ONS BLAD oedapest blijft kalm /.v. :ts. De verkiezingsuitslagen België 4 2 >T i g heden Het nieuws van Twee weken van terreur in m Slowakenprobleem blijft zorg baren Lord Stanley overleden Cholera-epidemie Zuid-China f RECHTMATIGE VREUGDE DER KATHOLIEKEN JEN DE BAROMETER DE HONGAREN BEREID TOT OVEREENSTEMMING RESTAURANT DEN HOUT TE DEN HAAG 8EZUIDENH0UTSCNEWEC 11 13 BIJ STAATSSPOOR NT en, tiaar hcejt een beeogfc gebracht aan de Tsjechische verdedigingswerken nabij Jdgerndorj Roetheensche kwestie zeer belangrijk STAKING OP SLEEPBOOTEN TE NEW YORK Hooge Commissaris teruggekeerd In veertien dagen vielen in Palestina byna vyfhonderd dooden en gewonden Britsche minister voor de Dominions Tegen een bergwand verpletterd Het vliegongeluk bij Soest in Westfalen De mobilisatie kan niet als middel tot pressie op Praag gelden De achteruitgang der socialisten en liberaal-socialisten in Vlaan deren byna algemeen De concentratie der rechtsche partijen Jood wijde trouiven met een Arische In drie districten werd Vrijdag de staat van beleg afgekondigd '3 I^X\\\\VUUIIIi llll///Z/////ZZ^ DIT NUMMER BESTAAT UIT 14 —BLADZIJDEN TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No. 14 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN budraegt 20 Ct p. regel; Ingezonden Mededeellngen 40 CL D. t. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren M| ebon- nament wordt op aanvrage gaarne door ome Administratie verstrekt. Worden de besprekingen tusschen Praag en Boeda pest hervat? Joh. Lauwer», Payglop 3 ALKMAAR NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD *'4 a de Dominions, eêr» rd ara. ’1 'o Stand Maandag 16 aar 166A Vorige st^pd 750 vier Westelijke mogendheden, bereid is de rechtstreeksche besprekingen met de Tsje- cho-Slowaaksche regeering te hervatten. De .JSchöber-Linie"die naar het model van de Fransche Maginot-linie langs de Tsjechische grens was aangelegd met Uit de dit f AA« tie soefi 15** BRATISLAWA, IS Oct. districten van Slowakije, Subkarpathtecb Rusland, van beleg afgekondigd. HAMBURG, 15 Oct. (Havas). Een Duitsche jood, die in het buitenland heeft getracht in den echt verbonden te worden met een Arische Duitsche, die met hem gevlucht was, is veroor deeld tot vier Jaar dwangarbeid. Zijn metge zellin is tot 14 maanden 'gevangenisstraf ver oordeeld. De veroordeelden hadden vergeefs getracht in Nederland en daarna in België een huwe lijk te sluiten. Ce» Hel aangewezen adres voor Uw maaltijden Vx speciaal menu op vastendagen - (Havas). In drie welke grensen aan is gisteren de staat STOCKHOLM, 17 Oct. (DJi.B.) Een hos- pltaalvliegtuig, waarmede een zieke Lappen vrouw naar een ziekenhuis «vervoerd werd, ia in het Noord-Zweedeche gebergte verongelukt. Alle inzittenden, de bestuurder, de mecanicien, een verpleegster en de patiënte, kwamen urn het leven. Men neemt aan, dat het vliegtuig in den mist tegen een bergwand is gevlogen. DIENSTAANBIEDINGEN, Gwvraagd o« Aan- geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 et per regel. (Van onzen eigen redacteur) BOEDAPEST, 15 October Het besluit tot oproeping van vijf lichtingen heeft in Hongarije, althans in de hoofdstad, weinig of geen op winding veroorzaakt. Twee van deze lichtingen moeten Maandag opkomen, voor de andere drie is de datum van effectieve opkomst nog niet vastge steld. NEW YORK, 15 Oct. (Reuter). Tengevolge van staking van het sleepbootpersoneel in de haven van New York ligt het geheele scheep vaartverkeer hier vrijwel stil. Niettegenstaande de pogingen van de autoriteiten om een rege ling te treffen, duurt de staking voort. Engeland terug. Hij werd toen direct overge bracht naar een kliniek te Londen. De Slowaaksche regeering streeft krach tig naar de sympathie van Dultschland. Zoo- als reeds gemeld is een vooraanstaand lid der Sudeten-DuitAhe partij, Karmasin, be noemd tot staatssecretaris voor Duitsche aangelegenheden en is de grens voor Duit sche kranten geopend. In Slowakije is de vrijmetselarij verboden en zijn de gelden van sommige loges in beslag genomen. In Bo- hemen hebben een aantal loges zich uit eigen beweging ontbonden. De Venkov" tc Praag verneemt uit bevoegde kringen, dat de autonome Slowaaksche regee ring besloten heeft tot de ontbinding der vrij metselaarsloges in Slowakije, de confiscatie van hun bezittingen en een bewaking der leden door de politie. Het blad voegt eraan toe, dat ver scheidene loges hun bureaux en archieven reeds naar het buitenland verplaatst hebben. LONDEN. 17 Oct. (Hava*) Lord Stanley, de minister voor de Dominions is gister nacht om half drie in een ziekenhuis te Lenden overleden. Lord Stanley werd daar Verpleegd sinds hij de vorige maand uit Canada was terug gekeerd. Hij te 44 jaar oud geworden. OKIO, 17 Oct- (Domei) Volgens een van het front in Zuid-China ontvangen bericht zon te Waitsjau cholera-epidemie heenchen. Meer du 20.000 vu de 100.004 bewoners der stad zouden lijdende zijn, ter wijl meer du 8000 personen overleden «ou den «Un wegens de slechte medische ver- •orgin*. Direct na de bezetting der stad door d« Japanners werden, volgens Japansche be richten. maatregelen genomen om de epi demie te bestrijden. Te Praag zal vanavond de minister van Bui tenlandsche Zaken, Chvalkovsky, in een speciale bijeenkomst een verslag geven van zijn be sprekingen te Berlijn. Naar verluidt, zal evenwel eerst morgen een algemeene bespreking worden gehouden Overzicht van den minister vah Defen sie over het verloop der militaire maat regelen in September. o L -■ PARIJS, 15 Oct. (Havas) Welingelichte kringen wijzen er op, dat de mogelijkheid voor het houden eener conferentie der vier mogendheden, en in het bijzonder der mi nisters van Buitenlandsche Zaken van Frankrijk, Ehgeland, Dultschland en Italië, gisteren ernstig overwogen is, teneinde, op verzoek der Hongaarsche regeering, ip be middelen In het conflict, dat tusschen Tsjecho-Slowakye en Hongarije is ontstaan, Ingevolge het afbreken der besprekingen van Komarom. Men schijnt dit denkbeeld thans evenwel te hebben laten varen, en het schijnt, dat het Hongaarsche kabinet, na inlichtingen te hebben ingewonnen bij de De uitslagen der gemeenteruds-verkie- zingen in België; tevredenheid onder du katholieken. Toch is het stemmenpercentage van de Rexis ten thans over het algemeen geringer dan bij de parlementsverkiezingen van 1936, toen Ml ge middeld 15 A 30 pct. der stemmen verwierven, terwijl zij in sommige Waalsche steden zelfs *n hooger aantal stemmen verwierven du de Ka tholieken. Thans is dit gemiddelde stemmenpercentage 10 A 15 pct., met enkele groote successen zooals to Luik, maar ook met enkele nederlagen, Ko ala b.v, te Antwerpen. Men kan natuurlijk een indrukwekkend aan tal plaatsen opsommen, wtaar de Rexisten stem men en zetels afnemen van de Katholieken en de Liberalen. Men schat, dat in een duizendtal gemeenten de Rexisten hun Intrede zullen doen. Ontegenzeglijk zal de uiteenzetting van Chval kovsky medehelpen den toestand op te helderen en helder licht verspreiden over het standpunt en de bedoelingen vu Dultschland, zoodat de regeering haar politiek op binnenlandsch en buitenlandsch terrein zal kunnen vaststellen. Reeds is wel duidelijk, dat deze politiek meer naar rechtsch zal zijn dan in 't verleden het ge val is geweest. Een Tsjechisch blad heeft dien aangaande geschreven: „Wij zijn grondig ge nezen vu het internationalisme’'. Algemeen wordt verwacht, dat het Communisme zal wor-‘ den verboden en dat nieuwe perswetten de ver gaande vrijheid, welke tot nu toe bestond, zullen Inperken. Als een middel tot pressie op de Tkjecho- nowaaksche regeering kan men, volgens Hon gaarsche kringen, deze mobilisatie niet be schouwen. Het Hongaarsche leger, pas sinds het vorig Jaar van de beperkingen van het vredesverdrag bevrijd, ku niet in staat wor den geacht tot een aanval op Tsjecho- EJowakye. De rede door een Tsjecho-Slowaak- schen generaal voor den Pressburger zender gehouden, waarin hy zich op de kracht van bet Tsjecho-Slowaaksche leger beriep, heeft hier echter een onaangenamen Indruk gemaakt en de oproeping van de lichtingen is te be schouwen als een voorzorgsmaatregel tegenover een gemobiliseerden nabuur, waarmee de on- derhandelingen niet vlotten. De directeur van de H.A.C.O. stond ia hooger beroep terecht wegens overtre ding der Loterijwet. Slachtoffer van den moord te Den Haag onder enorme belangstelling ter aarde besteld. BERLIJN, 15 Oct. (D.N.B.) Het onderzoek naar het vliegtuigongeluk bij Soest, waar, zoo als gemeld, op 10 October JJ. een Belgisch ver keersvliegtuig te neergestort, heeft thans het volgende uitgewezen: Het ongeluk is veroor zaakt doordat het toestel te sterk belast was, hetgeen tot trillingen van de vleugels leidde 'en tenslotte tot een breuk in een der vleugels. Het onderzoek is, naar bekend, verricht door Duitsche en Belgische deskundigen. Hiermede zijn tevens ook de geruchten weerlegd, als «ou den twee met het toestel reizende Duitsche scheikundigen chemische stoffen bij zich ge had hebben, welke tot ontploffing zouden zijn gekomen. naamste bindmiddel. Roemenië en Joego-Slavië zijn dus by deze kwestie geïnteresseerd. Tot nu toe is van een actie der door de Tsjecho-Slo waaksche débAcle ontwrichte Kleine Entents, althans naar buiten, niets gebleken en La.v. Joego-Slavië hoopt Boedapest te mogen rekenen op den invloed dien Rome op Belgrado kan uit oefenen. Maar ook deze zaak raakt weer de be langen der groote mogendheden. Men heeft te Boedapest nog veel vertrouwen, dat de mlnderhedenpolitiek, nu zij over dén hond gekomen is, niet op zijn staart zal blijven steken. De Slowaaksche onderhandelaars toonen ech ter zeer weinig tegemoetkoming en het schijnt dat Tsjecho-Slowakije, dat reeds tot zooveel concessies werd gedwongen, zijn weerstands kracht nu concentreert op de Hongaarsche eischen. Intusschen is hedenavond op het venster van mijn hotelkamer een biljet geplakt waarin den gasten verzocht wordt, met het oog op de verduisteringsmaatregelen het licht slechts bij neergelaten rolluiken te laten branden, en het rolluik zelf sluit vanavond voor de eerste maal perfect. Hier hadden zij niet minder dan acht ze tels verwacht en op grond vu deze ver wachting wezen de Rexisten een alliantie met de Katholieken en de Vlaamsch-Natio nalisten van de hand. Thans hebben zy in werkelijkheid slechts twee zetels behaald! Een belangrijke verschuiving van stemmen en invloed doet zich voor te Antwerpen, waar de Katholieken zich voortreffelijk herstellen van de nederlagen van 1932 en 1936. De lijstaanvoerder van de Katholieken was thans de Jonge volksvertegenwoordiger Del- waide voor wien een aantal oudere strijders vu de katholieke Antwerpsche groep, onder wie de heer Van Cauwelaert, zich offergezind hadden teruggetrokken. t De katholieken behaalden thans 41.995 stem men tegen 42.475 voor de socialisten. Deze laatsten behaalden nog een kleine winst, waar bij men echter rekening moet houden met het aangegeroeide bevolkingscijfer, zoodat dit pro- centsgewijs toch geen winst meer is. De katholieken behaalden thans zooveel ze tels als de socialisten namelijk 13 op een to- taal van 45. De Liberalen leden echter zoon gevoelige nederlaag te Antwerpen, dat het anti-clerl- eale-socialistlsch-llberale Schepenencollege (college van wethouders) hier in de minderheid Is geraakt. Een groote verrassing te Antwerpen te het succes van een candidaat, die ons herinnert aan sommige vroegere successen van de zooge naamde realistische candidaten zonder pro gramma, de z«. ,xwans“-candldaten, op wiens naam alleen de politieke moeheid vu een ge deelte van het volk tot uiting komt. Zoo heeft nu te Antwerpen de HJst-Frensen, die zoo ongeveer voor de grap werd inge diend, pijn. 22.000 stemmen en zes zetels be haald! De Lord Mayor vu Londen heeft heden me degedeeld, dat reeds meer du 100.000 pond ster ling is gestort in het fonds tot hulp au de Tsjechische vluchtelingen, terwijl nog steeds giften binnenkomen. Lord Stanley was de erfgenaam van graaf Derby. In Mei was hl) by de reconstructie der regee ring minister voor de dominions geworden. Sedert Mei 1937 tot zjjn benoeming tot minis ter was Lord Stanley parlementair onder staatssecretaris voor Indië. Op 23-Jarigen leeftijd was hij zijn parlemen taire loopbaan begonnen als afgevaardigde voor Liverpool. Van 1927 tot 1929 was hij voor zitter der conservatieve party. Tydens den oorlog werd hy als officier by de grenadiers gewond. Lord Stanley was gehuwd oudste dochter van Lord Chelsea, huweiyk werden drie zoons geboren, van wie de oudste 20 Jaar is. Papschultjcs Ncusdouche* Oogbadjes Sputumflacons - Oorspuiten - Clysm.spulten Ondersteken - Urinalen Leeaplanken Kamer- cloaete - Olycerlnespulten ZIEKENFONDSLEVERANCIER Voor zyn vertrek naar Canada, waar hy tydens het reces van het parlement zou ver toeven. liep Lord Stanley een beenwonde op. Gedurende de reis werd de wonde ernstiger en het been moest worden gespalkt. De minister brak zyn reis af en keerde 25 September in Onze correspondent te Brussel seint ons d.d. 17 October: De reaultaten vu de gemeenteraadsver kiezingen in België hebben, naarmate «U de zen nacht bekend werden, rechtmatige vreugde bij de Katholieken verwekt. Dit ie vooral bet geval voor het Vlaam se he land, waar de achteruitgang van de cialistische gemeentebesturen en van de li beraal-socialistische kartels achter al gemeen te. In een lange reeks van steden en gemeenten van het Vlaamsche land is de volstrekte meerderheid van de socialisten gebroken: dit is onder andere byna overal het geval, waar de Katholieken een aanval op de socialistische po sities hebben gewaagd door middel vu de z.g. concentraties, waaronder men verstaat allian ties van de Katholieken met andere rechtschen, zooals de Katholiek Nationalisten en de Rexis ten. De concentraties hebben tot gevolg gehad, dat de ring van roode gemeentebesturen rond Ant werpen gebroken wordt, en dat daar op een zeldzame uitzondering na, zooals de voorstad Deurne, deze gemeentebesturen van de Ant werpsche voorsteden uit de handen der soola- liften overgaan naar de christeiyke party- allianties. Dit is het geval voor Boom. Berghem, Merk- xem, Edeghem, Eeckeren. Schooien, Morsel, Oude God enz. Te Verghem heeft de uti-religieuze socia listische gemeente-polltiek, die onder andere alle Maria-beelden uit de scholen en openbare gebouwen onlangs had doen verwyderen. nu tot gevolg, dat de Katholieke concenratie daar v y f zetels wint. In het Vlaamsche land zyn het vooral de roode gemeentebesturen van de voornaamste steden als Tongeren. Blankenberghe, Deinse, Waagmunster, Herenthals, Dendermonde, die in handen komen van deze concentratie, welke daar de volstrekte meerderheid verwierf, terwyi de socialisten hun leidende positie aan de Ka tholieke concentraties moeten afs;aaiï te Ge- raardsbergen, Ledebergh en elders. Geheel in het byzonder komt de socialistische achteruitgang nog tot uiting in West-Vlaande ren, waar byna van gemeente tot gemeente dfJ socialisten terrein verliezen, zooals b.v. te Kort- ryk, Moeskroen, Wervicq, Komen enz. In het Vlaamsche land weken ook de libera len. Wy noemen Ostende, Veurne. Maaseyck. Ja zelfs te Brussel stelde men voor 't eerst se dert twaalf Jaren een liberalen achteruitgang vast. Ook in de universiteitsstad Leuven valt de uti-c)ericale meerderheid en zullen de Katho lieken met de Rexisten het stadsbestuur kunnen fonnéeren.' Te Mechelen versterkten de Katholieken hun positie en wonnen één zetel op de socialisten, eveneeps tengevolge van de Katholieke concen tratie. De Britsche minister voor Lord Stanley overleden. In Zuid-China zou een cholera-epidemie zijn uitgebroken. Het havenverkeer in New York werd door een sleepbootstaking stilgelegd. Ministerieele nota aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake terugvor dering van crisisgelden. Te Nijmegen is een tentoonstelling ge opend aan wjjlen Mgr. dr. Alph. Ariëns gewjjd. Monument te Utrecht onthuld ter van de tot de genie behoorende ridders der militaire Willemsorde. JERUZALEM, 17 Oct. (Recter) Tm- schen 1 October en 15 October j.L zijn 461 dooden en gewonden volgens een niet- offlcieele schatting in Palestina gevallen. Van deze 461 slachtoffers werden 358 ge dood, van wie 276 bandieten waren. Verder werden acht Engelschen gedood en 23 ge wond. De Hooge Commissaris, MacMichael, te per vliegtuig uit Londen in Jeruzalem aan gekomen. Na verschillende incidenten tydens het weekeinde is voor de oude stad van Jeruzalem een verbod uitgevaardigd om zich gedurende 24 uur, te beginnen Zondagavond om 7 uur. op straat te bevinden. In meer dan twaalf steden in Palestina, waarvan het meerendeel een Arabische bevolking heeft, bestaat een verbod om des ^nachts op straat te komen. Terwyl de arbeiders van de in Britsch eigen dom zynde Jeruzalezp-Electrlc Corporation aan het werk waren, werd een aantal schoten ge lost. De politie beantwoordde het vuur. Nie mand werd gewond. Om twaalf uur Zondagmiddag is een both geworpen in de moskee in de Omarwyk. Vier Arabieren werden gewond. In de stad Ramleh is een poging ondernomen om een Britschen agent van politie neer te schieten, echter zonder succes. Troepen omsin gelden de stad en fouilleerden 300 verdachten. Ook In deze stad is een verbod afgekondigd om zich gedurende een bepaald uur op straat te bevinden. In de heuvels van Judea, ten Westen van Jeruzalem, is een vuurgevecht geleverd tusschen een Britsche militaire patrouille en bandieten. Drie Arabieren werden gedood, een Britsch officier werd gewond. Op den spoorweg nabij Oaza heeft zich een ontploffing voorgedaan. Men zag toen een zes tal mannen opspringen en vluchten. De troepen openden het vuur op hen, waardoor drie hun ner gedood werden. Twee anderen konden ge vangen genomen worden. Naby Gaza hebben rebellen den internatio nalen spoorweg ondermynd, waarna zy tracht ten te vluchten. Zij werden echter door militai ren omsingeld, waarby drie hunner gedood en twee gevangen genomen werden. In het oude stadsgedeelte van Jeruzalem werd Zaterdag een bom geworpen naar een Engel- sche militaire patrouille. Engelsche politie beambten warden door Arabische terroristen onder vuur genomen. Sterke afdeeüngen politie en militairén hebben daarop de geheele oude stad afgezet en een stelselmatig onderzoek In gesteld. Alle Arabieren hebben direct hun zaken ge sloten. De voorbygangers moesten zich laten fouilleeren. Tal van personen werden gearres teerd. Niet ver van het politiebureau te Jaffa werd een Arabische inspecteur van politie doodge schoten. De straatweg van Akkro naar Safed is des nachts weer op verscheiden^tlaatsen vernield en onbegaanbaar gemaakt. In de buurt van Nabloes is een Engelsche militaire auto by een nachteiyken inspectietocht verongelukt. Twee soldaten zyn daarbü om het leven gekomen, terwyl twee andere inzittenden ernstige wonden opliepen. Wat de Slowaken te Komarom hebben aan geboden heeft Hongarye uitermate teleurge steld. Het is slechts een kleine hoek van het gevorderde gebied. Een van de twee steden die reeds symbolisch bezet zyn, ligt geheel buiten dit aangeboden gebied; dit symbool, zoo merkt men hier op, zou dus letterlyk niet* symboliseeren. Hongaarsche politieke kringen meenen in deze houding den invloed van Praag te zien. Met de Slowaken, van ouds met de Hongaren nauw verbonden, zal men gaarne tot een vriendschappelyke regeling willen komen als grondslag voor nieuwe samenwer king. Het is echter zelfs niet duldeiyk oT de eutonome Slowaaksche regeering wel tot terri toriale regelingen bevoegd is. De Hongaren hebben hun eischen gegrond op dezelfde be ginselen, die den afstand van het Sudetenland hebben beheerscht, n.J. op de meerderheid in de bevolking volgens de telling van 1910. De toestand in 1880, die ook in de onderhande- lingen ter sprake is gebracht, verschilt daar van slechts weinig. Na den oorlog echter heb ben groote verschuivingen plaats gehad Hon- P'enryn uitgeweken, veel land is onder ^^2'~lowaaltiche legionr.alrs verdeeld en Ttjecho-Slowaaksche beambten zyn overal bin nen gekomen. De volkstelling van 1930 toont dan ook vooral m de steden een groote verschuiving naar een “Jecho-Slowaaksche meerderheid. De Slowa ken leggen nu bovendien den nadruk op de eco- nomische, strategische en verkeersrelaties, die net door de Hongaren geëlschte gebied aan Slowakye binden. Hiertegenover merken de Hongaren op, dat daarmede in 1918 ook geen rekening is gehouden en dat by den afstand van Sudeten-Dultschland en Teschen alleen de be- »“kingspercentages als criteria zyn beschouwd. De Hongaarsche regeering elscht dezelfde be handeling als voor Dultschland en Polen ge- P>lden heeft maar.... zy kan aehter die atechen geen millioenenleger stellen. Na het afbreken van de onderhandelingen noopte de Hongaarsche regeering op den steun van de vier groote mogendheden, die het ac toord van München gesloten hebben. De Hon- taarsche diplomaten zyn dag en nacht in de weer. Gezanten en ministers vliegen in en uit. De minister-president Imrédy en de minister van Buitenlandsche Zaken maken werkdagen van 20 uur. Deze nerveuze activiteit wyst er op «*t het niet gemakkeiyk is het groote vierspan, ëat Juist van zyn krachtprestatie tA.v. deDuit- •cne en Poolsche minderheden uitrust, nog eens TOlie kracht voor den Hongaarschen wagen te krygen. Imrédy, Donanyi en Csaky hebben heden ge confereerd met den Regent Horthy. Een. bijzondere plaats in het complex neemt de kwestie van Karpathisch Rusland in. Slechts in het Zuiden van dit gebied wonen Hongaren, wier aansluiting door Boedapest wordt ge- eiacht. Maar aan het gansche gebied werd by net vredesverdrag van 1918 een volksstemming beloofd, die over tien Jaar zou plaats hebben en over den definltieven toestand zou beslls- •en. zy heeft echter nooit plaats gevonden en Hongarye elscht dat zy nu wordt uitgevoerds Deze zaak raakt echter de groote Wereldpoliy “ek- Een, in een of anderen vorm met Hon- »arye verbonden Karpatho-Rusland zal een •chakel vormen tusschen Hongarye en Polen en deze landen economisch en politiek nader tot elkaar brengen. Maar het zal ook den weg van Dultschland naar de Oekraïne afsluiten. Jn de beschouwingen der vier groote mogend heden zal deze kwestie dan ook een belangrijke rel spelen en wellicht het object van een koe handel moeten zyn. Daarby komt dat de Ruj- aische bevolking van Karpatho-Rusland grooten- deels «eer achteriyk is. In 1928 was Juist deze •ehteriykheld voor Benesj een argument om de volksstemming te weigeren. De onderhandelaar, <ii* nu Karpatho-Rusland vertegenwoordigt, is volgens Hongaarsch gezichtspunt uit de Praag- »che kanselary genomen en kan niet als ver- tegenwoordiger van de bevolking gelden. Volgens 'ie berichten van gisteren en vandaag heerscht overigens in dit gebied zeer groote onrust Overal hebben oproeren plaats en schietpartijen «ttn niet van de lucht. tweede duister punt Is de houding van we Kleine Entente. Juist de Hongaarsche reviste- wriangens vormden voor deze entente het voor- von Brauchitsch

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 13