paarden een uitstekend voeder verkregen. Melkvee. Het boek veevoeding van ir. Lelgnes Bakhoven geeft aan dat men aan melkvee zonder bezwaar 1—1 K.G. per dag per dier kan geven, hetzy als meel, vermengd met an der meel tot pap, gebroken of gekookt. Groo tere giften zouden het vetgehalte der melk verlagen. Ook het leerboek van Emlll Pott geeft de genoemde hoeveelheden voor melkkoeien aan. In die hoeveelheden gevoerd”, beïnvloed roggemeel dan de boterkwallteit zeer gunstig. Grootere hoeveelheden maken evenwel de boter hard en droog. Ook het boek Feeds and Feeding v. Henny and Morrison schryft aan rogge in niet te groote hoeveelheden gevoerd een gun stige- en in groote hoeveelheden een ongun stige werking (te hard en droog worden) toe op de boter. Mestvee en varkens. Voor het mesten van koelen en varkens is het ook zeer geschikt. Op Dinsdag 18 October, *s avonds om 7 uur, aal de politieke school In den Statenkring „Hoorn" geopend- worden. Biykbaar heeft dit nieuwe Instituut van de R.K. Staatsparty wel ds belangstelling getrokken, welke het verdient, want niet minder dan ruim 40 leerlingen zyn voor desen cursus ingeschreven. De lessen wor den gegeven in een der lokalen van de RK. Uloschool te Hoorn, en wel elke week van 7 uur tot 8 uur 40. De vakken godsdienst, kerke- lyke geschiedenis en sociologie zullen gedo ceerd worden door den Eerw. Fther van Don gen van het Missiehuis en de vakken Staat- a huishoudkunde en „Politiek" door mr. J. P. Windhausen. Voor de leerlingen zyn hieraan geen andere kosten verbonden dan het schoolgeld van 15 et. per week. Na de opening op Dinsdagavond zai door de heeren docenten een overzicht gegeven worden van de in dit seizoen te verwerken stof, terwyi verder de Maandagavond als lesavond is aangewezen, afwisselend de eerste godsdienst en sociologie, de tweede „politiek" en staat huishoudkunde. - M0*6 .Acfiool” de vruchten afwerpen, ver ging toe.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2