A Millioenenzwendel ontdekt Wat -I 2 IDOZAN helpt DE DOUWE EGBERTS er bij de Spoorwegen gaande Godloozen-actie is 0ub-$ioU. JPuptabak Waar nijverheid en handel samen gingen DIRECTEUREN VAN EEN BANK GEARRESTEERD NIEUWE MEESTERS NIEUWE WETTEN Restaurant DORRIUS M. Z. Voorburgwal b. h. Spui. Amsterdam. FLATS DU JOUS IN t U CARTI VAN WEEK TOT WEEK Bankgebouw gesloten Personeelsbelangen Wijzigingen in de organisatie Hoe men het bedrijf heeft te zien* Door speculaties effectenbezit van vele kleine spaarders verdwenen Vereeniging Armenzorg en Weldadigheid Voortzetting en slot der algemeene vergclBering te Arnhem Mechanisatie sigaren industrie Kwakzalver maakt een slachtoffer Leege ruimten in plaats van effecten REN blik- Negen maanden gevangenisstraf geëischt ZATERDAG 15 OCTOBER 1938 Financieel weekblad had gewaarschuwd Nog een directeur gearresteerd „Het ligt niet in de bedoeling het ontslag op groote schaal van personeel van 55 jaar en ouder over te gaan” per% ons Het vervoer van stukgoederen «U se- A. D. tot beschei- Tegengesproken werd het bericht, de eerste zou dit echter o. thBM 11745 By de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend om den werkingsduur van de wet van 5 November 1936, houdende lijdelijke maatrege len betreffende de mechanisatie in de sigaren industrie, met twee Jaren te verlengen. aken- blad. zal per 1 December zijn ambt wegens het be reiken van den pensioengerechtigden nog het Reeds geruimen tijd bestond bij justitie en politie het vermoeden, dat door de bank op oneerlijke wijze zaken werden gedaan. Ook In beurskringen liepen den laatsten tijd over deze zaak zonderlinge geruchten. Reeds meer dan eens hebben cliënten, die zich ge dupeerd achtten, omdat zij hun vorderingen niet betaald kregen, het faillissement van de bank aangevraagd. Steeds weer wisten de firmanten de lastigste cliënten op de een of andere manier tevreden te stellen, zoodat de faillissementsaanvrage weer werd inge trokken. kort )EKT van o. L vervoer van belast. peei- tften. ipper Leven 1. bL ïiinK. aklnf t geh. i een 4—V 0 - rdus> >r sster- aaa toden Prims teem- Op de eerste plaats krijgt men een samen voeging van de diensten handelszaken en ex ploitatie waaronder respectievelijk t goederen en personenvervoer is te rekenen tot één dienst van het vervoer, welke weer langs andere lij nen gesplitst wordt. Uitdrukkelijk verzekerde prof. Goudriaan dat het niet in de bedoeling ligt, tet het ontslag op groote schaal van personeel van 55 jaar en ouder over te gaan. Evenmin koestert de directie het voornemen in de afvloeiing van personeel principieele wij zigingen aan te brengen en ouderen te gaan vervangen door jongeren, hetgeen nimmer is overwogen, noch overwogen zal worden. Tijdens een persconferentie .met de Di rectie der Nederlandsche Spoorwegen, te weten prof. dr. Ir. J. Goudriaan Jr., Ir W. Hupkes en Ir. W. F. H. van Rijckevorsel, waarbij ook de Secretaris van de Maat schappij, de heer Wansink aanwezig was, is een uiteenzetting gegeven van de nieuwe maatregelen bij dit bedrijf. inst). met i. met i goed Ingen blad. ontstond welvaart en weelde. Een uitingen, de Oud-Hollandsche Pijptabak, is nu gemeengoed geworden. Vraag Uw winkelier Vele cliënten hadden geld en vooral effecten a»n de bank in leendepot gegeven; de bank ver kreeg hierdoor het recht de effecten te beleenen en met het aldus verkregen geld transacties te doen. De cliënten kregen dan van de bank een hoogere rente dan de effecten plachten te ge ven. Vele menschen zijn door de hoogere rente overgehaald, hun in effecten belegde spaargelden aan de bank toe te vertrouwen. Bij de huiszoeking zijn deze effecten evenwel niet teruggevonden. Waar zich effecten moesten bevinden, waren slechts leege ruimten. Ook waren er cliënten, die effecten in re- kening-courant hadden gegeven tot zeer hooge bedragen. Ook van deze effecten, vele honderdduizenden waard, is niets terugge vonden bij het zeer nauwkeurige onderzoek met .0 tot rderi). r s«n stand. i zijn ■tfgen. 11904 Betreffende ds verhouding tusschen de bankvereeniglng Wlegerinck, Muschter Co. en de verzekeringsmaatschappij, verne men wU. dat de bank alle aandeelen van deae maatschappij in haar bezit had, aoo- dat zij in feite de directie voerde. Het effectenbezit van de verzekeringsmantechap- PU was, zooals wij reeds schreven, overge bracht naar de bank en hiervan is geen cent over. Vrijdagmiddag heeft de justitie te Amsterdam een inval gedaan in het gebouw van een aan de Keizers gracht gevestigde bankfirma. Een der grootste zwendelaffaires, zooals. de hoofdstad er slechts weinige ge kend heeft, is hiermede aan het licht gekomen. De gepleegde fraudes be- loopen een totaal bedrag, dat ge taxeerd wordt op anderhalf a twee millioen gulden. Voornamelijk kleine spaarders en effectenbezitters zijn Ook de directeur van een N.V., die in het zelfde gebouw een kantoor had en nauw samen werkte met de bank, is aangehouden. In bet kantoor van deze N.V. is eveneens een nauw keurig onderzoek ingesteld. Ook hier werd de boekhouding in beslag genomen. De aangehoudenen ontkennen alles. Het Is echter wel zeker, dat het tekort tussehen de anderhalf en twee millioen ligt. Hoogst waarschijnlijk is het effectenbezit met spe culaties verdwenen. Wel zijn nog eenige ef fecten gevonden, doch deze hadden weinig waarde. Aangezien deze wet met ingang van 1 Januari 1939 vervalt, heeft de regeering zich beraden over de vraag of verlenging van dezen maatregel al dan niet wenscheljjk moet worden geacht. Eenerzljds heeft zij zich bij de beantwoording van deze vraag rekenschap gegeven van de resultaten, welke met deae wet zijn bereikt, anderzijds heeft zjj zich afgevraagd, of de om standigheden, welke de regeering destijds tot ingrijpen hebben genoopt, thans nog aanwe zig zijn, of, voor zoover deze omstandigheden zich op het oogenblik niet meer of in vermin derde mate voordoen, zij zich bjj hernieuwde vrijheid ten aanzien van de mechanisatie we derom zullen doen gelden. Naar de meenlng van de regeering kon het met de wet beoogde doel, nj. groote economisch en sociaal ongewenschte schokken ten gevolge van te snelle mechanisee- rlng in dezen tak van nijverheid op te vangen, inderdaad worden verwezenlijkt. Zjj is echter van oordeel, dat voortzetting van den onder - havigen maatregel met ingang van 1 Januari 1939 noodzakelijk moet worden geacht, omdat het wegvallen van dezen maatregel wederom tot een schoksgewijze mechanisatie zal leiden. Daarin zal spoedig worden voorzien door het invoeren van zoogenaamde spoorweg-auto- laadkisten. Een zending van 5 ton kan dan in laadkisten zonder behulp van een kraan, door automatiseering van den aanhangwagen op een trailer gebracht worden en zoo naar hel bestemde adres vervoerd worden. Dit vraagstuk heeft men tr-ans vrijwel onder de knie en de Nederlandsche Spoorwegen zul len van het gebruik van deze moderne vinding de primeur hebben. Binnenkort zullen daarover nadere bijzon derheden gedaan worden. Al wat vervoer is, resorteert onder ir. van Rijckevorsel, terwijl de commercleele zaken een nieuwe eenheid zullen vormen onder de dage- lljksche leiding van den secretaris, den heer Wansink. De oude traditie wordt gehandhaafd, dat de secretaris van alles, wat de directie doet, op de hoogte is en dus al haar vergade ringen bijwoont. De heeren J. D. Evers, chef van den dienst van exploitatie en ir. H. E. Verschoor van Sleeuwijk, adjunct-chef van dezen dienst, die nog tot bet oude personeel van de H. U. 8. M behoorden en den voor hen geldenden [jen- sioengerechtlgden leeftijd (60 Jaar) reeds heb ben overschreden, verlaten, zooals gemeld den dienst en zullen niet worden vervangen. Vervolgens zijn er zekere plannen voor wij zigingen op het gebied van den administratie- ven dienst Thans zijn er ’n hoofdboekhouding en een generale contróle. Contant geld is vrijwel niet aangetroffen. Over liquide kasmiddelen beschikte de bank blijkbaar niet. Het bedrijf werd ongeveer tien jaar uitge oefend. Al eenige jaren was het bij het hoofd bureau van politie bekend, dat er vreemde din gen gebeurden in dit bankbedrijf, doch de klach ten waren van dien aard, dat politioneel ingrij pen moeilijk was. De N.V., die haar effectenbezit aan de bank ter bewaring heeft gegeven, is een goed bekend staande verzekeringsmaatschappij, waarvan vanmiddag de directie ook gehoord is. Zij heeft, in weerwil van het effectenverUes. de verzekerden veilig gesteld. De directie is voornemens, voort te gaan op den reeds vele jaren gëvolgden weg, die leidt naar een zoo eenvoudig en doeltreffend moge lijke organisatie en een deel van de in te voe ren wijzigingen lag reeds in het voornemen. In zijn requisitoir achtte de officier grove schuld van verdachte aanwezig en het ten laste gelegde volkomen bewezen. Spr. meende, dat bier de hoogste straf, die men in zulke gevallen kan opleggen, op haar plaats is en elschte een gevangenisstraf voor den tijd van negen maan den. Verdachte’s raadsman, mr. Kok, pleitte vrij spraak. Uitspraak 28 October a.s. vervoer van stukgoederen. Men heeft bet bij de Spoorwegen reeds thans zoo var gekregen, dat goederen, die vandaag worden aangebracht, morgen thuis worden bezorgd waardoor in het vervoer van stukgoederen een regelmatig accres is verkregen. Er moet echter nog een regeling woeden verkregen voor het vervoer van wagenladingen aan adressen, die niet in de nabijheid van bat spoorwegnet zijn gelegen en voor het dere transport op auto’s zijn aangewezen. Wat het eerste betreft, zulks acht de direc tie niet vereenigbaar met de eischen van een goed bedrijfsbeheer. Een dergelijke maatregel, om zonder onder scheid te maken aan ouderen ontslag te geven, zou, aldus de heer Goudriaan, het bedrijf ont wrichten en bovendien moet men niet aanne men, dat het Spoorwegbedrijf dit zonder meer zou kunnen doen. Bjj" het streven naar voortdurende bezuini ging, zal dezelfde gedragslijn worden gevolgd, als steeds Is gedaan, waarbij met den perso- neelraad is overeengekomen, om de oudsten het eerste voor afvloeiing in aanmerking te laten komen. Daarbij geldt de regeling van her R. D. V. (Reglement Dienstvoorwaarden)dat personen boven 45 jaar recht hebben op een wachtgeld gelijk aan het uitgestelde pensioen, dat hij te zijner tijd kan krijgen. De vervanging van ouder personeel door jon geren, werd om twee redenen afgekeurd. Ten de heer Goudriaan is nog steeds aan het woord uit een sociaal oog punt zeer onredelijk zijn en een sfeer van on rust kweeken. Een tweede argument, dat er tegen zou zijn, is van financieelen aard en wel dat deze maatregel geen geldeljjk voordeel op levert, hetgeen spr. met een voorbeeld aan toonde. Het is een sociaal en ook eminent belang voor een bedrijf zelf, dat het vast personeel in dienst heeft. Dit geldt voor elk bedrijf, maar voor de Spoorwegen nog sterker, omdat dit be drijf de eigen werkloosheidslasten heeft te be talen 5635- IISTÏ Op een vraag, of er dan wel aan ontslag van personeel gedacht wordt, omdat gesproken wordt van geen ontslag op groote schaal en er dus een zekere onrust geschapen zou kun nen worden, zei prof. Goudriaan, dat een vol strekte garantie voor vastheid van een positie in een bedrijf nooit te geven is. Door bespre kingen met den personeelraad wordt onrust voorkomen en natuurlijk worden rech ten gehandhaafd. Men moet evenwel zoo zui nig mogelijk zijn, waarbij het vanzelf spreekt, dat het personeel zooveel mogelijk behoort in gekrompen te zijn. Een bedrijf is een organisme, dat groeit en steeds verandert. Men moet het niet zien, als of veranderingen catastrophes zijn, maar deze hooren thuis in een natuurlijk normaal groei proces. We moeten dus doordrongen zijn van de noodzakelijkheid om bet groei-proces regelma tig voort te zetten en men raakt, aldus prof Goudriaan, nooit uit-georganiseerd. Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich Vrijdagmiddag te verantwoorden de 51-jarige koopman J. B. te Rotterdam, die reeds ettelijke malen wegens kwakzalverij terecht gestaan heeft. Het zou aan zijn schuld te wijten geweest zijn, dqt een van zijn „patiënten" vrij plotseling was gestorven. Het betrof hier den 59 jarigen J. de Laat te IJsselmonde, die lijdende'was aan een ernstig hartkle[>gebrek. Hij meende, dat de medische wereld hem met deze kwaal niet meer kon helpen. Zoodoende kwam hij bij den kwakzalver B. terecht, die hem eenige kruiden voorschreef. Deze kruiden moesten, dagelijks ge nuttigd worden, waarbij de patiënt ongeveer vier liter vocht tot zich moest nemen. Deze behan deling heeft het slachtoffer een week vol kun nen houden. Het vele vocht kon hij in zijn zieke lichaam niet meer verdragen en hü staakte het Innemen der kruiden. Eenige weken later, op 13 Augus tus 1937, stierf hij aan een hartverlamming Het parket van den officier van Justitie te Rotterdam stelde een onderzoek in en bij een sectie op het lijk bleek al spoedig, dat een kwak zalver aan het werk was geweest. Een proces verbaal tegen B. werd opgemaakt, met het ge volg, dat hij nu, voor de zooveelste marfl, voor de rechtbank moest verschijnen. De officier van justitie, mr. F. M Wllbren nlnck, had dood door schuld subs, onbevoegd uitoefenen der geneeskunst ten laste gelegd. Er waren vele getuige-deskundigen gedagvaard die het er over eens waren, dat de hoeveelheid vocht van vier liter per dag een week lang funest was voor De Laat en dat dit ongetwij feld de doodsoorzaak is geweest. an de jaarvergadering van de Apologeti sche Vereeniging „Petrus Canisius", Ae dit jaar werd gehouden in de nieuwe ,tudlo van den KRO. te Hilversum, was in een der gangen van dit bewonderenswaardige ge- bouw een tentoonstelling toegevoegd betreffende de activiteit, die in alle werelddeelen wordt ont plooid door de offlcieele vijanden van God. Inderdaad: in alle werelddeelen! Wij, die in een rustig landje leven, hebben nauwelijks eenig idee van het feit, dat de Katholieke Kerk te genwoordig in het midden van een buitenge woon felle branding staat. We hooren weliswaar over GodloozenbUeenkomsten te Londen of Mos kou, we lezen het verslag van fel anti-katho- Ueke redevoeringen, zooals nog dezer dagen de ophitsende toespraak van Btirckel te Weenen, waar in openbare optochten doeken en transpa ranten meegedragen werden, die de leuze voer den: „Allen, die bij ons hooren, traden buiten de Kerk!”, maar wij hebben bij dit alles een veilig gevoel. Hier zijn de menschen nog braaf, soo denken wij gaarne; ze komen trouw naar de kerk, ze eerbiedigen de priesters, ze gehoorzamen stipt aan de geestelijke overheid, ze lezen over het algemeen geen slechte boeken, ze zijn aan gesloten bij de groote katholieke vereenlglngen, ze steunen de katholieke massa-ondememingen, •n wanneer zé al eens door een toeval in aan raking zouden komen met de felle Godloozen- propaganda. waarover men tegenwoordig nog al vaak hoort spreken, dan wijzen ze deze pro pagandisten met dezelfde verontwaardigde be- slistheld af als destijds onze gemoedelijke Lim burgers deden, toen de Godloozenvereeniging jje Dageraad" een veroveringstocht naar het Zuiden des lands ondernam. Neen, bij ons be staan misschien eenige verkeerde dingen, die dan aangewezen, bestreden en uitgeroeid kun nen worden, maar tot een werkelijke vijand schap jegens God is het Nederlandsche- volk, en zeker in zooverre dit katholiek werd opge voed, toch' niet bereid. Zijn wij ook eigenlijk niet te nuchter van aanleg voor dit ontstellende gedweep, waardoor de offlcieele vijanden van God zich kenmerken? Zoo zou men denken. Maar de tentoonstelling, georganiseerd door de actie „Voor God” leert wel anders! Hier ziet men, niet uit katholieke reacties, maar uit de stukken zelf, hoe de Godloozen werken en wat zij beoogen. Hier kan men nagaan, dat zjj wer kelijk, ook en wel degelijk voor ons volk een groot gevaar opleveren. Hier kan men zelfs iets leeren op het gebied van het organiseeren eener internationale propaganda, want niet alleen de grofheid, ook de slimheid van de „kinderen der duisternis” was op deze tentoonstelling zicht baar. Had men uitsluitend met baarlijke duivels te maken, de strijd zou makkelijker zijn dan ze thans 1st Maar onder de Godloozen, die over de heele wereld actie voeren, bevinden zich men schen „met goede bedoelingen”, ja zélfs echte idealisten, die met ware zelfopoffering den gods- dienst bestrijden en die er alles voor over heb ben hun tijd, hun geld, hun arbeid, hun reputatie om de gedachte aan God weg te rooven uit de maatschappij. Zij beoogen daar mede het geluk van hun medemenschen. Vol gens hun vaste overtuiging is het Godsgeloof een belemmering voor dit geluk. Zjj voeren hun actie tegen God met verachting van alle ge varen, die hen van de zijde der staatswetten of der openbare meening bedreigen. Gevangenis en beschimping trotseeren zij, ja, zij zouden den dood trotseeren en terwille van hun overtuiging den brandstapel opgaan. Zjj zouden de martela ren van het ongeloof willen zijn. Behalve dezen, die juist door hun idealistische overtuigingskracht de meest gevaarlijke zijn, be staan er de hardnekkige haters van God. Dit zijn gewoonlijk afgevallen katholieken. Ook pro testanten, die hun Godsgeloof verliezen, worden soms felle schimpers, maar het verschijnsel doet zich het meest voor bij ongeloovig geworden katholieken. Hun worsteling tegen hun eigen verleden ontaardt tot een niets ontzlenden strijd tegen God en kerk. De droevigste figuren onder deze Godshaters zijn de afvallige priesters. On der de geschriften, tegen God en Kerk gericht, MJn die van afgevallen priesters gewoonlijk de gemeenste. Ze zijn zoo lasterlijk, dat ze over het algemeen niet veel indruk zullen maken op menschen, die nog eenig geloof hebben, doch in ongeloovige kringen wordt het ongeloof sterk bevestigd door deze schrijfsels, omdat men na tuurlijk aan personen, die voorheen zelf katho liek waren, het gezag van ervarenen toekent. De stroom van schimp en laster, in vlugschrift, spotprent en periodiek verspreid, maakt de ten toonstelling tót een modderbad, waarvan men iruwt, zelfs indien men het noodig zou hebben voor sjjn gezondheid. Menigeen zal het echter noodig hebben. Wij moeten gezien hebben om te gelooven hoe erg het is. Anders denken we „nu ja, er bestaat veel vuiligheid, er bestond altijd veel vuiligheid en er *al altijd veel vuiligheid bestaan. Wat zou het eigenlijk? Het deert ons niet!” Slechts wie zich rekenschap geeft van de doorwerking dezer vuiligheid die dikwijls nog met politieke doeleinden verspreid wordt kan het gevaar schatten. Wat nu ons eigen land betreft, doet mr. Die- Penbrock, de secretaris van de actie „Voor God”, aan wiens initiatief deze tentoonstelling het ontstaan dankte, eenige harde mededeelingen in den zoo juist verschenen volksalmanak „De Zonnewijzer”. Hl) laat daar eenige cijfers zien. Zijn artikel lleet °ok: „Honderd jaar katholicisme in cijfers”. Wat blijkt uit die cijfers? De katholieken zijn sedert 1830 relatief ach teruit gegaan in Nederland, en wel bijna drie Procent. Bedroeg hun aantal in 1830 bijna 40 Procent van de bevolking, het is nu nog maar vutm 37 procent. Er zijn wel méér katholieken dan toen, omdat de Nederlandsche bevolking Mch heeft uitgebreid, en ze hebben ook wel meer macht en invloed, omdat de historische omstan digheden zich gewijzigd hebben, maar wie zich blind staart op dezen vooruitgang, mag vooral hiet vergeten, dat de historische omstandighe den gunstig waren en dat we toch eenige pro centen verloren! De historische omstandigheden kunnen opnieuw ongunstig worden. Dit is na tuurlijk niet te hopen, maar In Oostenrijk heeft men dezer dagen aan den Hjve ondervonden dat zooiets mogelijk te. In dat katholieke land is gedreigd, dat de seminaries ter opleiding van priesters aan de zorg van de bisschoppen ztfllen worden onttrokken. Denkt u eens in, wat dit beteekent! WU zeggen altijd'maar: zoo iets Jum hier nooit gebeuren. Maar zooiets wordt hier toch alvast toegejuicht door degenen, die de Kerk bestrijden onder het mom van zich te richten tegen een politiek katholicisme. Wij zeggen altijd maar: ja, maar de Oosten- rijksche katholieken waren er ook naar! De ka tholieken van Si>anje, van Mexico, van Oosten rijk, van Zuld-Duitschland, waren niet zoo de gelijk als wij! Het zou wel wonder wezen, als overal elders de katholieken zwak waren, maar nu Juist in ons land heel sterk. Dat het niet zoo is, blijkt wel uit de gegevens van mr. Diepenbrock in „De Zonnewijzer”. Behalve de talrijke gemengde huwelijken, dert 1914 met 2200 toegenomen, wijst hij als oorzaak aan .de geboortebeperking,die in de katholieke zuiderprovincies Brabant en Limburg volgens de statistiek het ergst moet zijn, ten minste deze provincies vertoonen de grootste geboortedaling van het heele land. Wist u dat? Waarlijk, voor de godloozen-%ctie, zooals die gevoerd wordt, biedt ook het katholieke Neder land zaaigrond! Vooral de Neo-Malthusiaansche propaganda, die onze menschen van de Kerk verwijdert, is hier een zeer werkzaam middel. Van de adviezen, op een der bureaux dezer propaganda verstrekt, werden er 20 procent gehaald door katholieken. Dit was het Amsterdamsche bureau. „Van de 6747 bezoekers noemden er zich 1250 katholiek”. Dit wil zeggen, dat 1250 katholieken' in Amsterdam zelf hun huis uitgingen, zich naar zulk een bureau begaven, daar om raad vroegen. Het zijn dus geen menschen, die misleid werden door een huisbezoeker. Neen, ze gingen zelf naar die bureaux, vrijwillig, doelbewust, zooals men b.v. te biechten gaat! Zoo is de toestand. Wij moeten deze gevaren durven zien en niet voortleven in den waan, dat b(j ons niets gebeuren kan. Vandaar dat die ten toonstelling zoo nuttig Is, en dat het werk van de actie „Voor God” zoozeer onzen steun ver dient. dat dienst van weg en werken met die van tractie en materieel zou worden samengesmolten. Eerstgenoemde dienst blijft als zoodanig be staan. en gedupeerd. Bij den inval by de betrokken firma, de commanditaire bankveree- niging Wiegerinck, Muschter Ac Co., Keizersgracht 2 I 3, waren aanwezig de rechter-commissaris, mr. Dijkster- huis, de officier van justitie, mr. dr. A. J. van Thiel, de subst. officier mr. H. O. Wassenbergh, de inspec teur van politie Dykstra, chef van de handelspolitie en de ryksaccoun- tant Stil. De justitie heeft de beide firman ten, de heeren W. en M. gearresteerd. Anderhalf Jaar geleden had een financieel weekblad te Amsterdam reeds een alarmeerend artikel over de bank geschreven, wat tot ge volg had, dat vele deposito's by de bank wer den opgevorderd, welke toentertijd alle zijn terugbetaald. De bank diende toen een elsch tot schade loosstelling in bij de rechtbank tegen het week blad en de rechtbank wees in haar vonnis rem schadeloosstelling van 2000 gulden toe. Naar wij nog vernemen, zullen ook waar schijnlijk vele kleine spaarders de dupe zijn van dezen bank-„krach.” Ir. van Rijckevorsel deed ten slotte eenige interessante mededeelingen over Prof. Goudriaan gaf een verklaring van de taakverdeellng van de nieuwe directie, waar over reeds een en ander is meegedeeld en van hetgeen daaruit zal voortvloeien. Deze taakverdeellng is iets geheel nieuws en de vroegere twee-hoofdige directie kende haar niet Ir. J. Goudriaan zal zich meer in het bijzon der bezig houden met gommercieele, financiee- le, administratieve en sociale aangelegenheden, waartoe o.m. personeelskwesties behooren. Ir. W. Hupkes zal zich meer in het bijzonder belasten met de aangelegenheden van de dien sten van tractie en materieel en van weg en werken, terwijl Ir. W. van Rijckevorsel met het reizigers en goederen zal worden Maar hiermede was het onderzoek nog niet ten einde. De bank dreef nog enkele andere naamlooze vennootschappen, waarvan zij bet effectenbezit onder zich had tot een bedrag van eenige tonnen gouds. Ook bij deze N.V.’s is een onderzoek ingesteld. De effecten, die op het kan toor van de bank behoorden te zijn, bleken even spoorloos als de rest. Evenmin werd van de bezittingen dezer naam looze vennootschappen iets teruggevonden. Zooals wij reeds schreven, wordt het totale tekort ruwweg geschat op anderhalf mil lioen gulden. De vennooten zagen reeds eenlgen tijd ge leden in, dat de zaken spaak zouden loopen en om moeilijkheden zooveel mogelijk te voorko men, waren zij van plan een geheel nieuwe N.V. op te richten. Daarvan zouden dan strooman- nen directeuren worden en de bestaande N.V. zou worden ondergebracht in de nieuw op te richten naamlooze vennootschap. De justitie is echter Juist op tijd gekomen en daardoor ia waarschijnlijk voorkomen, dat deze reeds zoo ingewikkelde fraude nog Ingewikkelder is ge worden. Er zijn nog zelden zooveel papier en boeken tn beslag genomen als bjj deze huiszoeking. Een groote polltie-uitrukauto werd ermee volgela-, den. Alles ia naar het hoofdbureau gebracht. Het zal voor den rjjksaccountant Stil, die in vele groote bankfraudes zijn omvangrijke en door wrochte rapporten heeft uitgebracht, geen ge- makkeljjke en zeker een tjjdroovende zaak zjjn, uit deze bergen boeken en andere den klare rapporten te distilleeren. De bank werd na den inval der justitie ge sloten. Het vooronderzoek, het hooren der ge dupeerden en andere getuigen zullen ongetwij feld maanden in beslag nemen. De heeren Hupkes en van Rijckevorsel ver vangen elkaar wederkeerig; de presidentdi recteur, prof. Goudriaan wordt bij afwezigheid vervangen door den heer Hupkes. Het was tegen half drie toen het parket, de deskundigen op bankgebied en eenige recher cheurs ih het bankgebouw verschenen. De officier van justitie had een verlof aan de rechtbank gevraagd tot het doen van deze huiszoeking op groote schaal. Groote consternatie ontstond in de lokalen van het kantoorgebouw, waarin ongeveer tien personen, in dienst van deze commanditaire bankvereeniglng, rustig aan den arbeid waren, een arbeid, die onmiddellijk werd gestaakt bij het verschijnen der Justitieele autoriteiten. In het privékantoor bevonden zich op dit mo ment de beide directeuren. Na vertoon van het verlof tot huiszoeking werd in alle lokalen en in het bijzonder in de brandkasten en safes een nauwkeurig en uitgebreid onderzoek inge steld. Vrjjdagvoormiddag heeft de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid haar algemeene vergadering te Arnhem voort gezet met de beraadslaging over de praed-ad- viezen, waarbij als eerste dr. de Vijzer, direc- teuf van den G. D. te Rotterdam, het woord voerde. Spr. wees op het groote verband tus- schen lichamelijke en psycieke gezondheid, waaraan het praeadvies van dokter R. Horn- stra te weinig aandacht zou hebben besteed. Voorts behandelde mej. M. Michels, inspec- trlce van het Nijverheidsonderwijs te Den Haag, eenige punten uit het prae- advies van mgr. Frencken, waarin, naar spr. meent, te weinig aandacht is besteed aan het meisjesnjjverheids- onderwjjs, welk onderwijs beter zou zijn voor de meisjes, dan wanneer zjj ondergebracht worden in internaat-werkkampen. Ook mevr. Wibaut uit Amsterdam behan delde het internaatwerk, n.a.v. hetzelfde prae advies. Spr. achtte het gansch niet verkeerd, dat in de Jeugdbeweging de werklooze gehol pen wordt, ook finantieel, door zijn werkenden makker, en dat het daarom niet noodig is, dat de werklooze van de jeugdbeweging Is uitge sloten. Mevr. W. PloeasmaBentum uit Veendam, vroeg eenige inlkmtingen, wederom in verband met dit prae- advies en van het prae-advies van dokter R, Horns tra. Spr. wees vervolgens op de noodzakelijkheid om te komen tot een eenheid in de jeugdbeweging, niet wat levens opvatting aangaat, maar wat betreft de tech nische details. Mr. van Walsum uit Rotterdam wees er ver volgens op, dat aan de steunverleening op zich een groote demoraliseerende factor is ver bonden. Spr. vestigde met nadruk de aandacht erop, dat eigen verdiensten primair zijn en dat de steun suppleerend is. Voorts achtte spr. het een groot bezwaar, dat men alleenstaande Jongens vaak niet apders kan helpen dan door 'armenzorg en dat de mogelijkheid ontbreekt om jongens op te nemen in een werk-instituut. In bepaalde gevallen achtte spr. arbeidsplicht noodzakelijk. Als sanctie voor fraude e.d. zou men arbeidsplicht moeten invoeren en niet, zooals thans, inhouding of korting van steun. De 'volgende spreker, dr. Noteboom, ver klaarde. het geheel eens te zyn met mr. van Walsum; hjj sprak voorts den wensch uit, dat de organisaties ingeschakeld zouden worden in de steunverleening, organisaties zoo ruim op gevat, dat hierbij ook de kerken gerekend wor den. Spr. argumenteerde dit o.m. dbor een waarschuwing tegen de vereenzaming, die zoo funest kan zijn, en die door verlevendiging van den onderlingen band in een kerkgenoot schap voor een groot deel voorkomen kan wor den. Ook vakvereenigingen kunnen hierbij ^eeT nuttig zijn Na deze beraadslaging gaf allereerst prof, dr. M. de Vrijer uit Utrecht nog eenige inlich tingen over zijn prae advies. Spr. ultte hierbij den wensch, dat uit de referaten zelf een aan tal concrete punten zouden worden verzameld om deze zooveel mogelijk te realiseeren. Voorts vermaande spr. tot voorzichtigheid bij het be trekken van de kerken in de steunverleening. Ook mr. Frencken voerde nog het woord, waarin hij eenige opmerkingen maakte t.a.v. de practijk. Spr. wees op de verpauperde jeugd, welker probleem ook zal blijven bestaan als er geen werkloosheid meer heeracht; en het zou zeer nutfl Zijn, als het bestuur het initiatief nam tot bespreking van dl vraagstuk. Spr. kan het niet eens zijn met mevr. Wibaut, omdat de A.J.C. werkt in de groote steden, terwijl de KJ.V. vooral werkt in de armere platte- landsindustrle. Voorts gaf mgr. Frencken een korte uiteenzetting van zijn bekende opvattin gen over de Jeugdbeweging. Eveneens gaven de heer R. Homstra en mej. P. Hubregts eenige korte verklaringen en na dere uiteenzettingen over hun prae-advleaen, waarbij de laatste spr. zich nogmaals verklaar de voor arbeldsdwang als middel tegen de de moralisatie, waarbij men natuurlijk in bepaal de gevallen hardheden niet zal kunnen voor komen, maar waarbij men er rekening mee moet houden, dat de winst grooter zal zijn dan de hardheden. Met een kort slotwoord van den voorzitter werden de beraadslagingen beëindigd, waar mede tevens een einde kwam aan de vergade ring. In den namiddag maakte een aantal deel nemers aan deze vergadering een excursie naar „Vreedenhof” te Arnhem en het gesticht „De Goede Herder’’ te Velp. De heer E. H. Minjou, chef van de hoofd boekhouding wordt in November 65 Jaar reiken van den pensioengerechtigden leeftijd neerleggen. Het ligt nu in de bedoeling dr. J. E. C. Schook, die chef van de generale con- tróle is, met de leiding van de hoofdboekhou ding te belasten. Deze laatste dienst zal uit gebreid worden tot één groote afdeellng, waar in alles, wat met comptabiliteit van de Ne- derlandsohe Spoorwegen heeft te maken, Wordt samengebracht. Het gebeeie administratieve apparaat komt alzoo onder leiding van dr Schook te staan, aan wien een assistent wordt toegevoegd, die in de moderne administratieve techniek geroutineerd is. Voor de daardoor ontstane vacature bij de generale contróle, welken dienst men moet zien als een interne accountantsafdeeling, zooals die bjj vele groote bedrijven bestaat, zullen in de bladen candida- ten worden opgeroepen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 19