N SE I HERZIENING BELASTING- Het is en blijft remise IDOZAN helpt Zoekt mondeling contact met Ivorol-tandpasta wXar blijven de ANDEREN? Y WOENSDAG 12 OCTOBER 1938 dan door ieder op Ontrouw penning- Koninklijke deelneming meester F® Menado en Premboen Minder werkloosheid In de week 19 tfm 24 Sept. 1938 Geslaagde noodlanding te Baarn INT. KATH. RADIO-BUREAU De roofoverval te Bennekom MOTORRIJDER GEDOOD drank straffen op Apothekers-assistent R. K. Universiteit WERELDTITEL DAMMEN STEUN AAN BOOMKWEEKERS SUB TUTELA MATRIS Landdag te Hilversum Mr. dr. F. E. Haan Nabeschouwing Waarnemingen van den vogeltrek. Keiler speelde weer agressief Secretaris van *t Curatoren-college der R.K. Universiteit Kan de Regeering haar bemoeiingen staken? Besprekingen op de verschillende bijeen komsten De dader tot 12 maanden gevange nisstraf veroordeeld Aan alle oud-patiënten van Dekkerswald DE DIEFSTALLEN BIJ DE E1ERVEIL1NG TE ARNHEM MILITAIR VLIEGTUIG KREEG MOTORDEFECT OUDE MAN AANGEREDEN EN GEDOOD Het Rijk was voor f 1600‘ benadeeld De toekomst van den jongen zakenman Betoond aan door scheepsramp getroffen families STUDENT MAAKT ONGELUKKEN Hevige aardschokken in Indië - Onder den invloed van auto bestuurd RJL Universiteit. Hy promoveerde in 1930. De achtste party was echter inte ressanter dan de voorgaande Rechtbank legt zware Pogingen om te komen tot een nieuw spaar- en crediet— j systeem 1033 302: ge- >n de naar i de B is De achtste party Keiler—Raichenbach werd De 48. 49. gingsbasls vlugger bereiken eigen houtje 11x31 6—11 14—30 10—14 39x30 30—24 33x24 25x34 44—39 49—44 38—33 42—38 40—44 44—49 49—44 Deze geeft een ware mondwasschlng en maakt Uw tanden werkelijk wit. Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en., zeer zuinig. Tube 60-40 en 25 ct. 37—32 36—31 41-36 43x31 47—43 31—36 24—30 20x40 14—19 5—10 10— 14 11— 17 17—31 23x34 15—30 30x29 19x30 Het vogeltrskstatlon Texel raadt zijn mede werkers aan, de waarnemingen, welke heden Woensdagochtend zouden beginnen, tot nader bericht uit te stellen. Maandagavond is op den Zutfenscheweg tus schen de School en café-De Groot de 68-jarige landbouwer O. Kelholt bij het oversteken van den weg aangereden door een auto, komende uit Lochem. De man werd op slag gedood. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. De burgemeester van 's-Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy, heeft zich Dinsdagmiddag in opdracht van H. M. de Koningin begeven naar de door de scheepsramp bij Schevenlngen ge troffen families en naar de betrokken reedery. ten einde de deelneming van H. M. te betuigen. 17—31 31—36 26x37 11—17 17—31 7—11 18—23 9x20 20—24 hoogei te een i en in- tyd vac Voelt U Uw arbeidslost verdwynenT Zondag 16 October houdt de R. K. Rijwiel bedevaart „Sub Tutela Matris” te Hilversum een Landdag, tevens jaarvergadering van de fede ratie. Om 8.30 uur wordt door alle deelnemers de ge zongen H. Mis bijgewoond in de kapel van de R. K. Kweekschool St. Ludgerus, Oude Amers- foortsche weg 79, waaronder alg. H. Communie. Om 10 uur ontbijt in de groote zaal van het R. K. Werkliedengebouw 8t. Annastraat 13a. Om 11 uur begint de groote vergadering, waar in als sprekers optraden de algemeen geestelijk leider, Praeses W. H. Simons en de heer W. 3. M. van Eijk. ondervoorzitter der federatie. De voorzitter der Commissie Volkszang pas toor I. P. 3. Kaarsgaren, sal een massale repe titie in Gregonaanschen volkszang houden. In den middag is er om 2 uur gelegenheid een rondrit per autobus door Hilversum te maken. Om 3 uur wordt eer. bezoek gebracht aan de KTi.O-studlo. Leiders van R. K. vereenlgingen en andere be langstellenden worden verzocht de belangrijke jaarvergadering bij te wonen, sy hebben evenals leden van S.TM. vrijen toegang. de zich voorstelt te verweseniyken. denkbeeld van heffing van belastingen de bron, d.w.z. het invoeren van met naar verneemt, een commissie worden AMSTERDAM. Geslaagd mejuffrouw A. 3 v. Beukema te Hengelo (O). Ben seer mooie party door Keiler avontuurlijk en met breed Inzicht gespeeld. Ook al is dit de achtste remise, wanneer een puntenverdeeling op dergeiyke wyze behaald wordt, wordt zulk een resultaat eervol voor den speler, die zich aan. een avontuur waagde. Met partyen van der- geiyken Inhoud zullen zeker ook concrete cyfers behaald worden en nadat de helft van de match achter den rug ia, stemt deze achtste ontmoe ting als laatste van de eerste serie hoopvol voor de tweede helft. Keiler heeft na de regelmatige Hollandsche opening den aanval met 38—23 en zyn conse quenties uitstekend behandeld en hy behoeft van dit afwyken op zypaden geenszins spyt te hebben. De stand is dus 8—8. De negende party wordt heden te Hengelo gespeeld. Op het gevaarlijke kruispunt Laan van Beek en RooyenOuden Amhcmschen Bovenweg te Zeist, waar reeds tal van aanrijdingen met doodeiyk gevolg zyn geschied, heeft zich Dins dagmorgen en een mol 56-jarlgen BATAVIA, 11 Oct. (Aneta) Het Meteorolo- I gisch Observatorium te Batavia registreerde te 423 uur v.m. Java-tyd een hevige beving, met I een richting Oost-Zuld-Oost' op een afstand van circa 2600 K.M. Het epicentrum lag ten Zuld-Oosten van Me nado. De Arnhemsche Rechtbank heeft Dinsdag uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den thans gedetineerden 25-jarigen B. uit Wageningen, die in den middag van Woensdag 12 Juli een bru- talen roofoverval heeft gepleegd op den direc teur van het Bennekomsche postkantoor. De rechtbank veroordeelde B. tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardeiyk. De Officier van Justitie had twee Jaar eischt. dij Hootdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spit, Rheumatiek, Kou en Maandoezwaren e«n Mijnhardtje nemen. Per stuk 5 ct, «wmb» 12 stuks 50 ct. noodzakeiyk helpen. Hoe beroep voor de rechtbank te verantwoorden wegens het besturen auto, terwyl hy onder Invloed van drank verkeerde. De kantonrechter te Hilversum had hem ver oordeeld tot 100.boete en Intrekking var. het rybewijs voor den tyd van een jaar De jongeman had op 27 Maart met eenige vrienden gedineerd te Wageningen, waarbij het een en ander was gedronken. Daarna was hy met zyn vrienden per auto naar Laren ge reden, waar een feest werd gegeven In een cabaret. Ook daar werden eenlge glazen bier verschalkt. Toen er op een gegeven oogenblik een ruzie met andere cabaretbezoekers dreigde, besloot het gezelschap studenten op te breken. De student sprong In zyn auto, doch by het achteruit rifden kwam hy in botsing met een paaltje. Een oogenblik later schoot de auto vooruit tegen het spatbord van een geparkeer- den auto. Deze ongelukken en de wyze, waarop hy slch voor het instappen gedragen had, waren voor de politie aanleiding om proces-verbaal op te maken. De officier van justitie was van oordeel, dat v -y y y begry pen zeer wel, dat onder de \A/ huidige moeliyke financleele om- standigheden de indirecte belas tingen, ondanks de onbiliykheden, waartoe zy practisch aanleiding geven, niet kunnen worden gemist. Geheven op zuivere genots middelen, die men missen of zelfs beter missen kan, zyn Indirecte belastingen ook moreel ten volle verantwoord. Maar vele bestaande indirecte belastingen, zooals die thans geheven worden, en de nieuwe belas ting, die geheven zal gaan worden, als minister de Wilde onverhoopt zyn belas- tlngzln zou krygen, kunnen sociaal, moreel en soms zelfs economisch niet door den beugel. Reeds de voorganger van minister de Wilde, mr. Oud, die thans de ambts keten van het burgemeesterschap van Rot terdam om den ex-mlnlsterieelen hals gaat hangen, heeft erkend, dat sommige indi recte belastingen zoo zwaar waren gewor den, dat zy minder gingen opbrengen en dus steeds minder beantwoordden aan het doel, waarvoor zy waren ingesteld, n.l. sty- ving van de schatkist. Minister de Wilde heeft deze erkenning beaamd, maar de ver laging van verschillende accijnzen en rech ten, die hy zich voorstelt door te voeren, soekt hy met ondeugdeiyke middelen te bereiken. Een herziening van ons belasting stelsel is Inderdaad noodlg, maar een her ziening, die de eene onrechtvaardigheid met het invoeren van een andere onrechtvaar digheid tracht te dekken, en het stelsel als zoodanig niet reorganiseert, maar er slechts partlëele wyzlgingen in aanbrengt, welke ze ker geen verbeteringen genoemd kunnen wor den, heeft niet den minsten zin. Ons belas tingstelsel moet herzien worden in den progressleven geest van onze inkomstenbe lasting en verdedlglngsbelastlng, die, zoo niet geheel zuiver, dan toch zooveel moge- Wk rekening houden met het verschil in draagkracht van den belastingplichtige. Zooveel mogelijk consequente progressivi teit in alle directe belastingen, en zoo min mogeiyk indirecte belastingen, vooral ten aanzien van de meest noodzakeiyke levens- behoeften, dat zyn de elschen, die, gesteld moeten worden om ons belastingstelsel zoo Bezond en zoo rechtvaardig mogeljjk te maken. Ingevolge overleg van regeeringswege instanties uit de boomkweekerswereld, zal, de N. R. C samengesteld, die de saneering In de boomkwee- kery nader onder de oogen zal zien. De com missie zal bestaan uit 12 leden, van wie vlei zitting zullen nemen namens de Boskoopsche culturen, vier voor den Bond van Boomkwec- kers en vier voor den Bond van Plantenhande- laren (exporteurs). Het benoemen van deze commissie kan worden beschouwd als een aan duiding den de regeering haar rechtstreeksche bemoeiingen met de saneerlngen wil staken. De commissie dient te onderzoeken, of en in hoeverre de boomkweekers zelf deze taak kun nen verrichten. Naar men weet, werd in 1934 besloten om 3% mlllioen beschikbaar te stellen voor crz- dleten aan noodlydende boomkweekers; hier van is tot nu toe nog geen mlllioen gebruikt. Verdere maatregelen der regeering bestonden In het reglstreeren der beteelde oppervlakten en het verstrekken van teeltvergunnlngen. Voorts heeft de regeering gedurende drie ja ren totaal ƒ650.000 uitgegeven voor het afkoo- pen van surplus der kweekeryen. Dit bedrag valt buiten de credleten. Het surplus is geschonken aan gemeentebe sturen en officieele Instellingen, hetgeen, naar men weet, ontstemming heeft doen ontstaan by de kweekers, die hierin vermindering van afzetgebied zagen. Met ingang van 15 October is tot secretaris van het College van Curatoren van de RK. Universiteit te Nymegen en tot directeur van het Centraal Bureau van Kath. Unlversiteits- oomité s benoemd mr. dr F. L. E. Haan, advo- csat te Maastricht. De heer F. L. E. Haan Is in 1906 te Urmond geboren; syn gymnasiale •tadies voltooide hy aan het Bisschoppeiyk College te Roermond en in 1933 kwam hy aan in het spel komt. Het ontbreekt zwart hier ech ter aan een goeden tempozet om den één-om- één-rull te nemen. Alleen 4—10, dat niet sterk is, zou als tempozet In aanmerking komen, of wel 24—39, doch daarmede „verklaart” zwart zich te nadrukkeiyk en te vroegtydlg. 11. 36x17 12. 36x37 De witte lange vleugel is al heel vroeg ont wikkeld. Om tempi te krijgen zal 40—34 moe ten volgen. Op 30—34 volgt 24-30 enz. In den middag van den tweeden dag der jaar vergadering van het Internationaal Katholiek Radio-bureau te Hilversum hebben de vertegen woordigers der verschillende landen een bezoek gebracht aan het stadhuis te Hilversum. De buitenlandsche gasten en de Nederland- snhe afgevaardigden werden door den burge meester, den heer Lambooy, ontvangen en maakten ook onder zyn leiding een rondgang door het gebouw, waarna thee werd aangeboden. In de avondvergadering werden nog eenlge conclusies besproken met betrekking tot het Ziekenapostolsat, meer in het algemeen: Ra dio voor de zieken, terwyl er ook een uitvoe rige gedachtenwisseling was over de uitgave In het Fransch van de goede Katholieke luisterspe len in de by het I. K. R. aangesloten landen. Overeengekomen werd, dat de volgendog&ar- vergadering In Mei 1939 te Parijs jatJfJSSrden gehouden. Dinsdagochtend tydens de laatste t>üee«ï£omst van deze jaarvergadering had vooral t exposé van den heer Jordan, Europeesch vertegen woordiger van de N.BC. in Europa, de aan dacht. Zeer uitvoerig werd toegelicht de stand van de Katholieke uitzendingen in de Vereenlgde Staten. Te constateeren valt, dat de invloed der Katholieken op de radioprogramma's In Amerika gestadig toeneemt, en dat ook hier de steun van het episcopaat van beteekenenden Invloed is. In beginsel Is besloten, door de Katholieken in de Vereenlgde Staten, dat zy een Katholiek Radio Bureau In Amerika in het leven zullen roepen. Nadat 's middags een bezoek was gebracht aan den zender te Hilversum, werd tegen 5 uur bij eengekomen tot het opstellen van de conclusies. De penningmeester der afdeellng Oldenzaal van den Algemeenen Textielarbeidersbond De Eendracht, G. V. d. S., heeft vorige week terecht gestaan voor de rechtbank te Almeloo wegens fraude van ryksgelden. Hy had aan tal van leden zyner afdeellng ultkeeringen gedaan, zg. omdat zy werkloos zouden zyn, maar In werke lijkheid was dit niet het geval Hy is er zelf, naar men aanneemt, niet slechter van gewor den. want de begunstigde leden verklaarden, dat zy minder hadden ontvangen dan v. d. 8. had verantwoord. In totaal heeft bet Rijk er circa f 1.600 by ingeschoten. Er was een jaar gevangenisstraf geêischt, met aftrek van het yoorarrest Het vonnis luidde acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Eenlge weken geleden richtten wy ons reeds tot u, om by gelegenheid van het 35-jarig be staan van Dekkerswald uw milddadigheid op te wekken, teneinde een passende jubileumgave namens de oud-patiënten aan te bieden. wy hadden ons voorgesteld de jublleerende inrichting met een projectie-apparaat te ver rijken, dat tot ontwikkeling en ontspanning van alle thans en later verpleegden aangewend en gebruikt kan worden. wy syn echte^*nog lang niet aan het bedrag, dat wy hadden begroot, maar met. uw medewer king zullen wy er zeker komen. Stelt u nu niet Ignge? uit, want het is de laatste week. Denkt u zich nog eens een oogenblik in de lange dagen en weken, dat ge eenzaam en zon der eenlge verpoozlng op uw thans herkregen gezondheid wachtte. Hoe zwaar is u die tyd gevallen. Helpt u nu hun. die thans verpleegd worden, dien tyd veraangenamen door ons comité in staat te stellen nog deze Week de benoodigde gelden byeen te brengen voor het projectie- apparaat. Gy kent het klassieke voorbeeld der ondank baarheid uit het evangelie, waar er slechte één van de tien genezen melaatechen terugkwam om den Heer te bedanken. Is er van iedere tien genezenen van Dekkerswald wel één geweest, die door een daadwerkeiyke gift zyn dsnkhaar- heid getoond heeft? Zoo niet, trekt u dan zelf de conclusie. Zoo Ja, waar blyven dan de negen adderen? Waar biyft gy?? Het gironummer van den Rector isx 269197. Adres: Fr. Verbunt, Dekkerswald, Groesbeek. Namens het comité der oud-verpleegden, TH. W. KLEPPER, pr. De directeur van den ryksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat biykens hem door het Centraal bureau vooi de statistiek verstrekte voorlooptg» gegevens in de week van 19 t/m. 24 September 1938 by gesubsidieerde vereenlgingen met werk- loozcnkas waren aangesloten 566.010 personen (waaronder 75.107 landarbeiders). Spr. herinnerde er aan, dat de Vestigingswet i van den grooten 'erhqffing van het l wet is, dat by ver- gebrek aan opvolging, de koopers Om te illustfeeren welk belang met dit alles gemoeid is, wees spr. er nog op dat voor het kruideniersexamen op 21 Septem ber JJ. 3800 candidaten sich hebben ge meld, waarvan 1800 uit het grootbedryf en 1000 uit het middenstandsbedryf. meeren- deels Jongeren. Verder zyn gedurende den spertijd van 7 Juni 1938 tot 17 September 1938 890 verzoeken binnengekomen van kruideniers om zich te vestigen, waarvan 418 zyn toegestaan en 123 nog in behande ling zyn. dronken autobestuuiders streng moeten worden gtstraft, omdat zy voor andere weggebruikers «en ernstig gevsar opleveren. Wel beweert dese student, dst er van dronkenschap geen sprake was, doch de getuigen syn een andere meening toegedaan. Spr. vorderde drie weken hechtenis trekking van het riibewys voor An 1 een jaar. Vonnis 35 October. 30—25 35X14 45—40 28—33 Ben Interessante zet. De stand is manenteel: Zwart: 11 stukken op 3, 4. 6, 8, 11, 13, 16, 19, 33, 34, 36. Wit: 11 stukken op 33, 37. 32, 33, 34, 38, 39, 40, 41. 43, 48. Wit beoogt een aanval links en zwart heeft alleen de stukken 8 en 3 om schyr 23 aan te vallen. Een dergeiyke zet biyft altyd een ex periment, nu met belangwekkende perspectie ven 1 Wit’s besluit is na rijpe overweging ge nomen. Als Raichenbach het stuk handhaaft, geeft de 33e zet de party een ongewoon aan trekkelijk karakter. 33 34. 41—37 Er dreigde 23—39, 3—0, 12—17 en 26 X 48 34. 3— 8 35. 48—42 13-18 Het komt er nu op aan, wie houdt het meeste tempo? Als Keiler hierin faalt, ziet 1 er slecht voor hem uit. In elk geval loont de genomen voortzetting de moeite haar tot in alle conse quenties uit te voeren. 36. 40—35 Met den volgenden type-slag (l.p.v. den tekst zet) moet zwart eventueel rekening houden. 27 -31, 33x23, 33x21, 34-30 en 38x9, hoewel dero Bovendien had de oprichting van de Spnra een ver-strekkende moreele beteekenls. want rij gaf aan de jongere middenstanders het opti misme en vertrouwen terug ondanks den nood der tyden de schouders te zetten onder het werken aan eigen toekomst. De Spar» nam alleen ’de zuivere en organisatorische en ideéele belangen voor haar rekening. De vraag, of wy In Nederland aan de spaar- gedachte tevens de mogelijkheid van een toe komstige credietverleenlng moeten koppelen, be antwoordde spr. onomwonden bevestigend, aan gezien de credletmogeiykheld juist een prik kel tot deelneming aan het spaarsysteem vormt. Spaarsysteem en credietmogeiykheid moeten echter worden gesplitst. Dubbele voorzichtigheid In deze richting is geboden, omdat het nieuwe spaar- en crediet- .«j-steem nog geen ervaring heeft. Ook heeft men nog weinig Inzicht in de economische positie van den jongen middenstander. Spr. kon ui dit verband mededeelen, dat in een byeenkomst met de A. M. J. V.. belegd op instigatie van rector Beune, den moderator van de R. K. Jonge Middenstanders, besloten is een onder zoek naar die positie In te stellen. Als uit vloeisel hiervan is reeds den raad van beheer van het econpmlsch Instituut voor den mid denstand vsnocht In deze materie een enquête te houden. MENADO, 11 Oct. (Aneta) Heden te 4.45 vjn. is te Menado een zeer hevige aard schok geconstateerd, welke byna twee minu ten aanhield. Deze schok werd gevolgd door een lichtere en kortere beving te 8.15 uur voormiddag. Dinsdagmiddag Omstreeks kwart over vier heeft net militaire vliegtuig nr. 127. op weg van De Kooy naar Soesterberg en bemand met een leerllng-vlleger en een sergeant-waarnemer, wegens motordefect in een wei: a nd in de ge meente Baam een noodlanding moeten maken. Hoewel het weiland zeer drassig was. werd de landing goed uitgevoerd. Het toestel is pnder politietoezicht gesteld en zal hedenochtend naar Soesterberg worden vervoerd. n een vorig artikel hebben wy eenlge ernstige bezwaren geopperd tegen de hef fing aan de bron, welke minister de Wil- te verwezeniyken. Het aan een sys teem, waarby de belasting onmiddeliyk sal worden afgehouden van het belastbare be drag. nog voor het den belastingplichtige in handen komt, is op zichzelf allerminst verwerpeiyk. Integendeel. Het zou tot een belangryke vereenvoudiging van de belas tinginning kunnen lelden en heel wat on aangenaamheden als achterstand of in ge breke blyven der belastingplichtigen met de daarby behoorende aanmaningen, dwang bevelen en executies kunnen voorkomen. Maar dan zou dit systeem algemeen moeten worden Ingevoerd en niet enkel worden toe gepast by de nipuwe heffingen welke mi nister de Wilde aan de voor de groote en algemeene nationale belangen van defepsft" sn werkloosheidsbestryding geachte 90 mlllioen moeten juist de gedachte ook Is, dat' elke Belast-- bare staatsburger een offer moet brengen voor het - prominente algemeene nationale belang, geiykheid en zelfs proportloneelen belastingdruk uitoefenen op schatplichtigen met totaal ongeiyke en gedeproportioneerde^' draagkracht is eenvoudig een onrechtvaar digheid, een onrechtvaardigheid te grooter, naarmate er minder menschen zyn, die een welvaart genieten, welke desnoods wel een - niet geheel blliyk stootje lyden kan. Indi recte belastingen in tiet algemeen zooals b.v. heffingen op levensmiddelen en levens behoeften veroorzaken door hun algemeen heid en geiykheid de grootste onbiliykheld ten aanzien van de minst draagkrachtigen, die deze levensmiddelen en levensbehoeften vaak het meest noodlg hebben. Met name de groote gezinnen worden van zulke indirecte belastingen het zwaarst de dupe. Z. Exc. Minister de Wilde is niet zóó kortzichtig, dat hy dat niet zou Inzien, en hy is dan ook van plan een gedeelte van de 90 mlllioen, die hy door de heffing aan de bron In het laatje hoopt te krygen, te gebruiken voor een verlaging van sommige accynzen en rechten. Maar om aan die 90 mlllioen te komen, wil hy een nieuwe onrechtvaardi- gen druk uitoefenende belasting invoeren. Nu kan men een onrechtvaardigheid niet door het doen van een nieuwe onrechtvaar digheid goed maken. Minister de Wilde's belastingplannen strooken dan ook niet met de in de Troonrede uitgesproken bedoeling om te komen tot een meer rechtvaardige belasjji^verdeeling. Zy zyn daarmee In tegenspraak. combinatie momenteel natuuriyk geen zin heeft. 368—12 37. 34—29 Wit wacht terecht zoo lang mogeiyk met een blokvorming op het centrum, door 33—38, daar dit allerlei gevaren en bewegingsbelem- merlng Inhoudt. 3723 x 34 38. 39 X 30 18—23 Raichenbach speelt de aangewezen zetten. 39. 43—39 13—18 40. 39—34 4—10 41. 33—38 Op 30—35 volgt 24—30, 33—29 en 38—39 riskant. 4110—14 De ruil met 1621 enz. geeft wederzydsche doorbraak. 42. 30—25 11—17 Op 24—29 volgt 35—30, 30—24, enz. 43. 22x11 6X17 Slaan met 16x7 bevat nog allerlei mogeiyk- heden. Nu neemt wit den volgenden ruil: 44. 35—30 24x35 45. 34—29 W 23x34 46. 25—20 14x25 47. 27—21 16x27 32x14 1319 natuuriyk 14x23 35—40 Zwart Is een stuk achtergeraakt, doch heeft de beste kansen, doordat hy eerder op dam is. Wit redt zich echter nog door: 23—19 19—14 37—32 28—23 10. Men laat hier ook wel slaan zonder 7—11 te spelen, waardoor de dubbele ruil dus vermeden wordt en het witte stuk op 36 voorloopig niet Een Delftsche student had zich In Amsterdam van sterken Dinsdagavond in Schevenlngen in hotel „Tria non” gespeeld. De party had het volgende verloop: 3228 opening. R. O. Keiler, Wit. M. Raichenbach, Zwart. Annotaties de Schaap. 1. 32—28 20—24 Alweer dus als de kenmerken van beider op vatting te beschouwen. 3. 34—30 3. 30—25 4. 31—27 Keiler gaat onmiddeliyk In op Reichen bach's klassieke variant. 4. 18—33 De opsluiting aan den langen vleugel is maar tydeiyk. Zwart wacht tot 40—84 komt om dan 2439 te spelen. 5. 7. 8. 13. 40—34 14. 35x34 15. 45x34 Een regelmatig verloop, maar interessanter dan in de vorige party. 18. 34—39 Om zelf sterk op het centrum te blyven en zwart s positie op het mlddenbord te verzwak ken 16. 17. 18. 19. 30. Wit is hier consequent. Zyn centrumstelllng is nu inderdaad zeer hecht. 20. 21. 22. 23. 34. Een geiykopgaande strijd. Vooral wit's stuk ken staan positioneel heel gunstig opgesteld. 25. 44—40 13—18 26. 46—41 2—7 Men is zoo langzamerhand teruggekomen van de idee, als zouden de stukken 3, 3 en 4 een sterke verdedigingsbasis onder alle omstandig heden vormen. 27. 50—45 7—11 28. 34—30 21—26 29. 40—34 14—20 Op 11—17 volgt 27—21, op 18—23 30—24. 30. 31. 32. 33. Veertien dagen geleden stonden voor tie Arnhemsche rechtbank terecht de thans gede tineerde arbeiders, de 32-jarlge B. J., de 50- jarlge G. T. en de 21-jarige D. B„ ellen uit Arnhem, die In het begin van dit Jaar tezamen ongeveer 20.000 eieren hebben gestolen ten na- deele van de Geldersche Elervelllng te Arnhem, waarby de arbeiders in dienstbetrekking waren. Met chauffeurs en vrachtryders. die aan de veiling kwamen laden en lossen, were een af spraak gemaakt, dat zy kisten eieren zouden vervoeren naar een adres In de Maai ten van Rossumstraat, van waaruit de eteren werden verkocht. De rechtbank veroordeelde heden B. J. tot 9 maanden, D B. tot 6 maanden en O. T. tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. De 30-jarige arbeider G. Th. K., die iveneens een aantal eieren had gestolen, werd veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf voor- waardeiyk. De officier van Justitie had tegen leder der drie eerstgenoemde verdachten 6 maanden ge vangenisstraf geëlscht en tegen K. twee maan den onvoorwaardeUlk. 50. 51. 52. 53. Remise. Op 44—28 volgt 23—18. Wit behaalt met zyn stukken op 18 en 14 twee dammen. De eind stand Is: Wit: 5 stukken op 14, 23, 32. 38 en 42. Zwart: 3 stukken op -5, 26, 34 en dam op 44. eer een botsing tusschen een auto 'rijwiel voorgedaan, welke aan den heer Bakker, die tot voor enkele jaren verschillende slagerijen exploiteerde, het leven heeft gekost. De heer Bakker, gezeten op een licht motor- rywlel, sloeg over den carburateur van den auto, bekwam een schedelbreuk en was binnen enkele oogenbltkken overleden. De politie stelt een onderzoek In schuldvraag 's-Gravenhage is Dinsdag eeri congres van den Feder itleven Bond van Winkeliers in Kolo niale Waren gehóuden. De heer O. Rhee, directeur van het kantoor Heerengracht, der Nederlandsche Mldden- standsbank te Amsterdam, heeft tydens deze byeenkomst een inleiding gehouden over het onderwerp: ,JDe Vestigingswet en de toekomst van den iongetf^ónkenman NIJMEGEN. Geslaagd voor het M. O. paeda- gogiek A. de eerw. zuster Gonragls (A. M. Hunke) van de zusters Franciscanessen uit Denekamo. Naast het le creeeren spaarfonds zal een waarborgfonds moeten worden gevormd, een werk «'dat van ontzagiyke verstrekkende en sociale beteekenls kan worden. Dit fonds zou moeten tot stand komen door een jaariyksche bydrage van de leden der inkobpvereenigingen en gesteund moeten worden door de fabrikan-* ten, terwyl spr. verder dacht aan een omslag van 1 per mille op den omzet van alle ink<x>p- vereenigingen uit de levensmiddelenbranche. Het fonds zal gegrondvest moeten zyn op de een drachtige samenwerking van alle bonden in het vak, dus door en voor allen. Op 10 September 1938 waren by de or ganen der openbare arbeidsbemiddeling in geschreven 320 404 werkzoekenden, van wie er 302.884 werkloos waren (n.l. 289.469 man nen en 13.415 vrouwen). Blykens opgave van den dlrecteur-gene- raal voor de werkverschaffing en steun- verleening bedroeg op 24 September 1938 het aantal tewerkgestelde werkloozen 44.433 en het aantal gesteunde werkloozen 128.498, tezamen 172 930 verzorgden (voorlooplge cyfers) Het verschil tusschen het aantal Ingeschreven werkloozen en het aantal verzorgden wordt in de eerste plaats verklaard, doordat onder het aantal verzorgden (dit zyn in hoofdzaak kost winners van gezinnen) de werkloote gezins leden niet worden medegeteld. Deze zyn ech ter wel als werkzoekende by een arbeidsbeurs ingeschreven. In de tweede plaats bevinden zich onder de Ingeschrevenen een aantal verzekerden, dieult- keering genieten uit een werkloozenkas. Dit aantal is thans nog niet op te geven. In de derde plaats zyn een aantal werkloo zen in cultureele zorg (cursussen en kampen). Hun aantal bedroeg in Augustus 13.669. tot dóel heeft het keeren stroom van ongeschikteri en v< Een der nadr£j’^ -■ koop wegens ou< zonder nad^e-' voorziening scnaarsch zullen zyn. Dit. 48 een weinig op beurende gedachte, want een middenstand zon der opvolgers heeft geen toekomst. Derhalve besloot de vakgroep van handelaren In koloniale waren een kleine commissie te benoemen om dit vraagstuk te bestudeeren. Deze commissie heeft zich by haar-onderzoek in hoofd zaak laten leiden dóór een systeem, dat is inge voerd onder de auspiciën van het Edeka- verband te Berlijn in den vorm van een Spar- und Arbeitsgemeinschaft der Jungkaufleute", hier in Nederland bekend onder het Spara- systeem. Men ging daarby uit van de gedachte, dat een mlddenstandspolltiek, welke zich uitslui tend richt op de Instandhouding van den leven den middenstand, zonder positief aan te sturen op een krachtige uitbreiding in de toekomst, ten doode is opgeschreven en dat de jongeren zelf de begeerde zelfstandige positie In de toekomst moesten veroveren. Het verplichte spaarfonds is de kardinale doelstellingvan de jongeren organisatie en hoewel ieder der jonge spaarders recht biyft behouden op het persooniyk door hen gespaarde bedrag,, toch moet het motto zyn, dat zy door gezamenlijk sparen de ves'l- PREMBOEN, 11 Oct. (Aneta) Hedenoch tend, even na vyf uur, is te Premboen (in de residentie Kedoe, afdeellng Keboemen) een aardbeving gevoeld, die circa een minuut aan hield. Te 5.45 uur van. werd deze beving ge volgd door een tweede met een duttt van circa 30 séconden. Van de 490.903 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 31.9 (In de vorige verslagweek. 5 t/m. 10 September 1938. was dit percentage 223>. In de tweede verslagweek van September was bet werkloosheidspercentage voor verzekerden (zonder landarbeiders) in de laatste jaren als volgt: 1932 36,7; 1933 34.1; 1934 35,6; 1936 30,7; 1937 23,5; 1938 319.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5