c Alkmaar, 15 Oct. ieders voor VOETSPECIALIST - MASSEUR S. VUSXXAAR Kennemerpark lé - Alkmaar PEDICURE MASSAGE GYMNASTIEK Behandeling volgens afspraak Op verzoek wordt aan hui» behandeld Gratis voetonderzoek Ook voor kinderen Iedereen weet de beste sigaret gezondheid is ZATERDAG 15 OCTOBER 1938 „EEN UUR MUZIEK1 Aan het R.K. Lyceum Ti AGENDA Film Sport 1 CONSUL A.N.W.B. Werd de MIVA geboren Geslaagd Gevonden voorwerpen DE BOEKANIER UIT DEN OMTREK KRU1SVAARTNIEUWS St, Dominicus-cohort AKERSLOOT EGMOND-AAN-ZEE LIMMEN HEERHUGOWAARD-NOORD Een kleine, maar goede tentoon stelling van „Doorwerken” ZONDAG A.S. 2 UUR ALCMARIA-VICTRIX I- KENNEMERS I SEIZOENKAARTEN f 3.-, f 5.-, f 7 - TOEN DEZE MISSIONARIS WAS BEZWEKEN.... WERK VAN ZEVEN SCHILDERS Tewerkstelling jeugdige werkloo- zen bij het Staatsboschbeheer DE KAPPERS MOETEN SLUITEN T entoonstellingen Programma Gem. Radio- distributie Goederenvervoer naar Schoort en Warmenhuizen VEREENIGING VOOR LUCHT BESCHERMING „HOERA, HET IS MOOI GEWEEST” Dit belooft weliswaar een aardige wedstrijd sooniyk afscheid. CONSTRUCTIE EN AFWERKING MERCEDES SCHRIJFMACHINE Van Putten Oortmeijer - Alkmaar Burchtvrede Cohort St. Laurentius ONJUIST WEERGEGEVEN Burcht-vrede van 19 tot 23 Oef. Bioscoop Harmonie Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie Afd. St. Dominicus en St. Jozef STAD! EUWS Zondag 1< October Maandag 17 October i 4) Baanderheer Vrijdagavond vergaderde ten stadhulze -.5 CHIEF WHIP Zondi na het gaven f 103 964.70. ziene ultg. f 391.06. Kapltaaldienst vangaten en uitgaven op f 41.74535. BIJ de Jongste verkiezing van stemgerechtigde leden van den A.N.W.B. werd voor het district Noordholland aid. 1, ala zoodanig herkozen de heer D. 3. Scheitel, consul van genoemden Bond te Alkmaar. A« Zondag 16 October zal ons nieuwe club huis in de Baanstraat worden ingewyd door onzen Assistent, den weleerw. pater Hoense- laars. Er is hard gewerkt om alles zoo goed moge lijk in orde te maken. Hoewel nog niet heelemaal klaar, zouden we t toch zeer op prijs stellen, wanneer de buders van onze leden eens kwamen zien naar ons nieuwe jeugdhuis. Daarom noodlgen we langs dezen weg alle ouders uit om eens ’n kijkje te nemen; van 3 tot 5 uur zullen we ons huis ter bezichtiging openstellen. Ook de sportleden zijn van harte welkom. B Sta reg< wac B fen< D bes: van ter van der V Rle L «en dat f 2 X gew A aan dan my hier ven. H mer «en sche tot mijr bug, hij «en, nunr dat Ik Uitsi latei W tlng view my a D< van Ik terv: «ani eenj Ik A sch< Vi deel mee 8| de» star hen nart lang Pelt alge dan Het ultg 81 anti ooit O een! volt opv< D eetr lede sotu veld 81 mes Zondag: 13 uur mondorgelclub; 4 uur cohort- schouw - - 6 uur ci gena van 44 Maandag: v e Kanias traat: B sijz ovei ten. Bar D daa besl D int sub hét Wit «elij volg mak D N U. hen den Oct B ■ml aml sok B mee aan gro< lede V beg 1 O aru bod het< D D der ond O. N not goei de bevol- te maken alles wat luchtbescherming betreft. Noo- behoeft mU niet enthousiast te maken, ik ben enthousiast.” Zullen de Katholieken van Alkmaar, wanneer straks de zeereerw.,heer H. de Greeve over het prachtig werk vart de MIVA tot hen komt spre ken. hetzelfde antwoord kunnen geven als de Paus gaf aan den stichter van de MIVA? A. F. C.-tenvta: A.F. O. H-UAV. H Zon dagmiddag 3 uur. Gem. Sportpark: Alcmaria X—-De Kennemen I Zondagmiddag 2 uur. R.K.V-V. „Hago Boys” Voor Zondag as. staat er één thuiswedstrijd op het programma, nmJ. Hugo Boys 3—St. Victor 2. Bioscoop Harmonie: „De Boekanier.” ABe da gen 6 uur. Zondag van 2 uur af. In de hoogste perfectie!! Dit kenmerkt de Prijs vanaf f 85.3 jaar garantie! Voor het candldaatsexamen in de Rechten slaagde aan de Amsterdamsche Universlteit onze stadgenoot de heer J. R. de Groot. Geen itenn meer? Nu de Nederlandsche vlsschers reeds eenigen tijd op de Duitsche trawlers varen, heeft als overal elders eert ze ker verloop van arbeidskrachten plaats. Een weliswaar gering aantal is om verschillende re denen teruggekeerd. Ten aanzien van de visschers, die bij werk loosheid een uitkeering volgens de steunrege ling ontvangen, doet zich na terugkeer een moeilijkheid voor. Bij aanmelding voor steun moet namelijk een bewijs van ontslag worden overgelegd. Degenen, die zelf ontslag genomen hebben, omdat het hun in Duitschland niet beviel, kunnen dit uiteraard niet. Tot voor kort achtten de gemeentebesturen dit geen bezwaar om hen in de steunregeling op te nemen. Na der is nu echter gebleken, dat men het ten departemente met deze opvatting niet eens Is, Men acht overlegging van een ontslagbewljs. ook voor de visschers, die uit Duitschland te ruggekeerd zijn, noodzakelijk. Bij gebreke daar van zouden zy als niet onvrijwillig werkloos beschouwd moeten worden en dus niet in de steunregeling mogen worden opgenomen. Als men ten departemente by deze opvat ting volhardt, zullen de gemeentebesturen na tuurlijk verplicht zijn te volgen en de vrijwil lig teruggekeerde werklooze visschers van steun moeten uitsluiten. Deze opvatting is in- tusschen kwalijk te verdedigen. In tegenstel ling met aangeboden weiX in Nederland, zyn de werklooze visschers namelijk niet verplicht het aangeboden werk op de Duitsche trawlers te accepteeren. Van uitsluiting van steun, bij weigering van werk in Duitschland is dus geen sprake. Maar dan gaat bet toch ook niet aan om de werkwilligen, die geheel vrijwillig naat Duitschland gegaan zijn en hun goeden wil dus getoond hebben, by terugkeer van steun uit te sluiten, zy zouden dan zelfs achter ge steld worden by degenen, die rustig thuis ge bleven zyn en liever steun verkozen te trek ken. dan op een Dultschen frawler te gaan varen. Met belangstelling mag worden afgewacht welke beslissing, tenslotte zal worden genomen bepaalde posten wordt een uitge breide toelichting verstrekt. Het gemeenteiyk subsidie voor de tb.c. be strijding wordt voor 1939 vastgesteld op f 1000 Aan de Byzondere Vrywillige Landstorm te Akersloot wordt voor het Jaar 1939 een subsidie van f 15.— toegekend. Voor het bezoeken van een leerling uit deze gemeente van het R. K. Lyceum te Alkmaar wordt voor het Jaar 1939 een subsidie toegekend van f 150.—. Na artikelsgewyze behandeling wordt de gemeente-begrooting met algemeene stemmen als volgt vastgesteld: Gewone dienst: Inkomsten f 104.355.76; Ult- Alzoo een poet voor onvoor- In ont- Alkmaar is niet royaal tegenover menschen, die een deel van hun kostbaren tyd of heel hun leven verdoen met het ambacht des kunst schilders. Het betoont tegenover die lieden slechte een Platonische, belangstelling, om ze overigens aan de eenzaamheid over te laten, waar ze het droefgeestige feit kunnen bepein zen. dat een stad, welke vlak voor de refor matie een schatkamer was van schoonheid, thans zoon cultureele leegte te aanschouwen geeft. Bewondering moet men dan wel hebben voor bet kleine groepje Alkmaarders, bestaande uit een beroepsachllder en eenige llefhebbery- menschen, dat al eenige jaren niet alleen wor stelt om de schoonheid te veroveren, maar ook moedig tegen den stroom van cultureele deso- latie oproett in het besef, dat het paradys aan den bpvenstroom meer een fictie, is dan een te bereiken werkelijkheid. Gelukkig zyn er enkele getrouwen, om hen, langs de oevers staande, wat aan te moedigen. Misschien om zich zelf een hart onder den In zyn zitting van Donderdag 6 October JJ heeft de Raad dezer gemeente een credlet be schikbaar gesteld, teneinde jeugdige werkloozen In den leeftyd van 14-^24 Jaar, tewerk te stel len by het Staatsboschbeheer in de boechwach- teryèn Schoorl cn Petten-Camp. Het gaat hier voornamelijk om die jeugdige werkloozen, die geen vakopleiding ontvangen en derhalve niet in de Centrale Werkplaats werkzaam zyn. Het werk, dat hun aldaar zal worden opge dragen, bestaat uit zaadplukken, wieden, wegen aanleg enz. in het algemeen werkzaamheden, welke niet in aanmerking komen voor werk verschaffing voor volwassenen. De arbeidsduur is 35 uur per week, terwyi aan de deelnemers een vergoeding wordt toegekend van ten hoog ste f 3.per week. Terzake van deze vergoeding., waarvan hei bedrag onder meer afhankelyk is van den leef tyd, wordt op den eventueelen steun van het gezinshoofd geen korting toegepast. Bovendien wordt, zoo de deelnemers een af stand van meer dan 10 KM. moeten afleggen, een rywielvergoeding uitgekeerd, varleerende van f 0.40 tot t 0.60 per week. zy, die van deze gelegenheid tot. tewerkstel ling gebruik wenschen te maken, worden ver zocht zulks, ten spoedigste by het Gemeentelyk Bureau voor Sociale Zaken, Doelenstraat 30, kenbaar te maken. De tewerkgestelden biyven als werkzoekenden by de Arbeidsbeurs ingeschreven, welke instel ling haar pogingen om de tewerkgestelden in bet vrye bedrijf te plaatsen, onverminderd zal voortzetten. Onderstaande persoon wordt verzocht zich zoo spoedig mogeiyk aan te melden ter gemeen- te-secretarie, afd. bevolking: Gerardlna WTJm- delena Wilhelmina wydeman, weduwe van Hendrik Gerben van Doornik, geboren te Alk maar, 2 September 1877. -- 8.15 uur alg. H. Communie; 's avonds 3t ontspanning? Woensdag: 6.30 uur zwemmen; 8 uur Tard- siusban; 8 uur Lodewykban. Donderdag: 8 uur K.I.O.S. Vrydag: 8 uur Kruisvaartactieclub. Zaterdag: 2.30 uur Sint Jansknapen. Vrydag 8 uur adsplranten. Voor ondersteuning aan werkloozen en onder steuning aan kleine grondgebruikers (boeren en tuinders) werd voor 1939 geraamd f 28.892.88. Waartegenover aan Inkomsten o.a. uitkeering uit het werklooaheidssubsidlefonds f 23.163.81. Na- deelig slot op f 5.739.07. De begrootlng van het Burgeriyk Armbestuur wordt in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 8609.67. Het gemeentelyk subsidie wordt voor 1939 geraamd op f 6000. Hierna sluiting. Afscheidsavond kapelaan v. d. Boog. Don derdagavond nam de naar de Kwakel over geplaatste kapelaan, de weleerw. heer 3. v. d. Boog afscheid van Llmmen. En deze avond heeft hem op ondubbelzinnige wyze getoond, dat Limmen hem in de jaren, dat hij hier ge werkt heeft, oprecht heeft leeren beminnen. Allereerst sprak namens den pastoor, die door ziekte niet aanwezig kon zyn, pater Ecen. Deze wees op de moeiiykheden van het priesteriyk ambt, en hoe de kapelaan deze reeds in zyn eerste standplaats overwonnen had. De eerw. spreker vroeg aller gebed voor den scheldenden kapelaan. Vervolgens sprak de baljuw, de heer l Mok, namens de Kruisvaart en memoreerde hoe, on danks alle moeiiykheden nu in Limmen een voorbeeldige Kruisvaart bestaat door het werk van kapelaan v. d. Boog. Als bewys van dank baarheid overhandigde spreker een enveloppe met inhoud. Vervolgens sprak de senior van de Gezellen, de heer G. Bakkum, en dankte den scheldenden directeur voor het vele werk en overhandigde een zelfde geschenk. Namens de standsorganlsatles sprak de heer 3. Metselaar, voorzitter van den middenstand. Spreker wees erop, dat deze geesteiyke adviseur heeft geleerd, dat boven de materie steeds God en godsdienst gaan, zyn vertrek stemt allen weemoedig en ook van deze zyde ontving de vertrekkende priester een biyk van waardee- rlng. 'ferütr spraken nog afgevaardigden van voet bal- en tooneelduz, waarna kapelaan d. Boog ontroerd een slotwoord sprak. Da eerw. spreker voelt zich getroffen door de vele woor den hier gesproken en de geschenken hem aan geboden. Dit moet offers hebben gekost, en dit zegt, dt gy liefde hebt voor uw priesters. Ik ga, maar neem uw huisgezinnen, uw kinderen, uw jeugdbeweging in myn hart mede. Verder dankte spreker allen die met hem hebben mee gewerkt, in t byzonder den zeereerw. heer pas toor, den baljuw en herauten, den senior en verschillende anderen. Vervolgens nam de kapelaan van allen per* omdat de tinten In zyn twee landschapjes feller zyn, maar die gedempte felrfeid schynt ons te zyn ontstaan uit de gemoedsgesteldheid van een man, die, rustig op z’n schildcrsstoeltje gezeten, met behagen de schoone brandende kleuren van een zomersch landschep ziet en ze in zyn verven gevangen wil houden. Overi gens spreekt uit de landschapjes dezelfde droo- merigheld, zich uitend in nog vagere detaillee- ring en gepaard aan een wat ruimere fantasie. Meer tot de werkelykheld naderen de drie gezichten uit Harlingen door 3. de Wolf. Door hun zekere, mate van nuchterheid, waarin een naturallstischen tendenz nog te onderkennen valt, zyn de drie doeken oogenschynlijk in te genspraak met het werk der anderen. Maar wie goed ziet komt tot de bevinding, dat deze schil der, in zyn gewone leven teeken-leeraar, zich In een gelukkige groeiperiode bevindt, waarin de Impresale het gaat winnen van het detail, de mymering het van de weergave. Er Is hier een vooruitgang, die tot voldoe ning stemt. Iemand, die weinig tyd heeft, is de voorzitter van het groepje, W. Koster. Dat gebrek aan tyd Is1- oorzaak, dat van hem niet meer dan één teekenlng hangt, een portret van een oud vrouwtje uit Giethoorn. Het verraadt echter een goed teekentalent en daarom is het jam mer, dat de dag niet langer is voor dezen man. Koos Stikvoort is de schilder van professie en daarom Is het niet juist zyn werk te ver gelijken met dat van de anderen. Wie het ziet is verwonderd over de gaafheid van de drie geëxposeerde paneeltjes. In al hun teerheid ver- toonen ze een groote kracht en een bewonde- renswaardlg vermogen om een vlak te vullen op een manier, die toch in wezen eenvoudig is. Er spreekt een mediteerende droomerigheid uit van groote geesteiyke waarde, wyi we de zer dagen uitvoeriger over het werk van Stik voort zullen melden,, volstaan we hiermee. Verder zal werk geëxposeerd zyn van de twee buitenleden mej. Tulp en A. Timmers, wyi het pas op het laatste oogenbllk aanwezig zal zijn, moet het hier bulten beschouwing blyven. Het genoemde is echter ruimschoots voldoen de voor een bezoek. Ljjn 1 Hilversum I, iyn 3 Hilversum n. iyn 3 Keulen van 8.— tot 920, D. Sender van 9.30 tot :-M».O6, Parys Radio van 10.05 tot 43.06, Radio PTT Nord van 12.05 tot 12.20, Brussel VI. van 1220 tot 1420, Keulen van 1420 tot 15.05. Parys Radio van 15.05 tot 1520. Droitwich van 1520 tot 15.50, Keulen van 15.50 tot 1620, Parys Ra dio van 16.20 tot 16.50, Lond. Reg. van 16.50 tot 1720, Brussel VI. van 1720 tot 18.—, Brussel Fr. van 18.— tot 1820, Keulen van 18.20 tot 19.10, Bernmünstor. van 19.10 tot l&30,h9foe«*p van 19,30 tot 2120, Brussel VI. van 2120 tot J/Sfr- Keulen Van 2230 tot 23 20, Parijs Radio van 2320 tot 24.—; iyn 4 Brussel VI. van 8 tot 920. Luxemburg van 9.30 tot 1025, Lond. Reg. van 10.35 tot 1125, Droitwich van 1125 tot 1120, Lond. Reg. van 11.50 tot 1620. r Jr” In ons verslag van Me Hanae-vergadering van jj. Donderdag zyn een paar onjuistheden bin nengeslopen, die, voor dat zy kwaad doen, her steld dienen te worden. Met Uet ons zeggen, dat de likwidatle van de Hanze-Bank netter moest geschieden. Zoo was het echter niet. Want nooit is getwyfeld aan de netheid der likwidatle, doch wel aan de snelheid. Verder zou men uit hét verslag kunnen op maken, dat de voorzitter der Hanze-afdeellng wel eens het een en ander levert aan de cursis ten der Middenstandshandelsachool. wy hopen voor hem. dat dit geschiedt, maar bedoelden toch in dit geval, niet den voorzitter der afdeeliifg doch den voorzitter van het schoolbestuur. Geeethoek Kaniastraat: Tentoonstelling van schllderyen, vervaardigd door de leden van ,X>oorwerkêh”. Van 16 tot 23 October van l(f tol 13 en van 2 tot 4 uur. Ingaande 34 October zal het vervoer van Stukgoederen van en naar Schoorl en Warmen huizen, alsmede naar Aagtdorp, Bregtdorp, Camp, Catryp, Groet en Hargen door de N.V. Nederlandsche Spoorwegen voortaan per dage- lykschen vrachtautodienst in samenwerking met de N.V. A. T. O. geschieden. Van en naar spoor-, tram- en A. T. O.-sta- tions kan vervoer met rechtstreeksche bevrach ting plaats vinden. Aangekomen zendingen worden ook in de genoemde plaatsen veelal kosteloos besteld. Te venenden goederen kunnen worden aan gebracht en afgehaald. Afhaal orders worden aangenomen aan het station Wannenhulzen en by Jb. Swaan. Laanweg 143, tel. 318 te Schoorl. Schoorl biyft geopend voor vracht- en snel- goed by wagenlading (behalve ry- en voertui gen) lyken en expressestukgoed by vertrek. Warmenhulzen biyft geopend voor vracht- en snelgoed by wagenlading. levende dieren en iy- ken, benevens expressestukgoed.- Kruisvaarders: as. Zondag cohortschouw met dlstrictsinspectie. UA dat' de Distrlcts- dlrecteur en de districts-baljuw ons eohort ko men inspecteeren. Jongens, we willen ons van onzen besten kant laten kennen; we zyn allen present, met ons -ériendeMJkzt gezicht en in de beste stemming. Zondag geen basseleers- ronde. Adspirant* basseleers worden avonds in den Burcht ver wacht. moet daarom zoo ruim mogeiyk verspreid wor den. Voorlichting is noodig óók van de vrouwen, want zy zullen dlkwyls, bij afwezigheid van den man, de noodlge maatregelen moeten ne men. Spr. hoopt daarby steun te vinden by de Ned. Ver. van Huisvrouwen. (Dat er ook een R. K. Vrouwenbond bestaat, vergat Mr. de Groot waarschynlyk. Red.). De medewerking der bevolking by de ver- duisteringaoefening geeft goeden moed, dat ook deze vereeniging veel steun zou ondervinden by de burgerij. Na kennisname van statuten en reglementen der landelijke vereeniging, traden alle aanwe zigen als lid toe en werd de afd. Alkmaar ge constitueerd. Hierna werd langen tyd gediscussieerd over het huishoudeiyk reglement der afdeeling, dat tenslotte met eenige amendementen werd vast gesteld. Bepaald is o. m. daarin, dat de minimum contributie 25 cent per jaar bedraagt voor le den en buitengewone leden, voor begunstigers 2.50. Het voorlooplg comité werd als bestuur ge kozen waaruit een dageiyksch bestuur werd be noemd, bestaande uit; Mr. C. de Groot, voor zitter. mr. R. Veendorp, secretaris, den heer M Bpruyt, Emmastraat, penningmeester, Dr. 3. Lburens en Ir. D. Wittop Konlng, leden. Nadat de heer Ooettsch alle hulp van den Luchtbeschermingsdienst had toegezegd, werd, na rondvraag, de vergadering gesloten. Hoezeer groeiende het werk van het kleine groepje is? zal men komende week kunnén zien In het atelier, dat ze thans tot verbtyt hebben gekozen en dat zich bevindt in een van de mooiste Alkmaarsche huisjes van vroegere eeuwen. Op den hoek GeestKanisstraat kan men hun domein aantreffen. Een luifel over schaduwt den ondergevel van het gebouwtje, dat aan den voorkant nog zulke mooie groene glas-ln-lood raampjes heeft. Tegen de witte muren van de weinig aanzieniyke ruimte hangt hetgeen in yver, studie en overgave tot stand is gekomen. Voor overdryvlng is hier geen plaats, maar voor wat men ziét moet men respect hebben. De zeven menschen. waarvan drie huisschil der zyn, één onderw.yzeres is, één teekenleeraar en slechts één professtonallst, al moet hy het edele kulpersvak er by beoefenen om heelemaal te kunnen leven, hebben hun perioden van groei gekend; dagen van hoop op spoedig bereiken, dagen van neergang, maar thans schynt voor het meerendeel van hen de tyd van ryping gekomen. Dilettantisme treft men op deze kleine, tusschentydsche tentoonstelling nage noeg niet meer aan, wel het tegendeel. In het begin viel vaak een duideiyke invloed van den een op den ander te onderkennen en vooral openbaarde zich het gevaar, dat de in vloed van den beroepsman, Koos Stikvoort, voor enkelen te groot zou worden, evenzeer als het gevaar, dat Stikvoort in zyn snellen ontwikke lingsgang van de anderen belemmering zou ondervinden. Beide gevaren zyn bezworen; met het kleiner worden van de groep schynt odk de bezinning te zyn gekomen; ieder is nu zyn weg gegaan. Eigenaardig is echter wel, dat het meeste werk blijk geeft van een tycUooze, droomerige mentaliteit, met een biyden, gelukkigen onder toon. Zoo lykt 3. Plas, van wien twee kleine paneeltjes en twee kleine doekjes hangen, zich geheel terug te willen trekken uit de wereld met haar harde realiteit zyn teere kleuren, vage contouren en het zachte licht doen zulks vermoeden en het simpele gebaar van de enkele figuurtjes schynen kenmerken van een beny- denswaardige evenwichtigheid. Anders lykt b.v. het werk van H. Heertjes, Cech B. de Mille heeft zyn Romeinsche ba- chanalen laten varen, om over te gaan tot het maken van nobeler films. Hy blyft een man van groote dingen en tn het algepieen moet het tn zyn films nog daverend toegaan, maar dat kan geen kwaad, wanneer hy het laat ge schieden zooals in „De Boekanier", waarin de, In de geschiedenis van Amerika bekende ka perkapitein Jean Lafitte, zich solidair verklaart metr de om de onafhankeiykheld vechtende Amerikanen en, vbor hen vechtend, de over winning op dé ftigelschen uit het vuur sleept. De geschiedenis die de Mille vertelt, heeft geen plaats voor bloode Jongejuffrouwen; het gaat er ruig toe en menschenlevens en kruit schy nen vry goedkoop. Maar hy vertelt de geschie denis heel goed, hetgeen hem, oude rot in het fllmmakersvak. tenslotte wel is toevertrouwd. Het is een boeiend geheel, dat én den liefheb ber van romantische verhalen én den filmlief hebber kan bekoren. En een bewys van bor- spronkeiykheld is, dat er eens geen happy end te zien valt. Vooraf gaat o.a. een Betty Boop-teekenfilm van Max Fleischer, waarin heel wat geestige dingen voorkomen, waarom men genoegiyk kan glimlachen. Voor personen boven de achttien jaar. 9 Ons wordt medegedeeld, dat de door den ge meenteraad aangenomen verordening op de Dlnsdagmiddagsluiting van kapperssalons thans by K. B„ is goedgekeurd. Binnenkort zullen de kappers dus op Dins dagmiddag moeten sluiten en hebben zy ge legenheid, zooals In de raadszitting werd opgemerkt, te gaan vissclxn. Arme ongeschoren klanten, arme visschen! Op. Woensdag 26 October a.^> zal er In de Concertzaal van 't Gulden Vlies voor de eerste maal in Alkmaar een MI VA-a vond worden ge houden. Hiermede zal naar wy hopen, ook te dezer stede de grondslag worden gelegd voor een grootscheepsche Mlssie-actie, waarmede émdere steden in ons land ons zyn voor geweest. Misschien zullen er nog velen zyn, die by het hooren van ,,MIVA” zullen vragen: „MIVA. wat is dat?” In het diepst van het zwarte werelddeel, in het woeste Ovamboland, gelegen in Zuidwest- Afrika, arbeidde de Duitsche pater Otto Fuhr mann als pionier der beschaving op een ver vooruitgeschoven missiepost. De arbeid onder bet moordend Afrikaansch klimaat was zwaar, zeer zwaar, maar 2% Jaar frontdienst gedu rende den grooten wereldoorlog hadden pater Fuhrmann's klachten gestaald. Aan deze ver wachtingen werd evenwel de bodem tngeslagen, toen zich by dezen sterken man plotseling met groote hevigheid een verraderlijke tropische ziekte openbaarde. Medische hulp ontbrak, was slechts op eenige honderden kilometers te vin den. Eenige honderden kilometers, zonder ge baande wegen eenerzjjds, zonder geschikte trans portmiddelen anderzijds. Het omnogeiyke werd nog beproefd. Inboorlingen namen den zieken missionaris op hun schouders en aanvaardden den tocht naar Windhoek, in de hoop nog tijdig het modern ingerichte ziekenhuis aldaar te kun- nen bereiken. Maar tydens den tocht, gedurenn de welken de missionaris moest worden voort gesleept op een wyze, welke alle beschryvlng eenvoudig tart, stierf flater Fuhrmann midden in de wildernis te midden van de heidenen, zonder geestelijken bystand of troost. Wederom was een plohler van godsdienst en beschaving het slachtoffer geworden van zyn verheven plicht. Wederom, want hoeveel van dergiyke tragische dooden zyn er in het leger van onze missionarissen gevallen. Maar het offer van dezen oud-frontsoldaat zou dan toch niet tevergeefs zyn gebracht Wan pater Schulte, een vroegere strydmakker van den missionaris, die 2% Jaar by hetzelfde gar- deregiment had gediend, vond in den traglschen dood van zyn ouden strijdmakker cn besten -vriend de aanleiding om over te gaan tot de stichting van de MIVA, de Mlssie-Verkeersmld- delen-Actie. In Duitschland gesticht, bestaat de MIVA nu reeds meer dan tien Jaar en sinds dl^n zyn door de MIVA aan verschillende Missiën hon derden verkeersmiddelen van allerlei aard als vliegtuigen, auto’s, motorrijwielen, motorbooten enz. ter beschikking gesteld. Tydens een bezoek, dat pater Schulte aan zyne H. Paus Pius XI bracht, sprak deze: „U Vrijdagavond vergaderde ten stadhulze het vborloopig comité, dat vorige maand op initia tief van Burgemeester Jhr. Mr. F. H. v. Kin schot was opgericht, om te komen tot stich ting van een afdeeling Alkmaar der Ned. Ver eeniging voor Luchtjieschermlng. Aanwezig was oolp de hqer R- Goettsch, hoofd van den Gem. Luchtbeschermingsdienst. De voorzitter, Mr, C. de Groot, opende met een woord van welkom en zette het doel der vereeniging uiteen. Dit is: de bevolking te lee- ren zich self, «ijn gestix en omwonenden’ te rtem te steken en tevens om aan hun wensch, helpen by eventueele luchtaanvallen. Men ver- warre dit dus niet met actieve luchtafweer door het leger of het werk van den gemeente lyken dienst. Met dezen laatsten zal men wei samenwerken en hoopt er ook raad en voor lichting van te ontvangen. Het eerste doel der vereeniging is king voor te lichten en propaganda voor CZzz t z dig zal zyn, de stad in wyken te verdeelen, cursussen te geven, die leiders opkweeken, ten-< toonstellingen te houden van- materiaal voor luchtbescherming, ondelwyzers-organisaties en oudercommlssie in* te lichten. Ook het orgaan der landeiyke vereeniging JUichtbescherming” kan uitstekend helpen en Uttalag verkooping. Het huls met bybe- hoorend bouwland, samen groot 7.49 H.A., be woond door C. Broeraen en eigendom van den heer C. Langendyk, werd geheel verscheurd onder een veertiental bieders. Het huis werd ge kocht door den heer J. Schotten, alhier. De totale opbrengst was f 19.454.—. toch vooral viytlg te zyn, uiting te geven, heb ben zy voor hun kringetje den nuchteren, maar dynamischen naam .Dóórwerken" gekozen. Zoowel op het front aan den buitenkant als op dat. waar ze te worstelen hebben met hun noodzakeiyke onbevredigdheid over nun artis tieke en technischs vermogens ten aanzien van hun ambacht, is het gevecht zwaar, maar ge lukkig naakt de glorie van een overwinning op het laatste front reeds aan den gezichtseinder. De vruchten van het harde werken beginnen te rypen en met de groeiende betgekenis van hetgeen er gewrocht wordt zal toch eindeiyk bok wel de daadwerkeiyke liefde der Alkmaar ders moeten groeien voor hetgeen kea” vermag. Na opening door den voorzitter werd mede gedeeld, dat door den minister van Sociale Za ken de uitvoering van het werkobject landop- hooglng, uit te voeren in werkverschaffing, wordt goedgekeurd. De voorzitter doet hierna mededeellng van de gehouden aanbesteding van het werkobject uit breiding jachthaven, uit te voeren in werkver schaffing. Ingeschreven werd door: J. 3. de Groot, te Oudorm voor f 4490; B. SmaUegange en H. Bakx te Haarlem voor f 3935; C. Diependaal te Santpoort en J. Beenen te Haarlem voor f4500; Fa. A. Groot en Zoon, Woude, Aker sloot voor f 4387; C. de Wit te Alkmaar voor f 4350. Volgens telegrafische mededeellng van den minister van Sociale Zaken kon het werk’wor den gegund aan C. de Wit te Alkmaar voor f4350.—, op een na den laagsten inschryver. Als lid van stembureau I wordt in de vaca ture van W. Blokker met algemeene stemmen benoemd de heer E. de Ble. In de vacature J. Berkhout tot lid van stembureau II de heer. P. Schouten Sr. Het Gemeentelyk Electriclteltsbedrijf te Aker- slpot werd per 1 Juli 1938 aan het P. E. N. te Bloemendaal overgedaan voor een som van f 44.172.—. Het llgf in de bedoeling deze be dragen in verschillende termynen over een reeks van jaren uit te laten betalen. De Raad kan zich met’ algemeene stemmen vereenigen «net het door B. en W. opgemaakt schema van de betallngstermynen. O.a. zal de leening eertijds aangegaan voor den aankoop van landerijen geheel worden afgelost per 31 December 1939. Ten behoeve van het reservefonds voor de te rugbetaling van door besturen van byzondere scholen gestorte waarborgsommen, werd elk Jaar een bedrag van f 668.37 gereserveerd. Hier mede zal te beginnen met het jaar 1939 wor den opgehouden. Op de datas waarop de ver schillende waarborgsommen moeten worden te rugbetaald zal door het P. E. N. het restee- rende bedrag aan de gemeente worden uitge keerd. Dit bestemmingsplan zal aan Ged. Staten de zer provincie ter goedkeuring worden ingezon den. De paeht voor de huurders van verschillende perceelen bouwgrond, eigendom van de gemeen te, loopt per 1 Januari 1939 af. De huurders hebben echter het recht van optie voor den tyd van twee Jaren. Alle huurders hebben van dit recht gebruik gemaakt. Door den Raad werd de huurprysvoor het tydvak 1 Jan. 1939—1 Jan. 1941 vastge steld op de thans geldende huurpryzen. Het door den Raad in zyn laatste vergade ring genomen besluit tot afschaffing van de grondslag paarden voor de personeele belasting, ontmoet by Ged. Staten bezwaar. Gelet op de minder gunstige finandeele positie der ge meente. zal dit College het besluit niet ter Koninkiyke goedkeuring voordragen, tenzy kan worden aangetoond, dat de afschaffing nood- zakeiyk is. Besloten werd het belastingbedrag personeele belasting voor een paard in gemengd gebruik terug te brengen tot f 2.Voorheen f 6.Verwacht wordt, dat nu dit bedrag is teruggebracht, meerdere personen hun paard des Zondags-sullen gebrulMn i»(> Behandeling Gemeente-begrooting 1939 en begrootlng Burgeriyk Armbestuur voor 1939. De Voorzitter stelt hierna ter behandeling de gemeente-begrooting alsmede de begrootlng voor het Burgeriyk Armbestuur, voor het Jaar 1939. Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Vrijdagmorgen in openbare vergadering by- een. met districts-lnspectie in de Burcht; atle; 7 uur ontspanning voor Jon- i.ot 17 jaRr.- 730 uur 8t. Jozefjban; 7.30 uur Pater Damiaanban. Dinsdag: 730 uur 8t. Thomasban. Woensdag: 2 30 uur 8t. Jansknapen, groene kring; 2.30 uur St. Louisban; 630 uur K. 3. C. zwemmen; 7.45 uur Don Bosco-btm; 830 uur P. V. Amiënsban. n Donderdag: 530 uur ontspanning I, 12 jaar; 7.15—8 45 uur, groep n, 13 Jaar. Vrydag; 7 uur adspirartt^n; 7.45 uur z^pg; 830 uur v. Clairvauxban. Zaterdag: 2 uur 8t. Jansknapen, roode kring; 3 uur blauwe kring. Lyn 1 Hilversum I, iyn 2 Hilversum H, lyn 3 Radio Parys van 8.30 tot 9.20. Keulen van 920 tot 1020, Parys Radio van 1020 tot 1120, Brussel Fr. van 11.20 tot 1220, Brussel VI. van 1220 tot 14.05, Radio PTT Nord van 14.05 tot 14.35, Brussel VI. van 1435 tot 1520, Keulen van 15.20 tot 17.20, Parys Radio van 1720 tot 1920, Keulen van 1920 tot 20.20, Brussel VI van 2020 tot 22.30, Keulen van 22.30 tot 23.20, Brussel VI. van 23.20 tot 24.00; lyn 4 Brussel VI. van 830 tot 9.20, Luxemburg van 920 tot 9.40, Brussel VI. van 9.40 tot 11.05, Droitwich van 1106 tot 1420. D. Sender van 14.20 tot 14.40, Droitwich van 14.40 tot 1620, Lond. Reg. van 1620 tot 16.40, Droitwich van 16.40 tot 1720, Lond. Reg. van 1720 tot 17.50, Droitwich van 1730 tot 1930, Parys Radio van 1930 tot 20.15, Droitwich van 20.15 tot 21.25, Lond. Reg. van 2125 tot 31.55, Droitwich van 2135 tot 33 Brussel Fr. van 23.tot 23.20, Parys Radio van 2320 tot 24.Ujn 5 Diversen. Zondag as. wordt in ’t Gulden Vlies een op voering gegeven van de Modern Time Revue: .Hoera, het is mooi geweest", met den bekenden revue-kotniek Slem Nieuwenhuizen, Roosje Köhler, Henk Didema. Jan Blok, Jo Remy en Jack HUI in de hoofdrollen. Verdere medewer king verleent het Ume-ballet en het orkest onder leiding van Pr. Predman. Over de voorstelling in Almeloo schreef de pers: „Een stampvolle zaal heeft zich gisterenavond eenige uren uitbundig vermaakt by de opvoe ring van de revue: „Hoera, het is moo| ge weest.” Die Slem is een man naar ons hart, een kereltje om mee uit visschen te gaan, een mannetje dat gemaakt schynt om zelfs den grootsten nurks te laten lachen, zyn succes was weer enorm. Stormvlagen van den lach streken door de zaal by zyn optreden als hulp- barbier, als keeper, handelsreiziger enk. Ook de overige optredenden hadden veel succes, zoo- dat men als geheel kan zeggen, dat het een uitstekend program is. geen hooge kunst, maar vlot en vrootljk amusement, waarby men echt het gevoel heeft uit te zyn.” Met even groote volharding als verrassend gevolg wydt de heer Franz Aufrëcht uit Am sterdam sinds eenige jaren zyn beste krachten **n de verwezenlijking van zyn ideaal: de Jeugd vroegtijdig den weg te bereiden, die leidt tot appreciatie van waarachtige muziekkunst. Naar zyn Inzicht ia de eenig-juiste weg. dat de jeugd zélf door den werkelyk grooten kun stenaar wordt voorgelicht en ingeleid tot het leeren aanvoelen en waardeeren van de wer ken der toonkunst. 2Joo doet de kunstenaar ■elf door oog en oor de vonk van het genie overspringen op den muzikaal ongeschoolden scholier. Hy zal by den scholier den aanleg, den smaak ontwikkelen, om te luisteren met begrip. Het middel? De scholieren verzamelen zich °P een bepaalden tyd In de Aula of in de gymnastiekzaal Ze zyn daar thuis in hun eigen vertrouwde omgeving. Met hun leeraren genie ten ze van een weseniyk concert. Daar komt een erkend kunstenaar: Willem Andriessen. Louis van Tulder, Jaap Stotyn, of een ander op het podium. Deze leidt zelf mondeling in het stuk, dat hy spelen of zingen zal, niet aU docent, doch als kunstenaar, als bemiddelaar ten gunste der schoonheid. Het spreekt wel vanzelf, dat dit de jeugd moet pakken, veel meer dan een gewoon concert in de concert zaal. Er is een veel inniger contact met den kunstenaar, dan in de concertzaal mogelyk is. Gedurende den loop van het schooljaar wor den 6 cóncerten gehouden. 6 maal „Een uur muziek”, waarby een artistiek programma wordt .opgebouwd in sympathleken vbrm, een syste matische leergang in de muziek voor naar schoonheid dorstende jonge menschen, van wie de meesten niet zullen ontkomen aan den ver edelenden Invloed en waardoor een groep trou we concertbezoekers wordt gekweekt. Het initiatief, om de schoolcbncerten te Alk maar In te voeren, Is uitgegaan vgn den Rec tor Drs. Klippers van het R. K. Lyceum. Maan- dag 24 October 3.30 uur zal in de Aula dezer school het eerste „uur muziek” van dit school jaar gegeven worden. Optreden zullen: onze meester-hoboïst Jaap Stotyn en de pianist Cor de Groot, die voor eenigen tyd een hoofdprijs behaalde In den internationalen pianisten-wed strijd te Weenen. De te spelen werken zullen vooraf dbor deze heeren op hun sfeer, stem ming en artistiek gehalte worden toegelicht. te worden, daar beide partyen vrijwel van ge- lyke kracht zyn. Aan spanning zal het dus niet ontbreken. De Boys spelen In wit shirt, om verwarring te voorkomen. Aanvang 3 uur 30. TerreindlenstA. Daneberg, W. Daneberg en F. Wynker. De wedstrijd Hugo Boys aGeel-Zwart a gaat vermoedeiyk niet door. Voor Junioren b is een vriendsotiappeiyke wedstryd aange vraagd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 16